Nieuws uit Zeeland Buifenland WEKUWIEVER-GALO YEKSEKE VERLANGT VURIG NAAR DOOL Was het verleden week de Engelsche Mi nister Chui-chill die het internationaal de bat opende, Dinsdag heeft ook Rijkskan- selier Hitler een rede gehouden. In het sportpaleis te Berlijn herdacht hij het zevenjarig jiationaal-soclaUs- tisch bewind en schetste wat er in die zeven jaren in Duitschland tot stand was gekomen. Veel nieuws bracht dit gedeelte van zijn rede niet op, het was een herhaling van wat wij al weten. Fel was echter zijn aanval op Engeland en de Engelsche Staatslieden. De geheele Engelsche geschiedenis noem de hij een geschiedenis van dwinglandij. „Als ik Chamberlain thans met zijn Bijbel zie rondgaan aldus Hitler denk ik aan den duivel, die zich fl^an een zieltje klampt." Churchill vond hij oprechter en ook de Pransche generaals. Die zeggen tenminste openlijk, dat hun doel de vernietiging van het Duitsche volk is. Hij achtte het verder noodzakelijk dat het vraagstuk der koloniën zou worden opgelost. Het gaat niet langer aan, aldus Hitler, dat 46 millioen Engel- schen 40 millioen vierkante meter beheer- schen en Frankrijk met zijn onvruchtbare bevolking nog over 9 millioen vierkante meter beschikt. Over Duitschland's houding tot Rus land zei hij, dat Chamberlain hem kwalijk neemt, dat hij met den attheist Stalin een verdrag gesloten heeft, terwijl Enge land er eerst zelf zoo gaarne mee wou aanpappen: Duitschland is daardoor in zijn rug thans vrij. T.o. van Italië zei de Fuhrer, dat Duitschland daarmede steeds een gemeenschappelijke politiek had ge voerd, die niet veranderd is. Hun belangen blijven gemeenschappelijk. Duitschland is thans de grootste wereld macht, zoo zei de Fuhrer. De Engelschen willen het niet zien, zij zijn met blindheid geslagen. Aan de eenheid van volksgemeen schap behoeft niemand te twijfelen." Deze rede van Hitler heeft in het buiten land al heel weinig indruk gemaakt. Er is zooveel, waarop de wereld van Duitsch land een antwoord zou willen zien, wat hij echter angstvallig verzwijgt. Hij moti veert niet, wat hij aan Tsjecho-Slowakije deed, en welk lot hij Polen liet ondergaan en ook niet,, dat In eigen land alle mee- ningsuiting is beknot, alle vrijheid aan banden is gelegd en zooveel andere dingen meer. En het raadsel van het bondgenoot schap met de Sovjet doet hij ook niet uit de doekjes. Momenteel heeft de vriend schap met Rusland hem nog geen windeie ren gelegd en daarom kan hij die vriend schap nog wel wat aanhouden. Stilzwij gend gaat hij de overrompeling van Fin land door zijn Russischen makker voorbij, over welks wreed onrecht de geheele we reld verontwaardigd is. Met voldoening ziet Hitler toe, hoe Rusland in het Wes ten en Zuiden van Azië Engeland moeilijk heden tracht te berokkenen door concen tratie van troepen aan de grenzen van Britsch-Indië. Berlijn schijnt het met Mos- cou geheel eens over een verdeeling van de Invloedssferen. Nu zegt Hitler wel dat de gemeenschappelijke poUtiek met Italië dezelfde is gebleven. Wij wagen dit te be twijfelen. Het moet Hitler toch niet ont gaan zijn, dat de samenwerking tusschen Vaticaan en Quirinaal ook tegen hem ge richt is. Hij kan nog wel eens, tot de keus gedwongen worden, de band met Italië aanhouden en Rusland laten varen, óf, met Rusland te vriend blijven en de kans loo- pen niet alleen in het Oosten, in Polen, maar straks ook in het hooge Noorden, in Finland en in Scandinavië een commu nistische vangarm om zich zien heenslaan, waaruit blijken zal, dat het Rusland te doen is, om eigen doeleinden te verwezen