ChlU\/ECKUADÖpGED.GD0nD5U^G vöÖRolZlJID-IIOaEnZEEU^^ EHAHDEn NX UiïGEVERSMAATSCHAPPIJ „EILANDEN-NffiUWS" Verkoopingen 12e Jaargang WOENSDAG 3 APRIL 1940 No. 1130 De Schoolraad in het goud OFFICIEELE CRISISPÜBLICATIES Nederlaodsche Visschersbond. WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER1935 OPGENOMEN HET BLAD .O N Z E E J L A N D E N" - 18EJAARGANG UITGAVE VAN DENATURATIE EN AANKOOP VAN AARDAPPELEN. niEuws Abonnementsprijs 90 cent per 3 maandenbtj voorultbetaUng. Versehïïnt lederen Woensdag en Z»t^Tdag 2 maal per week. Afzonderlükc Bummeit 5 ceal Buitenland 8 gulden per jaa* Gevestigd te Middelhaxnis f. Frins Hendiilcstr. 122 O R Giro JL67930 Fositbox 8 Td. 17, Bybantoor voor Zeeland: St. Maartenaaiyk Marlet, Telef. 69. Advcrtentievpi^s 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienste aanvragen &a. aanbiedingen van 1—6 it^^ 80 et.; Boek^aaaf kondigjng 10 cent per r^el Contracten belan^k lager. Verleden week Woensdag mocht de School raad voor de Scholen met den, Bijbel zijn gouden jubileum vieren in het gebouw Ti- voli te Utrecht. Dat wij daaraan m ons blad een hoofdartikel wijden, heeft meer dan één reden. In de eerste plaats Is het werk van de Schoolraad van dusdanige beteekems ook voor het Christelijk onderwijs op onze eilan den, dat een dankbaar herdenken van deze arbeid in het publiek alleszins op zijn ;S is. Maar wij achten het bovendien noodig op dit jubileum de aanda,cht te ves tigen, omdat meer en meer blijkt dat de belangstelling van ons volk voor de rnet zooveel moeite veroverde positie onzer Christelijke Scholen niet meer is, wat zij wezen moet. Dit geldt niet aleen van de ouders en andere voorstanders van b^zon- der onderwös, maar dat moet zelfs worden gezegd van de besturen en personeelen on- LTShoien, die blijkbaar -et voldoende inzien, dat het tot behoud van de hu dige positie noodig is, bij voortdunng met al leen belangstelling te toonen m de zaak van het Christelijk Onderwijs, maar dat we ook bereid moeten zijn offers te bren gen, indien het noodig mocht .zJon om het erfdeel onzer vaderei^ ongerept te bewa ren. Daar wij het genoegen hadden, deze feest- vergadering bij te wonen, waren we in de gelegenheid te constateeren, dat de belang stelling vanuit Flakkee meer dan bedroe vend was. Voorzoover we konden nagaan, waren we de eenige vertegeniwoordiger van ons eiland. Dit bevreemdde ons te meer, waar toch alle scholen op Flakkee bij de Schoolraad zijn aangesloten en verschillen de ervan zelfs in bijzondere mate l^etrok- ken zijn geweest in de arbeid van de School raad en zeer veel aan het bureau te dahken hebben. Hier kan niet, zooals bij de groote massa, onbekendheid in het spel zijn. Het is een niet te verdedigen laksheid en mis schien, ook wel een onjuist inzicht in de ge varen, die de Scholen met de» Bijbel in de toekomst zullen bedreigen. Kede daarom meenen we er goed aan te doen, eens stil te staan bij de arbeid van deze onmisbare organisatie en de herden king van haar 50-jarig bestaan. De School raad is niet de oudste der organisaties op het gebied van het Christel^k onderwijs. De Vereeniging voor-Chr. Nat. Schoolonder- wijs, door Groen van Prinsterer gesticht, de Unie „Een, school met den Bijbel" en de Vereeniging van^ Chr. Onderwijs zijn ouder. Toenl echter in 1889 minister Mackay de eerste stap zette op de weg der subsidi- ëering van het Btjz. Onderwijs, de wettelij ke bepalingen werden vermeerderd en het aantal schoolstichtingen, deed zich de be hoefte gevoelen aan een organisatie, die voorlichting kon geven, die stichting van scholen kon stimuleereni, die het contract met de Regeering kon bewaren, de rechts positie van scholen en