CmWECKfilADopOED.GROnD51AG vöördIZUID-HOUqïZEEUWJCIIC EIIAMDEn N.V. UiïGEVERSMAATSCHAPPU „EILANDEN-NIEDWS" De oorlog in een nieuw stadium Vifrage's Fa. H. Braber Dirksland Buitenland De striid in het Noorden Gemeenteraad Goedereede 12e Jaargang WOENSDAG 17 APRIL 1940 Nö. 1134 onze Mooie ramen met J. Taaie Tel 95 Sommelsdijk Gemeenteraad Nieuwe Tonge WAARIN mmoÊmm SEDERT 1 NOVEMBER1935 OPGENOMEN HET ^maBKOBm^m^^^ÊÊ^^Êi^^^^m^Êi^^^mi UITGAVE VAN Abonnementsprfls 90 cent per 3 maandenbg vooruitbetaling. BLAD .O NZ E E ILAND EN" - 1 8E J A A R G A N G Verschgnt lederen Woefisdag en Zaterdag 2 nuud per week. Atzomderl^e bummen 5 oeat Buitenland 8 gulden per'jaar èn gratis gemaakt. Zeer ruime keus. GOEDEREEDE Gevestigd ie MlddeUianxis Prins Heudiikstr. 122 O Giro 167930 i Fottitbox 8 f Td. 17, Biyiktuitoor voor Zeelimd: St. Maartenatdyk Marlilt, Telet. 69. AdvertentieKpri^ 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienstt aanvragen en aanbiedingen van 1—6 R^eb 80 et.; BoeIyaan« kondiging 10 cent per regel Contracten belan^k lager. De oorlog tusschen Duitschland en de Ge allieerden heeft gedurende de eerste 7 maanden wel een zeer eigenaardig karak ter gehad en is als zoodanig zeker een unicum in de wereldgeschiedenis. Er zullen toch immers wel heel weinig oorlogen zijn geweest, waarbij zoo weinig gevochten werd als bij deze. De geheele militaire be drijvigheid bepaalde zich tot wat nuttelooze patrouilleschermutselingen, raids van de luchtmacht met betrekkelijk weinig positief resultaat en een duikbootactie, die de laat ste weken, naar het sch^nt, haar kracht heeft verloren. Het was dan ook geen won der, dat men zich zoowel in de oorlogvoe rende als in de neutrale landen ging afvra gen, wanneer de eindbeslissing nu komen moest. De Algemeene verwachting was ge weest, dat Duitschland ook tegen de Gealli eerden de bliksemoorlog zou toepassen, doch in dit opzicht verliep de oorlog geheel anders. Wanneer men de oorzaken tracht na te gaan van deze trage gang van zaken, komt mew tot verschillende conclusies. Al lereerst is daar de dubbele linie op de gren zen van Frankrijk en Duitschland, die een herhaling van de snelle opmarsch van 1914 zoowel in de ééne als in de andere richting uitsluit. Daarbij komt, dat Engeland bij het uitbreken van de krijg nog lang niet al zijn militaire kracht had gemobiliseerd, zoodat een uitstel van de botsing aan de Gealli eerden zeer welkom moest zijn. Boven dien schijnt het wel, dat deze in de meening verkeeren, de beslissing niet allereerst op militair, doch op economisch gebied te kun nen forceeren, terwijl ze ook de hoop niet laten varen op een wijziging in de binnen- landsche toestanden in Duitschland en wel licht hopen op de val van het Hitler-regi me van binnen-ult. En tenslotte speelt uiter aard in deze kwestie ook deze overweging een groote rol, dat eeni massale aanval een geweldig bloedbad tengevolge zal hebben, waarvoor men begrijpelijkerwijze huiverig is. Wat Duitschland aangaat, dit staat er in zekere zin gemakkelijker voor dan de Geallieerden. Immers, indien het erin slaagt de status quo in Europa te handhaven en de oorlog met „remise" te doen eindigen, dan heeft het daarmede tevens het pleit gewonnen, want dan behoudt het zijn ver overingen en zijn domineerende positie in Midden-Europa. Zelfs wanneer Duitschland het zoover weet te brengen, dat de Gealli eerden de oorlog met een compromls-vrede moeten beëindigen, dan