HEmiiTIEfC „Wat Mijnhardt maakt is goed'' TEELTREGEUNGEN Gemeenteraad Verkoopingen DRAISIIIA'vanVALKENBURC e A .1 LEVERT LUTHER'S VADER GEEN ONVERMOGEND MAN. Voor onze JoDgeDS en Meisjes Nu komen de brleveni aan de beurt. keer. Is hy ver van huis af? Oom Ko. De verschillende perspublicatle's om trent hetgeen wel of niet geteeld mag wor den, waren altijd nog niet even duideiyii, hoe 't nu precies wezen zal. En, waar de tijd dringt, wil ik zooveel my mogelijk is, een en ander trachten te verduidelflken. AARDAPPELS. Bekend Is, dat de teeltheffing voor den verbouw wederom f 50.per HA. z!al be dragen. Helaas weten we weer niet, die garantie is er niet bij, of de prijs der aard appelen) dan op een behoorlijk peil zal wor den gebracht. BIETEN. Voor 1940 zal 25 pCt. meer garantie worden verleend dan in 1939. Met de ver deeling zullen dit jaar de f abrieken worden belast. We willen hopen, dat een en ander goed verloopen mag, alhoewel er op deze wijze toch een onzeker element in blijft. De gepubliceerde prijs van f 12.50 per 0/00 heeft in landbouwkringen zeer terecht groote ontevredenjheid gewekt. De Cen trale Landbouworg. met den Bond van Coöp. Beetw.fbr. hebben zich tot taak ge steld, hierin verbetering te brengen, doch men doe goed, zich geen hoog cijfer voor oogen te stellenj. UIEN. Voor wat de uien betreft is bekend, dat 't gemiddelde van de laatste drie jaren mag worden verbouwd. Dit wordt thans volgens de Inventarisa tieformulieren uitgezocht. MJen krijgt dus straks een toewijzing, voor zoover men landgebruiker en teler was in '37, '38 en '39. Voor zaaiklaar ver huurd of gehuurd land wordt in 't alge meen geen toewijzing verstrekt. Alleen in bepaalde omstandigheden, zooals ongeschik te grond op eigen bedrijf of dergelijke kan hiervan worden afgeweken. Ook verande ringen in 't bedrijif, zullen door de districts commissie worden bekeken, men wende zich voor een en ander tot den heer H. van Heest. HAVER. Voor zoover men in '39 geen of weinig haver heeft verbouwd, kan op aanvrage vergunning worden verstrekt tot het ver bouwen van 34 HA. ,per werkpaard. VLAS. Ieder kan tot vandaag vergunning vra gen om vlas te telen en wanneer niet meer wordt aangevraagd, dan in totaal mag wor den verbouwd, krijgt ieder, ook de vlassers Voor de aangevraagde oppervlakte toe stemming, met de verplichting dit ook werkelijk te zaaien. Wanneer meer wordt aangevraagd, heb ben de telers van '37, '38 eni '39 voorrang. Bekendmaking hiervan is in de eerste da gen van Maart te wachten. FIJNE ZADEN. Voor 't telen van contractzaden wordt de vergunning in den regel aan de erkende Zaadfirma's verstrekt. WEILAND SCHEUREN. Wanneer vast weiland (volgens de laat ste Inv. form.) gescheurd wordt en men zaait daar granen op, mag men, boven de voedernormen, hiervan 1/3 der opbrengst houden. Voor onze streek dus een maatre gel van weinig belang, tenzg men inplaats van granen; ook peulvruchten kan verbou wen. Mocht de daartoe gedane poging slagen, kon een enkeling er misschien nog iets aan hebben. Voor de andere, in onze streek meest ge- eigende culture's is geen vergunning noo- dig, alleen met deze restrictie, dat sjalot- ten witlof en de van ouds bekende Flak- keesche paardepeen, bij ons op de bedrij ven boven de 10 HA. helaas geen plaats meer gegund wordt. Maandag 19 Febr. werd in Den Haag de Productie Commissaris met de Commissie van Bijstand voor de Prov. Zuid-Holland geïnstalleerd. Door verhindering van den Dir. Generaal, werd de commissie namens dezen toege sproken