Plaatselijk Nieuws Een weldaad wor Vvf oogen De levensstandaard stijgt Uienmarkt BEKENDMAKING i^>éde\har.;s N.V. Electriciteits Maatschappij ,,Goeree-Overflakkee" Engeland oorlog' voert, dat de neutralen slefhta eeldeWk verlies s;ait en de wiize van Dultschland die zich bil den oorlog ter zee aan de levens en rechten der zeelieden niet stoort. In dat licht moet men dan ook Churchill's nieuwe uitbarsting zien. De strijd in Finland duurt onverminderd in hevigheid voort. Het komt ons voor, bi1 het lezen van de berichten in binnen- en buitenlandsche bladen, dat de situatie voor de Finnen hachelijker wordt. Evenwel hebben zij, al zijn ze hier en daar om strategische redenen terug getrokken stand kunnen houden. Door de onophoudelijke bombardementen der Russische batterijen is Viborg in een volslagen puinhoop veranderd. Nog zijn de Russen niet meester van de stad, de Pin nen verdedigen zich heldhaftig, iedere voor uitgang der Russen kost hen ontzettende verliezen aan menschenlevens en oorlogs materiaal. Wel krijgen de Finnen meer aan voer van vliegtuigen, waardoor zij zich te gen de Russische luchtmacht beter kunnen verweren, maar om aan de voorste stellin gen van de Mannerhelmlinle stand te hou den, kwamen de munitie zendingen te laat. Volgens Reuter moeten de Russen op de Karelische landengte nieuwe versterkingen hebben saamgetrokken en vallen de Sovjets met twee volledige divisies op het V i b o r g-f r o n t aan. De worsteling is verbitterd, de Russen beschik ken over een geweldig aantal kanonnen, tanks en vliegtuigen. Het is een ononder broken stormloop, als een stroom voert men de soldaten, vallen ze, ze worden direct weer door tientallen aangevuld. Wel hebben de Finnen ook versterkingen gekregen, maar het zal de vraag zijn of zg' op den duur stand houden. Steeds wordt nog oor- logs materiaal aangevoerd en komen er vrij wllllgers de gelederen versterken. God ver hoedde, dat het arme Finland niet door het Communistische Rusland onder den voet zal worden geloopen. Maar het zal een won der zijn. Noorwegen wil buiten de oor log biyven en z^n houding in het Russisch-Finsche con flict Is gelijk aan die van Zweden, zooals koning Gustaaf die heeft uiteengezet, al dus heeft minister Koht in een interview met United Press verklaard. Noorwegen zal niet officieel intervenieeren, omdat dit het land voor het groote gevaar zou plaat sen in den Europeeschen oorlog betrokken te worden. Koht zeide, dat hij niet alleen het oog had op een Duitsche actie, in geval Noorwegen en Zweden troepen naar Fin land zouden sturen, maar speciaal op het gevaar, dat het Noorden in het groote Euro peesche conflict geraakt. Wij schrijven vandaag 1 A&iart 1940 met welke datum het eerste half jaar van den tweeden Europeeschen oorlog in deze eeuw alweer achter de rug is. Noorwegen heeft in dit halve jaar reeds 50 schepen verloren, met te zamen 110.000 ton. 350 Noorsche zeelieden en passagiers lieten daarbij het leven. De minister van buitenlandsche za ken, Koht, heeft in een rede met klem be toogd dat een einde aan de zee-oorlog tegen de neutnalen zou worden gemaakt. Wanneer de Engel- schen de neutrale schepen dwingen de con- trole-havens aan te doen, geeft dat den Duitschers niet het recht de schepen tot zinken te brengen. Van het Duitsche en Fransche front in het Westen valt niets van beteekenis te melden. Kleine schermutselingen worden ge voerd, do/ tot een groot offensief komt het niet. Het is een afwachtende houding, die wordt aangenomen. Turkije Is paraat voor alle gebeurlijkheden. Men weet, dat dit land de grens vormt aan Kaukasus, waar Engeland en Frankrijk den Rus zou den kunnen bestoken en waartoe naar men meent groote troepen in Egypte zgn saam getrokken. De Turksche premier Saydom heeft te Anharu een redevoering gehouden waarin hg gezegd heeft, dat Turkije gereed is voor wat er ook moge komen. 