"I GEBRS. DE WAAL Geen WOL Burgerlijke Stand een Schildersleerling Aan Oude Prijzen Nieuws uit Zeeland Petroleumstellen ROLA DE LUXE De Nieuwe Vertaling van het Nieuwe Testament Marktberichten 3 gulden. D.iloek, Rijwielhandel, Ouddorp A. Aleman - Ouddorp D. Hoek BREIEN IN PEN WINTER |M.VANLOON,v.hJ.deKorlf I Kerk en School PREDIKBEURTEN ZEELAND Tabak, Sigaren en Sigaretten. W. Priem. Voorstraat, Stavenisse Nog enkele prima 3-pits zoolang de voorraad strekt voor slechts Rijwielhandel Ouddorp Komt nu onze mooie soorten zien voor het breien van Uw s Jumpers, Pullovers enz. Grootste I sorteering. Billijke prijzen. I Kerkring 4 - OUDE TONGE I Telefoon 52, 1 OOLTGENSPLAAT THOLEN. ST. ANNALAND PöORTVLIET SCHERPENIS8E ST MAARTENSDIIK Gevraagd tegen 15 Februari koopt U nog steeds alle merken Marktbericht Thole 26 Jan. 1940. i Roomboter 0.89 per pond i Boereboter f 0.84 Eierenf S.— 100 Centrale veiUngJVliddelharnis Joh. Melissant Az. J.v. .d. Wal Cz., Abr. Klink Mz., H. v. .d.Ree Pz. Ongeschïkt: H. Brinkman, B. Meijer, J. Westdijk en M. van Soest. OUDDORP. Donderdagavond 7 uur a.s.,wordt in de oude school een filmvoorstelling gege ven door de B. V. L. Vertoond worden, de films: Nederland Paraat, en: Ons Prinses je loopt. Voor leden van den landstorm vröe toegang; nlet-leden toegangsprijs Ie rang f 0.40, 2e rang f 0.30. Bij de keuring van ingeschrevenen voor de Uchting 1941, zijn van de 43 inge schrevenen 24 geschikt, 18 voor goed on geschikt en 1 voorloopig ongeschikt ver klaard. Het aantal afgekeurden is in deze gemeente abnormaal hoog te achten. korting op hooge prijzen, maar wat dat wij nog steeds kunnen leveren MEER dan elke korting beteekent, is Confectle-costuums, en Stoffen voor maatcostuums uit oude voorraad en voor oude prijzen. KLEEDING NAAB MAAT EN CONFECTIE. Gloeilampen voor huisverlichting zijn eerste klas en niet duur. Laag stroomverbruik. 5, 10 en 15 Watt 46 et. 25 en 40 Watt 85 et. 4 maanden garantie. Bij doorbranden direct gratis een andere. ,,01oot" Scheermesjes, er zijn geen betere. - Oloot blauw. - Oloot groen. 20 en 30 cent per pakje van 10 stuks. het goede, gedaan In 't belang der school. Mej. L. van Dreunen had het onge luk Vrijdag van de trap te vallen en daar bij een paar ribben te breken. OOLTGENSPLAAT. Donderdagmorgen is een 74-jarlg reizend koopman, Muller genaamd; in het Ziekenhuis van hetgroene kruis opgeno men, aangezien hij enkele weken in de landbouwschuur van dhr. Dravik had ver toefd en door de strenge vorst zgn beide voeten waren bevroren. Dinsdagmorgen omstreeks vijf uur brak brand uit in de garage en pakhuis van den comm. Joh. van Putten. Het vuur greep snel om zich heen en de brandweer, die spoedig ter plaatse was, kon niet ver hinderen, dat alles tot den grond toe af brandde. 