Vitrage's Buitenland Fa.H.BraberDirksIand Mooie ramen met onze Ingezonden Voor onze Jongens en Meisjes èn gratis gemaakt. noemde grenzen. I3 dit niet het geval, en voldoen de partijen aan de eischen van de rubriek A, dan zullen zij worden aan gekocht als waren het consumptie-aard- appelen. 's-Gravenhage, 1 April 1940. EXTRA TOEWIJZING BUNDVEBVOEDEB. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat over de periode van 1 t/m 28 April wederom In beperkte mate een extra-toewijzing van rundveevoeder zal worden verstrekt. De volgende producten kunnen op de bon nen voor een extratoewijzing worden ver kregen: gedroogde pulp, suikerpulp, melas- sepulp, gedroogde suikerbieten, gerstevoer meel. havervoerm., haverdopmeel, boekweit voermeel, erwtenschillen, tarwegrint/-zeme lan, roggegrintZ-zemelen, tarwemoutafval, piksel van bruine en witte boonen, mout- kiemen, gedroogde bostel, gedroogde spoe ling, aardappelafvallen, gedroogde aardap pelvezels, betafarin, 2e soort kanariezaad- screenings, beetwortelperskoek; gerstzeme- len, gedenatureerde lichte haver, kapok- zaadplttenkoekmeel, blauwmaanzaadkoek, voerboekweitgrlesmeel gedenatureerd graan afval. De bestelbonnen voor de extra-toegewe- zen producten zullen, op dezelfde wijze als In de vorige'distributieperiode, ter beschik king van de veehouders wordeü gesteld. De uitgegeven bonnen zijn niet inwisselbaar voor grondstoffen voor de mengvoederfa- bricage of voor mengvoeders. De handelaar kan op den bestelbon van het toewijzings biljet van den veehouder direct afleveren. Voor de producten, welke de handelaar niet voorradig heeft kan hij een bestelbon krijgen bij den provincialen voedselcommis- saris. In die gevallen, waarin de handel geen voldoende voorraad heeft, kan de pro vinciale voedselcommissaris voorschotbon nen verstrekken. Zeer ruime keus. VERKOOP VAN AABDAPPELEN AAN DE BEOEERINO. Aan belanghebbenden wordt medege deeld, dat door de Regeering zal worden aangekocht een hoeveelheid Red Star, Zeeuwsche Blauwen en Bonten, te begin nen met ingang van heden tegen de volgen de prijzfen: voor levering per 6 April 1940 -3.80 per 11 Mei 1940 4.10 en per 22 Juni 1940 4.65 per 100 Kg. Opgemerkt zij, dat alleen en uitsluitend die telers voor levering in aanmerking ko men, die opgave van door hen te verkoopen aardappelen hebben gedaan aan onderge- teekende. De aanbieding van aardappelen dient schriftelijk te geschieden onder vermelding van Naam, juist adres, Woonplaats, Orga- nisatienummer, hoeveelheid en soort der aardappelen. De Districts-secretarls, H. VAN HEEST. De strijd tusschen Rusland en Finland is nu ten einde. Hier was het eerste recente voorbeeld van een klein land, dat, aange vallen door een groote mogendheid, zonder directe hulp van derden, wist stand te hou den. Het epos van den laatsten Finschen vrijheidsoorlog vindt ztjn gelijke niet in de geschiedenis, of het moest de Transvaal- sche oorlog zijn, waar de Boeren, nu. veer tig jaar geleden, geruimen tijd tegen een overmachtigen vijand stand hielden. Het oorlogsdoel der Engelschen tegen de Afri kanen is beter bereikt, dan de Russen te gen de Finnen. De eersten hebben uiteinde lijk Transvaal en de Oranjevrijstaat weten te onderwerpen, maar Rusland is er niet In geslaagd het eigenlijke doel de sov jetiseering van Finland, onder