onderwijzers kon ver beteren en in één woord kon schrijven voor de verwezenlijking van Lohman's parool: de vrqe school voor heel de natie. In 1890 kwam door samenwerking van genoemde vereenigingen de Schoolraad tot stand, die sedert een centrale plaats heeft ingenomen in ons Christelijk Schoolwezten. Mannen van naam hebben hem geleid en gesteund: Ds. H. Pierson en zijn zoon Ds. J. L. Pler- son, devoorgangers van den huldigen voor zitter Ds. Barbas, Dr. Knijper, Jhr. de Sa- vornin Lohman, Prof. Bavinck, Keuchenius, Noordtzij, Heemskerk en vele anderen. De bedoeling was niet zoozeer een nieuwe ver eeniging te stichten, als wel een organisa tie van scholen in het leven te roepen met eigen rechtskundig bureau, dat in alle op zichten de scholen van voorlichting en ad vies kon dienen. De leiding daarvan werd dan ook na het aftreden van den eersten secretaris Derksen toevertrouwd aan een jurist, eerst Mr. Terpstra eni na diens op treden als Minister van Onderwjjs de hui dige secretaris Mr. Hangelbroek. De Schoolraad zelf is een college van 29 personen, bestaande uit de gedelegeerden van bovengenoemde vereenigingen, waarbij later de Vereeniging voor Geref. School- onderwijs zich aansloot, benevens den voor zitter en den secretaris. Bijna 1700 scnolen hebben zich erbij aangesloten en profitee- ren alle zonder onderscheid van de arbeid van het bureau. In alle moeilijkheden geeft de Schoolraad hun advies. Bij school stichting verricht Mr. Hangelbroek het leeuwendeel der werkzaamheden. En daar bij bevordert de Schoolraad ook de interne en paedagogische bloei der scholen door zijn commissie van beroep, van kerkelijke en gewon* geschillen en door het afnemen van examens voor de zoogenaamde Na akte, die speciaal de studie van leerstof on zer Chr. Scholen vereischt. Zoo is inderdaad de Schoolraad een] waardevol en onmisbaar instituut geworden, dat niet weinig heeft bijgedragen tot de rechte ontwikkeling en bloei van het Christelijk Onderwijs. De jubileumvergadering stond dan ook allereerst in het teeken van dankbaarheid. Maar daarbij werd ook gewezen op de taak voor de toekomst. Het was met name Prof. Dr. K. Dijk, die in een magistrale herden kingsrede, waarin hij uitvoerig de geschie denis van de Schoolraad memoreerde, te vens de richtlijnen uitstippelde voor de toe komst en wees op de gegeven gevaren, die onze scholen bedreigen van binnen en van buiten. Van binnenuit is er de vermindering van belangstelling en liefde, nu de scholen gelijkgesteld zijn in rechten met het open baar onderwijs eni het brengen van offers zooals eertijds niet meer in die mate noo dig is. En van buiten is het de strijd, die zeer waarschijnlijk ons wachten zal, tegen de opdringende autoritaire machten, die wanneer het hun gelukken zou, ook Neder land te overweldigen, ongetvrijfeld ,het bij zonder en dus ook het Christelijk Onder wijs om hals zouden brengen, ten einde de jeugd op te leiden in de cultus van den éénen man en in de geweld-theorie der dic tatoriale ideologie. Daartegen, dienen we op onze hoede te zijn en waakzaam te blij ven, opdat de groote goederen, in tachtig jarige strijd verworven, in het bijzonder het nooit genoeg te waardeeren- voorrecht der vrijheid van onderwijs, niet door onZe laks heid en onverschilligheid verloren zullen gaan. Door verschillende andere sprekers werd eveneens op deze dingen gewezen. Prof. Slotemaker de Bruine herinnerde zeer te recht aan het woord van Pierson, dat voor het Chr. Onderwijs niets zoo gevaarlijk is als uit de verdr^lkking te komen. Dr. Co- lijn wees op de huidige toestand en meende, dat de algemeene uitputting ook voor ons onderwijs verstrekkende gevolgen kan heb ben, zoodat