2 Auto's, een sorteermachlne en een groote hoeveelheid aardappels werden door het vuur vernield. De oorzaak van den brand is onbekend. Bg den corr. der arbeidsbemiddeling stonden deze week 126 werkloozen inge schreven. Zondag a.s. zal In de Ned. Herv. Kerk de maandelijksche collecte worden gehouden. Door de ijsomstandigheden heerscht alhier aan de haven een ongewone drukte. Thans liggen weer eenige zeebooten in de haven tot het laden van uien. Deze uien worden met vrachtauto's uit het geheele eiland aangevoerd. Enkele visschers fun- geeren - als te zijn bekend met het vaar water - als z.g. loods en worden de sche pen door hen gehaald o£ weggebracht, het zij naar Hoek van Holland,! Vlissingen of Maassluis. Het is zoowel voor de gemeen te wat betreft het havengeld, als voor de aan deze verscheping op een of andere wij ze daarbij werkzame personen, vooral ook in dezen wintertijd, een financieele uit komst. Ook de OD 16, eigenaar P. Bezuij- en is met een lading uien om de Noordzee naar Hoek van Holland vertrokken. Voor het onderhoud der gemeentege bouwen zijn voor het jaar 1940 aangewe zen de volgende ambachtslieden: metsel werk Gebr. Boelaars; Wed. J. Mierop tim merwerk, Gebr. Tanis schilderwerk en L. Hanson, smidswerk. De vrouw van J. Hameeteman had wegens de gladheid van de weg het onge luk zoodanig te vallen, dat zij haar pols brak. Na inroeping van geneeskundige hulp bleek opname in het Ziekenhuis nood zakelijk. Door de Irissche smaak aan Wed. Kurvink's Traan, Zal het innemen wel beter gaan. NIEUWB TONGE. Verslag van de gehouden ouderavond der O.L. School alhier op j.l. Woensdag 24 Jan. Van 6-7 uur was er gelegenheid gegeven het werk der kinderen in de lokalen te bezichtigen, waarvan vele ouders gebruik maakten en tevens aan het onderwijzend personeel vragen stelden aangaande de vorderingen der schoolgaande jeugd. Om 7 uur werd het programma verder afgewerkt in de groote zaal van het Wees huis. De Voorzitter der Oudercommissie, de heer P. C. Tijl, opende den avond met zijn dank uit te spreken voor de goede op komst, waarna de notulen werden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna gaf de Voorzitter de leiding aan den WelEd. Heer C. de Glopper, Hoofd d. Schooli welke een inleiding hield over de opvoeding der kinderen van 10-20 jaar, wat een aandachtig gehoor vond; verder werden er door de meisjes der hoogste klasse verschillende versjes gezongen en enkele toneelstukjes opgevoerd. De heer Tgl las ter- afwisseling voor een Plakkeesche schets, getiteld: „Het kraai ennest", hetwelk zeer in de smaak viel. In de pauze, werd in de plaats van den heer P. C. Tgl, (welke niet herkiesbaar was wegens verpUcht aftreden) gekozen de heer H; van Tilburg herkozen de heer J. Simonse. In het sluitingswoord van het hoofd d. School, bracht deze een woord van harte- löken dank aan den heer P. C. Tijl voor al illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllddinillllllllllllllllilllllHlillllllllllllllllllllliniliin iiHiiiiiiiinniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiHiiiiuiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiim GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL GEDEELTE. ZONDAG 28 JANUARI MIDDELHARNIS Ned. Herv. Kerk v.m. en 's av. Ds. Blok (v.m. H. Avondm.) Chr. Geref. Kerk voorm. en sav. lezen. GerefKerk v.m. en n.m. Ds. Zeilstra. Gereif. Gem. v.m. en n.m. lezen. SOMMELSDIJK Ned. Herv. Kerk v.m. leesdlenst; 's av. Ds. van Asch. DIRKSLAND Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6 uur Ds. van der