TABAKSPIJPEN I 12 cent I Plaatselijk Nieuws Buitenland HOUTEN iHH op reis met een S^'a£ccru Buijsse Spanning Oorlogsnieuws VERBRUGGE De Midza Ingezonden M I D DELHARNIS 1 gekochtbij Tel 52 - MIDDELHARNIS GOEDEREEDE Het kauwen van WBIGLEY'S P.K. is goed voor Uw gezondheid; het Italmeert en voorljomt overspannen zenuwen. Behalve dat de verkwUckende P.K. na eiken maaltijd de zenuwen sterkt, bevordert het de spijsvertering en houdt het de tanden schoon, gaaf en sterk. P.K. kauwen is een goede gewoonte voor jong en oud. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bU de hand. y,. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. Veertien dagen geleden hadden wij een artikel geschreven waarin wij eenigszins breedvoerig stil stonden bij de groote fout welke 0.1. Engeland heeft gemaakt bij de hulpverleening aan Finland. Door omstandigheden kon dit toen niet worden geplaatst. Weinig hadden wij gedacht, dat het maar een 8 d 10 dagen zou duren, alvorens het Dultsche overwicht in Scandinavië voor de geheele wereld openbaar zou zijn. Beknopt willen wij een en ander memo- reeren van hetgeen heeft plaats gehad. De oorlog was na de Plnsohe vrede weer in een rust periode gekomen. Behalve aanvallen op zeeschepen, was er nergens van eenige militaire actie sprake. In Frankrijk vooral, maar ook ui Enge land was het volk niet tevredenj met den gang van zaken. Op diplomatiek zoowel als op militair ge bied bleek Dultschland voortdurend de Ge allieerden voor te zijn. In Frankrijk ont stond daardoor een kabinets crisis, die de populaire minister president Daladier noop te zijn zetel met minister Reynaud te rui len. Engelands ministerie onderging even eens een verandering en minister Churchill werd zooveel benoemd als leider der oor- logskabinetten. Het volk ging vragen wat moet er van den oorlog terecht komen? Duitschland voortdurend sterker, Engeland en Frankrijk zwakker. Blokkade helpt niet veel, Duitsch land kan datgene wat het noodlg heeft krijgen. Hoe lang moet dit duren en wat zal het einde zqn? Het eerste oorlogskabinet na de recon structie der ministeries publiceerde een (krachtiger oorlogsvoering. Waar zou deze aanvangen? Op het West front niet. Krachtiger zou worden opge treden, de toevoeren naar Dultschland af te snijden vooral uit die landen, die min of meer onder druk van Duitschland stonden. ■De Dultsche pers lachte erom, alles op papier maar geen daden en waarschuwde, dat indien tot daden werd overgegaan, de vijand Dultschland paraat zou vinden. Een der eerste daden der Geallieerden was, de ertstoevoer uit Zweden, langs de Noorsche kust af te snijden. Duitschland ontving vanuit het Noorden van Zweden groote scheepsladingen erts. Ter hoogte van de mvjnenvelden is Noor wegen op zijn smalst, en de uitvoer van erts heeft hoofdzakelijk plaats via de Noor sche zeehaven Narvik. Langs de kust van een neutraal land, loopt een denkbeeldige lijn. Het water dat tusschen die lijn en de kust ligt, is neutrale zee, waarin niet gevochten mag worden. Duitschland ging te Narvik erts halen en voer langs de Noorsche en Zweedsche kust zoo naar een Duitsche haven. Enge- sche oorlogsschepen zagen dit en mochten om de Noorsche neutraliteit niet te schen den, niets doen. Zij moesten dus vijandelijke schepen die ladingen vervoerden, welke straks tegen hun werden gebruikt, (ka nonnen