i i i i i i i HEIIMIÏTIEK d h Rem^mivittmdanunt WEK UW LEVER-GAL OP OFFICIËELE CRiSiSPUBLICATIES Voor onze Joogens en Meisjes xl Landbouwers Middenstanders W. A. DE BAKKER voor Handel, Bedrijf en Particulier Tniruïetiriletl^®^®! In tuben van 60, 40 en 25 et. en doezen van 20 ei. Pas op voor de \''^.„.SvQn X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X <-> X X X X X X OOM KO. wijze geheel of gedeeltelijk hun brood ver dienen. Waar er van beperking van de uien- teelt niet gesproken kan worden, viel dit bericht als een donderslag uit een helderen hemel, te meer, daar er door de meesten al land is gehuurd en zelfs kunstmest is gezaaid, om nu plotseling voor het feit te worden gesteld geheel of gedeeltelijk broo- deloos te worden. De groep, die op deze wijze uien teelt heeft de Regeering altijd de minste last be zorgd, het zijn menschen, die zelfstandig werken en anders wellicht een gedeelte van het jaar op steun aangewezen zouden zijn. Indien dit zal doorgaan, zullen, door een verkeerde voorlichting velen economisch ge worgd worden. Ook voor arbeiders in loon dienst staan er groote belangen op het spel. Indien wij een goed georganiseerde bewe ging waren, zou er misschien méér reke ning met ons gehouden worden, doch aan gezien dat niet het geval is, zou er met onze belangen wel eens gesold kunnen wor den. Het lijkt ons noodig, dat allen, die op Flakkee op deze wijze uien telen, met el kander overleg plegen om ten spoedigste bij de Regeering onze bezwaren kenbaar te maken. Wie is er onder de uientelers die het initiatief neemt om een protest-verga dering tegen deze maatregel te beleggeni? Er zou dan een petitionnement met hand- teekeningen aan den betreffenden Minister kunnen worden opgezonden. Intussohen hopen wij, dat het meerendeel der districts-commissie, de vertrouwensman nen van de regeering, zulk een rechtsver- krachting, bij nader inzien, als onwaardig zullen oordeelen. G. DIJKGRAAF, DIRKSLAND. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw Jever een liter Jever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt, üw lichaam la vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendie. u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zön slechts lap- ra'ddeleh. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onsehadeiafc, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-PiUetJes bij apotheker» en drogisten, t, 0.76. f 's-Gravenhage, 28 Februari 1940. EXTRA TOEWIJZING KIJNDVEEVOEDEB. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat met ingang van 4 Mrt. verscheidene producten niet meer in de veevoedermengsels zullen worden opgeno men, doch onvermengd zullen worden ge distribueerd aan de rundveehouders bij wij ze van extra toevrijzing in het tijdvak van 4 Maart tot 1 April a.s. Deze extra toewijzing is voornamelijk be doeld om verbetering te brengen in de on gunstige ruwvoederpositie van verschillen de veehouderijbedrijven. De volgende produc ten zullen bij deze extra toewijzing wor den gedistribueerd; gedroogde pulp, suiker- pulp, melassepulp, gedroogde suikerbieten, gerstevoermeel, havervoermeel, haverdop- meel, boekweitvoermeel, erwtenvoermeel, erwtensohilien, piksel van bruine- en witte boonen (gekookt te voederen), moutkie- men, gedroogde bostel, gedroogde spoeling, aardappelafvallen, gedroogde aardappelve zels, betafarin, beetwortelperskoek (ge droogd), gerstezemelen, tweede soort kana riezaadscreenings enj gedenatureerde lichte haver. De voorraden van deze producten zijn zoodanig, dat de extra toewijzing van het rundveevoeder hierdoor gedekt kan wor den. Voor de hoeveelheid, welke als extra toe wijzing voor een bepaald bedrijf wordt vast gesteld, zal een speciale bestelbon met ge leidebiljet worden afgegeven, dient de vee houder aan zijn leverancier ter hand kan stellen en waarop hij de vermelde hoeveel heid kan aifnemera. De veehouder is vrij in de keuze der producten, met dien, verstande dat mog'en worden afgenomen één of meer der producten, welke op het toewijzingsbil jet worden genoemd. De handelaren zullen bij