30 milli- oen Turksche ponden zijn uitgegeven voor het leger. Als ongegrond verklaarde hg de berichten, dat Turkije den staat van beleg had afgekondigd en zich gereed maakte voor defensieve of offensieve bewegingen van de sovjet-unie. WiJ wenschen zoo zei hiJ geenerlei actie tegen de Sovjet unie te ondernemen en wiJ kunnen niet in zien, dat er voor de Sovjet-Unle reden be staat om ons aan te vallen. is de druk van de „Micro" Taschbij- bel voor dames. Zoowel het Oude en Nieuwe Testament als de Psalmen en Catechismus is ge drukt in een zeer duidelijke zwarte let ter op hagelwit papier, zoodat het le zen een genoegen is. Heusch als U zich deze bijbel aanschaft zult U niet meer behoeven te turen. Het lezen van deze druk zal U geen moeite kosten. Komt U ze zelf eens beoordeelen? Wij zullen U gaarne de fraaie collectie blndwijzen toonen, die alle met en zon der dulmgreep te verkrijgen zijn. Prijzen vanaf f s.'js GEBB. DE WAAL MIDDELHABNIS Vandaag igoud Morgen Icoper Is de typische kenschetsing waarmede de groote schommelingen in de uienhandel worden aangeduid. Op 8 Februari was de prijs nog f 2.50 per 60 K.G. Op 20 Februari was de prijs f 5.per 60 K.G. Op 27 Februari was de priJs weer f 2.50 per 60 K.G. De berichten vanuit Engeland zfln nog zeer somber. Er zijn speculanten la bals- se aan het werk, welke de markt ontzaglijk afbreken. J- Woensdag was de prijs in Londen nog 7/Donderdag 6/6 en wij vernamen dat hedenmorgen aangeboden werd door één twee exporteurs tegen 6/mogelijk nog wel tegen 5/9. 6/6 Is een prijs van plm. f 2.75, 6/een prijs van plm. f 2.40 t 2.50. Wanneer nu wordt aangeboden tegen een nog lageren prijs, dan kan iedereen zien hoe de handel gedreven wordt. Met opzet wordt thans de prijs afgebro ken, waardoor in de landbouw, maar ook de exporteurs die nog met uien zitten van f 4.50 en f 5.groote verliezen lijden. De paniekstemming welke wij hier gehad hebben, is wat gekalmeerd, maar omge keerd heerscht er nu een paniekstemming In Engeland, want uit dezelfde boot waar uit voorheen werd verkocht voor 9/ wordt nu verkocht voor 6/ Al wordt aan de koopers medegedeeld, dat dit gepaard gaat met groote verliezen, zij wijzen op de andere exporteurs, die tegen die lage prijzen aanbieden en het er dus schijnbaar wel voor kunnen doen. Door het feit, dat hier weinig of niets aifgegeven wordt, wordt verwacht, dat het diepste punt thans wel is bereikt en de markt zich langzaam wat zal herstellen. Het jammerste is echter, dat het seizoen reeds zooverre verstreken is, want het is zeer kort dag en iedere dag welke noodig Is tot herstel, telt af. Blijven de aanbiedingen vanuit Flakkee en voomml. ook uit Zeeland zoo schaarsch als nu de laatste dagen, dan Is er nog ver wachting, dat er eenlge verbetering zal in treden, doch houden de aanbiedingen aan welke, al is het minimaal, toch net voldoen de zijn om de eerste behoefte te