Installatie van Burgemeester D. Rijnders WtteKrvis TABAKSPIJPEN HOUTEN 12 cent te Oude Tonge Laod en Tuinbouw VERBRUGGE De nieuwe Magistraat der gemeente Oude Tonge, Burgemeester D. Rijnders, Zijn mannen werkelijk liekicn? MIDDELHARNI'i Onder groote belangstelling heeft Woens dagmiddag j.l. de nieuw benoemde Burge meester D. Rijnders van Hillegersberg zijn intrede in de gemeente gedaan. Een lange file van auto's arriveerde aan beginpunt der gemeente, bij den zg. „Roo- den Haan" op de grens tusschen Oude en Nieuwe Tonge, waar de Burgemeester en diens ifamilie werd opgewacht door afge vaardigden uit de gemeente en waar het zoontje van dhr. D. v. Tol aan Mevr. Rijn ders bloemen aanbood. De Burgemeester dankte daar met enkele woorden voor het enthousiasme waarmee hij werd ingehaald, waarna naar de gemeente werd gereden. De installatie vond plaats In de Oude School, waar de Raad en tal van genoodig- den gezeten waren. De heer en Mevrouw Rijnders werden binnengeleid door de raadsleden Gebraad en Fase, waarbij het dochtertje van Mevr. de Wit bloemen aanbood. Wethouder de Wit opende daarna de officieele raadsvergade ring en riep den leden de vele opgekome- nen, notabelen uit de gemeente en autori teiten van elders een hartelijk welkom toe, inzonderheid de heer en mevrouw Rijnders met wederzijdsche Ouders, familie en vrien den. Ook de secr. van Hillegersberg de heer v. Ballegooy, onmiddellijke chef van den nieuwen Magistraat werd verwelkomd, welke als geboren Oude Tongenaar van Oude Tonge niets dan goed heeft gezegd. (Applaus.) De waarn. Secretaris, de heer Verweij las daarna de Koninkl. besluiten van benoe ming voor alsmede het koninklijk besluit van benoeming tot Secretaris. Weth. de Wit rekende het zich een eer de eerste te mogen zijn, de Burgemeester te complimenteeren. Na 3% maand vacant te zijn, is het hoogste ambt in de gemeente weer bezet en spr. wenschte hem daarmee geluk. Spr. weet dat het steeds de innig ste wensch was van de heer Rijnders bui'- gemeester te worden, dat echter deze wensch op zoo jeugdigen leeftijd in vervul ling zou gaan zal de gedachte niet ge weest zijn. Spr. kan zich indenken, dat dit verheugend is, maar ook zal de burgemees ter zich wel gerealiseerd hebben, dat het een zware taak is, die hem op de schou ders is gelegd. Deze gemeente van 3200 zielen is ons lief, aldus spr., en wij hopen deze liefde U over te dragen. Waar liefde Is, is vrede, is grond voor vertrouwen. De Raad treedt U welwillend tegemoet, eenpa rig en vol vertrouwen, ook al is er ver schil in levensbeschouwing. Aan Uw leiding wil hij zich onderwerpen. Hooge eischen zullen U worden gesteld, in vele en aller hande moeilijkheden zal van U raad en steun worden gevraagd. Spr. hoopt dat Oude Tonge in de kamer op het gemeente huis een echte burgemeester zal vinden. Burgemeester zijn in deze gewichtige tijd is van groote en verstrekkende beteekenis. Wordt er echter al eens een beslissing ge nomen, die achteraf blijkt niet juist te zijn, dan bedenken we, dat alle werk menschen- werk is. Eensgezindheid is ook dan drin gende eisch. Naast Burgemeester, aldus spr. wordt U ook secretaris. De uitgebreidheid der ge meente-administratie vereischt een alles zins onderlegd persoon. Uw 14-jarige dienst waarvan 12 jaar aan de rand van een groote stad. is ons alleszins borg voor Uw bevoegdheid en bekwaamheid. Spr. hoopt dat hij spoedig zal ingewerkt en ingebur gerd zijn. Veel lief hebt U moeten verlaten, U komt In een andere afgelegen omgeving, maar U is jong en U zult slagen, aldus spr. Ook mevr. Rijnders wenscht spr. geluk met den wensch dat zij de steun zal zijn in haar 's mans' ambt. Tenslotte hoopt spr. dat