LIKDOORNS Verf- en l Schoonmaak- i artikelen 1 Rechtzaken Ingezonden I |M.YANLOON,v.h.J.deKorlf 1 Wilt de Strijd in ScandiDavië volgen? fliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiniiiin 1 s I Kerkring 4 - OUDE TONGE I Telefoon 52. i imiuiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiHiniiM^^ zelfden prijs. Procesverbaal kas gemeeniteontvanger. In kas was f 6325.26. In kas Burgerlijk Armbestuur f 2778.Alles in orde bevon den. Het verschafte crediet door den Min. van Soc. Zaken voor de bestrating bedraagt f 22676.08. Mededeeling van eenige mutaties in het Waterleldingbestuur. 'Verslag commissie wering van schoolver zuim. Wordt goedgevonden. Goedgekeurd is de begrooting Gasfabriek 1940. Schrijven Rotterd. Bankverëen. betreffen de het legaat van de (familie Breesnee, waar bg de Burgemeester gemachtigd wordt de noodige formaliteiten te verrichten. Wijziging gemeeniteraadsbesluit leening f 1000.voor verbetering schoolplein. De rente was eerst 3% wat te laag wordt ge acht door het begrafenisfonds, waarvan het kapitaal is geleend. Het is mondeling overeengekomen en men vraagt 3 Vt Hiertoe wordt besloten. De heer TUL merkt op, voortaan niets meer mondeling te doen. Schrijven van den smid, de heer J. W. v. Oostenide, welke vraagt voor het gemeente werk in aanmerking- te mogen komen. Wordt goedgevonden met ingang van 1 Jan. 1942. Volgt nu de geschiedenis van het karre- paard van de reinigingsdienst der gemeen te. Het beest is dood en dat is altijd een strop. Weth. A. V. ALPHEN welke opgedragen was voorzieningen te treffen voor een, nieuwkoop, deelt mede, dat, wanneer het beest niet voor de consumptie zou zijn af gekeurd geworden, het nog een tamelijk bedrag zou hebben opgebracht. Men had het dier express te voren afgemaakt, om het te kunnen verkoopen. De veearts keur de hem echter af. Nu brachten de restanten f 11.69 op. Spr. zegt dat hij onderhandelingen heeft gevoerd met van Loon voor aankoop van een nieuw paard. Ben paard werd gekocht op een week proef en op veeartskeur. Het dier werkte best, echter had hij deze week een zeere poot, wat intusschen aan de be tere hand is. Hij is inager, maar gezond. De VOORZ,: Het bezwaard de begrooting met f 180. De heer TUL: Zou de wei willen verkoo pen eni Maverhooi voeren. Het witte hooi lijkt spr. niet best. Weth. A. V. ALPHEN: De klavers waren onbetaalbaar duur verleden jaar. Spr. wil de gemeente niet op kosten jagen. Er wordt eenigszins den spot gedreven met het magere paard, maar het wordt toch een koopje geacht. Het beestje wordt voor de wagen weer wel vet. Voor de distributie- en kostwinners ver goedingen dient voor den tijd van de mobi lisatie een verzekering te zijn. Hierom wordt besloten zich aan te sluiten hij de Fraude-Risico-Onderlinge van Ned. Gemeen ten. Kosten plm. f 8. Het bedrag per leerling O.L.S. wordt vastgesteld op f 10.42. Aantal leerlingen 243. Totaal bedrag f 2531.60. Schrijven van Ged. Staten over de niet- op-de-begrooting geplaatste post distribu- tiedienst, waartoe de raad de vorige keer weigerachtig was. Met de stok achter de deur wordt hiertoe besloten. Een aanvulling kohier hondenbelasting wordt goedgevonden. 4. Aanvulling politieverordening, aan gebracht wordt de bepaling, dat het ver boden is zonder noodzaak" tusschen de witte banden te staan. De heer DEKKER: Er staan er soms een stuk of tien met een fiets en dan is er geen plaats om te staan. De VOORZ. zal dit nader bezien om dit ook te verbieden. 