en munitie) rustig laten passeeren. En wat deed Duitschland? Niet alleen Engelsche maar ook Noorsche schepen die naar Engeland voeren werden getorpe deerd of gebombardeerd, Engeland werd het moe en in samenwer king met de Fransche vloot, werden van Zondag op Maandag in de Noorsche wate ren drie iniijnen,velden gelegd n.l. één bij Bodoe, voor de havenplaats Nar vik. één by Chrlstiaansund. één bij Stadland. Hier ligt weer een; duister punt in de buitenlandsche politiek. Heb ben de Geallieerden alleen de mij nen gelegd (Jm de ertstoevoer te belemmeren of waren zij op de hoogte gebracht, dat Duitschland van plan was Noorwegen in bezit te nemen? De Duitsche vracht schepen waren bemand met ma trozen van de oorlogsmarine. Nauwelijks waren de berichten omtrent de gelegde mijnenvelden bevestigd of Hitler geeft bevel Denemarken en de kust van Noorwegen te bezetten. Duitsche troepen trekken Dene marken binnen, welk land binnen 24 uur zonder weerstand te bieden, in handen der Duitschers was. De Duitsche vloot stoomde op door het Kiattegat, stak het Sbagerrak over, en be zette na weinig of geringe tegenstand Os lo, de hoofdplaats van Noorwegen, alsmede de voornaamste kustplaatsen, Stavanger, Bergen, Drontheim, Tromsoe, tot zelfs Nar vik toe. Een en ander had plaats binnen 48 uren. Noorwegen werd verrast, en de Britsche vloot was niet aanwezig. Een klein smal- deel Engelsche torpedojagers dat in de buurt van Narvik vertoefde, bond den strijd aan en verloor twee schepen terwijl er twee ernstig werden beschadigd. De verwarring in Noorwegen was groot. De regeering verliet Oslo, en verplaatste zich naar Elverum. Van de 150 kamerleden, moeten er 145 de regeering zijn gevolgd. Een Noorsch nationale socialist Quisling beproefde een nieuwe Noorsche regeering te vormen, welke Duitsch gezind was. Dit is tot hiertoe mislukt. De Koning en de Noorsche regeering hebben echter besloten niet te wflken en hebben dit den Duitschen gezant Brauer medegedeeld. Voorts roepen xij het leger op tot verzet tegen de Dults,cher8. De No ren zyn dus eveneens met Duitsch land in oorlog. Berichten komen spaarzaam binnen. De Engelsche vloot is gedeeltelijk uitge varen om de Noren te helpen en een hevig gevecht tusschen 23 Dultsche schepen en een aantal Engelsche Kruisers en Jagers moet in het Skagerrak gaande zijn. De Engelschen moeten de plaatsen Ber gen en Drontheim hebben heroverd terwijl een poging om Narvik te hernemen moet z^yn mislukt. Volgens de beschikbare gegevens moet Engeland hebben verloren. 2 torpedo jagers en 2 beschadigd. Noorwegen 2 onderzeebooten 2 lichte kruisers. Duitschland 1 slagkruiser Gneisenau 26000 ton (in mijnenveld.) 1 zware kruiser Blücher 10.000 ton. 1 lichte kruiser Karelrühe 6.000 ton. 1 lichte kruiser Embden 5400 ton. 4 torpedobootjagers. alsmede enkele transportschepen. Wat het verder verloop zijn zal is nu moeilijk te zeggen. Veel hangt af, of Engeland kan verhin deren dat Duitschland nieuwe versterkin gen zendt naar Noorwegen. Een Engelsch blad schreef: ,,de Duit schers zitten gelijk een rat in den val," doch zoover is het nog niet. Het zal nu blij ken of Engeland bekwame mannen heeift om uit de geboden toestand voordeel te trekken. De stap die Duitschland h^ft ge daan is wel zeer stoutmoedig, maar nog niet gewonnen. Zweden, welks positie hierdoor eveneens in het grootste