de Schoolraad dan in sterkere mate op de bres zal moeten staan voor de belangen der Chr. Scholen. Inderdaad, de strijd is nog niet geëindigd, Welhcht staan we bij het begin van nieuwe moeilijkheden. En daarom wekkenj we alle voorstanders van het Chr. onderwijs op, zich daarvan be wust te zijn of te worden en de liefde en belangstelling in breede kringen te wekken of te verlevendigen voor dat onderwijs, dat onmisbaar is voor de geestelijke, zedelijke en verstandelijke opvoeding der gedoopte kinderen. Moge daartoe Gods zegen rusten op alle arbeid, die op dit terrein wordt ver richt, inzonderheid ook op die van de Schoolraad. Zenuwtabletten koker 75 cenl Maagtabletten koker 75 cenl MoofdptintaUeUen koker 60 cent Laxeertabletlen doot 6Q cenl llliiarachl mal d«n naam MUnhardt. **DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN OUDE TONGE. Meer dan één Minister van Binnenland- sche Zaken heeft in de Tweede Kamer, waar elk jaar de burgemeestersbenoemin gen aan de orde komen, verklaard, dat de ze tot de moeilijkste problemen behooren, waarvoor de bewindslieden van dit Depar tement worden geplaatst. Er zijn gemeen ten, waar de kerkelijke en politieke verhou dingen zoo ingewikkeld zijn, dat het vrij wel onmogelijk is, aan de hand daarvan een bevredigende oplossing te verkrijgen voor het belangrijke vraagstuk, wie aan het hoofd der gemeente zal wordeni gesteld in geval van een vacature. Bij gelijke ge schiktheid en bekwaamheid van meerdere sollicitanten zal immers de kwestie van de mogelijkheid van geestelijke en politieke aanpassing mede in overweging genomen moeten worden. Ook in Oude Tonge was het, dunkt ons, niet gemakkelijk, de burgerij te bevredi gen. De bevolking is niet alleen politiek zeer verdeeld, maar de partijen loopen bo vendien ook ver uiteen. Een drietal Roomsch-Katholieke, drie socialisten, twee liberalen, twee staatkundig-gereformeerden en één anti-revolutionair vormen de Raad. Het lag voor de hand, dat een R.K. niet op zSjn plaats zou worden geacht in een, ge meente, die nog geen derde deel Room- schen bevat. Hetzelfde gold voor een S.D. A.P.-candidaat. Waar dus een man van Prot. Qhr. beginsel werd gezocht, stond de Minister nog voor de vraag, afgezien van de capaciteiten der gegadigden, uit welke groep hij dezen kiezen zou. De beide Prot. partijen) vormen een zeer kleine minderheid en daarom heeft de Minister de knoop doorgehakt, door iemand te benoemen van de C.H. richting, welke in Oude Tonge in het geheel niet vertegenwoordigd is. Dit lijkt wel een zeer eigenaardige oplossing van dé moeilijkheid, maar we gelooven toch, dat er veel voor te zeggen valt. De benoemde kan zich zeer gemakkelijk boven de partijen plaatsen eni meer op zijn per soonlijke hoedanigheden worden getoetst. Deze Minister schijnt een dergelijke ge dragslijn In soortgelijke gevallen gaarne toe te passen,. In Rotterdam was het zoo met burgemeester Oud, want in de Raad zat geen enkele vr^zlnnig democraat. Ook in Ouddorp werd 'een burgemeester be noemd, wiens politieke richting niet In de Raad vertegenwoorèigd is. De practijk be wijst, dat deze methode, toegepast bij in gewikkelde verhoudingen, zeer goed wer ken kan. Immers, niemand zal ontkennen, dat in Rotterdam een zeer bekwaam man aan het hoofd staat en dat burgemeester Geleedst van OuddOrp zich in het bestuur zijner gemeente heeft doen kennen als een magistraat, die bij krachtig optreden ook de noodige soepelheid bezit in de omgang met de Raad en zijn gemeentenaren. Zoo behoeft men dus uit het opzlchzelf wellicht merkwaardige feit, dat de C.H. burgemees ter In Oude Tonge geen eigen partij vindt, niet te concludeeren, dat deze benoeming een