het aanbieden der bonnen eerst zooveel mogelijk de bij hen beschikbare producten dienen af te leve ren. Hebben zij de genoemde producten niet voorradig, dan kunnen de bij hen aangebo den bonnen, ter inwisseling worden opge zonden aan den provincialen voedselcom- missaris voor het gewest, waarin de hande laar is gevestigd. Deze voedselcommissaris verstrekt dan een geleidebiljet en bestelbon om de noodlge voorraden aan te koopen. Indien de handelaren wel eenigen voor raad van de bedoelde producten hebben, dient bij het opzenden der ingenomen be- stelbonnen tevens te worden) opgegeven, hoe groot de voorraad van deze producten op 4 Maart was. Ten einde de handelaren, niet-mengvoe- derfabrikanten, in de gelegenheid te stellen, ook hun klanten de extra beschikbaar ge stelde producten te leveren, werd bepaald, dat de provinciale voedselcommissarisseni tot een beperkte hoeveelheid voorschotbon nen op aanvrage aan deze handelaren kun nen afgeven. Ook mengvoederfabrikanten, die aan veehouders leveren en geen voorrad hebben van deze producten, kunnen zich tot den provincialen voedselcommissaris wenden ter verkrijging van een voorschot bon. Inzake de prijzen van deze producten^ zijn met hen, die de voorraden in eerste hand bezitten, zoodanige afspraken ge maakt, dat, naar mag worden verwacht, de prijzen zich zullen bewegen op een peil, hetwelk overeenkomt met de voederwaarde van het betreffende product. 's-Gravenhage, 27 Februari 1940. TEGEMOETKOMINGEN VISSCHERIJBEDRIJF. Naar wij van officieele zijde vernemen, heeft de Minister van Economische Zaken een regeling getroffen ter tegemoetkoming aan de reeders van visschersvaartuigen- in de kosten, ter zake van de uitkeeringen bij zee-ongevallen ingevolge de zee-ongeval- lenwet. Hiermede is gevolg gegeven aan een meermalen in het visscherijbedrijf ge- uiten wensch om van de zijde der Regee ring een zekere garantie te krijgeni voor het geval deze kosten, welke uiteraard een zeer onzeker element in de productiekos ten vormen, een bepaald bedrag te boven gaan. Om te voorkomen, dat deze onzeker heid een ongewenschten terugslag heeft op de bedrijvigheid in de visscherg, wordt door bedoelde regeling daarin onder bepaal de voorwaarden] voorzien. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat deze voorziening niet de eenige is, welke de Regeering heeft getroffen om het vis scherijbedrijf tegemoet te komen in de bij zondere bedrijfslasten ten gevolge van den oorlogstoestand. Zoo heeft b.v. de Regee ring reeds geruimen tijd het grootste deel van de premie voor de casco-molestverze- kering voor haar rekening genomen. Ook de risico's, welke voor het bedrijf voort vloeien uit den toeslag op de wettelijke Laat Uw bedrijfsadministratie in richten, controleeren, af geheel bij houden op uitsluitend vakkundige en practische wijze. Uw bedrijf loopt beter onder voort durende adm.-contróle en bedrijfs voorlichting, door ass-accountant OtJDDORP voor LandbouiVbedrgven-MIdden- standszaken en Vermogens. (Ook Voor de Zeeuwsche eilanden.) uitkeeringen bij zeeongevallen komen ge deeltelijk ten, laste van het Rijk. Op deze en andere wijze wordt er naar gestreefd, het visscherijbedrijf zooveel mogelijk in staat te stellen aan de huidige moeilijkhe den het hoofd te bieden. 's-Gravenhage, 27 Februari 1940. VERBOUW VAN SUIKERBIETEN. Men deelt ons van officieele zijde het vol gende mede. Door de uitbreiding dit jaar van de te steunen hoeveelheid suikerbieten met onge veer 25% tot 2000 millioen kg. zal de grootte der oppervlakte, die met suikerbie ten zal kunnen worden beteeld, thans we derom gaan benaderen die van de opper vlakte, waarop vóór den aanvang der Re- geeringsbemoeiingen suikerbieten werden verbouwd. Het ligt daarom in het voorne men van de Regeering, de verdeeling en de toewijzing door de Nederlandsche Akker- bouwcentrale van garantiebieten aan de te lers voor den oogst 1940 achterwege te la ten. De bemoeiingen der Regeering zullen zich derhalve niet verder uitstrekken dan zorg te dragen, dat voor 2000 millioen kg. de toegezegde prijs van f 