lijken. Het is te hopen, dat het aaooit zoover komt. De oorlog zelf is een vreeselijke ramp, maar het bolsjewisme over Europa Is nog erger dan die ramp. Ook de Britsche Premier Chamberlain heeft gesproken. Zijn toon was zeer bezadigd en was van geheel anderen aard dan die van Winston Churchill. Hij verklaarde dat Engeland in het binnenland en overzee reeds meer dan 1.250.000 man onder de wapenen heeft. Voorts zei Chamberlain, dat de duik boot, die Dinsdag een convooi heeft aan gevallen door gezameniyk optreden van marine en luchtmacht is vernietigd. Er wordt door de Britsche marine onafgebro ken gepatrouilleerd in een zeegebied van 1000 mijlen tusschen Noord-Schotland en Groenland met een steeds toenemend suc ces. Cijfers over de luchtmacht kon hij niet geven, maar wel zeide hij, dat het aan tal vliegtuigbouwers zevenmaal zoo groot is als normaal. In Canada zijn niet minder dan 67 oefenscholen voor vliegers gesticht Hier wordt een personeel gevormd van 40.000 koppen, die beschikking krijgen over 80 nieuwe vliegvelden. Verder deelde Chamberlain mee, dat de geheele productie van wol in het Britsche Rijk voor den duur van den oorlog was gekocht. 1.300.000 paren schoenen worden wekelijks voor het leger gemaakt. Sedert September zijn aan kanonnen, kleine wa pens, munitie, ontploffingsmiddelen, voer tuigen, machineriën en andere behoeften ter waarde van 200 millioen pond bestellin gen geplaatst. Waarom, zoo kan men vragen; noemde Chamberlain al deze cyfers? Ons Inziens om de neutralen te laten zien, dat het uit zicht van de uiteindelijke overwinning dooi Groot - Brtittanië met den dag grootei wordt. Hij legt het er in zijn redevoering op aan, om de neutralen ten gunste voor Engeland te stemmen. Er is een kern van waarheid in, als hij zegt, dat Engeland bij de uitoefening van zijn onbetwiste rechten als oorlogvoerend land, nooit een neutraal schip tot zinken heeft gebracht en nooit opzettelijk het leven van een neutrale heeft opgeofferd. Ongetwüfeld is de rede van Chamber lain van dieper psychologisch inzicht dan die van Herr Hitler, omdat dit laatste vooral een bijzonder teer punt is voor de neutrale landen. Met het voorjaar, dat ontluikend leven meebrengt, schijnt het de bedoeling te zijn I dat nieuwe acties zullen worden ingezet, om dood en verderf te zaaien. De voorbo den schijnen er al van te zijn, daar in de afgeloopen week Duitsche vliegtuigen talrijke aanvallen op schepen aan de Engelsche kust hebben gedaan. Bij deze aanvallen, moet alleen het 1487 ton groote s.s. ,^Eston" van Londen, gezonken zijn. Andere schepen, kustvaarders, trawlers, werden wel bescha digd, maar zonken niet. Dat deze schepen er zoo goed zijn afgekomen, moet te dan ken zijn aan de snelheid der Engelsche Spitfire toestellen. Deze jagers wisten de Duitsche bommenwerpers te verjagen, één er van werd neergeschoten. Berlijn meldde daarentegen dat negen handelsschepen tot zinken werden gebracht inplaats van één Uit Finland. De Russische luchtaanvallen op de Pln- sche steden, duren voort. Meer dan twee honderd Russische vliegtuigen gelijk vlie gen soms boven het Finsche binnenland. Men heeft het byzonder gemunt op de ha ven van Abo, en sommige punten aan de Botnische golf. Ziekenhuizen worden soms als doelwit genomen en ook het dorp Kuh- mo werd verscheiden malen gebombar deerd. Dinsdag kwamen 30 burgers om en werden er meer dan 50 gewond. De Finnen hebben repraisaillemaatregelen genomen en de Russische oorlogshaven Kronstadt gebombardeerd. Italiaansche vliegers zou den aan dezen aanval' hebben deelgenomen, en