5. Centrale verwarming Gemeentehuis. Verschillende leveranciers zijn verzocht op gave te doen. Drie zijn er binnengekomen. 1. Gebr. de Mooij M'harnis f 1085.— 2. Huygy en Wessel te R'dam f 850.— 3. Visser en v. d. Giesse Uselmonde it 1450.^ - De fa. Huygen is de laagste, zegt de Voorz., bij onderzoek is gebleken, dat deze fa, soiled is. De Voorz. geeft een toelich ting, dat b.v. de leiding in de raadzaal kan worden afgesloten, wanneer er geen verga dering is. De kachel is een best merk, waar in gietcokes kan worden gestookt. Verwar- mjngskosteni zullen bedragen f 100.aan cokes etc. per jaar. B. en W. stellen voor dit zoo spoedig mogelijk te laten uitvoeren door de fa. Huygen en [Wessel te R'dam. Hiertoe zal een, geldleening moeten worden aangegaan van f 1000.maximum d 4%%. De heer SCHIPPER brengt naar voren, dat wil de opgave juist zijn, prijsopgaaf ge maakt moet worden naar een vast bestek. Nu kan spr. er niet over oordeelen wie de laagste is. Meestal zit men later met een te lage warmte capaciteit. De VOORZ.: Bij de opgave is gezegd waar de verwarming komen moet. WJj hebben niet een deskundige die een bestek daarvoor kan makenl. Dan hadden we weer een tèchn. adviseur moeten nemen. We heb ben het zoo vlug mogelijk gedaan, met het oog op de prijsstijging der materialen. Ge vraagd is hoelang de laagste inschrijver zijn bod gestand doet. Momenteel doet de fa. dat nog. De heer SCHIPPER: De tijd is te kort, maar U had een gratis advies kunnen krij gen! De VOORZ.: Dan had U dat moeten zeg- gÈTii, Spr. laat afbeeldingen circuleeren. Het is een prima firma van naam zegt spr. Wordt besloten de opdracht door genoem de firma te laten uitvoeren. De heer SCHIPPER: We zullen er het beste van hopen^ 6. Vaststelling pensioengrondslagen M,. Zweerus op f 450.en P. Keijzer op f 25.- Wordt goedgevonden. 7. Reclames belastingen) van J. Pieter- se over zijn hond. Wordt een half jaar ont heffing verleend wegens vertrek. Aan de Wed. Knöps en Bijdevate eveneens een half jaar, om andere redenen. Aan dhr, J. J. Dekker wordt verlaging schoolgeld verleend. 8. Regeling Ambachtslieden. Hierover is een, advies binnengekomen van het raads lid Schipper. Dit is aan den Gem. Opzich ter doorgezonden. Hierover is een, contract samen gesteld, waarbij de ambachtslieden tot een bepaald bedrag voor de gemeente mogen werken is dit bedrag verwerkt, dan treedt automatisch de opvolger in func tie. Deze regeling wordt nader toegelicht door den Voorzitter. Wordt eeni zaak opge heven vervallen, alle rechten; wordt een zaak overgedaan mag de nieuwe fvtnctiona- ris het bedrag van zijn voorganger vol- werken. Wierkboekjes zullen worden ver strekt, -waarin de verschillende bijdragen zullen) worden geparafeerd. Werk, dat net bedrag van f 300.te boven gaat, zal pu bliek worden aanbesteedt. De heer SCHIPPER: „Publiek aanbeste den" is toch voor gemeenteambachtslieden bedoeld De VOORZ.Dan zou ik er deze ristrictie willen bijvoegen ,,voor zoover de belangen der gemeente dit toelaten." 