TABAKSPIJPEN Petroleuinstellen Verkoopingen HOUTEN 12 cent Plaatselijk Nieuws EEN HAARDKACHEL Uientnarkt Faillissementen VERBRUGGE „LET OP UW SAECK" W. A. DE BAKKER OFFICI£ELE CRISISPUBLICATIES KERK- EN SCHOOLNIEUWS Centrale veilingMiddelharnis M I D DELHARNIS GOEDEREEDE Landbouwers - Zakenmenschen Belastingen Bedrijfsoverzicht Vereenigings-administraties wil zenden vrage MJakelaar Jac. Knoop om inlichtingen zonder eenige, verbinding of kosten. Heden 18 Maart werden de volgende prijzen voor deze week door de aardap- pelcentrale vastgesteld per 70 kilo: Zeeuw Bonten 3.20; Zeeuw Blauwen 3.20; Zeeuwsche bonten poters f 2.50; Z. BI. Po ters f 2.50; Zeeuwsche of Friesohe Bint jes f 2.90; Dito bonken! if 2.40; Haarlemmer meer Bevelanders f 2.70; Zeeuw. Bevelan ders f 2.90; Friesche Industrie f 2.60; Zand- aardappelen f 3.90; Polder bonten f 2.80; Polder blauwen f 2.90; Zeeuw. Industrie f 2.60; Noord Holl. Eigenheimers f 2.30. Veiling vajti Vi-iijdag- 15 Maart 1940. Kleiperen if 5.30—12.90; IJsbouters f 7.40; Gieser Wilderman f 13.40; St. Remis if, 10.10 Spruiten f 10.Andijvie f 24.10; tWltlof 1 f 19.------20.60; Witlof 2 f 15.—15.90; Breek peen f 2.40; Schorseneeren f 4. Alles per 100 K.G. Veiling van Zaterdag 16 Maart 1940. Gewone uien f 2.232.46; Drielingen f 0.60 —0.80; Picklers f 0.98—2.01, Tweede soort f 0.63—1.09; Stekuiera f 0.18—0.19. Totaal aanvoer 40.000 (lig. 's-Gravenhage, 18 IVtaart 1940. De Landbouw-Crisis-Organisatie voor Zuid- Holland maakt bekend, dat alle bij haar in gediende aanvragen voor teeltvergunning voor vlas zullen worden toegewezen. Zij wijst er evenwel nadrukkelijk op, dat elke aanvrager verplicht is die oppervlakte met vlas te betelen, waarvoor teeltvergun ning wordt verstrekt. De teeltvergunningen zullen zoo spoedig mogelijk aan de belanghebbenden worden uitgereikt. Omtrent de uienmarkt valt .zeer weinig te vermelden. Het seizoen loopt af en om het onze menschen een weinig duidelijk te maken, kunnen wij deze toestand het beste vergelij ken met de markt van de oude aarda,ppe- len, wanneer deze door de nieuwe worden vervangen. Zijn de nieuwe aardappelen vroeg, is de aanvoer voldoende voor de consumptie, en de kwaliteit bovendien sma^kelijk, dan hoort men ineenis van de oude in een enkele week totaal niets meer. Zoo is het ook eenigszins met de uien in Engeland. Komen de Egyptische uien, dan verdringen zij de Hollandsche, vooral als de HoUandsche ui zijn gebreken van zacht worden en schieten gaat vertoonenj. Blijft de Egyptische ui wat weg af, is de aanvoer niet voldoende, dan is er nog vraag en plaats voor Hollandsche uien en gelijk het dan altijd gaat de eene stad of een be paald gedeelte van het land is beter dan een andere plaats of gedeelte. Vorige week is er eenl stoomschip met Egyptische uien aangekomen welke over het land zijn gedistribueerd. Over de kwa liteit kan men niet zoo roepen en de vol gende aanvoeren zullen vanzelfsprekend wel meerder, maar toch de eerste weken niet zoo overvloedig worden. Daardoor is de verwachting dat de Hol landsche uien grootendeels geheel zullen worden geruimd. Al is het waar dat er in Zeeland nog heel wat uien moeten zitten, gerekend natuurlek naar de tijd van het jaar. Eigenaardig is het dat sommige men- schenj toch zoo weinig kijk hebben op de geheel gevwjzigde omstandigheden. Een tien of meer jaren geleden trad