schade aan oorlogsschepen, een scheeps werf en hangars hebben aangericht. Ten W. O. van het Ladogameer werden verscheidene vijandelijke aanvallen afge slagen. Ben geweldige strijd ontwikkeld zich om het Finsche fort Montsi, dat zich op den Noord-oostelijken oever van La doga bevindt op een van die kleine ei landjes. Alle Russische aanvallen werden tot heden afgeslagen, ofschoon de Russen er alles op zetten om het fort te nemen. Voor de Finnen is het van groot belang dit strategische punt te behouden, omdat zij vandaar de Russische spoorlijnen te Kitalae onder vuur kuimen nemen. 136 Russische vliegtuigen neergehaald. Uit Helsinki wordt gemeldt: De presi dent van het leger publiceert een rapport over de tweede oorlogsmaand, waarin on der meer gezegd wordt, dat gedurende Ja nuari 136 Russische vliegtuigen zijn neer gehaald, waardoor het totale aantal neer geschoten Sovjet-toestellen tot minstens 287 Is gestegen. Hoe mooi dit alles ook Is voor Finland, dit dappere land heeft daadwerkelijke hulp noodig. Minister Chamberlain heeft ver klaard, dat Engeland hulp zal verleenen. Mogelijk dat door Frankrijk en Engeland een plan-de-campagne wordt uitgewerkt. Het is te hopen dat de dappere Fiimen zich zoo lang zullen kunnen te weer stellen, totdat voor dit land verlossende hulp op daagt. ROEMENIë staat de laatste dagen ook in het brand punt der belangstelling. De Roemeensche olievelden werken als magneten. Tusschen de Duitschers en de Geallieerden is een he vige strijd ontbrand, om het bezit van de petroleum: de olievelden zijn gedeeltelijk in handen van Prajisch-Britsch kapitaal, maar van den anderen kant vraagt Duitsch land naleving van de eenmaal aangegane contracten, en het legt Roemenië de duim schroeven aan. In hoeverre Rusland de Duitsche actie steunt valt niet met zeker heid te zeggen, de berichten loopen daar over zeer uiteen. Er wordt naar de rijke bronnen van dit land zeer sterk geaasd, waardoor voor het land zelf wel eens moei- Igkhedenuit zouden kunnen ontstaan, Amerikaansche leening aan Finland? De Senaatscommissie van Buitenland- sche Zaken heeft gisteren een uiteenzet ting van Jesse Jones over de positie van de bank van in- en uitvoer aangehoord. Jones gaf te kennen, dat een leening aan Finland niet met de Amerikaansche neutraliteit In strgd zou zgn, TOCH MENINGSVERSCHILLEN IN BELGIë? (U.P.) In gezaghebbende kringen is men zeer terughoudend ten aanzien van het ont slag van den chef van de generale staf Van den Berghe. Terwijl men in regeerings kringen zegt, dat er geen meeningsverschil len tusschen de generals bestaan, en het ontslag op eigen verzoek is verleend, ver luidt bq geruchte, dat er een conflict is gerezen tusschen den minister van De fensie, generaal Denlslj en den chef van de generale staf. Dit conflict zou voornamelijk gaan over Ie volgende handhaving van de mobiüsa- iefase D en de verscheidene demobilisa- '".iemaatregelen, die de laatste dagen door den minister van Defensie zijn genomen. Deze maatregelen zouden, volgens deze ge ruchten, op verzet van generaal Van den Berghe gestuit zijn, die verlangt, dat alle beschikbare strijdki-achten tot zijn beschik king bleven. De nieuwe chef van de generale staf, Michiels staat bekend, als een strateeg van de eerste rang. Aardverschuiving in Turkije. De linkeroever van de rivier de Sinekli Is over groote afstand weggedrongen als gevolg van een aardschuiving, die zich met een snelheid van twintig centimeter per dag voltrekt. Tweehonderd huizen loo pen gevaar in te storten. Intusschen hebben de Turksche autoriteiten), teneinde nieuwe overstroomingen van de rivier de Komcha dji te voorkomen, besloten, de loop ervan te verleggen, zoodat de rivier uitstroomt in de zee van Marmora. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende Is. ver teert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam Is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zün slechts lap. middelen. U moet CARTER'S LEVER-PIL LETJES nemen om deze liter lever-ga! vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Hlscht Carter's Lever-PUletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.76. ST. ANNALAND Dinsdag 23 Jan. j.l. des avonds 7 uur hield de Chr. J. V. „Tot de Wet en tot de Getuigenis' alhier haar 15e jaarvergadering ring in het Catechisatielokaal der Ned. H. Kerk. De Voorz. Ds. v. Griethuijsen liet zingen Ps. 25 VS. 2, ging voor in gebed en las daarna Neh. 6 vs. 15 tot en met Neh. 7 VS. 5. ZEerw. heette allen hartelijk welkom en herdenkt vervolgens de afwezige leden, voornamelijk penningmeester Boogert, die ziek Is en drie leden, die in mil. dienst Zijn De opkomst is dit jaar goed; er was n.l. besloten om de jaarvergadering en de be gunstigersavond tegelijk te houden. De Vereen, bestaat 15 jaar; ze is wel niet groot, maar toch zijn alle leden gelukkig gespaard gebleven. Bij een terugblik wor den vele tekortkomingen gezien, maar toch mag de J. V. des Heeren Woord nog onge stoord onderzoeken. Waardeering komt eerst dikwijls als het telaat is. We heb ben gelezen in Nehemia, dat ook voor hem een mijlpaal bestond. De muren rondom Jeruzalem waren hersteld in 52 dagen. Hoewel veel tegenslag werd ondervon den toch gereedgekomen. Er was blijdschap omdat de gebeden waren verhoord. Gods Naam weid daar geloofd en gedankt Wa ken en bidden moet er zijn. Het ledenaan tal der Vereen, is klein, maar toch wor den de Schriften nog onderzocht. Nehemia wekt ook op tot waken, niet rusteloos neerzitten. Er werden poortwachters aan gesteld om te waken tegen de vijanden. Waken geldt ook voor onze J. V. Jam mer genoeg is er in het eiland Tholen wei nig belangstelling voor de J.V. De ver leidingen zijn groot, daar wereld en Satan met alle middelen lokken. Al de machten zijn bezig; zie maar o.a. het communisme. We moeten ons niet bedriegen. Moeten we dus stil zijn? Neen! Des Heeren Woord is er niet voor niets. Geen onderzoek, dan ook geen waken. Waken zoowel door oude ren als jongeren. De stad is nu stevig, zegt Nehemia, maar zoo weinig werk er in. Van onze J. V. zeggen wij dan ook „Des volks is weinig." We moeten het niet zoeken in de kroegen enz., maar de midde len waarnemen. Oudere leden verlaten ons terwijl er jongere voor in de plaats moe ten komen. Met een opwekkend woord om ons toch niet te laten verleiden, achtte de Voorz. de vergadering geopend. De notulen van de vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Door vr. Th. Overbeeke werd een Bij- belsch onderwerp geleverd over Matth. 13 van VS. 3643, n.l. verklaring van de gelij kenis van het onkruid." Daarna volgde jaarverslag door den sec retaris over 1939, waaruit bleek, dat het ledental momenteel 14 bedraagt. De sa menstelling van het bestuur onderging eeni ge wijziging. Op 6 Deo. j.l. vervulde Ds. J. v.d. Heuvel van Foortvliet een spreekbeurt ten behoeve van de J. V. De verhouding tusschen leden en bestuur liet niets te wenschen over. Met de beste wenschen voor de Vereen, eindigde de Secr. zijn dui delijk jaarverslag. Na de Pauze volgde het jaarverslag, op gemaakt door penningm. Boogert, doch wegens zijn afwezigheid werd het gelezen door