leiding van den landverrader Kuusinen, te bereiken. Finland heeft een lichtend voorbeeld ge geven aan alle kleine volkeren, die in een toestand van moedeloosheid oif van natio naal defaitisme mochten geraken. Het voorbeeld van Finland leert, dat een kleine natie, als zij wordt aangevallen, zich met alle middelen te weer moet stellen, en daardoor, naast vele slechte, ook nog eenige goede kansen heeft zich staande te houden. Esthland, Letland en Litauen, die willig voor den overweldi ger bukten, maakt alleen maar slechte kansen. Dat Is bewezen. Thans zijn b.v. in Esthland een zeer groot aantal Russische troepen en veel munitie aan land gezet, grooter dan in de Russisch-Bsthlandsche overeenkomst is bepaald. De neutrale landen, en inzonderheid de Scandinavische landen, komen echter in de zen toespitsenden oorlog, meer eni meer in de verdrukking. Chamberlain verklaarde In het Engelsche Lagerhuis, dat de oorlog in verscherpte mate door de geallieerden ,Zal worden voortgezet, doch allermeest zijn overwegend economisch ka rakter zal blijven behouden. Dat wil dus zeggen, dat de geallieerde machten nog scherper dan in het verleden de positie van de neutrale landen in 't oog zullen vatten, zoowel wat hun invoer als wat hun export betreft. Het Duitsche economische leven moet worden afgesnoerd, alle blokkade-lek ken moeten worden gestopt. Allereerst heeft men daarbij Zweden enj Noorwegen op het oog. Engeland duldt de ijzererts transporten, via de Noorsche haven Narvik en dan door de Noorsche territoriale wate ren Zuidwaarts naar de Duitsche grens, niet. Zoo komt Zweden en Noorwegen deer lijk In het gedrang en wordt aan de Scan dinavische neutraliteit aldoor geknaagd. Het ligt voor de hand, dat een grooter con tingent geallieerde oorlogsschepen in de Noorsche wateren zullen surveilleereni en tegelijkertijd de Duitsche luchtmacht, al daar heftiger zal optreden, eventueel ter bescherming van de Duitsche handelsvloot. Het Is niet onmogelijk dat het tot botsin gen binnen de Noorsche territoriale wate ren komt. Wie weet, wat hiervan nog het einde zal zijn. In de Britsche regeering zijn wijzigingen ontstaan, wegens het a)ftre- den van liprd Chatfield als minister van coördinatie. Chamberlain heeft in zijn oor logskabinet dit ministerie voor de coördina tie van Landsverdediging afgeschaft. Het prestige van Winston Churchill, die nu voorzitter wordt van de commissie ge vormd door ministers der verschillende tak ken van Landsverdediging, wordt daardoor verhoogd. Winston Churchill is nu de op permachtige figuur in de Engelsche oorlog voering en dit deel van de kabinetsverande ring zal bij het Engelsche publiek stellig warme instemming vinden. Er Is te Parijs eenige poUtliehe onrust merkbaar in Fransche politieke kringen. Op een vergadering van radicale afgevaar digden hebben de oud-ministers Bonnet en Guy Lachambre krachtige critlek uitgeoe fend op de regeering. Er verluidt, dat zij geeischt hebben te vernemen, wat Beynaud in Londen heeft onderteekend. Bonnet is afgevaardigd Daladier op de hoogte te brengen met de opvattingen der partij. Da ladier moet zich echter niet wijden aan par- tij-aangelegenheden, maar steunt Reynaud in de nationale verdediging. Intusschen is komen vast te staan, dat Reynaud heeft toegestaan Dinsdag a.s. met de radicalen