CHQWECKEUADopGED.GR0nD5IAG voÖRDcZUID-HOUInZEEliW^ EILADDtn EUMlTIEK R.T.M. N.Y. ÜITGEVERSMAATSCHAPPU „EILANDEN-NIEDWS" De Vrijmetselarij GEMENGD NIEUWS. 12e Jaargang WOENSDAG 13 MAART 1940 No. 1125 Land en Tuinbouw WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER1935 OPGENOMEN HET BLAD ,0 N Z E E I L A N D E N" - 1 8E J A A R G A N G UITGAVE VAN Pas op voor £le \>,Svan niEuws Aboimeme&tsprijs 90 cent per 3 maandenbig vooruitbetaling. Vencli^t lederen Woensdag en Zatprdag 2 maal per week. Afzonderl^e Bummeta 5 cent Buitenland 8 gulden per jaar Gevestigd te MlddeUiaxnis m Prins Hendiibtr. 122 C R Giro 167930 i Fostboz 8 Tel. 17. Bpiantoor voor Zeeland: St. Maartenadyb Marbt, Telef. 69. Advertentiei^tjfs 20 c^t per tegel. Reclames 40 et.; DienstM aanvragen en aanbiedingen van 1—6 rt^els 80 et.; Boek'aani' kondiging 10 cent p^ i^el Contracten belamgiyk lager. II (SLOT.,) Ofschoon het verband tusschen de vrij- metselaarsloges in de verschillende landen zeer los is, draagt niettemin de vrijmetsela rij een uitgesproken internationaal karak ter. Dat is dan ook één van de redenen, waarom zij in Italië en Duitschland verbo den is. Men stelt in deze landen, wier re- geeringsvorm zoo overdreven nationalis tisch is, geen prijs op de aanwezigheid van groepen, die vertakkingen] hebben in hel buitenland en die uit de aard van hun be ginsel bovendien in strijd zijn met de tota litaire ideeën. Het is onmogelijk, zoo zegt men daar, om als vrijmetselaar een goed Duitscher of Italiaan te zijn. Ook het Russische Communisme moet niets van de vrijmetselarij hebben. Zoodra de Sovjets de macht kregen, werden de in Rusland bestaande loges opgeheven. Vol gens de bolsjewiSten is zij niets anders dan een domme en schadelijke bedriegerij van het proletariaat en moet daarom tot het uiterste bestreden, worden. Zoo staat eni stond ook de Roomsche Kerk lijnrecht tegenover de vrijmetselarij. Er is inderdaad tusschen die belde een prin- cipiëele tegenstelling, omdat Rome van zijn leden eischt onvoorwaardelijke gehoorzaam heid aan den Paus en alle kerkelijk gezag, zoodat van een geestelijke vrijheid, waar voor de vrijmetselarij opkomt, geen sprake is. Er is zelfs een, encycliek, van eeni paus uit de 18e eeuw, die op straffe van excom municatie verbood tot de vrijmetselaarslo- ges toe te treden. En hoewel met name in Engeland wel Roomsch-Katholleke geeste lijken ertoe hebben behoord, verzet tot op de huidige dag de Roomsche kerk zich met groote felheid ertegen. De reden daarvan is niet alleen gelegen in de principlëele an tithese, maar ook in het geheim karakter van de vrijmetselarij. Wat dat geheimzinnige betreft, dit is slechts zeer ten deele zoo. De vrijmetselaars schrijven zeer uitvoerig over de beginselen en de symboliek van de loge; het aantal boeken en tijdschriften, dat van die zijde is en wordt gepubliceerd, is zeer groot. Ze ker is echter, dat ieder, die tot de Loge toe treedt, een gelofte moet afleggen, dat hij over alle zaken, die tot het intieme van de kring behooren. Zal zwijgen. De buiten staanders zijn daardoor, vooral vroeger, tot het vermoeden gekomen, dat .er wer kelijk beteekenisvoUe en zelfs lugubere ge heimen te verbergen zijn, maar dit schijnt in het geheel niet het geval te zijn. Het ligt meer voor de hand, te gelooven, dat de vrijmetselarij eigenlijk heel weinig gevrich- tigs te verbergen heeft en dat de geheim houding voornamelijk loopt over de sym bolische handelingen) in de Tempel van de loge, waarmee bij openbaarmaking