foutieve is. Wat den persoon van den heer RIjnders betreft, als Hervormd predikantszoon is hij een kerkelijk meelevend man, die tevens zijn sporen reeds verdiend heeft in het or- ganlsatieleveiK en in de publieke actie. In Oude Tonge zal ongetwijfeld zeer veel van zijn tact gevergd worden, om met behoud van eigen beginsel de zoozeer uiteenloopen- de richtlijnen te coördineeren in de geza menlijke arbeid ten bate van de gemeente. Wij hopen, dat hij hierin slagen mag en dat zijn jeugdige energie hem, in staat zal stel len met Gods zegen veel goeds voor de ge meente Oude Tonge tot stand te brengen. 's-Gravenhage, 19 Maart 1940. KRACHTVOEDER PLUIMVEE. De Minister van Economische Zaken maakt het volgende bekend. Alle houders Van minder dan 25 stuks kippen, eenden, ganzen of kalkoenen, die dus van ieder van deze diersoorten minder dan 25 stuks bezitten en behalve deze geen andere lEindbouwhulsdleren houden of ge woon zijn te houden, kunnen, ook indien zij georganiseerd zijn, na 29 April 1940 uitslui tend krachtvoeder ontvangen via de Sec tie Bijzondere Diergroepen van het Rijks bureau Voedselvoorziening in Oorlogstijd, te Beekbergen. Zij zullen dan dus geen krachtvoedertoe- wljzing meer ontvangen van den plaatselij- ken bureauhouder In hun district, doch die nen zich ivóór 15 April 1940 op een klan tenlijst bij een handelaar of, winkelier in pluimveevoeder te laten boeken, waarna zij bij dezen met ingang van 29 April 1940 hun krachtvoeder kimnen betrekken. if^ 's-Gravenhage, 26 Maart 1940. TEÏJLTVERGUNNING HAVER. De Productie-Commissaris voor Zuid-Hol land maakt bekend, dat aanvragen voor teeltvergunning voor* haver Oogst 1940, kunnen worden ingediend tot uiterlijk 1 April a.s. Alle aanvragen moeten worden gericht aan de Landbouw-Crisls-Organisatle voor Zuid-Holland, Anna Pauwlownastraat 22, 's-Gravenhage. 's-Gravenhage, 27 Maart 1940. TEELTVERGUNNINGEN LATE AARDAPPELEN. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat den telera, die v<5<5r 10 Maart 1940 eenj aanvrage voor de teelt van late aardappelen hebben ingediend, de aan gevraagde oppervlakte ten volle zal worden toegewezen. De teeUvergunningen zullen zoo spoedig mogelijk aan de belanghebben den worden; uitgereikt. Degenen, die aardappelen willen verbou wen en nog geen aanvrage indienden en zij, die voornemens zijn meer te verbouwen dan zij aanvroegen, moeten zich ten. spoe digste wenden tot de landbouwcrisisorgani satie, waarbij zij zijn aangesloten. Deze or ganisatie zal hun dan mededeelen of, en zoo ja in hoeverre, nog aan hun aanvra ge kan worden voldaan. Telers, die door omstandigheden minder kunnen uitpoten dan zij aanvroegen, kunnen tot 15 April 1940 hun landbouwcrisisorganisatie nog vermindering van de aangevraagde opper vlakte verzoeken. 's-Gravenhage, 27 Maart 1940. SCHETSEN VAN KALVEREN. Nogmaals wordt de aandacht van de vee houders gebracht, dat het schetsen van kal veren op 1 April a.s. zal worden hervat. De gewichtsgrens, boven welke kalveren van een identitelsbewijs voorzien dienen te zijn, is voor de maand April 1940 op 175 kg. gesteld. Kalveren, die op 1 April a.s. 175 kg. of meer wegen, moeten derhalve vóór dien datum ter schetsing zijn opgegeven. Geeft men deze kalveren te laat, dus né, 31 Maart a.s., ter schetsing op, dan zal het betreffende Identiteitsbewijs slechts, kun nen worden uitgereikt tegen betaling van het verhoogde bedrag van f 50. Vooral voor degenen, die in het bezit zijn van kalveren, welke thans nog geen 200 kg. wegen doch waarvan het gewicht op 1 April a.s. 175 kg. meer zal bedragen, is het van het hoogste belang, deze kalveren onverwijld ter schetsing op te geven. 