dhr. L. I. Goedegebuure. We konden hieruit opmerken, dat over de financiën niet viel te klagen, hoewel zuinigheid ge boden is. De heer L. I. Goedegebuure levert daar na een onderwerp over Art. 27 der Nederl. Geloofsbelijdenis, n.l. „de Algemeene Chr. Kerk", verdeeld in 3 punten: 1. God heeft hier op aarde een Kerk; 2. De lidmaten dier Kerk en 3. Vier eigenschappen van die Kerk. Onder ademlooze stilte werd dit on derwerp door de aanwezigen beluisterd. Inleider ontving dan ook welverdiend den dank van den Voorzitter. Felicitaties werden uitgebracht door 2 Zustervereen, waarna voor de volgende pauze werd gezongen Ps. 122 3: Dan volgde een Bijbefech onderwerp van den heer D. Hendrikse over: ,,Filippus en de Kamerling," Hand. 8 2640, wat zeer goed tot zijn recht kwam. Ook hiervoor bracht de Voorz. dank. In zijn slotwoord bracht de Voorzitter zijn dank aan de inleiders, de afgevaar digden van elders, de dames die voor de bediening zorgden en verder allen die hiel pen meewerken, deze 15e jaarverg. der J.V zoo goed mogelijk te doen slagen. Na dank zegging door den Voorz. werd gezongen Ps. 87 vers 3 en 4. Algemeene jaarvergadering van de Vereeniging ,,Landbouwbelang" onder voor zitterschap van den heer C. J. J. Kooijman. In zijn openingswoord noemt de voorzit ter 1939 een ongunstig jaar. Door de stren ge winterdagen in Dec. 1938 zijn vele win tergewassen uitgevroren. Gaven vooral gra nen en peulvruchten een hooge opbrengst, die van de voorgekiemde aardappelen was aan den lagen kant, terwijl ook de prij zen onbevredigend waren. Met de late soorten was het iets beter gesteld. Van de bieten was de opbrengst zeer goed, doch het gehalte zoo bijzonder laag, dat b.v. de fabriek ,,Dinteloord" dit nog geen enkel jaar had meegemaakt. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental gelijk v/as gebleven, n.l. 183. De omzet be droeg ongeveer 100000 kg. of voor een waarde van f 5000.minder dan het vo rig jaar. Omgezet werden: 75950 kg. Su perfosfaat 14%; 163150 kg. Superfosfaat 17%; 20700 kg. Ammoniak Superfosfaat; 70562 kg. Kalizout 40%; 24950 kg. Patent Kali; 148650 kg. Zwavelzure Ammoniak; 138998 kg. Kalkammonsalpeter; 53400 kg. Kalksalpeter; 20150 kg. Chihsalpeter; 1600 kg. Poederkalk; 1467 kg. Bestrijdingsmid delen; 8686 kg. Voederartikelen 3530 kg. Pootgoed 600 kg. Blndertwine 2553 kg. Za den 60 kg. Oliën en Vetten. In totaal 735007 kg. voor een bedrag van f 33840.44. De rekening gaf aan: ontvangsten f 35643.20; uitgaven f 34126.86; goed slot f 1516.34. Aan de beurt van a\ftreding was het. be stuurslid, de heer J, van Luyk Az. die zich niet meer herkiesbaar stelde. In diens plaats werd gekozen de heer M. Moerland Mz. Tot secretaris-penningmeester werd met algemeene stemmen benoemd de heer A. D. Goedegebuure. Aan het bestuur werd machtiging ver leend, indien noodigc het salaris van den secretaris te herzien. Dit in verband met waarschijnlijk meerdere werkzaamheden door overneming van den verkoop van vee- voederartikelen door de vereeniging „Eiland Tholen.'" De reductie van het C. B. bedroeg dit jaar, buiten de vastgestelde 1%, slechts f 53.90. Besloten werd dit bedrag niet uit te betalen, doch in kas te houden. De re serve van de Z. C. K. werd met f 4.75 (te kort excursie) verminderd en gebracht op f 16.