CHDWEEK&LADÖpGED.GnonD51AG vöSrdIZUID-HO^^^ TABAKSPIJPEN N.Y. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „EUANDEN-NIEUWS" HOUTEN 12 cent GEMENGD NIEOWS. 12e Jaargang WOENSDAG 28 FEBRUARI 1940 No. 1121 Het probleem van de oorlog VERBRUGGE Ingezonden OFFICIËELE CRISISPUBLICATIES WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 19350PGENOMEN HÉT BLAD .ONZEEILANDEN" - 18E JA ARG AN G reo MID DELHARNIS JOH. VAN DAM. C. HOEK P. v. d. BROEK. Ds. H. DE VALK. P. D. BLOMMAART. UITGAVE VAN Gevesiigcl te MlddeUuumis r Prins Hendr&str.. 122 G Giro 167930 i Fostboz 8 Td. 17, Abonnementsprgs 90 cent per 3 maandenbti vooruitbetaling. Verschgnt lederen Woensdag en Z»t(xdag 2 maal p«r week. Afzondermke Bummen 5 ccai Buitenland 8 gulden per jaar B^antooT Toor Zeeland: St. Maartenadyk Starbt, Telef. 69. Advertentiefp^js 20 cent per regel. Reclames 40 et.; E>ienst<! aanvragen en aanldedingen van 1—6 r^eb 80 et.; Boekmaan» kondigtng 10 cent per regel Contracten belangi#: lager. (VERVOLG EN SLOT.) We zouden tenslotte nog iets zeggen over de wijze van oorlogvoeren, welke aan eischen van moraal en menschelijkheid moet voldoen. Men zou hier kunnen spre ken van het oorlogsrecht. Dit is dat ge deelte van het volkenrecht, dat de rechts betrekkingen regelt tusschen oorlogvoe rende staten onderling en ook die tusschen hen en de neutralen. Het is hiermee echter nog meer dan met het volkenrecht in het algemeen zóó gesteld, dat het een zeer ge ringe bindende kracht heeft, daar het na tionale recht door de staatsmacht wordt gesanctioneerd, doch het volken- en oor logsrecht geheel afhankelijk is van de goede wil der mogendheden zelve bij ge brek aan een super-internationale macht, welke dit recht kan handhaven. De Vol kenbond, die eenigermate als zoodanig moest optreden, is in dit opzicht door het saboteerende optreden zijner eigen leden een mislukking geworden. Het zou daarom eigenlijk beter zijn niet van oorlogsrecht, doch slechts van oorlogsgewoonten te spreken. Het is niet onze bedoeling, hier een op somming te gaan geven van de verschil lende declaraties, conventies en vedragen, welke op diverse conferenties zijn vastge steld. Gedurende de laatste helft der vori ge eeuw is men voortdurend bezig geweest de oorlogvoering te humaniseeren. Zoo werden bepalingen gemaakt tot verbete ring van het lot van zieke en gewonde soldaten, maar ook omtrent het gebruik der wapenen. Allerlei kwesties zijn op de samenkomsten der mogendheden, met na me ook op de belde VredesconCerenties in Den Haag in 1899 en 1907, ter sprake ge weest, zooals de regeling van de zeeoorlog, het verbod om ontplofbare stoffen te wer pen uit ballons (vliegtuigen-bommenwer pers waren er toen nog niet), verbod om vergiftige of verstikkende gassen te ge bruiken, idem van dum-dum-kogels (ge weerkogels, waarbij het voorste deel van de stalen mantel is weggenomen en de loo- den kern eruit kan dringen, waardoor zeer gevaarlijke wonden ontstaan.) Verder valt hierbg te vermelden de behandeling der krijgsgevangenen, die er recht opheb ben niet als misdadigers behandelt te wor den, maar als bona-fide-tegenstanders. Voorts de kwestie der non-combattanten. Niet ieder heeft het recht mee te strijden; wie als burger, zonder bij het leger inge deeld te zijn, meevecht, stelt zich bloot aan fusilleering door de vijand, indien hij ge vangen genomen wordt. Het is voor vrij willigers wel niet noodig een uniform te dragen, maar ze moeten een bevelhebber