„EILANDEN-NIEUWS" TRIUMPH Simon Gieke WIE KWALITEIT WAARDEERT. Ingezonden Stukken DE 1? SIGARET DIE OVERAL Marktberichten TRIUMPHEERT! 2e BIAO - ZATERDAG 17 FEBRDARI 1949 No. 1118 BINNENLAND 1007o WAARDE BEGEERT. ROOKT Öp zestig mijl bezuiden Bishop Rock, aan de Westkust van Engeland, is het Nederlandsche vrachtschip „Bui- gerdijk" van de HolL-Amerika Lijn door een duikboot getorpedeerd. Centraie veiling Middelharnig De ketter van Scherpenisse Ghr. Weekblad op Ger. Grondslag voor de Zuld-Holl. en Zeeuwsche Eilanden, Uitgavavande N.V. .Ellanden-nleuws* MIddelbarnis. Tel 17, Giro 167930, Postbus 8 De „Burgerdijk" van de Hollamd- Ameritea-Ujn getorpedeerd. Win ter van 1940 slaat alle records. Koffie, suiker en benzine zwaarder belast. Dr. Colijn naar Geneve U ziet op nevenstaande foto het stoom schip „Burgerdijk" van de Holland-Ameri- ka-lijnj welke Zaterdagmiddag j.l. door een Duitsche duikboot, 15 mijlen ten zuiden van Bishop Rock is getorpedeerd. Eerst ontving de directie van de H.A.L. bericht, dat de Burgerdijk was aangevaren en ge zonken, maar later is gebleken dat een Duitsche duikboot het schip naar den bo dem, had gejaagd. De kapitein, de beman ning en de passagiers werden alle gered. Ofschoon de lading van het s.s. „Burger dijk" geen, contrabande inhield, maar voor negen tiende uit graan en andere goederen bestond, bestemd voor de Nederlandsche regeering en afkomstig uit een neutrale Amerikaansche haven, heeift de duikboot kapitein zich niet ontzien het schip te la ten kelderen^ De kapitein van de Duitsche onderzeeboot weigerde inzage van de pa pieren te nemen en slechts onder de bewe ring dat het schip en de lading voor een Engelsche haven bestemd waren is hij; na dat de opvarenden in de reddingsbooten waren gegaan, tot torpedeering overge gaan. Deze redelooze vernielingsdaad wordt in den Haag en In bevoegde kringen volko men onrechtvaardig geacht. Voor dergelijke piraterij kan men niets dan afschuw hebben. Naar wij vernemen zal onze regeering bij de Duitsche regee ring In de krachtigste bewoordingen pro testeeren. Onze neutraliteit wordt door deze euvele daad wel ten zeerste geschon den. Hiertegen past een klemmend protest Naar wij vernemen is aan Duitschland volledige schade-vergoeding gevraagd. H: Wij Jeven wel in de koudste winter; die Nederland ooit gekend heeft. Deze week zijn de laagste teni,peraturen geregistreerd welke ooit in ons land zijn waargenomen,. Zelfs de beruchte winter van 1940 is voor bijgestreefd. Volgens de directeur van het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt, kan de ijswlnter het best tot de lentemaand uit houden. Het gebied van hooge luchtdruk in Scandinavië zit spijkervast en alle storm- loopen van depessies stuiten daarop af. Blijft die koude luchtdruk zoo sterk, dan zullen wij voorloopig oostenwinden blij; ven houden enj dus: Vorst. De volgende la ge temperaturen werden in de meest „ou- derwetsche" winters opgeteekend: 18 Februari 1855: 17.7 ^aden. 30 necember 1890: 15.8 graden. 