ook Duitschland als kooper op en het kwantum dat Duitschland afnam, bleef niet verre be neden het Engelsche kwantum. Bleek het dat er eenige schaarschte was, dan konden de prijzen] abnormaal oploopenj, omdat speculatieve handelaren zich tijdig wilden dekken om toch maar hun klanten, te kunnen blijven bedienen. Duitschland e* Engeland boden dan te gen elkander op en er werden prijzen: ge maakt van tien, twaalf, vijftien cHf meer gulden zelfs. Al zijn zij niet talrijk, toch zijn er nog enkele menschen welke denken; dat deze perioden nog wel eens terugkeeren en dat In het laatst van Maart of begin April de ui belangrijk in prijs zal stijgen. Oorlogsomstandigheden of ran^pen uitge sloten, dan is het dwaasheid om thans nog zulke gedachten te koesteren. Voor Enge land is er voldoende en Duitschland koopt alleen als de prijs van volksvoedsel over eenstemt met de Regeeringsvoorschriften. Anders mogen wij ze gerust houden en trekt Duitschland ,zich als kooper terug. De prijs beweegt zich om 0.90 tot 1.— per 60 K.G. Hedenmorgen noteerde de Veiling te Mid- delharnis f 1.99 per 100 kg. wat na aftrek der kosten ook op ongeveer f 1. —uitkomt. De prijzen welke in Engeland gemaakt worden, bewegen zich ook rondom dit prijs peil. Londen noteerde gisteren 4/3 öf schraal 1. Het Noorden van Engeland was daaren tegen iets beter 5/3—5/6 of omstreeks 1.20—1.25. De handel is over het algemeen slap, de hoeveelheden welke worden aangevoerd zijn grooter dan de behoefte en dit is om deze tijd van het jaar een ongunstige fac tor. Wij vernamen dat op de veiling te St. Annaland hedenmorgen 400 balen waren aangevoerd, doch deze zijn o,pgehouden we gens gebrek aan kooplust. Onder keur van het U.C.B, werden deze week verladen 24.411 'balen a 50 K.G. Is 1.220.550 K.G. De Veiling noteerde hedenmorgen: Gewone uien f 1.99; Picklers f 1.43; Tweede soort f 0.38—1.19; Stekuien f 0.25. Alles per 100 K.G. Totaal aanvoer 44000 kg. ONZE KONINGIN VOOR DE RADIO OVER DE ZENDING. Ter gelegenheid van den te New York gehouden Zendingsdag heeft H.M. de Ko ningin zich Zaterdagavond via de radio tot de Amerikanen gericht. Uit H.M. rede stippen wij het volgende aan: Als wereldbeweging, welke diep contact zoekt met haar geheel onbekende volken en hunne levensomstandigheden, heeft de zen ding in hooge mate bijgedragen tot beter begrip en onderlinge waardeering. Dit, on danks het feit, dat zij en de omgeving, waar in zij werkt, in diepe tegenstelling tot el kaar staan op godsdienstig gebied, op dat van den geest op cultuur en sociaal gebied, op opvoedkundig terrein en op dat van ze den en gebruiken. Indien men vraagt, hoe al dit vooraf gaande bereikt is kunnen worden, luidt het antwoord, dat de liefde tot Christus en tot den medemensch daartoe de machtige drijf veer is geweest. Waar men Mij tevens verzocht heeft Mijn oordeel, juist in dit tijdsgewricht te zeg gen omtrent de behoefte aan en de betee- kenis van openbaring van Itrachtiger gees telijk leven in de, in diepen nood verkee- i'ende, wereld, wensch Ik uiting te geven aan Mijne rotsvaste overtuiging, dat thans voor alles noodig is een algeheele inner lijke vernieuwing van elkeen persoonlijk. Al leen dit lean de levende bron zijn, waaruit de noodige kracht vloeit voor de verwezen^- lijking van dat practische opbouwende werk zonder hetwelk onze huidige wereld ten on der dreigt