NIEUWE RIJWIELEN Plaatselijk Nieuws KENDMAKING Burgerlijke Stand De levensstandaard stijgt Uienmarkt Uw ehariiie^ in gevaar door pijn! Faillissementen Verkoopingen Kerk en School I Landbouwers I Middenstanders i W. A. DE BAKKER i voor I Handel, Bedrijf en Particulier GOEDEBEEDE W. AKEBSHOEK 0OBPSWEG A 864 OUDDOBP Een geprikkelde ongedurige stemming als gevolg van hoofdpijn, kiespijn, periodieke pijnen, rheumatiek en de pressie, weerspiegelt zich onomstootelijk op Uw gelaat. En wilt U een gezicht, dat leelijk is door pijn? WITTE KRUIS poeders werken ab soluut niet verdoovend, doch nemen de pijn radicaal weg. Ze zijn dus onschadelijk en nemen bovendien prettig in, want ze zijn practisch geheel smakeloos. munitie verbruilten en zoo'n lioeveelheid is niet in een enlcele dag aangevuld. Als men leest met hoeveel meusclien en materiaal de Russen aanvallen, is het standhouden der Finnen onbegrijpelijlc. Ten Noorden van het Ladogameer heb ben de Finnen de 18e divisie der Russen totaal vernield, terwijl de 164ste divisie zich in ernstige moeilijldieden bevindt. Hier streden de Finnen tegen een groote overmacht, 70 Bussen tegen één Fin. Volgens de berichten zouden er thans Engelsche en Fransche officieren in Fin land zijn, teneinde de toestand ernstig in studie te nemen. Engeland helpt Finland met: 144 vliegtuigen, 150 anti-tankkanonnen 10.000 anti-tankmijnen, 50.000 handgranaten, 25 houtwitsers. 100 machine geweren. 24 luchtdoelkanonnen, 30 veldkanonnen, 12 kanonnen 15 cM., 10 mortieren 7% cM. 4 tanks van 6000 K.G alles met munitie, benevens zeer veel klein oorlogsmateriaal. Vanuit Franlcrijk wordt eveneens veel materiaal gezonden. Op de Karelisohe landengte wordt het reeds ge bruikt, anders hadden de Finnen het al moeten opgeven. Dat er militairen naar Finland zullen worden gezonden Is nog niet definitief. Voorloopig bepaald deze hulp zich uit sluitend tot vrijwilligers. De inteekening in Engeland moet bevre digend zijn. Uit Hongarge zouden 10.000 vrijwilligers komen, waarvan er reeds 1000 via Frankrijk onderweg zijn. Eenige dui zenden Garibaldianen hebben zich eveneens opgegeven. Allemaal mooi als de hulp maar niet te laat komt. Finland heeft officieus aan Zweden ge vraagd militair te helpen. M.a.w. dus of de Zweedsche re geering bereid was, troepen naar het oor logstoneel te zenden. Anders houden de Pinnen het niet vol. De Zweedsche regeering heeft pertinent geweigerd aan dit verzoek te voldoen. Koning Gustaaif heeft een proclamatie tot zün volk gericht. Zweden zal Finland helpen, zooveel het kan maar reeds thans voor Finland in den oorlog gaan, mag de regeering niet doen. Zoolang maar immer mogelijk zal de Ko ning in samenwerking met de regeering trachtten het land buiten oorlog te liouden. De Zweedsche minister Gunther heeft het standpunt der regeering nogeens dui delijk uiteengezet, en het schijnt dat het volk thans dit standpunt goedkeurt. Voor de koninklijke proclamatie was de open bare meening er sterk voor. Finland ge wapend te hulp te snellen en dreigde er eenlg verschil tusschen regeering en volk. Het woord van den Koning heeft voor het oogenblik gewerkt als olie op de gol ven. Gedurende deni oorlog heeft Zweden 33 schepen verloren en Noorwegen 49 schepen 327 Noren hebben hierbij het leven moeten laten. :1: Van de andere oorlogsfronten weinig of geen nieuws. Roemenië zal in 1940 naar Duitschland niet meer petroleum verzenden dan het ge middelde over 1939. Dat dit nog een enornxe hoeveelheid zal zijn, blijkt uit de maximum hoeveelheid. Er mag niet meer verzonden worden dan 2000 millioen K.G. Vliegtuigbenzine zal niet meer worden uitgeleverd. Rusland koopt momenteel in Amerika groote hoeveelheden grondstoffen voor oor logsdoeleinden. Negentig procent der uitvoer aan Rus land is voor de wapenindustrie bestemd. Aan de eene zijde wordt Finland geholpen met geld en