9. Eleotrische verlichting Battenoord- scheweg. Hiertoe is gevraagd aan de ge meente Herkingen, mede te betalen, waarop deze heeft bericht de helft in de kosten te zullen bijdragen. De kosten zijn f 25.zoo dat f 12.50 door ieder moet betaald voor de aanleg. Hiertoe wordt besloten. Verlichting Batjijenoordscheweg. Het contract van de Emgo wordt voor gelezen. Vier lantaarns zullen worden aan gebracht. Drie zijn er geheel voor rekening- der gemeente Nieuwe Tonge. De aanleg- kosten zijn f 179.De stroomkosten zijn f 135.per jaar. Deze overeenkomst is overgelegd aan de Gascentrale, welke hem goedkeurden. Wordt besloten deze overeenkomst aan te gaan en de concessie te verleenen. De heer SCHIPPER: Geeft U maar con- sessie voor de geheele gemeente Nieuwe Tonge, dan hebben we hier ook stroom! Het is ééne moeite. De VOORZ. merkt op, dat in het contract staat: ,,de buurtschap Battenoord," wat een nadere omschrijving behoeft. Het is vOor hen, die van gas verstoken, zijn. 10. Wijziging reglement Gasfabriek Cen trale O. Flakkee. Ged. Staten hebben deze zaak bezien de salarissen der 3 heeren bestuursleden zullen nu over de meerdere gekozen be stuursleden worden verdeeld. De VOORZ. zegt, nu zal de Raad er geen. bezwaar tegen hebben. De Raad keurt het thans goed. 11. Machtiging wordt verleend aan B. en W. tot het treffen van finantieele rege lingen op de begrooting 1940. Rondvraag. De heer'SCHIPPER: Het is U misschien bekend, dat in de gemeente een, lijst cir culeert om te komen tot electrificatie. De doelstelling weet U; in de vijf gemeenten zullen, commissies worden gevormd, om ge zamenlijk tot dit doel te geraken. Spr. vraagt of de Raad in zijn geheel op een nader te bepalen tijd met deze commissie wil spreken. De VOORZ. antwoordt dat het hem per soonlijk genoegeni doet, dat het initiatief door de inwoners genomen wordt. Onlangs heeft in de bladen een artikel gestaan, dat Oost-Flakkee het eenige gewest in Neder land is waar geeni electriciteit is. De vraag mag rijzen, is Plakkee zoo achterlijk? Spr. antwoordt er op, dat het juist het tegenovergestelde is. Deskundigen hebben hem verklaard dat de landbouwers van de 100% grond 95% aan waarden, er weten uit te halem Dat is een ontwikkeling, die ner gens zoo hoog staat. Electriciteit is op den duur onmisbaar, en het is goed dat de actie uitgaat van de burgerij en de geheele streek. Spr. deelt mede, dat dit punt op de laatste vergade ring van de gascentrale reeds aanhangig is gemaakt. Toen was hem van de actie nog niets bekend. Spr. adviseert de heer Schipper, dat zijn commissie zich met de gascentrale in verbinding stelt en verzoekt, maatregelen, tot electrificeering te nemen. Dan komt die zaak in handen van de Gas centrale. In hoeverre die dan met de com missies zullen overleggen, kan spr. niet zeggen. Dit wordt door den Raad goedgevonden. De heer SCHIPPER dankt veor de be reidwilligheid, die de Voorz. t.o. der elec trificatie aan den dag legt. In de rondvraag bespreekt de heer TUL het warmloopen van de brandspuit bij de laatste brand. Spr. gaat 25 jaar met moto ren, om, en meent, dat zoo'n motor voor goed bedorven is. Er is óf slechte olie ge bruikt, óf in het geheel geen olie gegeven. De spuit is z.i. verwoest. Als de menschen het ding niet goed kunnen verzorgen, laten we dan andere benoemen. De heer DEKKER, zegt er bijgestaan te hebben toeni de motor warm Hep; Het had z.i. in orde kunnen zijn. Ben oogenblik heeft hij er nog aan gedacht assistatie in te roepen om de motorbrandspuit te helpen blusschen! (Vroolijkheld) De VOORZ. zal er in besloten zitting over spreken, omdat het personen betreft. De heer ZWEERUS spreekt over de slechte toestand van de straten^ ontstaan door het opbreken voor waterleiding, gas enz. De VOORZ. zegt dat dit de aandacht van B. en W. heeft en instructie zal worden ge geven dat de straten in orde komen. De heer TUL vestigt de aandacht op een krotje aan de Molendijk, waarvan