dekken, dan treden er geen prijsverhoogingen meer in. Aanbiedingen te Londen beneden de koop prijs hier op Flakkee hebben alleen ten doel, de prijzen nog meer af te breken, doch wordt van hieruit er niet op gerea geerd, dan moeten ook die speculanten af laten, en wordt de toestand iets gezonder. Waar de hausse en de baisse speculatie in sommige topweken in de uienmarkt al jaren zulk een groote invloed uitoefenen, is het ons onbegrijpelijk, dat noch van de zijde der exporteurs, noch van de zijde der landbouwers maatregelen getroffen worden om deze zoo ruïneerende speculatie wat meer aan banden te leggen. De priJs is op het oogenblik t 2.50 per 60 KG. Te Nieuwe Tonge werd gisteren f 2.60 besteed, omreden tegen if 2.50 niet of weinig werd verkocht. De VeUlng noteerde gisteren netto ook plm. f 2.60. AVONDSCHOOL VOOR VAKLIEDEN TE MTODELHABNIS In een der tekenlokaleni van de Am- bachtsschool had op Donderdagavond de sluiting van de Avondtekenschool plaats. Voor de jongelui Is dit een ieder jaar weer kerende belangrijke avond. Er wordt be kend gemaakt wie er bevorderd zijn tot een volgende klas en aan de zesde Wassers wordt, zo ze dit verdiend hebben, het ge- tulgschrlift van de Avondschool uitgereikt. Alle 6e klassers hebben het genoegen ge smaakt dit voorname papier te ontvangen. Dhr. Gideon heeft in ernstige woorden de jon gelui gewezen op het belangrijke van steeds het beste te blijven doen In hun leven. De oud-leerllngen C. Mellssant en L. Blok hebben in keurige bewoording hun dank je gens de school en de leraren uitgesproken. Nadat nog de heer van Hemert en de di recteur het woord gevoerd hebben werd de avond met nog enkele woorden door den heer Gideon gesloten. De namen van hen die bevorderd zijn en van hen die een getuigschrift hebben ont vangen volgt hieronder. Overgang en uitreiking van Getuigschrif ten op Donderdag 29 Februari 1940. Bevorderd tot de tweede klasse: Timmerlieden: A. M. A. Lambert Oude Tonge. iHetselaars: A. A. C. van Driel, Nieuwe Tonge; W. van der Welle, Sonunelsdijk. Bevorderd tot de derde klasse: Smeden Bankwerkers: F. Nieuwland, Dirks land. SchUders: H. A. Appel, Sommelsd^k. Metselaars: Ph. Bezemer, Oude Tonge; T. Duhen, Dlrksland; L, W. van der Welle, Den Bommel. Bevorderd tot de vierde klasse: TimmerUeden: P. Verkerke, Sommelsdijk. Schilders: A. L. Hobbel, Ooltgensplaat. Metselaars: W. de Keizer, Sommelsdijk. Bevorderd tot de vijfde klasse: TlnamerUeden: P. C. Hobbel, Ooltgensplaat Smeden Bankwerkers: J. van Dijk, Dlrks land; K. J. de Goede, Stellendam; C. van der Velde, Mlddelhamis. SchUders: L. van SUedregt, Middejhamis; Nadat door ons de tarieven voor de levering van electrlciteit belangrijk werden verlaagd ko men herhaaldelijk verzoeken tot ons van niet aan aangeslotenen om medewerking van ons bedrijf tot het aanleggen van lichtinstallaties In hun perceelen. Als reden wordt daar dan bij opgegeven, dat de totale som van aanleg, aanschaffing van lampen, gloellanmpen enz. te bezwaarlijk Is om over te gaan tot het nemen van electrlciteit. De stroomkosten vormen daarentegen geen beletsel meer om aan te sluiten. Teneinde soUede aanvragers tegemoet te komen hebben wij besloten een beperkt aantal aan vragers aan een lichtinstallatie, bestaande uit 3 lichtpunten, op voordeellge wijze te helpen» Deze toezegging Is echter zoolang van kracht als onze materiaalvoorraad