hebben, een onderscheidingsteeken en hun wapens openlijk dragen. Zoo niet, dan wor den ze by de non-combattanten gerekend. Ook nu erkent men algemeen, dat het ge bruiken van vergif ongeoorloofd is, b.v. door bronnen en levensmiddelen te vergif tigen, alsook het aanwenden van bacteriën of ziektekiemen. Het voeren van een gas- oorlog is eigenlijk ook verboden. In de We reldoorlog is het chloorgas meermalen toegepast en in Abessjmië hebben de Ita lianen eveneens strijdgassen gebruikt, maar het schijnt, dat menj in deze oorlog er toch huiverig van is, want er zijn nog geen betrouwbare berichten over gepubli ceerd. Natuurlijk valt onder dit verbod niet het gebruik van exploslestoffen in mij nen, brisantbommen etc. die bij het ont ploffen gifgas ontwikkelen, daar deze niet met vergiftigingsdoeleinden worden aangewend. Zoo is ook verboden het doo- den van den vijand, nadat deze zich op ge nade of ongenade heeft overgegeven, het gebruiken van een andere vlag of de uni form van de vijand, van de onderschei- dingsteekens van het Roode Kruis voor miUtaire doeleinden, het noodeloos vernie len van vijandelijke eigendommen, het dwingen van een onderworpen bevolking om direct of indirect deel te nemen aan krijgsverrichtingen, gevoerd tegen hun eigen land, zooals de Dultschers gedurende de Wereldoorlog in België hebben gedaan. Tot de materie van het oorlogsrecht be hoort verder de regeling der .positie van de neutrale staten, die veelal hun neutraliteit plechtig afkondigen en de bepalingen pu- bliceeren, welke hun verhouding regelen tot de oorlogvoerenden. En ook niet te vergeten het contrabanderecht, dat vooral nu zooveel stof opwerpt, omdat ook dit recht niet internationaal vaststaat en der halve met voeten) wordt getreden. Hierbij komen allerlei kwesties aan de orde, bv.: moet alleen de absolute contrabande (wa pens, munitie) worden aangehouden of ook de relatieve (voedsel, katoen, rubber, goud). Nu de oorlog meer en meer een to tale oorlog wordt, dwz. niet alleen mili tair, maar ook economisch wordt gevoerd, ligt het voor de hand, dat men tenslotte alles als contrabande gaat beschouwen. Zoo zou er meer te noemen zijn, maar genoeg hiervan. De regelingen op papier zijn heel aardig, maar de practijk spot er meestal mee. Waar is het oorlogsrecht, als neutrale schepen met neutrale bestem ming zonder contrabande aan boord wor den getorpedeerd? Waar is de eerbiediging der neutraliteit als Dultschers een Hollan der en een paar Engelschen op Neder- landsch gebied overvallen bij Venlo en over de grens sleepenj? En hetzelfde mag ge vraagd worden, als de Engelschen in de Noorsche territoriale wateren de Altmark aanvallen. De oorlog draagt nu eenmaal in zich de kiem der rechteloosheid. Zelve is hij een poging om geschillen niet volgens de regelen van het recht, doch met geweld op te lossen en daarom houden de groote mogeiidheden zich slechts inzooverre aan de afgesproken rechtsregelen, als het met hun belang overeenkomt. Van een recht vaardige wijze van oorlogvoeren is dan ook slechts weinig sprake. Wanneer wij nu eens nagaan, *elke oor logen Inderdaad voldoen aan de vier voor waarden, welke eraan gesteld mogen wor den, dan zijn er werkelijk heel weinige, die de toets kunnen doorstaan. Dan schieten er eigenlijk alleen de godsdienst- en vrij heidsoorlogen over, terwijl verreweg de meeste oorlogen, die de wereldgeschiedenis vanaf de oudste tijden tot nu toe heeft ge kend, ontstonden door de