Nieuws uit Zeeland Rechtzaken Gemeenteraad Dirksland Gemeenteraad Ouddorp Gemeenteraad Den Bommel van 4—6 gld. per 1000 Kg. In de tuin werd tot 60% lof geteeld, In Ooltgensplaat slechts 25 kg., hoewel de grond daar beter is. Burgemeester Slobbe informeert hoe dit komt, waarop de chef van de Proeftuin, de heer VISKIL antwoordt, dat men er wel goed is ingericht maar de constructie niet deugt. Het water uit de ketels circuleerde niet. Ook zijn de wortels verkeerd gelegd. Spr. heeft zich bereid verklaard (tegen ver goeding) een en ander te verhelpen. Men is in de Proeftuin gekomen n& dat men het resultaat had gezien, beter had men in lichtingen kunnen inwinnen vóór men be gon. De veiling is altijd bereid hulp te ver leenen en van advies te dienen. Openbare raadsvergadering te Dirks land op Vi^ag 29 Maart des avonds 7 npr. Tegenwoordig alle leden. De VOORZ. Burg. D. J. Visscher opent met gebed, de notulen worden gelezen en vastgesteld. 2. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Procesverbaal kasopname gemeente. In kas resp. 5677.93 en 12970.76. Burgerlijk Armbestuur kas 1145.—. Accoord. Van de commissie tot wering van school verzuim wordt het jaarverslag voorgele zen. Terugontvangen eenige goedgekeurde raadsbesluiten. Idem, de begrooting 1940. Van Ged. Staten bericht, dat de plaatsel. Luchtbescherming van de burgerij moet uitgaan. Het uitbreidingsplan is een half jaar ver daagd. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft een verordening vastgesteld, welke wordt goedgekeurd. De kas Landarbeiders Vereen. (Onroe rend goed) is nagezien en goedgevonden. Begrooting keuringsdienst van Waren te Dordt. Bijdrage voor Dirskland 671.28. Rentevoet Woningvoorschotten wordt be paald op 4%. Mededeeling mutaties Drinkwaterleiding bestuur. 3. Voorstel tot intrekking van de in de vorige vergadering vastgestelde Verorde ning tot heffing van 38 opcenten op de hoofdsom der Vermogensbelasting, wegens tusschentijdsche wetswijziging. Wordt goedgevonden. 4. Voorstel goedkeuring van de begroo ting 1940/41 van de N.V. Emgo. Eveneens goedgekeurd. 5. Voorstel tot vaststelling van de Ver ordening op het beheer van het Gasbedrijf, wegens afloop van den goedkeuringster mijn van de bestaande verordening. Wordt opnieuw vastgesteld. 6. Voorstel tot het aanvaarden van het door wijlen den Heer Mr. A. Zaarjer aan de gemeente gelegateerde bedrag van 6000. onder den last tot onderhoud van den graf kelder en andere familie graven. Het onderhoud is eeuwigdurend. Aanvaardt de gemeente het niet komt het aan de Diaconie der Ned. Herv. Kerk. De heer ROOIJ: Ajs we een eenvoudige rekensom maken, is dit een groot bedrag. Behalve het onderhoud zit er een gift in voor de gemeente waarvoor we dankbaar kunnen zfln. De heer BUTH: Thans is de gulden de gulden nog, dat kan echter minder worden. De.VOORZ.: Het staat tegenover een kleine opgelegde last. Wordt dankbaar aanvaardt. 7. Verhuring van tuingrond van de ge meente voor het jaar 1940. Op dezelfde voege wordt verhuurd als 1939 aan dezelfde huurders en dezelfde be dragen. 8. Verhuring grond voormalige Gooi aan de Tuinstraat, Wordt voor dezelfde bedragen verhuurd. 9. Voorstel vaststelling gemiddeld be drag per leerling van de kosten van vak onderwijs aan de O.L. School over 1939. Wordt bepaald op 2.44 per leerling. 10. Bepaling van het bedrag van het over 1940 aan de Bgijondere School alhier, toe te kennen voorschot bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet 1920. Wordt bepaald op 1300.