„EILANDEN-NIEUWS" Simon Gieke WEK UW LEVER-GAL OP Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude 2e BlAD - ZATERDAG 24 FEBRDARI 1940 N«. 1120 BINNENLAND Marktberichten OFFICIEELE CRISISPUBLICATIES Het s.s. „Ameland" is op zijn weg naar Indië door een ontploffing ge- troffs^n en gezonken. Op onze foto ziet men het schip. Centrale veiling MIddelharnis De Icetter van Scherpenisse Chr. Weekblad op Ger. Grondslag voor de Zuld-Holl. en Zeeuwsche Eilanden Uitgave van de N.V. .Eilanden-nleuws" MIddelharnis. Te) 17. Giro 167930, Postbui 8 0e winter wijkt Weer Netler- landsche scliepen vergjaan On ze in- en uitvoer stei^lt gedaald De garnalenvisschers te S^ïellen- dam zonder steun Verschillen de berichten. De winter wijkt! Het gaat er nu inder daad op lijken, dat de barre winter van '40 de vlucht neemt. Er komen lentegeu ren in de lucht. De Bilt voorspelde, dat er groote kans is, dat de dooi nu defmitief zal intredew. 's-Morgens vriest het nog een weinig, maar klimt de zon boven de kim men, dan biedt zij reeds zoo'n warmtegloed dat het fel dooit. J, Nu heeft, zooals we weten, de dooi ook zijn gevaren: de rivieren wassen sterk en ook Is ijskruien nog niet uitgesloten. In België haddett reeds overstroomingen plaats en,, de was der rivieren, kon vandaag ons land bereiken. Met ijsbrekers werkt men met man en macht, om het ijs stuk te krij gen en de stroomvermellingen zoodoende een goeden afloop te geven. De herinnering aan „het jaar veertig" zal, alles bij elkaar genomen, onze gene ratie lang heugen! Zooals ons ook de Europeesche oorlog van '39-'40 lang heugen zal! Als neutraal land, buiten deze oorlog staande, lijden wij er groote ifinantieele en ook materieele ver liezen, door. Schier lederen dag gaan er van onze koopvaardijschepen door mijnen of torpedo's naar de zeebodem, en is de koop vaardij nauwelijks meer uit te voeren. Nu valt te melden, dat de stoomtreiler „Pet ten" IJm. 49 op de Noordzee is gezonken, nadat het een lek door een ontploffing in de machinekamer had gekregen. De be manning kon gered worden en is te IJmui den aan land gebracht. Ook is het Neder- landsche kustvaartuig „Alja" dat op weg was van Spanje naar Nederland vergaan. Dit motorkustvaartuig 385 ton groot, stootte nabij Glenan op een wrak ge lukkig kon ook hier de bemanning worden gered. Kapitein is de heer W. Nooitge- dacht te Groningen en was eigendom van den reeder J. v. Dijk te Groningen. Door een geweldige exploisie is ook het motortankschip „Den Haag" gezonken toen. het op weg was van New York naar Rotterdam met een lading van 11.800 ton olie voor de A.P.C, aan welke maatschappij het schip toebehoorde. Zon der voorafgaande waarschuvring geschied de, toen het schip rustig in kalme stee voer, opeens een ontploffing, waarbij het schip zoo goed als in tweeën brak. Men had nauwelijks tijd om in de booten te gaan, één der reddingsbooten werd in de davids vernietigd, de bemanning werd ijlings in de drie beschikbare booten ver deeld. Waar het precies is gebeurd weten wij niet met zekerheid te zeggen, in ieder geval ver van de gevaarlijke aöne zoodat aan torpedeering gedacht wordt. Van de 39 opvarenden zijn er 13 te Londen aange komen, die door een Engelsch schip wer den opgepikt, w.o. ook de kapitein dhr. C. jWijker. De twee andere sloepenworden nog vermist. Op 15 dezer heeft de scheeps ramp zich voltrokken), zoodat men vreest dat 26 man is omgekomen. O.W.-BELASTING. ONTWERP ONDERWEG. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffen(de het wetsont werp tot instelling van een Leeningsfonds, deelt de minister o.m. mede, dat het ont- weï;p tot heffing van een oorlogswinstbe lasting reeds sinds eenigen tijd het depar tement van Financiën heeft verlaten. BUNSCHOTEN GAF VOOR FINLAND. Bunschoten heeft niet achter willen blij ven bij de vele steden' en gemeenten, die ten bate van Finland een collectie hielden Een inzamieling van huis tot huis de vori ge week in het 5500 inwoners tellende plaatsje heeft Uefst if 2000.35 opgebracht. Een oude Vrouw, die geen geld had om weg te geven, stelde den] collectant haar trouwring ter hand. IN- EN UITVOER STERK GEDAALD. Blijkens mededeeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg volgens de voorloopige cijfers de Nederlandsche invoer (zonder goud en zilver) in Ja nuari 1.402 (vorige maand 1.690, vorig jaar 1.647) millioen K.G., ter waarde van f 139 (vorige maand f 147, vorig jaar f 112) mililoen. De uitvoer beliep in Januari 559 (vo rige maand 735, vorig jaar 1.114) millioen K.G. ter waarde van f 72 (vorige maand f 68 vorig jaar f 79) millioen. Het percentage der invoerwaarde ge dekt door de uitvoerwaarde beliep 51.5% (vorige maand 46.0 vorig jaar 69.9.) DE GARNALENVISSCHERS TE STELLENDAM. Vragen aan de regeering. Het Tweede-Kamerlid, de heer Amelink heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken de volgende vragen gesteld. Is het waar, dat te Stellendam, speciaal onder de garnalenvisschers, ten gevolge van dea oorlogstoestand en van maatrege len, genomen in het belang der defensie, en tengevolgeni van den langdurigen winter, een noodtoestand is ontstaan van zoodanig karakter dat gebrek wordt geleden en dat het gemeentebestuur gebonden a,ls het is aan beperkte financieele middelen, daarin niet voldoende kan voorzien. Is het waar, dat de schippers te genoem der plaatse van eiken steun zijn uitgeslo ten en de minister van Sociale Zaken af wijzend heeft beschikt op een verzoek, de ze schippers in de Rijkssteunregeling te mogen opnemen) Indien de voorgaande vragen bevestigend worden beantwoord zijn de ministers dan bereid maatregelen te treffen, waardoor in den bedoelden nood kan wordeni voorzien en .söjn zij dan bereid te bevorderen, dat voor de schippers een speciale steunrege ling wordt getroffen? NAAR VERMINDERING VAN GARNA- LENINVOER IN BELGIË? BRUSSEL, 20 Febr. (Per. tel.) De Hooge Raad voor de zeevisscherij, advisee- rend lichaam, waarnaar het departement van Zeewezen dikwijls luistert, hield te Oostende een vergadering welke door den gouverneur van de provincie West-Vlaan- deren werd gepresideerd. Op de agenda stond een bespreking van de moeilijke si tuatie der Belgische gamalenvisscherij. Om hierin verbetering te brengen wer den diverse voorstellen gedaan, inhouden de allereerst vermindering van den; garna len invoer uit Nederland. (Tel.) en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam ia vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zün slechts lap middelen, moet CARTER'S LEVER-PII, IiETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bü apotheker» •n droffisten. t. 0.75. ETTEN, 21 Februari 1940. De aanvoer op de hedeni alhier gehou den veemarkt bedroeg 202 stuks. De aanvoer van melkvee was normaal, de handel matig en de prijzen iets lager. De aanvoer van muntig vee was voldoen de, de handel stil en de prijzen onveran derd. De aanvoer van jong vee was iets min der, de handel redelijk en de prijzen iets dalende. De aanvoer van vet vee was voldoende, de handel tamelijk en de prijzen als vorige week. De aanvoer van biggen was voldoende, de handel vlug en de prijzen onveranderd. Prijzen: Kalf koeien van f 140245; kalf vaarzen van i£ 135240; melkkoeien van f 150250; mager vee van f 110140; graskalveren van f 3595; vet vee van f 0.320.40 per kg. levend gewicht, en big gen van f 14—20 per stuk. UIENVEILING van Dinsdag ZO Febr. '40. Gewone uien f 7.82 8.51 Drielingen f 2.71 Picklers f 3.37 3.48. Tweede soort f 2.98. Stekuien f 0.53 0.68. Alles per 100 KG. Aanvoer 68000 KG. Veilingen van Donderdag 22 Febr. 1940. UIEN: Gewone uien i 6.10 Drielingen if. 1.71 1.80. Picklers f 3.01 3.17. Tweede soort f 2.42 2.91. Stekuien f —.12-------.31. Alles per 100 KG. Aanvoer 62000 KG. EIEREN. Kipeieren 4950 kg. f 4.50—4.61 Kipeieren 58—61 kg. f 5.63—5.84 Boter f 0.80—0.83 per pond. 