van gedachte te wisselen. Van de fronten. Van het Westelijk Front melden zoowel de Duitsche als de Fransche Legerberich- ten niets bijzonders. Af en toe hebben kleine schermutselingen plaats tusschen vooruitgeschoven voorposten en is er eeni ge activiteit aan den Rijn. Bevoegde Fran sche autoriteiten gaven deze week als hun meening te kennen, dat de krijgsverrich- tlngen in het algemeen, in een stadium van een luchtoorlog' zijn gekomen. België stelt zich op de hoogte van den toestand. BRUSSEL, 3 April. Eenige der voor naamste diplomatieke vertegenwoordigers zijn uit het buitenland ontboden om den internationalen toestand te bespreken. Spaak, de minister van bultenlandsche za ken, zal Vrijdag een bijeenkomst voorzitten, welke zal worden bijgewoond door de Bel- giyche ambassadeurs te Londen, Parijs, Bt'i'lijn en Rome en den gezant in den Haag Hooggeplaatste ambtenaren van het de partement zullen eveneens aanwezig zijn. VLIEGTUIGEN BOVEN BELGIë. Niet minder dan 31 Duitsche vlieg tuigen zijn Dinsdag boven België gesignaleerd. Het waren geen vliegtuigen, die op weg waren naar de Noordzee en Engeland, of die vandaar terugkeerden. Het bleken alle toestellen, die het Fran sche gebied tusschen Duinkerken en Luxemburg kwamen verkennen. Men neemt te Brussel aan dat de Duitsche legerleiding dringende redenen meent te hebben om zoo snel eni nauwkeurig moge lijk op de hoogte te wezen van de mlHtaire situatie in dit, vooral door de Engelsche be zette gebied. MIJNEN LOSGESLAGEN. OOSTENDE, 4 April. -^ Op de Noordzee zijn tengevolge van het slechte weer tal van mijnen losgeslagen. Men heeft mijnen gesignaleerd in de buurt van de routes, w^lke groote vrachtbooten gewoonlijk vol gen, met name op anderhalve mijl van het lichtschip Wandelaar. PETROLEUM UIT MEXICO VOOR JAPAN. Naar de New-York Times uit Mexico meldt, heeft een onder Japansche controle staande Mexclaansohe petroleummaat- schapplj het eerste belangrijke contract ge- teekend voor de levering van Mjexicaan- sche petroleum aan Japan. ceifas terah t itus f rath a sbel golan izaUk OPLOSSING 3: Eden. Lachmi, immers, Ela, Lais, Issa- schar, Levi, Achitofel, Manasse, Anna, Si- sak, Ahlnoam, Boaz, Asa, Cham, Haran, Thola, Haran, Asa, Nero, Isebel. Eli, EU, lama, sabachthani. OPLOSSING 4: Het geheel is: Bi ben de weg, de waar heid en het leven; niemand tkomt tot den Viader dan door Mij. De onderdelen zijn: Merab, Aholiab, Ada, Amon, Bethlehem, Hammedatha, Moabie- ten, Daniël, Terah, Wonderlijk, Hlddekel, Eva. Goliath, dievegge, David, wenken. OPLOSSING 5: Athene nun tertius ithamar oorlog cilleië hebron Issaschar ëlim De prijswinners hoop ik volgende week te vermelden. Nu laat ik nog enkele brieven volgen: Jaan de G., MiddeUiamis. Ik laat de kinderen maar eenp zelf kie zen, welke wedstrijd ze willen hebben: de meeste stemmen gelden. Op 't ogenblik weet ik het nog niet. Het Is een hele uit- zoekerïj. Ben je 't schoolgaan weer al ge wend na de vacantle NIEUWE AARDSCHOKKEN IN TURKIJE. Istanboel, 4 April. Uit Ankara wordt gemeld dat vannacht in het Noorden van Anatollë opnieuw hevige aardschokken zijn gevoeld. De aardschokken gingen ge paard aan ongekend hoog water in het gebied van Amassla. De stad Amassla eni dertig dorpen zijn overstroomd en de ver schrikte bevolking vlucht. Men vreest, dat