—. Gemiddeld aantal leerlingen 218. 11. Voorstel om aan A. v d. Hoek Adrz. te verhuren een perceeltje dgkbouwland 6.50 per jaar voor den tijd van 5 jaren^ laatst in huur bij D. Robijn. Wordt goedgevonden. 12. Benoeming leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, wegens pe riodieke aftreding per 1 Mei 1940: Aanbe veling: 1. M. Brooshooft; D. Bakker; C. v. d. Sluijs; M. Grootenboer; A. A. Jaaisen. 2. A. Hagens; Joh. HoUeman; C. J. Swenne C. Bechtum; J. Meppelink. Dezelfden worden herbenoemd. 13. Voorstel tot het verleenen van eer vol ontslag overeenkomstig haar verzoek met ingang van 1 MJei a.s. aan Mej. J. Roodzand, als helpster in de nuttige hand werken aan de O.L. School. W;ordt eervol verleend met dankbetui ging voor de bewezen diensten. 14. Voorstel tot vaststelling van de be looning van de helpster in de nuttige hand werken aan de O.L. School. Wordt met ingang van 1 Mei op 300.— bepaald. Dit omdat er minder uren les ge geven wordt. Voorheen was het 330.—. Wordt goedgevonden, 15. Voorstel tot benoeming, op arbeids overeenkomst, van een helpster In de nut tige handwerken aan de O.L. School, met ingang van 1 Mei a.s. Alphabetische aanbeveling: 1. S. P C. Meijer. 2. D. K. Soldaat-geb. PoórtvUet. Ter bespreking candidaten wordt de ver- 'gadering geschorseht. Na heropening volgt stemming. Mej. S. P. C. Meijer ontvangt 3, D. K. Soldaat, geb. Poortvliet 4 stemmen. De laatste aldus benoemd. 16. Voorstel tot het verleenen van eer vol ontslag, overeenkomstig haar verzoek met ingang van 1 Mei a.s. aan mej. A. Vijfhuizen als helpster aan de Openb. Be waarschool. Wordt eervol ontslag verleend. 17. Voorstel tot benoeming van een helpster aan de OpenTsare Bewaarschool, op arbeids-overeenkomst, met ingang van 1 Mei a.s. Aanbeveling: No. 1. P; Knöps Ad., No. 2. A. van Kassei. Eerstgenoenvde wordt m.a.s benoemd. 18. Voorstel om aan Jacq. Knöps een half jaar ontheffing te verleenen van zijn aanslag in de Hondenbelasting 1939. Wordt verleend. 19.- Behandeling verzoek om verminde ring schoolgeld van D. Matsinger. Dit verzoek kan niet ingewilligd worden. Wordt aangehouden om nader te bezien. 20. Voorstel wijziging gemeente-begroo ting, dienst 1939. Wordt goedgevonden. 21. Voorstel wijziging gemeente-begroo ting, dienst 1940. Eveneens goedgekeurd. 22. Voorstel wijziging begrooting gasbe drijf 1939. Accoord. 23. Mededeeling uitslag aanbesteding rioleering. Deze uitslag is reeds in ons Vrijdagnum- mer gepubliceerd. Laagste inschrijver was de heer P. A. Duhen te Dirksland voor 329.67.—. ROUDVRAAG. De heer DE BONTE (s.d.a.p.) zou het besluit krotwoningen willen bespoedigen om een eq ander door de Inspecteur Volks gezondheid te laten bezien. De VOORZ.U zit in ons gras te maaien B. en W. zijn te dien opzichte actief. De heer KNOPS voelt zich genoodzaakt zich uit te spreken over het ontactische op treden gem. veldwachter Hoogerheide. Hij haalt eenige voorbeelden aan van vergade ringen, welke door den Bond in Odeon wer den gehouden en waar, wanneer even na tien uur nog een collecte moest geteld, of sommigen op de bus moesten wachten, de menscheni als honden de straat op werden gejaagd. Dirksland heeft een beschaaf d publiek, men. hoort nooit van onregelma tigheden, daarom is het publiek daarvan ook niet gediend. De VOORZ. zou het beter gevonden heb ben, dat het Bestuur van den Bond zich tot hem had gewend. Spr. wil altijd met gegronde klachten rekening houden, maar de Openbare Raad is geen klachtenbus voor de gemeenteveldwachter. Het is nu voor 't eerst, dat hij er van hoort. Dan ging de Raad in besloten zitting. Openbare Biaadsvergadering der ge meente Ouddorp op Vrydag 29 Mrt. des v. 