de buiten staanders maar zouden spotten. Van al de wilde geruchten en sensationeele berichten, die vroeger over de loge zijn verspreid, als zou zij een synagoge van satan zijn en de vrijmetselaars eenj revolutionaire en staats gevaarlijk volk, is ten huldigen dage weinig overgebleven. Over de symboliek dienen we nog één en ander op te merken. Deze past volkomen in het systeem der vrijmetselarij, daar ieder in het symbool zijn eigen opvatting kan leggen, hetgeen op vrijdenkersstandpunt noodzakelijk is. Zoo spreekt men liefst van God als vart den „Opperbouwmeester," om dat deze symbolische uitdrukking het woord God der Christenen, Allah der Mo hammedanen enj Brahma der Hindoes over koepelt.. Men onderscheidt getal-, bouw-, licht- en woordsymboliek. Het getal 4 is het symbool van het stoffelgke, 3 van het geestelijke, terwiijl 4-i-3 7en4x3 12 evenieens symbolische beteekenis hebben. Zooals de naam der beweging al zegt, wordt vooral aan de bouwkunst veel ont leend. Tusschen de bouw van de tempel der menschheid en de materiëele bouwkunde wordt een innig verband gelegd: de termen bouwmeester, steen, passer, schietlood, win kelhaak etc. krijgen een geestelijke beteeke nis. Met de lichtsymboliek is het ook zoo: de sterrenihemel en de teekenen van de dierenriem worden vergeestelijkt, terwijl de s drie symbolische woorden der vrijmetselarij zijn: wtjsheid, kracht en schoonheid, welk drietal wel genoemd wordt de magonnieke Triniteit (Drieëenheld.) Wat de organisatie aangaat, aan het hoofd van ee^ Groot-Loge of zooals het ook wel genoemd wordt, het Groot-Oosten staat een Grootmeester, die tezamen met de Grootofificieren het Hoofdbestuur der vrg- metselarg in een bepaald land vormt. On der de leden worden drie graden onder scheiden: leerling, gezel en meester, dezelf de als eerttjda bij de oude gilden. Voordat nu ieniand tot lid van de Orde wordt toe gelaten, wordt er een zeer strenig onderzoek ingesteld, dat voornamelijk gaat over de vraag, of de candidaat wel geheel en al de beginselen der vrijmetselarij onderschrijft. Vrouwen worden (behalve in Frankrijk) niet toegelaten, over welk standpunt de heeren het echter niet allen eens zijn. Ieder nieuw lid is verplicht een vrij hooge som geld als een soort inleggeld te storten, ter wijl voor de samenkomsten in de Tempel een speciale kleedij is voorgeschreven, uit welke dingen) blijkt, dat de Loge eigenlijk haar aanhangers telt onder de élite der vrijzinnigheid. Tweeërlei soorten bijeenkomsten worden onderscheiden: de gewone, waar gesproken wordt over philosophische, sociale en ethi sche problemen en ritueele in de Tempel, waar een altaar staat, 3 kandelaars, een ta fel en de zetel van den Grootmeester. Voor een niet-vrijmetselaar hebben uiteraard de ritueele en symbolische handelingen in die tempel iets onbegrijpelijks en hecht hij er niet de minste waarde en beteekenis aan. Tenslotte nog een korte beoordeeling Vcinuit Gereformeerd-standpunt. De Vrij metselarij staat in een kwade reuk, ook onder ons. Dit komt niet zoozeer, door wat ze gepresteerd heeft, want in de ruim 200 jaar van haar bestaan .zijn er zeer weinig aanwijsbare resultaten, dat zij ten goede van de menschheid heeft gewerkt. Het wordt meer veroorzaakt door de geheimzin nigheid, waarin zij zich hult. Maar tenslot te mag dat ons standpunt niet bepalen. Het gaat om de principes. En dan moet worden vastgesteld, dat de Vrijmetselarij ook met de Gereformeerde religie in de meest flagrante strijd is. Haar iedaal botst tegen de