door Iz, Veenstra. ST. ANNALAND Gemeenteraadsvergadering gehouden op Din-sdag 20 Febr. j.l. onder voor zitterschap van den Heer C. M. P. W. Hanssens. Na opening en voorlezing van het ambts gebed houdt de Voorz. de gebruikelijke Nieuwjaarsrede, die, als naar gewoonte, beantwoord wordt door Wethouder Goede- gebuure. Hierna volgt mededeeling van een door B. en W. gedaan onderzoek van kas en boeken bij den Secretaris-Rentmeester van de Weezen armen waarbij in kas was en ook moest zijn f 7609.99. Idem bij den Gem. Ontvanger f 9323.06. Mededeeling van Ged. Staten, dat de goedkeuring op de begrooting 1940 nog is verdaagd, doch dat de gemeente toestem ming krijgt over de helft van de in die begrooting genoemde sommen te beschik ken, terwijl de belastingen kunnen) worden geind. Goedkeuring is verkregen op de onder- handsche aanbesteding van een nieuw Ge meentehuis en de daarvoor benoodigde geldleening, waarbij echter de wenschelijk- heid wordt uitgesproken om in de toe komst meer dan f 1000.per jaar af te lossen, indien dit mogelijk is. Door den Minister van Justitie is afwij zend beschikt op een beroep door de ge meente om het bouwen van een nieuw ar restantenlokaal te mogen opschorten. Daar echter aan het nieuwe raadhuis een arres tantenlokaal verbonden is, was de grond voor dit beroep reeds vervallen. In verband met den bouw van een ge meentehuis enz. zullen de opcenten op de vermogensbelasting met 8 worden ver hoogd tot 38 en die op de gemeenteifonds- belasting met 15 tot 55. De jaaropbrengst hiervan ad f 1817.zal voor 1940 dus be dragen f 1263.32. Ingevolge een verzoek van den Commis saris der Koningin wordt de politieveror dening aangevuld met een nieuw artikel (134a) waarbij het zal verboden zijn door middel van radio of andere wijze muziek enz. op den openbaren weg of Voor ande ren hinderlijke Wïjze te doen hooren. De strekking hiervan is alleen handhaving der neutraliteit. Het is dus niet de bedoeling het beluisteren van radiouitzendingen te be moeilijken of het den menschen om kleinig heden lastig te maken. Ter behandeling van het volgende punt der agenda gaat de raad over in besloten zitting. Na heropening wordt aan de orde ge bracht een verzoek van den nachtwaker om salarisverhooging. In verband met het reeds besprokene in officieuze zittingen, stellen B. en W). voor het salaris voorloo- pig ongewijzigd te laten, mede met het oog op de bijzondere omstandigheden. De Heer STOLS kan zich hiermede niet vereenigen. Hij vindt een salaris van f 400.voor de nachtwaker beslist onvol doende, vooral nu de werkzaamheden niet zijn verminderd en de kosten van levensonderhoud niet onbelang rijk zijn vermeerderd. Hy wil liever niet wachten op een door den Minister in uit zicht gestelde toeslag, zooals de Voorzit ter zegt. Tenslotte wordt het voorstel van B. en W. met 6 tegen 1 stem (dhr. Stols) aangenomen. Eveneens is Ingekomen een verzoek van den gemeentebode, om zijn salaris te verhoogen van f 300.— op f 500,—. In zgn verzoek wijst hij er op, dat het salaris nog steeds is, zooals het jaren geleden werd vastgesteld, doch dat de werkzaamheden sedert ongeveer zgn verdubbeld. B. en W. zijn van de billijkheid van dit verzoek overtuigd. Het ambt van gemeen tebode is tegenwoordig als een dagtaak te beschouwen. Daarom stellen ze voor, genoemd salaris op if 450.te brengen. De heer v. d. KLOOSTER vindt dat wel wat veel en zou f 50.verhooging willen geven. De heer PRINSE vraagt, waarom nu f 450.wordt genoemd, wat toch slechts een verschil van f 50.uitmaakt met het gevraagde. De VOORZ. zegt, dat hiermede een ver hooging van 50 pCt. wordt gegeven. De heer v. d. BOOGAART vindt f 450.