—. Gelezen werd het verslag van het mus- schengilde. Uitbetaald werden 6528 ingele verde musschen cent, waarbij 2393 wintermusschen, waarvoor 1 cent extra werd betaald. De totaaluitgaven bedroegen f 99.07 tegenover !f 111.20 aan inkomsten zoodat deze vereeniging voor het eerst een goed slot had ad f 12.18. Besloten werd over 1940 weer een subsidie ad f 100.te verleenen. Ingekomen is een schrijven van prof. Quanjer, die vermoedt, dat de vergelings- ziekte bij de bieten wel eens een gevolg kon zijn van het voorkomen van bladluis op perziken. In verband hiermee werd opgaaf gevraagd van het al of niet veel voorko men van perzikenboomen in deze streek. Geantwoord zal worden „weinig." Getracht zal worden een lezing van den heer Eckart te St. Maartensdijk over het gebruik enz. vann zelf voortgebrachte vee voeders te combineeren met een lezing over uienziekten -teelt en -bewaring. Als mogelijke excursie voor dit jaar werd genoemd een bezoek aan de proefboerderij van^ dhr. Grashuis en aan het selectiebe- drijf van ir. Koopman in de Haarlemmer meer. Aangeraden werd op de uitgereikte kaar ten direct het totaalquantum kunstmest stoffen op te geven voor het geheele sei zoen. Men kan zelf datum van levering in vullen. BRUINISSE De Landbouwvereen, „Landbouwbe- lang" hield Maandagmiddag een algemee ne jaarvergadering in hotel Storm. De voorzitter de heer P. L. Krepel sprak in zijn openingswoord den wensch uit, dat 1940 voor den landbouw in het algemeen en voor de leden en hun gezinnen individu eel een gunstig jaar zou mogen zijn. Hij hoopte daarbij in de allereerste plaats op beëindiging van den oorlog. De secretaris, de heer J. Goudzwaard, gaf in zijn jaarverslag een overzicht van het afgeloopen vereenigingsjaar, terwijl uit het verslag van den penningmeester, dhr. K. Geluk, bleek, dat de ontvangsten had den bedragen f 2365.69 en de uitgaven f 2448.42, zoodat de rekening sloot met een nadeelig slot van f 82.73. Deze rekening werd door de heeren F. D. van Vessem en B. Jonker nagezien en in orde bevonden. De heer A. Flohil, die als bestuurslid aan de beurt van aftreding was, werd met 22 van de 23 geldige stemmen herkozen. In bespreking kwam daarna de vraag of de vereeniging zou aansluiten bü de Aan- koopvereeniging „Schouwen en Duiveland' te Zierlkzee. Na uitvoerige discussies werd daartoe met 20—3 stemmen besloten. FOORTVLIET De mededeellng, dat aan den zeedijk onder deze gemeente een mijn was aange spoeld, bracht onder de inwoners eenige schrik. Burgemeester en politie, die op on derzoek uittogen, konden wegens het hoo ge water en kruiende ijs het voorwerp niet benaderen, en werd door de politie wacht gehouden totdat het water dermate was gevallen,, dat men, het voorwerp van nabij kon bezichtigen, en kon worden geconsta teerd dat het aangespoelde niet was een gevaarlijke mijn, maar een losgeraakte tol boel. Alzoo keerde de rust in de gemeente weer. Burg. Stand. Geboren: Marinus zoon van Adriaan Van Ast en Jacomina van der Slikke. Overleden: Jan 2 jaar zoon van Dirk Marinus Uijl en Alberdina Maria Jobse. THOLEN De alhier gehouden Nederlandsche Roode Kruis collecte heeft de som van f 22.10 opgebracht. De varkensstallen van de aan longpest gestorven varkens op de landbouwhoeve van den landbouwer Geluk onder deze ge meente zijn, op last van de inspectie der Veterinaire Dienst, onder toezicht van de gemeente-politie met natronloog gereinigd en ontsmet. Een 100-tal personen, die werkzaam waren in het mosselbedrijf zijn tengevolge van de omstandigheid, dat geen voldoende m.osselen meer kunnen worden aangevoerd werkloos geworden, waaraan eenigszins door het gemeentebestuur wordt tegemoet gekomen door bij het sneeuwruimen ver schillende ploegen te werk te stellen, dat zeer begrijpelijk door de burgerij op hoogen prijs wordt gesteld. Burg. Stand. Overleden: J. van der Sande, 85 