„EILANDEN-NIEUWS" Ruwe Handen, Ruwe Huid Purol Simon Gieke 2e B'AD - ZWERDW 3 FEBRUARI ^W - W.. 1114 BINNENLAND UW KINDJE VERKOUDEN Marktberichten Ingezonden De ketter van Scherpenisse Chr. WeekbUd op Ger. Grondslag voor de Zuid-HoU. en Zeeuwsche Eilanden. UHsivevande NV. .Eilindpn-tileuws" MIddelharnIs. Tel 17. Giro 167930, Postbus8 Het jarige Prinsesje De Elfsteden tocht Wegverkeer lamgelegd door stuifsneeuw Weer spionnage? Het Incident te Venlo 180 boeren voor den rechter in Den Bosch Car navalsfeesten In Den Bosch gaan door Varia. Er was deze week feest in het paleis aan het Noordelnde. Feest, omdat ons prinses je Beatrix twee jaar oud werd. Overeen- Itomstig den wensch van Aiet Prinselijli: Paar is deze verjaardag in alle stilte ge vierd. De ernst der tijden leent zich niet voor uitbundig ifeestvertoon. Evenwel ging deze jaardag niet geheel ongemerkt voor bij. Vele bloemstukken werden Woensdag ten paleize afgegeven. Door het personeel van de Nederl. Spoorwegen is een getrou we reproductie vervaardigd van den eer sten stoomtrein, die nu 100 jaar geleden tusschen Haarlem en Amsterdam geloopen heeft. Deze trein eli stations, seinpalen, alles electrisch werkend is door de direc tie der Nederlandsche Spoorwegen persoon lijk aangeboden, gepaard met hun geluk- wenschen. De felicitatieregistera werden druk geteekend; onder de eersten bevon den zich de buitenlandsche gezanten. Van vele zijden kwamen cadeaux, o.m. een mooie pop in Hierdensche kleederdracht. In de steden en dorpen wapperden kleu rige vlaggen; overigens is deze dag rustig voorbijgegaan. Anders is dit gesteld geweest met de Dinsdag gehouden Elfsteden-tocht. Daar mee was het in Friesland een heel feest. Was deze nationale schaatsentocht van week tot week uitgesteld, eindelijk achtte men het ijs zoover betrouwbaar, dat het te wagen was. Meer dan 3000 deelnemers wa ren er, die zich voor den ruim 200 kilo meter tocht, Leeuwarden-Stavoren-Dok- kum-Leeuwarden hadden laten inschrijven. De zege van den wedstrijd werd na schier bovemnenschelijke inspanning behaald door een kopgroep van 5 winnaars, be staande uit de heeren Jongert, Adema, Keizer, Westra en v. d. Duim. Van de 3000 ryders hebben er slechts 100 den tocht vol bracht, o.m. ook een 25-jarige dame, Sjoesdje Faber uit Warga. Tientallen kilo meters hebben de deelnemers zich door de sneeuw moeten waden, daar op verscheide ne plaatsen de banen door decimeters sneeuw warea bestoven. Gelukkig zijn er bij dezen wedstrijd geen ongelukken te betreuren. Ofschoon wij be wondering hebben voor het uithoudingsver mogen der stoere rijders, kan zulk een tocht ons niet bekoren. Het is een moor dend werk geweest over ongeëffende ba nen en in een ijzige noord-oostenwind, waarin het menschelijke lichaam ca. elf uur aaneen heeft geworsteld; louter om de eer. Prins Eernhard heeft zich te Leeuwar den de 5 wiimaars voor Jaten stellen. Hadden de Elfstedentocht-deelnemers te gen de sneeuw te kampen, ook het verkeer vecht met ontzaglijk veel moeite tegen de stuifsneeuw. De rulle, droge sneeuw, heeft zich op sonunige trajecten tot metershoo- ge barricaden op den weg opgehoopt. Op de Afsluitdijk van het IJselmeer zijn tien tallen auto's vastgeloopen en moest het ver keer worden stopgezet. In geheel Friesland is het wegverkeer hopeloos. Uit de meeste provincies komen berichten binnen dat ve le wegen onberijdbaar zijn. Tusschen ver- scliillende plaatsen is de verbinding geheel verbroken en vele dorpen waren geheel geïsoleerd. Het ergste is: het opruimen helpt