- nog niets te veel. De heer STOLS voelt er voor om f 500.- toe te staan, maar zegt toch wel wat vreemd te staan kijken, wanneer hij dit voorstel vergelijkt met dat wat betrekking had op den nachtwaker. De VOORZ. zegt, dat jnet de bepaling op f 450.tevens al rekening is gehouden met den eventueel komenden toeslag. Het voorstel van B. en W. wordt daarna met 6 tegen 1 stem (dhr. v. d. Klooster) aan genomen. Aan het Bestuur der Bijz. School wordt voor 1940 een voorschot toegestaan ad 196 maal f 8.07 is f 1581.72. Het Bestuur van de Bewaarschool deelt mede, van haar onderwijzeres een verzoek om loonsverhooging te hebben ontvangen. Hoewel zij dit verzoek moet blUgken, ont breken haar de middelen om het toe te staan. De ontvangsten bedroegen over de laatste 5 jaren gemiddeld f 431.30, waar van voor onderhoud f 195.91 aif moest, voor salaris onderwijzeres f 226.93, zoodat Voor leermiddelen haast niets over bleef. Der halve verzocht zij het gemeentebestuur, om verhooging der subsidie. B. en W .stel len voor f 100.te voegen bij de f 100. die reeds gegeven worden, met de uitdruk kelijke bepaling, dat deze som alleen' ge bruikt mag worden om het salaris van de onderwijzeres te verbeteren. De Voorzitter motiveert dit voorstel met te wijzen op het nut van de Bewaarschool en het feit, dat de gemeente voor heel wat hoogere kosten zou komen te staan, wanneer ze zelf een Bewaarschool moest stichten en in stand houden. De heer STOLS ziet het belang van het hebben van een bewaarschool zeer goed in en kan ook de salarisverbetering goed keuren. Toch is er volgens zijn meening iets waarmede hij zich niet vereenigen kan en wel het soort bewaarschoolonderwös dat er gegeven wordt. Hij weet van zeer velen, die er hun kinderen niet heen willen sturen of er zelfs hebben afgehaald, om dat ze hun kinderen nog te klein vonden om met dé Godsdienst in aanraking te worden gebracht, zooals het daar'gebeurt. Zg voelden het meer als een bespotting van den Godsdienst. De heer PRINSE vermoedt en zeer terecht dat weer andere ouders hxm kin deren zouden atfhouden van een neutrale school. Dit bestrijdt de heer STOLS, want hij kan niet gelooven, dat de ouders het onder wijs verlangen zooals nu op de bewaar school gegeven wordt. Daar de gemeente raad echter geen zeggenschap hierin heeft, wordt met algemeene stemmen besloten f 100.te geven voor verbetering van de jaarwedde, met ingang van 1 Januari j.l. Tot leden Van de Comm. tot Wering van Schoolverzuim worden herbenoemd de hee- ren Kalle, Paape en Lanooy. De post onvoorzien van de begrooting 1939 wordt gebracht van f 834.54 op f 1479.50, en die van 1940 van f 1656.44 op f 2630.70. Ingetrokken wordt het besluit tot het aangaan van een geldleening groot f 3000 ZVz%- Ditzelfde bedrag wordt gehand haafd, doch de maximum rertte op 4%% gebracht. De leening voor den bouw van het gemeentehuis zal, indien mogeUjk, on der de burgerij van St. Annaland worden geplaatst. Voor kasgeld zal een tijdeUjke leening worden gesloten by de Boerenleen bank of by de Amsterdamsche Bank. By de rondvraag informeert de heer STOLS naar het resultaat van zyn onlangs gedane vraag inzake de verstrekking van busgroenten en blikvleesch. De VOORZ. antwoordt, dat busgroente zeer schaarsch was, zooals hem in Den Haag werd medegedeeld. Slechts 72 bussen snyboonen konden worden verstrekt. Een proef zal genomen worden met