Nieuws uit Zeeland mmwi CRACKFREE O FICIEELE CRISISPÜBLICATIES Met IVOROL een super reiniging van mond en tanden, Voor onze Jongens en Meisjes edel-stijfsel X X X X X X X X X X X X X X 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ST. MAARTENSDIJK Veiling. Breek,peen gewone f 1.70, 2e soort If 0.40 per 100 kg.; aanvoer 15.000 kg. Voorgaande week werd aangevoerd 500 ton onderhoudssteenslag bestemd voor de polderwegen van het Waterschap „St. Maartensdijk." Lucern Proefveld. Onderstaand overzicht bevat verschil lende belangrijke gegevens betreffende een onder letter Z. 259 op het Landbouwproef- bedrijf aangelegd lucerne-proefveld, dat ge durende een 3-jarige exploitatie aan een tweetal strenge winters is onderhevig ge weest. Behalve het doel van opbrengstvergelij king, dient deze proef tevens om na te gaan hoe lang lucerne, bij zorgvuldige verwijde ring van onkruid, kan blijven liggen. Zon der dekvrucht werden, in het voorjaar van 1937, toen het proefveld er dus voor het derde jaar lag, een 12-tal rassen uitgezaaid. Thans, nu een paar rassen heelemaal en enkele gedeeltelijk uitgewinterd zijn, is het veld omgeploegd. De verbouwde rassen zijn: Provencer, Hongaarsche, Böhmische, Rosnov, Pyrenee- sche, Noord-Fransche Desprez, Slowaklsche Mahrische, Premonteser, Reuzen-luceme, Moravische eni Kaschitzer. De grondsoort was zware klei; de be mesting per H.A. 400 kg. super (20%) en 200 kg. kalizout (40%). De parallellen 3 in aantal, elk van 0.5 are, doch de Moravische, Kaschitzer en de Reiwen-lucerne kwamen slechts in enkelvoud voor Rijenafstand 20 cM. De lucerne is in het voorjaar goed ge- virted. Ontwikkeling: Totaal bezweken, door de strenge vorst in den winter van 1938-'39, de Pyreneesche en de Premonteser, terwfll tegen zulke lage temperaturen evenmin be stand bleken de Provencer en de Hongaar sche; de eerste winterde voor 40 pet., de laatste voor 70 pet uit. De overige rassen hebben ongetwgfeld ook schade geleden, maar konden zich later goed herstellen. De Noord-Fransche Desprez en de Böhmische herstelden zich het vlugst, langzamer ging het bij de overige. Het weligst van alle ras sen groeide het Noord-Fransche, dat door de Böhmische op den voet werd gevolgd. Deze laatste bleef iets korter, terwijl de kwaliteit wat beter leek. Met de ISToord- Fransche vertoonde de Reuzen-lucerne veel overeenkomst, die dus ook vrg grof en lang was. Onderling was tusschen de overige rassenj weinig verschil. Oogsten: Ie snede gemaald 6 Juni: ge wogen 16 Juni; 2e snede gemaaid 19 Juni, gewogen 3 Augustus; 3e snede gemaaid 6 September, gewogen 18 September. Den heelen zomer was de stand van de Provencer, vanwege het uitwlnteren, te dun; ook vertoonde enkele open plekjes, die van de Hongaarsche, waardoor deze twee rassen voor een goede opbrengstvergelij king niet in aanmerking kunnen komen. De overige rassen hadden een goeden regelma tigen stand. Gemiddelde opbrengst aan hooi in kg. per are: Rassen: Ie sn. 2e sn. 3e sn. Tot. Provencer 25.2 38.7 39.4 103.3 Hongaarsche 47.4 48.4 38.8 134.6 Böhmische 66.1 57.8 46.6 170.5 Rosnov 60.2 56.9 45.4 162.5 Noord-Fransche Desprez 61.5 63.6 57.8 182.9 Slowakische 53.- 52.1 36.9 142.- Mahrische 57.2 52.7 43.3 153.2 Reuzen-lucerne 53.6 55.- 44.5 153.1 Moravische 55.4 53.8 41.8 151.