„EILANDEN-NIEUWS" MÜtfhardtjes Simon Gieke Marktberichten S. D. Z, Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden 2e BIAO - ZATERDAG 10 FEBRDAM 1940 Wo. 1116 BINNENLAND Op hel' crematorium Westerveld had de plechtige bijzetting plaats van de urn met asch van het stoffelijk overschot van wijlen Anthony Fokker. Namens de moeder (op achtergrond, zittend) wordt een bloemenkruis bij de urn gelegd. S^' Centrale veilingMiddelharnis ze heetettt De ketter van Scherpenisse Cbr. Wetkblid op Ger. Grondslag voor de Zuid-Holl. en Zeeuwsche Eilanden. Uitgave van de N.V. .Eilanden-nleuws' Middeibarnis, Tel 17, Giro 167930, Postbus 8 De dooi. Kruiend ijs op de rivieren Generaal ReUnders vraagt ontslag -- Generaal H. G. Winkelman lot op perbevelhebber van Land-enZeemacht benoemd Drie nieuwe slagkruisers Een ontzettend ongeluk. Ver schillende berichten. Zaten we eerst volop in het ijs en de sneeuw, we zitten nu in de nnist. Deze mist bracht wel dooi mee, maar heeft aan de andere kant bezwaren, omdat het beet je vervoer te water er leelijk door werd gehandicapt en ook het .vervoer te land er zeer onder leed. De eilanden in de Wadden zee zijn daardoor geheel geïsoleerd ge- 'weest en ook het eiland Goeree Overflak- kee was daardoor deze week twee dagen lang van post verstoken. Nu de dooi zoo doorgaat zal wellicht dit euvel spoedig ver holpen zijn. Bij mist valt nog wel te varen, maar dan moet men open water hebbem. Bange bezorgdheid heerscht weer op on ze rivieren. Daar heeft het zware ijs lan gen tgd vast gezeten, maar daar komt nu beweging in en dat is zeer gevaarlijk. De Duitsche waterstaats-autoriteiten hebben het tjs in de Moezel over een lengte van 90 K.M. laten breken. Deze enorme ijs massa's komen in snelle vaart de Rijn afzetten. In 1929 geschiedde de aifvoer van het ijs zonder moeilijkheden. Toen was echter de stand der rivieren laag en nu is hij aanzienlijk boveq normaal. Als de rivier gaat kruien wordt de toestand verontrustend voor dij ken en kaden, voor pijlers en. bruggen. Hoe ontstaat „kruien,?" Bij vorst ontstaan eerst schotsen in de rivier. Af enj toe gaat ze „'zitten" (populaire term voor dicht vriezen), komt ook wel weer eens vrij, maar 2!it op een gegeven moment, wat nu is gebeurd, weer onherroepelijk vast. De onderstroom, voor zoover nog aanwezig heeft geen kracht meer. Nu komt er hoo- gerop" (in Duitschland of Zwitserland) dooi. De onderstroom krijgt een enorme kracht, wil zich een weg banen', kan niet en beukt het ijs zoodanig, dat het met ge weld in en op elkaar wordt geschoven; het ijs kruit! Wie het eens zag, vergeet het nimmer. Het is een machtig schouw spel. Imponeerend ook door de vaak uiterst gevaarlijke situaties, die dit kruien voor dijken en brugpijlers schept. De kracht van het ijs is dermate vernielend dat opblazen met springstof noodzakelijk wordt Een der belangrijkste gebeurtenissen van deze week is, dat het Opperbevel van Land- en Zeemacht is gewijzigd. Generaal Reflnders is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen, dienst; onder dankbetXiiging voor de uitnemende diensteni door hem in gewichtige betrekkingen en in buitengewoon moeilgke omstandigheden bewezen. Dit plotseling heengaan uit deze .zeer gewichtige functie, doet de vraag rij zen, vraarom is de heer Reijnders afgetre den? Daarover zijn deze week in de groo- te pers heel wat pennen, in beweging ge bracht. Allerlei vermoedeiïs zyn geopperd, als zou generaal Reijnders met de regee ring van inzicht verschillen ten opzichte van de oplossing der vlootkwestie in In- dlë, anderen weer, dat generaal Reijnders voor het geheele land den staat van beleg wenschtte^ dus alles onder de militaire macht, waardoor