'm. l'O uur. Afwezig de heer van den Bok. De VOORZITTER, Burgemeester Ge leedst, opent met gebed, heet de raadsle den in deZe eerste vergadering van 't jaar 1940 welkom enj spreekt den wensch uit dat Gods zegen op allen arbeid moge rusten. Notulen worden gelezen en vastgesteld. Proces-verbaal kasopname gemeente. In kas if, 8434.85. Goedgekeiird terugontvangen begrooting idem gemeenschappelijke regeling met de Emgo, idem raadsbesluit inzake instand houding Openbare School. De N. V. van As te Rotterdam verzoekt een verlaging van huur voor het pakhuis aan de haven, waarvoor f 75.'s jaars wordt betaald. Vorige jaren werd f 25. reductie gegeven, doch B. en W. stellen voor deze reductie niet te geven, omdat het pakhuis bij de militairen in gebruik is. en de N. V. van As daarvoor vergoeding geniet. (Wordt afgewezen. Goedgekeurd wordt de begrooting van de Emgo. De Alg. Ned. Politiebond verzoekt ver hooging salaris gemeenteveldwachters, in verband met de stijging kosten levensonder houd. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken,op gTond,dat van regeerings- wege in dezen niet wordt voorgegaan. Hiertoe wordt besloten. Voorschot Bijzondere School. HetBestuur heeft recht op een, voorschot en B. en W. stellen voor een bedrag van f 4650.49, bere kend tegen 431 leerlingen, op gemiddeld f 10.79 per leering te voteeren. Voor het vakonderwijs wordt eveneens de toekomenr de vergoeding verleend. Vaststelling kosten vakonderwijs O. L. S. over 1939. Wordt bepaald op f 2.03 per leerling. Aaji de Bijz. School wordt nog toegekend een vergoeding vakonderwijs over 1939, groot f 558.83. De school heeft recht gehad op f 874.93. Eenige begrootingswijzigingen 1939 en 1940 worden z.h.s. goedgevonden. Over de B-steun deelt de VOORZ. mede, dat er 48 aanvragen waren voor B-steun, w.o. bedragen van f 100.— en f 150.Be schikbaar was slechts f 361.92, zöodat niet aan alle aanvragen kon worden voldaan. 2. Vaststelling verordening Vleeschkeu- ringswet. De VOORZ. licht toe, dat het eiland verdeeld is in 3 keuringskringen: Dirksland Middelharnis en Oude Tonge, waaronder de andere gemeenten ressorteeren. ledere keuringsdienst heeft een hoofd nu doet zich het feit voor, dat het hoofd van de keurigskring Middelharnis, de heer van Hemert, met pensioen zal gaan. Voor de heele Provincie is het regel, dat nieuw te benoemen keurings-veeartsen geen par ticuliere practijk mogen hebben. Met de heer Vreeswijk duurt dat nog enikele jaren en het is hetzelfde geval. Nu wil men één keuringskring oprichten, met één hooifd van dienst enl eenige hulpkeurmeesters. Hiervoor is een gemeenschappelijke rege ling ontworpen. Énkele besluiten zijn reeds genomen in sommige gemeenten. Het is niet juist, zooals gezegd is in een zekere raad, dat het uitgaat van somnaige perso nen en iets nieuws is. De kroon wijst het aan er is dus een stok achter de deur. D© kroon kan hiertoe verplichten. Gezegd is in sommige gemeenten, dat zooveel méér keurloon moet opgebracht. Dat is voor Ouddorp niet zoo. Het tarief behoeft niet te worden gewijzigd. Voor deze gemeente wordt een tekort geraamd van f 27.Spr. geeft een berekening dat 't geenszins duur der wordt, weshalve B. enW. voorstellende gemeenschappelijke regeling aan te gaan. Spr. leest deZe regeling voor. De heer KOEK vraagt of het salaris be taald wordt uit de keurloonen. De VOORZ.: De inkomsten bestaan uit de keurloonen, gebruik noodslachtplaatsen ten, 3e 10% pensioenbijdragen. Uitgaven: salaris hoofdkeurmeester 4500.ver voerkosten, pensioenbijdragen, ongevallen verz'., kosten destructie, post onvoorziene enz. Voor ons zou er na deze begrooting een nadeelig slot zijn van f 27.. Spr. meent dat deze begrooing aan de hooge kant is. Wanneer dhr. van Nieuwenhuijzen het voor 4500.