gevaar is gekomen, vol tooid zijn mobilisatie. Op het oogenbllk blijft het neutraal en komt dus Noorwe gen niet te hulp. Indien de Noren in samenwerking met de Engelschen erin zouden slagen, de Duit schers gedeeltelijk of geheel te verdrijven, wat zullen dan de Russen doen? Een ernstige schok is deze week weer door Europa gegaan en op het oogenblik valt het nog zeer moeilijk gevolgtrekkingen te maken. D.V. hopen wij de ontstane toe stand wat nader onder de oogen te zien. Uit hetgeen heeft plaats gehad, blijkt overduidelijk hoe ernstig ook de positie van Nederland is, aangezien wij meer nog dan de Noren, tusschen Engeland en Dultsch land inliggen. Ook voor ons kan gelden, vandaag neutraal - morgen oorlog. Werd dit toch wat meer bedacht, want het is net of wij ons met de hoop vleien, dat Nederland wel bulten den oorlog zal iblijven. Ongerustheid sJaaien, vooral in dagen van beroering is ongeoorloofd, doch van vrede roepen terwijl gevaar dreigt, zou hoogst on verantwoordelijk zijn. BON 20 VOOR BOONEN. 's-GRA'^fENHAGE, 11 April. Gedureur de het tijdvak van Vrijdag 12 April a.s. tot en met Donderdag 9 Mei a.s. geeft de met 20 genummerde bon der Rijksdistri- butiekaart recht op het koopen van een kwart kilogram bruine boonen, witte boe nen of andere gekleurde boonen, tuinboo- nen, capucijners of grauwe erwten. BON 16 VOOR SUHiER. Gedurende het tijdvak van Vrijdag 12 April a.s. tot en met Donderdag 2 Mei a.s. geeft de met 16 genummerde bon der Rijks- distributiekaart recht op het koopen van een kilogram suiker. BOEKBESPREKING. ,,Luchtgevaar" het Tijdschrift voor Lucht- beschermlng ziet er in het nieuwe gewaad keurig uit. De foto's zijn helder en duidelijk en geven een beeld van wat de lucht-oorlog in Finland teweeg bracht. Het hoofdartikel ,,de Luchtbescherming In Finland" geeft een duidelijk voorbeeld wat door een goede organisatie kan worden bereikt. Verder geeft het ons deze maand lezenswaardige artikelen over schuilgele- genheden, de wet en de luchtbescherming, een duikbombardement, de waarde van weerberichten, en tal van artikelen meer. De nieuwe prijsvraag verhoogt de aantrek kelijkheid. Het blad heeft een keur van medewer kers en is den geringen abonnementsprijs ruimschoots waard. Woensdagavond hield de Stichting Midza- Combinatie haar deelnemers-vergadering in Hotel Spee te Sommelsdijk. Na een kort openingswoord van den voor- .zitter werden de notulen der vorige verga dering onveranderd vastgesteld.. Uit het 'jaarverslag van den secretaris bleek, dat het aantal deelnemers 100 bedroeg. Vanaf de oprichting heeft de Stichting thans 40 pre mietoewijzingen gehouden, waarin totaal niet minder dan 2024 premies zijn toegewe zen tot een bedrag: van rond f 8900.Daar na werden mededeelingen gedaan over het werk van de Ned. Midza, waarin thans 3125 deelnemers zijn vereenigd. Dan deed de penningmeester uitvoerig zijn jaarverslag over, den stand der financiën. De heer Dorsman uit Ooltgensplaat deed een rapport uitbrengen namens de commis sie van controle. Hieruit clteeren wg: „De administratie geeft in elk onder deel een afdoend antwoord. Ook hebben wij zeer veel aandacht besteed aan de vele processen verbaal van de premie-toewfl- zingen. De wijze waarop deze toewijzin gen zijn verantwoord, kan de toets van elke openbaarheid weerstaan. Ieder, die een premie heeft