Gods zegen op zijn werk zal mogen rusten. Daarna hangt spr. hem den ambtsketen, het teeken zijner waardigheid om met den wensch dat hij die met eere zal dragen. (Applaus;) Burgemeester K|jnders spreekt dan als volgt: Mijne Heeren, leden van den, Raad van Oude Tonge. Ik sta thans gereed om het ambt van Burgemeester Uwer gemeente te aanvaar den. Deze aanvaarding wil Ik beginnen met het uitspreken van mijn dank aan God, uit Wiens handen ik het ambt van Burgemees ter ontvang en onder Wiens leiding ik de belangen van deze gemeente wil behartigen en mijn vrouw en ik onze taak in Uwe ge meente willen aanvangen. Hare Majesteit onze Koningin moge ik eerbiedig dank zeggen voor Hare beslissing, waarbij Ik tot Burgemeester van Oude Ton ge werd benoemd, alsmede Haren Minister van Binnenlandsché Zaken en Haren Com missaris van dit Gewest, die miJn benoe ming hebben bevorderd. Ik ben er mij van bewust, dat een groot vertrouwen in mij is gesteld. Ik hoop dit vertrouwen niet te zullen beschamen. Wethouder de Wit, voor Uw hartelijke welkomstwoorden onzen dank. Gedurende eenige maanden heeft U het ambt van Bur gemeester waargenomen en U heeft dit ge daan met volle belangstelling. Veel tijd en kracht heeft U er aan gegeven. De gemeente Is U dankbaar voor hetgeen U gedurende deze maanden in haar belang hebt gedaan. Van Uw groote plaatselijke kennis en langdurige ervaring als lid van den Raad en lid van het College van Burgemeester en Wethouders hoop ik te mogen profitee- ren. Met U en met Wethouder Beijer hoop ik goed samen te werken. De taak van het College van Burgemees ter en Wethouders is, vooral in dezen tijd, een zeer verantwoordelijke en de belangen van de ingezetenen zullen doorloopend onze bijzondere aandacht vragen. Ik ben ervan overtuigd, dat ook het Col lege, nu de vaste wil voor samenwerken aanwezig is, onder leiding van God, veel opbouwend werk zal kunnen verrichten. Heeren ambtenaren ter secretarie, ik doe gaarne een beroep op Uw medewerking. Ambtenarij is een woord met een slechten klank. Ik geloof al te weten, dat dit woord in Oude Tonge niet thuis hoort. De taak van den ambtenaar is uitgesproken met het woord „dienst." Dienst komt van die nen. Ik roep U op om met mij, de toever trouwde belangen met groote vasthoudend heid en liefde voor de ingezetenen te be hartigen en daardoor de gemeenschap te dienen. In het bijzonder wil ik hierbij noemen den Heer Verweij, waarnemend gemeente secretaris en Ontvanger, die mijn rechter hand in de administratie zal zijn en gedu rende geruimen tijd het secretariaat, naar ik vernam op uitstekende wijze, heeft waar genomen. Voor hun belangen zullen heeren ambte naren een open oor bij mij vinden. De aanwezigheid van mijn voorganger, stel ik bijzonder op prijs. Het zal voor hem nog wat vreemd zijn een ander op zijn plaats te zien, te meer daar zijn energie niét is opgehouden bij zijn afscheid als Burgemeester. Ik hoop, mijnheer Vooijs, dat U nog vele jaren zult mogen genieten van de welverdiende rust. Met weemoed in het hart denk ik thans aan den heer Wittekoek, die zoovele jaren de gemeente Oude Tonge als gemeente-sec retaris heeft gediend en wiens taak ik zal overnemen. Zijn zoo ernstige ziekte doet het ergste vreezen. De gemeente-administratie van Oude Ton ge getuigt van de langdurige en intensieve arbeid van dezen oud-secretaris. Oude Tonge en hij waren zeer nauw aan elkander verbonden. Hij en zijn gezin mo gen de kracht ontvangen om de moeilijk- hedenj van de ernstige ziekte te dragen. Wij verheugen ons erin, dat onze ouders dit belangrijke moment van de ambtsaan vaarding bij kunnen wonen en zij dus de vervulling meemaken van een lang-gekoes- terde