—niet wil doen, gelooft spr. dat er voor een nieuw hoofd keurmeester wel wat af kan, zoodat de begrooting dan nog bil lijker wordt en wij quitte spelen. Na eenige bespreking wordt z.h.s. beslo ten deze verordening aldus aan te nemen. Rondvraag. De heer KASTELEIN vraagt naar de wa- terloozlng bij de Wed. J. Mijnders. De VOORZ. zegt over deze waterleiding dat dit de bijzondere belangstelling heeft van B. en W'. Moeilijk is, dat het op parti culier terrein ligt. Iedereen heeft er zoo wat een buisje op aangesloten. Het zou zelfs belangrijk zijn om de waterput op slot te leggen, omdat er van alles wordt inge worpen. Ook het dempen van de sloot ach ter Pijl en Akershoek, wordt in overweging genomen. Ook de heer KOEK snijdt een rioleerings punt aan achter bij de wed. Koek, wat B. en W. ook zullen bezien. De heer KOEK vestigt de aandacht op een gevaarlijke muur hoek Ring, welke is afgezet. Spr. vr£iagt of dat zoo moet blijven De VOORZ.: Men zal een schrijven rich ten van B. en W. dat dit hersteld wordt. Dan geheime zitting. Openbare raadsvergadering op Vry dag 29 Maart, des n.m. 3 uur. Tegeniwoordig alle leden. Burgemeester Lemkes opent de vergade ring met gebed, de notulen worden gelezen en vastgesteld. Procesverbaal kasopname gemeente. In kas was resp. f 9211.99 en f 7649.47. Bur gerlijk Armbestuur in kas f 443.13. Goedgekeurd terugontvangen raadsbe sluit uitgifte gronden in erfpacht (Tuin dorp.) Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim. Wordt goedgevonden. Van Ged. Staten een missive over de ge meenterekening 1937, om in ont. en uitg. f.11.— op te nemen, zijnde spaargelden voor werkloozen. Accoord. 2. Begrootingswijziging dienst 1939. Eenige af- enl overschrijvingen vol gen. Het uiteindelijk resultaat is, dat er nog circa f 50.ten bate dezer begroo ting komt. Wordt aldus vastgesteld. 3. Terugontvangen gemeentebegrootin- gen 1940, met eenige op- en aanmerkingen. De straatverlichting wordt verlaagd met f 360.(Dit is de 10% die er op gezet is) Met nog eenige andere wflzigingen zal de ze begrooting worden ingezonden. 4. Wijziging Ambtenaren-reglement. De wenschelQkheid wordt betoogd door den Min. van Soc. Zaken de ambtenaren werkzaam bij de gemeente zooveel mogelijk in overeenstemming te brengen met het Ambtenaren-reglement en de betrokken be palingen bij het Rijksambtenaren regle ment. De VOORZ. leest de gewijzigde punten voor. De heer BORGDORFF: Zou het niet makkelijker zgn, in het reglement te zet ten: geen vrouwen In dienst der gemeente? Dan kunnen al die bepalingen vervallen. Dè VOORZ.: En vrouw Mielissant dan? Die is ook ambtenaar bü de gemeente. Daar is de uitzondering voor. Dit voorstel wordt goedgevonden. De VOORZ. brengt nu een ander punt naar voren, waar de minderheid van B. en W. voor de meerderheid tegen is. Spr. zegt, dat echter de stok achter de deur staat, de Minister kan het bevelen. Dit betreft ambtenaren welke wegens buitengewone dienstplicht of anderzins worden opgeroe pen en, zooals het thans is vol salaris