beteekent dit, dat het een eclatante diplomatieke ovenvinning heeft behaald. Het doel, dat Hitler zich stelde, althans voorloopig, is dan bereikt. De hegemonie over Midden-Europa is ge- vesügd en vanuit deze positie kan verder worden opgerukt om „de nieuwe wereld orde" te scheppen, die op het program der dictatoren staat. Het is derhalve zeer be grijpelijk, dat Duitschland eigenlijk geen zin had om oorlog te voeren. Het wilde wel heel gaarne het ééne land na het andere, ieder afzonderlijk, usurpeeren, doch dan in het ongestoorde bezit of de rustige „pro tectie" ervan gelaten worden, gelijk Rus land thans, na de roof op Polen, de vreed zame knechting der Baltische Staten en de amputatie van Finland ook liefst met rust gelaten wordt en geen oorlog met de Geallieerden] wil. Deze laatstén echter kunnen pas van een overwinning spreken, wanneer zij de Duit- sche macht hebben vernietigd en de ver overde landen hebben bevrgd. Dan alleen hebben zrj ook pas hun positie voor de toe komst veilig gesteld. Zoolang dit niet is gebeurd, verkeerenj zij als imperia zelfs in het grootste gevaar. Intusschen bleven tot voor enkele dagen de fronten ongewijzigd en was men nog even ver als toen de oorlog uitbrak op 3 Sept. 1939. Het lag echter voor de hand, dat dit zoo niet blijven zou. Ook in de We reldoorlog is na de aanvankelijke succes sen der Dultschers het front bijna 4 jaar stabiel gebleven en brachten de krijgsbe drijven in Rusland, de Balkan en Italië ook de beslissing niet. De ineenstorting van het Duitsche Rijk werd tenslotte slechts mdirect door de militaire overwinningen der Geallieerden veroorzaakt. De voedsel- nood en de revolutie, benevenls de hulp van vele andere mogendheden, met name van de Vereen. Staten, hebben de overwinning mogelijk gemaakt. Ook in Engeland en Frankrijk ziet men nog al te veel in deze oorlog eenj doublure van die van 1914. Zij gelooven blflkbaar niet, dat Duitschland militair klein te krij gen is, gezien de getalsterkte, geoefendheid en uitrusting van het leger. Daarom hoopt men evenals in 1918 ojf een economische uitputting, een ineenstorting van het regi me en een uitbreiding van het conflict tot andere mogendheden. Ofschoon we eigenlijk bitter weinig we ten van de economische positie van Duitsch land, lijkt het ons wel zeer optimistisch, te gelooven aan een spoedige debacle. Uiter aard heeft de Engelsche blokkade groote invloed op het bedrijfsleven en de volks huishouding en is het een geweldig pro bleem, 80 millioenj menschen in het leven te houden, maar zoolang Rusland, Zweden, Roemenië en Italië Duitschland blijven voorzien van petroleum, graan, ijzererts etc, is een ineenstorting niet erg waar schijnlijk. Evenmin gelooven we voorals nog in een revolutionaire beweging. De vraag is, of het anti-nazi-element wel van beduidende sterkte is. Gezien het nationa listische in de Duitsche mentaliteit, dat door Hitler zoo geweldig is gecultiveerd en de vrees, dat na hem de chaos zal komen, is dit zeer twijfelachtig. Het dictatoriale bewind zit trouwens zóó in elkaar, dat ver zet ertegen vrijwel onmogelijk is. Het wil ons dan ook voorkomen, dat de Geallieer den op deze dingen maar niet te veel hun hoop moetenl stellen en er zich op moeten instellen, langs militaire weg hun tegen stander eronder te krijgen. Voor hen ligt in een uitbreiding van het conflict tot an dere fronten een mogelijkheid om Duitsch land van een andere zijde te bestoken. Veel animo