Plaatselijk Nieuws Marktberichten Burgerlijke Stand OFFICIEELE CRISISPÜBLICATIES LuchtbeschermingsoefeDing KERK- EN SCHOOLNIËUWS Centrale veilingMlddelharnis GOEDEREEDE OOLTGENSFLAAT dat van die zijde gedaan is, wat mogelijk was. De ïieer VAN ECK van Stellendam, hoofd bestuurslid, gaf eert overzicht van de toe stand ter plaatse, van de gevoerde actie en bracht hulde aan den burgemeester voor wat het Gemeentebestuur met beperk te middelen deed. Hij wees erop, dat de afzet m,oet vergroot, de prijs verhoogd en zoo mogelijk ook de bedrijfssteun. Hij was dankbaar voor de uitkeering van 50 of 25.maar hoopte, dat dit een eerste stap zal zijn tot extra-ondersteuning van het bedrijf en deed een dringend beroep op al le regeeringsinstanties de rendabiliteit der bedrijven mogelijk te maken. In de middagvergadering werden huis houdelijke zaken besproken. De jaarversla gen werden uitgebracht en medegedeeld werd,, dat het mandaat als Hoofdbestuurs lid voor de heeren Stevenson, van Eek, Hartevelt en Lont weer voor 3 jaar was verlengd door de gewesten. Besloten werd in de plaats van den heer Lont, die om ge zondheidsredenen als secretaris bedankte, een vijfde bestuurslid te doen aanwijzen, die tijdelijk deze functie kan Waarnemen. Voorts werd besloten een schrijven te rich ten tot de gemeentebesturen der visschers- plaatsen om een subsidie voor de' Bond be schikbaar te stellen ten einde krachtiger actie te kunnen voeren. Veiling van Vrijdag 29 Maavit 1940. Witlof Ie soort 14.90—16.80; Witlof 2e soort 9.1012.20; Schorseneeren 4. Knollen 1.—1.50; Kleiperen 10.30— 12.40; Gieser Wilderman 14.50—15.— Zoete Bellefleur 10.-10.60. Alles per 100 K.g. Boter 7883 et. per pond. ROTTERDAM, 1 April. VEE. Aanvoer in totaal 1986 stuks, zijnde 804 vette runde ren, 197 vette kalveren; 43 nuchtere kal- veren<; 644 varkens, 282 schapen en 16 lam- mereui. De prijzen waren als volgt: vette koeien Ie kwal. 7486, 2e kw. 58^72, 3e kwal. 4656 et, per kg.; vette ossen Ie kwal. 74—82, 2e kw. 60—72, 3e kW. 58 et. p. kg. vette kalveren Ie kwal. 1.301.45, 2e kw. 1.051.20, 3e kW. 0.90—1.00 p. kg.; var kens (levend gewicht) Ie kw. 61, 2e kwal. 60, 3e kwal. 59 et. p. kg.; schapen Ie kw. 64, 2e kW. 57, 3e kw. 43 et. p. kg.; Ie kw. 40.2e kW. 30.3e kw. 21.pld. p.st. la/mmeren Ie kwal. 67, 2e kw. 60, 3e kw. 52 et. p. kg.; Ie kw. 30, 2e kw. 22, 3e kw. 15 gld. per stuk. Vette koeieni en ossen: aanvoer iflink; handel tamelijk, prijzen als vorige week, behalve 2e en 3e kw. ossen iets stijver; prima koe 90 et., prima os 86 cent. Vette kalveren: aanvoer gelijk aan vo rige week, handel redelijk, prijzen Ie kw. prijshoudend; 2e en 3e kw. iets lager; pri ma's f 1.55. Varkens: aanvoer ruimer, handel tame lijk, prijzen onveranderd, prima's f 0.62. Schapen en lammeren: aanvoer grooter, handel vlug, prijzen als vorige week. Marktbericht van Jac. Knoop, Make laar in aardappelen, groenten en fi-uit Admiraal de Rniterweg 196, Telefoon 81431, Aimsterdam. Voor deze week zijn alle soorten aardap pelen door combinatie van groothandelaren vastgesteld, op lagere prijzen zonder win sten. Reden: eenj der zich noemende groothan delaars loopt uit deze combinatie en gaat hun beconcureeren. Zoolang de aflevering van aardappelen verkoop van de Regeering of deifensie plaats had is hij gebleven en hij wil weder mede doen zoodra de regee ring weder maatregeleni neemt. Deze wil eten van twee