een aantal menschen om het leven is ge komen. LITWINOF ERNSTIG ZIEK? Uit Moskou wordt Vernomen dat Litwl- nof, die door Molotof is opgevolgd als volks commissaris voor bultenlandsche zaken, ernstig ziek zou zijn. Deenfsche scheepvaartfverliezen. Kopenliagen, 3 April. In den loop van de algemeene vergadering der Deensch Stoomscheepvaart Maatschappij is medege deeld dat deze maatschappij sedert het uit breken van den oorlog acht schepen en 109 leden der bemanningen heeft verloren. DE FORTH-BBUG JUBILEERT. De groote Forth-Brug in Schotland, die den laatsten tijd nogal eens bezoek heeft gehad van de Duitsche Heinkels, viert haar vijftigsten; verjaardag. Koning Edward, toen nog Prins van Wales, dreef er een zil veren klinknagel in en opende hiermede de directe spoorwegverbinding van Londen naar Schotland, langs de Oostkust. Alhoewel 50 jaar geleden gebouwd en ongeveer 3 km. lang heeft zij aan den in genieurs van de North Eastern Railways nooit de minste zorgen gegeven. Het blijkt wel, dat deze brug, die nu al 50 ja ren de geweldigste stormen heeft getrot seerd, niet veel schade kan lijden door een paar Duitsche bommen! De pijlers van deze brug reiken tot op 30 m. onder water en 45 schilders zijn con stant aan het werk om dit enorme gevaar te van ruim 54 ha. staal, onder de verf te zetten. Dit duurt drie jaar, en dan Is het tijd om weer van voren af aan te beginnen. DERDE AMBTSPERIODE VAN PRESIDENT ROOSEVELT. De candidaten, die hebben toegezegd Roosevelt te zullen herkiezen, hebben bij de democratische vóór-verkiezing voor het presidentschap in Wisconsin de meerder heid behaald. Men beschouwt dit als de eer ste werkelijke proef om te bewijzen dat het land een derde ambtsperiode van den; pre sident wenscht. DE BESLISSENDE SLAG VALT IN HET WESTEN, ALDUS GOEBING. Hermann Goering heeft Woensdagmor gen voor de Duitsche radio een rede uitge sproken voor de afdeeling luchtvaart van de Hitler-Jugend, Hij zeide hierin o.a.: „Ge dekt van achteren en aan de vleugels, richt de Duitsche strijdmacht zich als een hecht blok tot Engeland en Frankrijk in het Wes ten. Daar moet de beslissende slag vallen. Voor deze beslissende slag heeft Adolf Hit ler al onze hulpbronnen gemobiliseerd." SPERTIJD VOOR KLEINHANDEL IN TABAK. Blijkens de Staatscourant wordt overge gaan met ingang van 8 April tot het in stellen van een spertijd op grond van de vestigingswet kleinbedrijf 1937 voor den kleinhandel in tot verbruik bereide tabak. Onder de uitoefening van den kleinhan del in tot verbruik bereide tabak wordt ver Aat van K., Middelhamis. Je zus mag jou nog best een handje hel pen. En als ze 't niet te druk heeft, dan doet ze 't graag ook, denk ik. Nu nog over die namen. Gabriel bete kent: Kracht Gods. Leonard wil zeggen: sterk als eeni leeuw. Zou je 't kunnen ont houden? Arie van L., Dirksland. Zo'n reisje naar Goeree en al die andere plaatsen is best mooi. Ik heb het ook meer dan eens gedaan. Tweede Paasdag heb Ik ook nog een fietstocht van enkele uren ge maakt. Alles was nog wel kaal In de na tuur, maar je kon toch merken dat alles gereed staat om groen te gaan worden. Het gelaat des aardrijks wordt weer ver nieuwd Betje van L., Nieuwe Tonge. Nu kwam je er met een koopje van af: maar drie raadsels van de vijf behoeven te m^aken! Zo zie je dat het zèlf-maken