"I i i i i i Plaatselijk Nieuws 1 Vitrage's Tegen houtbederf Buitenland ^TT^ Fa. H. Braber Dirksland Voor een pede Wed. Kurvink's verf Oorlogsnieuws ^Verf- en Schoonmaak artikelen Burgerlijke Stand Mooie rameD met onze Nu of nooit MVANLOnN,v.hJ.deKoru J. Taaie Tel 95 Sommelsdijk f 0.87 per pond J i 0.82 J Marktbericht Thole 19 April 1940 Roomboter Boereboter Eieren f 3.50 100 èn gratis gemaakt. Zeer ruime keus. f Accountancy i j Belastingen Administratfën J 1 W. A. DE BAKKER 1 voor Handel, Bedrijf en Particulier OUDDORP Kerkring 4 - OUDE TONGE Telefoon 52. Het Is zeer begrijpelijk, dat het bezet ten van Noorwegen door de Duitsohers in de afgeloopen week de gemoederen nog steeds heeft beziggehouden. Uit hetgeen nu achteraf bekend is ge worden, blijkt dat het plan Noorwegen binnen te vallen reeds was beraamd en de beslissing niet lang meer kon uitblijven. Het leggen van mijnen in de Noorsche wateren heeft zeer zeker verband gehou den met de maatregelen welke door Duitsch land werden genomen. Wanneer de berichten waarheid bevatten is het zeer droevig te vernemen, hoe Noor wegen door eigen burgers is verraden en overgeleverd. De vloot in de Oslo-baai, de haven van de hoofdstad, kreeg instructie niet op de Duitschers te vuren, maar de Duitsche sche pen rustig binnen te laten. Ter voorkoming van ongeregeldheden moesten de bemannin gen de schepen verlaten en aan wal gaan. De forten hadden opdracht, niet te vuren. En wat is nu komen vast te staan? De nationaal-socialisten moeten valschelijk mis bruik hebben gemaakt van hooge posten en instructies aan leger en vloot hebben ge- gevenv waarvan de regeering totaal niets afwist. De Duitsche ambassadeur was in onder handeling met Koning Haakon, terwijl de Duitsche oorlogsschepen rustig de haven binnenvoeren. Oslo, een stad van bijna 300.000 inwoners is ingenomen door slechts 1500 Duitschers, Zoo geheel onverwachts was de inbezitne ming van het land, dat een zoo gering aantal soldaten de macht kon overnemen. De nat. socialisten waren echter op hun post en verleenden alle mogelijke hulp. Het parlementslid Quisling heeft het plan te Berlijn mede in elkander helpen zet ten en heeft een zeer leelijke rol gespeeld. Om de vergissingen, welke hij begaan heeft heeft de Duitsche regeering hem alweer af gezet en door anderen doen vervangen. Zoo moet het ook gegaan zijn te Bergen en te Narvik. Verraad van eigen burgers moet deze plaatsen aan den vijand hebben overgeleverd. De ramingen van het aantal Duitschers, dat zich in Noorwegen bevindt, loopen uit een. Het eene bericht spreekt van 20.000 het andere van 60.000 man. Hoe is nu momenteel de situatie? De Engelschen hebben weten te verhinde ren, dat Duitschland nog meer troepen naar Noorwegen heeft gezonden. De versterkin gen welke nu nog aankomen, geschieden grootendeels per vliegtuig vanuit Dene marken. Hoe lang dit zal duren, dient te worden afgewacht. In Noorwegen zelf, blijkt weer duide lijk de Duitsche superioriteit op militair ge bied. Niet alleen versterken de Duitschers de door hun ingenomen posities, maar zij zetten met veeltact hun pogingen voort, waarin zij zeer wel slagen. Noorwegen is thans in tweeën gedeeld. De Duitschers heb ben een front bezet van de kust tot de Zweedsche grens en trachten alles wat daarbeneden ligt te zuiveren. Er wordt nu al gesproken, dat het noor delijk deel van Noorwegen een zeer uitge strekt en onherbergzaam gebied voor de Noren en de Engelschen is, en het zuide lijk deel, hetwelk bevolkt is en waarin de voornaamste plaatsen liggen voor de Duit schers. Of de Noren en de Engelschen bij deze positie zullen berusten valt nu nog moei lijk te zeggen. De Noorsche soldaten krijgen gevoelige kla,ppen. Twee generaals zijn met hun man schappen de Zweedsche grens overgetrok- ken en hebben zich laten interneeren. Groo- te afdeelingen Noorsche troepen hebben zich aan de Duitschers