nietv Achter het geruimde baanvak stoof het weer dicht. Meerdere automobilis ten hebben hun wagens in den sneeuw moe ten laten en zullen moeten wachten tot de dooi Invalt. In onze naaste omgeving op Goeree- Overflalckee is het al niet minder erg. Te Ouddorp wist men niet te komen en ook te Ooltgensplaat niet. De handel wordt enorm belemmerd en vurig wordt ge- wenscht dat de dooi intreedt en aan de misère een eind kwam. De winter van 1940 kan men meerekenen! iH V H* Weer is een soort spionnage-geval ont dekt, en wel te Lage Zwaluwe-Moerdijk (dorp). Een militaire chauffeur zag daar een burger bij een auto, die een karabijn in de hand hield. Dit kwam hem verdacht voor, hij volgde met zijn wagen de auto en toen- deze weer .stilstond heeft hfl den bur ger, na een hevig gevecht, de karabijn af genomen. De auto reed daarna vol gas weg. Later werd langs den weg ook een militaire uniform, rubberlaaren en een gas masker gevonden, die waarschijnlijk uit de auto waren geworpen. Men vermoedt met een nieuwe uniform-affaire voor spionnage doeleinden te doen te hebben. Een ernstig onderzoek wordt Ingesteld. Na het incident te Venlo. Sedert 9 November 1939 heeft men van den Haagschen garagehouder, den heer Jan Lemmens, na het grensincident te Venlo, niets meer vernomen; noch de re geering, noch zijn echtgenoote heeft eenig bericht omtrent zyn lot gekregen. Men begrijpt, dat zijn vrouw, die vier jonge kin deren heeft, sinds twee maanden in de grootste spanning en ongerustheid leeft. Drie weken geleden heeft zij, zoo meldt de Tel., de stoute schoenen aangetrokken en zelf een brief geschreven aan den Duit- schen rijkskanselier Adolf Hitler, met het verzoek inlichtingen omtrent haar man te naogen ontvangen. Zij vroeg hem verder, te bewerkstelligen, dat haar man weer naar Nederland zou terugkeeren. Ook heeft zij een brief gericht aan het hoofd van de Gestapo te Berlijn met een zelfde verzoek. Tot heden heeft zij hierop niets vernomen. Ook het departement vaji Bui tenlandsche Zaken, tot wie zy zich eenige malen heeft gewend, heeft haar moeten meedeelen, dat ook de Nederlandsche re geering tot heden op haar verzoek om op heldering over deze zaak, niets heeft ge hoord. Mevr. Lemmens verzekerde nog maals, dat haar man met de geheele affai re niets te maken heeft gehad en alleen als chauffeur van den auto was meegegaan. De angstige spanning, waarin deze ifamilie leeft, duurt dus nog steeds voort. 180 BOEREN VOOB DEN RECHTER. Colorado-kever had vrij spel. De stio>k achter de deur. 's-HERTOOENBOSCH, 31 Jan. De plaats vervangend kantonrechter te Den Bosch, mr. dr. C. van Leeuwen, heeft een drukken dag gehad meldt het N. v. d. D. Ruim 180 boeren moesten tegelijk terecht staan, om dat zij verzuimd hadden de noodige maat regelen te nemen tegen den Coloradokever. Zg hadden hun aardappelvelden niet bespo ten met loodarseoaali. De verontschuldigingen, die de overtre ders aanhaalden^ waren vele. Sommigen hadden bezwaar tegen de onkosten, doch verreweg de meesten verklaarden bang te zijn geweest, dat andere te velde staande gewassen door het loodarsenaat vergiftigd zouden worden. Een deskundige kwam vervolgens ver klaren, dat het gevaar daarvoor zeer ge ring is, omdat men voldoende maatregelen ter voorkoming daarvan treffen kan. De boeren werden door den waarnemend kantonrechter veroordeeld tot geldboeten, varieerend van f 5 tot f 10. Allen werd evenwel de stok achter de deur een voorwaardelijke geldboete opgelegd van f 60, subsidiair 60 dagen hechtenis. Een overtreder beriep