13 Februari 1940: 16.7 gr^en. Dinsdagochtend werd in Eelde 34 graden vorstgeregistreerd Gemiddeld was toen in ons land de vorst 16.5 graden. Dat deze lange winter vele moeilijkhe den meebrengt valt te begrijpen. Vooral ook voor de boeren, die in 1890 om, deze tijd reeds aan het zaaien waren! Toch heeift de practijk geleerd dat op strenge winters meestal een goede oogst volgde, zoodat men zich daarover bij voorbaat niet al te ongerust behoeft te maken. Er ger is het voor de binnenscheepvaart die door de dooi hoop op herleving begon te krijgen, maar nu weer tot stilleggen is ge dwongen. Het gevaar voor het kruien van het qs is ook weer bezworen, daar het ijs op de rivieren, weer vast zit. Dat krijgt men eerst wanneer het weer begint te dooien. De werkloosheid was tengevolge van de vorst over de maand Januari ook sterk ge stegen. Extra brandstoffentoeslag wordt nog steeds aan werkloozen verschaft, ook aan ondersteunde kleine boeren en tuin bouwers. Valt het leven door de strenge vorst al zooveel duurder uit er is een aankondiging^ dat koffie, suiiker en benzine zwaarder ziallen worden belast en derhalve duurder worden. Minister de Geer heeft een wetsontwerp ingediend tot heffing van een aantal be lastingen ter dekking van een uitgaafpost over 1940 van f 18.1 millioen van het L,ee- ningfonds-1940. Deze vier voorzieningen zijn: 1. SUCCESSIEBELASTING. De opcenten worden met 15 ver hoogd. Geschatte opbrengst over een jaar if 5.5 millioen 3. BENZINEBELASTING. Verhooging met 1.368 cent per Li ter. De pom,pprijs stijgt daardoor tot 1814 cent. Geschatte opbrengst over een jaar f 7.6 millioen. 3. HEFFING OP KOFFIE. Deze bedraagt f 20 per 100 K.G., koffie, hetgeen neerkomt o,p f 24 per 100 K.G. hier te lande gebrande kof fie. Voor ingevoerde gebrande kof fie bedraagt de heffing f 26 per 100 met 'n schitterende glans door ze te poetsen met In tuben van 60, 40 en 25 et. en doozen van 20 et. DE STAATSLEENING. Prospectus Vrijdag ^verwacht. Naar ons bij geruchte ter oore komt, siou het prospectus van de nieuwe staatsleening zeer waarschijnlijk reeds heden Vrijdag verschijnen onder voorbehoud van de goedkeuring der Kamer en zou de stor ting op de nieuwe obligaties 7 of 8 Maart a.s. moetenl geschieden. K.G. Geschatte opbrengst bij 40.000. 000 .G. jaarlijksch gebruik f 8 millioen. De nieuwe belasting beteekent dus een druk van 12-13 cent per pond koflfie, ongeacht van welke soort of kwaliteit, 4. SUIKERACCIJNS. Heffing van 10 extra opcenten. Ge schatte opbrengst per jaar f 5.5 millioen. Een gelijk met de indiening van het wetsontwerp afgekondigd Koninklijk Be sluit bepaalt, dat de heffingen op koffie en benzine reeds met ingang van Zondag 11 Februari van kracht worden. De verhoo ging van den suikeraccijns en van de Suc cessiebelasting gaan 1 Mei 1940 in. En de minister kondigt aan, dat deze nieuwe belastingen ten minste vijftien jaar lang en waarschijnlijk nog wei langer geheven zullen moeten wordenj! DR. COLIJN NAAR GENEVE Voor de Centrale Commissie voor sociale en economische vraagstuik- iken. In een interview, over de samenstelling van de Centr, Commissie voor economische em sociale vraagstukken heeft Dr. H. Co- lijn, voorzitter van de voorbereidingscom missie medegedeeld^ dat hij over een dag of veertien naar Geneve zal gaan om met Avenol de voordracht voor de nieuw aan te wijzen leden der commissie samen te stellen en om het programma van werk zaamheden te concretiseeren en het werk op gang te brengen. De grootte der commissie is nog niet be paald. Voornamelijk zullen eenige zetels voorloopig onbezet blijven voor eventueel later te benoemen leden. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik U onderstaande in Uw blad te willen opnemen? Bij voorbaat dank. Uit het verslag van de vereeniging Steun bij ziekenhuisverpleging voorkomende in Uw blad van Zaterdag 10 Febr. j.l. bleek mij dat van der Slik als tegenvoorstel van het bestuur de contributie met een cent per lid en per week wilde verhoogen, het voorstel liet een commissie in het leven roepen om aldus te trachten, een regelinj^ te treffen) rekening houdende met de draagkracht der leden. Tot mijn verbazing, althans volgens ver noemd verslag vond genoemd voorstel bij het bestuur geen instemming, dit aan de vergadering voor te leggen. Ik zelif kon niet op de vergadering ver tegenwoordigd zijntoch zou het mij zeer aangenaam zijn, nog thans van het bestuur te mogen vernemen, wat de oorzaak was van de na mijn inziens zeer verkeerde hou ding, tegenover een voorstel, dat zeker het bevorderen waardig zou zijn. Het is dimkt mij toch zeker niet zoo, dat als men nu eenmaal tot een bestuur gevor derd is ook maar het recht heeft (neemt) elke invloed van een ledenvergadering uit te wissen, zoo mag het toch niet zijn. Mlddelharnis, 14 Febr. 1940. BEN BELASTINGBETALER. Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte voor het onderstaande. Dinsdagmiddag j.l. kwam ik per R.T.M, boot circa 3 uur aan het Havenihoofd te Mlddelharnis aan. Voor ons als passagiers was er direct doorverbinding naar Oud- dorp, maar voor het vee schijnbaar niet. Er waren eenige koeien en jonge kalf jes van de markt te Rotterdam terugge komen, die men open en bloot op de boot liet staan. De tram, vertrok en deze dieren, liet men zonder verzorging eenige uren krepeeren van de kou. Waarom die beesten niet direct opgeborgen in een gesloten, wa gon? Menj wachtte er mee tot een volgen de dienst. Ook heb ik gezien dat het vee in open wagons vervoerd werd. Als het te Rotter dam gebeurd in open vrachtwagens is zoo de politie er bij. M. de R., als passagier heb ik me asin zoo'n behandeling geërgerd. Ik protesteer door middel van de krant en, ik hoop dat men bij zulke hevige koude het vee wfit menschelijker behandelt. Ben passagier- dierenbeschermer. Aan de Bewoners van Goeree en OverflaKkee. Dezer dagen zult gij in de gelegenheid wordeni gesteld. Uw bijdrage te offeren voor Finland. Dirksland gaf een prachtig voorbeeld, daar werd in korten tijd meer dan if. 600 bijeengebracht. Ook de andere dorpen van ons eiland zullen niét achterblijven! Hoe leven wij allen met Finland mee; zet thans Uw sym,pathie om in een daad. Helpt toch, want de tijd vergaat. Mis schien is 't morgen reeds te laat. Pleegt aan U zelve geen verraad. Helpt, helpt terstond! Geeft allen, geeft gul en geeft graag! De gezamenlijke collectanten. Uienveiling van Dinsdag' 13 Februari 1940 Gewone ui^n f 7.23; Drielingen if 1.56; Picklers f 3.60; Stekuien f 0.61. Alles per 100 K.G. Aanvoer 60.000 K.G. Veilingen van Donderdag 15 Febr. 1940. UIEN; Gewone uien f 8.57; Drielingen f 2.24; Picklers !f 3.17—3.39, Stekuien f 0.65. Al les per 100 K.G. Aanvoer 60.000 K.G. EIEREN: Kipeieren 48-50 kg. f 4.084.32; Kipeieren 58-60 kg. f 5.72—5.82; Kipeieren, 61-66 kg. f 5.91—6.04. Alles per 100 K.G. ETTEN, 14 Februari 1940. De aanvoer op de heden alhier gehouden veemarkt bedroeg 201 stuks. De aanvoer van melkvee was normaal, de handel matig en de prijzen onveran derd. De aanvoer van