moeten overgeven. Hier en daar bieden de Noren krachtig te genstand in de hoop zoolang de Duitschers te kunnen bedwingen, totdat de Engelschen hun te hulp komen. Of zij in hun hoop be schaamd zullen uitkomen, zullen de komen de weken leeren. Engelsche troepen zijn te Noorwegen aan land gezet. De landingsplaatsen moeten ge heim blijven. Toen het bericht door de En gelsche radio werd uitgezonden, werd het gevolgd met het zingen van het Noorsche, Engelsche en Fransche volkslied, alsof de Duitschers daarvoor op de vlucht gaan. Pakt een dagblad en ge kunt lezen wat de Duitschers in Noorwegen doen, doch wat de Engelschen doen blijft nog geheim. Het is heel goed mogelijk dat Noorwegen zoo veel hulp krijgt, dat de Duitschers kunnen worden verdreven, doch met die verdrijving moet nu nog een aanvang worden gemaakt De voornaamste vraag is momenteel, wat zal Zweden doen. De Noren helpen doet het niet. Duitsche neigingen verontrusten Engeland. De En gelsche Cross heeft te Sheffield een rede gehouden, waarin hij zeide te verwachten, dat Duitschland binnen een maand Zweden z;al binnenvallen om de ertsmijnen in bezit te nemen, Engeland hoopt dat Zweden niet bij ver rassing zal worden genomen. Engeland wil helpen, maar dan moet Zweden eerst alles doen zich zelf te helpen. Ons oordeel is gelijk aan dat van den stuurman die aan wal staat. Doch wy zeg gen hierop, het Is weer het echte Engelsche standpunt. Engeland kan nu te Narvik troe pen aan land zetten. Waarom stuurt het nu niet zooveel soldaten naar de Zweedsche WBIGLEY'S P.K. stelt in staat Uw krachtsinspanning te verdubbe len, het verhoogt Uw uithoudings vermogen en houdt V frisch. Kauw de verkwikkende F.K. na eiken maal- tUd, het sterkt Uw zenuwen en bevordert de spijsvertering;. Bovendien helpt P.K, Uw tanden Bclioon, gaaf en sterk te houden. Doktoren en tandartsen bevelen het aan. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bj) de hand. H.U. t Veel genot voor weinig geld: 5 cent. grens, dat wanneer er een Duitscher het waagt, de mijnenvelden te betreden, er tien Engelschen gereed staan, hem weg te ja gen? Heusch wanneer de Duitschers de erts- mijnen bezet hebben, dan helpt het zingen te Londen van het Zweedsche volkslied geen zier meer. Werkelijk, Engeland maakt door zijn op treden zelf, dat het gewone publiek het vertrouwen kwijt raakt. Voor Frankrijk heeft het in dit opzicht meer eerbied dan voor Engeland. De Engelsche ministers houden voortdu rend redevoeringen tot de neutrale landen, Zfl wijzen op de groote gevaren waaraan die landen blootstaan. In hun redeneering is heel dikwijls veel dat waar is. Zij verge ten echter een ding. De vrees, voor Enge land de kastanjes uit het vuur te moeten halen, is bij velen zeer groot. Daarom die strikte neutraliteit naar bei de zijden en zoo goed mogelijke verdedi ging, om op alles voorbereid te zijn. HET VERRE OOSTEN. Chineezen heroveren Matsjeng. TSJENGTOE, April. (A.N.P.) Naar het Chineesche persbureau mededeelt, hebben de Chineezen de belangrijke handelsstad Matsjeng, 100 kilometer ten Nóord-Oosten van Hankau heroverd. MET NIEUW GEWEER 120 SCHOTEN PER MINUUT. ROME, April. De Italiaansche bladen deelen mede, dat geslaagde proeven zijn ge nomen met een nieuw type semi-automa- tisch geweer, dat bestemd is voor de Ita liaansche infanterie. Met dit geweer kan men 120 schoten per minuut lossen. De Ita liaansche infanterie zal de eerste in Europa zijn, die dergelijke geweren bezit, die tot nu toe alleen door de soldaten van de V.S. gebruikt werden. EINDELIJK LENTE? Bij het zien van de nieuwe BEYER's „Mo de für Alle" moet men dit wel gelooven. Maar, een modeblad is altijd een beetje „voorlijk" en logisch, nietwaar, want als het plots warmer wordt moeten de eerste zomerjurkjes en mantels toch eigenlijk al in de kast hangen. Dus daarom maar meteen aan de slag Wat wilt U maken? Zoo'n vlot kort jasje met