CtiDWEEK&IADopGED.GROn[)lSfAG vöÖRDcZUID-HOUoiZECUWJC^^ CHAMDEn TABAKSPIJPEN N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „EILANDEN-NIEÜWS" Na de Wasch HOUTEN 12 cent Gemengd Nieuws Buitenland Het probleem van de oorlog 12e Jaargang WOENSDAG 7 FEBRUARI 1940 No. 1115 VERBRUGGE Flakkee geïsoleerd WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD .O N Z E E I L A N D E N 1 8E J A A R Q A N Q UITGAVE VAN MUTATIES HANDELSREGISTER DORDRECHT M ID DELHARNIS EXTRA VLEESÖH EN GROENTE VOOR ONDERSTEUNDEN. NED. S.S. LAERTES OP MIJN GELOOPEN. Landbouwers Middenstanders W. A. DE BAKKER voor Handel, Bedrijf en Particulier niEuws Aboimementaprtis 90 cent per 3 maandenbg vooruitbetaling. VcKchgnt lederen Woensdag en Zat((rdag 2 maal p<Sr week. AfzonderIj|ke *umniieii 5 ceni Buitenland 8 gulden per jaar Gevestigd te Mid<Ielliainis Prins Hendiikstr. 122 G Giro 167930 i Postbox 8 Td. 17. Bfpantoor voor Zeeland: St. Maartenadiyk Marlrt, Telef. 69. Advertentie«pi^ 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienste aanvragen en aanbiedingen van 16 regels 80 et.; Boek'aan^ kondiging 10 cent per legel Contracten belangi^lc! lager. «I» III. Ten opzichte van het oorlogsprobleem kan men in hoofdzaak drieëerlel standpunt innemen. Men kan de oorlog onder alle omstandigheden bestrijden, men, kan hem verheerlijken en men kan hem in bepaalde gevallen voor noodzakelijk houden. De eerste categorie van personen wordt ge vormd door allerlei schakeeringen van pa cifisten,, die door alle eeuwen heen bestaan hebben. Vanaf de Gnostieken uit de eerste tijd der Kerkgeschiedenis hebben er steeds secten en groepen bestaan, die weigerden de wapenen te dragen, veelal op grond van het gebod: Gij zult niet doodslaan. Tot hen; kan men rekenen de Doopsgezinden, de Kwakers en de huidige anti-milltairis- ten of dienstweigeraars. De eerstgenoem- den gaan uit van een verkeerde beschou wing van de verhouding van natuur en ge nade en zijn op grond daarvan principiëele tegenstanders van elke oorlog. Ook zijn er mienschen, die van meening zijn, dat het natlonaliteitsbesef en( de vaderlandsliefde de oorlogen in de hand werken, waarom zij alle heil verwachten van een losmaking van alle historische banden aan de voor vaderlijke grond en een wereldburgerschap vrtllen stichten, waarbij de mensch geen, vaderland heeft, doch cosmopoliet in de ware Zin des woords is geworden. En dan zijn daar de vurige pacifisten, die de gru welijkheid van de oorlogsellende in aan merking nemende, doch zich baseerend op een al te optimistische en onschriftuur- lijke beschouwing van de natuur des men- scherii van meening zijn, dat het mogelijk is, de oorlog geheel uit te bannen en hier op aarde een eeuwige vrede te bewerkstel ligen, terwijl anderen wel niet zoover gaan, maar toch meenen dat men door alge- meene of eenzijdige ontwapening de oorlog kan wegnemen. De pacifistische bewe ging met haar onvervulbare idealen dateert reeds van enkele eeuwen terug. De eerste, die de leuze van de eeu wige vrede aanhief, was in 1713 de Fran- sche abt de Saint-Pierre, die een ontwerp schreef van een eeuvrige vrede onder de vorsten van Europa. Zeer bekend is ook het geschrift van den Duitschen philosoof Immanuël Kant (1795) Zum ewigen Frie- den. Ook Hugo de Groot, Voltaire en Rousseau hebben zich met soortgelijke denkbeelden beziggehouden. In het laatst der 17e eeuw was het de Oostenrijksche schrijfster Bertha von Suttner, die met haar wereldberoemde roman: Die Waf f en nieder een sterke anti-oorlogsgeest kweek te, tengevolge waarvan zelfs vredesconfe- renties werden gehouden te Den Haag, de eerste in 1899 op initiatief van Czaar Ni- colaas n van Rusland. Het behoeft geen betoog, dat de pacifis tische theorieën geen steun vinden in de werkelijkheid en dan ook steeds weer op nieuw op de egoïstische instrumenten van het menschdom stuk slaan. Ze zijn het re sultaat van een verkeerde anthropologie. In 1914 was het de wereldoorlog, die alle vredesdroomen in rook deed opgaan en toen daarna het pacifisme met verjongde kracht