absoluutheid van het Christendom, dat geen andere godsdienst als gelijkwaar dig naast zich dulden kan en de pretentie voert, de eenig ware tezijn^ Het beginsel, dat alle godsdiensten gelijk zijn, wordt door ons verworpen) Zoo worden vanzelf, ook door de Vrijmetselaars de grondwaarheden der Chr. religie op zij geschoven: zij ver werpen de bijzondere openbaring, de zonde val, de verlossing door Christus' bloed, de wedergeboorte en bekeering, de genade Gods. Het is bij hen uitsluitend zelfverlos sing en Zelfverheerlijking. Zij hebben, om dat zij denj mensch als van nature goed be schouwen, geen goddelijke genade en geen Christus noodig en erkennen dus niet de waarheid van Christus' woord; niemand komt tot den Vader dan door Mïj. De heele vrijmetselarij is niets anders dan een puur moderne en geconcentreerd vrijzinnige be weging, die onder het mom der verdraag zaamheid één der grootste belagers is op allerlei gebied van de ware religie en haar belijders; Wat zij de menschheid heeft aan te bieden, heeft geen eeuvrigheidswaarde. Haar tempeldienst is zinledig en kan mis schien vage religieuze gevoelens opwekken yan pantheïstische aard, maar zij laat het hart koud. Ook haar geheimzinnig karak ter Is ten eenenmale in strijd met de be hoeften der menschheid, die openbaarheid vril en noodig heeft van alles, wat haar ge luk en, eeuwige vrede dienen kan. Daarbij kent de Christelijke Kerk geen eereplaats voor den rijke en let zij niet op de kleeding, maar stelt haar deuren open voor rijken, en armen, geleerden) en eenvoudigen. Zij kent geen sociale en intellectueele élite, maar in haar midden zijn waarlijk- allen broeders. Op grond van de Schrift verwerpen wij dus de Vrömetselarij als een aan Christendom en Kerk vijandige beweging. TEKOKT AAN POOTAARDAPPELEN IN NOORWEGEN? Volgens een bericht van Hr. Ms. Gezant te Oslo bestaat er kans, dat in het voorjaar in Noorwegen gebrelt aan pootaardiappelen zal ontstaan. (Mededeeling van den Buiténland- schen Landbouwvoorlichtingsdlenst opgenomen in „Economische Voor lichting" van 8 Maart 1940.) Ir. C. W. C. V. BEBKOM. LANDBOUW tJITVOER CONTROLE BUREAU (L.U.C.B.) Op 7 Maart 1.1. zijn te Roosendaal in ver gadering bijeen gekomen de afgevaardigden van de gezamenlijke landbouw-orgns. en Exporteurs ter bespreking van de oprichting van een Landbouw Uitvoer Controle Bu reau. Mededeeling werd gedaan van het stand punt van den Minister van Economische Zaken en een schrijven waaruit blijkt, dat de Minister de oprichting van een, L. U. C. B. zal goedkeuren. Na bespreking is volledige eenstemmig heid verkregen en met algemeene stemmen besloten tot de oprichting van een L.U.C.B over te ga,an. Besloten werd maatregel«i te treffen, dat genoemde vereeniging zoo spoedig mogelijk in werking treedt ten einde de uien een van de meest en direct in aanmerking komende piroducten via het L.U.C.B. te exporteeren. Een klein,e comm. is ingesteld, bestaande uit vertegenw. van de landbouw orgns. en de exporteurs, welke een Concept Statuut zullen, ontwerpen, waarna op zeer korten termijn opnieuw een vergadering wordt be legd voor de vaststelling der Statuten en de verkiezing van een bestuur. Reeds jaren is er gesproken over de op richting van een Landbouw Uitvoer Con trole Bureau, nu is het tot stand gekomen en men mag aannemen, dat allen met kracht deze nieuwe vereeniging zullen steu nen. VRIJDAG WEER ERWTEN EN BOONEN. Bon wordt nog bekend gemaakt. 