zich op den Bij bel. Hij had zijn aardappelvelden niet ge zuiverd van het gevreesde insect, „omdat de mensch niet mag dooden wat God ge schapen heeft." Hij werd veroordeeld tot f 15 subsidiair 15 dagen. De Vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden hield ter gelegenheid van haar 8ste lustrum een réunie van oud-Ieden. Onder de réunisten bevond zich H.K.H. Prinses Juliana, die met haar mede-oud-leden in den stoet door Leidens straten liep. Na dezen tocht werd de lunch gebruikt in „De Vergulde Turk" te Leiden, waaraan ook H.K.H. Prinses Juliana aanzat. Carnavalsfeesten. Vanwege de benarde tijdsomstandighe den zijn in diverse plaatsen in Brabant de Carnavalsfeesten voor dit jaar verboden, 's Hertogenbosch schijnt daarop een uitzon dering te maken. Optochtenj en georgani seerde muziekgezelschappen zullen wel van den openbaren weg worden geweerd, doch men zal zich wel gecostumeerd op straat mogen begeven). De uitgieting der zonde, die met deze echt roomsche feesten altijd gepaard gaat, zal dus in den Bosch wèl plaats vinden,, zoover het het straatcarnaval betreft. Een té meer te betreuren feit, daar in den Bosch vele militairen liggen, die daardoor aan extra verleiding worden bloot gesteld. Wrijf dan keel, rug en borstje in me» Dampo. Wonderlijk zooals dè» helptl MV-^'^J Pot 50 et. Tube 40 c». Doos 30 c». ETTEN, 31 Januari 1940. De aanvoer op de heden alhier gehouden veemarkt bedroeg 140 stuks. De aanvoer van melkvee was normaal, de handel levendig en de prijzen vast. De aanvoer van muntig vee was iets korter, de handel vlug en de prijzen iets stijgende. De aanvoer van jong vee was voldoende, de handel redelijk en de prijzen vast. De aanvoer van vet vee was gewoon, de handel bgzonder vlug en de prijzen iets hooger. De aanvoer van biggen was klein, de handel kalm en de prijzen stijgende. Prijzen: Kalf koeien van f 140245. kalf vaarzen van f 130^235; melkkoeien van f 140155; mager vee van f 130180 graskalveren van f 4595; vet vee van f 0.310.40 per K.G. levend gewicht en big gen, van f 1520 per stuk. FEBRUARI. 'kWeet het heel goed, als er sneeuw ligt En het water is bevloerdj Dat er voor Oom Ko uit 't hoekje Niet zo veel wordt uitgevoerd. Als je uren hebt gereden In de sneeuw of op het ijs, Zou er dan bij één nog lust zijn Voor een raadsel? Ben je wijs? Als de vingers, dik gezwollen En verstijfd van felle kou. Eens een pen hanteren moesten! Denk je dat het lukken zou? Als Piet 's avonds ^an het ijs komt. Schaatsen beng'lend om zijn nek, Ziet hij vader met de krant al In het warme woonvertrek. „Vader, 'k heb zo fijn gereden!" „Zo, dat doet me groot plezier." Vader toont dan met een glimlach Aan zijn zoon een blad papier. En daar ziet Piet tot zijn blijdschap: 't Nieuwe raadsel is al af! „Dank U, vader, toch maar goed, hé. Dat Oom Ko een raadsel gaf." OOM KO. centrale veiling Middelharnifr Veilingen van Donderdag 1 Febr. 1940. UIEN: Gewone uien' f 5.045.11; Drielingen f 1.30; Picklers f 3.59; Stekuien f 0.30. Alles per 100 kg. Aanvoer 61.000 kg. EIEREN: Kipeieren 48 kg. tot 50 kg. f 3.533.56; Kipeieren 58 kg. tot 68 kg. f 4.58—4.81, alles per 100 stuks. Het Bestuur van het ziekenhuis te Dirks- land verzoekt ons om opneming van- de volgende mededeeling: BEZOEK IN HET ZIEKENHUIS. In dezen tijd van moeilijke verbindingen wordt het bezit van een eigen ziekenhuis op Flakkee bijzonder gewaardeerd. Maar ook afgezien daarvan voelt ons Eiland de weldaad van een Ziekenhuis in eigen om geving. Naast vele andere voordeelen, biedt dit immers de