voor den aanleg en aanslui ting hiervan toereikend Is. Deze medewerking geschiedt onder de navolgende voorwaarden: Met ingang van heden tot nadere bekendmaking kan een leder die nog niet op ons lichtnet is aiajigesloüen en nog geen electrische installatie heeft een electrische installatie van 3 lichtpimten verkrijgen met toijbehoorende lampen-pendels, porceleinen Isapjes, plafonniers en 3 gloeilampen, een en ander geheel compleet en bedrijfsklaar voor den prijs van f 33. Op verlangen 'kunnen bestaande lampen zonder prijsverhooglng voor electrisch gebruik veranderd worden. Wanneer de aanvrager dit wenscht, kan het bedrag van 22.worden voldaan door storting van 10.bij het geven van den opdracht tot het makenj van de Installatie, terwijl het restant ad 12.in 12 termijnen van 1.— p. maand tegelijkertijd met de maandelljksche stroomreke- nlng zal worden geïnd. De Installatie Is dus uiterlijk 1 jaar na de Inbedrijfstelling eigendom van den aanvrager. Voor nadere Inlichtingen wende men zich tot het Kantoor der N.V.E.M.G.O. Hoflaan C. 159, Middelharnis of tot de erkende Installateurs ter plaatse. Zij dl© het voornemen hebben in den loop van dit jaar electrlciteit voor verlichting te gaan gebruiken raden wij in hun belang aan dit niet uit te stellen tot in het najaar maar zich onmiddellijk daarvoor op te geven. Aanvragen zullen in de volgorde van opgave aan ons kantoor worden behandeld en toege wezen. WiJ behouden ons het recht voor aanvragen niet te accepteeren overeenkomstig het bepaalde in artikel 15 van de Algemeene Voorwaarden voor de levering van electrlciteit. Voor berekening der stroomkosten verwijzen wij U naar de folder door ons in December j.l. verspreid getiteld: „WAT KOST MIJ EEN GOEDE VERLICHTING?" of, wanneer U meerdere inlichting wenscht wendt U dan tot het kantoor der E.M.G.O. Verder maken wij bekend, dat buitenbedrijf zijnde aansluitingen uit de desbetreffende percee len zullen worden weggenomen naar gelang bij ons behoefte aan dit materiaal bestaat voor aansluiting van toekomstige stroomgebrulkers. Waar verwijdering der aansluiting heeft plaats gevonden zullen bij heraansluiting; de kosten van aansluiting voor rekening van den momenteelen bewoner komen. N.V. ELECTRICITEITSMAATSCHAPPIJ „GOEREE-OVEKFLAKKEE" DE DIRECTIE. A. K. Vogelaar, Mlddelhamis: P. Vroegln- deweij Bz. Mlddelhamis. Metselaars: M. Kanters, Oude Tonge. Bevorderd tot de zesde klasse: Timmerlieden: J. J. A. Lambert, Oude Ton ge; P. Olievier, Dlrksland, A. P. L. Tleleman en P. L. A. Tleleman Mellssant; J. C. Wis se, Herkingen. Smeden Bankwerkers: P. Blok, Pz. Som melsdijk; A. Oosters, Stellendam, J. van d. Sluijs, Mlddelhamis; A. C. Vroege, Stellen dam; L. Bezuijen, Ouddorp. SchUders: C. Baart en W. A. J. Baart, Me lissant; Kr. de Gans, Middelharnis, W. Ras Ouddorp. Metselaars: D. van der Laan, Sommelsdijk. Leerlingen die een Getuigschrift ontvan gen: TimmerUeden, G. Breur, Mlddelhamis; P. H van den Broek, Sommelsdijk; J. van den Doel, Oude Tonge; J. Jongejan, Middelhar nis; C. Mellssant, Stellendam; P. van Kem pen, Ooltgensplaat; C. Schelle vis, Mlddel hamis; A. C. Snijder, Oude Tonge; B. Stan der, Oude Tonge. Smeden Bankwerkers: L. Blok Pz., Som melsdijk; M. Blok Jz., Sommelsdijk, J. van Maastricht, Ooltgensplaat. Leerling die een getuigschrift van den ver volgcursus ontvangt: Timmerman: A. Nieuwland, Dlrksland. Vijf