hij dacht dat het werd afgebroken, maar het werd weer wat opgelaipt en, blijft diis een krot. Spr. geeft een schildering van dit soprt woonhuizen en stelt voor het geheele complex onbewoonbaar te verklaren. De heer SCHIPPER meent dat er dan een catagorie menschen in het gedrang zullen) komen. De VOORZ. zal deze kwestie nader bekij ken met de gemeente-opzichter en de In specteur van Volksgezondheid. De heer TUL vestigt nog de aandacht op de werkverschaffing welke 18 K.M. ver- verwijderd is. Bij weer en wind is dit te ver voor bejaarde menschen. Spr. stelt voor vervoer per autobus of tram. De reis 2 X per dag is te zwaar. Desnoods zullen .zij die f 1.fietsengeld wel willen missen. De VOORZ. wijst er op, dat eerst be twist is, dat het boveni de 15 K.M. was. B. en W. hebben dit bestreden. De winter regeling gold echter maar tot 28 Mrt. zoo dat na veel moeite de zomerregeling mocht ingevoerd, waardoor de menschen if, 1. vervoerskosten krijgen. B. en W. hebben ge daan wat zij konden. De oudere menschen, worden in de werkverschaffing te Dirks- land te werk gesteld, wat veel dichter bij is. Het is een Rijksregeling, er is verder niets aan te doen. De heer ZWEERUS vestigt de aandacht op de hoek Breedeweg, waarop de VOORZ. zegt, dat dit 'welhaast in orde komt. De heer TUL: Het duurt anders lang hoor! De heer SCHIPPER wijst er op dat de gemeente-opzichter niet vaak in de gemeen te komt en stelt voor een vervanger aan te stellen. De VOORZ.: Hij is in militairen dienst en komt periodiek thuis. Ook dit wil .spr. in besloten zitting be zien. De heer DEKKER: Het stagneert erg met het geven van bouwvergunningen: iemand aan de Molendijk wacht al van October en is nvi toch maar begonnen. De VOORZ.: Ja, daar heeft hij een pro cesverbaal voor gehad. (Gelach.) De heer TUL: Dan zou ik die woning- zeker maar onbewoonbaar verklaren! De VOORZ.: Het kan niet zoo blijven; we zullen er nader over spreken. Dan besloten zitting. sa KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK. Zitting van Vrijdag 12 April. J, V. d. S. heeft met een vierwielig mo torrijtuig, zonder rijbewijs gereden. Eisch en uitspraak f 10.of 10 dagen hechtenis. H. O. heeft op zijn rijwiel gereden zon der zijn stuur vast te houden. Eisch en uit spraak f 2.of 2 dagen|. T. S., zonder achterlicht gereden. Eisch en uitspraak f 3.of dagen. C. V. W., zonder voorlicht gefietst. Bisch en uitspraak f 3.ol 3 dagen. H. V. d. M. heeft zonder rijbewijs met een vierwielig motorrijtuig gereden. Bisch en uitspraak f 3.of 3 dagen h. C. A. M. heeft zonder achterlicht gefietst. Bisch en uitspraak if 3.of 3 dagen. A. K.,_ zelfde feit, zelfde straf. P. v. E., zelfde feit, zelfde straf. A. B., zezlfde feit, zelfde straf.. C. M. y. d. Z., zelfde feit, zelfde straf. L. H. heeft op verboden land geloopen, (niet verschenen). L. T. heeft hetzelfde feit begaan en stemt dit toe. Na getuigen verhoor van H. P. en K. A. V. B. acht de Kantonrechter het «feit bewe zen'. Verdachte L. T. zegt dat getuige K. A. V. B. pertinent liegt dat hij een geweer van hem heeft gezien en vast gehad. De Ambtenaar van het O.M. eischt hier na f 15.