wensch van hun kinderen. Zij weten, hoe het steeds ons verlangen is geweest om in het ambt van Burge meester anderen te dienen. Inderdaad, Uw kinderen aanvaarden een verantwoordelijke taak, doch weest U er van overtuigd, dat zij deze taak alleen wil len volbrengen in de kracht van Christus, waarvan U hen in Uw opvoeding zoo dui delijk gesproken hebt. Het spreekt vanzelf, dat ik ambtelijk veel zal hebben aan de gesprekken met mijn schoonvader, over de mogelijkheden welke het ambt van Burgemeester heeft. Zijn groote liefde voor het Burgemeesters ambt heeft mij wel heel erg aangestoken. Mijne Heeren, leden van den Raad. U vormt samen het belangrijkste College van de gemeentelijke Regeering, en wel in de eerste plaats, omdat U zulke belangrijke rechten en bevoegdheden heeft met betrek king tot de huishouding der gemeente. Er Is haast geen terrein meer in onze maatschappij of de gemeentelijke overheid komt er op eenigerlei wijze mee in aanra king. Uw aandeel hierin voor de gemeente Oude Tonge is zeer belangrijk. De bijzondere ligging van het eiland met de eigen problemen, stelt aparte eischen, ook aan economische belangen van de streek, waarin Oude Tonge ligt. Aan die belangen van onze ingezetenen, deze mede gezien in het grootere streekverband, hoop ik aandacht te besteden. De tijd waarin wij levea vraagt van U als Raad en mij als Burgemeester een groot verantwoordelijkheidsgevoel en het allerbeste wat wij te geven hebben. Ik ben ervan overtuigd, dat de beslui ten die wij nemen krachtig moeten zijn, gericht op het algemeen belang en passend in het kader van het groote landelijk ge heel. Doch alleen onze wil om de belangen van Oude Tonge naar beste weten te beharti gen, is niet voldoende. Deze moeilijke en zeer büzondere tijd vraagt meer van ons. Er is een groote behoefte aan overheids- daden, die geleid worden door God; daden waarin dus niet meer het heerschen, het prestige, het wantrouwen en de verdeeld heid de leiding geven, maar daden, die ge toetst zijn aan hetgeen God wil. Uw werk en m\in ambt zullen gedragen moeten worden, door een geloof, dat met kracht die nieuwe daden voortbrengt. Van Oude Tonge kan dan een roep uit gaan van een Raad, die besluit alles te doen, om het moreel van de bevolking sterk te maken, door de wijze van zijn bestuur en beleid. Eerlijkheid, rechtvaardigheid, ver trouwen en vooral liefde zullen dan richt snoer zijn. In mijn ambt van Burgemeester wil ik in de kracht van het geloof en met vol len inzet van mijn energie, met mijn vrouw en U allen meewerken aan, naar H.M. de Koningin het indertijd noemde, een geeste lijke herbewapening van het gemeentelijk apparaat en het maatschappelijk leven van Oude Tonge. Uit eenige verslagen van Uw vergaderin gen is mij met vreugde gebleken, dat Uw besluiten vaak zonder hoofdelijke stemming worden genomen, en dat niet de politieke verschillen door U worden geaccentueerd, maar het gemeenschappelijk willen dienen van de belangen van onze gemeente. Deze goede politiek, dat is de wil en het plan van samenwerken, is van onschatbare waarde. Hierdoor zult U ook in den komenden tijd mij krachtige steun verleenen bij de uitoefening van mijn ambt. Ik hoop, dat de betrekkingen tusschen Raad en Burgemeester zeer hartelijk mo gen blijven. Met goeden moed begin ik mijn ambt. Ik heb gezegd. (Applavis.) Wegens plaatsgebrek moeten wij de ove rige redevoeringen bekorten en stippen daaruit slechts een en ander aan. De heer van Schouwen sprak ala oudste raadslid en complemen teerde de heer en mevr. Rijnders. Hij wees op de moeilijke tijd waarin we leven, wat de taak niet vergemakkelijkte. De Raad al dus spr. treedt U vol