herleefde en Volkenbond en Ont- wa,pening zouden zorgen voor een storeloo- ze vrede, werd ook deze hernieuwde op bloei der vredesactie door de opkomst van militairistische regimes totaal vernietigd en zien we ons na 25 jaar wederom ge plaatst in een wereld, waarin de oorlogs geest zijn trumifen viert. De gansche we reldhistorie bevrijst, dat een eeuwige vre de op aarde een| utopie is en de Schrift vertelt ons helder en klaar, waarom dit zoo is. Zij leert ons, dat er tot in het laat ste der dagen toe oorlogen zullen zijn als een uitvloeisel van het radicaal-zondige der menschelijke natuur. Natuurlijk vril dit ganschelijk niet zeg gen, dat we daarom in liet andere uiterste moeten vervallen en de oorlog moeten gaan verheerlijken, zooals de volbloed militairis- ten gedaan hebben en nog doen. Zij zeggen, dat de menschheid nu eenmaal zonder strijd niet leven' kan. en dat oorlog in het klein en in het groot de wet is van alle menschelijke ontwikkeling. Hü is daarom nuttig en doelmatig. Zelfs wijsgeerenj heb ben zich in dit kamp geschaard. De be ruchtste van hen is zeker wel de Italiaan Macchiavelli, die de staatsalmacht huldigde en daarom de staat ontsloeg van alle wet ten) van recht en moraal. Ook het philoso- phisch systeem van den Joodschen pan theïst Spinoza was aan deze leer niet vreemd. In de 19e eeuw was het de Duit- sche philosoof Hegel, die met zijn wijsbe geerte van de Staat de grondslag legde voor de Staatsvergoding en machtsverheer lijking, welke thans één der fundamenten is van het nationaal-socialisme. Hij leerde, dat oorlogen noodig zijn voor de souverei- niteit van de staat, dat zij een volk bewa ren voor stilstand en inzinking en dat der halve eeiii eeuwige vrede volstrekt geen ideaal is. De Hegeliaansche ,philosophie heeft met name in Duitschland groote invloed uitge oefend,, ook op staatslieden en legeraan voerders. Bismarck sprak gaarne van zijn „Realpolitiek," daarmee te kennen geven de^ dat hij zich in zijn staatkundig stre ven alleen liet lelden door de eischen der werkelijkheid. De historicus Freitschke schreef zijn „Deutsche Geschichte" vanuit het standpunt van die militaire staat, wiens belang tevens zijn moraal aangeeft. De generaal Bernhardi en de exkroonprins waren doorgewinterde' militairisten (de laatste zal het nog wel zijn.) Van hem is bekend, dat hij in 1914 verlangde naar „een frissche en vroolijke krijg." En behalve He- gel is er nog een ander Duitsche wijsgeer geweest, n.l. Friedrich Nietzsche, die op dit gebied wel alles overtroffen heeft en door zijn leer van de „Übermensch" de promotor werd van de politiek, die macht boven recht stelt,niet slechts incidenteel, gelijk altijd geschiedde, maar systematisch. Al deze oorlogsverheerlijkers beweren, dat de krijg nuttig kan zijn, hoe verschrikke lijk hij ook moge wezen, dat hij verschil lende deugden aankweekt, zooals vader landsliefde, heldenmoed, offervaardigheid en eendracht en dat hij zelfs in belangrijke mate bijdraagt tot verhooging der cul tuur! Het spreekt wel vanzelf, dat deze theo- riën tenj eenenmale in strijd zijn met de fundamententeele beginselen van het Chris tendom. De leer van Christus met betrek king tot het leven der menschen en der volken is gebaseerd op de drie pijlers van liefde, waarheid en recht.'En met deze drie nu is de machtsleer in flagrante strijd. Zij ziet in de liefde weekhartigheid en senti mentaliteit,, zij stelt de leugen zoo noodig in dienst van de macht en het recht vindt bij haar evenmin een plaats. Het conse quente militairisme vindt dus in de Chris telijke leer zijn volstrekte anti,pode. En elk staatkundig stelsel, of het bolsjewistisch is of fascistisch of nationaal-socialistisch of imperialistlsch-democratisch (Engeland tegen de Transvaalsche Boeren), dat in zijn machtswellust door oorlogen het recht verkracht, staat op gespannen voet met het Christendom. 