wallen. Er hangen nieuwe maatregelen van de Regeering in de lucht, welke dat moeten wij afwachten. Voor Plakkeesche en Spuische eigenhei mers is geeni vraag meer, Roodstar weinig nog gevraagd. Bij de verkoop van Bonten en blauwen werd nu onderscheid gemaakt tusschen Noord en Zuid Bevelandsche Bon ten en deze soorten) van Schouwen en Dui- veland. Zie de noteering. Nog drie maanden scheiden ons van de nieuwe oogst en kan er veel gebeuren. Ieder die zijn aardappelen of groenten of fruit naar Amsterdam wil zendeni vrage Makelaar Jac. Knoop om inlichtingen zon der eenige verbinding of kosten. Hedeii 1 April werden de volgende prij zen voor deze week vastgesteld per 70 kilo Zeeuwsche Bonten uit Noord Beveland of Zuid Beveland f 3.10, Zeeuwsche blauwen f 3.10; Zeeuwsche bonten uit Schouwen en Duiveland f 2.90; Zeeuwsche blauwen f2.90 Bintjes 'f 2.60; Grove Bintjes f 2.30; Beve landers uit Haarlemmermeer f 2.50; Beve landers uit Ypolder f 2.60; Bevelanders uit Zeeland f 2.70, Zandaardappelen f 3.90, zon der gebreken. Polder Bonten f 2.80; Indus trie f 2.20; Blauwpoters f 2.40; Bonten po ters f 2.40; Roodstar f 3.— Bonken, zand aardappelen f 2.90. 's Gravenhage, 29 Maart 1940. BLAUWMAANZAAD en ZAAI-UIEN. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zuid- Holland maakt bekend, dat aan alle bij de L.C.O. in 1937-1938 en 1939 bekende te lers een vergunning is uitgereikt voor het telen van Blauwmaanzaad en Zaai-uien Oogst 1940. Zij, die geen vergunning ontvingen, doch meeneni hierop aanspraak te kunnen ma ken, kunnen zich hiervoor wenden tot den Productiecommissaris voor Zuid-Holland, wiens kantoor voor alle Bodemproductie- Zakeu gevestigd is te 's-Gravenhage, An na Pauwlownastraat 22. Tenzij eer^ bewijs van onvermogen wordt bijgesloten, moet tegeUjkertijd 5.wor den gestort op postrekening No. 240.595 der Landbouw-Crïsis-Organisatie voor Zuid Holland. Zij, die wenschen te reclameeren tegen de hun gedane toewijzing, kunnen dit doen als aangegeven op de achterzijde der teelt- vergnpning. Uitdrukkelijk wordt de aandacht erop gevestigd, dat alle reclames binnen/ 14 da gen na dagteekening der vergunning moe ten zijn ingediend. GEEN UIEN ZONDER INVOER VERGUNNING NAAR ENGELAND. Naar wij vernemen mogen zonder invoer vergunning met ingang van heden geen uien meer naar Engeland worden vervoerd. MIDDELHARNIS VERDUISTERINGS-OEFENING TE MIDDELHARNIIS Wij herlnnerenl nogmaals aan de verduis- terlngs-oefenlng, welke Woensdagavond van 810 uur gehouden wordt. Sluit alle llchtuitstralende ramen enz. enz, goed af. Vertoon U niet op straat om gevaar te vermijden. Helpt de oefening volledig slagen. Bij den heer Koese ontstond Zaterdag een schoorsteenbrand, die zich ernstig liet aanzien. Door spoedig ingrijpen was de brand echter vlug bedwongen en liep dit incident met eenige materieele schade af. De WelEd. Heer van Buijtene, leeraar aan de Ambachtsschool alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Haarlem. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 49 personen als werk loos ingeschreven. Daarvan zijn 25 perso nen geplaatst bij de werkverruiming. De onvermengde margarine is deze week verkrijgbaar bij filiaal de Gruijter en bussen vleesch bij den heer A. Visser, op de Westdijk. VERDUISTERINGSPAPIER 100 cM. breed per rol a 10 Meter 70 cent 50 cM. breed per rol 10 Meter 45 cent GEBR. DE WAAL MIDDELHARNIS DIRKSLAND. Uitslag openbare vrijwillige verkooping bij inzet wegens overlijden vruchtgebruik ster. Van Bouwland en een huis ten over staan van de "Notarissen van Buuren te Mlddelharnis en Costermans te Dirks- larid, ten verzoeke van de gerechtigden tot de nalatenschap van wijlen dhr. D. van Driel. A 1.45.60 H.A. (3 gem. 178 R. S.M.) bouwland te Sommelsdijk in den polder Christoffel in twee perceelen. Perceel 1 0.63.25 H.A. (1 Gem. 168 R. S.M.) bouwland in den hoek van de tram lijn en Panksdijkje, verpacht aan nu wijlen C. V. Driel te Sommelsdijk tot blootschoof 1943 voor 85.85 per jaar, ingezet door D. de Roon Dz. op t 880.per gemet of in totaal op 1373.—. Perceel 2 0.82.35 H.A. (2 Gem. 10 R. S. M.) bouwland ten N. Westen van perceel 1, verpacht tot blootschoof 1943 aan C. H. V. Eek te Sommelsdijk voor 100.per jaar, ingezet door H. Ghgsels op 1060.— per gemet of in totaal op 2155.—. B. Perceel 3. 1.24.90 H.A. (3 Gem. 25 R.S.M.) bouwland eveneens in den polder Christofifel genaamd de Apotheek verpacht aan L. Kaslander tot blootschoof 1943 voor 169. 58 per jaar, ingezet door H. Ghij- sels op 980.per gemet of in totaal op 3022.—. C. Perceel 4. Een| huis te Dirksland aan den Straatdijk en uitkomend aan Onder- langs bestaande uit 2 woningen en een werkplaats, respect, verhuurd aan P. Ko ningswoud voor 2.70. Wed. C. v. Zuuren 1.90 en m;. v. Dijk voor 1.25 per week in een perceel, ingezet door D. Gestel Az. op 1950.—. De afslag is bepaald op Donderdag 4 April a.s. in de zaal Odeon. - Tot bestuurslid van de Centrale Proeftuin te Mlddelharnis is herkozen; den heer J. M. M. den Baars alhier. Als eenl zeldzaamheid kan gemeld worden dat een konijn van dhr. B. v. Broek hoven vorige week 21 jongen ter wereld bracht. HERKINGEN De functies van het Groene Kruis zijn als volgt verdeeld: G. Nijpjes, voorz. A. Munters secr. ei^ A. W. Korvink pen ningmeester. De jongenheer Joh. den Boer A.Jz. slaagde dezer dagen met goed gevolg voor het einddiploma Landbouwwinterschool te Hoofddorp. v MELISSANT Het huis met weiland aan den, Ach terweg alhier, voorheen bewoond door wij len J. Mijs is thans aangekocht door J. A. Kleijnenberg JA Aan M. Overweêl is 1 jaar vrijstel ling van den dienstplicht verleend. Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur is tijdens het opscheppen van gedroogde ci chorei op een gegeven oogen|blik de voor gevel van de coop. Cichoreifabriek inge stort een, er gebeurde gelukkig geen onge lukken, want ze zagen het aankomen. Veel schade was aangericht. Per scheepsgelegenheid is uit deze gemeente vervoerd een, lading gedroogde ci chorei groot 50 ton met bestemming Rot terdam. Het woonhuis van de Wed. C. Ra- meijs staande aan de Kinderdijk alhier is door Not. van den Berg in het Hotel de Gouden Leeuw bij opbod verkocht. Hoogste bieder was dhr, B. van Asperen voor 670.A.s. Vrijdag 5 April bij afslag. Uit deze gemeente zijn weer een 14- tal landarbeiders tewerk gesteld bij de Cen trale Werkverschaffing te Stellendam, OUDDORP Gevondenl: een r|jwielmerk 1939-1940 Terug te bekomen bij de gemeentepolitie. Het bestuur van de polders „Wes- terloo", Nieuwen Oostdijk," Kleine Zui derpolder" en ,,Groote Zuiderpolder," ma ken bekend dat de rekeningen van genoem de polders bij den secretaris dhr. H. Lod der te Goedereede ter inzage liggen. Inschrijving weghalen overgeschoten eten militairen. Voor het weghalen van overgeble ven eten e.d. in