te gaan. Wat Mij betreft, heb Ik den weg tot in nerlijke vernieuwing gevonden bij de bron van het Christendom, gelijk deze in het Nieuwe Testament te vinden is, welke bron ieder mensch, niemand uitgesloten, noodt en roept, opdat elkeen in haar opnieuw de waarheid en het leven kan ontdekken en vinden. Moge het menschdom door Christus' oogen leeren zien... en( zoodoende alle ge dachten gevoelens en omstandigheden te bovenkomen, die op het oogenblik zoo diepe scheiding maken tusschen menschen en menschen en welke toch, geplaatst in het licht van Christus' geest, als oorzaken van verwijdering hun recht van bestaan gaan verliezen. ZOO JUIST WEER ONTVANGEN EEN PARTIJ PRIMA in de kleuren groen, blauw, rood en bruin, welke wij voor bijzonder lagenr prijs verkoopen. 1-PITS f 1.75 3-PITS t 3.50. ,zöolang de voorraad strekt. D. HOEK RIJ'WIELHANDEL OUDDORP I t Onroerende goederen te Sommelsdijk, Middelharnis en Ooltgensplaat op Donder dagen, 28 Maart en 4 April 1940. TE MIDDELHARNIS bij Inzet en Afslag telkens des namiddags 2 uur in het hotel Huijsmans. A. Ten verzoeke van den heer Adr. v. d. Baan Johsz., te Sommelsdijk. Het perceel hofland aan den Molenlaan te Sommelsdijk, kadastraal bekend Sectie B nummer 2753, groot 14 aren 70 centiaren. (109 roeden S. M.) In 3 perceelen en combinatie. B. Behoorende tot de nalatenschap van wijlen den heer C. Huijsmans te Sommels dijk. Het Hotel met huis en enf aan den Lan- geweg te Middelharnis, kadaster Sectie B. nummer 2442, groot 3 aren 85 centiaren. Te ACHTHUIZEN bij Inzet in Café Buijs en by afslag in Café Moerings, telkens des namiddags 4 uur. I. Het winkelhuis met erf aaAi den Galatheschen dijk te Ooltgensplaat, kad. Sectie B no. 1504 gedeeltelijk. II. Het winkelhuis met erf aan den Galatheeschen dijk te Ooltgensplaat, kad. Sectie B no's. 1503 en 1504 gedeeltelijk. III. Drie huizen met erf, dijkweiland en tuin aan den Galatheschen, dijk te Ooltgenp plaat, kad. Sectie B no's. 3, 889, 1140, 1141 en 1142, samen groot 15 aren 20 centiaren. Alles breeder bij biljetten omschreven. Verkooping voor den heer J. C. Joppe gaat niet door. Notaris van Buuren. Opgegeven) door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co N.V. Amsterdam. Gedeponeerde uitdeelinigslij'sten: 11 Maart G. C, Binneweg, electricien, Sommelsdijk. Idem Uitk. 9,155%. 11 Maart, Adrianus van der Boom, land arbeider. Nieuwe Tonge. Idem Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 11 Maart. C. de Mooy, winkelier in ma nufacturen, tabak, sigaren, papierwaren, enz. Ouddorp. Idem Uitk. 10%. UitgesprokenDirk Nicolaas Prince, land bouwer te Oude Tonge, Zuiddijk no. 58. R.C. Mr. C. J. Brongers, Cur. Mr. L. J. den Hollander, Middelharnis. iiamk- MIDDELHARNIS Van de 18 sollicitanten welke zich opgegeven hadden voor tuingrond behoo rende aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk is bij loting ten deel gevallen aan de heeren J. C. van der Made en C. Pille. Bij den agent der arbeidersbemidde ling stonden Zaterdag 16 Maart 82 perso nen als werkloos ingeschreven. De onvermengde margarine is deze week verkrijgbaar bij de weduwe M, Paaa- se Visscherstraat. SOMMELSDIJK De Raad dezer gemeente is tegen Donderdag 21 Maart a.s. des namiddags 3.30 uur in openbare vergadering bijeen; ge roepen. Geboren: Jacoba Jozina Imanda dochter van Roelof Pieter Gouswaart en Maatje Jansen. DIRKSLAND