vertrouwen tegemoet vertrouwen, dat U het algemeen belang zult dienern en niet het partieele of groeps belang. Verschillende belangen der gemeente wees spr. aan, o.m. de haven, het zorgekind dat veel hoofdbrekens baart, electrificatie en het verkeersprobleem zal al dra Uw. aan dacht vragen. Ook mevr. Rijnders wenschte spr. toe dat zij spoedig een echte Oude Tongenaarster zal wordenj. Oud Burgemeester Vooijs wenschte Burg. Rijnders geluk en hoopte dat zijn verwachtingen van het Burgemees terschap in vervulling zouden gaan. Spr. tipte een en ander uit het gemeente-leven aan en hoopte dat de finantieele positie van Oude Tonge zich langzamerhand zou her stellen en onder zijn Bestuur veel verbete ringen .zouden worden aangebracht. Burgemeester !van Kempen van Hillegersberg schoonvader van den nieuwbenoemde wenschte hem nu als colle ga en ook als schoonzoon geluk. Hij rele veerde de blijdschap in de ifamilie die er was bij deze benoeming getuige de juist gekomen telegrammen van een broer uit Indië en een zuster uit Frankrijk. Spr. wenscht hem toe dat hij een echte burger vader zal zijn en zich vol liefde aan de ge meente zal geven. Hij is er van overtuigd dat zijn dochter zich zal gedragen als een echte burgemeester-vrouwe. Hij hoopt dat zijn kinderen in Oude Tonge heerlijke dagen zullen beleveni en wanneer zij deze gemeente ooit weer verlaten, dat het hun tranen zal kosten. Burgemeester L. J. den Hollander riep in welgekozen woorden namens de Vereen, van Burg. en Secr. en Voorz. Stich ting Waterleiding zijn ambtgenoot het welkom toe. Spr. schetste de goede samen werking onder de collega's en twijfelde niet of Burg. R. zovi zich er spoedig thuisge voelen. Ook mevr. Rijnders heette hij wel kom op dit eiland en besloot met den wensch dat Gods zegen op zijn arbeid zou rusten. De heer Verwe^ waarn. Gem. secr. feliciteerde mede na mens het gemeente-personeel, waarbij hij mevr. Rijnders insloot. Hij wenschte hem toe, dat onder zijn leiding, de gemeente Oude Tonge zou bloeien en opleven. Spr. twijfelde er verder niet aan dat hij als ge meente secr. met liefde en opgewekt zijn taak zou vervullen en mogelijke nieuwe in zichten in het administratieve werk, zou den door heni gaarne worden geaccepteerd. Pastioor Elzenbroefe sprak namens het roomsch-kath. deel van Oude Tonge en riep hem en mevr. van har te het Welkom toe. Hij wees er op, dat de nieuwe burgemeester, de jongste was van het eiland en vergeleek dit bij David, die als jongste en geringste onder zijn broe ders tot Koning werd verheven. Hij hoopte dat de burgemeester zijn Christel, beginse len zou hoog houden. Hoe beter dit wordt doorgevoerd des te meer zult U boven de partijen staan. Met den wensch dat God zijn werk zou zegenen besloot spr. zijn toe spraak. Ds. VoUebregt bracht zijn gelukwensch uit als hoofd der Hervormde gemeente van Oude Tonge. Spr. uitte zijn blijdschap over deze benoeming, temeer, daar de nieuwe Burgemeester als lid tot onze Herv. Kerk behoort en als zoon van een groote-stads-predlkant zeker met de belangen der kerk zal rekenen. Van een begroeting op luidruchtige wijze wil spr. liever afzien, hij wijst er slechts op, dat het hem goed deed te hooren, dat bij de aanvaarding van de zware taak alles afhankelijk werd gesteld van dien God, die alles regeert, en onder wie de hoogge- plaatsten gesteld zijn, welke wij anderzijds hebben te eerbiedigen Spr. haalde ook koning David aan en wenschte hem toe, dat het zoo zou mogen zijn,burgerlijk en kerkelijk; „In Gods kracht zullen wij kloeke daden doen." Wordt die hulpe verwacht. Hij zal niet beschamen, die op Hem vertrouwen. Weth. Daniels van Hillegersberg bracht zijn gelukwenschen