behaald, kan steeds bij het betreffende proces-verbaal de origl- neele enveloppe vinden en de waardebon nen, welke weer bij den penningmeester zijn verzilverd. De beheerskosten zijn zeer minimaal gehouden, en wij kunnen dit gerust het bestuur ten volle toevertrouwen. Het bestuur moet bergen werk verzet ten, het kost deze heeren elke week een avond, misschien wel hun eenige vrije avond, zij doen dit voor hunne, maar ook voor onze Midza, zonder ook maar eenige vergoeding Wij meenen namens alle deelnemers de ze heei'en dank te moeten zeggen voor het vele en accurate werk, 't welk zQ ge heel gratis voor ons doen." De bonnenverkooper» en bussenhouders wer den hartelijk dank gezegd voor hun mede arbeid. Na de pauze hield de heer Schlatman een causerie over het doel en de toekomst van de Midza. Deze rede werd met groote aan dacht gevolgd. Daarna werden nog enkele vragen gesteld van ondergeschikt belang, die afdoende wer den beantwoord. Deze tweede Midza-avond gaf een blijk van waardeering en vertrouweq en er heerschte een gezellige sfeer. Aan de ingezetenen van Middelharnis en Sommelsdijk. MIDDELHARNIS Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Rotterdam en den Haag verzonden 1200 H.L. aardappelen. SOMMELSDIJK De goedkoope margarine voor werk looZen en armlastigen Is volgende week verkrijgbaar bij den winkelier J. Kastelein en het vleesch en gehakt in blik bij den slager Hammelburg. DIRKSLAND De volgende week zullen de distri butie artikelen voor de werkloozen op de bons verkrijgbaar zijn bij den winkelier B. Kemper aan de Voorstraat. De jaarlijksche herkeuring van trek- honden zal alhier gehouden worden op Woensdag 17 April a.s. des n.m. 1 uur. Bij publicatie heeft het gemeentebe stuur bekend gemaakt dat van iedere ver huizing zoowél binnen als naar buiten de gemeente onmiddellijk kennisgeving ter sec retarie moet plaats hebben. Woensdag- had dhr. R. van Melis sant 't ongeluk van een rijdende sti'oo-pers te vallen waardoor hij o.a. een hersenschud ding bekwam en in het ziekenhuis alhier moest worden opgenomen. Voor de aardappelen besteedde men alhier, eigenheimers f 2.25, Furore f 2.50 Roode Ster f 2.75 en koepeen f 1.20 per H.L. Bibliotheek Chr. Leeszaal. Alle lezers van de bibliotheek der Chr. Leeszaal worden dringend verzocht a.s. Vrijdag hun boeken te komen inleveren. Bij verzuim moeten deze aan huis worden afgehaald, wat eenige onkosten met zich brengt. De bibliotheek wordt eenigen tijd geslo ten In verband met een voorkomend geval van Roodvonk ter plaatse. Datum van heropening wordt te zijner tijd nader meegedeeld. STELLENDAM Deze week is de oudste inwoner de zer gemeente D. den Braber overleden in den ouderdom van 88 jaar en 8 maanden. De Burgemeester maakt bekend dat een openbare vergadering is belegd tegen Vrijdag 12 April n.m. 7 uur. Per scheepsgelegenheid zijn uit deze gemeente vervoerd twee scheepsladingen ge droogde cichorei groot 100 ton met bestem ming Rotterdam. OUDDORP Zij, die een machtiging wenschen tot het voorhanden hebben van een vuurwa pen, moeten zich op Maandag 15 April a.s. melden in het muzieklokaal van de openba re lagere school, alhier, des voormiddags van 9 tot 12 uur en des namiddags van 2 tot 5 uur. De vuurwapenen mioeten meege bracht worden, anders kan geen machtiging worden verleend. Door de gemeentepolitie is proces verbaal