's-Gravenhage, 21 Februari 1940. MAXIMUM-PRIJZEN VOOR HOOI. Naar ons van officieele zijde wordt me degedeeld, hebben de militaire autoriteiten In het verloop der hooiprijzen aanleiding gevonden, den Minister van Economische Zaken te verzoeken, ter zake regelend op te treden. Tengevolge daarvan is in de gisteren avond verschenien staatscourant een be schikking opgenomen aangaande de prij zen, boven welke het verboden is weide- hooi, lucerne en roodklaverhool uit de eer ste hand te koop aan te bieden en te ver- koopen. Deze prijzen bedragen ,per 100 kg. bij levering franco binnen 10 km. van het be drijf van den verkooper: weidehooi lucerne en roodklaverhool Ie kwaliteit f 53.— f 58.— 2e kwahteit f 49.— f 54.— 3e kwaliteit f 45.— f 50.— Bij andere leveringscondities dienen de verkoopprijzen met de genoemde in over eenstemming te zijn. Het uit de latere hand te koop aanbie- deni en verkoopen van de genoemde hooi- soorten en kwaliteiten tegen prijzen, wel ke meer bedragen dan de hiervermelde, ver meerderd met een redelijk bedrag voor kós ten en winst, is eveneens verboden. PROVINCIALE BOND VAN GBITENFOK-VEREENIGINGEN IN ZUID-HOLLAND. Op Zaterdag 17 Febr. j.l. hield de Pro vinciale Bond van Geitenfokvereeniglngen in Zuid Holland zijn Algemeen* Vergade ring in Hotel Coomans te Rotterdam. De vergadering was druk bezocht, ruim 70 af- deelingen van de 83 waren door hun afge vaardigden vertegeniwoordigd. Onder de aanwezigen bevond zich eveneens de Heer Ir. P. Verhoeven Rijksveeteeltconsulent voor Zuid Holland. Te ruim kwart over twee opent de voor zitter de Heer H, Roest uit Brielle de ver gadering met een woord van welkom in het bijzonder aan den Riijksveeteejtconsu- lenit, wien hij dank brengt voor zijn be moeiingen inzake de verstrekking van vee voeder aan geiten. Uit het jaarverslag van den secretaris penningmeester blijkt, dat de Bond zich in een gestadigen groei mag verheugen. Het aantal aifdeelingen klom van 76 op 83, het aantal leden van 3816 tot 4081, terwijl het aantal geiten steeg van 7069 tot 7402. Het aantal bokken, in de afdeelingen gestatio neerd bedroeg 115 of 13 meer dan het vo rig jaar. Het verslag wijdt voorts veel aandacht aan de melkcontrole bij geiten. In een lut tel aantal jaren is op dit gebied reeds veel bereikt, zoodat melkproducties van 700 800 K.G. per melkperiode, geen zeldzaam heid meer zijn, terwijl er van'de 137 vol ledig gecontroleerde geiten 6 waren waar bij de melkproductie 1000 K.G. en meer be droeg. Het hoogste resultaat bereikte een 4-jarige geit van den Heer M. Wielaard te Melissant, die de 1515 K.G. haalde. 60% der gecontroleerde geiten( had bovendien bij deze hooge melkgift een vetgehalte der melk van 45%. Als regel stelt de Bond, dat geen bokken worden aangehouden, waarvan de moeders niet zijn gecontroleerd op melkgift en vet gehalte. Het verslag dringt voorts er op aan dat de afdeelingen vooral plaatselijk propagan da .zullen maken voor het fokken; van goe de geiten en dat met name de plaatselijke autoriteiten niet mogen worden gepasseerd als het gaat om belangstelling te wekken en te vragenj voor het werk van de geiten- fokkers. Intensieve