Wal. Geref. Gem. v.m. en n.m. lezen. HERKINGEN Ned. Herv. Kerk geen opgaaf. Geref. Gemeente v.m. en sav. lezen. MELISSANT Ned. Herv. Kerk v.m. de heer Bonman v. Stellendam en 6 uur Ds. Vollebregt uit Oude Tonge STELLENDAM Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. Hiensch en 6 uur de heer Bouman Geref. Kerk 9.30 uur lezen en 6 uur Ds. de Valk. GOBDEREEDE Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 Ds. van Galen van den Bommel. OUDDORP Ned. Herv. Kerk. v.m. lezen en n.m. Ds. VoUebrecht van Oude Tonge Geref. Kerk v.m. en n.m. lezen. Geref, Gem. v.m. en n.m lezen OUDE TONGE Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 u. Ds. VoUe brecht. Oud Ger. Gem. 9.30 en 2 uur lezen. NIEUWE TONGS Ned. Herv. Kerk v.m. en n.m. Ds van der Koog. Ned. Herv. Kerk n.m. Ds. Hiensch. Geref. Kerk tweemaal Ds. v. d. Linde. STAD AAN 'T HARINGVLIET Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6 uur Ds. Vink. Geref. Kerk. 9.30 en 5.30 Ds. v.d. Hoorn.' DEN BOMMEL Ned. Herv. Kerk 9.30 u. leesdiest, n.m. 6 uur Ds. van Galen. Geref. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. Ph. Baard man. ZONDAG 28 JANUARI BRUINISSE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. Mars man. Ger. Gem. 3 maal lezen. Oud Geref. Kerk 9-2-5 uur lezen. Geref. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. Unger. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Ds. Wol- fensberger. n.m. 2 uur Ds. van Eist Geref. Gem. 3 maal lezen. Oud Ger. Gem. 3 maal Ds. Baaij. Geref. Kerk. v.m. en 's av. Dr. Veltenaar. Ned. Herv. Kerk vm.9.30 uur Ds. v. Griet- i huijsen. (Voorber. H.A.) en 2 uur idem. Geref. Gemeente 9.30, 2 en 5.30 u. lezen. Geen opgaaf ontvangen Ned. Herv. Kerk waarschijnlijk tweemaal Ds. J. van den Heuvel Geref. Kerk: niet bekend. Ger. Gem.: vermoedelijk 3 maal lezen. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2u. Ds. de Haan. Geref. Gem. 3 x lezen. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. de Bres Ned. Ger. Gem. 3 maal lezen Oud Geref. Gem. driemaal lezen. Woensdagavond 7 uur hoopt in het gebouw „Rehoboth" voor te gaan Ds. D. van Heyst uit Tienhoven. (Ttjdrede) STAVENISSE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6 uur Ds. Batelaan 9.30 H. Doop. Ouö Geref. Gem. driemaal lezen. OUD VOSSE2VÏEER. Ned. Herv. Kerk 9.30 Ds. v. Eist. (Voorb: H. Avondm.) 2 uur lezen. Beide beurten collecte Ziekenfonds Geref. Kerk 9.30 en 2 uur vermoedel^k Ds. Vreugdenhil. Ned. Geref. Gem. driemaal lezen. Op Donderdag 1 Pebr. hoopt voor de Oud Ger. Gem. op te treden Ds. van der Poel van Giessendam, des avonds 6 uur. MIDDELHARNIS. De Chr. Naaivereen. Bidt en Werkt heeft in het afgeloopen jaar 259 kleeding- stukken gemaakt, welke zij aan 140 gezin nen van verschillende richting hebben uit gereikt. Daar er nu van elke kerk een vereeniging Is, zullen zij voortaan enkel de behoeftigen van de Chr. Ger. Kerk de kleedingstukken doen toekomen. Bij de le den der kerk zullen zij met een lijst circu- leeren. Zij zeggen dan ook de gevers har telijk dank, die deze vereeniging 40 jaar hebben gesteund met hun gaven. Aan de Chr. U.L.O. school is tot tgdelijk onderwijzer benoemd