om vrijwillig zich aan de zij de van één der oorlogvoerenden in de strijd te storten, is er echter niet. Dat was in de Wereldoorlog, toen tientallen landen meestreden tegen Duitschland, heel anders. Zoowel de landen, wier belang en sympa thie aan de zijde der Geallieerden liggen, als die, welke zich met Duitschland hebben gecoaliseerd, blijven tot dusver terzijde staan. De neutraliteit wordt ten top ge voerd. Zij wordt een dogma, waaraan de kleinen wel eens te gronde konden gaan, want ingeval van een overval wordt hun neutraliteitspositie hen noodlottig, daar ze dan zonder hulp staan of deze te laat komt. De wereld ziet in spanning toe, hoe de strijd verloopt en ieder land heeft belang bij de afloop, maar men laat het de 3 oorlogvoe renden uitvechten. Alleen dan, wanneer een nieuw land het slachtoffer wordt, zoo- als Finland, Noorwegen en Denemarken, komt er een verhoogde belangstelling, doch oorlogshul,p wordt niet geboden. Men is en blijft „neutraal." Verleden week Dinsdag trad het nieuwe stadium in deze oorlog in, toen Duitsch land Denemarken bezette en verschillende punten in Noorwegen. Uit een krijgskun dig oogpunt bezien, was dit een schitteren de prestatie. Of de Denen en Noren er iets schitterends in kunnen ontdekken, staat evenwel te bezien. Het was een voorbeeld van de bliksemsnelheid, waarmee de Dult schers optreden en van hun machtig orga nisatietalent. Echter ook van de totale min achting voor de rechten der kleine volken. Met Denemarken hadden ze al zeer gemak kelijk spel. De socialistische regeeringen in dat land hadden het weerloos gemaakt, waarvoor de Dultschers hun wel zeer dank baar zullen zijn. De versterkingen waren afgebroken en het leger beteekende niets, zoodat het land open: lag en verzet inder daad onzinnig was. Nu worden de Deen- sche militairen door hun eigen volk bespot, maar kunnen zij'het helpen? Laat het Deensche volk het socialisme afzweren, dat mede oorzaak is van alle ellende in de we reld, van de opkomst van de dictaturen en van hun eigen ongeluk. Met de holle ont- wapeningsfrazen heeft het het pad geëffend voor de machthebbers van de jongste tijd, zoodat nu nog Engeland zucht onder de dwaasheden van Mac Donald. In Noorwegen ging het niet zoo gemak kelijk. Daar is een strijd ontstaan, die Van ingrijpende beteekenis kan zijn voor het verloop van de oorlog. Dat het Duitsche optreden een reactie is op de Engelsche mijnversperring in de Noorsche territoriale wateren, is zeer onwaarschijnlijk. De ex peditie moet reeds veel langer voorbereid zijn. Dat het hierbij voornamelijk gaat om de ertsverscheping via Narvik, kunnen we ook niet aannemen. Deze staat nu geheel stop en blijft ook wanneer Noorwegen In Duitsch bezit blijft, zeer riskant, terwrtjl over enkele weken de Baltische Zee weer ijsvrij is en de verscheping over de Oostzee kan geschieden. Naar onze meening betee kent deze „verrassing" iets anders. De duikbootoorlog is voor Duitschland een fi asco geworden^ De laatste weken zijn er immers bijna geen schepen meer getorpe deerd. Daarbij moeten ook de Duitsche ge neraals wel van m,eening zijn, dat de oorlog zóó niet kon blijven voortduren, daar Duitschland het zeker niet zoo lang kan vol houden als de Geallieerden. Er moest dus iets gebeuren, mede met het oog op de bin- nenlandsche propaganda. Het bezit van Noorwegen had verschillende voordeelen, ook deze, dat vanaf de Noorsche kust de Schotsche havens gemakkelijk te bereiken