jaar, wedn. van G. J. Praat. SCHERPENISSE Geslaagd voor het Asso-diploma gas en waterfitter, loodgieter, dhr. Jan de Graaf Az. alhier. l"n de gehouden algemeene vergade ring van de jongelingsvereeniging „De Jonge Samuel" werden de aftredende be stuursleden, de heeren: C. Hartog D. Jz., M. van der Werff, Jac. Dijke en Anth. de Jager herkozen, en als plaatsvervangend bestuurslid voor den gemobiUseerden D. Quaak, Dhr. A. Jasperse. Doordat hij moest uitvrtjken vooreen auto, en de gladheid van de weg, gleed de chauffeur met zijn groote vrachtauto van den weg af, bijna tegen een woning op. Door middel van een truck werd de wagen wederom op den goeden weg gebracht en kon hij na eenige vertraging zijn reis ver volgen. Een en ander bracht eenige stag natie In het doorgaand verkeer. STAVENISSE De vanwege het „Groene Kruis" al hier, bij de ingezetenen gehouden collecte ten bate van Finland, heeft bedragen f 62.06. ST. MAARTENSDIJK In hotel Nelisse trad voor de afd. Tholen van den Nederl. bond van Boerin nen en andere Plattelandsvrouwen, met een lezing over Finland op, mej. Boekei. Zeden,, gewoonten en de geografische ge steldheid van het land werden op een dui delijke wijze, met lantaarnplaatjes verdui delijkt, in het licht gesteld, waarvoor mej. Boekei een. dankbaar applaus mocht in- oogsten. Gedurende de maand Januari 1940 werd alhier aan havengeld ontvangen f 91.20. Met het oog op de iepenziekte en ter voorkoming van uitbreiding daarvan is, door den plantenziektenkundigen dienst een 14-tal boomen tot rooiing aangewezen. Loop der bevolking: Vertrokken: J. A. P. Eversdijk en K. J. Pauwe naar Aarle Rixel. OUD VOSSEMEER. Naar het ziekenhuis moest, wegens een val tengevolge der gladheid waarbij zij op een stoepkant terecht kwam, ver voerd wordenv de huisvrouw van M. L. al hier. UIT DE PROVINCIE ZEELAND. PROV. GRIFFIE. De adjunct-commies ter gemeente-sec retarie van Maassluis, de heer D. van Heijst, is door Gedep. Staten van Zeeland benoemd tot adjunct-commies ter Provin ciale- Griffie. De oester- en mosselcultuur heeft van de aanhoudende vorst zeer te lijden. De aan het ijs vastgevroren mosselen uit de aanwezige voorraden onder de wal gaan dan bij het wegtrekken van het ijs met de vloed naar beneden, dat aan verschillende handelaren honderden guldens schade be rokkent. De uitgezaaide hoeveelheden fijn mosselzaad ondergaan een zelfde lot waar van vele perceelen ,,op de kant" zelfs ge heel worden leeggeroofd. Groote mosselen gaan nu bijna niet meer weg. Bij normaal winterweer gaan om dezen tijd van 't jaar veelal 3000 3500 ton per week ter ver zending (voorgaande week was deze slechts 250 300 ton). De mosselkokerijen kunnen zelfs geen voorraad meer inslaan, waardoor een 25 tot 30 jongens en meisjes werkloos zijn geworden. VERKEERS STAGNATIE. Te St. Phillpsland is de lijn zoodanig versperd geweest en weer versperd door op gewaaide sneeuw, dat met 3 machines voor de wagons, men er nog niet door heen kon. Zaterdag begon het al; Zondag werd niet gereden. Maandag is er den heelen dag ge werkt om de lijn vrij te krijgen, maar de wind heeft gisternacht het werk weer on gedaan gemaakt. Dinsdag was het weer mis. De tram van 6.40 uit Steenbergen kon bij St. Philipsland niet verder en reed met post en kranten terug! Te water ging het beter. De Minister Lely" is naar Nu- mansdorp gevaren, evenals de goederen- boot „Schouwen-Duiveland." De „Stad Zie rikaee" ligt nog altijd bij Moerdijk, waar een ysdam haar belet koers te zetten naar haar thuis-haven,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 4