tomatenh soep. Wat blikvleesch en gehakt betreft, daar heeft men hier van afgezien, daar de menschen de samenstelling wantrouw den. Voilg jaar bleef de gemeente met meer dan 100 bussen zitten. Bekend en gezien in Ma,n8feld. De directeur van de Mansfeld A. G. is niet alleen een kundig leider van het groo te Mïdden-Dultsche mijnbedryf, doch te vens een, yverig historicus. Hy heeift zich groote verdiensten verworven door de be studeering van de voorgeschiedenis zy- ner maatsohappq, die nauw verbonden is met de geschiedenis van het land en van de menschen die er sinds eeuwen wonen. By zyn wetenschappeUjk onderzoek is hy ook gestooten op den vader van Martin Luther, den grooten Duitschen hervormer, Luther's vader, van wien algemeen tot nu toe gold, dat hy een arme mgnwerker, een eenvoudige kolendelver was, heeft op de zelfde plek gewerkt, waar thans de Mans feld A.G. haar bedryven heeft. De legende van den „armen mynwerker" heeft de di recteur grondig opgeruimd. Hy heeft op grond van oude kronieken vastgesteld, dat Luther's vader in het geheel geen arm man was, maar een eigen kopersmelterij bezat en eigenUjk beschouwd kan worden als mede-oprichter van de Mansfelder ko- permynen. Toen Luther's vader stierf, liet hy een vermogen achter van 30.000 zilvermark, een bedrag, dat in die dagen aanzieniyk was. In het MJansfeldsche land was vader Luther een man van aanzien. Men koos hem b.v, in een commissie, welke belast was met het vaststellen van de loonen. Hy stond algemeen bekend als een viytig en ondernemend werker, die er mede toe heeft bygedragen de koperbedryven in Middenf-Duitschland tot ontwikkeling en bloei te brengen. (De Tel.) Vrydag 1 Maart, des voormiddags 10 uur, te Stellendam, by de schuur van de weduwe en Erven C. Gebuis, om con tant geld, van Twee boerenwagens, kar, wielploeg, eggen, rolblok, wledmachine, beddenryder, windmolen, sleeper, paarden- beul, paardentuig, kruiwagen, hooi, stroo, mestput en meubilair. Notaris VAN DEN BERG. Zoolang een mensch geen pyn heeft en ook geen bepaalde klachten, waardeert hy maar half, dat rijke bezit van een goede gezondheid. Maar ook by de eerste aanwy- zingen van pyn hier, stramheid daar, zrtjn we gewooniyk nog onverantwoordeiyic roe keloos en onverschillig. Dat is ook de fout van de meeste hjders aan Rheumati- sche pijnen. Het gros van de slachtoffers van deze kwaal, die al zoo tallooze levens verwoest heeft, verzuimt bytyds maatre gelen te nemen. Toch is het heel wat ge- makkehjker Rheumatische pynen in den aanvang te bestryden, dan wanneer de schadeiyke zuren, die de pynen veroorza ken, zich hebben vastgezet en genesteld in spieren, spierweefsels en in de gewrichten^ Zoo'n haard van schadeMjk urinezuur. Wordt de bron van de steeds weerkeeren- de sloopende pynen. Ddèrom laat het zoover niet komen; doe een bloedzuiveren- de kuur met Kruschen Salts. De minerale zouten oefenen de aansporende werking op Uw lever, nieren en ingewanden uit, welke deze organen noodig hebben, om het bloed met jeugdige kracht door Uw aderen te doen stroomen. G&t moet gebeuren! Dan worden al die giftige zuren, uit Uw bloed gefilterd. Dan is er geen sprake van op- eenhooping van urinezuur, want dit wordt dan langs natuuriyken weg afgevoerd regelmatig en grondig. Dédrom, neem voortaan ook Kruschen Salts, lederen mor gen de beroemde kleine dageiyksche dosis. Wdt zal U dat goed doen, hoe veel prettiger zult ge U voelen, méér zelfver zekerd, méér fit, beveiligd voor pyneni droefenis en ongemak. Kruschen Salts is verkrygb. by apoth. en drog. 0.4O. 