Op ,Woensdag 20 Maart zal In den polder Nieuw Kraaijer schouw worden ge houden. Door het bestuur der S.B.Z. is tot tij delijk bode aangesteld dhr. B. Zoon. Door het bestuur van den/ polder Dirksland is voor de „andere slooten" wel ke dezen winter hadden moeten worden uit gediept en door de langdurige vorst niet mogelijk is geweest uitstel verleend tot 1 December a.s. MELISSANT Maandagmorgen moest mej. E. Door hein naar het ziekenhuis te Dirskland voor een ernstige operatie. Fjlimavond B.V.L. Op 12 Maart j.l. werd in de Chr. School een filmavond gehouden vanwege de B.V.L. laar heette allen welkom, waarna staande De Voorz. der pi. Comm. dhr. W. P. Voge- het Ie coupl. van het Wilhelmus gezongen werd. Verder houdt spr. een, inleiding over het doel van dezen avond, waarna de film „Nederland, let op U Saeck" vertoond werd, die met aandacht werd gevolgd. In de pauze werd door MJej. Kleijnenberg ten bate van O. en O. (foto's van Prinses Beatrix verkocht, waarna vervolgens Bur gemeester den Hollander van Mlddeharnis het woord kreeg welke de preventieve wer king der B.V.L. schetste, den nadruk leg gend op het onvoorwaiardelijk ,z!ich geven, zonder eenige politiek of kerkelijke rich ting in het geding te brenjgen. Na deze korte, maar gloedvolle rede wer den de prijzen uitgereikt over 1939. Prijzen scherpschutters: 1. P. J. Groenendijk 98 punten 2. L. W- Mijnders 96 punten 3. H. W. Koole 95 punten 4. J. Wiegel 94 punten 5. M. Wiegel 93 punten 6. P. L. Vos 92 punten Ie klas schutters: C. A. Israël 92 punten L. Wiegel 92 punten Joh. Krijger 89 punten. Tenslotte werd de film: „Ons Prinsesje loopt" vertoond, welke ook zeer in den smaak viel, waarna de Voorzitter allen dank bracht voor het doen slagen van de zen avond. Onze gemeente geneesheer Dr. P. C. W. Jongebreur heeft tegen] 1 Mei a.s. zijn ontslag aangevraagd voor deze gemeente. Per scheepsgelegenheld is uit deze g:e- meente vervoerd een lading koepeen met bestemming Zwijndrecht. Bij den correspondent der arbeidsbe middeling staan nog als werkloos inge schreven n.l. 36 landarbeiders, 8 visschers, 3 grondwerkers en 1 schilder. In de afgeloopen week besomden de zeevisschers van de f 50.tot f 200.— aan versche visch. koopt U toch niet bij een kruidenier? Toch bij een vakman? Koopt daarom ook Uw confectie cos- tuum, bij die^rene, die dit vak kent, en vakkundig kan oordeelen over kwali teit van de stof, coupe en aifwerking. Alle costuums worden door ons gratis nagezien en zoo noodig veranderd. A. ALEMAN OUDDORP Kleeding naar niiaat en confectie. OUDDORP Dinsdagavond had een bijeenkomst plaats van de B.V.L. in de oude school al- hie». Er werd eenj nationale film vertoond o.a. kreeg micn een beeld hoe onze defensie werd tot stand gebracht. Deskundige bedrijfscontróle en bedrijfshuishoudlamdige voorlichting zijn naast Uw technische beltwaamheid, een eerste vereischte om de productiviteit van Uw bedrijf zoo hoog mogelijk op te voeren. Aan de hand van goede statistische en boekhoudkundige gegevens van een vorige periode heeft U een richtsnoer hoe het meest succes vol een nieuvve periode te beginnen en te beëindigen. In het wilde weg, zonder een degelijke bedrijfsorganisatie, een be drijf leiden, ook al is deze nog zoo klein, is onverantwoordelijk voor den ondernemer. Zijn bedrijf dient hij door en door te kennen, om te weten hoe te handelen