zijn dan vanuit Duitschland. In hoeverre de expeditie tegengevallen is, valt moeilijk te zeggen. Wellicht was gerekend op een ge ringe tegenstand. De Noren verdedigen ,zlch echter na de eerste vekrassing zeer goed en hebben met name aan de Duitsche vloot ernstige verliezen toegebracht. De vraag zal echter zijn, of zij met hun kleine leger, dat in de verwarde toestand moeilijk goed gemobiliseerd kan worden, het Duitsche expeditieleger zullen kunnen tegenhouden. Men is geneigd de Geallieerden te Verwij ten, dat ze ook nu weer een slag achter zijn bij de Dultschers. Men vergete echter niet, dat zij tegenover een vijand, die zich van de regelen af,n het volkenrecht, van gesloten niet-aanvalspacten, van neutrali- teitsverklaringen niets aantrekt, steeds een slag achter zullen komen. Het oorlogstoo- neel is intusschen tot Noorwegen uitge breid en dit staat wel vast, dat de Duitsche vloot groote verliezen leed, dat transport- schepen met duizenden soldaten .zijn ver gaan en dat het behoud van Noorwegen voor de Dultschers niet gemakkelijk zal zijn gezien de groote afstand. Op het oogen blik, dat we dit schrijven, is het aan de Engelschen nog niet gelukt, in Noorwegen te landen en daarop wachten de Noren met spanning, omdat dit hen alleen reddeni kan. De wereld ziet met groote belangstelling dit oorlogsschaaktournooi aan en vraagt zich af, hoe deze episode in de titanenwor steling eindigen zal. Openbare r^adsvengadering der ge meente Goftdereede, op Vrijdag 13 April, des avonds 7 uur. Tegen(woordig alle leden. De VOORZ. Burg. Keijzer opent en spreekt in deze eerste vergadering van het jaar den wensch uit, dat de ware belangen der ge meente in 1940 zullen worden gezocht en Gods zegen op den' arbeid mag rusten. Notulen worden gelezen en vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en, mededeelingen. Procesverbaal kasopname gemeente op 22 Dec. In kas f 4860.20. Burgerlijk Armbe stuur in kas f 91.56. Op 28 Mrt. j.l. in kas f 2473.83; Burgerl. Armbestuur f 49.S3. Goedgekeurd terugontvangen eenige goed gekeurde raadsbesluiten. De leden commissie wering schoolver zuim hebben alle hun benoeming aangeno- |men. De distributie-verordening (kasgelden) wordt ingetrokken, aangezien alles wel over de gemeentekas kan loopen. Aangehouden wordt de gemeenschappe lijke verordening Vleeschkeuringswet. Goedgekeurd wordt de begrooting 1940 der Emgo. Aan de Bijzondere School wordt een voor schot verleend groot f 724.50. zijnde voor 63 leerlingen f 11.50 per leerling. De verordening regelende de elschen en benoembaarheid van den gemeente veld wachter wordt opnieuw vastgesteld. Con cept daarvan is den ledenj rondgezonden. Alleen is nog een nadere vrijziglng noodig inzake den militairen dienst, waarbij aan ongehuwden 70% van het salaris wordt uitgekeerd. 5. In de plaats van den overleden ha venmeester v. d. Sar, wordt m.a.s in de zelfde functie benoemd de heer v. Houwe- lingen gemeente-veldwachter. 6. Het ambtenaren-reglement wordt ge wijzigd inzake bepaling betreffende den militairen dienst. 