het Militaire kamp te Oud- dorp kan worden ingeschreven. Offertes, inhoudende opgave van hier voor te betalen bedragen (per 100 rantsoe nen) over de periode, loopende van 14 April tot 30 Juni a.s. kunnen per brief in gesloten, enveloppe vóór 10 April a.s. wor den ingediend by den Commandant in ge noemd Kantonnement aan het navolgende adres: Comm. Kant. Ouddorp Zuidfr. Vesting Holland Veldpost No. 7. NIEUWE TONGE Het zoontje van L. O. wou op een wielslede klimmen om mee te rijden. Daar het paard plotseling doorliep viel hij door de schok met ,z;ijn knie in een ploeg die op de wielslee lag en bekwam daardoor een ernstige beenwond, zoodat geneeskundige hulp terstond moest worden ingeroepen. Alhier circuleert een, lijst door de ge meente, met het doel, alhier ook electrici- teit te verkrijgen. OUDE TONGE De gemeenteraad heeft in zijn ver gadering van 26 Maart besloten de kap persvergunning te verleenen om vanaf 20 Mei tot 9 Oct. a.s. ten hoogste 21 Woensda gen hun zaak geopend te houdenj tot 10 u. 's avonds (wettelijke tijd.) M:eJ. M. y. Mourik viel van haar fiets met het gevolg dat de dokter een lich te hersenschudding kon constateeren. Poging tot doodslag op aimbtenaar der belastang. Toen de commies der belastingen, den heer P. van Spiunter zich Vrijdagavond in zijn woning aan de Wilhelminastraat be vond en aan de deur eenl boodschap in ont vangst nam, werd er plotseling met zeer grooote straatsteenen gegoooid. Een er van kwam tegen de deur en een ander vloog door het bovenraam 4 meter verder tegen den binnendeur aan. De heer van Spiunter die juist in de kamer was, bleef gelukkig ongedeerd. Onmiddellijk werd onder leiding van den burgemeester C. Slobbe een onder zoek ingesteld naar den dader van deze laffe misdaad en nog dien zelfden avond kon tot arrestatie van den dader J. Hot ting P.z. worden overgegaan welke een vol ledige bekentenis aflegde. Maandag is hij naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. De vermoedelijke oorzaak van deze laffe daad is, dat tegen betrokke ne procesverbaal was opgemaakt wegens het rijden zonder geldig rijwielbelasting- merk. Tot bestuur der woningbouwvereeni- ging „Beter Wonen" zijn gekozen de heeren Voorzitter, C. Vermaas; Secretaris, A. Pie- terse; Penningmeester W. Holleman; leden C. van Dam en J. M. van Reijen. - MIDDELHARNIS Door de kerkeraad der Geref. Gem. is het volgende tweetal opgemaakt: Ds. Hofmann van Moercappelle en Ds. de Blois van Gouda. Vrijdagmiddag 3.45 uur zal in de Geref. Gem. het huwelijk worden bevestigd van H. Knape en N. Bogennan, door ds. La- main van Rotterdam (Zuid) Deze zal des avonds half 7 vervolgens in de gem. voor gaan. Zondag a.s. zal in de Chr. Geref. Kerk voorgaan Ds. Velema van 's Gravenzande Er ,^al in beide dien(sten collecte gehouden worden voor de Theol. School. Donderdagavond van 79 uur zal in de Chr, Geref. Kerk zitting worden gehou den voor het ontvangen van plaatsgeld. Zondag zal in de Geref. Kerk de maan- delijksche collecte ten bate der Kerk ge houden worden. Tevens zal dien dag voorber. voor het H. A. worden gehouden. Ouders, die hun kinderen, a,s. Zondag in de Ned, Herv. Kerk wenschen te laten doopen, kunnen daarvan aangifte doen a,s. Vrijdagavond in de consistoriekamer, A,s, Zondag zal in de Ned, Herv, Kerk in beide diensten collecte worden gehou den ten, bate der Kerk. DIRKSLAND De in de Ned, Herv. Kerk gehouden extra