(:riDWEEKEdADSpGED.GD0nD5IA6 vöoRDlZUID-HOaBiZECl^^ EHAMDEM N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „EIUNDEN-NIEUWS" DE VOLKENBOND Noorwegeq met Duitschland in oorlog Jaargang WOENSDAG 10 APRIL 1940 No. 1132 OFFICIEELE CRISISPUBLICATIES Marktberichten Orername Eig'eoheimers. WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER1935 OPGENOMEN HET BLAD .O N Z E E I L A N D E N" - 1 8E J A A R G A N Q DENATUBATIE VAN AARDAPPELEN. Centrale veilingMIddelharnis UITGAVE VAN Abonnementaprijs 90 cent per 3 maamdenbtj vooruitbetaling. Verschïïnt lederen Woensdag en Zatgrdag 2 maal per week. A£zonderl^c BLttnunea 5 oe«t Buitenland 8 gulden per jaat Gevestigd te Mlddelhaimis Frins HendnEkstr. 122 G Giro 167930 Fotftbo* 8 k Tel. 17, BPxuitooT voor Zeeland: St. Maartenadiyk HarKt, lelef. 69. Advertentie»pi§( 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienst^l aanvragen en aanbiedingen van 1—6 i^ek 80 et.; Boek'aan>>| kondiging 10 cent per t^el Contracten belangtgk lager. Gevaren van den Volkenbond. Speciaal in iverband met dubieuse interpretatie van artikel. 16 van het handvest. Be danken voor den Volkenbond is het beste. Het volledig falen van den Volkenbond, als instituut tot behoud en bevordering van den vrede is nu wel zonneklaar. De Volkenbond loopt gevaar op haar le den het cachet te drukken van partijkie zing vanwege de leiding die Engeland en Frankrijk er in hebben gehad en nog heb ben. Dat is evenwel niet meer dan schijn, al moet men niet vergeten, dat vaak naar den schijn geoordeeld wordt vooral door volken die sterk staan onder den invloed van een oorlogspsychose. Beter ware zich ook voor dien schijn te wachten, te meer daar het lidmaatschap van den Volkenbond niet het minste effect sorteert tot verbetering van de onderlinge verstandhouding der volkeren. Om princi- pieele redenen hebben we den Volkenbond altijd veroordeeld. De wortel waarop de Volkenbond stoelde was verrot, daardoor was dit lichaam ge doemd tot wezenlijke onvruchtbaarheid. Den diepsten grond lag niet in de werkelijk heid zooals het onfeilbaar Woord Gods ons die teekent, maar in het verderfelijke hu manisme dat in wezen vijandig is aan de openbaring. Daarin ligt de grond van onze afwijzing van den Volkenbond. Op zich zelf reeds meer dan voldoende. Maar ook het ont staan van deze Volkenbond op zich zelf was oorzaak om er verre van te blijven. Zeker voor ons land. Ons land dat vele tientallen van jaren een zelfstandigheids- politiek had gevoerd en daarbij wel was ge varen. Niet de minste behoefte Was er voor onze Regeering medewerking te verleenlen aan het dictaat van Versailles, waar de Vol kenbond zijn oorsprong heeft gevonden. Te meer niet daar we slechts door groot beleid van onze politici en door de krachtig uit gesproken Volkswil van met afscheuring be dreigde gebieden er aan ontkwamen om niet zelf slachtoffer van de, een Volken bond creëerende overwinnende staasUeden te worden. Ook het verdere optreden van den Vol kenbond kon allerminst vertrouwen wek ken. Voor de heele wereld bleek al spoe dig het fiasco. De mislukkig doordat bleek, dat de groote mogendheden zich aan hun verplichtingen onttrokken wanneer het er op aan kwam te handelen. Of zoo ze al eenlge pogingen deden dan was het een spel van tegenstrijdige belangen dat'een waar lijk vruchtbaar optreden belette. Het noe men van een tweetal nannen is hier reeds voldoende om dat aan te toonen. China en Abessinië. Hun lidmaatschap van den Volkenbond kon deze leden er niet voor behoeden door één van hun medeleden te worden aange vallen. En de anderen, ze lieten het toe, dat de beginselen door denj Volkenbond aan vaard en beleden met voeten werden getre den. Onnoodig Is het hier nog te wijzen op Spanje, Finland en. Polen. Voor deze landen was de Volkenbond geen beschermer van hun rechten. Zg hebben geen proifijt gehad van hun lidmaatschap van den Vol kenbond. De groote landen hebben zich aan hun verplichtingen onttrokken. Ze hebben den