de heer F. W. Kroon, kw. ijj. acte aan de Chr. school te Rotterdam. MELISSANT. Maandagavond 6 uur hoopt Ds. Baaij van Tholen alhier op te treden voor de Oud Ger. Gem. OUDE TONGE. Op Woensdag 24 Jan. des avonds 7 uur had de 18e jaarvergadering der Ned. Herv. Meisjesver. „Dorcas" alhier plaats In het Vereen, gebouw der Ned. Herv. Kerk. Ofschoon het weer niet erg gunstig was, was de belangstelling toch vrij goed. Al hetgeen ten gehoore werd gegeven, liep vlot van stapel en viel bij het publiek in goeden smaak. Met dankgebed door Ds. VoUebrecht werd deze bijeenkomst geslo ten. A.s. Dinsdagavond hoopt voor de Oud Ger. Gem. op te treden Ds. W. Baaij van Tholen, des avonds 6.30 uur. S03IMELSDIJK Geboren: Louisa Maria, d. v. R. Albregts en L. M. Klem. Servaas, z.v. C. Kievit en A Troost. DIRKSLAND. Geboren: Leuntje, d. v. A. Groenendök en J. v. Prooijen; Louise Maria, d. v. R. Albregts en L. M. Klem, Adriaantje Lode- wika Boudewina, d. v. P. v. d. Tol en J. Fluit. Getrouwd: J. W. Witvliet 26 en M. Ar- don 23 jaar. NIEUWE TONGE. Ondertrouwd: J. de Gast en S. Wolifert. om in het vak opgeleid te worden bij J. L. M. NOOM, SCHERPENhSE is bij ons voorradig in de kleine uitgaaf. In zwart bandje, 416 blz. formaat 9 x 13 cM. f 0.40 In bruin gevlamd luxe bandje f 0.60 Boekhandel '-' Middelharnis THOLEN. Geboren: Jacoba Johanna, d. v. P. de Bil en J. J. van Kooperen. Helena Maria, d. v. A. Cornelissen en M. A. Davidse. Cornelia, d. v. A. Jansen en A. Klaasse. Aan de Gem. Universiteit te Am sterdam is geslaagd voor het propaedeu- tisch examen de heer M. W. Krijger Bz. De collecte voor ,,Zonnegloren"bracht f 40.op. Onder de Zeeuwsche gemeenten neemt Tholen de laatste jaren een uitzon derlijke plaats in. Bij 't invoeren van de Burgerlijke Stand na t Napoleontische tijdvak, had het steeds aan de Eendracht 1950 inwoners. In 1896 werd een getal boven de 3000 geregistreerd, en 't gevolg was, daar dit getal bestendigd bleef dat volgens de volks telling van 31 December 1899 Tholen bij de eerstvolgende verkiezing voor den ge meenteraad van 7 op 11 raadsleden kwam. Bij de achtereenvolgende volkstellingen in 1909 en 1919 bleven we boven de 3000 en werden de 11 raadsleden gehandhaafd. 31 Deo. 1929 was het aantal zielen bene- len de 3000. Het aantal raadsleden daalde bij de verkiezing voor den gemeenteraad In 1931, ook in '35 en '39 tot 7. Op 31 December 1939 zou er weer een volkstelling worden gehouden. Door den oorlogstoestand ging deze niet door. Het aantal inwoners was 3041. Het ge volg hiervan is, dat bij de gemeenteraads verkiezingen in D.V. 1943 en 1947 het aan tal raadsleden wederom 11 zaj worden. Kleine groepen als R. K. en S.D.A.P. hebben dan weer gelegenheid in den raad vertegenwoordigd te zijn. Spaarboekjes bij de Coop. Boeren leenbank moeten in de maand Januari worden ingeleverd. Het bestuur heeft het recht, om bij niet inlevering boete op te leggen. De Zaterdag 20 Jan. gehouden col lecte voor 't Groene Kruis heetft f 28.50 opgebracht. Ook doet de vorst zich gelden in de mosselverzending, die vorige week slechts 2300 ton 100 kg. heeft bedragen, terwijl de oesterprijs en verzending aan den lagen