is men verontwaardigd over de aanval van Rusland en aan de andere zij de ontvangt Rusland grondstoffen om het handje vol Pinnen te lijf te gaan. Amerika voelt dit zelf doch er is weinig aan te doen. Het blijft neutraal en kan dus niet officieel partij kiezen. BULGAAKSCHE REGEEBING IS AFGETBEDEN. SOFIA, (Reuter.) De Bulgaarsche re geering Is afgetreden. Koning Boris heeft het ontslag aanvaard. ZWEEDSCH DORP DOOR SOVJET- VIvIEGEBS GEBOMBAKDEEB». Een ivierde deel van Pajala staat in brand. STOCKHOLM, (Reuter), Russische vlieg tuigen hebben vandaag het Zweedsche dorp Pajala, dat op vijf mijlen van de Finsche grens Is gelegen, gebombardeerd. Vier gebouwen zgn in de asch gelegd, terwijl de kerk licht beschadigd werd. Uit Haparanda wordt nader gemeld, dat het dorp Pajala, dat in het dal van de Tome is gelegen, om een uur vanmiddag werd gebombardeerd. Een vierde gedeelte van het dorp staat in brand, Pajala heeft een bevolking van duizend zielen. Het dorp Pajala ligt aan de Tornea Elf In de nabflheid van de Zweedsch-Finsche grens. Het is op de uienmarkt op het oogenblik een ware ravage. De dooi is ingevallen en zet door en hier van wordt op een onverantwoordelijke wij ze gebruik gemaakt. Wat ons zeer verwondert is dit, dat de vooraanstaande personen op landbouwge bied toch zoo bitter v/einig in het belang van den landbouwer doen, terwijl met wei nig of geen moeite zeer veel voor de land bouw kon gespaard worden. Wanneer een storm of een brand woe den, kan men moeilijk de juiste schade op maken, eerst wanneer de wind is gaan lig gen of de brand gebluscht, lian een juist overzicht worden verkregen. Hoe is op het oogenblik de toestand. De prijs zakt bijna met het uur. Giste ren Donderdag werd nog f 3.50 per 60 K.G. geboden, doch heden Vrijdagmorgen spreekt men zelfs van f 2.50 per 60 K.G. Op Schouv/en en Duiveland werd Donder dag geboden f 2.per 50 K.G. Vorige week Vrijdag was de prijs nog f 5.en is dus de markt in één week tijd of beter gezegd in twee dagen tijd met 50% of f 2.50 per mud gedaald. De vraag is nu, is zulk een prijsdaling gewettigd? Komt zij met de huidige uien- positie overeen? hierop moet luiden het antwoord absoluut neen. Hoe is de toestand op het oogenblik in Engeland? Heden Vrijdagmorgen was de ze nog zoo dat de prijzen in Engeland heel langzaam zakken. De prijs Is van 9/69/3 teruggeloopen tot 9 shilling wat overeenkomt met een prijs van f 4.50 hier op Flakkee, terwijl er dan nog een redelijk winstje voor de ex porteur overblijft. De vraag is nu zal nu door de enorm sterke daling in Holland de uienprijs ook in Engeland in evenredigheid zakl^en? Hierop kunnen vrij vertrouwen dat het voor bijna 75% zeker is dat dit niet zal plaats hebben. Een daling tot 8/6 is wel mogelijk, doch algemeen denkt men dat de prijs zich zal blijven bewegen tusschen 8/38/6 en 9 shilling, wat neerkomt op een prijs van f 4.— tot f 4.50. I Laat Uw bedröfsadministratie in- 3 richten, 'controleeren, of geheel blj- f houden op uitsluitend vakkundige en practische wijze. i Uw bedrijf loopt beter onder voort- durende adm.-contróle en bedrijfs- j voorlichting, door ass-accountant a OUDDOBP y voor LandboiuWbedryven-Mldden- 5 standszalcen en Vermogens. i (Ook voor de Zeeuwsche eilanden.) Zenuwtabletten koker 75 cent Maagtabletten koker 75 cent Hoofdpijnlabletten koker 60 cent Laxeertabletten dooi 60 cenl Ailttsn echt met den naam Miinhardt. De Engelsche markt is niet overvoerd, terwijl uit andere landen Iioegenaamd geen aanvoer is. Het vorige jaar waren er groo te hoeveelheden bevroren Poolsche uien, welke bij het dooiende weer nat en vies werden en tegen eiken prijs moesten wor den geruimd. Thans heeft Holland geen ernstige concurrenten. De eerste concur rent is Egypte welke pas de 3e of 4e week in Maart als mededinger Kal optreden. Daarom Is ons oordeel dat de paniek stemming welke nu