OOLTGENSPLAAT Buitenland Aan Oude Prijzen Ingezonden Tabak, Sigaren en Sigaretten. W. Priem. Voorstraat, Stavenisse rookt U nog steeds alle merken Nog eens: er is o.i. geen noodzaak. Tenzy dan uit exegetisch oogpunt. Voor de studeerkamer kan het goed zijn. Er dreigt ook een nieuwe strijd, een bijbel- strijd te zullen ontstaan. Immers hierin kenmerkt zich ook het groote verschil, dat de Staten-vertaling uitging van de Kerk des Heeren, van onze Vaderlandsche Kerk en deze nieuwe vertaling van een genoot schap, dat buiten de kerk staat. W« willen het Nederl. Bijbelgenootschap niets ten las te leggen omdat het ongetwijfeld veel nut tig werk verricht, maar ten dezen is het N.B.G. de vorm, waarin de theologen der onderscheiden protestantsche kerkelijke groepen zijn ondergebracht. En straks, wanneer ook het Oude Testament gereed is, zullen de kerken gesteld worden voor Synodale besluiten, of men dezen bijbel al dan niet voor officieel zal erkennen. Een nieuwe twistappel, nog een graadje erger; dan bij de invoering van de nieuwe Gezan gen-bundel. Wij staan geenszins op het standpunt, dat er nu niets aan de oude stateni-verta- ling veranderd zou mogen worden. Eén en kel woord had mogelijk anders kunnen vertaald, maar een geheel nieuwe verta ling, achten vrij een aantasten van een werk wat God de Heere kennelijk met zijn zegen heeft bekroond en bovendien een vergrijpen aan een monument van wónder- prachtige taal en godsvrucht. Want dat is de Staten-bijbel zonder twijfel. De oude palen» die onze Vaderen ge maakt hebben, worden teruggezet. Men verandert In formulieren, men wijzigt de Nederl. Geloofsbeltjdenls (de twaalf be kende woorden in art. 36 geschrapt) men komt met nieuwe vertalingen. En waar om? Wy zijn geen „Bijbelstaat" meer. Be ter ware het dat meer naar eni bij Gods Woord werd geleefd en tot dat Woord werd teruggeroepen. Dat Is toch zéker het belangrykste. WAARNEMER. Geref. Weekblad van 27 Jan. '40. Geachte Redactie. Beleefd verzoekt ondergeteekende on derstaande in uw blad te vrillen op nemen? Bij voorbaat dank! Als voorzitter van de Bakkersbond Goe- dereede en Overflakkee wensch ik een ern stig woord te rlchteni tot de ongeorgani- seerde bakkers. Mijne heerenl! Ondergeteekende is de meening toege daan dat het nu meer dan noodig is zich te vereenigen. Als de oorlog blijft voort duren komen wij voor de meest moeilijke problemen. Velen onzer zullen zich nog wel herinne ren de bezwareni waarmede wij in de oor log 1914-1918 te kampen hebben gehad. Enkele uren na de afkondiging der mo bilisatie op 28 Aug. 1939 ontvingen wij bakkers een formulier voor inventarisatie ter invulling der aanwezige voorraden van meel en bloem.Genoemde formulieren moes ten binnen 2 x 24 uur worden ingezonden aan de Nederlandsche Meelcentrale te 's- Gravenhage. Een afschrift van deze formulieren dient de aangever zorgrvuldlg te bewaren om op verzoek aan een daar toe bevoegd ambtenaar te vertrouwen,Vanaf die datum was het den bakkers verboden, meer dan zijn gewone hoeveelheid te ontvangen. Voorheen waren de voorraden op alle eilanden voor den winter in November ge dekt, daar zorgden de meelfabrieken voor eni de bakkers bevonden er zich wel bij Thans is dit anders. In de laatste week van 1939 wilde ik gaarne voor minstens 2 of 3 weken bloem te gelijk ontvangen, maar de meelfabri kant, waar ik deze voorraad aanvroeg be- schikte afwijzend op mijn verzoek. Onmiddellijk stelde ik mij per telefoon in verbinding met het Ministerie afdeeling voedselvoorziening^ daarna met de meel centrale. j Na lang telefoneeren is het mij gelukt voor 3 weken voorraad te mogen opnemen. Dat dit werd toegestaan komt m.i. omdat ik het als voorzitter der