propaganda is voorts gelegen in het deelnemen aan kringkeurin- gen en tentoonstellingen, waar het beste uit het beste aan het publiek kan worden getoond. Krachtig strijdt de Bond voorts tegen de z.g. wilde bokken, dat zijn bok ken die niet in een stamboek staan inge schreven. Reeds in 41 gemeenten, van Zuid- Holland is zulk een verordening in wer king. Groote medewerking wordt daarbij vaak ondervonden van de plaatselijke auto riteiten. De vergadering verlengde met algemee- ne stemmen het bestuurslidmaatschap van den Voorz., de Heer H. Roest, die reeds bijna vanaf de oprichting deel uitmaakt van het bestuur. De secretaris wenscht hem met een kort en hartelijk woord geluk met zijn benoeming en hoopt dat de Heer Roest zijn taak nog vele jaren zal mogen ver richten tot welzijn van den Bond. De Heer Roest wordt voorts nog candidaat gesteld voor het bestuur van de Nederlandsche Commissie voor de Geitenfokkerij, een Or ganisatie, waarbij alle Provinciale Bonden zijn aangesloten. De vergadering benoemt hem tevens als afgevaardigde naar de ver gadering van deze commissie op 14 Maart aanstaande. De agenda van de vergadering, bevatten de tal van voorstellen, werd verder vlot aifgewerkt, terwijl vooral de rondvraag in de smaak bleek te vallen. Ruim 20 afdee lingen namen hieraan deel. Te ruim kwart over vijf sluit de voor zitter de zeer geanimeerde vergadering met een woord van dank aan allen, voor de verrichte arbeid. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 et. Proef- doos 10 et. TWEEDE DEEL. De vendröylng van de Spanjaarden van onze eilanden. Drfor MEVAHOR. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 75. Daarom was Baayeszoon er tegen om geweld te gebruiken; Maar een ander middel bleef er niet over. De verraderlijke spionnen van Alva, de handlangers van Anthonio wisten de ver blijfplaats van de arme menschen, uit zich zelf zouden ze het niet meedeelen. Dan was er geen ander middel om hun verblijfplaats te ontdekken. Toch durfde Baayeszoon aan de Kluppel zijn toestemming niet te geven. Hij wilde het eerst overleggen met zijn vrienden, Voshole en Simon Gieke. Misschien was het hun nog wel gelukt om er achter te komen. Baayeszoon maakte de aifspraak met den jager, dat hij over eenige dagen zou terug komen en dat ze dan verder zouden zien. Daarop was Baayeszoon heen gegaan om langs allerlei omwegen tegen het aan breken van den morgenstond in de jacht- hut aan te komen. Daar vond hij ook Voshole en Simon reeds. Geen van drieën had eenige ontdekking kunnen doen. Ook Simon niet. 't Was een moeilijke tocht die hij ge maakt had. In Noordelijke richting was hij gegaan in een wijden boog om het dorp Poort- vliet heen. Toen, was hij van af den Noorddijk dwars door de Welhoek in de richting van het kasteel gegaan. Slechts een man als Simon had het kun nen doen. Er was geen weg. Dwars door poelen en plassen, door moe rassen en rietvelden was hij eindelijk in de nabijheid van het kasteel gekomen. Hoe dichter bij het kasteel hoe gevaarlijker. Een breed moeras scheidde hem ten laatste van den kasteelmuur. Er zat niets anders op, daar moest hij door heen waden zonder eenig gerucht te maken. Hoe nader hij bij den muur kwam hoe meer het gevaar dreigde. De maan was ondergegaan, 't Was nu geheel duister geworden. De wind was opgestoken en een koude regen sloeg hem in 't gezicht. Als een somber donker geheel doem,den de wal len en de muur voor hem op. Voetje voor voetje steunen/d op zijn polsstok schoof hij vooruit. Geen geplons of eenig ander ge- ruchi nocht hij maken want dan kon de bezetting gealarmeerd worden. De wind die den regen in zijn gezicht striemde belette hem het uitzien