- Kaschitzer 51.8 51.8 46.3 149.9 De Noord-Fransche Desprez, welk ras even eens in 1938 aan de spits stond, gaf dus de grootste totaal opbrengst. Ook maakte de Böhmische eeni goed figuur. Van de drie af- geloopen jaren wenschen wij in den ver volge nog een samenvattend overzicht te geven. Met f 250.is het salaris van den agent der distributie alhier teruggebracht van f 350.op f 100.—. Het vervoer naar de onderscheiden wegen, van de steenslag is opgedragen aan dhr. J. Janse alhier. Loop der bevolking. Gevestigd: C. Verkamman uit Tholen. Vertrokken: J. L. Zwagemaker naar Yer seke. De collecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier ten bate van de Inwendige Zen ding, bracht op f 21.21. Burg. Stand. Geboren: Anna Jozina dochter van J. van Nieuwenhuijze en J. H. de Bres. Ondertrouwd; Cornells Oudesluijs j'.m, 22 jaar en Cornelia de Zwarte j.d. 19 jaar. Loop der bevolking. Vertrokken: J. L. Zwagemaker naar Yerseke en J. Hage naar Bergen op Zoom. Nog een samenvattend overzicht ge ven we, in aansluiting op ons bericht be- betreffende den uitslag v. h. op 't Landbouw proefbedrijf aangelegde lueemeproefveld, over de drie afgeloopen jaren. Het was, zoo als reeds is gemeld, een 3-jarig proefveld. In kg. per are bedroegen de opbrengsten: Rassen Ie j. 2e] 3e j Tot. Provencer 69.4 171.2 103,3 343.9 Hongaarsche 69.9 169.5 134.6 374.- Böhmische 79.9 192.5 170.5 442.9 Rosnov 74.3 177.3 162.5 414.1 Pyreneesche 74.4 160.1 ultgw. Noord-Frankrijk Desprez 76.5 201.6 182.9 461- Slowakische 79.3 165.5 142.- 386.8 Mahrische 73.1 175.3 153.2. 401.6 Piemonteser 71.7 168.6 uitgw. Reuzenlucerne 61.6 192.8 153.1 407.5 Moravische 69.8 171.- 151.- 391.8 Kachitzer 770.- 169.1 149.9 389.- De grootste totaalopbrengst in de afge- dal is be< paald in i,Cracl(free' gesleweiii „Crackfree" vlekt niet, haalt de kleuren weer op. Strijkt gemakkelijk en is zuinig in gebruik. Fabr. N.V. .Ond«r Om', Da Krlm (O.) •naakt alle stoffen als nieuw loopen drie jaren gaif dus de Noord-Fran sche Desprez. Dat de Moravische, Kachit zer en de Reuzenlucerne slechts in enkel voud voorkwamen, dient te worden in aan merking genomen, terwijl het derde oogst jaar van de Pyreneesche en de Piemonte ser, door het uitwlnteren verviel, en dat door dezelfde oorzaak de stand van de Pro vencer en de Hongaarsche toen min of meer te wenschen overliet. THOLEN. 3520 boeken zijn door de Nutsbiblio- theek alhier ter lezing uitgereikt, geduren de de campagne October 1939A,pril 1940; vorig jaar bedroeg dat aantal 3087. De momenteel tot inkwartiering veplich tigden, die met 1 Mei a.s. tot nader order daarvan wenschen te worden ontheven kun nen ten gemeentehulze alhier hier van schriftelijk vóór 20 April opgave doen. Voor Tholen hebben de heeren G. Am- sing, C. Bierens en T. Dijkslag, in de plaat selijke commissie tot zakelijken bijstand der gemobiliseerden zitting genomen. De heer Anthonie Wagemaker is door den Burgemeester, met Ingang van heden, tot Hoofd van den alarmeerings- en waar schuwingsdienst aangesteld, terwijl voor toren- en schuilkelderdiensten 96 personen in totaal zijn aangewezen. Bij den Burge meester kunnen tegeni de vastgestelde diensturen schriftelijke bezwaren worden in gebracht, die dan t.z.t. behandeld zullen worden. Een naar vermoedt wordt uit den ouden gevel aan de Dalemsehe straat van het voormaUge gruttershuis afkomstige groote zandsteen, waarin uitgehouwen een vrouwen hoofd, is dezer dagen in de haven alhier gevonden. Burg. Stand. Gehuwd: M. Jobse j.m. 23 jaar (van Poortvliet) en S. Schot j.d. 20 jaar. Overleden: A. Schi,ppers 70 jaar ongeh. Tegen een 3-tal ingezetenen" C. F., D, V. en P. B. is, daar niet voldaan is aan de oproeping ingevolge art. 12 der Lucht- beschermingsdlenst, procesverbaal opge maakt. Niet voldoen aan de oproep kan ge straft worden met maximaal f 1000.of gevangenisstraf. In de alhier gevormde commissie van zakelijke bijstand van gemobiliseerden heb ben zitting de heeren G. Amsing jr. C. Bie rens en T. Dijkslag. Oesters werden deze week weinig verzonden tegen lage prijzen. De weervis- scherij was van geen beteekenis. De bot- visscherij besomde slechts 35 tot 55 pond per vaartuig, dus ver van loonend. De heer P. Tuytjens is benoemd tot kweekeling met akte aan de Roomsch-Ka- tholieke school te Bergen op Zoom (Fort). -^ Daar volgens ministrieel schrijven on derwijzers geen functie meer mogen beklee- den bij den alarmeerlngsdienst is in de plaats van den heer K. Bakker door den Burgemeester aangewezen dhr. B. Krijger. De buslichtingen die de laatste da gen o,p vervroegde uren plaats hadden, zijn thans weer normaal, van Maandag 15 April POORTVLIET Bij de in de Ned. Herv. Kerk gehou den Centrale verwarmings collecte is f 24. 46 gecollecteerd. Burg. Stand: Gehuwd: Marinus Jobse j.m. 24 jaar en Sara Schot j.d. 21 jaar. Loop der bevolking. Vertrokken: Pie- ternella Geuze naar St. Maartensdijk. Burg. Stand. Gehuwd: Jacob Priem j.m. 22 jaar en Pieternella Geuze j.d. 20 j. Loop der bevolking: Ingekomen: J. M. Koppenhol en gezin van Rotterdam. STAVENISSE Burg. Stand. Ondertrouwd: Marinus P. van Oeveren, j.m. 28 jaar en Marina J. den Braber j.d. 23 jaar. Uit het jaarverslag der gehouden al- gemeene jaarvergadering van de ijsclub „Eendracht Bindt" alhier, bleek het leden tal, met uitzondering der gemobiliseerden, die van contributiebetaling zijn vrijgesteld, 216 te bedragen. Scherp werd aan de kaak gesteld de a oor eenige leden reglementaire overtreding waardoor een procesverbaal te gen hen moest worden opgemaakt; bij her haling zal zulks royeering ten gevolge heb ben. De rekening en verantwoording van den Penningmeester, die bij een ontvangst van f 231.en een uitgaaf van f 190. sloot met een. batig saldo van f 41.met daar boven wegens ontbinding van den IJs bond nog een finantleel voordeel, stelde de vereeniging echter niet in staat aan alle on middelijke opeischbare verplichtingen te kun nen voldoen. De periodiek aftredende be stuursleden, de heeren: M. C. Wielaard, J. van der Reest en A. C. Gebraad werden her kozen, terwijl in de ontstane vacature P. C. H. van Oost, gekozen werd dhr. J. Wes- dorp. Tot leden van. de finantieele commis sie werden benoemd de heeren: J. Wesdorp Jz.. A. Hendrikse en M. Goedegebuure. Tot verkoop van de pompinstallatie, bestaande uit motor en direct gekoppelde centrifu- gaalpom,p tot een capaciteit van 250 m3. per uur, werd aan het bestuur machtiging verleend. In de bestuursvergadering werd besloten de betrekking van Secretaris en Penningmeester te combineeren, tot welke functie dhr. J. van der Reest zich bereid verklaarde. OUD VOSSEMEEB Naar het Burger ziekenhuis te Ber gen op Zoom is ter operatie overgebracht het 15-jarig dochtertje van H. Aamoudse alhier. Burg. Stand. Ondertrouwd: L. J. van Gorsel en Dingena Duine. BRUINISSE Door de Chr. Meisjesvereeniging ,Ta- bltha" alhier, werden heden uitgereikt 37 stuks gemaakte goederen aan 25 daarvoor in aanmerking, komende gezinnen. In de dezer dagen gehouden vergade ring van Ingelanden van het Calamiteuze Waterschap „Bruinisse," werd de begroo ting voor het Dienstjaar 1940-'41 vastge steld in ontvangst en uitgaaf op if 40677.24. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Het kantongerecht Bergen op Zoom be handelde en deed uitspraak o.m. in de vol gende zaken: J. V. V. te Stavenisse overtreding van art. 59 van het Motor- en Rijwielreglement tot f 6.öf 6 dagen. T. V. d. M. te St. Annaland terzake als voren van art. 11 van dat reglement tot f 1.50 of 1 dag en C. v. O. te Tholen terzelf der zake van art. 58 van dat reglement tot f 1.50 of 1 dag. I. M. M. te Oud Vossemeer wegens over treding van de Alg. Politieverordening van Bergen op Zoom tot f 1.50 of 1 dag. "i^i^t De natuur vol beloften maar 't weer tje wèl. Daar weten Rheumatieklijders over mee te praten» Die hebben drievoudige na righeid. Eerst de aanduidingen van scheu ten en kramp, dè.n de ondragelijke pijnen zelf en daarna het geradbraakte gevoel, met vooruitzicht van nieuwe aanvallen, ja soms één aaneenschakeling van ram,pspoed en pijn. Die menschen brengt Kruschen Salts uitkomst, die helpt Kruschen om een nieuw leven te beginnen. Kruschen's zes mi nerale zouten bestrijden Uw kwaal in de oorzaak. Zij stellen lever, nieren en inge wanden in staat hunne natuurlijke functies weer krachtig uit te oefenen. Zoodra deze, met verjongde energie, het bloed zui veren van pijnverwekkend, schadelijk zuur, nemen de Rheumatische pijnen in hevigheid af. Het weer krachtig stroomende bloed neemt alle opeengehoopte onzuiverheden in de circulatie op, die dan worden afgevoerd langs natuurlijken - Geen wonder, dat Kruschen's weldadige werking zich dan al gauw demonstreert, en de pijnen allengs verminderen. Als Rheumatische pijnen U plagen en een steeds weerkeerende zorg zijn voor Uzelf en, Uw gezin, begin dan lie ver vandaag dan morgen met Kruschen Salts. Het kè,n niet missen, het moet U goed doen...... Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. a f 0.40. f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak)Fabr. E. Griffiths Hughes Ltd., Man chester (Engeland). Opger. 1756. 's-Gravenhage, 18 April 1940. OVEBNEMINGSPKIJZEN PEULVRUCH TEN OOGST 1940. Daar gebleken is, dat de op 21 Maart versclienen publicatie omtrent de overne- mingsprijzen van peulvruchten van den oogst 1940 tot onjuiste conclusies heeft ge leid met betrekking tot de Noord-Holland- sche bruine boonen, wordt voor de goede orde medegedeeld, dat onder deze omschrij ving uitsluitend worden begrepen kleine bruine boonen, geteeld o,p de tuinbouwbe drijven in Noord-Holland. DEMOBILISATIE IN DENEMARKEN. KOPENHAGEN, Woensdag. Het Deensche ministerie van Oorlog en Marine heeft vanavond medegedeeld, dat het leger is gedemobiliseerd, op enkele kleinere afdeelingen voor bewakingsdien sten bestemd, na. Ook de militairen, die zijn ingedeeld bij de officiersopleiding blij ven in dienst. De opleiding voor officier en onder-officier blijft bestaan. De marine zal eveneens geleidelijk wor den gedemobiliseerd. want het actieve zelfreinigend schuim dringt door tot in de meest verborgen sohuilhoekjes waar gewone tand,pasta niet'komt. Tube 60-40-25 et. BESTE JONGENS EN MEISJES! Daar er nog heel wat werk aan de winkel is zal ik maar dadelijk met het nieuwe raadsel beginnen; er blijft dan nog een hele ruimte over voor de beantwoording der brieven. We krijgen dan RAADSEL 3: 1. koning dêr Amorleten (Deut. 3.) 