machtsbegeerte van den een of anderen eerzuchtige. En het is wel merkwaardig, dat het al dezen we reldveroveraars, of zij hu Nebucadnezar heetten of'Cyrus of Alexander of Augus tus of Napoleon, op dezelfde wijze ver gaan is. Het was met al hun wereldrijken: opgaan, blinken en verzinken. En niette min ziet de historie telkens weer nieuwe krachtmenschen verschijnen, die hun ide aal van grootheid en macht pogen te ver wezenlijken met opoffering van dé vrede en de welvaart van eigen Volk en met gro ve vertreding van de rechten van anderen. De Heere laat dit alles toe. Ook dit pro ces, dat de mensch, die tenslotte verant woordelijk is voor zijn daden, zelve uit voert, moet dienen om de historie te voeren naar het groote einde, dat is naar het we- reldgericht. Zooals we in de aanvang van onze artikelenserie zeiden, ook de oorlog staat in dienst van Gods wereldplan. En dat is niet om deze gansche wereld, zoo als zij reilt en .zeilt, met rechtvaardigen en goddeloozen, te leiden naar een toe komst van vrede en geluk en een paradijs toestand op aarde te doen terugkeeren. Deze wereld als zoodanig zal van de gru wel van de oorlog nimmer worden verlost. Hij is immers het noodwendig resultaat van der menschen zonde, doch tevens de straf voor zijn afwijking en goddeloosheid. Deze wereld, die van God afgevallen is, gaat voorbij en een nieuwe hemel en een nieuwe aarde zuUeni verschijnen, waarop gerechtigheid wonen zal en waar dus ook geen oorlog wezen zal. Daarop loopt Gods wereldplan uit, want dit is gericht op de verheerlijking van Gods deugden en op de zaliging der uitverkorenen. Daarom, wie zich verdiept in de raadselen der historie, ook van het huidig tijdsgewricht, zal er nooit in slagen deze op te lossen, zeker niet als hij alles beschouwt in het licht de zes tegenwoordigeni tijds. Deze drom van nevelen, om' met Asaf te spreken, zal pas worden opgeklaard, als we mogen ingaan in het heiligdom en het glanzend licht der eeuwigheid valt over den veelszins bloe dige historie der volkeren. Alles wat zich in de loop der eeuwen op deze zondige aarde heeft afgespeeld, zelfs oorlog en Ver volging, heeift tenslotte voor Gods Kerk, wier verlossing het centrale punt in Gods wereldplan is, moeten medewerken ten goede. Wij ontveinzen ons niet, dat wij van het probleem van de oorlog slechts enkele zij den hebben kunnen belichten. Nochtans ho pen wij, dat door deze artikelen dit zoo bij uitstek actueele vraagstuk voor velen in het juiste licht is komen te staan. „GIJ ZULT NIET STELEN." Dat geldt voor allen. Onder alle omstan digheden. Niet het minst ook in onzen be narden tijd. Niet het minst ook, wanneer er Rijksgelden bij betrokken zijn. Onder dat gebod: „gij zult niet stelen" behoort zeker he't kjnoeien bij het volvoe ren van Rijksopdrachten. Van dat knoeien' bij het uitvoeren van Regeeringsopdrachten kregen we dezer da gen uit de pers een voorbeeld onder de oogen, dat we niet 'anders kunnen kwali- ificeeren als laag fen gemeen. Onder verdenking van frauduleuze handelingen bij 'den aanleg van mili taire werken in de provincie Utrecht, is een aannemer juit Uithoorn in arrest gesteld. Verschillende opzichters zijn ontslagen en men acht het mogelijk, dat nog meer arrestaties zullen volgen. Bij de leveringvan bouwmaterialen voor verscheidene verdedigings - objec ten zou geknoeid zijn, onder meer zou het cement en zand voor het beton on deugdelijk zijn geweest. Verschillende objecten worden gesloopt en de