ook een. groote censuur zou kunnen worden toegepast op publica ties in de pers. Dit zijn echter alle slechts vermoedenis: het oSficieele communiqué van de regeering formuleerde het, dat de oorzaak te zoeken was in verschil van mee ning over vraagstukken van technischen- militairen aard. Daaraan hebben we ons dus te houden. In de Tweede-Kamerverga dering van Dinsdag heeft over dit punt niemand der leden geïnterpelleerd, wat in deze omstandigheden ook niet zou aan te raden zijn. Maandag is het Opperbevel van Land- en. Zeemacht in andere handen overgegaan. De heer H. G. Winkelman is benoemd tot opvolger van Generaal Reijnders. Generaal Winkelman is 64 jaar oud en heeft in 1934 den militairen dienst verlaten. Bij het in treden van den mobilisatietoestand werd de generaal benoemd tot commandant van den lucht-verdedigingskring Utrecht-Soes- terberg. Nog een mutatie hy den staf. Het ontslag van generaal I. H. Reijnders als opperbevelhebber van Land- en Zee macht en de benoeming in zijn plaats van generaal H. G. Winkelman, is gepaard ge gaan met een andere mutatie in de hoog ste bevelvoering van ons leger. Bij K.B, van 3 Februari is de generaal-majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst, van den staf der cavelerie eervol ontheven uit zijn func tie van commandant der lichte divisie, te vens inspecteur der cavalerie en der wiel- rgders. Hij is in z^jn rang en ouderdom van rang overgeplaatst naar den generalen staf. Drie nieuwe slagkruisers De ministerraad heeft Maandag j.l. de belangrijke beslissing genomen, Indlë ma ritiem te versterken; en drie nieuwe slag kruisers te bouwen. Ook vernamen wij, dat wat de vlootbasis betreft, besloten is, voor te stellen de marinebasis te Soerabaja te versterken. Men heeft dus de keuze niet op Batavia laten vallen. Een zeer droevig ongeluk, dat drie dooden eisch^. Een wel zeer droevig ongeluk speelde zich Dinsdagmiddag af op den onbewaak- ten overweg ,te Bergentheim (Overijssel) De familie Helleman uit Bergentheim uit Overijssel keerde per auto terug van de begrafenis van een 18-jarigen zoon. Nabij den overweg verliet de chauffeur de auto, teneinde na te gaan of de passage vrij was Hij zette eerst de motor af. Het was mis tig, hij zag geen trein moest alvorens hg verder kon rijden de motor eerst warm la ten draaien. Intusschen naderde de trein Zwolle-Coevorden, die den, inmiddels juist op de spoorlijn bevindende begrafenis-auto greep. De bestuurder van de auto, de 45- jarige Mergenburg, MIevro.uw Hellemanen haar 25-jarige dochter werden op slag ge dood. De man van Mevrouw Helleman, die achter de auto-stoet aanliep, zag het onge luk voor zijn oogen gebeuren. Deze man, wiens 18-jarige zoon juist was begraven, was radeloos, nu ook zijn vrouw en groo te dochter te moeten missen. Vreeselijk, zulk een ophooping van ellende. De ande re inzittenden werden slechts licht gewond NEDEBLANDSCHE HULDE VOOR PRINS PAUL VAN JOEGO-SLAVIE 's-GRAVBNHAGE. 7 Febr. Het be stuur van de vereeniging „Nederland-Joe- go-Slavië" heeft in verband met den voor den vrede in Zuid-Europa gunstige uitslag van de Balkanconferentie een telegram gezonden aan Prins Paul van Joego-Slavië waarin Z.K.H, hulde wordt gebracht voor haar voortdurende bemoeiingen ten behoe ve van den vrede in Zuid-Europa, welke zoo in dit telegram wordt gezegd zoo veel hebben bijgedragen tot den gunstigen, toestand van dit oogenbllk. PROF. Dr. J. R. SLOTEMAKEB DE BRUINE NAAR GENEVE. 's-GRAVENHAGE, 7 Februari. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine is gisteren naar Geneve vertrokken ter bijwoning van een zitting der commissie van kerkelijke leiders uit neutrale landen, welke de gees telijke verzorging van krijgsgevangenen in «verschillende landen ter hand zal nemen. De commissie werd onlangs uitgenoodigd door de centrale commissie uit den oecu- menischen wereldraad der kerken met de bedoeling om het werk der kerken onder de krijgsgevangenen, gelijk dat bestaat samen te vatten en waar dit noodig mocht blijken, zielzorgers voor dezen arbeid be schikbaar te stellen. Daar Duitschland niet in dezen raad vertegenwoordigd is en Frankrijk en Engeland wel, bleek het ge- wensoht dat deze commissie verder geheel op eigen verantwoordelijkheid zal hande len. ETTEN, Februari 1940. De aanvoer op de heden alhier gehouden veemarkt bedroeg 223 stuks. De aanvoer van melkvee was ruimer, de handel levendig en de prijzen vast. De aanvoer van muntig vee was voldoen, de, de handel matig en prijshoudend. De aanvoer van jong vee was normaal, de handel bijzonder vlug en de prijzen on veranderd. De aanvoer van vet vee was ruimer, de handel vlot en de prflzen iets hooger. De aanvoer van biggeni was voldoende, de handel levendig: en de prijzen vast. Prijzen: kalf koeien van f 150255; kalf- vaarzen van f 140240; melkkoeien van f 160265; mager vee van f 130170; gras kalveren van f 4595vet vee van f 0.32 —0.40 per kg. levend gewicht en biggen van f 1520per stuk. Veilingen van Donderd^aig 8 Februari 1940. UIEN: Gewone uien f 4.35—4.51; Drlelingen f 1. Plcklers f 3.64; Stekuien f 0.32. Alles per 100 kg. Aanvoer 80.000 kg. EIEREN: Kipeieren 50-52 kg. f 3.683.86; Kipeieren 59-60 kg. f 4.67—4.70; Kipeieren 62-67 kg. f 4.81—4.96. Alles per 100 stuks. Marktbericht van Jac. Knoop, Make laar in aardappelen, Groentien ei« Fruit, Admiraal de Buyterweg 196, Telef. 81431, Amsterdam. Heden 5 Februari werden de volgende prijzen gemaakt: Regeerings aardappelen ruimen sterk en bij geen verandering van weder zullen deze spoedig uitverkocht zijn. Zeeuwsche bonten f 4.15; Zeeuwsche blauwen f 4.15; Friesohe bintjes geenl voor raad; Ypolder bintjes f 3.40; Ypolder be velanders f 2.90; ,Zandaardappelen f 3.90; Blauwe eigenheimers f 2.60; Polder blau wen geen aanvoer; Polder bonten f 3.70; Poter soorten f 2.80. Ieder die zijn aardappelen naar Amster dam wil zenden vrage Makelaar Jac. Knoop om inlichtingen zonder eenige ver binding of kosten. Fruitprijzen per 100 kilo: Goudreinetten f 10.tot f 24.Belief leur if 10.— tot f 14._; Sterappelen f 10.— tot f 14.— Win- terjannen f 8.— tot f 10.—. Vraag mij de prijzen van andere soorten. Bericht wan neer IJ afzendt vooruit. de ideale pijn-, kou- en griep-verdrijvers. Twaalf stuks 50 cent. Twee stuks 10 cent. Zijn niet rond, maar hartvormig van model. KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR VVESTEL. N. BRABANT EN ZEELAND. WIJZIGING IN ZAKEN: G. M. Roozemond. St. Philipsland, Anna Jacobapolder, Noordweg C 91;j Smederij Uitgetr. eig.: G. M. Roozemond Nieuwe eig.: J. Zuidweg, die geen zaak heeft in den zin der Handelsregisterwet. M. W. Kesteloo en Zoon. Poortvli^t, Markt 179 Smederij autoverhuring. De sme derij is overgegeven aan J. A. Kesteloo, die geen zaak heeft in den zin der Handelsre gisterwet. MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK AlgCmeene ledenvergadering iwan de Vereeniging „Steunverleening by Zie kenhuisverpleging te Middelhamis- Sonmnilsdyk. Dinsdag 6 Februari 's-avonds 7 uur. Kwestie aftreden Voorss. en, verhoo ging contributie doet stof opwaaien en verwekt rumoer in de S.B.Z. ge lederen. De zaal in Hotel Spee is stampvol als dhr. L. Koote de vergadering opent. De vergadering zal vreemd opkijken al dus dhr. Koote, hier een man te zien staan die hier niet behoorde te staan, daarvoor zijn twee oorzaken, ten eerste dat onze eminente voorzitter heeft gemeend te moe ten