krij gen verminderd met kostwinners-vergoe ding. Niet kostwinners krggen 25 tot 50% van het salaris. Zoo is het nu. De Re geering bepaald dat het volle loon uitbe taald moet worden, zonder kostwinnersver goeding. Wij kunnen niet verplichten dat de ambtenaren kostwinners vergoeding aanvragen. Hierover ontstaat een kleine discussie. De heer MEIJER vindt de nieuwe rege ling het beste. De ondergrond zal zijn dat de ambtenaren bij demobilisatie direct hun functie kunnen hervatten. Weth. JONGELING vindt het bezwaar dat geenl kostwinners vergoeding mag aan gevraagd. W^j moeten dus salaris doorbe talen en andere ambtenaren salarieeren. Spr. is er tegen. De VOORZ licht toe, dat de minister het zoo wjl. De heerMEIIER vindt het goed dat er een gelijke regeling is. Weth. JONGELING vuidt het een finan- tieel bezwaar en is tegen de dwang. De heer BORGDORFF vraagt waar de grens ligt om kostwinner te zijn? De VOORZ.: Wat het gezin mist aan in komsten, daarnaar wordt kostwinnersver goeding verstrekt. Spr. zegt dat er wel verbazend tegen geschreven wordt in vakbladen etc. het is finantieel voor de gemeente bezwaarlijk. Het voorstel van de minderheid van B. en W. komt in stemming. Alleen de heer Meijer voor. Aldus het Rijksvoorschriift verworpen- De VOORZ.: We zullen afwachten wat er nu op komt. 5. Benoeming commissie wering van Schoolverzuim, Aftredend zijn de heeren J. M]ooyaart, Verheul, Braber, B. C. Jongeling en Dr. Oosthoek en Meulendijk. Worden m.a.s. herbenoemd. 6. Medewerking woningbouw met Over heidssteun. De VOORZ. zegt dat de Woningwet de mogelijkheid schept arbeiderswoningen, te bouwen met hulp van de Overheid, met die ristrictie dat de menschen zelf een bepaald bedrag bgdragen. Het geld komt van het Rijk onder hypothecair verband 3%. Het is hetzelfde als met de Landarbeiderswet, (het verkrijgen van plaatsjes.) Waar het noodig is en 2 aanvragen zijn, meent B. en W. hiertoe te moeten overgaan. Spr. zegt dat de menschen 10% moeten betalen uit eigen middelen de aflossing geschiedt op annuïteit, duur 30 jaar. Een verzoek van dhr. Arie de Wit wordt voorgelezten» welke 250.uit eigen mid delen kan betalen. Een tweede verzoek van dhr. Frans v. Vliet, metselaar te Ooltgensplaat welke in de Zijstr. Schaapsweg wil bouwen en even eens 250.kan betalen. B. en W. is in principe bereid serieuze menschen te helpen en, op die manier te bouwen. De betaling per week is ongeveer 2.44 (Hiero p komt de aflossing in 30 Jaar neer) De heer BOOGERMAN vraagt of de ge meente borg is voor het geheel. De VOORZ. antwoordt toestemmend. De heer BOOGERMAN maant tot voor zichtigheid. De gemeente heeft er wel eens een strop aan gehad. De VOORZ. rekent voor dat de gemeente geen risico loopt in dezen. Niet iedere aan vrage zal ingewilligd worden. De heer BOOGERMAN vindt het een heel mooie oplossing. De heer MEIJER is blij, dat B. en W. er zoo over denkt. Risico zit er niet in. De z.g. huur wil ieder betalen als er een kink in de kabel kwam. De VOORZ.: We zullen vragen aan 't Rijk of het voorschot wordt verstrekt. Spr. deelt mede dat volgende zitting misschien een| aanvrage komt voor onbe woonbaar verklaring van het huis waar C. Brijs in gewoond heeft. Wordt goedgevonden. Bondvraiag. De heer BORGDORFF vraagt waarom of aan de onbewoonbaar verklaarde wo ning geen bord komt. De VOOKZ.: Dat mag pas één maand na het besluit. Eerder mag het niet. Dan sluiting. OOLTGENSPLAAT Algemeene vergadering, van de vereenl- ging „S.B.Z." op Vrfldag 29 Mjaart