Volkenbond uitgehold. Eigen belang domineerende boven de belangen van den Volkenbond. Meer eni meer kreeg de Vol kenbond het cachet van de beide grootmach ten en Engeland en Frankrijk. Dat was voor haar prestige allerminst bevorderlijk, De kleine landen laden op die wijze den schijn op zich van partij te zijn In het groo te conflict tusschen de Volkeren. Al se dert langen tfld mist de Volkenbond een universeel karakter. Dat moest voor de be trokken landen, speciaal voor ons land met zijn beproefde politiek van zelfstandigheid, al lang genoegssame reden zijn geweest om het min of meer compromitteerend lid maatschap op te zeggen. De gevaren van het lid zijn van den Volkenbond krflgen inzonderheid gestalte door het bekende artikel 16 van het Land- vest van den Volkenbond. Dit is het artikel dat het recht van doortocht bepaalt zoo een der leden van den Bond een daad van agressie (aanval) verricht. Speciaal door het geschrijf van de laatste tijden is de aandacht gevestigd op de gevaarlijke con sequenties die voortvloeien kunnen uit het lid zijn van den Volkenbond, juist in ver band met dat artikel 16 van het artikel van het doortochtsrecht. Van Fransche zij de is betoogd, dat de Geallieerden maar heen hadden moeten stappen over de be zwaren van de schending van de Noorsche onzijdigheid, mede ook op grond van arti kel 16 dat het recht van doortocht op- eischt. De Geallieerden zouden slechts heb ben voldaan aan hun plicht hvm door ar tikel 16 van het handvest voorgeschreven. Zie daar hebt ge in de eerste plaats al hét gevaarlijke. De zaak van de Geallieerden wordt vereenzelvigd met den Volkenbond. Een volgende stap is de zaak van den Vol kenbond te vereenzelvigen met de Geal lieerden. Daarin schuilt groot gevaar. En juist in dezen tijd. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat Duitschland er bij is om dit te signaleeren en dat het van deze ge legenheid gebruik maakt om te wijzen op de partijdigheid die een gevolg is van het lid zijn van den Volkenbond. Als van Geallieerde zijde aan Noorwegen en Zweden de eisch van doortocht wordt gesteld op grond van artikel 16, dan is dat een gevaarlijk uitvloeisel van het lid zijn van den Volkenbond. De status van artikel 16 van het hand vest van den Volkenbond is niet duidelijk. Br zijn twee meeningen, die correspon- deeren met de latere geschiedenis van dat artikel 16. De eene meening is dat artikel 16 auto matisch in werking treedt buiten' het be trokken land om en de andere meening is dat artikel 16 speciaal voor de Oslosta- ten slechts een facultatief karakter heeft, slechts in werking treedt met de goedkeu ring van den betrokken Staat. Dat er plaats is voor beide meeningen vindt zijn oorzaak in de geschiedenis van artikel 16 van de laatste jaren. Die geschiedenis geeft er aanleiding toe, dat beide standpunten hun aanhangers en verdedigers hebben. Zoo is b.v. Frankrijk een aanhanger van het automatiek in werking treden, na aan wijzing van den agressor, van artikel 16, dus ook tegen den wil in van het betrok ken land en Engeland schijnt zich aan te sluiten bij de facultatiefstellirig van artikel 16. Dat er sprake kan zijn van deze tweeër lei opvatting vindt ^ijn oorzaak in de be handeling van artikel 16 in de beide vooraf gaande jaren. Geleerd door de ervaringen' met het con flict Italië-Abessinië, waarbij het gevaar lijke van een bindende interpretatie van artikel 16 aan het licht kwam voor de klei ne neutrale landen hebben de Oslostaten en ook Nederland, op voetspoor Van Zwit serland zich gehaast het facultatieve ka rakter van artikel 16 in het licht te stel len. De practijk van de groote Staten had hun den weg gewezen. Aan hen; hadden ze gezien, dat de groote Staten-leden van den Volkenbond alleen artikel 16 wilden toe passen, zoo het met hun belangen overeen kwam..Om nu te voorkomen, dat aan hen, de kleine leden, een dwingend karakter kon worden voorgeschreven, hebben ze een ver klaring afgelegd uitgaande van de facul tatieve beteekenis