gelegenheid aan veel voudig bezoek. Jammer, dat van deze ge legenheid menigmaal een onverstandig en al te vrijmoedig gebruik wordt gemaakt. Men bezoekt patiënten, die vlak na eeni operatie of wegens andere redenen behoef te hebben aan rust, niet te veel tege lijk en doch het algemeen komen op de be zoekuren te veel familieleden en kennissen (soms vrij verre kennissen), zoodat inéén uur van één patiënt samen 8, 10 of meer bezoekers gereed zitten en het een voort durend komen en gaan is, wat voor ern stige patiënten het bezoekuur vaak tot een beproeving maakt en vele patiënten zijn blij, als het maar weer voorbij is. Wij hopen, dat de bevolking,( van Flak kee haar waardeering voor het Ziekenhuis ook zal willen toonen in een verstandig ge 'bruik van de gelegenheid om de patiën ten te bezoeken. Wij herinneren er aan, dat voorschrift is, dat niet meer dan 3 bezoekers tegelijk bij één zieke mogen komen en niet meer dan 6 bezoekers in het geheel voor één pa tiënt in éèn bezoekuur. Wanneer op den duur een ongepast ge bruik van het bezoekuur zou worden ge maakt, zouden maatregelen genomen moe ten worden om liever een einde er aan te maken, wat altijd onaangenaam is en ook niet noodig, wanneer ieder het voor zich als toepassing maakt. TWEEDE DEEL. De verdryving van de ^Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOB. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 71. Van Fransche hulp kon niets meer komen^ De Prins - in zijn legerkamp ternauwernood aan den dood ontkomen, door zijn hondje wakker gemaakt kon hij nog net vluchten - heeft zijn leger moeten afdanken en Graaf Lodewijk heeft de stad bij verdrag moeten overgeven En nu triomfeert Alva verschrikkelijk. Eergiste ren waren er in Tholen droevige berichten van de stad Mechelen. Die is door de zoon van Alva ingenomen. Volgens de geruch ten moet het er daar beestachtig naar toe zijn gegaan. Alles werd geplunderd en verbremd. Mannen en vrouwen, kinderen en grijsaards zijn op beestachtige wijze vermoord. Ook werd in de stad Tholen verteld, dat de Prins van slechts enkele personen vergezeld over Kampen naar Holland is gegaan. Daar moeten de men- Bchen zeer neerslachtig zjjn geworden en den moed als het ware hebben ops;egeven. De Prins 13 er heen getrokken om de za- ken gaande te houden zoo lang als hij kan. Maar wat zal het baten? Och, het schijnt dat alles toch tevergeefs is geweest, wat denkt gij er van Simon Gieke en Voshole? Hoe staan de zaken er voor in ons gewest? Vertel ons daar eens Iets van. „jDat is gauw gezegd, zei Voshole, met Gods hulp kunnen we de Spanjolen ons wel van het lijf houden en mogelijk meer doen dan dat. De Zeeuwsche Geuzen zitten niét stil. Walcheren en Schouwen-Duive- land zijn geheel bevrijd van Spanjolen. Middelburg wordt met den dag nauwer in gesloten. De vloot van de Geuzen wordt al sterker en gevreesder voor de Spanjolen. Neen in ons gewest staan de zaken nog niet hopeloos indien Holland maar stand houdt en de Heere ons helpt.'" „Dat doet me genoegen te hooren,'" zei Baayeszoon maar laten we eens zien wat we hier op Tholen kimnen doen voor de goede zaak en om het volk te verlossen van de vreeselijke kwelling der verraders. Wat dunkt U Simon Gieke, hebt U al een plan? „Neen een plan nog niet, maar laten we samen overleggen wat ons te doen staat." Hoe sterk is die bende, die onze geloofs- genooten zoo deerlijk kwelt? Dat zal alles bij elkaar niet meer z\jn dan een twintig personen. 