bakkers van het geïsoleerde eiland vroeg voor alle bakkers. Van deze maatregel hebben dus ook de ongeorganiseerden geprofiteerd. In de toe komst zullen de moeilijkheden voor de bak kers zeer zeker nog toenemen. Dan zal het noodzakelijk zijn, dat wij over een krachtige organisatie beschikken. Zoo'n krachtige organisatie kan alleen de moeilijkheden overwinnen. Daarom wordt het voor de ongeorgani seerde bakkers nu meer dan tijd zich bij de bakkersbond aan te sluiten. Zij is immers het lichaam, dat voortdu rend voor hun belangen op de bres staat, gesteund door het provinciale en de Neder landsche Bakkersbond. Ik wil nu besluiten met den wenisch, dat de ongeorganiseerden hun belang in zien en zich spoedig als lid van de bak kersbond zullen aanmelden. Hoogachtend, W. HOLLEMAN. Stellendam, 8 Febr. 1940. DANK VOOR DE POSTZEGELS. Wij zeggeni de schoolkinderen van de Christelijke school te Dlrksland en in zonderheid het zoontje van Jelier hartelijk dank voor de 7460 gebruikte postzegels. Wïj blijven steeds nog doors,paren voor de T.B.C, patiënten. J. A. SCHIPPER Hotel „BfeUevue" Zandpad Middelharnis- POSTVERVOER via VEERDIENST FLAKKEE-NOORDBRABANT. Maandag en Dinsdag was er stagnatie in het vervoer van de post omdat de tram bootdienst Middelharnis-Hellevoetsluis niet kon varen wegens den dichten mist. Toen Dinsdagmorgen bleek en 's middags 13 u. zekerheid was verkregen, dat in het verdere van dien dag geen bootdienst zou worden gevaren, heeft de vereeniging Goe- ree en Overflakkee 's Belang den heer Di recteur van het postkantoor te Middel- harnis verzocht, de post van Plakkee te verzenden via het veer Ooltgensplaat-Din- telsas, waar de dienst nog gaande werd gehouden. Een telegram^ van deze Vereeniging aan het Hoofdbestuur der Posterijen moest het verzoek aan den heer Directeur steunen. De poging zou goed geslaagd zijn, ware niet de omstandigheden tegen geweest. Bij aankomst aan het veer Galathee om vier uur, bleek de boot schroefschade te hebben en kon deze den dienst niet varen. De auto die 50 zakken post van Hellevoet via Dor drecht naar Dlntelsas vervoerde, kwam door de slechte wegen en den dichten mist te laat voor het vertrek van den dienst van 16.45 uur uit Dlntelsas. Op verzoek van den heer Directeur van het Postkantoor te Middelhamis had de veerboot nog een kwartier gewacht, maar moest tenslotte ook het wachten staken, om niet in de on mogelijkheid van vervulling van den dienst te vervallen. Jammer dat een samenloop van omstan digheden de vlotte verzending heeft doen falen. In plaats van Dinsdagavond kwam nu de post eerst Woensdagmorgen 7.30 uur in Sluissche haven aan. Ondanks tegenslag'en de weersomstan digheden waren ook al bijzonder tegen, kan worden geconcludeerd, dat het thans niet meer noodig is, dat Plakkee eenige da gen zonder post of kranten behoeft te zijn. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Wij verwijzen heeren Landbouwers,; Kip- penhouders enz. naar de in dit nummer voorkomende ,,LUSIX"-advertentie, het af doende middel voor vee-luizen, Luslx B voor mok bij paarden, schurft bij koeien, kalkpootei* bij kappen enz., enz. Luis bij het vee is een erge kwaal waar eigenlijk tot nog toe weinig aan hielp. Men probeere nu eens „Lusix" en vrage volle dige inlichtingen aan de fa. G. J. Wilbrink Korte St. Janstr. D. 354 Zierikzee, welke gaarne volledige inlichtingen zal verschaf fen. Let op de volgende advertenties. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Ooltgensplaat op Dins dag, 6 Februari 1940, des namiddags om 8 uur. Afwezig dhr. Vermaas (R.K.) De VOORZ. Burgemeester Slobbe opent met gebed. Waar het de eerste maal is dat de Raad in 1940 bijeen is, brengt de Voorz zijn hartelijke gelukwenschen over voor het reeds begonnen jaar. Hij weet niet wat I 1940 zal brengen. De omstandigheden zijn niet moedgevend, zoodat de toekomst met veel zorg wordt tegemoet getreden. Spr. hoopt echter, dat de vrees die gekoesterd wordt, beschaamd zal worden en dat een hoopvoller toekomst gloort. Spr. eindigt met Gods zegen toe te wenschen voor het gemeentelijk, alsook voor het persoonlijk I leven der raadsleden. De heer v. GURP dankt als oudste raads lid en hoopt dat Gods zegen op den ge meentelijken arbeid zal rusten. De notulen worden gelezen en vastge steld. 2. Ingekomen stukken en mededeelin- gen. Schrijven van de gemeente S'dijk, dat de heeren Mijs en Dijkers zijn herbenoemd in het Bestuur der Waterleiding. Terugont vangen eenige goedgekeurde raadsbeslui ten. Goedgekeurd terugontvangen de gem. begrooting 1940, met eenige bemerkingen, o.m., dat een afdoende voorziening moet worden getroffen inzake de brandblusch- middelen. De motorspuit wordt niet van voldoende capaciteit geacht. (Deze ver werkt 4 500 L. water per uur, dit zou wel 1500 2000 L. moeten zijn)! Intus- schen doet zich het bezwaar voor, aldus de Voorz., dat de oude brandspuit nog niet afgeschreven is. B. en W. zullen dit punt nader bekijken. r- Betreffende de opmerking die gemaakt is aan het voorstel van de Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht over het ver richten van werkzaamheden ten tflde van oorlog is gedeeltelijk voldaan. 3. Voorstel tot goedkeuring van de re kening voor het Doktershuis over '39 Wordt met een nadeelig saldo van f 1726.goedgekeurd. 4, Voorstel tot het aangaan van eeu geldleening groot ten hoogste f13.000 bij de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten, te 's-Gravenhage. Deze leening is op 13 Jan. door Ged. Staten niet goedgekeurd, omdat zij met de aflossingsbetalingen niet accoord gin gen. Op denzelfden datum heeft de Ned. Bank voor Ned. Gemeenten geschreven dat ze het bedrag beschikbaar hadden, d 4%, met de gebruikelijke condities inza ke de aflossing. Het raadsbesluit tot het aangaan van een geldleening bij gemeente-crediet wordt vernietigd en dit raadsbesluit aangenomen. 5. Voorstel tot gunstige beschikking op het verzoek van de Besturen der in deze gemeente gevestigde bijzondere lagere scholen om voorschot op de gemeentelijke vergoeding, overeen komstig artikel 103, 6e lid, der La ger-onderwijswet 1920. Aan de R.K. Lagere School te Achthui- zen zal worden gevoteerd een bedrag van f 1164.42. Uitgegaan is van de gedachte dat in 1940 f 2200.schoolgeld zal worden geheven. Aan de Bijz. L. School ter plaat se zal worden gevoteerd f 1143.49; aan schoolgeld zal binnenkomen vermoedelijk f 900.Wordt goedgevonden. 6. Voorstel om het Centraal Bureau voor Verificatie en Financieele Adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten met ingang van 1 Janu ari 1940 te belasten met de controle der administratie van den Gemeente- Ontvanger en der Gemeentelijke Be waarschool. De VOORZ. licht dit punt toe en schetst de noodzaak. De vei'moedelijke kosten zul len bedragen f 110.per jaar (voor 3- maandelijksche controle.) De heer v. GTJRP vindt dat het voor 95% zékerder is. De VOORZ. vindt dit wel sterk uitge drukt; maar het is wel beter dat het zoo gebeurd. Wordt goedgevonden. 7. Voorstel tot vaststelling van een In structie voor de ambtenaren in dienst der gemeente in tijden van oorlog'. (Dit punt draagt een, strikt vertrouwelijk karakter.) Hierover gaat men geruimen tijd in be sloten zitting. Na heropening deelt de VOORZ. mede, dat enkele bepalingen in de verordening moeten gelascht welke den leden uit de geheime zitting bekend zijn. Deze worden zonder nadere openbare verklaring aange nomen. 