van artikel 16. Tijdens de Volkenbonds vergadering van Septem ber 1938 werd door 27 van de 38 vertegen woordigde landen in de politieke commissie een verklaring afgelegd waarin deze lan den zich los maakten van het bindend ka rakter van artikel 16 en dit artikel facul tatief stelden. Maar tot een| resolutie, een eigenlijk besluit van den Volkenbond heeft deze ver klaring het niet kunnen brengen. Enkele groote tegenstanders met name Rusland en Frankrijk wisten dat te beletten. De 27 landen, die artikel 16 facultatief stelden konden niet anders bereiken dan dat hun standpunt in de algemeene verga dering ter kennis werd gebracht in den Vorm van een commissoriaal rapport van de zesde commissie. Die zaak heeft dus een allerminst bevredigend verloop gehad. Er is nu sprake van tweeërlei standpunt. Het officieele standpunt van den Volken bond, dat artikel 16 interpreteert als een bindend artikel voor de Staten om door tocht te verleenen voor de legers van den Volkenbond om den agressor (aanvaller) te kunnen bereiken. Het practische standpunt we zouden kun nen zeggen het officieuzez, maar dan van wege het aantal onderteekenaars (27 van de 38) het reëele standpunt, is dat zonder den wil van het betrokken land er geen sprake is van het verleenen van doortocht. Intusschen is dit een zeer ongewenschte toestand. Van het Volkerenrecht komt bij het voeren van oorlogen; al zeer weinig te recht, zoodat een dubieuse rechtsnorm al lerminst geduld kan worden. De een houdt zich aan artikel 16 met bindende inter pretatie en de ander beroept zich op het facultatieve karakter van genoemd artikel. Dat kan funeste gevolgen hebben. We heb ben het in de laatste weken gezien in het geval van Scandinavië. Het Fransche standpunt ook door som migen in Engeland met instemming be groet was, dat Indien Frankrijk en Enge land zonder meer van Noorwegen en Zwe den doortocht hadden geelscht ze slechts aan hun VolkenbondspUcht zouden hebben voldaan. We Jaten hier buiten beschouwing, dat er, zou er in dat geval sprake zijn van het toepassen van het doortochtsrecht in toepassing te brengen er meer is te doen dan de simpele aanwijzing van Frankrijk en Engeland. Het in toepassing brengen van het door tochtsrecht kan slechts geschieden na een ingewikkelde procedure door den Volken bond. Het groote gevaar, we wezen er boven reeds op, is dat de Volkenbond vereenzel vigd wordt met de Zaak der GeSllieerden. Op die wijze worden de andere leden van den Volkenbond gespannen voor den wagen van Frankrijk en Engeland. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat van Duitsche zijde daarop wordt gewe zen. Het is wel zeer noodig dat het facul tatief karakter van artikel 16 uitdrukkelijk wordt vastgesteld en vooral dat de leden van den Volkenbond hun stand,punt duide lijk afbakenen ten opzichte van de Gealli eerde. In de gegeven omstandigheden is het dubbel gewenscht voor ons land den Vol kenbond te verlaten. In de eerste plaats om princlpieele redenen. Die hadden ons land er van moeten weerhouden om. zich aaji te sluiten en eischenj dat ons land van de dwaling zijns wege terug keert. Boven dien de onvruchtbaarheid en het totale fi asco van den Volkenbond is afdoende ge bleken. Het is allerminst een lichaam van universeele aard, slechts twee van de groo te mogenidheden zijn er in overgebleven. Het handvest van den Volkenbond, Inzon derheid artikel 16 heeft een dubieus karak ter, dat gevaren in zijn schoot bergt. Ge varen, die juist en door onze geografische ligging én door het karakter van den oor log tot op heden, een zwaar accent verkrij gen. Gevaren, die mogelijk in de toekomst van ernstigen aard kunnen worden. Reeds jaren geleden wezen we er op, dat wel ver re van veiligheid het lid zijn van de Vol kenbond gevaren met zich meebrengt. Inderdaad, die zijn er en daarom zou het goed zijn, zoo onze Regeering voor den Volkenbond bedankte. We zouden het een zaak van wijs inzicht achten, dat onze Re geering, naast eri op grond van haar