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. Met in gang van Vrijdag 15 Maart a.s, zullen we der peulvruchten (capucijners, grauwe erw ten, witte boonen, tuinboonen, bruine boe nen en andere gekleurde boonen) worden gedistribueerd. De te distribueeren hoeveel heid zal gelijk zijn aan die van de eerste distributieperiode, n.l. een kwart kilogram per hoofd van de bevolking voor een tijd vak van vier weken. Nader zal worden, bekend gemaakt, welke bon van de rijksdistributiekaart met ingang van 15 Maart a.s. op het koopen van de ge noemde hoeveelheid peulvruchten recht geeft. Aangezien gebleken is, dat zich met be trekking tot tuinboonen het misverstand voordoet, dat deze niét onder de distributie regeling zouden vallen, wordt er de aan dacht op gevestigd, dat deze niet bestemd zijn voor menschelijke consHm,ptie en uit sluitend mogen worden gekocht, afgeleverd en vervoerd met inachtneming van-de ter zake bestaande distributiemaatregelen. Het publiek zal derhalve eerst met ingang van 15 Maart weder tuinboonen mogen koopen, met dien verstande, dat per kwart kilo gram een) nader aan te wijzen bon bij den winkelier moet worden ingeleverd. (N.v.d.D.)* SUIKER IN MEI 26 CENT PER POND. AMSTERDAM. 8 Maart De samen werkende organisaties in den detailhandel hebben in overleg met de fabrikanten en groothandelaars den suikerprijs geregeld. De concurrentie zelfs na de distributie, was van dien aard, dat voor kostprijs of bijna zonder winst werd verkocht. Deze samen werking heeft tot gevolg gehad dat een bruto-vidnst van circa 10 procent als norm is vastgesteld. De algemeen geldende sui kerprijs is 50 cent per kilogram. Na de ac- cijnsverhooging per 1 Mei a.s., van 10 pro cent of 2.40 per 100 K.G.,' zal de prijs nogmaals met 2 cent per kilogram worden verhoogd. HET SPIONNENGEVAAR. De Regeering bereidt fcracUtige maatregelen voor. 's-GRAVENHAGE, 8 Maart. Antwoor dende op sprekers die ter bestrijding van de spionnage om uitbreiding van den staat van beleg hadden gevraagd, heeft de Mi nister van Defensie in de Eerste Kamer verklaard, dat de geheime inlichtingen dienst, de justitie en de politie reeds krach tig de spionnage bestrijden. In voorberei ding is een K.B. waarbij de staat van beleg over een grooter gedeelte des lands zal worden afgekondigd. Indien het noodig zal blijken, zal de Re geering niet aarzelen) het geheele grondge bied in staat van beleg te verklaren. LANDARBEIDERS-PLAATSJES. Op vragen v^m het lid der Tweede Ka mer den heer Groen betreffende de gehou den hertaxatie van landarbeidersplaatsjes heeft de minister van financiën als volgt geantwoord. Met betrekking tot den maatregel van hertaxatie van landarbeidersplaatsjes is tot de gemeentebesturen, onder dagteekening van 30 November 1938, een uitvoerige cir culaire gericht, waarvan een afdruk ter griffie van de kamer wordt gedeponeerd. Uit die circulaire blijkt dat van degenen, die na de verleening van het voorschot zelfstandig land- of tuinbouwer zijn gewor den, allerminst- allen van de tegemoetko ming der hertaxatie zijn uitgesloten. W^lk criterium hierbij is aangelegd, blijkt tevens uit de circulaire. De vraag of de minister bekend is dat ondanks den bedrijfssteun aftn land- en, tuin bouw, de maatschappelijke positie van zeer velen van hen, die na de verleening van het voorschot zelfstandig land- of tuinbouwer zijn geworden, zoo niet ongunstiger, dan toch even ongunstig is als die der landar beiders wordt bevestigend beantwoord, waaraan de minister toevoegt, dat voor zoo ver aan deze personen, ook bij een soepele toepassing der wet de faciliteit