leerUngen konden niet bevorderd wor den. EEN BIJZONDERE AANBIEDING VAN DE E.M.G.O. Het is wel opvallend, nu we door oorlogs omstandigheden in een tijd van prijs-stijgln- gen leven, dat de E.M.G.O. met een bijzon dere aanbieding komt van te verwerken materialen. Men leze daartoe nauwkeurig de advertentie, elders opgenomen in ons blad. De directie is zoo actief geweest om bij tijds extra, prima door de KEMA gekeurd materiaal in te slaan, waarvan zij, die nog niet ziJn aangesloten kunnen proflteeren. Men kan nu nog op bijzonder goedkoope wijze geïnstalleerd worden: voor f 22. (geen cent meer of minder) worden 3 licht punten gereed gemaakt, compleet met lam pen, fittings en gloeilampen, desgewenscht op gemakkelijke betalings-voorwaarden. Wanneer men terugdenkt aan de vorige mobilisatie hoe er toen gemarteld moest worden met een slechte, dure verlichting, zouden wij hen, die nog niet van electrlci teit ziJn voorzien aanraden onverwijld aan te sluiten. Dit te meer, omdat voor dien prijs zoo ongeveer slechts 200 kunnen wor den aangesloten. Wacht men tot het na jaar, is de kans misschien verkeken en zal men óf niet meer kunnen aansluiten óf veel duurder uit zijn. Het mooie van deze aanbieding Is ook, dat ieder vrij is welke instaUateur te nemen Deze worden dus niet uitgeschakeld. De in stallateur doet het werk en men betaald aan de Emgo. Deze aanbieding", gecombineerd met de laatste prijsverlagingen, brengen het ge bruik van electrlciteit voor den klein-ver- bruiker op een niveau, dat niet meer van „duur" gesproken kan worden. MIDDELHARNIS. De opbrengst der collecte voor Bij zondere nooden voor militairen heeft op gebracht In deze gemeente f 325.25. De Majoor der Rljksveldwacht van Oudenaarden Is In functie getreden in de plaats van Majoor Prüis, die naar elders vertrok. Vrijdag 1 Maart, dus heden, herdenkt de heer M. de Groot dat hij 40 jaar in dienst is bij den heer M. G. Bom. Het zal den jubilaris zeer zeker dien dag niet aan be langstelling ontbreken. SOMMELSDIJK. Donderdagavond kwam het Vrijw. Brand weerkorps in 8e jaarvergadering bijeen. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door den heer Burgemeester en Weth. J. H. Dijkers. De vergadering stond onder leiding van den brandmeester-generaal de heer C. Joppe Lz., die de vergadering open de met een hartelijk woord van welkom. Hij is tevreden over het door het korps In 1939 verrichte werk. Dankt allen voor hetgeen ze voor de brandweer hebben ge daan en wekt voorts op tot trouwe plichts betrachting. De Secretaris, de heer M. Knape Azn. brengt zijn jaarverslag uit waarin wordt gereleveerd welke werkzaamheden in het afgeloopen jaar zijn verricht. Enkele ma len moest de brandweer uitrukken. Één maal werd hulp ingeroepen van Middel harnis. Werkelijke hulp behoeifde daar even wel niet te worden verleend. Wat de toe komst ons brengen zal, aldus het verslag, weten we niet, maar wel weten we, dat het vrijwillig brandweerkorps van Sommels dijk zijn plicht zal nakomen. De Burgemeester, het woord verkrijgen de, zegt dat zijn hart met dankbaarheid vervuld is, voor alles wat het korps heeft gepresteerd. Het korps is andere gemeen ten ten voorbeeld. Hg weet, dat elders ge poogd wordt, het goede voorbeeld van Som melsdijk te volgen. Het stemt de bevolking tot tevredenheid ên geruststelling te weten dat een groep van wakkere mannen ten allen tijde