8. Voorstel tot definitieve voorziening van de vacature voor havenmeester in de kom der gemeente en regeling van de wed de voor den havenmeester en den weger in de kom der gemeente, een en ander met ingang van 1 Januari 1940. B, en W. hebben overwogen om voor tij delijk te benoemen de heer v. Nimwegen, die ook weger is. Gebleken is dat deze functie zeer goed is te combineeren en dat het hem wel is toevertrouwd. Hij is er voor geknipt. B. en W. stellen daarom voor hem daartoe met ingang van 1 Jan. voor vast te benoemen. De heer A. DE VOS verlangt stemming over iit punt. Volgt mondelinge stemming. De heeren L. de Vos, A. de Vos en Kreeft tegen. Rest voor. Aldus benoemd. Met betrekking tot de wedde haven meester wordt het salaris bepaald op 10% van de eerste f 4000.haveni- en kaaigeld van de meerdere opbrengst 5% met een garantie van f 400. Voor de weger wordt bepaald 30% van de eerste f 1500.en 15% van het meer dere met een garantie van f 450. Wordt goedgevonden. 9. Voorstel tot gunstige beschikking op het verzoek van de Woningbouwvereeni- ging „Beter wonen," alhier, om medewer king voor den bouw van 40 woningen in de gemeente Ooltgensplaat. De kosten zijn geraamd op f 96520. Gevraagd wordt een maximum bijdrage van f 50jer woning. Volmaakt eens is B. en W. dat verbetering van de woning voorraad noodig is, opruiming der krot woningen en ook verruiming van de wonin gen. Daarom stellen B. en W. voor hiertoe over te gaan. Twintig zujlen bestemd zijn voor vervanging van krotwoningen, de an dere 20 voor verruiming van het aantal. Een gedeelte zal in Achthuizen worden ge bouwd. Rijk en gemeente zullen in de bij drage huur ieder f 25,bijdragen. De heer A. DE VOS heeft wel eens an dere klanken laten hooren t.o. der woning- bouw-vereen. Hij prijst het royale stand punt van B. en W. dat ze zoo vlug deze zaak hebben aangevat. Hij wil prijzen wat te pryzen is. De VOORZ. is dankbaar voor dit woord. Er zijn wel eens hardere noten over ge kraakt. 10. Teruggekomen wordt op de brief van Ged. Staten Inzake de terugzending gem. begrooting. De post vertering in de raadszaal, groot f 50.kan bij Ged. Staten geen goedkeu ring \'lnden. De VOORZ. stelt voor deze post af te voeren. De heer v. NIEUWAAL vindt het klein van Ged, Staten om op zoo'n postje te vallen. Hjj wil de begrooting daarom weer zoo terug zenden. Weth. v. ES wil aan de wensch van Ged. Staten voldoen, omdat het op een an dere wijze misschien gevonden kan worden. De heer A. DB VOS vindt het een pres tatie-kwestie. Hij vindt het klein. Op an dere punten maken ze geen aanmerkingen Wordt bij stemming besloten aan de wensch van Ged. Staten te voldoen, zulks met 7 voor en 3 tegen. Dan sluiting. De Balkanconferentie is alweer gehouden en de verschillende mi nisters zijn intusschen naar hun land te ruggekeerd. Nu krijgen wij vanzelf de nabeschouwin gen. In de eerste plaats wordt opgemerkt dan de Entente niet uit elkander is gespat, maar wordt voortgezet in den Balkanbond. De landen Turkije, Joego Slavië Roemenië - Griekenland. schijnen het dus met elkander tamelijk wel te kunnen vinden. Besloten is, dat geen der landen iets zal ondernemen wat de vrede in gevaar kan brengen, zonder eerst de andere leden te raadplegen. Tegenover staten, welke zouden meenen een der Balkanlanden wel te kunnen aan vallen, heeft de Bond verklaard, dat een bedreiging van één staat beschouwd zou worden, als een bedreiging van alle staten. Hoe nu de regeeringen zich deze laat ste verklaring gedacht hebben is niet recht duidelijk, want al is de Entente niet ontbonden een militair accoord is er ook niet gemaakt, althans niet officieel. Het verdrag is voor 7 jaar