collecte voor de Herv. Zendings Ver- eeniging op Ger, Grondslag bedroeg 44,50 HERKINGEN Deze week hebben de vergaderingen der Herv, M,V. wederom een aanvang ge nomen. A.s. Donderdagavond 4 April be staat de gelegenheid tot aangifte van nieu we leerlingen van de school van de heer v. Hekezen. Aangtfte aan diens woning. GOEDEREEDE De lidmaten-catechisatie voor het Havenhoofd zal gehouden worden op Dins dag des sav, 6.30 uur in de Bijz, School en voor deze gemeente Woensdagavond 7,30 uur in de consistorie. Ouders die hun kinderen wenschen te laten doopen in de Ned. Herv, Kerk kun nen hiervan aangifte doen Zaterdagavond 7,30 uur in de consistoriekamer. Trouw boekjes meebrengen. Attestatie is opgevraagd naar Over- schie door dhr. A. de Vries. NIEUWE TONGE In de Ned. Herv. Kerk werd een bankbiljet van 10.gecollecteerd. A.s. Zondagmorgen doopsbediening. Aangifte Vrijdagavond in de consistorieka mer, 's Avonds bevestiging nieuwe lidmaten Beide diensten zal ds. v.d, Kooij voorgaan. De boeken van de rekeningen uitga ven en ontvangsten liggen gedurende een week ter inzage bij L, A. v. Zielst. OUDE TONGE In de brievenbus van Ds. Vollebregt zijn resp. 25.en 10.gevonden met de mededeeling er bij ,,voor de kerk." Dê bidstond collecte is nu gestegen tot een be drag van 232.56. De rekening van de diaconie over '39 ligt ter inzage bij den diaken J. v. d. Tol van 1-8 April a.s. De doopsbediening in de Ned. Herv. Kerk zal plaats hebben D.V. op Vrijdag 7 April. Vrijdag 5 April aangifte in de con sistoriekamer sav. van 7-8 uur. Donderdagavond 9 April hoopt voor de Oud Geref. Gem, op te treden. Ds, W, Baaij van Tholen om 6,30 uur. MIDDELHARNIS Geboren: Jacob zoon van J, Troost en M. Kolle; Maria Helena dochter van W. de Leeuw en A. Hanenberg. Ondertrouwd: H. Knape 53 jaar en N. Bogerman 46 jaar. Getrouwd: W. v. Vliet 23 jaar en L. Overweêl 19 jaar, A. Jordaan 29 jaar en M, de Leeuw 25 jaar, HERKINGEN Ondertrouwd: Dingenus van den Ouden 23 jaar en Maria Struik Td, 24 jaar, NIEUWE TONGE Ingekomen: C. Struik van Herkingen. JAARVIipGADEBINIG VAN DE CENTRALE PROEFTUIN TE MIDDELHARNIS De Vereen. Centr. Proeftuin voor Goeree Overflakkee te Mlddelharnis kwam Woens dag 27 Mjaart 1940 in Hotel Spee bijeen. De opkomst was gering. De VOORZ. de heer A. A. Mijs opende: de notulen werden gelezen en vastgesteld Dan las de secr. de heer v. Heest het jaar verslag, waaraan we het volgende ontlee- nen: De oppervlakte van den tuin bedraagt 1.42 H.A.; waarvan ongeveer 1 H.A. Zaai- ensveld. Ledental. In het afgeloopen jaar telde onze Vereeniging 180 leden en 17 dona teurs, tegen 172 leden en 17 donateurs in 1938. Bij de subsidieerende Gemeenten missen we nog altijd de Gemeenten Ouddorp, Me lissant, Oude Tonge, Den Bommel, Oolt- gensplaat en Stad aan 't Haringvliet. Wij spreken gaarne de hoop uit, dat deze van verrestaanden het goede vooi-beeld van de bijdragende Gemeenten zulleui volgen. Het aantal bijdragende Boerenleenbanken bleef stationnair. Zoowel de Gemeentebesturen als de Be stuursleden van de Boerenleenbanken zeg gen wij hartelijk dank voor de verleende bijdrage. Speciaal met het oog op het trekken van het witlof, dat binnen niet al te langen tijd op Flakkee wel op ruimer schaal door onze kleine landbouwers zal worden uitgeoefend doen wij een beroep op de landbouwvereeni- ging, om als donateur van onzen tuin toe te treden. Ook Heeren grondbezitters