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabr. E. Griffiths Hughes Ltd. Manchester (Engeland). Opger. 1756. DIERENBESCHERMING. Ingevolge een in ons blad van 17 Febr. geplaatst ingezonden stuk over vee-vervoer per R.T.M, heeft de Inspecteur van de „Nederl. Vereen, tot bescherming van die ren" afd. Rotterdam een onderzoek inge steld en hem meegedeeld, dat op Dinsdag middag 13 dezer een extra tram voor de passagiers reed, en het vee, dat op de boot bleef staan, omstreeks een half uur later is verder vervoerd. De Vereen, voor Dierenbescherming be treurt het, dat by de plaats gehad hebben de strenge vorst het vee-vervoer niet be ter beschermd kon plaats hebben; geslo ten wagons staan by de R.T.M, niet ter be schikking. Genoemde Vereenlging acht het raad zaam, wanneer eigenaars van vee met de zen dienst wenschen te vervoeren de die ren een dek op tè leggen. Wy voldoen gaarne, om dit onder de aandacht van de veehouders te brengen. Redactie. BESTE JONGENS EN MEISJES! Daar nog vele brieven op een antwoord wachten en het nu de laatste keer weer al is In Februari, begin ik maar dadeUjk aan het nieuwe raadsel. Het is. No. IV. Schryf onder elkander: 1. zuster van David 1 Kron. 2.) 2. bevroren water. 3. betekent: word geopend (Markus 7.) 4. één der 7 gemeenten van KI. Azië (Openbaringen.) 5. PiUstynse stad. 6. woonplaats van den profeet Amos. 7. zevende plaag over Egypte. 8. één der kleine profeten. 9. Vorstin, die al het koninkUjke iSaad van Juda ombracht, behalve Joas. 10. man die David vloekte. 11. stam van Israël. 12. zoon van Noach. 13. één der kleine proifeten. 14. goddelooze koning van Israël. 15. één der zeven kamerlingen van Ahas- veros. 16. verdrukker der Joden in Ahasveros' tyd. 17. broeder van Simon Petrus. 18. herbergde de verspieders. zyn deze woorden goed, dan vormen de beginletters een opschrift van één der Mes siaanse psalmen, en het betekent: hinde des dageraads. Dit raadsel, waarin ik enige veranderin gen heb aangebracht, werd ingezonden door Truida de Dreu, Bruinisse. Arentje van D., Ooltgensplaat. Ik begin al met een mager briefje, maar toch krijgt het een antwoord, zoals je ziet. Wist je vraag 2 B niet? Toch eenvoudig toen je de oplossing las. hé? Ja, Arentje, 't is maar een weet. Je moet het maar niet in je gedachten kunnen krijgen. Hendrika van D., Melissant. Gelukkig, dat je niet boos op my bent. Dan heb ik liever dat het een andere raad selmaker geldt. Maar omgekeerd ben ik ook niet boos op jou, omdat je het niet had. Ieder maakt maar zo goed en zoveel hy kan. Dat is nogal gemakkeUjk, niet waar? Ko van R., Melissant. Wat waren er veel kinderen ziek! Is het nu al aan 't beteren? Is Mina's griep al voor- by en zyn er nog meer patiënten gevolgd? De Februari maand is nogal eens een echte zieke-maand. Jan van R., Melissant. Wat studeert je broer ver van huis! Hy zou met zulk een winter haast niet thuis kunnen komen. Weet hy al wanneer hy sol daat worden moet? En hoe is de prys jou bevallen? Bep S., Mlddelhamis. Al de brieven bevatten nog sneeuw- en ysvertelsels. En geen wonder! Zo'n winter als nu beleef je niet zo dikwyls in je leven. Als je zusje groter is mag ze ook wel aan me schrijven, maar je noemt ze toch niet ondeugend omdat ze 't nü al wil Lies S., Mlddelhamis. Het was een verblydende thuiskomst, juist op je moeders verjaardag! 