muntig vee was voldoen de, de handel vlug en prijshoudend. De aanvoer van jong vee was iets klei ner, de handel tamelijk en de prijzen vast. De aanvoer van vet vee was ruimer, de handel bijzonder levendig en de prijzen vast. De aanvoer van biggen was voldoende, de handel stil en de prijzen ongewijzigd. Prijzen: Kalf koeien if 150^260; kalf vaar zen van f 130^240; melkkoeien van f 160 265; mager vee van f 120^150; graskal veren van f 4095; vet vee van f 0.33 0.40 per K.G. levend gewicht en biggen van 'f 14—20 per stuk. TWEEDE DEEL. De verdrijving van de Spanjaarden van wuse eilanden. Door MEVAHOB. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 74. Plannen werden geopperd, maar even snel weer verworpen. Men was niet sterk genoeg om de bezetting t«' overrompelen en de gevangenen te verlossen. Dan moest men ook nog volkomenj ze kerheid hebben, dat de ongelukkigen daar gekerkerd zaten. Hoe zou men aan die zekerheid komen? En zoo men al die zekerheid verkrijgen kon waar moest men de mannen van daan haleni, om de bezetting te overmeesteren? 't Waren al vragen die zich opdeden en die de drie mannen bezig hielden tot ver in den dag, die ze gebruiken moesten om zich de noodige rust te verschaffen. Mem had eenige hoop om de gekerkerde geloofsgenooten te verlossen, maar hoe zou men tot de uitvoering kimnen geraken. „We behoeven voorloopig 's nachts niet meer over onze geloofsgenooten in het eiland te waken. Uit wat Simon heeift vemomea is wel op te maken, dat, voorloopig althans geen bij zondere gevaren voor hen te duchten zijn. Ons zekerheid verschaffen omtrent de verblijfplaats van de gevangenen is het eer ste wat we moeten doen. Hebben we dié zekerheid, dan kunnenj we verder maatre gelen beramen," oordeelde Baayeszoon. „Dat is goed gesproken, ,zei Simon en ik ga me er mee belasten, om te trachten ze kerheid te verkrijgen of ze werkelijk in het oude kasteel van Poortvliet zijn opge sloten." Verdere besluiten konden niet genomen worden. Eerst moest het verblijf vaii de on gelukkigen bekend zijn eer plannen ge maakt kondem worden om hen te verlos sen. Van slapen kwam dien dag niet veel. De vrienden waren daartoe te verblijd 'nu ze eindelijk wisten, dat hun broeders nog in leven waren, ja dat ze waarschijn lijk dicht in hun nabijheid waren en dat daardoor de kans bestond om hen te red den. Dien nacht gingen) de drie vrienden ieder een verschillende kant uit. Voshole had ten doel de gedragingen van den waard en zijn gespuis in het oog te houden. Simon richtte zijn schreden in Noord-Oostelijke richting om te trachten langs een grooten omweg het kasteel van Poortvliet te be spieden. Baayeszoon achtte het meer dan tijd om eens te gaan zien of de Kluppel ook éenig nader teeken van de bende van Anthonio had bespeurd. Zoo ging elk van hen een afzonderlijke weg, maar hun doel was één, de bevrijding van de arme gevangenen. Moeilijk was hun werk. Ontbering en in spanning moesten ze zich getroosten. Het verblijif in de jagershut was voor minder geharde mannen niet uit te houden geweest. Nu in den herfst met zijn vele natte en gure dagen zonder een vonk vuur den heelen dag in de hut te moeten door brengen was haast niet te doen. Wel wa ren ze goed voorzien) van dekens, maar dat kon het gemis aan verwarming en aan warm eten en drinken niet vergoeden. Zeker, menigmaal werden