's-Gravenhage, 29 Maart 1940. AANKOOP VAN AARDAPPELEN. Naar wij van ofiflcieele zijde vernemen, bestaat het voornemen om, zoo noodig, ook na 1 April door te gaan met het aankoo- pen van klelconsumptieaardappelen door de Regeering. Nauwkeurige gegevens omtrent de voor waarden kunnen nog niet worden verstrekt, uiteraard ligt eenige aanwijzing In de werk wijze, zoals die tot dusver werd gevolgd, en in de toezeggingen, welke indertijd zijn gedaan met betrekking tot de prijzen, wel ke m,en in het vooj'jaar hoopt te bewerk stelligen. 's-Gravénhage,30 Maart 1940. INVOERPRIJSVERSCHIL MALTA- AARDAPPÉLEN E.A. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft de Minister van Economische zaken het invoerprijsverschll voor aardappelen vastgesteld op f 3.per 100 kg. netto voor het tijdvak van 1 April8 Juni 1940 en) op f 5.per 100 kg. netto voor het tijdvak van 9 Juni tot 31 Juli 1940. 's-Gravenhage, 30 Maart 1940. Naar ons van officieele zijde wordt me degedeeld, zal met Ingang van Maandag 1 April 1940 de denaturatlevergoeding voor andere aardappelen dan de kleiconsumptie- aardapelen van de z.g. rubriek A worden verhoogd van 0.50 tot 0.70 per 100 kg. Met ingang van denzelfden datum wordt de vergoeding bij denaturatie van klelcon sumptieaardappelen van de z.g. rubriek A. verhoogd tot 2.per 100 kg. Aan de eischen van deze rubriek voldoen de aard appelen van de rassen! Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsche Blauwe, Westeinder Bonte en Westeinder Blauwe, Roode Star en Bonte Star kunnen nog niet worden gedenatu reerd. De mogelijkheid tot denaturatie van goed gekeurde pootaardappelen wordt met in gang van denzelfden datum opengesteld voor alle rassen met uitzondering van die partijen Zeeuwsche Bonte, Zeeuwsche Blau we, Westeinder Bonte en Westeinder Blau we, Roode Star ,en Bonte Star, die aan de A-eischen voldoen. De denaturatlevergoeding voor de goed gekeurde pootaardappelen wordt met in gang van 1 April 3.30 per 100 kg. voor In de klasse A goedgekeurde pootaardappe len van de vlerkantsmaten 35-55 mm. en tusschenmaten en 3.— respectievelijk 'f 2.50, voor In de klassen B en C. goedge keurde pootaardappelen van de vlerkants maten 3550 mm. tusschenmaten. Inzake de voorgenomen aankoop van goe de- klelconsumptieaardappelen, waarom- trenlt dezer dagen een mededeelifig is ver schenen, zal binnenkort een nadere uiteen zetting worden gegeven. Tot en met Maandag 8 April kunnen ten kantore van Notaris VAN DEN BERG te Goedereede, inschrijvingsbiljetten wor den ingeleverd voor de verpachting van 3 perceelen bouwland te Ouddorp op de Klei stee, langs den Boomgaard, voor 7 jaren, dadelijk ingaande. Ten verzoeke van den Heer Jan van Dam te Rotterdam. CORRESPONDENTIE. Voor ingiezonden stukken was in dit nummer geen plaats. Ook enkele ande re stukken moesten bmven overstaan. RflDACTIE. Jaarlljksche vergadering te 's-Gravenha(ge. Zaterdag is in Boschlust te 's-Gravenha ge, de jaarlijksche vergadering van den Ne- derlandschen visschersbond gehoudeni. In zijn openingswoord heette de voorzit ter, de heer J. W. Stevenson, in het bijzon der den vertegenwoordiger van den minis ter van economische zaken, den heer G. C. Groen, chef van de afdeeling visscherijen van het departement welkom. Hierna werd het onderwerp: de kustvls- scherij in de huidige omstandigheden) be sproken. De voorzitter deelde mede, dat de toestand in het visscherijbedrijif thans zeer ernstig is. Sinds een half jaar ligt de vis- scherij vrijwel ,stil, zoodat in dien tijd 5<oo goed als geen inkomsten zijn binnengeko men. Alleen de grootere kotters voeren, ondanks het slechte vrinterweer nog wel uit. Een algemeene steunregeling voor deze visschers is er niet. Dit