aan nemersfirma zal ze op eigen kosten weer moeten opbouwen. Ten einde in de toekomst voor dergelijke onaange name verrassingen bespaard te blijven, is de controle thans zeer verscherpt. Het Rijk zal door deze frauduleuze handelingen geen schade lijden, daar de betalingen nqg niet zijn geschieden de voorwaarden van de bestekken zoo scherp zijn geformuleerd, dat in alle mogelijkheden wordt voorzien." Zoo lazeni we. Laag en gemeen. Een spe len met het leven van onze soldaten. Van de soldaten wier leven afhangen kan van de deugdelijkheid van het gebruikte mate riaal. En dat alles igedreven door de be geerte naar onrechtmatige winst, gedreven door geldzucht en gierigheid. Bloedgeld. Gelukkig dat het bedrog is ontdekt. Den autoriteiteni zij waakzaamheid aanbevolen opdat er waar voor het geld worde ge leverd en opdat zulke lage praetijken voor komen worde of intijds ontdekt. 's-Gravenhage, 24 Februari 1940. TEELTVERGUNNING LATE AARDAPPELEN. Dezer dagen werden door de landbouw crisisorganisaties aan de bij hen bekende telers van aardappelen formulieren toege zonden voor het aanvragen van een teelt- vergunning voor late aardappelen. Dege nen, die op 27 Februari a.s. zulk een for mulier nog niet hebbenl ontvangen en wel voornemens zijn late aardappelen te ver bouwen, dienen zich onmiddellijk na dien datum te wenden tot den landbouw-crisis- organisatie in hun provincie ten einde als nog eeni aanvraagformulier te kunnen ver krijgen,- daar zij, die voor een teeltvergun- ning in aanmerking wenschen te komen, daartoe vóór 9 Maart a.s. een aanvrage moeten hebben ingediend. Degenen, die niet meer dan 10 are op kleigrond of niet meer dan 20 are op an deren dan kleigrond vsdlleni verbouwen, be hoeven geen teeltvergunning aan te bren gen. 's-Gravenhage, 24 Februari 1940. PRIJSVERSCHILLEN VLAS EN VLASPRODUCTEN. Van officieele zijde vernemen wij, dat, aangezien de marktsituatie een herziening van de heffingen bij uitvoer van vlas en vlasproducten wederom noodzakelijk heeft gemaakt, thans voor partijen, waarvan de exporttransactie tot stand komt na 25 Fe bruari 1940 en zulks door den exporteur ten genoegen van de Nederlandsche Ak- kerbouwcentrale zal worden aangetoond, de ultvoerpr'ijsverschillen als volgt zijn vastgesteld: if 4.50 per 100 kg. Voor ander dan geroot stroovlas; f 9.per 100 kg. voor geroot stroovlas; f 4.50 per 100 kg. voor onbewerkte lokken; f 9.per 100 kg. voor gezwingelde lokken; f 15.per 100 kg. voor snuit, ten aanzien; waarvan door den exporteur vóór den uit voer aan de genoemde centrale wordt over gelegd een schriftelgke verklaring van het bestuur van één der door den directeur der centrale aan te wijzen vereenigingen, dat het zwingelsnuit is; f 21.per 100 kg. voor snuit, ten aanzien waarvan door den exporteur niet zulk een verklaring wordt overgelegd; f 35.per 100 kg. voor gehekeld vlaslint; f 20.per 100 kg. voor ander dan gehe keld vlasUnt, ten aanzien waarvan door den exporteur vóór den uitvoer aan de cen trale wordt overgelegd een schriftelijke verklaring van het bestuur van één der door den directeur der centrale aan te wij zen, vereenigingen, dat het afkomstig is van vlas, hetwelk is behandeld volgens de dauwrootmethode dan wel volgens de van ouds bekende Friesche methode; If 30.:per 100 kg. voor ander dan gehe keld vlaslint, ten aanzien waarvan door den exporteur niet zulk een verklaring wordt overgelegd. Het prijsverschil van f 4.50 per 100 kg. voor niet geroot stroovlas geldt voor par tijen van normale kwaliteit. Zooals reeds eerder werd bekend gemaakt, ligt het in de bedoeling, een regeling te treffen, waar door het mogelijk zal worden, om voor par tijen, welke van de normale kwaliteiten af wijken, lagere uitvoerprijsverschillen vast te stellen. 