2. koning van Israël; roeit Jerobeams huis uit. 3. plaats waar Abraham veel heeft ver toefd. 4. kleinzoon van Cham (Gen. 10.) 5. dochter van Zelafead (Num. 36.) 6. zoon van Jafeth (Gen. 10.) 7. aartsvader. 8. Hebreeuwsche letter (zie Psalm 119.) broeder van Abram (Gen. 11.) 10. vrouw van Ahasveros. 11. zoon van Seïr (Gen. 36.) 12. plaats waar Israël vele dagen legerde ,(Deut. 1.) 13. kleindochter van Isaï (1 Kron, 2.) 14. landstreek van Og in Bazan; werd aan Jaïr zoon van Manasse, gegeven. (Deut. 3.) Zijn deze woorden goed, dan staat op de kruisjeslijn te lezen de naam van een ge denkdag, die We tegemoet gaan. Dit raadsel werd ingezonden door Nellie van Dongen, Middelharnis. Marietje O., Rotterdam. O, dat huiswerk toch! Je kunt helemaal geen briefje met veel nieuws meer schrij ven. Maar je oplossingen zijn toch netjes gemaakt. En daar gaat het toch maar om, hè? Het huiswerk 'voor school moet altijd eerst de beurl hebben, hoor! Maatje JOude Tonge. Dacht je dat zo'n nieuwelingetje maar in eens alle mogelijke familiebetrekkingen in haar briefje zet? Neen hoor, ik wist van die verwantschap niets af. Raadsel 1 was nogal lastig, hè? Toch v/as het wel aardig in elkaar gezet door dat neefje uit O'plaat! Leendert M., Sonunelsdük. Nu is Je vader weer in lange tijd niet thuis geweest, zeker. Dat is maar jammer, hè? Was die historie met dat kacheltje eigen lijk verboden spel? Dan begrip ik dat je vriendje ongerust was. Maartje G. van N., Sommelsdyk. Zijn er al kuikentjes? Wat zul je er dan schik in hebben. En hoe maakt oma het nu? Worden die examens niet vroeg gehou den, in Mei al? Nou, je zus zal 't dan wel druk hebben de laatste weken! Johannes W. de G., Herkingen. Dat was een mooie vacantieweek in de stad! Ik denk, dat je met Pinksteren weer wel zou willen gaan. En dan juist de Ko ningin ook nog zien! Was het mooi in de St. Laurenskerk? Wat is er zoal te zien? Denk je dat het zal lukken naar de zesde klas? Je schrijft me er wel over, hè? Jan van B., Melissant. Ook .al op reis geweest! Hoe lang was dat wel rijden naar de kerk? Ik ben in die omgeving niet bekend, dus kan ik me de toestand moeilijk indenken. Zijn daar ook veel soldaten in de buurt? Je hebt de hele omtrek wel goed verkend, denk ik. Ko van B., Melissant. Dat was een mooi begin van je brief: eerst schrijf je dat je noodzakelijke bezig heden klaar waren en dan de brief. Zo hoort het. Het zwaarste moet het zwaarste wegen. Dus je gaat met Mei naar een andere school, als alles goed gaat? En raak ik je dan ook kwijt? Dat is jammer. Enfin, je laatste brief heb je denkelijk toch nog niet geschreven. Sicntje W., St. Philipsland. Dat was een grote wandeling! Dat was dwars door het eiland, Hoe lang loop je daar wel over? Wat had jij mooie rapportcijfers! Ik heb van mijn leven nog nooit een tien gehad voor rekenen. En een negen voor schrgven ook nog nooit. Jaantje W., St. Philipsland. Je kunt toch nog wel een nieuwe teke ning maken? Het móet niet, hoor! Het Was jij een beetje boos op mij? Maar dé.t mag niet, Jaantje. Ik heb toch niets verkeerd gedaan? We moeten in ons leven leren een ander iets van harte te gunnen. We moeten leren blij te zijn met de blij den. Dat is een moeilijke les, maar we heb ben er o zo veel genoegen van. Aatje de G., Herïiingen. 