't Is te zien aan je brief, dat je broer thuis was. Of heb ik mis gekeken? Ik vind het goed, hoor! Heb je nóg veel vorderingen! op de schaats gemaakt? Ik hoorde van een an der, dat het al zo goed ging! Maatje J., Oudie Tonge. Is de keelpyn al over? Is er geen griep op gevolgd? Dit gebeurt nog al eens. „Verheven va der" staat niet in de Bybel, maar daarom is het nog niet foutief. Er zyn meer woor den die niet in de Heilige Schrift voorko men; denk maar aan: sacrament, Drieëen* heid. Abraham wil eigeniyk zeggen; vader van menigte der volken. Bep P., Oude Tonge. Een middagje komen? Het verzoek is heel vriendelyk, maar het is niet uitvoer baar. Wat een verjaardagen kort op elkaar! Die datums mag je wel in een boekje zet ten, om er aan te denken. Nelly K., Oude Xonge. 't Was jammer dat je ziek was op je verjaardag. Toch hebben ze je niet verge ten, dat heb ik wel gezien. Nog een klein beetje geduld en dan is er kans dat er van my ook nog iets komt. Marietje L., Nieuwe Tonge. 't Is een heel mooi geschreven brief j die je me gestuurd hebt, maar de inhoud was droevig, nietwaar? Ik vind het helemaal niets erg dat ik geen kennisgeving heb ontvangen. Ik ben toch maar een onbeken de oom, hé? Ik vind het goed dat je Saartje trouw bgstaat. Zo hoort het. Nog een poosje, dan kan je nog veel meer helpen. Marie S., Middelhamis. Het is altyd ifyn als pa met verlof komt, hè? Jammer dat het altyd Zo gauw om is. Dan weer maar moed op de volgende Adrie T. ivaa G., O'plaat. 't Is een aardig raadsel, dat je gemaakt hebt. Daar heb je heel wat üjd aan moe ten besteden. Als 't in de krant staat, zal 't wel mooi zyn. Voordien moet Ik het nog eens goed controleren. Dat begrijp je wel, he'? 't Was een lange brief,; Adrie! Maart de V., Goeree. Deze winter zal je niet gauw meer ver geten, Maart. En de soldaten, die gemobi liseerd zyn, ook niet. Heeft Jan nogal niet veel kou geleden? Ik geloof, dat er nogal goed voor de soldaten gezorgd wordt. Lena de V., Goeree. Dat is nu toch ook een vraag: of ik om een bakje thee kom. Even later schryf je, dat je tot de knieën in de sneeuw zakte, en dat je door een sloot zo op het land ging lopen om naar de kerk te gaan. Nee, Lena, éls ik kom, dan moet het eerst een beetje zomer zyn. Jan V. d. G., Melissant. Nog harteiyk geifeliclteerd met je ver jaardag. Jan. Het is al lang geleden dat ik tien werd. Ik verjaar niet in de winter maar in de herfst. Moet je nog meer we ten? Voorlopig Is het dus nog niet. Betje van L. Nieuwe Xonge. Aan Betje, Hier heb je dan een albumvers Door Ome Ko geschreven; Doe trouw je plicht by al je werk. Zolang je biyft in leven. Zoek naarstig naar 't bestendig goed, Dat God aan ons wil geven; Dat meegaat zelfs tot na de tyd. Als 't leven gaat begeven. Arle van L., Oirksliand. Gaat het beentje-over rijden nu al be ter? Nu is 'teen winter waarin je wel kan oefenen! Nu zullen er goeie rijders komen. Denk je ook niet? Woiuter de V., Goeree. Ik heb jouw briefje ook gelezen. Ik vind het heel goed dat jy mee gaat doen als je wat ouder bent. De wil is er alvast. Dat zie ik wel. Jacob !Van K., Ouddorp. Dat is niets erg, dat je eens een keer absent was. Ik neem het je niets kwalyk. Zestien graden C. is de moeite waard, hoor! Toch is het in ons land nog kouder geweest. Er kwamen nog wel acht graden byi Naar je cyfers ben ik nieuwsgierig. Mina o., Den Bommel. Was die troostprijs al zo naar je zin? Wat zal je dan bly zyn als er een grote prijs komt! Houd maar moed. Allemaal. Inzenden! Tot myn spyt kunnen nog niet alle brie ven een plaatsje krijgen. Volgende week, hoor! De harteUjke groeten van OOM KO.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 4