— of 15 dagen. Getuige K. A. v, B. deelt mede dat er aan beide zijden van het bedoelde perceel een bord staat van verboden toegang. Beide verdachten worden) veroordeeld tot f 7.50 of 7 dagen hechtenis. J. T., chauffeur te Ooltgensplaat heeft te Nieuwe Tonge een aanrijding gemaakt door de auto van de tegenovergestelde rich ting geen voorrang te geven. Getuige A. v. A. deelt mede dat hij om de botsing te voorkomen beide handen heeft opgestoken maar de aanrijding scheen onvermijdelijk. De Ambtenaar van het O.M. deelt mede dat volgens verdachte niets door hem is gezien nog gehoord en eischt f 15.of 15 dagen en volgt hier nog aan toe dat ver dachte verplicht is om het verkeer van rechts voorrang te geven. Verdachte wordt veroordeeld tot f 7.50 of 7 dagen. P. D. S., landbouwer te Melissant. Heeft enkele producten gemalen) wat toen reeds volgens de voorschriften verboden was. Verdachte voert a.an toen de mobilisatie uitgebroken was ben ik persoonlijk naar 's- Gravenhage geweest waar ik mededeelde dat ik nog wel eenige voorraad voor mijn vee had, doch dat ik om mijn verschillende soorten, te mengen mals te kort kwam. Ik werd op dit verzoek medegedeeld dat ik voor de goede gang van zaken in deze overgangsperiode 10000 K.G. Mals kon koo- pen, dus dit heb ik gedaan. Getuige J. v. T. landbouwknecht té Me lissant Zegt; dat hAii voor het laatst op 21 Sept. graan producten heeft gemalen. Het O.M. acht de ten laste legging be wezen. Verdachte heeft van zijn vooraanstaan de positie en vertrouwen dat hij bij de Cri sis Organisatie had, misbruik gemaakt en heeft daardoor 10 ton mais gekregen die aan geen ander particulier zouden zijn toe gewezen. Gezien deze omstandigheden en gezien het feit dat verdachte in staat ge acht moet worden) volledig op de hoogte te zijn van de bepalingen, eischt het O.M. f 200.of 2 maanden hechtenis met ver beurdverklaring van een electrische maal- stoel. Verdachte zegt, dat hij juist door mede te werken aan een vlot verloop der bepalin gen, niet voldoende tijd had zich volledig op de hoogte te stellen van elke bepaling. Bovendien heeft hij geheel ter goeder trouw gehandeld. De Kantonrechter wil de plaatselijke Bureauhouder der Ci-isis Orga nisatie de heer van Heest, als getuige hoe ren, waardoor de zaak wordt aangehouden. J. S., bakker te Stad aan 't Haringvliet heeft brood in voorraad gehad; dat niet aan het voorgeschreven gewicht droge stof vol deed, c Na verhoor meent de Ambtenaar van het O.M. dat het op dezelfde lijn gesteld kan worden als water in de melk te doen. Verdachte wordt veroordeeld tot f 5. of 5 dagen hechtenis. A. C. K., bakker te Stad aan 't Haring vliet zelfde feit. Zelfde straf. J. T. winkelier te Goedereede (aangehou den zaak) heeft een gewicht in voorraad gehad dat naar meening der verbalisant niet geijkt was. Als getuige wordt J. S. ijker te Dordrecht gehoord, die het gewicht bekijkt en meent dat dit gewicht wel met de laatste ijklet ter gemerkt is. De Ambtenaar van het O.M. meent nu hieruit de conclusie te kunnen^ trekken, dat het feit niet is bewezen en vraagt voor het ten laste gelegde aan verdachte vrijspraak. Verdachte wordt vrijgesproken van alle rechtsvervolging. T. M;., landarbeider te Dirksland heeft 4 Are witlof geteeld zonder vergunning. Verdachte voert aan dat hij verschillende reden heeft deze overtreding te hebben begaan, en voert vervolgens aan dat hij voor een gezin moet werken dat bijna hee- lemaal invalide is. M.H. Kantonrechter ik kwam door financieele hulp van een ander in de gelegenheid een perceeltje land te hu ren. Hiervoor heb ik de geheelen zomer bij na dag- en nacht gewerkt, en nu komen, de heeren wij zullen) dit maar in beslag ne men, terwijl andere landbouwers die derge lijke dingen uit winstbejacht doen een zeer lage boete kregen, en bij mij wordt de zaak in