over namens het Dag. Bestuur van Hillegersberg, die hun ambtenaar naar Oude Tonge waren gevolgd om bij deze installatie tegenwoordig te zijn Spr. schetste de capaciteiten van Burg. Rijnders in de gemeente-administratie, tee- kende hem als een hard werker en prees Oude Tonge, dat zij zulk een Burgemeester en ook een Burgemeestersvrouwe van stijl en statuur kreeg. De heer Vrijenhoek van Rotterdam sprak als vriend. Deze bur gemeester is een fijn mensch, van echten stempel, aldus spr. en Oude Tonge is ge lukkig zulk een Burgemeester en Burge meestersvrouw te krijgen. De heer Brunt, Oud-Burgemees- ter van 's Gravenzande oom van Burgemeester Rijnders, feliciteer de zijn neef en citeerde aanhalingen uit het boek: „12 Burgemeesters van Amsterdam" P.C. Hooft had tot devies: „wanneer het gemeen U roept, behartig het als Uw eigen" Dat wenschte spr. hem toe ook zijn devies te zijn, evenals van Burg. Venig Meinesz: „allereerst Magistraat en daarna Burgerva der." Tenslotte wenschte hij hem toe, wat eens een gast in het gastenboek op zijn lo geerkamer schreef: Wanneer gij deez' stad met God regeert, „gij wordt door hen als vriend begeert." De Burgemeester dankte voor de vele toespraken en hoopte, dat die uitgesproken wenschen in vervulling zouden gaan. Hierna sloot hij voor de eerste keer de officieele vergadering. De schoolkinderen van alle gezindten! zongen daarna op het plein een welkomstlied en gezamenlijk het „Wilhelmus." Vervolgens werd gelegenheid gegeven tot receptie, waarna men zich heeft verplaatst naar het gemeentehuis. Een défilé van vele Vereenigingen uit de gemeente had plaats, waarmee met de mu ziek voorop, door de gemeente werd ge marcheerd. Vermeldenswaard is nog, dat schitteren de bloemstukken waren aangevoerd in de Oude School en het Gemeentehuis, meeren deels geleverd door de Centrale Proeftuin alhier. BESTRIJTDING VAN DE MONILIA-ZIEKTE. Op dit oogenblik komen bij vruchtboo- men, in het bijzonder bij kersen en morellen op doode takjes, resten van bloesems en verdroogde (gemummificeerde) vruchten, zwamhoopjes voor van de zwammen Moni- lia laxa en Monilia fructigena. Deze zwam hoopjes bergen sporen tot ontwikkeling, welke door den wind worden verspreid en over eenigen tijd op de bloesems terecht kunnen komen. Deze worden dan door de Monilia-zwam aangetast en verdorren. De verdorring der bloesems wordt gevolgd door een afsterven der twijgen. Dit afsterven van bloesems en twijgen, dat in sommige jaren zeer ernstige schade kan veroorzaken, kan voorkomen worden door enkele weken voor den bloei, dus nu, te spuiten met 1%% Bordeauxsche pap (1% kg. Kopervitriool en 1 kg. kalk op 100 1. water.) Inplaats van Bordeauxsche pap kunnen ook goede koperhoudende vervangmlddelen van deze pap gebruikt worden. De vruchtaantasting wordt door de be spuiting voor den bloei niet voorkomen. In een volgend bericht zal daarover nader ad vies worden gegeven. Voor uitvoeriger inlichtingen kan men zich wenden tot den Plantenziektenkundi- gen Dienst te Wageningen, tot de in ver schillende plaatsen gevestigde ambtenaren van dezen Dienst en tot de Rijkstuinbouw- consulenten. DE BETEEKENIS VAN GROENVOE- DERSILO'S ÏN DEZEN TIJD. Meer dan ooit, staat het inkuilen van groenvoeder In het middelpunt der belang stelling van alle veehouders. Nu de distri butie van veevoeder een feit is geworden, wordt meer aandacht besteed aan het goed conserveeren van die producten, welke op eigen bedrijf worden verbouwd en straks als veevoeder dienst kunnen doen. Zeer vele van deze producten kunnen door hun aard of door de ongeschikte weers omstandigheden op geen andere wijze be waard worden dan door ze in te kuilen. Ofschoon