in de omgeving' waarin hij is geplaatst. Hij dient te weten hoe met een minimum van onkosten een ma ximum van omzet en winst te bereiken. De voordeelenj van een goede bedrijfscontróle zijn vele, denkt slechts alleen aan het voordeel op het gebied der Op practische en voor den leider van klein-, middenstands- of land bouwbedrijf begrijpbare methode stellen wij periodiek rapporten samen uit zijn bedrijf (per week, maand of jaar). Het aantal fac toren dat mee spreekt om een bevredigend resultaat te verkrijgen is grooter dan algemeen gedacht wordt. Tal van bedrijven kunnen een grooter positief economisch resultaat bereiken indien de com- merciëele bedrijfsleiding op andere wijze werd gevoerd. Boekhou ding, financiering, organisatie, reclame, psychotechniek, winstbe paling, reserveering, dividendpolitiek enz. enz., worden nog maar al te weinig op deskundige wijze toegepast. Ieder soort van onder neming behoorende bij het klein-middenstands en landbouwbedrijf voorzien wij periodiek van een uitvoerig bedrijfsoverzicht en zaak toestand. Of Uw bedrijf wankel of sterk is doet niet ter zake, een eenmans zaak of vennootschap enz. steeds op bepaalde tijden een uitvoerig. met de noodige bedrijfshuishoudkundige adviezen. Verwaarloos Uw onderneming niet, het is immers Uw bestaan, doe er aan wat U kunt doen. Bemoeiingen en kosten van administratie worden geheel geregeld naar de draagkracht van het bedrijf. Haal uit Uw zaak wat er in zit. Leer de bedriegelijke lekken kennen die Uw bedrijf aan voortduren^ de aderlating bloot stellen. Ontzie moeite nog kosten indien het eindresultaat kan zijn een grooter positief economisch resultaat. Daarom nog eens „LET OP UW SAECK! Stel U schriftelijk met ons in verbinding, wederzijds kan dan met de minste tijdverspilling en kosten nader overeen worden gekomen, (zoowel voor Z.H. als voor de Zeeuwsche eilanden). Ook voor land bouw- en alle andere soort controle en adviezen stellen wij ons beschilsbaar. Naar aanleiding van het feit dat velen hun blikken op het terrein van bedrijfscontróle en bedrijfsleiding willen verruimen geven wij sedert eenigen tijd ontwikkelingscursussen. Schriftelijk kunnen deze moeilijk worden gegeven, vandaar dat wij ons bepalen tot uitsluitend mondelinge lessen. Gedoceerd worden alleen bedrijfseconomische vakken. Speciaal voor zoons van landbouwers en zakendoenden. (minimum leeftijd voor deelname plm. 14 jaar. Inlichtingen vrij blijvend. voor Handel-, Bedrijf en Particulier OUDDORP Administrateur en Accautant v. klein-middenstands en land- 'bojuwbedr^ven. Vennootschappen, Vereenigingeji en^. (Eischt uitsluitend deskundige behandeling Uwer zaken.) Hierna werd de film (gekleurd) vertoond van ons Prinsesje Beatrix, die onder toe zicht van haar Moeder de eendjes brood gaf enz. De vergadering werd geopend met het eerste couplet van het Wilhelmus door den eere-Voorzitter Burgemeester Geleedst. De eere-voorzitter sloot, deze geslaag de avond met een woord van dank tot op komst der aanwezigen en na allen er op te hebben gewezen dat wij vertrouwen moeten en dat ook kunnen hebben in onze defensie, zooals de film ons dat heeft la ten zien sloot spreker de b^eenkomst door staande met hem te ,2ïingen het aloude Wil helmus. NIEUWE TONGE M. N. Schipper heeft ontslag geno men van de Zangvereeniging Euphonia al hier. Zaterdag kreeg het paard van de ge meentereiniging zoo'n hevige kramp dat het moest worden afgemaakt. Uitslag van de verkooping van lan- deryen ten overstaan van notaris Coster- mans te Dirksland. Perceel 1 tot 4 groot 177.20 H.A. (3 ge meten 258 R.V.M.) gelegen in den polder Duivenwaard aan den Kortenweg door P. Timmers op f 131,30 per gemet of totaal f 513.40. Perceel 3 tot en met 8 groot 2.2890 H.A. (7 gemeten 49 R.V.M.) gelegen in den polder Duivenwaard aan de Armenweg door H. Gijsels te Dirksland op f 1350.