des avonds 6.30 uur in het Vereenl- gingsgebouw „Elthato." De heer P. v. d. Heuvel opent met een welkomstwoord de vergadering en spreekt den wensch uit, dat de vergadering een vlot verloop moge hebben. De notulen worden door de secretaris voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het record aantal patiënten van 55 in 1935 met stukken is geslagen. Het ajantal leden is van 2830 met 21 terugge- loopen tot 2809. Dit staat in verband met 1 de vermindering van het zielental in deze gemeente en wegens het oproepen van mili- j tairen, welke hebben opgehouden lid te zijn. Het percentage van de inwoners is geste gen van 82.28% tot 82.91%. In het afge- ïoopen jaar heeft het bestuur besloten, voortaan alleeni schriftelijk opdracht te ge ven aan de autoverhuurders tot het ver voeren van patiënten. In de laatste be stuursvergadering heeft de 2e Voorzitter, den heer A. v. Putten er op aangedrongen een voorzitter te benoemen inplaats van den afgetreden Heer W. J. Donkersloot. Door het bestuur werd toen gekozen den heer P. v. d. Heu-^el. Als gevolg van het desbetreffende besluit der algemeene ver gadering heeft het bestuur met twee leden, de heeren A. Brinkman en C. M. Breur langdurig geconfereerd ter oplossing van de sedert jaren hangende kwestie Joh. Neels. Een com,promis werd getroffen, waarmede ook den heer Neels zich heeft vereenlgd. Nog meer dan- één zesde der inwoners is geen lid van deze vereeni- ging, d.i. 579 personen Verder brengt den heer P. C. v. d.Mast verslag uit als commissie tot het nazien der rekeningen over 1939 en adviseert tot goedkeuring. Uit de rekening van den pen ningmeester blijkt, dat het verslagjaar met 1300.is vooruit gegaan. De achteruit gang in de loopende rekening bedraagt i 512.benevens een afschrijving op bezit van 300.66 personen werden dit jaar verpleegd met een aantal verpleegdagen van 975, in Bethesda te Dirksland 48 pers. St. Franc. Gasthuis 12. Budokia 2, Diaco- nessen 2, ziekenhuis Dordrecht 1 en gasthuis Bergen op Zoom. 1. De verpleegdagen varl eerden van 3 tot 42 dagen, 5 verpleegden hebben de maximale weken in een zieken huis doorgebracht. De ontvangsten bedroe gen 13607.50, uitgaven 8225.41, batig slot 5382.09. De contributie voor 1940 wordt vastgesteld als voorgaand jaar. Voor stel tot vaststelling van de contributie voor niet met zakenverlof zijnde militairen op 4 cent per week. De Voorzitter zegt, dat de met gewoon verlof zijnde militairen, wanneer zij zich in geen gamizoenplaats bevinden, bij directe geneeskundige hulp voor eigen rekening komt, vandaar wordt de contributie voor militairen van 7 op 4 cent per week ge bracht. Dit voorstel wordt met algemeenie stemmen aangenomen. Hierna volgt de verkiezing van 3 bestuurs leden, wegens periodieke aftreding van de heeren J. v. Ree, A. A. Baardse en A. de Vos. Allen worden na stemming herkoaen en nemen hun benoeming onder dankzeg ging aan. Tot commissieleden tot het na zien der rekeningen over 1940 worden be noemd de heeren G. H. L. de Bruin, Adr. d. Braber Cz., en W. M. de Vos, den heer H. Mjoerenhout wordt als reserve gekozen. Na de rondvraag dankt de Voorzitter alle aanwezigen voor hun opkomst en sluit daarna de vergadering. KANTONGERECHT BERGEN OP ZOOM Het kantongerecht Bergen op Zoom deed uitspraak o.m. in de volgende zaken, te gen: G. d. K. te Tholen, wegens, overtre ding van het Wetboek van Strafrecht, tot teruggave aan de ouders. Wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement: A. P. E. te Tholen tot 1.of 1 dag; J. J. te St. Maartensdijk tot 2.