ruimvallende rug, waarvoor een ruitje al heel bijzonder geschikt is Of een streng tailleur-costuumpje, dat vooral dit seizoen weer veler harten schijnt te veroveren. En hierbij een schattig, gekleed blousje. of misschien liever toch zoo'n sportlef „over- hemdje?" Als lange mantel is de getailleerde, met eenigszins klokkende rok wel bijzonder smaakvol te noemen. Bij de middagjapon netjes constateeren we, vooral wat de rok betreft, zeer veel variatie: gladde, aange- rimpelde, rondom geplisseerde, geplooide en geheel klokkende rokjes. Maar vooral een vlot en artistiek geheel krijgt men, wan neer de ruimte alleen in het voorpand of al leen in het achterpand is verwerkt. Vooral dit laatste maakt meer en meer opgang. Geen wonder, want het staat alleraardigst. Van alle genoemde voorbeelden kunt U modellen te kust en te keur in dit nummer van BEYER's Mode für Alle vinden. De meer gezette vrouw behoeft ook nu maar even een oog in het blad te slaan, om te weten, dat er voor haar keuze genoeg is. Bij het zien van de fleurige kinderpagi na's moeten we helemaal aan zon en zomer denken. Jurkjes, manteltjes, jasjes en pak jes, schattig om te zien en gemakkelijk om te maken. Als extra attractie vindt U dit keer een schitterend Smyrna-patroon in natuurlijke kleuren weergegeven, BEYER's Mode für Alle is overal ver krijgbaar d 55 ets. per nummer, of in abon nement fl. 1.50 per kv/artaal. Proefnum mers worden gratis verstrekt door N.V. Wereldmode, Prins Hendrikkade 173, Am sterdam C, tegen vergoeding van 10 Cts. portokosten. MIDDELHARNIS. Aan de kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid vervoerd naar Rotter dam: 600 HL. aardappelen. Van den veehandelaar A. Born geraak te eèn koe in het Haringvliet. Na veel moeite wist men het dier op de boot te krijgen en naar hier te transporteeren. Uitreiking van algemeene Dlstributle- bonboekjes. De Burgemeester deelt het volgende mede 1. Er zullen algemeene distributle-bon- boekjes uitgereikt worden. 2. Iedereen, die een distributie-stam kaart bezit, heeft recht op één bon boekje. 3. Het bonboekje wordt uitgereikt op vertoon van de distributie-stamkaart Men behoeft niet zelf te komen. Ook een ander mag het bonboekje komen halen, mits hij de stamkaart bij zich heeft. 4. Hij die het bonboekje voor zichzelf of voor een ander komt afhalen, moet voor elk boekje een afzonder lijk ontvangstbewijs teekenen. 5. Voorbeeld: van een gezin bestaande uit man, vrouw en 3 kinderen be hoeft alleen de vader te komen. Hij moet dan van alle gezinsleden de stamkaarten, bij zich hebben. 6. Het tijdstip der uitreiking zal door openbare bekendmaking nog nader worden medegedeeld. Distributie van motorbrandstof en smeerolie. Ten behoeve van een eventueele distri butie van motorbrandstof en smeerolie, zul len aan houders van motorrijtuigen en aan houders van benzine en benzolmotoren iden titeitsbewijzen worden uitgereikt. De uitreiking van deze bewijzen zal uit sluitend geschieden: a. na betaling van f 0.75 per identiteits bewijs; b. met in achtneming van de volgende bepalingen Houders van motorrijtuigen. Houders van motorrijtuigen kunnen uit sluitend een bewijs ontvangen op vertoon van nummerbewijs en geldige motorrijtui genbelasting kaart. Houders van zg. „terrein-auto's, voor wel ke geen motorrijtuigenbelasting verschul digd is, dienen zich te legitimeeren b.v. door middel van de distributie-stamkaart, voorzoover het natmirlijke personen betreft Rechtspersonen dienen zich op andere wij ze te legitimeeren. Houders van benzine- en benzolmotoren. Houders van benzine- en benzolmotoren dienen, zich persoonlijk te legitimeeren b.v. door vertoon van de distributiestamkaart. Rechtspersonen dienen zich op andere wij ze te legitimeeren. De identiteitsbewijzen zijn verkrijgbaar op het plaatselijk distributiekantoor. SOMMELSDIJK De landbouwersknecht H. D. had het ongeluk bij het verrichten