beslag genomen om te laten rot ten. Het O.M. eischt een geldboete van f 10. of 10 dagen met verbeurdverklaring der in beslaggenomen goederen. Deze zaak wordt aangehouden tot een volgende zitting. S. V. d. V., smid te N. Tonge (aangehou den zaak) heeft de arbeidswet overtreden. Na verhoor der verbalisant en, getuige eischt het O.M. 5 dagen hechtenis. Verdachte wordt veroordeeld tot f 15. of 15 dagen hechtenis. W. A. (niet verschenen) heeft witlof ge teeld zonder vergunning. Na verhoor wordt er van verdachte f 30.of 30 dagen ge- ëischt. Verdachte wordt veroordeeld tot f 20. of 20 dagen. J. P., chauffeur te Oude Tonge heeft roe keloos met een vierwielig motorrijtuig ge reden. Na getuigenverhoor acht de Kantonrech ter het beter deze zaak aan te houden tot een volgende zitting om een nader onder zoek in te stellen. C. B., landbouwer te Middelharnis. Als gemachtigde treedt op Mr. den Hollander De Ambtenaar van het O.M. meent dat in deze zaak volgens de wet van Februari geen verzet kan behandeld worden. De Kantonrechter verklaart het verzet niet ontvankelijk. I. L. S., landbouwer te Den Bommel, heeft een aantal schapen los laten loopen zonder daartoe gemachtigd te zijn. Na getuigen verhoor acht de ambtenaar van het O.M. het feit volkomen bewezen en eischt f 10.of 10 dagen. Deze zaak wordt aangehouden tot een volgende zitting waar de zoon van verdach te verhoord zal worden. I. L. S., landbouwer te Den Bommel staat nogmaals voor eenzelfde feit terecht. Het O.M. eischt f 10.— of 10 dagen en wordt overeenkomstig dien eisch vei-oor- deeld. J. V. N., chauffeur te Oude Tonge, heeft niet rechts van den weg gereden waardoor een aanrijding is veroorzaakt bij verdachte. Na getuigen, verhoor van P. P. en L. J, S. acht de Ambtenaar van het O.M. het feit bewezen en eischt f 15.of 15 dagen hechtenis. Verdachte wordt veroordeeld tot f 7.50 of 7 dagen hechtenis. E. V. d. W. oud 15 jaar, te Stellendam, heeft mosselen enz. gevlscht zonder ver gunning. De Ambtenaar van het O.M. zal er re kening mede houden dat deze jongen dit voor het eerst gedaan heeft en; verzoekt de Kantonrechter verdachte geen straf op te leggen. Verdachte wordt geen straf opgelegd. V. O. zelfde feit, docht heeft leiding ge geven aan zijn kameraden en wordt tegen hem geëischt 2 x f 1.50 of 2 x 1 week. B., zelfde feit, zelfde straf. Beiden wor den overeenkomstig dien eisch veroordeeld. J. A. V. d. M., Chauffeur te N. Tonge, heeft met eeni vierwielig motorrijtuig te Dirksland onvoorzichtig gereden waardoor de veiligheid van het verkeer in gevaar is gebracht. Verdachte meent geen schuld te hebben. Na getuigen verhoor meent de Ambte naar van het O.MJ. dat verdachte niet vol doende rekening heeft gehouden met de rechterzijde van den weg te berijden en eischt f 15.— of 15 dagen. Verdachte wordt veroordeeld tot f 7.50 of 7 dagen. C. B. landbouwer te Ouddorp, heeft de arbeidswet overtreden. Verdachte voert aan dat hij meent dat het uiensorteeren voor 100% buiten de ar- beids wet valt. De ambtenaar Van het O.M. meent dat dit buiten) de landbouw staat en meent dat dit een expeditie bedrijf is en eischt voor de tien overtredingen 10 x 50 cent of 10 x 1 dag. Over deze zaak zal over 14 dagen uit spraak gedaan worden. A. F., landarbeider te Den Bommel, heeft met zijn rijwiel zonder voor- en achterlicht gereden. De Ambtenaar van het O.M. acht het feit bewezen, en eischt 2 x f 3.