12.50 per 1000 kg. door de suikerfabrieken aan de telers zal worden uitgekeerd. De landbouwers, die in 1940 suikerbieten willen verbouwen voor de suikerbereiding, moeten daarvan kennis geven aan de fa brieken, aan welke zij hun bieten willen le veren. Zij kunnen met deze kennisgeving evenwel wachten tot zij van de fabriek, aan welke zij plachten te leveren, nadere mede- deelingen hebben verkregen. De fabrieken zullen n.l. aan de haar bekende leveranciers een circulaire met inlichtingen verzenden. Zij, die op 15 Maart evenwel nog geen cir culaire hebben ontvangen, doen goed zich ten spoedigste voor inlichtingen te wenden tot de fabriek waaraan zij leveren. Het zelfde geldt voor degenen, die nimmer over een garantie beschikten, doch thans wel bieten met de suikerfabrieken willen con tracteeren, daar ook voor hen, die vorige jaren niet leverden, de mogelijkheid is ge opend, voor levering aan de fabrieken op dezelfde voorwaarden in aanmerking te komen. Landbouwers, die zonder overleg met de suikerfabrieken, dus zonder te contractee ren, suikerbieten willen gaan verbouwen, zullen goed doen, er rekening mede te hou den, dat het in het voornemen van de Re geering ligt, het verbod te handhaven om suikerbieten voor voederdoeleinden te ver- koopen. Vervoer van suikerbieten anders dan naar de suikerfabrielten zal dus niet zijn toegestaan. 'S-Gtevénhafe, 37 Februari 1940. PETROLEUM IN LAND- EN TUINBOUW De Minister van Economische Zaken maakt het volgende bekend. Aan houders van door petroleum gedre ven tractors of andere motoren, welke uit sluitend voor werkzaamheden in den land en tuinbouw worden gebruikt, kan thans ontheffing van het hamsterverbod voor pe troleum worden verleend. Hij, die een dergelijke ontheffing wenscht te ontvangen, moet bQ den provincialen voedselcommissaris in de provincie, waarin hij gevestigd is, twee aanvraagformulieren aanvragen, welke ingevuld aan dezen moe ten worden opgezonden. Hierna kan betrokkene, indien de provin ciale voedselcommissaris dit noodig oor deelt, ontheffing van het hamsterverbod voor petroleum voor een periode van ten hoogste 1 maand bekomen, tot maximaal een in de vergunning te vermelden hoeveel heid. Alleen de vergunningen, welke in den loop van de maand Februari afgegeven worden, blijven', behoudens tusschentijdsche intrekking, tot 1 April van kracht. Op het tijdstip, dat eventueel tot distri butie van petroleum zou worden overge gaan, komt de vergunning automatisch te vervallen. LOTERIJ OP HET EILAND THOLEN Hoewel we onze lezers reeds eerder de christelijke meening omtrent het loten hebben voorgehouden, willen we, nu ons ge bleken is, dat misbruik van het lot ook op ons eiland nog voorkomt, toch een keer op dit onderwerp terugkomen. 't Werpen van het lot wordt ons op meer dere plaatsen van Gods Woord voorgesteld Loten was dus bij het volk Israël in gebruik. Maar daarmede is geenszins be wezen, dat het ons steeds is toegestaan, Wij dienen even na te gaan, wanneer het lot onder Israël werd geworpen. Doen we dat, dan komen we tot de con clusie, dat het lot gebruikt werd in gevallen van noodzakelijkheid, waarbij de mensch zelf was betrokken en derhalve zelf zeer bezwaarlijk een goed oordeel kon uitspre ken, zooals bij de verdeeling van landerijen eni goederen; het oplossen van geschillen, enzoovocrts. Men kon daarbij den Naam des Heeren aanroepen evenals de Apostelen dit deden bij de verkiezing van een apostel in de plaats van Judas. 't Gebruik van het lot in Israël was dus wel zeer onderscheiden van het gebruik daarvan onder de heidenen. Deze gebruikten het om den wil der go den te leeren kennen, door het werpen van pijlen e.d. We vinden daarvan een voor heen in Ezechiël 21 21 en vervolgens. Ook onze heidensche voorouders maakten van staafjes van hout of gzer met daarin gekraste letters gebruik, om de toekomst te weten te komen. Onder Israël was loten in dezen voi-m verboden. De wil van God kwam men te weten door Urlm en Thummin. Wat we daar precies onder verstaan moeten is wel eenigszins duister. In elk geval is het voor ons