weer is verwekt, on verantwoordelijk is. Het beste doet men op het oogenblik niets te verkoopen en eens een weekje af te wachten hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen. Woensdag en Donderdag waren de pak huizen nog vol met uien van f 4.75 en f 5.welke thans worden verladen. Zijn de pakhuizen leeg en de bootjes weg, dan gaan de de commissionnairs vanzelf weer vragen en krijgt men een beter overzicht. Als het ijs niet al te veel belemmering in den vr&g legt, zullen in het begin der volgende week de uienbootjes weder te Middelharnis laden en het vervoer per schip naar Rotterdam weer zijn openge steld, hetwelk een aanmerkelijke liosten- besparing geeft. Een uienbootje is reeds al te Middelharnis gearriveerd. De hoofdvraag is en blijft hoe groot is de hoeveelheid leverbare uien. Indien er een inventarisatie ware geweest, b.v. op 1 of 15 Januari of desnoods 1 Februari, dan zou er eenige basis zijn te trekken. Thans hangt alles in de lucht. Van de partijen welke worden aangebo den, valt heel wat uit, van sommige putten en rennen schiet bitter weinig over. Met belangstelling zien wij uit hoe het prijsverloop verder zal zijn. en de stoffen worden met den dag duur der; Uw inkomen Is echter nog hetzelfde! En toch hebt U aan een nieuw voorjaars- costuum dringend behoefte. Geen nood, koopt een „Solispun" met één jaar garantie en U bent bevrijd van Uwe zorgen. We hebben nog een flinke voorraad stoffen vandaar koopt U bö ons nog voor OUDE PRIJS, een costuum van onverwoestbare kwaliteit, vervaardigt uit fijne Engelsche Kamgarens. Geen Melkwol of andere kunstmatige pro ducten, die helaas reeds veel In den handel worden gebracht. „Englisch Solispun" is een zware soepele stof, die nimmer verkleurd of kreukt en U jaren lang voldoening schenkt. Verkr^g- baar in vele fraaie dessins, zoowel gedek te tinten als de meest moderne Nouveau tés. Zoekt dus niet langer; U wilt toch geen risico loopen? Koopt dan Englisch Solispun. Wïj komen U gaarne met coupons of sta len bezoeken. A. ALEMAN OUDDOBP Voor maatkleeding en confectie. MIDDELHARNIS. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het vervallen gedeelte van de speciale aan slagen voor 15 Rijksopcenten in de gemeen te-fondsbelasting vóór 1 Maart a.s. moet zijn voldaan. Zaterdagmiddag a.s. zal door middel van een vrachtauto een inzameling van kleeren en wollen goederen langs de huizen worden gehouden in Middelharnis-Sommels dijk ten bate van de Finsche bevolking. Beleefd wordt verzocht voor het om schreven doel eenige lileeren beschikbaar te willen stellen. Op Vrijdag 1 Maart sav. 7 uur zal in het Cafe Havenzicht algemeene leden vergadering van het onderling begrafenis fonds plaats hebben. De vrouw van den heer A. Boeter is naar het .ziekenhuis te Dirksland ge bracht om aldaar ter observatie te worden opgenomen. SOM3IELSDUK. De besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer is bij het vee van den landbou wer G. V. E. geweken verklaard. Ter gemeentesecretarie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtrent een paar gevonden handschoenen. A.s. Zaterdagmiddag zal door on ze gemeente door middel van een vracht auto kleeren en wollen goederen worden op gehaald bij de ingezetenen ten bate van het Finsche volk. DIRKSLAND. Op Woensdag 28 Febr. a.s. zal door den gem. geneesheer Dr. Boot gelegenheid worden gegeven tot kostelooze in- en her inenting. Door den Minister van Defensie is aan P. Hesseling, dienstplichtige der lich ting 1939 voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinner schap. <-. De distributie-margarine en vet zal volgende week voor de werkloozen op de bons verkrijgbaar zijn bij de Coop. Vol harding aan het Achterdorp. Bij de Arbeidsbemiddeling stonden 121 werkloozen Ingeschreven. Verleden week daalde het aantal Iets. Aan den Geld, dijk reed de heer R. met een vrachtauto van