7. Eenige wijzigingen worden aange bracht in de begrootingenl 1939 en 1940 en goedgevonden. Daarna gaat men in besloten zitting om te spreken over benoeming geneesheer. Na heropening wordt besloten dit punt aan te houden tot een volgende zitting, welke nog deze week Zal plaats hebben, omdat nog enkele sollicitaties worden ver wacht. Sluiting. Narvik op de Dultschers heroverd. Britsch leger in Noorweigen geland. De Noorsche regeering heeft een commu niqué uitgegeven, waarin wordt gemeld, dat de Britsche strijdkrachten thans op ver scheiden punten in Noorwegen) aan land zijn gegaan. In hetzelfde bericht wordt mede gedeeld, dat de Noorsche troepen, in sa menwerking met de Geallieerden, Narvik en de naaste omgeving op de Dultschers heroverd hebben. De Parijsche „Temps" weet te melden, dat het Britsche expeditie-leger de Lofoten- de eilanden ten Westen van Narvik bezet heeft. Dit laatste acht men in Ber- lijnsche kringen wel mogelijk, maar men spreekt daar tegen dat de stad en haven van Narvik in Britsche handen zijn. Waarschijnlijk zal Narvik nu een basis worden voor de Geallieerden, die door vloot eenheden zal worden beschermd en Van waaruit de operaties naar het binnenland zullen uitgaan. Volgens Havas kan men er zeker van zijn, dat de Geallieerden niet alleen Narvik maar ook andere punten in hun vast bezit hebben en dat deze steun punten niet ontrukt zullen worden. tn Amerika reageert men sterk op de gebeurtenissen In Noorwegen). Amerika's belang acht men meer bedreigd dan in 1919. „De oorlog na dert de Vereenigde Staten, zoo zijn de com mentaren in de kranten. In een rede tot de Pan-Amerlkaansche Unie heeft President Roosevelt gezegd, dat Amerika op alles voorbereid is en in staat, elke gebeurtenis het hoofd te bieden. Roo sevelt liet geen twijfel over, hoe hij over de jongste ontwikkeling in Europa dacht. In ifelle bewoordingen richtte hij zich tegen de dictaturen en stelde de principes vast, waarop de vrede in de nieuwe wereld rust, in tegenstelling van hetgeen voorvalt in de dictatuurlanden. Engeland en Frankrijk hebben officieele vergunning gekregen van het Amerikaan- sche departement van oorlog om bestel lingen te doen van het nieuwe type van deni tweemotorigen Douglas aanvalsbom- menwerper (maximum-snelheid van 680 ki lometer per uur.) Naar men gelooft is dit het snelste toestel in zijn soort ter wereld. DR. COLIJN TE BRUSSEL. Oudpremier dr. H. Colijn is op doorreis naar Geneve te Brussel aangekomen, waaï hij met verschillende persoonlijkheden van gedachten zal wisselen over economische vraagstukken!. Dr. Colijn zal dan verder over .Parijs reizen. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT. Bij het beoefenen van nachtvluchten is het Ned. tnarinevliegtuig W. 9 ter hoogte van Petten in zee gestort. De inzittenden, de offioier-zeewaarnemer Ie klasse der Kon. Miirinereserve, H. E. G. Langendorff en de sergeant-vlieger C. H. J. Knaapen zijn daarbij omgekomen. Het lijk van den sergeant-vlieger kon geborgen worden. LUCHTGEVECHT BIJ LOBITH. Engelsch vliegtuig neergeschoten. Zondagmiddag om 4 uur werd Lobith op geschrokken door vliegtuiggeronk en mi- trailleurvuur. Blijkbaar werd een luchtge- vecht geleverd. Wegens de laaghangende wolken kondeni de machines niet waargeno men worden. Plotseling kwam een vliegtuig uit de wolken te voorschijn, achtervolgd door 2 anderen. Het eei^te bleek niet bestuurbaar en viel nagenoeg loodrecht naar beneden terwijl een groote vlam zichtbaar was. Het vliegtuig is neergekornen bij Bab- berich op Nederlandsch gebied, ongeveer 300 meter van de Duitsche grens in de na bijheid van een boerderij. Het neergeschotfin vliegtuig bleek een Engelsch bombardementsvliegtuig te zijn. Naar verondersteld wordt van 'tBristoll Blenheim type. Ooggetuigen berichten dat het vliegtuig 2 tot 3 meter in den grond is gezakt. Zij zagen