kant waren; de goede soorten brachten per 1000 stuks f 40.tot f 55.op. Door den aanleg van een gas-ver- warnüngsinstallatie is in de R.K. kerk al hier in een groote behoefte voorzien. Aan de zoo zeer gevreesde longen- pest,^ die uitgebroken is onder de varkens van den landbouwer G. alhier, is reeds één dier bezweken. De aanhoudende vorst-periode heeft het mogel^k gemaakt, dat men van hier uit te voet over de „Eendracht" kan over steken naar den Brabantschen wal, wat niet meer is voorgekomen sinds den stren gen winter van 1929. SX. MAARTENSDIJK. Over 1939 hebben de kosten der armlastige krankzinnigen verpleging voor deze gemeente bedragen f 4767.82. Voor het dienstjaar 1940-'41 is de raming der gemeente-opcenten op de per- soneele belasting voor deze gemeente f 10.000.—. In de woning B 112 In deze gemeen te is een geval van roodvonk geconsta teerd, waarvan ter bevoegder plaatse is kennis gegeven. Een gemeentelijke subsidie van f 2000.is toegestaan aan het algemeen weezen-armbestuur alhier over het dienst jaar 1939. Een 25 -tal personen hebben zich doen inschrijven voor het volgen van een cursus voor eerste hulp bij ongelukken, die is in het leven geroepen vanwege de lucht- beschermlngsafdeellng. 1453 vergunningen werden in het 4e kwartaal 1939 uitgereikt in den keurings kring St. Maartensdijk voor huisslach- tingen OUD VOSSEMEER. De heer J. Meijl, die in de Ned. Herv. Kerk alhier ruim 40 jaar het ambt van ouderling heeft bediend, heeft zich als zoodanig niet meer herkiesbaar gesteld. Als Kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier is benoemd de heer J. van Poort- vUet Cz. Ter Secretarie der gemeente St. An- naland Is dhr. W. de Wilde Jz. toegelaten als volontair. Burgerlijke Stand. Overleden P. Droogers, 62 jaar; J. Hoek, 53 jaar. STAVENISSE. Een gedeelte van de aangeslotenen aan het electrisch net heeft, wegens sto ring in dat net, voor een etmaal zich moe ten behelpen zonder stroom, wat een groot ongemak was voor de betrokkenen. Uitgereikt ter secretarie over 1939 338 slachtvergunnlngen. Hoewel er slechts kleine hoeveelhe den' worden verhandeld, daar het grootste kwantum bevroren is, bedraagt de prijs der uien hier momenteel f 2.25 tot f2.50 per 60 Kg. Het Bestuur der Coop. Boerenleen bank heeft besloten de rente over het boekjaar 1940 voorloopig als volgt vast te stellen: Spaargelden 2%%, voorschotten 4%, rekening-courant credit 2%% en ld. debet 4%. Burgerlgke Stand. Overleden: Jaco ba Klippel, 72 jaar, echtgen. van Pieter van de Reest. In het tijdvak van 15 20 Januari werden van hier verzonden 1550 balen uien voor export. De luchtbeschermingsoefeningen al hier gehouden op Maandagn Dinsdag en Woensdag j.l., telkens des avonds van 7 tot 10 uur, zijn volkomen geslaagd te noe men. Mede ook de in actie geweest zijnde onderscheiden diensten bij de luchtbescher- ming, die door een sirene werden opge roepen, hadden een bevredigend verloop. Als hoofd van de plaatselijke lucht- beschermingsdienst is, in verband met het ontslagnemen van den heer J. W. van der Sllkke, als zoodanig in functie getreden de heer J. C. Droogendijk. Over 1939 werd aan keurloonen in deze gemeente ontvangen f 493.50 totaal. Burgerlijke Stand. Overleden: Cor nells van Dommelen, 77 j., echtg. van Tan- netje de Graaf. Gehuwd: Gerke van der Heide, j.m.,. 