een bewijs, dat Gods wil door den mensch niet door een willekeurige loterij mag worden uitgevorscht. Een ander gebruik van het lot dan Gods Woord ons leert, is derhalve heidensch. Maart de maand met de negen zomer- sche dagen maar voor de rest wisselval lig en Siberisch guur de maand voor Uwe Rheumatische Pijnen. Daarom, neem nü Kruschen Salts. Om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren,, die Uw pijnen verwekken en de ooi'zaalc zijn van al Uw leed. Een dankbare dochter schrijft: ,,Mijn vader gebruikt nu al een paar jaar Kruschen Salts, en hij wil ze voor niets ter wereld missen. Vroeger liep hij compleet krom van de Rheumatische pijn. Hij probeerde alles wat hem aangeraden werd, zonder eenig resultaat Totdat Kruschen een nieuw mensch van hem maakte en hij is toch bijna 70 jaar Mevr. F. G. Ook U zal Kruschen goed doen! Kruschen's aan sporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden maakt deze organen weer jeug dig en actief. Ze gaan krachtiger werken en reinigen zoodoende Uw bloed van de pijnverwekkende zuren, die zich nu ophoo- pen in spieren en spierweefsels eni gewrich ten. Koop vandaag een flesch Kruschen en begin dadelijk Uw verlossende kuur! Kruschen Salts is Verkrijgb. bij apoth. en drog. k f 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak.) Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opger. 1756. En toch vindt het plaats In onze zgn. christelijke samenleving. Soms op een schijnbaar geoorloofde en vrome manier. Men wordt b.v. gekozen als ambtsdrager en ,,zit er mee" wat men doen zal, aanne men of bedanken. In beide gevallen zijn er' bezwaren. Het is dan zeer gemakkelijk een paar reepjes papier te beschrijven met aangenomen" of. bedankt". Of, men neemt den Bijbel en laat dien opengevallen om een of andere tekst te „krijgen" om uit de moeilijkheid te ge raken. Dat is mis en onbijbelsch. God roept de ambtsdragers in Zijn Kerk uitwendig en in wendig en baant de weg voor hen. Indien deze dingen den toets van Gods Woord niet doorstaan kunnen, wat zullen we dan moeten denken van de verschillen de loterijen; om. geld en ten bate van mu ziek- of sportvereenigingen of, wat soms ook gebeurt, ten bate van een of andere philantrophische vereeniging. Wij zeggen: absoluut ongeoorloofd. Als men niet meer weet hoe geld binnen te krijg'en, gaat men een loterij uitschrijven, speculeerende op de hebzucht van den mensch. En 't lukt maar al te vaajc! Dat moest niet zoo zijn. Een volk, dat Gods Woord belijdt en ook beleeft, doet niet mee aan loterij; zeker niet om geld te winnen of om wereldsche vereenigingen in stand te houden en ook niet tot het zgn. oefenen van barmhartigheid. Aan echte barmhartigheid zit voor een christen geen hoop op een zoet winstje. Loten alleen in uiterste noodzaak en on der aanroeping van Gods N,aam en anders nooit', zij ons standpunt. Misschien meent iemand dan iets te zul len verliezen. Dat geeft niet. God dienen om aardsch gewin, gaat niet, maai' Hij geeft wel een groot loon, aan allen die Zijn geboden onderhouden^ BESTE JONGENS EN MEISJES.' Zoals de meeste mensen een praatje be ginnen over het „weer", zo hebben jullie en ik het ook meestal gedaan; jullie in de brieven en ik in het hoekje En geen won der! Er moest wel over vorst, sneeuw en \jzel gesproken worden, omdat het dit jaar toch wel iets bizonders was. Maar nu, nu is de vorst verdwenen. De lentemaand is begonnen en we zullen maar hopen dat er in die maand mooi lenteweer zal komen ook. Nu hebben we niets anders nodig dan heerlijke zonneschijn, die de har de aarde weer zacht maakt en geschikt om bewerkt te worden. Dit laatste wordt weer zoetjesaan tijd. We gaan nu beginnen aan de Maartraad sels. RAADSEL I: 1. letter. 2. verscheurend dier. 3. zeevogel. 4. vrouw van Lamech. 5. zoon van Nadab (1 Kron. 2.) 6. koning van Israël. 7. koning van Juda. 8. berg waarop de Wet werd afgekon digd. 9. vriend van Job. 10. zoon van Ebjasaf (1 Kron. 6.) 11. mist, 12. Joodse overpriester. 13. veldheer die streed tegen Sisera. 14. letter. 15. letter. 