maar anderzijds was het hem gunstig omdat nu het geplas in het water ook minder te hooren was. Plotseling zonk hij weg. De moerassige waterplas ging hier plotseling over in de kasteelgracht. Tot aan zijn hals zakte hij in het water. Gelukkig behield hij zijn tegenwoordig heid van geest. Vooruit moest hij. De gracht door en dan de muur beklimmen. Hij waadde door de gracht heen en stond toen voor den m,uur. Eerst even rusten en af wachten of er geen onraad kwam. Zoo bleef hij eenigen tijd vastaangedrukt tegen den muur staan. En toen tasten of hij zich op den muur kon werken. Waar hij stond ging het niet. Geen enkel uitsteek sel vond hij om hem tot steun te dienen. De muren waren bouwvallig, dat wist hij. Daarom tastte hij om een geschikte plaats te vinden. En die vond hij. Op een plaats waar de muur was inge stort. Groote steenklompen waren hier in de gracht terecht gekomen. Daardoor ge lukte het hem uit het water te klauteren en de brokstukken van den muur te be klimmen. In het donker liep hij gevaar met stuk ken van den muur en al in het water te storten. Gelukkig, hij was over de muur heen. Nu zou hij op de binnenplaats van het oude kasteel komen. Het werd nu dubbel oppassen. Hoe licht kon hij over een "steenklomp of eenig an der voorwerp ter aarde storten. Behoedzaam kroop hij voort. Maar niet zoo behoedzaam of hij stortte een volgend oogenblik plotseling naar beneden in een diepe kuil met water. Niet weinig verschrikt trachtte hij op de been te komen. Dit gelukte hem en nu hield hij zich eenige oogenblikken dood stil. Zou de bezetting ook iets gehoord heb ben? Neen gelukkig niet. Alles bleef dood stil. Nu door deze gracht. Dat het een gracht was had Simon spoedig bemerkt en ook het doel waarom ze was gegraven. Niet in staat om den muur te herstellen hadden de Spanjaarden hier een tweede gracht gegraven om tegen overvallen ge dekt te zijn. Simon waadde door de gracht. Hij was er gemakkelijk door heen geko men en hij kon er ook wel gemakkelijk uit klimmen, maar dat deed hij niet. Hij mocht geen sporen achter» laten. Dat zou hij zeker doen als hij tegen het ver sche werk op klauterde. Daarow waadde hij naar het eind van de gracht, waar deze zoo ongeveer weer bij den muur aansloot. Daar kon hij verwachten dat de bodem geen sporen zou achterlaten. Zijn berekening kwam uit. Hij voelde dat de gracht in westelijke richting doodliep, tevens bespeurde hij,idat de grond daar hard en met gras begroeid was. Hier klauterde hij op den wal. Nu was hij op de binnenplaats. Nu kon hij zijn onderzoekingstocht voort zetten. M^aar uiterst voorzichtig moest hij zijn. Het was een bouwvallig geheel. Van het hoofdgebouw was een gedeelte ingestort. Brokstukken daarvan lagen op de binnenplaats verspreid. Hoe licht kon hij daar over vallen en zoo door het maken van gedruisch zich verraden. Overigens wa ren er van het hoofdgebouw nog wel eeni ge gedeelten bewoonbaar. Toch scheen geen levend wezen er zich in te bevinden). Geen geluld, geen lichtflitsje kon hij be merken. Behoedzaam kroop hij om het ge bouw heen. Nu strekte zich het voorplein voor hem uit Daar zag hij een licht in de poort. Blijk baar was daar de bezetting gehuisvest in de bijgebouwen vlak bij de poort. Onder het steenen verwulfsel hoorde hij geregel de voetstappen. Zeker een schildwacht. Vlak tegen de voormuur van het hoofdgebouw lei hij zich neer. Hij rilde van kou en natheid. Maar dat was niet het ergste. Van meer belang was dat hij van hier uit de schildwacht in het poortlicht kon zien stappen. Een heele poos had hij hier zoo stil ge legen toen de wacht werd afgelost.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3