— per gemet of totaal f 9670.50. Geboren; Jaspert zoon van Adriaan Noo teboom en T. V. fVllet. Ondertrouwd: P. J. Admiraal Sz. en L. v. d. Meer. STAD AAN T HARINGVLIET Terwijl het dochtertje van den heer N. op de Molendijk aan het tollen was, is zij tegen een vrachtwagen van van Vliet uit Nieuwe Tonge opgeloopen, zoodat zij met een zware hersenschudding naar het zieken huis vervoerd moest worden. Bij den landbouwer G. Soldaat lag een rund dood in stal hetwelk door de Ge- kro is afgehaald. OOLTGENSPLAAT Tot voorzitter van het bestuur van de gascentrale „Oost Plakkee" is in plaats van den heer H. Vooijs gekozen den heer C. Slobbe. Tegen drie personen is procesverbaal opgemaakt wegens vernieling van de boom pjes staande aan het Weespad. Aan de firma Mosselman en Korte weg is opgedragen het bouwen van schuil kelders te Heemskerk. Door de landbouwvereeniging „Land- bouwbelang" zijn in het afgeloopen seizoen ongeveer 33000 balen| uien' van 25 kg. ver scheept. PREDIKBEURTEN GOEDE VRIJDAG MIDDELHARNIS Ned. Herv. Kerk sav. half zeven Ds. Blok Geref. Kerk 7 uur Ds. Zeilstra. Geref. Gemeente half zeven lezen. SOMMELSDIJK Ned. Herv. Kerk sav. 6.30 uur Ds. van A.sch DIRKSLAND Ned. Herv. Kerk n.m, 6.30 uur Ds. v. d. w;ai. Geref. Gem. n.m. 6.30 uur lezen. GOEDEREEDE Ned. Herv. Kerk sav. 6.30 uur Ds. Haring. NIEUWE TONGE Ned. Herv. Kerk sav. 6.30 uur Ds. v. d. Kooij. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ned. Herv. Kerk sav. 6 uur Ds. Vink. Geref. Kerk sav. 6.30 uur Ds. v. d. Hoorn. Oud Geref. Kerk sav. 6 uur lezen. MIDDELHARNIS De Schoolvereen. der Groen van Prinstererschool alhier kwain Vrijdag- j.l, in jaarvergadering bijeen. De aftredende bestuursleden, de heeren Krijger ew Driesse werden met groote meer derheid van stemmen herkozen. Inplaats van de aftredende en zich niet meer herkiesbaar stellende heer Albregts, werd benoemd verklaard de heer L. Bloot. (Gem. Secretaris) Deze ledenvergadering, welke onder leiding stond van den Voor zitter Ds. L. Blok, had een zeer geanimeerd verloop. Donderdagavond half zeven zal in de Chr. Geref. Kerk voorgaan Ds. Laman van Haarlem. Goede Vrijdag zal er geen dienst zijn. Maandagavond 2e Paaschdag zal des sav. half 7 optreden Ds. Groen van Rotter dam. De rekening der diaconie der Ned. Herv. Kerk ligt gedurende acht dagen ter inzage bij den boekhouder H. van der Wen de, beginnende vanaf 16 Maart. De Zendingskrans M;onica houdt Woensdagavond vergadering in de consisto riekamer. Inleidster zal zijn mej. A. Peeman over De vraag van Petrus. DIRKSLAND De J.V. ,,D6 Zaaijer" geeft, in ver band met ledenvergadering en kerltdienst Woensdagavond van 6 tot 7 uur gelegen heid tot het ruilen van boeken. Als no. 1 op de voordracht voor hoofd der O. L. School te Scherpenisse (eiland Tholen) komt voor de heer A. Ha- gens alhier.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2