'tZ^jn allen van die lage verraders, van die door Alva be taalde zevehstuiverslieden. Maar vergeet niet Simon, dat als het er op aankomt ze zeker hulp van de Spanjaarden krijgen. Juist omdat sie daarvan verzekerd zijn treden ze zoo driest op. En hoeveel Spanjaarden zijn er op het eiland Niet meer dan twee honderd. Eerst wa ren er wel 5 vendelen, maar drie vende len zijn vertrokken naar het leger van Al va. Maar dat is juist het ergste. Dat aan tal is zeer gemakkelijk te vergrooten. Van Brabantsche zijde zijn ze zoo te Tholen. Willem Baayeszoon was in staat om ver schillende berichten mede te deelen over de legering van de Spanjolen. In de stad Tholen waren er nauwelijks honderd. De anderen zijn verdeeld over de kust in groepjes van tien tot twintig. Op het kasteel te Poortvliet zijn er niet meer dan een tiental onder bevel van Hermandez een ruwe Spanjaard, die niets anders doet dan vloeken en drinken. Hoe betrekkelijk gering de Spanjaarden ook in getal waren, wat kon men er tegen over stellen? „Neen, de bevolking is niet in beweging te krijgen, daar behoeft ge niet op te re kenen," zoo had Baaijeszoon gezegd. En toch moeten we onze broeders hel pen, zoo was de algemeene gedachte. Tegen de lage plannen van de zevenstui- verslieden kon men niet werkeloos blij ven. Veel plannen werden gemaakt, maar ook telkens als niet uitvoerbaar en doeltref fend weer opgegeven. En de gevangenen? Niemand wist of vermoedde waar ze waren. Eindelijk was men het eens over de maatregelen die men zou kunnen nemen. Baayeszoon zou bij de beide Watergeu zen blijven. Men zou trachten op de hoogte te komen van de plannen van de bende vaji Antho- nio. 't Zou moeilijk zijn, maar tegen list moest men list stellen. Het was bekend, dat het gespuis zijn hoofdkwartier had te Scherpenisse bij den waard en te Tholen bij den priester Antho- nio. Van af die plaatsen zou men trachten hun gangen na te gaan. Maar hoog noodig was dat men over meer menschen kon be schikken. Eenige versterking was noodig. Als men nog eens een paar Geuzen er bij had? Voshole nam op zich om te trachten eenige van de Veersche vrienden op het eiland te krijgen, maar daartoe was naast hun bereidwilligheid ook de toestemming noodig van kapitein de Rijk. „Eén man zou ons ook van veel dienst kunnen zijn, sprak Baayeszoon. „Ik bedoel de Kluppel, de ja ger uit Schakerloo." „'k Vrees, dat ge u vergist, zei Simon, die man ia de ketters allerminst gezind, 'k Geloof veel eer, dat we voor hem op on ze hoede moeten zijn, daii dat we hem kun nen vertrouwen." Inderdaad, heeft hekel aan ket ters en Geuzen, maar de Spanjaarden haat hij met een volkomen haat. 't Is Waar 't is een beest van een man maar toch geloof ik dat hij ons van groe ten dienst kan zijn. Als het tegen de Span jaarden gaat kunnen we wel op hem reke nen. Ik wil het toch eens probeeren. Ik heb hem wel eens een dienst bewe zen, 'k geloof dat ik de eenige ben voor wien hij nog zoo Iets als vriendschap voelt In ieder geval ik wil het probeeren. Na nog eenige schikkingen te hebben ge troffen gingen de mannen uiteen. Door Si mon en Voshole werden ze op dezelfde ma nier als ze gekomen waren uit de jagers hut en uit de Welhoek geleid. Baayeszoon bleef in de hut. 't Was tiJd, dat de vrienden uit elkaar waren gegaan. Kort na de terugkomst van Simon en Voshole begon het daglicht door te breken. De drie mannen in de hut hadden nu ge legenheid om in den slaap verkwikking te zoeken. Moeilijke zware dagen zouden wellicht voor hen aanbreken. De overmacht was zoo groot en hun aantal was zoo klein.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3