van raadsels toch ook nog voordelen mee brengt. Als er een kind opstellenwedstrijd wenst, dan zet ik een hoofdletter O op de enve loppe; Is het een tekenwedstrijd, dan zet ik een T. Zo is 't gemakkelijk, nietwaar? Van dat „Schatboekje" heb je wel veel gemak. Wie heeft het samengesteld eni wie is de uitgever? Jopie de W., Sonwnelsdijk. Hartelijk welkom. Ik hoop dat je het goed naar je zin zal hebben brj ons. En hier is je albumvers: Voor Jopie. Tussen al je neefs en luchten, Tussen de familieschaar, Sta ik als een onbekende En toch sta ik hier niet raar. Een bekende onbekende Ben ik van je, is 't niet zo? Ik heb aan. je wens voldaan nu: Ziehier 't versje yan April 1940. OOM KO. April doet wat hij wil en maar zelden iets goedsU als lijder aan Rheumati- sche pijnen, hebt het nu dubbel hard te ver duren. Geen dag zonder tergende pijnen, geen nacht waarin ge niet herhaaldelijk in en uit Uw bed gaat, omdat ge 't van pijn en kramp nergens vinden kunt Neem toch Kruschen Salts. Ettelijke duizenden mannen en vrouwen, die jaren geteisterd werden door deze smar telijke kwaal, vonden er baat bij. Dat is trouwens heel verklaarbaar. Rheumati- sche pijnen zijn haast altijd een gevolg van onzuiver bloed. Als ge nu Kruschen neemt, brengen de zes minerale zouten Uw lever, nieren en ingewanden tot krachtiger werking. Die worden als het ware ver jongd, het bloed gaat krachtiger door de aderen stroomen, en maakt alle onzulver- heden los, die zich hebben vastgezet in spieren, weefsels en gewrichten en voert ze af langs natuurlijken weg. Naarmate nu Uw bloed weer zuiver wordt, verdwijnen ook Uwe Rheumatische pijnen. Dat is het wonder, dat ge zelf moet ondervinden eni dat ge ook ondervinden zult, als ge U de moeite wilt getroosten van de kleine dage- lljksche dosis Kruschen Salts, lederen mor gen bij 't opstaan. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. A f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak). Fabr. E. Griffiths Hughes Ltd. Manchester (Engeland), Opger. 1756. staan: het ten verkoop aan het publiek in voorraad hebben zoomede het aan het publiek verkoopen van sigaren, sigaretten, rooktabak, pruimtabak of snuif. Voortaan is dus voor de vestiging van een inrichting van dezen aard een vergun ning noodlg. APRIL. Allen kennen wij het rijmpje Van de nieuwe maand April, En we weten: meestal klopt het: April, die doet wat hij wil. Ook is er een ander rijmpje, Namelijk: Apriltje-zoet Draagt (omdat het sneeuwt en hagelt) Nog wel eens een witte hoed. Maar al is het nog geen zomer. Toch, de zon doet al veel kracht, En zo ongemerkt staat alles In de groene lentepracht. Al is 't zaaien en het poten Ook dit jaar een beetje laat, 't Zal wellicht nu dubbel groeien Nu het later boven staat. Al is 't voor een ijvrig neefje Ook misschien een beetje laat. Eer het, na geduldig wachten Bij de rij prijswinnaars staat (En hetzelfde geldt een nichtje, Meisjes krijgen voorrang niet). Toch komt na de Maartse buien 't LenteWeertje in 't verschiet. Eind April, dan roept de koekoek Koekoek op dezelfde wijs Eind April, dan roepen kind'ren: 'kHeb een prijs, Ik heb een prijs! Daarom daad'lijk aan de slag, hoor! Toon je ijver en je wil. Wellicht win je wel een prijsje In de grillige maand April. OOM KO. Jiannie B., Middelhamis. Zo gauw het bekend is