der hertaxa tie niet mocht worden verleend, deze om standigheid uiteraard zonder invloed moest blijven. Deze overweging verhindert, de hertaxa tie op ruimeren voet te doen werken dan tot dusver is geschied. BAR-JONA. „Ik ken Hem niet!" En buiten kraait de haan De Ut ere keert Zich om en ziet hem aan. Die sprakelooze taal moet hij verstaan; hij weet alleen nog uit de zaal te gaan. En buiten, waar de nieuwe dag begint, weent hij zich bitter uit, gelijk een kind, daar hg de tegenstelling in zich vindt, dat hij verloochend heeft en toch bemint. Maar binnen voert met sterke lijdzaamheid do Man van Smarten Zijn verlossingsstrijd, opdat oók Zijn gevallen vriend, die schreit, voor eeuwig van zijn banden wordt bevrijd. ADRIAAN LEONARD. ZAAIZADEN 02VDER N.A.K. PLOMBE. In aansluiting op een reeks artikelen over „Erkenning Origineel Zaaizaad" en „De Zaaizaadvoorziening van den Neder- landschen Landbouw," welke in de Januari- en Februari-nummers van dit blad zijn op genomen, komt het ons gewenscht voor het volgende alsnog onder de aandacht van de lezers te brengen: - De NjV. Landbouwbureau M. Wiersum zond onder dagteekening van 21 Februari 1940 de navolgende circulaire rond: „In verband met de gerezen meenings- „verschillen omtrent de interpretatie onzer „vermeerderingsverkoopcontracten, betref- „fende het al of niet volledig uitvoeren van de N.A.K.-keuring over de oogst 1939, „heeft ten aanzien van één dezer contrac- „ten een arbitrage plaats gehad door Prof. Mr. I. B. Cohen te Groningen. „De uitspraak dezer arbitrage luidt al- „dus: „Dat Landbouwbureau niet gerechtigd is den verkoop van de in de overeenkomst be doelde, vanwege het N.A.K. gekeurde en „geplombeerde zaden, te verbieden, zonder „dat deze opnieuw zijn gekeurd en van „kweekersplombe zijn voorzien. „Teneinde onze vermeerderaars en wel licht sommige onzer afnemers terwille te „zijn, zijn wij bereid, de consequenties dezer uitspraak ook voor de gelijkluidende con tracten te aanvaarden, zoodat wij thans on- „ze Origineele svalöfgranen evenals de Orl- „gineele Hylkema's Unica-erwten ook kun- „nen aanbieden met N.A.K. plombe. „Wij geven een ieder, die zulks wenscht en „zoolang de voorraad strekt, thans de ge- „legenheid, besteUingen te doen op onze Ori „gineele Zaden, voorzien van N.A.K. plom- „be. Bïj eventueele aangifte van deze zaden „voor de N.A.K.-veldkeuring komen, de kos- „ten daarvan voor rekening van den koo- „,|jer. Onze verkoopsvoorwaarden blijven „overigens dezelfde." De Secretaris van den N.A.K. geeft daar bij het volgende onderschrift: „De Nederlandsche gebruikers worden „derhalve thans in de gelegenheid gesteld, „om: de origineele Svalöfgranen. de origineele Hylkema's Unica-erwten „weder onder N.A.K. plombe en' voorzien „van het Oranje Kweekerscertificaat van „den N.A.K. te koopen, waardoor deze za- „den een volgend jaar voor de keuringen „kunnen worden aangenomen. „De klant is koning, luidt het spreek- „woord. ,,Laat iedere Nederlandsche Akkerbou- „wer thans voet bij stuk houden en door „uitsluitend zaaizaad aan te koopen onder „N.A.K. plombe, tonen, dat hij de eenheid „op 'keuringsgebied gehandhaafd wenscht „te zien. De Hoofd-Controleur van den K.Z.H. G. A. V. d. WAAL. Gistereni voelde ge U heel wat mans en vandaag zijt ge terneer geslagen, met een ondragelijke, zangerige, maar niet testil len pijnMaart heeft U te pakken; U hebt het ongestadige weer onder de leden. Laat het er niet bij zitten, grijp liever vandaag in dan morgen; Neem Kruschen Salts. Dat