de Wed. van S. tegen een dubbele paal van de electrische leiding, waardoor deze afknapte. Een zoon van de Wed. S., welke mede m de auto zat, schoot door den schok door de voor ruit waardoor hij bloedend aan het hoofd werd verwond. Overigens liep dit ongeval nog betrekkelijk goed af. HEBKINGEN. Alhier worden veel wilde zwanen waargenomen. Een tweetal personen zijn er in geslaagd een te vangen. De Kiezerslijst ligt tot en met 16 Maart op het gem. secr. ter inzage. Algemeene Vergadering van de ver- eenlging S.B.Z. te Goedereede op Vrydag 1 Maart des sav. 7 uur in Hotel de Gouden Leeuw. Toegankelijk voor leden boven 21 jaar. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3 Jaar verslag 4. Rekening van den Penningmees ter. 5. Voorstel van het bestuur: Over 1940 dezelfde contributie als over 1939. 6. Ver kiezing van 3 bestuursleden, wegens perio dieke aftreding van de Heeren Ad. den Eerzamen D. Bruggeman Jzn en T. v. d, Wende Lz., allen herkiesbaar. 7 Benoe ming lid in de Controle commissie. 8 Rond vraag. 9. Sluiting. OUDDOBP Wegens ziekte van Zr. van der Star re is tot tijdelijk wijk verpleegster alhier aangesteld Zr. Jansen uit Dirksland. Nog steeds vindt vanuit de haven alhier het transport van uien naar het bui tenland plaats. Door de zeer lagen water stand kunnen de booten echter de haven zeer slecht verlaten. Van deze week is het enkele malen voorgekomen, dat uitvaart vanwege den waterstand in het geheel niet kon geschieden. Wij maken het geachte publiek van Ouddorp en Omstreken er op attent, dat wij het depot van dhr. KEIJN IHBMAN vanaf heden hébben overgenomen, betreffende de alombekende Dierengeneesmiddelen ivian M. A. DE WIT. Beleefd aanbevelend, Dinsdagavond j.l is voor de alhier gelegerde militairen een O. en O. avond ge houden. De film „Het zit in de lucht" werd vertoond, er was veel belangstelling, ge durende de pauze werden door de militai ren eenige zangnummers ten beste gege ven. De geldinzameling ten bate van het O. en O. fonds gehouden bracht on geveer f 48.op. Deze avond die geopend en gesloten werd met het zingen van ons Volkslied, had een ordelijk verloop. Alhier wordt een moedercursus ge houden. Er zijn 23 deelneemsters, voor de ze cursus, die onder leiding staat van Zr. Addink te Rotterdam. Bij de woning van de wed. Spee op den hoek van de zgn. Helhoek, is door de vorst een muur zoodanig uitgezakt, dat in storting dreigde. De bewoners hebben nog bijtijds een metselaar ontboden, die de muur afbreekt en thans een betonmuurzal plaatsen. Zoo juist ontvangen een pracht sorteering in prijzen van f 33.-, f S^.-, f 39.- en f 40.-. A.S.B., Bata\Ti8 on D.C.B. Bijwielen nu nog voor uiterst lage prüzen. Nu koopen is geld besparen! Tweede Hands Dames- en Heeren RIJWIELEN, prrnia gela;kt en ge biesd, met nieuwe banden enz. f 14- KruJwagens If 6.50, f Ï.OO en f 7.25. Pulp-kruiwiagens f 8.50. D. HOEK EIJWIELHANDEL OUDDORP NIEUWE TONGE De vrouw van J. D. kwam door de gladheid zoo erg te vallen dat ze haar bei de polsen kneusde. OUDE XONGE Notaris A. H. Ris te Oude Tonge is voornemens bij inzet en afslag op Woens dagen 28 Februai'i en 6 Maart 1940, tel kens sav, 7 uur in Hotel de Weerd te Oude Tonge, publiek te verkoopen,: Het altijd durend recht van erfp. van den grond met het daarop staande huis a.d. Schoolstr nr, 22 te Oude Tonge, groot 1 A. 82 cA. en het recht van erfpacht tot wederopzeggens toe van 1 A. 74 cA. tuin aldaar. Ten verzoeke van de Erven de echtelie den W. Pieterse en C. A. Swagemakers. Breeder bij biljet. STAD AAN 'T HARINGVLIET De aanlegsteiger aan het Haringvliet is door het drijfijs geheel vernield welk toch al in niet te besten toestand was. DEN BOMMEL De distributie van onvermengde margarine en bak- en braadvet zal deze week geschieden via de winkeliers P. Ba- kelaar, J. M. Jansen en F. Vervjoed. Het echtpaar S. de Lint en G. Ge- leijns