spo ren wij tot toetreding als donateiir aan. Voor hen is het van groot belang, als hun pachters van goede voorlichting worden voorzien, Heeren rentmeesters gelieven daarop hun aandacht te vestigen. Het gaat niet direct om groote bijdragen, doch meer om het bewijs van medeleven met ons streven voor het belang van ons eiland. Opbrengst van den ïluin. De totale op brengst van den tuin bedraagt 3048,55 tegen 2556.39 in het vorige jaar. Gezien het vrij groote verschil in opbrengst zou meni den indruk krijgen, dat het met den tuinbouw nog zoo slecht niet gaat. Het tegengestelde is helaas waar. Het verschil in opbrengst is uitsluitend toe te schrijven aan de inlassching van een nieuwen tak van bedrijf, n.l, het trekken van witlof. Met den tuinbouw over de geheele linie is het nog droevig gesteld. Als de Regee ring geen steun verleende, ging een groot gedeelte van den tuinbouw ten gronde, waarmede vele vlijtige werkers broodeloos zouden worden. De tuinbouw zit inderdaad in den hoek, waar de slagen vallen. Ramp op ramp is zijn deel. De abnormaal strenge vorst ver nietigde in één slag alle plantenfmateriaal voor 1939. Nieuw plantgoed moest weer worden aangekweeekt, wat vanzelf met ex tra kosten g'epaard ging. De zomer bracht een langdurige droogte mede, terwijl last not least in September de oorlog uitbrak, tengevolge waarvan Engeland een invoer verbod voor alle versche groenten, behal ve voor uien, tomaten en aardappelen, uit vaardigde, waarmede de export zöo goed als stil kwam te Jiggen, De door de droogte kwijnende groenten en wel speciaal bloemkool werd bovendien nog door de luis in hun groei belemmerd. De boonetiiteelt was dit jaar bij uitstelc slecht te noemen. Voor de kasproducten kwam de waterleiding dit jaar weer goed van pas. Een dergelijke kunstmatige be- vloeiing kan op de open grond niet wor den toegepast. Hiervoor zijn wij op moeder natuur aangewezen.. De fiuitteelt was dit jaar goed, doch de prijzen lieten ons in den steek. De kwantitatieve opbrengst van de kas sen, t.w. druiven en perziken was goed. De druivenprijs:.is aanmerkelijk lager, doch de perzikenprijs was iets beter dan vorig jaar. De bessen en wel speciaal de zwarte bes sen brachten, een prijs op, die loonend ge noemd mag worden. Witloftrekfcerij. Zooals hiervoor vermeld, heeft de Proeftuin het trekken van witlof ter hand genomen, wat op verschillende plaatsen op ons eiland al navolging heeft. Van het daarmede bereikte resultaat in de campagne 1938-1939 is in den loop van den zomer uitvoerig verslag uitgebracht in de plaatselijke bladen. Aan de hand daarvan berekenden wij, dat aan het trekken van het witlof plm. 10.per 1000 Kg, wor tels arbeidsloon is verbonden, tei-wijl bij een gemiddelde witlofprijs van 0,10 per Kg. ruim 28.voor 1000 Kg. wortels wordt gemaaltt. De gemiddelde witlofprijs in de campagne 1938—1939 was 0.15 per Kg., waarmede een wortelprijs werd bereikt van 54. per 1000 Kg. Voorzichtigheidshalve mag men echter niet altijd op zoo'n hoogen wit lofprijs rekenen. Met het trekken van het witlof in.den Proeftuin zijn niet alleen geldelijke voordee len bereikt, maar is ook bereikt, dat het personeel in den winter meer productieven arbeid-kan verrichteni. Zooals in ons voor gaand verslag vermeld, is mjen maar niet een, twee, drie een up to date witloftrek ker. Veel, heel veel moet daarbij geleerd worden. Ons is o.a. gebleken, dat de