's-Gravenhage, 23 Februari 1940. MILTVUURBESMETTING. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat houders van partijen mengvoeder en mineralen, welke besmet zijn of van besmetting met mlltvuursporen verdacht kunnen virorden, hiervan, voor zoo ver zulks nog niet is geschied vóór 2 Maart 1940 aangifte dienen te doen aan de afdeeling Veevoederdistributie van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in oorlogstijd en voor de uitvoering van de landbouwcrisiswet 1933, Lange Voorhout 10 te 's-Gravenhage. Wordt geen; of te late opgave gedaan, dan zullen de kosten voor het alsnog weg halen en vernietigen van die partijen voor rekening zijn van de houders. Het is dus in hun eigen belang, de opgaven tijdig In te zenden. STELLENDAM Alhier is gevormd een Comité, bestaan de uit personen van verschillende kerkelij ke richting, dat zich ten doel stelt.gelden in te zamelen) ten behoeve van de gezinnen der schippers van garnalenvlsschersvaar- tuigen, welke ondanks de gevoerde actie door Gemeentebestuur en organisatie niet in eenige Rijkssteunregeling zijn opgeno men en derhalve reeds gedurende maanden op armenzorg zijn aangewezen. De toe stand in vele dezer gezinnen) is vanzelf sprekend kritiek, gelijk uit de verslagen in de bladen bekend zal zijn. Het Comité organiseert nu een collecte onder de Stel- lendamsche burgerij en verzoekt ieder naar vermogen bij te dragen, daarbij in aanmer king nemende, dat de visscherij voor deze gemeente eenj levenskwestie Is. Het Comité is als volgt samengesteld: P. D. HOLLEMAN, Voorzitter. A. VAN ECK, Secretaris. L. J. VOGELAAR, Penningmeester. Personen buiten Stellendam, die met de ze actie sympathlseeren, worden vriende lijk verzocht hun bfldrage te storten op girorekening 196736 van den penningmees ter den heer Vogelaar, post Melissant. Geachte Redactie, Verleen mij een plaats in Uw veelgelezen blad voor onderstaande regelen, waarvoor bij voorbaat dank. Met zeer veel genoegen las ik in Uw blad dat een Comité was samengesteld om kleederen in te zamelen-voor het zoo dap pere Finland. Nu, dit kunnen wij niet an ders bestempelen dan als een daad van on ze geachte Dames waarvoor ze uit alle deelen des lands niet anders dan lof ont vangen. Het kleine Finland wordt aangevallen door het geweldige Communisme. Maar toch wringt hier iets. W\j Nederlanders met overwegende democratische opvattin gen zijn geneigd om in beginsel alle hu^p te verleenen aan hen die zulks behoeven tenminste als wij daarvoor worden beloond met dankbaarheid en vereering. Finland is dus in oorlog en smeekt om hulp. Maar ook is de oorlog der Finnen, der Engelschen, der Dultschers en Fran- schen zelfs doorgedrongen tot in het in onze omgeving liggendeStellen- dam. Daar heerscht ellende en daar wordt evenzeer om hulp gesmeekt, daar is al dik wijls, zelfs aan onze tegenwoordige Over heid aangeklopt met gelijkluidende argu menten. Wat is hiervan het resultaat tot heden Niet alleen onze visschers-bevolklng Is door dezen Europeeschen oorlog getroffen, maar nog zijn er vele eigen volksgenooten die hier onder lijden al worden ze nu niet direct onder vuur genomen. Niet minder zorgzame ouders zijn er (om