'We leeren uit dit alles zoo heel duidelijk, dat hij, die de vaste bo dem der Schrift verlaat óf in een onwer kelijk pacifisme óf in een antichristelijke machtsverheerlijking terechtkomt. Tusschen deze beide stroomingen in staat de opvatting van het Christendom. Augustinus en Calvijn, om slechts deze twee groeten te noemen, hebben eenerzijds een op valsche gronden berustend vredes- ideaal, een weerloosheidsprediking en een niet aan ethische normen gebonden oor- logspractijk verworpen, doch anderzijds het recht van de oorlog gehandhaafd, zij het dan, dat deze aan eenige voorwaarden moet voldoen om rechtvaardig genoemd te kunnen worden. Zij gingen niet van het standpunt uit, dat alle oorlog af te keu ren is, omdat hij een resultaat der zonde is. Dit toch is ook het geval met de overheid, die er is om der zonde wil en welke wij niettemin als rechtmatig accepteereni. De Schrift leert ons, dat de Overheid het zwaard draagt, niet alleen tegenover de kwaden onder de eigen burgers, maar ook tegenover allen, die de levensbelangen van het volk bedreigen. Calvijn verdedigde de rechtvaardige oorlog en bond hem aan de ze voorwaarden: hij moet uitgaan van de wettige overheid, hij moet gevoerd worden om een rechtvaardige zaak, hij moet in gezet zijn met een rechtvaardig doel en gevoerd worden op een rechtvaardige wij ze. 'Wordt vervolgd.) STILTE. Na de veelbewogen dagen in September, gevolgd door een hevige spanning in No vember en een vernieuwde spanning eeni ge weken geleden is er thans weer een zekere rust ingetreden. Toch is de toestand niet veranderd, ze ker niet verbeterd. Ons klein land met zijn strategisch zoo belangrijke mogelijk heden voor de billigerenten te midden van de oorlogsterreinen, maakt een gevaarlij ken tijd door. Het is of dat niet genoegzaam door dringt tot ons volk. Als de spanning wat gewekenj is,, is het net of ons volk denkt dat het gevaar weer voorbij is. En dat is allerminst waar. We gebruikten onlangs het beeld van het in brand staan van buur mans huis. Zoo is de toestand en dat nog wel naar twee zijden. Toch komt er over ons volk maar al te zeer een zekere rust. Het is alsof ons volk denkt „De vorige mo bilisatie hebben we het er af gebracht, 't zal ook met deze mobilisatie wel goed af- loopen. Niets is gevaarlijker dan een zoo danige rust, want daaruit konden we wel eens heel onzacht worden wakker geschud. Ons volk neemt de gevaarlijke toestand zoo kalm, zoo uiterst kalm op. Dat is op zich zelf wel goed. Een paniekstemming is het slechtste dat we hebben kunnen. Maar de rust kan ook te groot worden als het wordt een vrijwel vast vertrouwen, dat we wel uit den oorlog zullen blijven. En vooral wanneer onze levenshouding zoo stil en gerust wordt, dat we leven alsof er geen gevaar dreigt. Bovenal wanneer daar mee gepaard gaat een zich toomeloos uit leven in de zonde en ongerechtigheid. Het is aoo stil in het land, het is alsof er geen gevaar dreigt. Zoo'n stille welverzekerde rust. En dat bij zoo dreigende gevaren. Het gevaar wordt weinig beseft. Mien leeft voort. In zonde en ongerechtigheid. Op den rand van de oorlogsverschrikkin gen. De Heere moge er ons voor bewaren, dat we niet in den oorlog worden meege sleurd. Dan zou het ontwaken zeer on zacht en vreeselijk zijn. heeft men vaak last van schrijnende han den. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. HET VOORLOOPIG VERSLAG VAN DE COMMISSIE VAN RAPPORTEURS (Eerste Kamer der Staten Generaial) over de ontwerpen van wet tot vaststelling van de begrooting vam het Verkeersfonds voor het dienstjaar 1940 (d.d. 25 Januari 1940) vermeldt het volgende betreffende de ROTTERDAMSCHE TRAMWEG MA ATSGHAÏPÏJ Verscheidene leden verklaarden, de ver dere ontwikkeling van den toestand der Rotterdamsche Tramweg Mij. niet zonder bezorgdheid tegemoet te zien. Deze leden brachten in herinnering, dat in de laatste vijftien jaren regelmatig conmiissies van onderzoek en reorganisatie aan het werk zijn geweest, zonder dat zulks eenig resul taat heeft gehad. Zij stelden de vraag, waarom alleen het rapport nopens het on derzoek, ingesteld naacr het beheer van de vorenvermelde maatschappij, ter kennis van de leden der Staten-Generaal is ge bracht. Huns inziens zou