16. plaats waar Paulus lange tijd ver toefde. 17. profeet. 18. zoon van Isai. 19. man, op wiens dorsvloer David offerde (1 Kron. 21.) 20. dienstmaagd van Sara. 21. priester die Salomo zalifde, 22. één der kleine profeten. j 23. Joodse maand (Esther 8.) 1 2 3 i 5 6 7 m 8 o b* X. o, 9 CM co •"r 1 m v.n 1^ ts ri CS CS fll |<s M <N 10 ^^m «■IM I^HB l^MK II 12 «■Mi ^HB ■■M MMk 13 14 24. zoon van Heber (Gen. 10.) 25. man in Lydda, die acht jaar krank lag (Handel.) 26. burg van Ahasveros (Esther.) 27. gebruikte Jakob als peluw. 28. letter. Zijn deze woorden goed, dan vormen de letters op de kruisjeslijnen van 1-14 en 15- 28 samen, een gedeelte van een tekst uit Prediker 12 (nieuwe spelling.) Dit raadsel is ingezonden door Adrie Teu- nis van G|iirp, Ooltgensplaat. Nu volgen de oplossingen van de vorige raadsels. OPLOSSING 1: Zoekt den Heere in de dagen uwer jonge lingschap. Onderdelen zijn: Dagon, Zedekia, Ezau, Pniël, Jona, Saul, Hendrika, wegen, recht genade. OPLOSSING 2: Spreuken petrus ruth obed kades korah ehud laban mahalath abimelech abraham nicodemus debora OPLOSSING 3: ZaJig zijn de vneedzamen, want zjj zullen Gods kinderen genaiamd worden. Onderdelen zijn: Jesaja, David, Salomo, Middelaar, Uzziël, Zevengesternte, winter, dennen, Ginnekenl. OPLOSSING 4: Abigail «s effatha laodicea ekron thekoa hagel en vuur Haggai athalia l simeï Simeon Cham hosea achab charbona haman andreas rachab Rlka D, Herkingen. Jammer dat je zolang op de prijs moest wachtenl Maar 'tis nu toch in orde, hè? Was het gezellig bij opoe? Je hebt al een hele verzameling handwer ken, denk ik. Ko D., Heridngen. Dat kon niet beter treffen: het eerste deel al in je bezit en' het tweede kreeg je nu! Als de neefjes en nichtjes zulke prijzen zien, dan willen ze ook ineens beginnen om mee te doen. Johannes W. de G., Heridngen. Nu is de sneeuw verdwenen, hè? Maar wat zullen jullie nu last van 't water heb ben! In Finland zullen ze wel willen dat de sneeuw nog een poos blijft. Denk je ook niet? Aatje de G., Herkingen. Nu is 't schaatsenryden voorbij, hoor! Was je niet zenuwachtig toen het openbare les was Werd er veel aan je gevraagd Is je zus al beter? Chris de G., Herkinigen. Dat was een mooie brief, Chris! En net jes geschreven ook. Ik mag het wel hpren, dat kinderen, die hier in ons land nog cjnbe- zorgd voortleven, ook wel eens met(hun gedachten uitgaan naar de kinderetf en mensen van andere landen, die zo waar worden bezocht. De goedertierenheden des Heeren, waarmee wij zo worden omringd, zouden ons tot bekering kunnen leiden! Maartje van N., Sommelsdijk. Nu zijn de vingers niet stram meer en stp, Nu ril je niet meer over heel je lijf. De zonnige lente komt dra in het land De sneeuwpret en ijspret zijn nu aan de kant. Nu hopen' we weer op vruchtbare dagen, Al komen wellicht ook de Maartse vlagen. Maatje J. Oude Tonge. Dat de prijs zo goed is bevallen, blijkt wel uit je brief, die je er speciaal voor hebt geschreven. Het doet me genoegen, dat je het boek zo mooi vindt, en dat ze het allemaal zo prachtig vonden. Had je niet gedacht, dat de prijs zo mooi zou zijn? Mlej. R. Vollediger zal ik me maar niet uitlaten, want misschien bent u daar niet zo voor. Mijn hartelijke dank voor de vele moeite, die u vrijwillig op u hebt genomen. Die puntjes op die laatste letter is niet zo erg. Dat zien de kinderen zelf wel. Die weinige regels uit uw brief spreken van een langdurig ziekbed. Een groot voor recht zou het zijn als de belofte uit Ps. 41 vers 4 vervuld wordt of zal worden. Wïlt u nog meer aan me schrijven ('t behoeft geen raadsel te zyn,) dan zal i)t zeer belangstellend zijn. Allemaal. Ditmaal zal iit maar geen brieven meer beantwoorden van de nieuwe zending. De brieven, die nu beantwoord zijn, waren nog van de vorige keer. Ik zal dus nu maar stoppen. Probeert al len het nieuwe raadsel te maken. Er is nog al werk aan, maar daarom heb ik het met opzet nu al geplaatst. Zo hebben jullie een hele maand tijd om erover na te denken. De hartelijke groeten voor allemaal van jullie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 4