gereedstaan, om in geval van brand onmiddellijk In te grijpen en het on heil te beperken. Spr. eindigt met de beste wenschen voor de vrijwillige brandweer. (Applaus) Als hoofd van den Luchtbeschermings- dlenst wijst de heer Dijkers op de inter nationale toestand. Wanneer er onverhoopt in Nederland oorlog zou komen, moeten we er op rekenen, dat ook ons eiland niet gevaarloos zou zijn. Het buitenland be wijst dat. De vliegtuigen komen overal en zaaien dood en verderf. Ze strooien voor namelijk brand- en brysantbommen. In de allereerste plaats is dan de brandweer geroepen te redden wat te redden is. In verband hiermede wijst spr. op de zware taak, die op het korps rust. Hij wekt op tot groote paraatheid en spoort aan tot plichtsgetrouwe nakoming der vröwlUig op zich genomen verplichtingen. (Applaus) Verschillende aangelegenheden ,de interne zijde van het korps betreffende werden be sproken, terwijl men geraimen tiJd nog in gezeliigen kout bijeen bleef. Aan het slot dankte de Voorzitter allen, en de stoffen worden met den dag duur der; Uw inkomen Is echter nog hetzelfde! En toch hebt U aan een nieuw voorjaars- costuum dringend behoefte. Geen nood, koopt een „Solispun" met één jaar garantie en U bent bevrijd van Uwe zorgen. We hebben nog een flinke voorraad stoffen vandaar koopt U bij ons nog voor OUDE PRIJS, een costuum van onverwoestbare kwaliteit, vervaardigt uit fiJne Engelsche Kamgarens. Geen Melkwol of andere kunstmatige pro ducten, die helaas reeds veel in den handel worden gebracht. „Englisch Solispun" is een zware soepele stof, die nimmer verkleurd of kreukt en U jaren lang voldoening schenkt. Verkrijg baar in vele fraaie dessins, zoowel gedek te tinten als de meest moderne Nouveau tés. Zoekt dus niet langer; U wilt toch geen risico loopen? Koopt danEnglisch Solispun. WiJ komen U gaarne met coupons of sta len bezoeken. A. ALEMAN OUDDORP Voor maatkleeding en confectie. voor het meewerken aan het welslagen van dezen gezeliigen en leerzamen avond. DIRKSLAND. Op de beurs besteedde men voor de uien f 2.50; aardappelen f 2.en poters f 1.50 per HL. Donderdag is de haven alhier open gebroken, zoodat de scheepvaart weer is geregeld. MELISSANT. Maandag j.l. reed een personenauto bij het Station-NoUendljk tegen een ijzeren paal met het gevolg, dat v. d. W. door de voorruit vloog. De bestuurder N. kwam met de schrik vriJ, terwijl de auto tamelijk beschadigd werd. Alhier zal een woonhuis publiek wor den verkocht op 7 en 14 Maart veiling en ajfslag bij v. d. Werf. Het huis staat aan de Nieuwe weg en wordt thans bewoond door dhr. Adr. Me lissant. HBRKINGEN. Houders van geiten, aangesloten bij de Geitenfokvereenlging worden er op ge wezen, dat de jonge lammetjes moeten worden bezorgd bij dhr. D. Struijk welke de hoogste inschrijver Is. Het aantal kiezers volgens de nieuw vastgestelde kiezerslijst bevat voor kiesge rechtigden voor leden der 2e Kamer, Prov. Staten en Gemeenteraad 532 namen. Na een geheelen vrinter te hebben stil gelegen heeft beurtschipper de Korte de beurt op Rotterdam weer geopend. OUDDORP Door de rijks en gemeentepolitie wer- den nabij den Zuiddgk alhier eenlge perso nen bekeurd wegens het zoeken en rapen van mosselen. Tegen een tweetal andere personen werd procesverbaal opgemaakt wegens overtrs" ding van de motoj*- en rgwlelwet.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2