er geen enkele wijze van inkui len bestaat, waarbij absoluut geen verlie zen optreden, zijn de ervaringen met de Finsche methode in ons land opgedaan, toch wel zoo, dat deze om verschillende re denen het meest in aanmerking komt. Bij deze methode behoort een betonnen silo, en landbouwers die deze nog niet op hun bedrijif hebben, doen verstandig er zoo spoedig mogelijlv één of meerdere te doen bouwen. De beste resultaten zijn verkregen, met silo's van beton. Met behulp van deze silo of silo's kan veel worden bewaard, wat an ders dikwgis verloren ging. In eent^jd als de Overbodige vraag. Pijnen behoeven toch niet meer te worden geleden, dank zij WITTE KRUIS poeders. Bij de minste hoofdpijn, kiespijn of welke andere pijn ook geeft een WITTE KRUIS poeder onmiddellijk verlichting en neemt na tien minuten de pijn volkomen weg. WITTE KRUIS poeders werken opbeurend, verdooven niet en zijn daarom onscha' delijk. Ook de gevoeligste maag zal er geen hinder van ondervinden \^7 Dutim Oegstgeest ze mag niets verloren gaan, daarom is de bouw van betonnen silo's van zoo groot be lang en is het noodzakelijk hiervan iedere veehouder te overtuigen. Er zullen ongetwijfeld dan ook dit jaar meerdere voedersilo's gebouwd worden, dan er al reeds in vorige jaren, geleidelijk in ons land werden gezet. Wellicht heeft men dit jaar een overvloe dige grasgroei, nu hul,pmeststoffen In vol doende mate aanwezig zijn. Met dergelijke goede kansen kan men opbrengsten ver wachten welke niet zullen teleurstellen. Groenvoedersllo's kunnen den veehouder een deel van zijn toekomstige zorgen ont nemen. Bij het bouwen van een silo moet vooral gezorgd worden, dat het voeder geen hinder van grondwater kan hebben. Waar een hooge grondwaterstand bestaat, dient een bodem aanwezig te zijn met afvoer van het overtollige vocht, hetzij naar een aange bouwd putje, hetzij naar een sloot. Het is ook van groot belang, dat de silo goed dicht is en van boven goed wordt ge sloten, hetzij door grond, waarop merg- stamkool wordt geplant, hetzfl door afdek king, zoodat geen hemelwater bij het voe der kan komen. Daar waar van een putje gebruik wordt gemaakt, moet dit geregeld leeggeschept of leeggepompt worden. Het spreekt wel vanzelf, dat de bouw van een betonnen silo het werk is van een aanne mer-vakman, al of niet met medewerking van boer en personeel. Het is niet aan te bevelen, dat de boer, die niet op de hoogte is van het stellen van de bewa,pening en het bereiden en stor ten van beton, overgaat tot het maken van een silo. De kans is zeer groot, dat dan slechte resultaten worden verkregen. Het stellen van een wapening en het stor ten van beton is niet ieders werk, daarvoor is vakbekwaamheid noodig. Beton maken is niet het nemen van een bepaalde hoeveel held cement, zand, grind en water, dit door elkander mengen en daarna in de bekisting te gooien, doch vereischt een nauwkeurig kiezen van de juiste niet verontreinigde grondstoffen en het oordeelkundig toevoe gen van de juiste hoeveelheid aanmaakwa- ter. Wordt dit betonmaken door leeken ge daan, dan is de kans zeer groot, dat het beton niet voldoende hard wordt en niet absoluut dicht zal zijn, hetgeen tot gevolg kan hebben, dat de silo lekt en scheuren er in zullen ontstaan. Voor groenvoedersllo's Is dit uit den booze, daar dan lucht kan toetreden en de producten in de silo beder ven. Nu er blijkbaar zoo langzamerhand wat meer belangstelllilg voor silo's begint te komen en er verschillende systemen van silobouw bestaan, zullen wij deze in de vol gende artikelen behandelen alsmede de voor deelen ervan meer uitvoerig nagaan. 1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 4