verlengd. In zooverre is men tevreden. Tot hiertoe wordt de vrede bestendigd en heeft ItaUë eer van haar werk. Toch geheel tevreden is men niet. Bul garije en Hongarije begeeren beiden grond gebied wat hun vroeger heeft toebehoord, terug. Italië heeft beide landen en Inzonderheid Hongarije^ tot kalmte gemaand en beloofd langs diplomatieken weg te trachten het doel te bereiken. Nu hadden deze beide landen, welke juist daarom geen lid willen zijn van deze Bond gehoopt, dat over die netelige kwestie op zijn minst zou zijn gesproken. Hongarije houdt zich terwille van den vrede rondom de Donau rustig, maar dat wil nu niet zeg gen, dat het zich bij de huidige toestand neerlegt. In geenen deele. Als Roemenië de rustige houding van Hongarije ztoo gaat opvatten, is het glad abuis. In gelijken geest uit zich ook de pers van Bulgarije. Bekend is, dat Roemenië zich veel moei te geeft, dat ook Bulgarije In den Bond wordt opgenomen, en wel bereid is con cessies te doen. Wanneer het echter met Bulgarije tot een accoord zou komen, komt Hongarije nog des te sterker om zijn rech ten. Hoe ook, dit is echter een feit, dat tot hiertoe de Italiaansche invloed merkbaar is. De Balkan keert zich tegen Rusland, maar sluit zich niet aan bij Engeland en Frankrijk. Verder probeert Italië al het mogelijke, onderling tot overeenstemming te komen, hierin krachtig geholpen door Prins Regent Paul van Joego-Slavië, een zeer bekwaam staatsman en ijverig voor stander van den vrede. Onderling tracht ten de Balkanlanden hun handelsbetrekkin gen mogelijk te verstevigen. Een ander merkwaardig feit, is de som bere toon welke beluisterd wordt uit den mond van Japansche regeeringspersonen. De oorlog met China baart Japan veel zorg. Het nieuw gevormde ministerie Yonai, geeft daar duidelijk getuigenis van. Tsiang Kal Sjek de Chineesche gene raal heeft altijd beweerd, dat de tijd voor hem strijdt. Als China het maar drie of meer jaren kan volhouden^ zal Japan moe ten toegeven of ineenstorten. Verschillende stemmen om met China vrede te sluiten zijn In Japan herhaaldelijk genomen. Het schijnt voor Japan niet doenbaar te zijn een zoodanige troepenmacht op de been te houden, dat in het overwonnen land, het normale leven, terug keert. Chineesche benden vallen onophoude lijk de garnizoenen en wacht posten aan. en slag leveren de kunnen de Japanners niet. Zij zouden de geheele brens moeten bewaken en dat is onmogelijk. Het spreekt vanzelf dat Japan nog niet aan toegeven kan denken, maar Indien de Chineezen het vol kunnen houden en zoo- als nu, steeds beter geoefend en georgani seerd worden, dan zal het nog zeer de vraag zijn, wat in de toekomst Japan zal moeten doen. Van de instelling van een Chineesche re geering in het veroverde gebied, komt als nog maar heel weinig. Hevig zijn de aanvallen welke Rusland onderneemt op de Flnsche stellingen in zonderheid op de Karelische landengte. De Russen hebben op deae landengte al wat verliezen geleden/ en hun krachten nutte loos beproefd. Een nieuw wapen werd in den strijd ge bracht n.l. gepantserde sleden. Deze gemotoriseerde sleden, waren be wapend met soldaten voorzien van lichte mitrailleurs. De soldaten trachten wanneer zij de linies zfln genaderd zich uit de sle den te verwijderen en vormen dan evenals de Pinnen kleine groepjes, welke zich krachtig verdedigen, terwijl de tanks dan verder het werk tegen de linies doen. Daar door zouden de Finnen niet in staat zijn, met zooveel succes als voorheen tegen de tanks, op te treden. De Reuter correspondent maakt melding dat niettegenstaande de krachtige stoe ten, de Finnen opnieuw een divisie In den pan hebben gehakt. Zij zouden kans heb ben gezien de 18de divisie