maar op ons eiland te blijven) vele die hun kinderen on der schamel dek moeten beschutten tegen de felle koude. Zouden deze comité's die nu de interna tionale hulp brachten, ook verder vrillen gaan om datzelfde werk der barmhartig heid toe te passen op nationaal terrein dan nu met dezelifde energie aangepakt om het lot der Stellendamsche visschers te verlichten, want deze menschen kunnen niet langer wachten. Het is aan den Minis ter gevraagd om een steunregeling in het leveni te roepen, maar laten wij hun laten zien dat zoowel voor Pinnen als Stellen dammers de barmhartigheid er zijn moet; javoorop moet gaan. Dan zal ons al ler rotsvast Godsvertrouwen gesterkt wor den in de overtuiging, ,Draagt elkanders lasten en vervult alzoo de wet van Chris tus." Uw AboTmé, Sommelsdijk, Febr. 1940 V. DUITSCH VLIEGTUIG SCHIET OP NEDERL. JAGER. Ernstig protest te Berlijn. Het Nederlandsclie toestel liad treffers in den neps en in den staart. ~De'"?egeerihgspersdIenst meldt: Een Nederlandsch jachtvliegtuig heeft Zondagochtend boven Oss een Duitsch Heinkel-honderdelf-K.-vliegtuig op om trent achtduizend meter hoogte aangetrof fen). Het Duitsche vliegtuig werd achter volgd In de richting Tilburg, waar het werd aangevallen, waarop het Duitsche toestel terugkeerde. Het Duitsche vlieg tuig is bij Reusel over de Belgische grens ontkomen. Het Nederlandsche jachtvlieg tuig heeft een treffer in den neus en twee in den staart. Naar aanleiding van het feit. dat het Duitsche vliegtuig de vermetelheid heeft gehad het vuur te openen op een Neder landsch vUegtuig, dat in de regelmatige uit oefening van zijn bewakingstaak optrad, zal de Nederlandsche regeering te Beriijn ernstig protesteeren. Zondag Is in de omgeving van Wouden berg een Duitsch vliegtuig waargenomien, waarvan de kenteekenen duidelijk zijn vast gesteld. Het vliegtuig bewoog zich van het Zuidoosten naar het Noordwesten. Het is van den grond aif onder vuur genomen door luchtdoel-artillerie, waarop het terugkeer de in Zuidoostelijke richting. Ook naar aanleiding van deze neutrali- teitsschending zal de regeering stappen te Berlijn ondernemen. Het type waarover de regeeringspers- dienst berichtte was de Heinkel honderd en elf K., de onbekendheid van het D.N.B, met het type vloeide voort uit de vermel ding Heinkel in K, het c^fer honderd en elf was bij vergissing een Romeinsche III geworden. MIJN ONTPLOFT TEGEN DIJK IN DEN HELDER. Geringe scliade. Zaterdagavond half acht is een mijn, wel ke door den westeniwind en den vloed was weggedreven, tegen den dijk te Den Helder ongeveer ter hoogte van het postkantoor tot ontploffing gekomen. Een geweldige knal deed zich over de geheele marinestad hooren en de talloozen, die zich dezen- Za terdagavond op straat bevonden, spoedden zich naar den dijk, om te zien wat er ge beurd was. In het donker viel echter niet waar te nemen, welke schade de mijn op de plaats van haar ontploffing had veroor zaakt. In de omgeving viel de schade nog al mee, hetgeen te danken is aan de omstan digheid, dat in tegenstelling tot Huis- duinen, waar de huizen op den dijk staan hier de huizen achter den dijk zijn gelegen). De kruin van den dijk ligt hier ongeveer gelijk met de daken der huizen. Van enkele hulzen in de Achterstraat en van het postkantoor braken eenige ruiten en van een meubelmagazijn aan den Ka naalweg ging eeni halve centimeter dikke spiegelruit in diggelen,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1