betreurde spr. zeer. De gemeente Den Helder maakte hier een gunstige uitzondering. Sociale steun was er in het algemeen wel voor de visschersknechts. Zij hebben in de zen barren winter veel ellende geleden. In Nederland staat de sociale Voorziening op de hoogste trap. MEiar de toestanden zoo als in Stellendaim en andere visschersplaat- sen zijn, aldus spr. een zwarte vlek op een schoon kleed. Naast hulp aan werknemers drong spr. aan op hulp van werkgevers in het visschesbedrljf. Een rijksregeling voor steunverleening aan kleine zelfstan- digheden schijnt op komst te zijn, aldus werd onlangs in een persconferentie mede gedeeld. Dit juichte spr. zeer toe. De prijzen van scheepsartikelen zijn met 50 pCt. omjioog gegaan. Men kan den prijs van de visch niet evenredig verhoogen, omdat het verbruik dan sterk afneemt. Het zal daarom niet langer loonend zijn de kustvlsscherlj uit te oefenen. Wlorden de visschers dan werkloos, dan zullen de las ten op de gemeenschap hooger zijn, dan bij steim aan de kustvisschers, wanneer zij hun bedrijf voortzetten. Verhoogingen van den garnalenprSjs achtte spr. dringend noodza kelijk. Toeneming van het blnnenjandsehe gebruik zou ook hier voor de visschers be langrijke verlichting van hun zorgen bren gen. Spr. was het verkoopkantoor dank baar voor zijn actie in dezen. Voorts drong de Voorzitter aan op een) meer soepele regeling door de marine. Thans zijn er tal van beperkende bepalingen,, waardoor de kustvlsscherlj ernstig wordt benadeeld. Bij den Helder zijn die bepalingen wel zeer funest. Een groot bezwaar is ook, dat de weerberichten niet meer per radio worden uitgezonden. Dit kan het leven van de vis schers kosten. Spr. zou gaarne een rege ling zien, dat alleen bij plotseling opkomen- den storm een radio-waarschuwing vla den Sclieveningschen, zender zou worden uit gezonden. Desnoods in Code. Het is thans op zee zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, om 2ich te oriënteeren. Er liggen wel eenige tonnen, doch die z^n 's nachts niet zichtbaar. De vissschers- schepen varen vaak dwars door mijnen velden. Spr. drong in deze ernstig op een regeling door de autoriteiten aan. Wat de verzekeringsmogelijkheden be treft, juichte spr. het toe, dat de molest- premie verlaagd is en gedeeltelijk uit de besomming kan worden betaald. Doch er varen nog tal van visschers onverzekerd. De kleine visschers kunnen den last niet opbrengen. Daarnaast heft meni nog de personeelsverzekering, welke zeer belang rijk is, al probeert men het belang daarvan wel' eens te verkleinen. Het Is vaak moeilijk voor de schlppers-eigenaren een behoorlij ke verzekering af te sluiten; een afdoende regeling achtte de Voorzitter dringend noodzakelijk. Tenjslotte drong spr. aan op een betere suikerdistributie aan boord van de vis- schersschepen. De Voorzitter bracht hulde aan den Neder- landschen visscher, die, ondanks al deze be zwaren en gevaren zijn gevaarlijk beroep blijft uitoefenen en hoopte, dat er geen slachtoffers te betreuren atillen zijn. B\j de bespreking werd gewezen op de geweldige stijging der olieprijzen en werd nader ingegaan op de personeelsverzeke ring, waarop de heer VAN DIJK, Secre taris der Visscherlj-Centrale, een uitvoerige toelichting gaf. Van de verdere bespreking nemen we alleen over, wat voor onze streek van belang is. De heer KEIJZER, burgemeester van Stellendam en Goeree, gaf ter verduidelij king van het gesprokene door den Voorzit ter een uiteenzetting van datgene, wat deze winter door het Gemeentebestuur van Stel lendam is gedaan ten behoeve van de schip pers, di© bulten de steun vallen en meende,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1