af te snijden van de hoofdmacht, waardoor de manschap pen gebrek kregen aan eten. Vast is ko men te staan, dat de legerpaarden werden geslacht en zelfs rauw gegeten, om den honger te stillen. De Finsche regeering be vestigt deze berichten nog niet. Wel zegt zy dat bij Kitela de plaats waar zich deze divisie bevond, de Russen 5000 man verloren hebben. Op bepaalde punten, waar de Russen grooten druk uitoefenen, laten zij achter de Finsche linies, manschappen neer, wel ke met valschermen uit vliegmachines worden neergelaten. De bedoeling is, de Pinnen in den rug aan te vallen, en zoo plaatselijk een bres te schieten in de li nies. Het zijn voor de Finnen dikwijls zeer hachelijke posties, doch tot op heden hebben zij zich kunnen handhaven, alle pogingen der Russen ten spijt. Hoe zwaar ook de burgerbevolking te lijden heeft blijkt, dat van 28 Jan. tot 3 Febr. 6800 bommen zijn geworpen, 145 burgers werd gedood en 179 gewond. 4* H* Twee Ieren, welke mede pllchtig waren aan een bomaanslag ziJn Woensdag te Bir mingham door ophanging ter dood gebracht. De lersche hooge commissaris Dulanty is Dinsdagavond nog persoonlijk bij minis ter Chamberlain geweest om een laatste poging te doen, teneinde gratie te verkrij gen, doch Chamberlain bleef namens de regeering weigeren. Personen die zich aan zulke ernstige daden schuldig maken ver dienen met den dood te worden gestraft. Gevreesd wordt, dat de moeilijkheden nu nog grooter zullen worden, daar het ver zet nog In kracht ;Zal toenemen. Niette- genjstaande de ernst der tijden, laat de regeering zich niet van haar stuk bren gen, en handhaaft haar gezag. De opperste oorlogsraad is deze week voor de vijfde maal te Parijs bijeen ge weest voor het vervoeren van belangrijke besprekingen. De staatslieden waren uiterst tevreden over de zeer nauwe wijze van samenwerking. Volgens de pers, zou er ook een besluit genomen zijn, in hoever re Engeland en Frankrijk aan Finland hulp zouden bieden, zoowel met materiaal als met manschappen. Opnieuw is Zaterdagavond in Turkije feen hevige aardbeving gevoeld. Twee dorpen hadden ernstig te lijden; 45 personen werden gedood en ver schillende gewond. Zoowel In Griekenland als in Noord Zwe den werden eveneens aardschokken gevoeld In de afgeloopen week ziJn zes koopvaar dij schepen en één mijnenveger door Duitsche vliegmachines aangevallen en tot zinken gebracht. Drie vliegmachines wer den neergeschoten, terwijl een vierde zeer waarschijnlijk de thuisreis niet heeft kun nen volbrengen en in zee is gestort. Voor de kust van Yorkshire vielen twee Duitsche vliegtoestellen, een Engelsche treller aan. Engelsche vliegmachines bon den den strijd aan, met gevolg dat een der Duitsche machines werd neergeschoten. Het kwam in de duinen op een zomerhuis terecht. NIEUW LEENINGSONTWERP VOOR f 300 MILLIOEN INGEDIEND. Thans de stok achter de deur. Bij de Staten-Generaal is door de regee ring een Leenings-ontwerp Ingediend groot f 300 milUoen, tegen een koers van 100 pro cent en een rente van 4% 's-jaars, met een looptijd van 40 jaar. Op deze leening kan worden ingeschreven met de obUgaties der onlangs uitgegeven 4% Staatsleening 1940 Indien de inschrijvingen op de vrijwillige leening minder bedragen dan f 300 milUoen zal het Rijk een gedwongen geldleening aangaan tegen 3% rente. De inschrijfdwang voor particulieren is als volgt: iemand met een vermogen van f 30.000 of meer f 100.—; f 40.000 of meer f 200.—; f 50.000 of meer f 300.—; f 60.000 of meer f 400.f 250.000 of meer f 4200; f 500.000 of meer f 97.00.— f 750.000 of meer f 15900.—; f 1 milUoen of meer f 22.900.—. De stok staat dus achter de deur!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2