bedanken;,, een feit wat ons ten zeerste spijt en in de 2e plaats heeft onze tweede Voorzitter dhr. J. Vroegindeweij het niet kunnen halen om in 2 dagen van Rotter dam hierheen te komen. Spr. roept vervolgens de clementie Van de vergadering in, daar de leiding van de ze vergadering hem slechts enkele uren van te voren is opgelegd en hij dus on voorbereid ihier staat. Met genoegen ziet hij de groote opkomst wat bij deze weersgesteldheid boven ver wachting is en hoopt dat de belangen der vereeniging die alle leden zeker aan het hart gaat, door eendrachtig samenwerken zullen worden bevordert. We zijn niet Hier om critiek uit te oefe nen of om elkaar vliegen af te vangen. Dan leest de Secretaris dhr. J. C. van Loo de notulen, welke zonder op of aan merking worden goedgekeurd en geteekent JAARVERSLAG 1989. Geachte Vergadering, Eindigden we het vorig jaarverslag met de wensch, dat het de Vereeniging in 1939 in alles goed mocht gaan, dan kunnen we, nu het jaar achter de rug is, helaas slechts oonstateeren, dat deze wenschj hoe goed ook bedoeld, niet in vervulling is gegaan. Zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen Dampo-verkoudheids'-balsem, hiermede 's avonds keel, borst en rug invroijven, dit lucht op en 's morgen^ is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40 et.. Doos 30 et. Dampo-bon'bons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 et., Dampo-neusdruppels bij neus-oatarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 et. Uw Waarborg: 't Komt van Mijnhardt! TWBEDE DEEL. De Teidryvtng van ide S^pamjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOB. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 73. Te oordeelen naar het blaffen van den hond zouden ze, zoo het inderdaad men- schen waren geweest en z;oo ze deze rich ting uitkwamen, over een goed kwartier hem kunnen passeeren. Met de hand aan zijn oor en de andere hand aan de greep van zijn matrozenbgl zat hfl achter het boschje gereed in de uiterste spanning. Maar hij behoefde minder dan een kwar tier te wachten. Reeds van ver hoorde hij in de nachtelij ke stilte een hooge overslaande stem, die haast zonder ophouden zich hooren deed. Hoe Simon ook in z^n geheugen terug zocht, die steni herkende hij niet. Lang duurde het, noe hij zich ook in spande, om iets te verstaan, maar toen het geluld nader kwam hoorde Simon na men, noemen, die hem met de grootste be langstelling vervulden. Wat er gezegd werd kon hü nog niet voldoende" hooren maar gedurig hoorde hij den naam noemen van Anthonio en ook een) enkele maal den naam van Baayes- zoon. Eindelijk was de stem dicht genoeg nabij OKI alles te kunnen hooren. „Bij alle heiligen vader Anthonio is veel te zacht. Ging het naar mö, 'khad ze al lemaal al lang in hun ketterbloed doen smoren. Dat zeg ik je, dat zeg ik je Daneszoon, die niet rusten .Zal voor het laatste ketter- sche gespuis zijn loon heeft ontvangen. Neen Anthonio moet ze dooden, dat had hij al lang moeten doen- Als hij het niet durft zullen wg het doen of de Spanjaarden. 't Schijnt wel, dat hij ze mesten wil. „Ha,l ha, een gebraden ketter, die eerst goed gemest is. Zoo waar als ik Daneszoon ben, zij zouden niet lang meer in die kel ders zitten. Of 't moest wezen om ze er in dood te hongeren. Wat beweegt vader Anthonio om ze hier op dat vervloekte eiland te houden? „Simon herkende de stem niet, maar hij beefde van ontroering, toen hij terwijl ze hem juist passeerden de waard van Scher penisse hoorde zeggen: „Ziezoo Daneszoon, over eenj paar minuten zijn we thuis. Een stevige brok en een warme teug uit de kan zal ons smaken. En wat vader An thonio aangaat stel je maar gerust, die weet wel wat hij