ze 's nachts door hun geloofsgenooten, die ze bezochten verkwiktj maar hoe vaak gebeurde het ook niet, dat ze den heelen nacht moesten rondzwerven of op den loer moesten lig gen om iets van de beulen gewaar te wor den. Maar dat alles hadden ze over om hun geloofsgenooten te helpen; in het geloof, dat ze om Christus wille dit alles moesten overkomen vonden ze telkens weer de kracht om het zwervende en dolende leven voort te nietten. Toen Baayeszoon de hut van de Kluppel eindelijk had bereikt trof hij den jager in zeer opgewonden toestand aan. De gehate Spekken maakten niet alleen van dag tot dag inbreuk in zijn jachtge bied, maar vandaag had hij het moeten ge- doogen, dat ze zelfs zijn jachthond hadden doodgeschoten. Het trouwe dier, het eenige wezen waar de jager zoo iets als liefde voor koester- j3e had een door hem geschoten patrijs ge rapporteerd. Plotseling hadden twee schoten geknald en van achter een wilgen boschje waren, twee Spanjolen te voorschijn gekomen, die lachend de patrijs hadden opgenomen en hun vuurroeren op hem hadden aangelegd, toen hij zich vertoonde. Zoo'n beleediging vergaf de jager den Spanjaarden niet eni onder een vloed van de meest ruwe vloeken en verwenschingen zwoor hij den dood van de Spanjolen. Baayeszoon had de grootste moeite den vertoorndeni man wat te kalmeeren. Toen hem dat eindelijk gelukt was zei hij: „Klup pel, je kunt ons helpen. Die Spanjolen hou den eenige van onze m.enschen gevangen om ae te dooden. Wij willen ze verlossen. Maar we weten niet eens waar ze gevangen zitten. Dat moeten we eerst te weten konxen. Wil je ons daarbfl helpen als je kunt? 't Gaat tegen de Sparijolen en hun vrlen den." ,,Baayeszoon, jé kunt op me rekenen, Ik zweer den dood van de Spanjaarden, die in mijn handen vallen. En van allen, die het met hen houden. Zeg maar wat ik doen moet." „Ja, dat is juist de moeilijkheid, dat we ten we zelf ook niet. We moeten er achter zien te komen, waar de gevangenen ver borgen Worden gehouden en daarom kom ik uw hulp inroepen om ons daarbij te hel pen," zoo had Baayeszoon gezegd. Na nog eenige nadere inlichtingen te hebbent gegeven over het optreden van de schurken, die de eilandbewoners zoo ver ontrustten en na het aan den Kluppel dui delijk te hebben gemaakt^ dat deze ge- meene zaak maakten met de Spanjolen overlegden ze samen hoe ze achter de ver blijfplaats van de gevangenen zouden kun nen komen. Dat was uiterst moeilijk. Daarvoor wist ook de Kluppel geen raad. Bn.toch was het dringend noodig om die verblijfplaats uit te vorschen. Eindelijk was de Kluppel met een plan voor den dag gekomen. Dat plan kwam hierop neer. Men moest trachten een van het ge boefte in handen te krijgen en dan hem noodzaken om te spreken. Maar was dat plan wel uit te voeren? De voorzichtige Baayeszoon meende van niet. Het zou niet zonder geweld uitgevoerd kunnen worden. En voor geweld was Baay eszoon zoo bevreesd. Dat kon hun zaak slechts meer bederven. yVat moest er van hun geloossgenooten worden zoo het gespuis wraak nam? Dat kon de vreeselijkste gevolgen hebben. Moord en doodslag door de Spanjaarden. Hij was er van overtuigd, dat de geringste aanleiding de Spanjolen te hoop kon doen loopen om onder het geroep van „Spanje, Spanje, te gaan plunderen, moorden en branden).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3