41 Jaar (van Nijega Sm., Pr.) en Jacoba Ca- tharina Everaers, j.d., 40 j-. PÖORTVLIET. De gladde wegen bezorgen aan het snelverkeer nogal eenige moeilijkheden; zoo kwam o.a. een vrachtauto tegen een paal van het electrisch net, waardoor de aangeslotenen ongeveer een halve dag wa ren uitgeschakeld. De postauto had ook met vertraging te kampen. Doordat de landb.knecht A.O. alhieer van een rund een klap kreeg, kwam hij zoodanig met het hoofd op een betonnen vloer terecht, dat hij een hoofdwond be kwam; toen deze echter verbonden was, kon hij zijn werk hervatten. Dezer dagen werd in den boomgaard van den heer C. van Westen een egel ge vonden. Onder spontane medewerking van de ingezetenen kan de Woensdag j.l. gehou den verduisteringsoefening als volkomen geslaagd worden beschouwd. Loop der bevolking. Vertrokken. Cor nelis Uijl n. Dinteloord. Ingekomen: Dirk Uijl en gezin van. Benthuizen. Johs. Geuze en gezin van Tholen. PÖORTVLIET. Beroepen te Llnschoten Ds. J. Van den Heuvel, alhier. Zoover ons bekend is Ds. v. d. Heuvel thans door 3 gemeenteen beroepen. (Hei- lauw) Simonshaven en Llnschoten) BRUINISSE. Op 1 Januari bestond de bevolking dezer gemeente uit 2399 personen. Geboren wer den 17 mannen en 16 vrouwen terwijl zijn Ingekomen 13 mannen en 33 vrouwen. Totale vermeerdering 79 personen. Overleden zijn in 1939 16 m. en 14 vr., ter wijl naar elders vertrokken 41 m. en 51 vr. Totale vermindering 123 personen. De gemeente bestond dus op 31 Decem ber 1939 uit 1147 m., en 1210 vr. is totaal 2357 personen. Achteruitgang dus 43 per sonen. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor Emeriti en predikantswedu wen en weezen bracht op f 18.15. Zaterdagvoormiddag had Mej. W. G. bij het schaPtsenrijden alhier het onge luk, zoodanig te vallen, dat zij zich onder geneeskundige hulp van Dr. A. J. de Koek moest stellen. Deze, constateerde een ge kneusde pols en lichte hersenschudding. ETTEN, 24 Januari 1940 De aanvoer op de heden alhier gehouden veemarkt bedroeg 123 stuks De aanvoer van melkvee was minder, de handel leven dig, de prijzen vast. De aanvoer van muntig vee was voldoen de, de handel vlug en de prijzen als vorige week. De aanvoer van jong vee was korter, de handel tamelijk en de prijzen Iets lager. De aanvoer van vet vee was klein, de handel zeer levendig en de prgzen .vast. De aanvoer van biggen was minder, de handel matig, maar prijshoudend. Prflzen: Kalf koelen van f 140.tot f240.- Kalfvaarzen f 130.tot f 230.Melk koeien van f 140.tot f 250.Mager vee van if 110.tot f 130.Graskalve-. ren van f 45.tot f 95; Vet vee van f 0.31 tot f 0.38 per kg. levend gewicht en Biggen van f 13.tot f 17.per stuk. Veiling van Donderdag 25 Januari 1940. Gewone uien 4.875.03; Drielingen 1.20; Picklers 3.63; 2e soort 1.01; Stekulen 53 c. Alles per 100 KG. Aanvoer 90.000 KG. EIEREN. Kipeieren 50—56 KG. f 3.24—4.35; Idem 58—59 KG. 4.25 4.26. idem 60—68 KG. t 4.31—4.51. Alles per 100 stuks.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 5