— of 2 dagen, D. W. K. te Tholen I. H. te St. Maartensdijk, A. L. H. aldaar, J. L. V. G. te Oud Vossemeer, P. J. N. te Poortvliet en J. P. K. te St. Maartensdijk ieder tot 50 cent of 1 dag. BBUINISSE In het Ned. Herv. Kerkgebouw hield de Vereen, tot Stichting em instandhouding van een kleuterschool haar 1ste jaarverga dering onder leiding van den pastor loei. Ds. Marsman. Uit het jaarverslag van den secretaris Week dat het ledenaantal van 24 was ge klommen tot 75 en het aantal kinderen van 69 tot 75. De secretaris wees er op, dat de kleuterschool niet als een bewaarschool is te beschouwen, maar dat het een Fröbel- school is naar den eisch der moderne kin- der-psychologie. De penningmeester dhr. A. Heule kwam met een nadeelig saldo voor den dag, wat men van lieverlede zal zien in te krimpen. Mej. D. Bal, het Hoofd der school refereer de daarna over de Ideeën van verschillen de paedagogen, In de pauze werd het gemaakte werk be zichtigd waarmede aanschouwelijk werd aangetoond wat dit onderwijs vermag. Ds. Marsman sprak daarna over de psy chologische ontwikkeling van het kind en tot slot las de heer Heule een referaat voor uit de Jeugdherinneringen van den beken den peadagoog Jan Ligthart. Ds. Marsman besloot met dankzegging. Ï-OORTVLIET Van het Gemeentebestuur is, tot het gebruik van 2 bovenkamers van het Ge meentehuis waarvan onderhoud, verlichting en verwarming voor rekening der Gemeen te komt, voor het door de Afdeellng van het Groene Kruis alhier voor zuigelingen te stichten consultatiebureau, toestemming ontvangen. M;et -de consulten, die gezien den stand der finantiën van de afdeeling, zal Dr. C. J. Poortvliet alhier ^ch /belan geloos disponibel stellen, waarmede hij bin henkort hoopt aan te vangen. Burg. Stand. Overleden: P. Boogaard 69 jaar ongeh. ST. MAARTENSDIJK De controleur der steunverleening dhr. P. Poot, is aangewezen tot tijdelijke gemeentebode. Uit de^e gemeente zullen, bij bepa ling van den Inspecteur der werkverrui- mihg, hoogstens 40 personen gedurende het 2e kwartaal 1940 worden geplaatst in werk verschaffing. Aan kostwinnersvergoedtng is over het eerste kwartaal 1940 in deze gemeente uitgekeerd een som Van 12000. Burg. Stand. Geboren: Adriaan zoon van Pieter Nele- ward Wesdorp en Johanna Polderman; Johannes Cornells zoon van Cornells Wie laard en Elizabeth Pietemella Oosdijk. SCHEBPENISSE Aan onderstaande inschrijvers is ge gund de levering, het lossen en vervoer van grind, zand, straatklinkers en steenslag, aanbesteed door het bestuur van het Ca- lamiteuze Waterschap „Scherpenisse." Levering 230 ton onderhoudsgrint 1.95 en 160 ton zand 1.per ton H. Rook en Zn. N.V. Ouderkerk a.d. IJsel; 45.000 straatkhnkers f 22.70 per 1000. N.V. Mij. tot vei-koop van waalsteen, Nijmegen en 300 ton steenslag 2.90 per ton steen- handel Rauen, Arnhem. Lossing van steen slag en grint a 0.40 per ton en straatklin kers f 0.90 per 1000, J. Dijke. Het vervoer van steenslag en grint f 0.39 per ton en straatklinkers f 0.90 per 1000. D. A. Geuze alhier. STAVENISSE In het tijdvak Van 18 t.m. 30 Maart werd van hier verzonden 200 H.L. aardap pelen, 300 H.L. kriel, 50 H.L. koepeen en 50 balen uien voor Rotterdam; 1399 H.L. aardappelen voor den Haag en Amsterdam 200 balen uien voor export en 60.000 kg. stroo voor Binnenland. Burg. Stand. Geboren: Jacobus zoon van P. van der Reest en S. Priewi.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3