zal U goed doen. Kruschen spoort Uwe bloedzuiverende organen aan tot krachtiger werking, tot grooter vita liteit. Zoodoende filteren ze alle schade lijke zuren, langs natuurlijken weg uit het lichaam en nemen zóó de oor.Zaak weg van Uw pijnen en ongemak. Mej. K. schrijft: „...Ik leed aan Rheumati- sche pijn in mijn ledematen; vooral in mijn handen, die mij ondragelijk pijn konden doen. Ik had niet den moed meer, iemand een hand te geven, want dat bezorgde mij onhoudbare pijnen... ben ik begonnen regel matig Kruschen Salts te nemen... en; ik moet zeggen, dat na betrekkelijk korten tijd mijn pijnen geheel verdwenen zijn..." Ook Uw gestel vraagt om de aansporende werking van Kruschen's zes minerale zou ten. Kóóp toch een flesch Kruschen! Dan zult ge zélf ondervinden, hoe weldadig de gevolgen zijn en hoe ge U al gauw 'n heel ander mensch voelt - jonger, prettiger en vrij van pijn) Kruschen Salts is verkrijgbaar bij apoth. en drog. 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltsl., 'Manchesteï -{Engeland). Opger. 1756. In de Memorie van Antwoord van de Eerste Kamer inzake de Begrootingen van Waterstaat en van het Verkeersfonds voor het jaar 1940, komt de volgende zinsnede voor: ,,De Minister geeft een opsomming van „de commissies, die in den loop der jaren „met betrekking tot de Rotterdamsche „Tramweg Mij. zijn ingesteld; slechts de laatste dezer commissies, welke in 1939 „werd ingesteld, heeft tot taak, het vraag- „stuk van deze vervoermaatschappij in zijn „vollen omvang te bezien en voorstellen te „doen voor een financieele en technische „reorganisatie. De toestand van de Maat- „scha,ppij wordt „inderdaad zorgelijk" ge- „noemd; de financieele steun die van Over- „heidswege verleend wordt, dient om te „voorkomen, dat de maatschappij tijdens de „reorganisatie ten onder zou gaan." De Algemeene Nederlandsche Verkeers- federatie plaatst hieronder de volgende noot: „De vraag is gewettigd: Hoe lang nog? „Een zeer noodlijdend bedrijf, welks onaf- „wendbare lot op Overheidskosten zoo lang „mogelijk sleepende gehouden wordt, kan „ingevolge het achterwege blijven van ver- „nieuwing en moderniseering van het mate- „riaal onmogelijk zoo goed in de vervoer- „behoeften van de betrokken streek voor- „zien als dit door een nieuwe, op moderne „leest geschoeide vervoeronderneming zou „kunnen geschiedeen). „Het is dan ook in het belang van de be- „trokken streek en van het als emporium „daarvan dienende Rotterdam dringend „noodig dat het vraagstuk van het al of „niet voortbestaan der Rott. Tramw. Mij. „zoo spoedig mogelijk eenoplossing vindt. „Ongetwijfeld zal toch aan den Minister „wel bekend zijn, dat van andere zijde ifi- „nancieele en technische voorstellen tot on- „middeilijke voorziening gereed liggem en „dat een aanvraag tot faillietverklaring der „Rott. Tramw. Mij. met alle daaruit voort- „vloeiende nadeelen voor de daarbij betrok- „kenj en ook voor den Staat ten aanzien der „rentelooze voorschotten) zelfs als zeer „waarschijnlijk moet worden beschouwd. „Is onder deze omstandigheden) een be- „roep op de Commissie-Weijerman zonder „eenige aanduiding omtrent het tijdstip „waarop een beslissing zal kunnen worden „tegemoet gezien, wel gemotiveerd? Ge- ,,vreesd wordt dat deze Commissie thans „als kapstok gebezigd wordt, waaraan het „zoo urgente vraagstuk voor de zooveelste „maal wordt opgehangen. Ongetwijfeld „echter vragen de aanwezige omstandighe- „den om onverwijlde daden."

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1