zal op Woensdag 21 Februari a.s. den dag herdenken waarop zij voor veertig ja ren in den echt werden verbonden. Tegen eenige jongelieden uit de ge meente Nieuwe Tonge en een paar meisjes uit deze gemeente is procesverbaal opge maakt wegens loopen over verboden grond OOLTGENSPLAAT De werkman C. Remus had het on geluk tijdens het laden van een zeeboot met uien in de kaai te vallen. Omstanders die dit spoedig bemerkten wisten hem met veel moeite op het droge te krijgen, waar na hij met een nat palt huiswaarts keer de. Gevonden een kinderportemonnaie met inhoud en aankomen loopen een herders hond. Inlichtingen bij de gemeente politie. Om meer bekendheid te geven aan ons mooie gerestaureerde raadhuis, is het gemeentebestuur er toe over gegaan tot uitgifte van een fraai plakzegel, waarop een foto van het raadhuis staat vermeld. Deze zijn tegen een kleine vergoeding ter gemeente secretarie verkrijgbaar. De landbouwer A. de Bruin had het ongeluk te vallen, waardoor hij zijn been zoo ernstig bezeerde dat de hulp van Dr. Kramers moest worden ingeroepen, welke overbrenging naar het ziekenhuis te Dirks land noodzakelijk achtte. Van den landbouwer Joh. van Gurp stierf een rund, Het dier is voor de con sumptie afgekeurd en door de Gekro naar Overschie vervoerd. MIDDELHARNIS Geboren: Mariane, Elisabeth d.v. K. J. Kapteijn en M. C. Moelker; Diele, Jacobus z.v. A. Weidgraaif en G. Klaassens. Overleden: A. den Boer 38 jaar ongeh. P. V. d. Slik 64 jaar echtgen. van G. Bom; M. C. Kapteijn 4 dagen. SOMMELSDWK. Geboren Willy Jacoba, dochter van M. J. M. Meijer en A. Vroegindeweij. Ondertrouwd Stoffel Cornells Overweel, 21 j. en Teuntje Dirkje Hoek, 19 j., beiden Wonende alhier. Overleden: Leendert 1 dag zoon van J. K. Boshoven en L. Knape. DIRKSLAND. Getrouwd: E. L. SchuUer jm. 24 j. en L. C. van den Doel jd. 21 jaar. NIEUWE TONGE Overleden: Maria Hoogstraate 59 jaar, echtgenoote van A. van Alphen, DEN BOMMEL Geboren: Corenelis zoon van P. M. van Wezel en C. Troost. mmmm vsy Dutlm Oegstgeest Overleden: Sijke Burgers oud 75 jaren weduwe van Cornells van Vliet, Bastiaant !e Francijntje Mijs, oud 73 jaren Gieltje Janna de Braal oud 85 jaren weduwe van P. Luijendijk. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v d. Graaf en Co N.V., Amsterdam. MUTATIE: 14 Februari 1940 is in de faillissementen van: 1. A. van der Boom. landarbeider te Nieu we Tonge; 2. C. de Mooy, te Ouddorp; 3. W. A. van Alphen Czn., Nieuwe Tonge 4. N.V. Pullemans Autobedrijf Oude Ton ge. in de plaats van wijlen Mr. A. Zaayer be noemd tot Curator Mf. L. J. den Hollan der, Middelharnis. Dinsdag 27 Febr. des nam. 2 uur te Ouddorp bij de woning en ten verzoeke van Mej. de Wed. H. K. Hameeteman In de Westduinen, om contant geld, van meubi laire goederen, als tafels, stoelen, bedden, eikenhouten ledikant met spiraal matras, kachels, petroleumstellen, glas- en aarde werk, keukengerei, arbeidersgereedschap, droge musterd enz. enz. Notaris VAN DEN BERG. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE. ZONDAG 25 FEBRUARI 1940. MIDDELHARNIS Ned. Herv. Kerk v.m. en nam. Ds. Blok. Chr. Geref. Kerk v.m. en sav. lezen. GerefKerk v.m. en n.m. Ds. Zeilstra. Geref. Gem. v.m. en n.m. lezen. SOMMELSDIJK Ned. Herv. Kerk v.m. en sav. Ds. van Asch sav. Bed. H. Doop. DIRKSLAND Ned. Herv. Kerk 9.30 uur en 6 uur Ds. v. d. Wal. Geref. Ge-m. v.m. en n.m. lezen. HERKINGEN Geen opgaaf. Geref. Gemeente v.m. en sav. lezen. MELISSANT Ned. Herv. Kerk v.m. Ds. Vink en nam. Ds. Haring. Oud Geref. Gem. lezen. STELLENDAM Ned. Herv. Kerk geem opgaaf. Geref. Kerk 9.30 uur lezen en 6 uur Ds. de Valk. GOEDEREEDE Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds. Haring OUDDORP Ned. Herv. Kerk voorm. lezen eni nam. Ds. Hovius. Geref. Kerk v.m. en n.m. lezen. Geref. Gem. v.m. en n.m lezen

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2