zijner werkzaam heden zijn arm zoodanig te verwonden ,dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Deze constateerde armbreuk. De dienstplichtigen van de lichting 1940 M. Hanenberg en P. Polder zijn tegen Maandag 6 Mei a.s. opgeroepeni om te 's- Gravenhage te worden ingelijfd. DIRKSLAND Dinsdag herdacht de heer Joh. Smit den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij den zaadhandel Joh. Vroeginde- weij alhier. HEKKINGEN Bij den agent der Arbeidsbemidde ling stonden heden 2 werkzoekenden inge schreven. De begrooting en polderrekening Van de polders St. Elizabeth en Oud-Herkingen, liggen bij denj secretaris voor belangheb benden ter inzage, De keuring voor de buitengewoon dienstplichtigen zal voor onze gemeente ge houden worden te Middelharnis op Dinsdag 11 Juni a.s. v.m. 9 uur in de Bewaarschool. STELLENDAM De garnalenvisscher P. B. had deze week het ongeluk een klap te krijgen van het vliegwiel zijner motor tegen zijn hand waardoor hij zich onder geneeskundige hulp moest stellen. Vorige week werd door de garnalen visschers 200 tot 400 Kg. garnalen per vaar tuig gevangen. De werkman J. J. K., werkzaam in de werkverschaffing had het ongeluk met zijn hoofd tegen een ijzeren haak te loo pen, waarbij hij een zoodanige wond op liep, dat de hulp van Dr. Mulder moest worden ingeroepen!. Deze week Is de baggermolen Stel- lendam in de haven gearriveerd om een ge deelte der haven op normale diepte te brengen. afrastering heeft U noodig glad en punt- draad. Wij leveren U dit uit voorraad, ook draadkrammen. Ook leveren wij U kettingen, om, als Uw vee straks naar de weide gaat een naamblokje om den hals te bevestigen. W. AKERSHOEK RIJWIEL- en IJZERHANDEL OUDDORP OUDDORP Op Vrijdag 26 April a.s. des nam. 5.30 xmr zai eene herstemming plaats vin den voor een Ie cand. Heemraad voor den polder ,,Westnieuwland" tusschen de hee- ren Joh. Hameeteman Czn. en P. C. Breen Jzn. De gemeente veldwachter J. Traas, alhier, is benoemd tot gemeente veldwach ter der gemeente Pijnacker. Alle houders van alle soorten motor rijtuigen dienen zoo spoedig mogelijk een identiteitsbewijs ten behoeve van de distri butie van benzine op het distributiekantoor af te halen. Deze bewijzen zijn tegen beta ling van f 0.75 per stuk verkrijgbaar op vertoon van het nummerbewijs en de geldi ge motorrijtuigenbelastingkaart. Alle handelaars in vaste brandstof- ifen dienen ingevolge Ministerieele beschik king ingeschreven te worden bij het Rijks- kolenbureau. Formulieren hiervoor worden op het distributiekantoor verstrekt. De buitengewone dienstplichtigen van de lichtingen 1936 en 1937 zullen zich kun nen laten keuren op Donderdag 6 Juni a.s. des namiddags 2 uur en Vrijdag 7 Juni a.s. de,<! v.m. 8.30 uur in de O.L. School te Mid delharnis. De 10-jarige Sjaan Komtebedde be haalde een dezer dagen het diploma 3e klas se Stenografle-Groote, zij genoot haar oplei ding bij W. A. de Bakker. wordt lederen dag nauwkeurig in de Dag bladen gelezen; of door de Radio beluisterd. Schenkt U ook zulk een aandacht aan een nieuw COSTUUM OF MANTEL? Welnu dan; aan alle eischen wordt door ons voldaan. Neemt de moeite; en loopt eens bij ons aan. Rustig wordt U geholpen, en wij geven U een goede voorlichting in Uw beslissing. Wij dringen niet op; doch willen overtuigen. Uw logisch verstand doet de rest. A. ALEMAN OUDDORP KleeiUng gemaakt en na<ar maat. Wij leveren een prima dames of heeren rijwiel, roestvrij gelakt met terugtraprem zwart of nikkel stuur, zware jasbescher- mer, prima zadel, tasch met sleutels, ba gagedrager, spatlap en achterlicht com pleet met eerste klas 6-Volt electr. lamp voor slechts f 37.50. D. HOEK RIJWIELHANDEL OUDDORP NIEUWE TONGE Maandagavond hield het Groene Kruis haar jaarvergadering. De rekening werd vastgesteld met een ontvangst van f 1372. 49, uitgaaf f 713.10, batig saldo f 656.39. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren R. Sterk en D. v. Es. De be grooting voor 1940 werd vastgesteld met een ontvangst en uitgaaf van f 1091.39. Bij Ministrieele Beschikking van 30 Dec. 1931, is met ingang van 13 April 1940 E. van Zielst benoemd tot arb. In dienst bij het staatsbedrijf der Posterijen Tele grafie en Telefonie, thans hulpbesteller te dezer plaatse. De heer L. N. kwam gisteren in Oude Tonge bij het feest te vallen zoodat hij zijn knie I)ezeerde en geneeskundige hulp nood zakelijk was. OUDE TONGE Van den landbouwer A. van Noord stierf een/ dezer dagen een van zijn beste melkkoeien. Het dier moest voor de con sumptie worden) afgekeurd. Van den landbouwer W. Wittekoek geraakte een met paarden bespannen wa gen in de Groeneweg in een diepe sloot. Met vereende krachten wist men de wagen met bespanning weer op het droge te krij gen, waarbij de dieren het er goed af brach ten, alleen bracht een eni ander nog al ma- terieele schade met zich. OOLTGENSPLAAT In de Galatheesche haVen is een kust- vaarder genaamd „Frem" gearriveerd, voor het laden van koepeen met bestemming Engeland en eeni Duitsch sleepschip groot 444 ton voor het laden van aardappelen met bestemming Duitschland. Van den landbouwer P. van den Heuvel stierf een paard. Het dier is door de Gekro naar Overschie vervoerd. Maandagavond ontstond door dat de voor Middenstands-Landbouwbedrij- ven en Klein-Industrie, Vereenigingsadministratiën en con trole. Boekhouding voor alle bedrij ven en vennootschappen. Rapporten. j Eischt uitsluitend deskundige behan- deling Uwer Zaken. (Ook voor de Zeeuwsche eilanden.) kap van de lamp vlam vatte een begin van brand in de woonark bewoond door J. Jor- daan. Het vuur greep zeer snel om zich heen, maar na veel moeite mocht het ge lukken het vuur toch te dooven. De mate- riale schade is aanzienlijk. Bij de werkverschaffing in den pol der „De Galathee" zijn 24 werkloozen uit deze gemeente geplaatst. OPENBARE vergadering van den Raad der gemeente Ooltgensplaat op Vrödag 19 April, des namiddags om drie uur. ••7 AGENDA: 1. Opening en notulen. 2. Voorstel tot gunstige beschikking op verzoeken om beschikbaarstelling van schooUokalen ten behoeve van diverse ver- eeniglngen en instellingen. 3. Voorstel tot wijziging van de gemeen schappelijke regeling betreffende het be heer en de exploitatie van de gemeenschap pelijke gasfabriek te Oude Tonge. 4. Voorstel om aan de Kroon in over weging te geven het maximum aantal ver gunningen ingevolge de Drankwet voor de gemeente Ooltgensplaat te bepalen op 7. 5. Voorstel nopens de belegging van de opbrengst wegens verkoop van het voorma lige Gemeente-ziekenhuis. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een crediet groot ten einde van P. Mans te Ooltgensplaat, de beschikking te verkrijgen over het terrein der voor eeni ge maanden afgebrande schuur langs den Molendijk. 7. Voorstel tot deelneming aan een ge meenschappelijke regeling ter uitvoering van de Vleeschkeuringswet voor geheel Goe ree en Overflakkee. S. Verbetering van den Galatheeschen dijk. 9. Begrootingswijzigingen. ;;!>llllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllflllllllllllHilllllllllllUHH^^^^^^ S3 ~<iiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiniiHiiiiiiiiu^^ DIRKSLAND Ondertrouwd: M. T. van Gurp 27 jaar en A. Vijfhuizen 29 jaar. Getrouwd: T. Wolfert 25 jaar en K. Struijk 25 jaar; L. G. Lugthart 28 jaar en A. Kroos 24 jaar. SOMMELSDIJK Geboren: Martini Bera, dochter van Jan Groenendijk en Cornelia Faasse, Overleden: Ida van Heemst 66 jaar, we duwe van Johannis van Dorst; Hermanus Leendert zoon van Jacob Kieviet en( Jan netje Polder te Zwartewaal. NIElWE TONGE Overleden: Manna van Assen 38 jaar, echtgenoote van J. Katte'staart. Alle Carrosserie en Spatschermscha- de worden onzichtbaar gerepareerd. Ook van andere merken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2