een geweldige steek vlam uit het toestel slaan, waarschijnlijk het gevolg van een ontploffing. Llchaamsdeelen van de inzittenden wer den in den omtrek gevonden waar even wel niet uit af te leiden valt hoeveel leden der bemanning zijn omgekomen. AUe Carrosserie en Spatschermscha^ de worden onzichtbaar gerepareerd. Ook van andere meriien. OPGEPAST!! Scherper toezicht op de acherlich- ten van Motorrljfluigen en fietsen. Door de minister van Justitie is aan de procureurs-generaal een schrijven gezonden. Daarin wees de minister er op, dat de naleving van 't voorschrift, dat motorijtul- gen op meer dan 2 wielen voorzien moeten zijn van één of twee achterlichten, welke achterwaarts duidelijk zichtbaar voor het achterkomend verkeer een rood licht uit stralen, te wenschen overlaat. Men ziet auto's, waarvan het achterlicht hetzij niet brandt, hetzij zulk een zwak licht uitstraalt, dat het door het inhalend verkeer niet tijdig wordt opgemerkt, voor al op de moderne autowegen, waar snel ge reden wordt, 0f daar, waar het motorrijtuig zonder deugdelijk achterlicht stilstaat. Op de naleving van dit voorschrift moet een nauwkeurig toezicht zijn! Evenzoo ten opzichte van de verblindende lichten. Ook moet er op toegezien worden, dat de hoogte van de lading van motorrijtuigen of aanhangwagens niet hooger is dan 3% Meter. Deze bepaling wordt meermalen overtre den, met gevolg, dat schade aan viaducten ontstaat. Bovendien kunnen voertuigen met te hooge lading, vooral bij het uitwijken op wegen met tonronding, licht omkantelen. Hierop wil de minister een strenger toe zicht, evenals op achterlichten van de fiet sen. Ten aanzien van het voeren van roode achterlichten door wielrijders is den minis ter de wenschelijkheid gebleken, terug te komen, op de niet te strenge, en soepele regeling, daar de practijk heeft uitgewezen, dat hoewel deze regeling ten aanzien van te goeder trouw zijnde overtreders .zleer voldoet, deze regeling tengevolge had, dat 'n deel der wielrijders hiervan misbruik maakte, met gevolg, dat het aantal wiel rijders, in het bijzonder in de grootere ste den, dat zich na zonsondergang bij den weg bevindt, zonder voorzien te zijn van een rood licht uitstralend achterlicht, nog vrij aanzienlijk is, hetgeen, gelet op de ver^keers veiligheid, als eeni ongewenschte toestand moet worden beschouwd. Mede wordt als een bezwaar tegen be doelde regeling aangevoerd, dat dit tege- moettredend optreden op den duur het poli- tiegezag niet ten goede zou komen. In verband hiermede heeft de minister thans bepaald, dat in den vervolge ook dan verbaliseerend moet worden' opgetreden, in dien de in overtreding zijnde wielrijder ter plaatse van aanhouding en binnen korten tijd er niet in slaagt, het achterlicht in be hoorlijk brandenden toestand te brengen. De geschiedenis van het barrepaard van de reinigingsdienst Centrale verwarming Gemeentehuis Regeling gemeentewerk Ambachtslieden Elec- trlcitelt te Battenoord Piarticullereii weriken voor electrilflcatie van geheel Oost Flakkee Varia. Openbare Gemeenteraad op Vr(jdag 12 April, des nam. 2 uur. Tegenwoordig alle leden. De VOORZ. Burg. Sterk opent de verga dering met gebed, de notulen worden daar na vastgesteld. 1. Ingekomen Stukken: Het stukje grond voormalige vuilnisbelt verhuurd aan Klapmuts f 7.daarvan is de huurtijd verstreken. Wordt besloten opnieuw te verhuren voor 7 jaar tegen den-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1