opgemaakt tegen P. M. wegens het berijden van een rijwiel, waaraan geen ach terlicht is bevestigd. Dhr. Job Tanis Dzn. is opgeroepen tot tijdelijk agent van politie te Bloemen- daal. Naar wij vernemen zullen op 1 Mei aanstaande op de Bijzondere Lagere School 60 nieuwe leerlingen worden toegelaten. Ten bate van de Bijbelverspreiding zal in deze gemeente in de laatste week van de maand April 1940 een collecte wor den gehouden. Hartelijk bevelen wij deze collecte bij U aan. Koopt daarom nog heden een prima rij wiel voor slechts f 33.00, geheel com pleet. Verder f 37.50, f 43.00 f 48.00, f 55.00 en f 60.00. fWg leveren U Burgers, Fongers, Sim plex, Pon, Astra, Wereld, Sparta en Heraut Rijwielen, W. AKERSHOEK RIJWIELHANDEL OUDDORP De goedkoope margarine en het bak en braadvet is vanaf 13 April a.s. verkrijg baar gesteld bg dhr. J. Mierop Weststraat alhier. De besturen van de polders ,,het Oudeland," ,,het Westnieuwland'", „het Ou- denieuwland" en de ,,Springert", maken be kend dat de gewone jaarlijksche verkooping van het grasgewas van de weilanden, dijken en wegen, zal plaats hebben op Vrijdag 19 April a.s., des n.m. 6 uur in hotel Spee al hier, en dat de aangifte van het vee voor de Westduinen open staat tot 19 April a.s. en daartoe tevens gelegenheid voor is op voornoemden datum en plaats des namid dags 5 uur. De op Zaterdag door de Notarissen D. Lodder te Hillegom en P. T. v. d. Berg te Goedereede gehouden verkooping van bouw- en weiland in hotel Spee, ten verzoe ke van mej. L. M. Kievit te 's-Gravenhage werden ingezet: Koop 1 P. Mierop Jaczn. f 4050. Koop 2 Kom. Breen Jacz. f 1450. Koop 3 KI. Grinwis Jzn. f 2950. Koop 4 P. Mierop Jaczn. f 2150. wordt lederen dag nauwkeurig in de Dag bladen gelezen; of door de Radio beluisterd. Schenkt U ook zulk een aandacht aan een nieuw COSTUUM OF MANTEL Welnu dan; aan alle eischen wordt door ons voldaan. Neemt de moeite; en loopt eens bij ons aan. Rustig wordt U geholpen, en wij geven U een goede voorlichting in Uw beslissing. Wij dringen niet op; doch willen overtuigen, Uw logisch verstand doet de rest. A. ALEMAN OUDDORP Kleeding gemaakt en naar maat. NIEUWE TONGE Dinsdagmiddag werd in de Kerkring onder leiding van burgemeester Sterk de motorbrandspuit geprobeerd. Het materiaal voldeed uitstekend. De collecte voor de Macht van het Kleine heeft in het afgeloopen kwartaal op gebracht f 28.74. Tot bode van den polder Klinkerland Is benoemd de heer J. Kom Adrz. die zi^'n vader opvolgt. Winkeliers in deze gemeente moeten hun opplakvellen met bon 14, peulvruchten, en bon 15, suiker, welke beiden geldig wa ren tot Donderdag 11 April, inleveren op het Distributiekantoor op Maandag 15 April op de vastgestelde uren van 9-11 uur v.m.. Ter voorkoming van moeilijkheden voor de winkeliers, die geen beschadigde bons mogen aannemen wordt het publiek ver zocht de bonnen aoo voorzichtig rftogelijk te behandelen en liefst deze niet te scheu ren maar af te kni,ppen. OUDE XONGE Het schip Petrus" heeft de lading steen aangevoerd tot 't bouwen van twee klassen aan de R.K. School alhier. -^ Donderdag Is op 't gemeentehuis 't be luisteren van ae radio door een aan tal meisjes weer begonnen, in verband met vliegtuigen enz. De zgn. luchtbeschermlngs- dienst. DEN BOMMEL Het huis bestaande uit 2 woningen met erf van wijlen mej. C. v. Vliet is Woens