welke wedstrijd er komt, zal ik ook precies zeggen hoe ik het wil hebben. Dus nog een beetje geduld. Ben je drie weken in huis moeten blijven? Ik heb juist een brief van een ander kind gelezen, dat vijf weken ziek is geweest. Maar gelukkig zijn jullie allebel mogen be teren. Dat zou ook anders kunnen geweest zijn. NeUie van D., Middelhamis. Jullie zijn trouwe vriendinnen, om de vriendschap zo lang mogelijk vol te houden. Is je vriendinnetje familie van de druk kers? Je raadsels zijn denkelijk wel te gebrui ken. Ik heb nog geen tijd om het precies na te gaan. Als 'tin de krant komt, zal je 't zien. Het boek, waarover je schrijft, kan ik niet. Cornells B., Tholen. Begrijpen kan ik het niet dat je keuze op een tekenwedstrijd is gevallen. Hoe kan ik dat begrijpen? Ik weet niet of je een Rembrandt of een Hooft bent. Is je vinger al genezen? Jij hebt dus een aandenken van de ver bouwing. Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO. BESTE JONGENS EN MEISJES De Lentemaand is voorbijgegaan, die ons weinig lenteweer heeft geschonken. Wel hebben we van de Maartse buien goed ons deel gehad, nietwaar? En nu ziJn we de Aj)rilmaand begonnen. Kent ieder van jullie het rijmpje „Maart roert zijn staart," niet minder bekend is het gezegde „April doet wat hij wil." Er zijn nog meerdere rijmpjes over April. Uit de meeste ervan blijkt dat April ons ook nog van alles kan schenken. „Is Februari zacht en stil. Dan komt de Noordenwind in April." Een ander luidt: „De Heeren en de Aprillen Bedriegen die z^j willen." Met die Hee ren bedoelt men wellicht de IJsheiligen. (11—14 Mei.) Op grillig Aprilweer, volgens de oude spreekwijzen, volgt een goede zomer, b.v. „Aprilse regenbuien geven Meibloemen," of: „Blaast heer April goed op zijn hoorn, I>im staat het goed met hooi en koom." Wat April ons echter ook voor weer brengt, wij gaan) gewoon onze gang met de raadsels. Ziehier RAADSEL 1: Het geheel bestaat uit 64 letters en her innert ons aan de strenge winter die we heöbcn meegemaakt, en die nu weer al een ttid achter ons ligt. De onderdelen zijn; 25-27-52-23-24-51-26-53-14-55 is een naam, aan den Heere Jezus gegeven. De Heere Jezus deed vele 44-2-7-22-37-48- 49-64. 4-3-30-56-50-63-7 rekent meni tot de zuid vruchten. 51-6-8-9-38-11-45-61-47-64 gebruikten onze eerste voorouders als kleren. 1-13-20-21-7 is de naam van een afgod. Paulus schreef: Ik heb de goede strijd 15- 16-54-55-39-41-62-43-50. Jakob 59-60-4-28-29-40-11-42-17 met God. 5-31-18-34-27 was een vriend van Job (ph f.) De verloren zoon begeerde 33-39-12-57 om ,2ijn honger te stillen. 10-32-19 is een vissoort. De 35-58-58 gaat snel voorbij. Nog enikele letters ontbreken, maar die zullen jullie nu wel kunnen vinden. Dit raadsel werd me toegezonden door Jaantje en Sientje Wfllpot, St. Philipsland Nu volgen de oplossingen van de Maart raadsels: OPLOSSING!: Op de kruisjeslijnen komt te staan: Veel lezen is vermoeiing des vleses. De andere woorden) ziJn: leeuw, meeuw, ZUla, Seled, Baesa, Uz- zia, Slnaï, Elihu, Assir, nevel, Sceva, Ba rak, Efeze, Eliza, Ellab, Oman Hagar, Za- dok, Hosea, Sivan, Peleg, Eneas, Susan, steen. OPLOSSING 2: indi 1 aban farao i zaëk efeze 1 echi legio ithaï pniël asdod sune m maath samma sodom amas a bezer thola

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 5