't Was een maand, waarin veel dingen zijn gebeurd, dus veel stof om over te schrijven. Het was een leuk cadeau voor den mees ter. Wie kwam toch op die gedachte? Of had meester het er zélf als eens over ge had? Theo den E., St. Maartensdijk. Ik ken wel meermotten. Toch heb ik ze zelf nooit gehad. Ik heb ze alleen maar ge zien by kinderen van woonwagenvolk. Die kinderen dragen zo'n beestje dan met zich mee en gaan dan van huis tot huis om het diertje te laten zien, om zoodoende centen op te halen. Ik zal toch nog een keer moeten komen! Als ik al kan overnachten ook, dan zijn er niet veel hinderpalen meer. Jan v. d.-G. Melissant. Ik begrijp dat jij liever een tekenwed strijd heb. Je hebt nu pas mooi materiaal gekregen, 't Was toch een prachtige prijs, nietwaar? Ik kon wel begrijpen dat je blij zou zijn, maar toch lees ik het ook nog graag in je brief, wat dan ook in jouw brief het geval was. Daantje P., Scheveningen. Al wist jij al de cijfers niet meer, toch zie ik wel dat je wel goed mee kan met de andere gasteni. Jij doet wel goed je best. Kwamen de troostprijzen onverwachts? Toch wel welkom, nietwaar Aaltje P., Scheveningen. Wat heb jij ook mooie cijfers! Ik heb nog nooit zoveel negens gehad op mijn rapport. Vonden de andere de prijzen ook zo mooi? En dat waren nog maar troostprijsjes! Nu maar je best gedaan om een nog mooiere prijs te pakken te krijgen! Jannie B., Middelliiamis, Het was een hele schrijverij! Gelukkig dat je de tijd had. Zijn nu al de kinderen al beter? Ik hoop van wel. Over de opstellenwedstrijd heb ik in de tussentijd alles geschreven wat je moet we ten, nietwaar? Bram V., Middelharnis. Wat hebben ze goed om jou gedacht op je verjaardag! Je hebt veel gekregen, hoor! Het spreekt vanzelf dat ik altfld reke ning houd met de leeftijd van de kinderen. Een kind van negen kan niet zo mooi te- kenien als iemand van veertien. Bika D., Herkingen. Jammer dat je niet met Jannie B. kon op en neer gaan. Het meisje was ziek. An dere vriendinnetjes heb je zeker niet in M. Dat cadeau was leuk verzonnen en op een verrassende manier geschonken. Ko D., Herkingen. Wlat je zus al heeft genoten, ligt voor jou nog in 't verschiet. En wellicht is de Pinkstervacantie nog wel mooier dan de Paaschweek geweest is. Je moeder krijgt met Mei weer al een flinke Ijelpster. Voor jou duurt het school gaan dan ook zo lang niet meer. Ben jaar is gauw om. Henk B., St. Philipsland. Wat ben jij in 'trekenen vooruitgegaan. Als je zulke vorderingen op school maakt, dan kan ik je in 't vak ook wel een beetje bekwamen, heeft je vader wellicht gedacht. Je noemt tenminste werkjes op, die speci aal jullie vak betreffen. Maar 't is wel goed, hoor! Jong gewend, oud gekend, zegt het spreekwoord. Tnius B., St. PhiUpsIand. Voor Truus. Wie is het, die je hier nu ziet? Je kent hem en je kent hem niet. Het is een wonderlijke oom. Maar toch niet iemand uit een droom. Hij Is een oom die echt bestaat, Die elke week in 't hoekje praat. En nu zelfs in je poesle schrijft. Zodat de vriendschap zeker blijft. Hier heb je dan, hóe 't dan ook Is, Van Oom Ko een gedachtenis. OOM KO. April 1940. Allemaal. Volgende week hoop ik de andere brie ven een beurt te kunnen geven. De hartelijke groeten van jullie OOM KO.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 5