dag ingezet door A. W. v. d. Meij op f 1510 Afslag 17 April a.s, De op 77-jarIge leeftijd mej. B. Geel hoed moest deze week voor een spoed ope ratie naar het ziekenhuis te Dirksland worden vervoerd. De distributie van onvermengde mar garine en bak- en braadvet zal deze week geschieden via de winkeliers Jac. Hameete, G. Kroon en Fr. Vervloet. De werkloozen uit deze gemeente, die allen waren geplaatst in de centrale werk verschaffing „Adrianapolder" te Ooltgens plaat, zijn met ingang van Maandag 8 Apr. 1940 allen tewerkgesteld in de. centrale werkverschaffingen „Galathee- en Maria- polder te Ooltgensplaat en de egalisatie van een weiland van A. J. de Weerd te den Bommel. Op Vrijdag 12 April hoopt het echt paar J. Melissant - A. Neelis hun 50-jarlge echtvereeniging te herdenken, terwijl op 14 April a.s. het echtpaar J. A. Snijder-P. Keppel hun 40-jarige echtvereeniging hoopt te herdenken. De in deze gemeente gehouden collecte voor het Marine-rampen fonds heeft f 35.20 opgebracht. Aan de borderel van de Coop. Boeren leenbank te den Bommel ontleenen wy de volgende cijfers: Ontvangsten: Spaargelden f 155395.44; Terugbetaalde voorschotten: f 38432.97; Gereserveerde winst f 1090.51; Rente van voorschotten f 6798.51;. Uitga ven: Terugbetaalde spaargelden f 175875.47 Gegeven voorschotten t 59720.Rente v. spaargelden f 6664.17. Totaal van ontvang sten en uitgaven f 544189,46. In de algemeene vergadering werd het aftredende bestuurslid K. L. Buth en het aftredende lid van den Raad van Toezicht J. L. van Prooijen herkozen. Het gedeelte van den Bommelschen dgk met het bijbehoorende gors, dat vanaf de kom dezer gemeente naar Ooltgensplaat loopt, is by inschrijving verpacht aan B. C. Jongeling, A. H. Wesdorp en Jac. de Bakker voor de som van ruim f 1100. P. D. alhier viel van de zoldertrap en kneusde hierbij zijn rechtervoet zoodanig, dat hij zich onder geneeskundige behande ling van Dr. Oosthoek moest stellen. Enige tijd geleden deelden wij U reeds mee dat de Vereniging Lighallen deze zomer haar tien-jarig bestaan hoopt te herden ken en dat ter gelegenheid daarvan ge tracht zal worden een bazar te organiseren Welnu, de plannen daartoe nemen vaste re vorm aan, 5 Juni 1930 werden de Lig hallen geopend, 5 Juni 1940 hopen wij on ze basiar te openen. De plaats, waar dat zal geschieden, wordt nader bekend ge maakt, maar we weten nu reeds, dat 5, 6, 7 en 8 Juni als data voor de bazar zijn aangenomen. Men heeft ons wel eens gezegd: „Het is geen tijd voor een bazar." We geven toe, de tijden zijn moeilijk; ook wij in onze vereniging weten daarvan mee te praten. Maar mogen de tijdsomstan digheden oorzaak zijn, dat we onze mede mensen niet meer helpen? Er is reeds veel gevraagd en ook veel gegeven. Maar zou U Uw naaste omge ving in de steek willen laten? Neen, niet waar Laten we het voorbeeld van onze ge ëerbiedigde Koningin en het Prinselijk Paar, welke blijk gaven van medeleven door het zenden van een som gelds, vol gen, door ook te geven, zooveel als in ons vermogen ligt. Binnenkort zullen de Dames van de Ba- zar-Commissie bij U aankloppen om steun. Stuurt haar niet weg, maar geeft, wat ge missen kunt, hetzij In geld, hetzij in na tura, hetzij op andere w\jze. Maar geeft; geeft met milde hand voor Uw mede mensen. Het Bazar-Comité.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2