— of 2 x 3 da gen hechtenis. Deze zaak wordt aangehouden tot een vol gende zitting waar verbalisant gehoord zal worden. V. Dam heeft te Ooltgensplaat haver zon der vervoerbewijs vervoerd. Eisch en uitspraak f 15.— of 15 dagen. De volgende zaken 'worden, bij verstek behandeld. H. Z. heeft na bezetten tijd een cajfé be zocht. Eisch en uitspraak f 1.50 of 1 dag. M. B. heeft de leerplichtwet overtreden. Deze zaak wordt aangehouden tot een vol gende zitting, waarvoor eerst een onder zoek zal wordeni ingesteld. A. D., heeft eveneens de leerplichtwet overtreden. Eisch f 1.— of_ 1 dag. Uitspraak f 0.50 of 1 dag. A. R. heeft met een vierwielig motorrij tuig zonder kop- en achterlicht gereden. Eisch en uitspraak 2 x if 3.— of 2 x 3 da gen. M. v. S. heeft baldadig met sneeuwbal len gegooid. Eisch en uitspraak f 3.- of 3 dagen. Joh J heeft op verboden grond geloopen. Eisch en uitspraak f 3.- of 3 dagen. B. H., zelfde feit, zelfde straf. Ook Uw likdoorns en eelt verdwijnen on feilbaar zeker door de onweerstaanbare werking van Gedé-xaW. Per doos 45 cent bl) Apothekers en Drogisten. -^ Geachte Redactie, Naar aanleiding van het stuk „Dictatuur Aanbidders" in Nederland voorkomendein Uw nummer van Maart j.l. neem ik de vrij heid U het volgende te vragen; Waar Uw blad in haar beschouwingen over verschillende onderwerpen de naam van prof. Hugo Visser naar voren brengt, en tot uiting komt dat U met de strekkin gen van genoemde persoon ten volle in stemt, zou ik van U gaarne willen verne men hoe dezen prof. Visser over het Natio naal Socialisme, in zijn artikelen in „Nieuw Politiek leven" e.a. zijn meening te kennen geeft. Vermoedelijk krijgen we dan in Uw blad heel wat anders te lezen, als dat het parlementair democratische stelsel zoo goed (functioneert. U bij voorbaat dankend Vw Abonné, Sommelsdijk, April 1940. M. Verbiest. Antwoord. De vraag van inzender komt hierop neer: „Hoe denkt Prof. H. Visscher over het Nationaal Socialisme?" Als inzender daar werkelijk zooveel be lang in stelt, doet hij het beste het blad van de C.N.A. Nieuw Politiek Leven" en het „Geref. Weekblad" te lezen, welke bla den hoofdzakelijk door Prof. V. worden ge redigeerd. Inderdaad wordt door ons in verschillen de onderwerpen vaak iets aangehaald van genoemden professor, en, al hebben wij veel waardeering voor Z. Hooggeleerde, wil dat niet zeggen, dat we het in alles met hem eens zijn. Prof. V. ziet in het Nat. Soc. wel enkele goede dingen zooals in iedere beweging goede dingen zijn. Hij staat er eenigszins vergoelijkend tegenover, te meer, omdat hij veel verkeerds ziet in het parlementair de mocratische stelsel. „Volk en Vaderland" haast zich dan, die artikelen over te nemen, en den Prof. aan hun zijde te scharen. Dat ligt natuurlijk geheel voor rekening van de Mussert-groep die ,,Volk en Vaderland" uitgeven. Binnenkort denken wij enkele artikelen over het probleem van de democratie, en het parlementaire stelsel enz. in ons blad te pubïiceeren), welk stelsel zoowel princi pieel als practisch zal worden bezien. Daar in zal dan ons standpunt nader worden be licht. (REDACTIE.) Zaterdag a.s. verschijnt een mooie kaart van Scandinavië en de Baltische landen, duidelijk uitgevoerd in mooie frissche kleuren, en niet zoo heel groot n.l. 40 X 40 cM., een handig formaat voor in Uw zak, huiskamer of kantoor. De prijs is slechts 25 cent Als U direct Uw bestelling opgeeft, zor gen wij dat U de kaart direct bij ver schijnen ontvangt. GEBR. DE WAAL MJDDELHARNIS

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2