dit kunnen leiden tot het trekken van ongewenschte conclu sies ten aanzien van degenen, die met het bestuur dier maatschappij zijn belast. De leden hier aan het woord;, waren van oor deel, dat in een bedrijf, hetwelk zoozeer het stempel draagt van een semi-Overheids bedrijf en waarin zoovel geld, van de open bare kassen afkomstig, is belegd, iedere handeling moet worden openbaar gemaakt. Voorts werd met klem er op aangedron gen, dat de Minister naleving zou eischen van de bepaling omtrent de pensioenrege ling, welke in de concessie-voorwaarden is opgenomen.' Weer andere leden vestigden de aan dacht op eene onvolkomenheid in het Reg lement Dienstvoorwaarden voor de Rotter damsche Tramweg Mij., zooals dit door den Minister is goedgekeurd. Het is namelijk mogelijk gebleken, dat die maatschappij personen in haren dienst heeft, die geen loon ontvangen. Weliswaar verrichten de ze geenen arbeid, doch de directie geeft hun nochtans geen ontslag, waarschijnlijk om aldus te ontkomen aan de verleening van de bij reglement bepaalde uitkeering bij ontslag. OPGEHEVEN ZAAK: Eerste Flakkeesche Incasso-Bureau, eige naar J. dé Later, Voorstraat 247 Middel- harnis. De ministers van Sociale Zaken' en van Economische Zaken hebben wegens de nog steeds aanhoudende koude besloten, dat aan alle ondersteunde gezinnen gedurende drie achtereenvolgende weken boven, de vastgestelde kwanta tegen den geldenden prijs één blik vleesch per week extra mag worden verstrekt. Voorts zullen die gemeenten, welke deel nemen aan de distributie van blikgroente, tevens desgewenscht in de gelegenheid worden gesteld reeds thans vatgroente voor de ondersteunden beschikbaar te stel len). Alleen matea-ieele schade. Het Nederlandsche s.s. Laertes van de Ned. Stoomvaart Mij. Oceaan te Amster dam is Zaterdagavond omstreeks half 12 op vier mijl beoosten het lichtschip Royal Sovereighn niet ver van Dover op een mijn geloopen. Het schip zonk niet, en de be manning, die eerst in de reddingsbooten was gegaan, keerde spoedig aan boord te rug. Het schip kan op halve kracht naar Londen opstoomen. Niemand van de 52 opvarenden is ge wond. Het Noorsche tankschip Buccaner be vond zich in de nabijheid voor het verlee- nen van assistentie. De sleepboot Zwarte Zee van L. Smit en Co's internationale Sleepdienst werd te Vlissingen gereed gemaakt om naar de Laertes te vertrekken en de noodige hulp te verleenen, doch op grond vail de ont vangen berichten besloot de reederij later de Zwarte Zee niet te doen vertrekken. De Laertes, eenl schip van 5825, bruto ton, dat in 1919 te Hongkong werd ge bouwd, kwam uit Batavia met een lading stukgoed en was, na een betrekkelijk kort oponthoud in een der Engelsche controle- havens, op weg naar Amsterdam. De machine van de Laertes is in tact ge bleven. De opgêloopen schade, waarvan de omvang nog niet bekend is, verhindert het cchip echter op volle kracht te varen. De afstand van de plaats van het onge luk naar Londen, welke het schip lang zaam varende moest afleggen, bedraagt 134 mijl. Gezagvoerder van de Laertes is de heer C. Koningstein uit Haarlem. Aan boord bevinden zich o.m. een hoeveelheid regeeringsgoederen en een belangrijke par tij Delltabak. ARBEIDER TE NIJMEGEN ONDER 40 TON STEENKOOL BEDOLVEN. Zaterdagmiddag is de 40-jarige Ariaans employé aan de gemeentelijke electrlciteits werken te Nijmegen op noodlottige 'wijze om het leven gekomen. De man assisteerde bij het bunkeren van steenkool. De inlaat van den koker bleek verstopt te zijn door een laag sneeuwijs. Ariaans trachtte deze laag door te steken en slaagde hierin inderdaad,/ doch verloor daarbij het evenwicht en viel in den veer tien meter diepen koker. Niemand had het ongeval opgemerkt en zoo kon het gebeuren, dat de kraandrijver zijn grijper boven de koker ledigde en bleef ledigen. Ariaans werd op deze 'wijze onder veertig ton steenkolen bedolven. Toen men hem miste ging men op on derzoek uit. Tenslotte vond men het lijk van het slachtoffer in den koker. Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. OPGEPAST! De Burgemeester van Etten-Leur vestigt er de aandacht op en waarschuwt, dat voor zichtigheid geboden is, alvorens in relatie te treden met J. M. A. Adriaansen, wonen de te Etten ca., per adres P. van Bekelen, Bredascheweg, A. 183-1; voor wat betreft de handelsonderneming Prosperitas te Ede waartegen, herhaaldelijk is gewaarschuwd door verschillende politie-autoriteiten. Bedoelde handelsonderneming beoogt het verkoopen op afbetaling of contant van rijwielen, naaimachines, kinderwagens e.d., waarbij men tevens lid of deelnemer wordt in een loterijcombinatie. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat thans of na verloop van eenigen tijd een zelfde onderneming uitkomt onder een an deren naam bijvoorbeeld: „De Ster, „De Atlas" e.d. Het koopen van dergelijke stukken, zon der vooraf ter bevoegder plaatse inlichtin gen te hebben ingewonnen, moet ten sterk ste worden ontraden). i Laat Uw bedrijfsadministratie in richten, controleeren, af geheel bij houden op uitsluitend vakkundige en practische wijze. Uw bedrijf loopt beter onder voort durende adm.-contróle en bedrijfs voorlichting, door ass-accountanU OUDDORP voor Landboiuvi'bedrijven-Midden- staindszaken en Vermogens. (Ook voor-de Zeeuwsche eilanden.) BIJNA ANDERHALF MILLIOEN RADIO ONTVANGTOESTELLEN IN NEDERLAND. Het aantal radioluisteraars dat b 1 ij k e n S aangifte een eigen ontvangtoestel be zit, bedroeg 31 December j.l. 1.025.876. Het aantal aangeslotenen op r a d 1 o-d i s- tributie-inrichtinge n bedroeg op dienzelfden) datum 411.720, zoodat een to taal aantal van 1.437.596 radioluisteraars of 163 op 1000 inwoners is geregistreerd. DE STRIJD IN FINLAND. Een Russische aanval met goed overleg. Op de Karelische landengte, heerscht voortdurend een geweldige strijd. Het Rus- siche leger doet daar herhaalde pogingen om door de Mannerheimlinie heen te bre ken. De laatste aanval, die door de Rus sen is ondernomen» is op zulk een weten schappelijke wijze gedaan, dat de Finnen er verbaasd over stonden. Met vliegtuigen, een spervuur van de artillerie, vele tanks en een regelmatig oprukken, ging de aan val gepaard. Er was een samenwerking kenbaar, die tot nu toe In de Russische strijdmethode ontbrak. In militaire krin gen in Duitschland denkt men ook, dat Duitsche officieren in het leger zijn inge deeld om leiding te geven. Toch is het den Russen niet gelukt om door te breken. Zij moesten wederom met groote verliezen terugtrekken. De Finnen strijden onder enorme ^panning, maar we ten hun posities te handhaven. Des nachts groeven de Finnen zïch in en bestookten de Russische tsinks met handgranaten:. Het offensief moet den) Russen 3000 doo- den hebben gekost. Een stad van de aarde verdaian. Met bommenwerpers trachten de Russen de Finnen te demorallseeren. De stad Viip- rl is- met 47 bommenwerpers bestookt, die 500 bommen uitwierpen. Persoonlijke ver liezen werden niet veel geleden^ daar de bevolking voor 85 PCt. was geëvacueerd. Maar de stad zelf werd zoo goed als ver woest. Tien burgers schijnen gedood te zijn en 20 k 30 gewond. Alle publieke bureaux zijn reeds lang onder de grond gehuisvest en de meeste mienschen slapen zelf iederenl nacht in de schuilkelders. De oude stad Wiborg bestaat niet meer. Eerst wanneer Door de mist en de ijsgang is Flakkee Maandag den geheelen dag (aan de zijde van Hellevoetsluis) geïsoleerd geweest. De tramboot voer geen enkele maal. Bij het afdrukken van onze courant (Dinsdag) was nog geen vaart mogelijk. Alleen aan de Zijde van Ooltgensplaat-Dintelsas (Ree derij V. d. Schuyt) was verkeer mogelijk. Geen post. Sinds twee dagen is er op Goeree-Over- flakkee geeni post en geen couranten. Van onze correspondenten buiten het eiland zijn de berichten nog niet binnen, zoodat we uit Zeeland weinig plaatselijk nieuws kun nen geven. Ook advertentiën voor dit nummer be stemd, welke onder weg zijn/ zullen, ten zij op het laatste moment vóór het af drukken nog een post komt, in dit num mer moeten achterwege blijven.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1