ge prezen neutraliteit aan den| Volkenbond den rug toekeerde. DE GRAAF EN DE JOOD. Het volgende prachtige staaltje van den jodenbestrijder, het lid der Tweede Kamer, De Marchant et d'Ansembourg (N.S.B.) kwam dezer dagen in het Limburgsch Dagblad voor: Thans verzoeken wij onze lezers zich in den geest te verplaatsen van 'tHaag- sche Binnenhof naar het landelijke Am- stenrade, waar sinds eenige jaren een Naamloo,2;e Vennootscha,p is gevestigd met den titel „Nederlandsche Parasinfa- brieken." Het doel dezer vennootschap is krach tens de statuten: „het fabriceeren van kunstdarmen volgens het octrooi der Rheinische Parasinwerken A.G." Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 118.000, verdeeld in honderd aandeelen, groot 1000 en twintig aandeelen, groot 900. Van de 58 volgestorte aandeelen zijn er een zeker aantal geplaatst bij graaf de Marchant et d' Ansembourg voor inbreng van grond, enz. en eenj an der aantal bij heer Julius Wolff, voor in breng Van rnachines en dergelijke. En nu komt de clou der historie: Gedelegeerd Commissaris die de op- perleiding heeft en naar verkiezen de la kens, of zoo ge wilt, de darmen uitdeelt is Max, Victor, Eugene, Hubert, Jo seph, graaf de Marchant et d' Ansem bourg, Directeur der Vennootschap Is Julius Wblff, een Duitsch Israëliet, die op 14 Febr. 1939 het Nederlanderschap door naturalisatie heeft verworven! Al deze feiten staan muurvast! En elk gegadigde kan ze desverlangd controlee ren op het buerau van de K.v.K. voor de mijnstreek te Heerlen. Breedvoerig commentaar lijkt ons vol- icomen overbodig! Naar ons van officieele zijde wordt mede gedeeld, zal met ingang van Maandag 8 April 1940 de denaturatievergoeding voor andere aardappelen dan de klelconsumptie- aardappelen van de z.g. rubriek A worden verhoogd van 0.70 tot 0.90 per 100 Kg. Met ingang van denzelfden datum wordt de vergoeding bij denaturatle van kleicon- sumiptieaardappelen van de z.g. rubriek A verhoogd tot 2.40 per 100 Kg. Aan de eischen van deze rubriek voldoen de aardap pelen van de rassen Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsche Blauwe, Westeinder Bonte en Westeinder Blauwe, Roode Star en Bonte Star kunnen niet worden gedenatureerd. De denaturatievergoeding voor de goed gekeurde pootaardappelen wordt met in gang van 8 April 3.70 per 100 kg. voor in de klasse A goedgekeurde pootaardappelen van de vierkantsmaten 3555 mm. en tus- schenmaten en 3.40, respectievelijk 2.90, voor in dé klassen B en C. goedgekeurde pootaardappelen van de vierkantsmaten 3550 mm. en tusschenmaten. Partijen goedgekeurde pootaardappelen van de In de tweede alinea genoemde ras sen, die aan de eischen van de rubriek A, dus aan consumptie-ei@chen, voldoen, kun nen eveneens niet worden gedenatureerd. ROTTERDAM, 8 April. Vee. Aanvoer in totaal 1826 stuks, zijnde 723 vette runde ren, 165 vette kalveren, 47 nuchtere kal veren, 590 varkens, 269 schapen plus 31 lammeren, 1 bok of geit. De prijzen waren als volgt: vette koeien: Ie kW. 74—86, 2e kw. 58—72, 3e kw. 46— 56 et., per kg.; vette ossen Ie kw. 7482, 2e kw. 6072, 3e kw. 48—58 et. per kg., vette kalveren Ie kw. 1.301.45; 2e kw. 1.051.20; 3e kw. 0.90-^1.00; p. kg., var kens levend gewicht Ie kw. 61, 2e kw. 60, 3e kW. 59 et., p. kg., schapen Ie kw. 62, 2e kw. 55, 3e kw. 40 et., p. kg., 39—29—20 gld. per stuk: lammeren Ie kw. 65, 2e kw. 58, 3e kW. 50 et. per kg. 29-21-14 gld. p. stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer iets min der, handel kalm, prijzen als vorige week, prima koe 90 et., prima os 86 et. Vette kalveren: aanvoer iets korter, han del tamelijk, prijzen onveranderd, prima's f 1.55. Varkens: aanvoer iets kleiner, handel re delijk, prijzen als vorige week. Schapen en lammeren: aanvoer gelijk aan Vorige week, handel ,2eer traag, prijzzen iets lager. Marktlbericht van Jac. Knoop Ma,ke- laar in Siard'appelen, groenten en fruit, Adlmiraial de Ruyterweg 196, telefoon 81431, Amsterdam. Ieder die zijn aardappelen of groenten