Bel gische methode hier niet in alle dealen is te volgen. Het trekken in de open lucht heb ben, wij prijs moeten geven. Van de houten overkapping, die bij het trekken in de open lucht werd gebruikt, hebben wij een .primitief schuurtje gebouwd, dat niet veel heeft gekost, maar waarmede een aanmer kelijk hooger rendement witlof werd ver kregen. Deze winter bereikten we zelfs 65% lof. Wij gebruiken nog wel dezelfde witlof- ketel, doch deze hebben we tot de dubele prestatie weten op te voeren. Het buizenstelsel hebben wij verlengd van 6 tot 9% Meter en hebben dit zooda nig omgevormd, dat de nuttige oppervlak te voor in te graven wortels van 20 op 48 vlerk. M. is kunnen worden gebracht. Hij, die met het trekken van het witlof wil be ginnen, verzuime vooral niet, om zich in onzen Proeftuin volledig op de hoogte te stellen. Onze Chef vindt U tot voorlichting altijd bereid. Financien. Dank zij de witlofwinst, subsi dies en donatiën, sluit de rekening met toe passing van de laatste afschrijving ad 499,— op de verwarmde kas en 222,50 op de materialen, waarmede deze posten voor 1.op de balans voorkomen, slechts met een nadeelig saldo van 21.47, Met dit na- deelige saldo wordt het totale tekort van vorige jaren verhoogd tot 1813,94, Als evenwel alle instellingen en personen een steentje blijven bijdragen, en de tuin- bouw, naar wij hopen, wat meer loonend wordt. Zal ook dit bedrag kunnen worden weggewerkt. Dan bracht de heer GOEKOOP \'an Goe ree verslag uit van de 'commissie tot het nazien der rekening 1939 en adviseerde tot goedkeuring. Eveneens werd de rekening en, verantwoording 1939 en begrooting '40 vastgesteld. Tot nazien der rekeningen '40 werden benoemd de heeren ir. v. Beekom en J. V. Es, Herkozen werden in het Be stuur de heeren L. J. den Hollander en J. M. M. den Baars en in de vacature W. J. Donkersloot Burgemeester Slobbe van Ooltgensplaat, welke deze benoeming ac cepteerde. Burgemeester Slobbe maakte de opmer king dat in het jaarverslag de gemeente besturen meer naar voren werden gescho ven voor subsidie dan de landbouw-vereeni- gingen, waarvan er nog veel op de lijst ont breken. De VOORZ. antwoordde dat het van bij zonder veel belang is, dat de localiteit be langstelling toont, te meer daar de subsi dies van Rijk en Provincie wankel staan. Ir. V. Beekom (frappeert het dat er zoo weinig leden zijn. Hij zou een attractie wen schen in den| vorm van een film, b.v. van de Kah M,ij. of van de A,S,F.-fabriek een volgende keer. De aanwerving van leden zou beter ter hand moeten genomen. Spr. wil daar gaarne toe meewerken. Bijzonder veel belangstelling heeft spr. voor het witloftrekken. Spr. vraagt zich af of het al voldoende bekend is. Hij zou de Bedrijfsvoorlichting er ook in willen scha kelen, om er meer bekendheid aan te ge ven. De VOORZ. juicht de activiteit van de heer v. Beekom toe, en zal een en ander gaarne in het bestuur nader bezien. Over de Witlof trekkerij doet de heer van Heest enkele mededee- lingen. In Flakkee Is voor 200 bunder ver gunning, 60 millioen kg. kan er gekweekt waarin 60.000 arbeidsloon zit Spi'. be toogt dat het in belang van Flakkee is, dat de wltlofwortelen niet naar Gouda gaan, maar dat ze hier getrokken worden. Het witloif brengt vooral dit jaar een goede prijs op en bovendien hebben de afge werkte wortelen als veevoeder een waarde

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2