doet. Hem ontsnappen ze niet. Als hij maar eerst gelegenheid heeft om deze ketters naar Bergen op Zoom te vervoeren, dan zal hij wel opruiming houden onder de an deren. Komt voort man, je kruipt als een, slak, was ik alleen geweest, dan zat ik al meer dan een uur thuis. Je ratel is beter dan je beenen, dat heb ik je al meer gezegd." Een stortvloed van verwenschingen en vloeken en aanroepen van de heiligen was hierop gevolgd. Nog lang had hij de opge wonden overslaande stem gehoord, zonder dat hij echter kon verstaan wat er gezegd werd. Maar dat was niet erg. Hij had kos telijke inlichtingen verkregen. De gevangen genomen broeders en zus ters leefden nog. Ze bevonden zich ook nog op het eiland. Waar precies, ja dat was hem nog niet gebleken' Ergens in kelders. Maar dat was licht wel te ontdekken. Hoofdzaak was, dat ze nog leefden en dat ze nog op het eiland waren. Dan was er ook nog eenige mogelijkheid om ze te redden. O, wat zou dat heerlijk zijn. Als ze daar toe in staat waren. Maar men naoest wel vlug zijn. Had de waard niet gezegd, dat als die valsche priester maar gelegenheid had, hij ze wel naar Bergen op Zoom zou voeren en dat dan de tijd gekomen was om, oprui ming onder de anderen te houden. Dat moest men voorkomen. Waar het langer blijven nu voor Simon geen zin meer had, haastte hij zich op te staan en zich naar zijn jachthut te begeven. Een heele poos voor de anderen had hg de hut bereikt. Voshole en Baayeszoon hadden niets ge zien. Met blijdschap vernamen ze van Si mon wat hij gehoord had. „Ja, dan is er nog kans om ze te red den," zei Voshole. „Maar eerst moeten we zien te weten te komen waar de schuiten hun slachtof fers bewaren." Hebt u daar geen gedachten van Baayes zoon, waar dat zou kunnen wezen, vroeg Simon aan den Thoolschen schi,pper. Zou het ook in de stad Tholen zijn? Misschien in de kelders van het stadhuis?" ,jNeen, daar zijn ze absoluut niet. In de heele stad Tholen zijn ze niet te vinden. Daar kunt ge zeker van zijn. De schout van Tholen zou zulks niet toe laten. Die heeft geen ander doel, dan de bevolking in rust houden. Dat jagen op ketters, hindert hem genoeg. Neen in de stad van Tholen, daar zijn de ongelukkigên niet, daar kunnen we wel verzekerd van zijn." Maar waar zouden ze dan kimnen zijn? Te vergeefs spanden de drie mannen hun gedachten in. „Maar dat moet, dat zal wel hun gevan genis zijn, ja op geen andere plaats. Het kasteel te Poortvliet." Daar ligt een kleine Spaansche bezet ting. Het is bekend, dat daar groote diepe wel hulp van de Spanjaarden gehad heb- kelders zijn. Ook moeten de booswichten ben. Die bevelhebber, dien Hernandez is er juist de man naar om .öch door dien valschen priester Anthonio voor zulk laag werk te laten gebruiken. Als die maar bier en wijn heeft, dan Is het hem al lang goed. Daarvoor wil hij alles wel doen. Het grootste gedeelte van den dag is hg dronkeui En zijn volk is niet veel beter. Dat zgn juist de geschikte lieden om als werktuig voor Anthonio te dienen. Hoe meer de drie mannen er over dach ten hoe meer hun veronderstelling aan ze kerheid won dat daar de ongelukkige men- schen opgesloten werden gehouden om te wachten tot ze verder vervoerd zouden worden. „Maar dan moeten we ze helpen," zei Simon. Ja, dat moet, maar op welke wijze? De Spaansche bezetting was niet sterk. Een verbindingspost tusschen het gar nizoen van Tholen en de detachementen aan de kust. Hoewel nïeer een ruïne dan een sterk kasteel kon het toch nog wel verdedigd worden. Muren en poorten hoewel zeer bouwval lig stonden nog overeind. Ook de gracht was nog aanwezig. Hoe zou men de gevangenen kunnen ver lossen (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3