of fruit naar Amsterdam wil zenden vrage Makelaar Jac. Knoop om inlichtingen zon der eenige verbinding of kosten. Heden 8 April werden de volgende prij- ;^en voor deze week vastgesteld per 70 kilo Zeeuwsche Bonten uit Noord Beveland of Zuid Beveland f 3.10; Z. Blauwen! uit Noord of Zuid Beveland if. 3.10; Z. Bonten uit Schouwen en Duiveland f 2.90; Z. Blauwen uit Schouwen en Duiveland f 2.90; Bintjes f 2.60; Grove Bintjes f 2.30; Bevelanders uit Haarlemmermeer f 2.50; Bevelanders uit Ypolder f 2.502.60; Bevelanders uit Zeeland f 2.70; Zandaardappelen f 3.90; zonder gebreken. Polder bonten f 2.80; In dustrie <t 2.20; Blauwpoters f 2.40; Bonten poters f 2.4Ö; Roodstar f 3,Bonken' zand aardappelen f 2.9*. Velling van Vï|jdag 5 April 1940. Witlof 1 f 6.60—10.60; Witlof 2 f 5.------5.90 Spinazie f 21.-^; Zoete Belief leur f 11.80; Ermgaard f 7.10; Kleiperen f 14.Roode Star f 3.70—3.80. Alles per 100 kg., Kipeieren f 3.24 per 100 stuks. Boter f 0.69—0.81 per pond. Namens de afdeelingen der Provinciale Organisaties is den Minister van Econo mische Zaken telegrafisch verzocht afdoen de maatregelen te viillen nemen, opdat de groote voorraden eigenheimers nu werke lijk voor den garantieprijs worden overge nomen. Voorts is een onderhoud gevraagd met den regeerings commissaris voor den Ak kerbouw de heer F. L. Louwens. Uitbreiding van den stnijd in het Noorden. Een geheel nieuwe situatie in het oor logstoneel is ontstaan, doordat, volgens de jongste berichten, Noorwegen met Duitsch land in oorlog Is. Het weekend eindigde met groote be zorgdheid in de Scandinavische landen, dat er iets stond te gebeuren. Duitschland pu bliceerde openlijk, dat de neutraliteit van Noorwegen en Zweden niet meer bestond en de geallieerden er vrij spel hadden. Zon dag schreven de Duitsche bladen dat zij niet zouden wachten tot de geallieerden vanuit het Noorden Duitschland nog nieer zouden omsingelen en gereed stond snel en verrassend op te treden. De „Völkische Beobachter" verklaarde openlijk, dat er een nieuwe phase in den oorlog aanbreekt. In den nacht van iVtaandag op Dins dag is de oorlog tusschen Noorwegen en Duitschland uitgebroken. De eerste berichten luiden, dat de Duitschers de Sleeswijksche grens zijn overschreden. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat De nemarken door de Duitsche troepen is bezet. Uit lOsIo werd geseind, dat he- den Dinsdagmorgen 3 uur Duitschers aian land werden gezet. In de (kleine Belt werden hedenmorgen drie groote schepen waargenomen, waarsichijnlijk Tnansportschepen met Duitsche troe pen. Alle vuurtorens aian de ikusten zij'n gedoofd, de telefoonverbindingen van Kopenhagen me* Noorwegen z\jn ver- brolken. De verscherpte actie der geallieerden Is de Noorsche wateren is oorzaak van het ac tieve optreden van Duitschland. Zondagnacht hebben de Geallieerden drie mijnenvelden gelegd in de Noorsche territo riale wateren twee in het gebied tus schen Bergen en Drontheim en een bij de Lofoden. De regeering van Noorwegen heeft tegen de schending van zijn neutrali teit plechtig en ernstig geprotesteerd. Nadat de Engelsche en Fransche oorlogs- schepen de mijnen hadden gelegd, hebben Engelsche onderaeëers een iformeele razzia in de Noorsche Fjorden gehouden, Deze En gelsche jacht op Duitsche schepen had ten gevolge, dat 3 groote Duitsche schepen tot zinken zijn gebracht en vele menschen het leven verloren. Een| dezer schepen was een troepentransportschip, de „Rio de Ja- neiro" met 500 Duitschers aan boord, waar van er 150 zgn omgekomen. Ook is een Duitsche tankboot van 15.000 ton tot zin ken gebracht. Duitschland haast zich nu Noord-Europa aan de macht der Geallieerden te onttrek ken. Volgens de Duitsche radio-berichten schijnt bij het binnenvaren der Fjorden, weinig tegenstand te worden geboden. Sinds 8 uur heden Dinsdagmorgen is ook Stavanger (Noorwegen) bezet en is er een opmarsch van troepen naar het Noorden waar te nemen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1