„EILANDEN-NIEUWS" Buitenland. PUROL er op I Simon Gieke 2e BlAD ZATERDAG 27 JAHDARl 1940 - Ho. 1112 Griep, Koo, Pijn. Land en Tuinbouw Chr. Weekblid op Ger. Grondslag voor de Zuid-Holl. en Zeeuwsche Eilanden. Uitgave van de N.V. .Eilanden-nieuws' Middelharnts, Tel 17, Giro 167930, Postbus 8 Snel en goed helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijahardt's Poeders per stuk 8 et. Doos 45 et. In het Carlton Hotel te Amsterdam vond een liefdadigheids- ovond plaats ten bate van Finland. Finsche meisjes in natio nale kleederdracht informeeren bij Dr. Ch. W. F. Winckel, den leider van de Roode Kriiis-expeditie naar Abessinië, of hij we«r als leider zal optreden, nu een Nederlandsche ambu- lance naar Finland wordt gezonden. Het Verzacht en geneest De ketter van Scherpenisse In dezen modernen, Europeeschen oor log speelt „het woord" een groote rol. Méér dan in de oorlog 1914-1918 worden oraties gehoudeni, die, dank zij de radio, niet alleen In eigen land, maar over ge heel de wereld kunnen worden gehoord, en waarmee de leidende positie der oor logvoerende machten poogt invloed te krijgen op de massa. Dan is het Herr Hit ler, die aan het woord is, of Mussolini, of DaladierMolotov of Chamberlain en heel de wereld luistert. Zoo was het Zaterdag, toen de Engelsche Minister Churchill de eerste lord der Brltsche Admiraliteit, een rede hield, en sprak over: „De staat van Oorlog," waarbij hij uiteenzette de be dreigingen, die Duitschland vooral de laat ste maanden tegen de Westelijke democra- tiën uitte. De neutrale Staten waren tot nog toe slachtoffer van mgnen en torpedo's aan hun schepen en vonden in de Brltsche en Pransche convooien alleen veiligheid. De geallieerden, aldus Churchill,, voelden zich van dag tot dag zekerder, dat de groote verbindingswegen! over zee konden worden beveiligd. De heltt van de Duitsche duik- booten zou volgens hem zijn vernietigd en de aanbouw van nieuwe zou ver beneden den verwachten omvang blijven. Na vijif maanden oorlog is volgens Churchill de Duitsche duikboot-campagne gebroken, de mijnen had men onder de knie en de scheepvaart was vrgwel onverminderd. Nog stelde hij wel vele verliezen In het uit zicht^ maar vond, dat de zee-oorlog niet slecht verliep. Het lot van de ongeluldd'ge Meuifrtialen achtte hij geheel anders. Duitschland was het, die de oude historische Staten In het Noorden bedreigde en ook de groep der angstige volken in den Balkan. Iedereen vraagt zich af, wie het volgende slacht offer zal zijn. Spreker noemde België, waar een Duitsche majoor een noodlan ding maakte, waarbij plannen werden ont dekt voor een inval in dat land; in Roe menië bestaat ook vrees voor overweldi ging door Berlijn of Moscou. Na gesproken te hebben over Zwitserland, noemde,hij ook ons land. D» Nederlanders, wier diensten aan de Europeesche vrijheid herinnerd zullenl worden lang nadat de smet van Hitler zal zijn weggevaagd van het pad der menschheid, staan langs hun dijken, zooals zij dat deden tegen de ty- rannen van weleer. Hierna bracht hij hul de aan de dappere Finnen, maar kwam dan iweer op het optreden der neutralen. Hij zeide, dat zij nederig het hoofd bogen voor de Duitsche dreigingen met geweld en( Duitschland begunstigen. Zij zou den zich in slaap wiegen,' dat Engeland en Frankrijk zullen vrinnen en dat deze lan den alle overeenkomsten zouden nakomen. Allen hopen, aldus Churchill, dat de storm zal zijn overgedreven voor het hun beurt zal zijn om ten onder te gaan. Maar de storm zal niet overdrijven. Hij zal steeds ernstiger opsteken en woe den, hg zal zich uitbreiden naar het Zui den, hij zal zich uitbreiden naar het Noor den. Er is geen kans op een spoedig ein de zonder een gezamenlijke actie en, in dien ooit Engeland en Frankrijk, strij- lensmoede een vernederende vrede zou den sluiten, dan zou er niets meer over blijven voor de kleine staten in Europa met hun scheepvaart en hun bezittingen dan verdeeld te worden tusschen tegen gestelde,, maar gelijkelijk groote bar- baarschheden van het nationaaJ-socialisme en het bolsjevrtsme. Het vaJt te begrijpen, dat deze rede in de neutrale landen algemeene ontstemming heeft gewekt en vele protesten zijn gevolgd Men heeft nu van Engelsche zijde wel ver klaard, dat deze radio-rede geen officieele regeerings-verklaring was en als „praatje aan den haard" moest worden beschouwd, maar ondertusschen kan men zien, welke gedachtengang de Engelsche Regeering over de neutralen heeft. Ook voor Neder land heeft deze rede ergernis verwekt, daar ons land zijn neutraliteit zal verdedigen, tegen Engeland, Frankrijk, Duitschland, tegen welk land ook, welke die neutraliteit zou willen schenden. De woorden van den Britschen minister Churchill zullen voor de neutrale landen een aansporing te meer zijn, om hun neutraliteit zoo stipt moge lijk te bewaren en dubbel waakzaam te zijn. Van de Fronten Intusschen duurt de blokkade-oorlog voort, want een „werkelijke oorlog" wordt er tusschen Engeland-Frankrijk en Dultsch land niet gevoerd, dan in feite alleen ter zee. De fronten liggen aan de Siegfried-ll- nie zoowel als aan de Maginot-linie, zon der noemenswaardig offensief tegenover elkaar. De berichten ,dle van beide ziJdMi komen, luiden steeds Niets bijzonders te melden. Het Is een afwachten. Cachets, genaamd ,Mljnbardtjes" 2 it. 10 et. DooaSOct, Méér oorlogsbedrijvigheid valt er uit Finland te melden. Een allerverschrikkelijkst bom bardement van Russische vliegtuigen is er boven de Finsche steden geweest, waarbij meer dan 3000 bommen werden uitgewor pen. Niet minder dan 300 Russische vlieg tuigen tegelijk namen aan dit bombarde ment deel. Men schijnt het er op gezet te hebben de havenplaats Alco, de tweede ha venstad van Finland geheel te vernietigen. De bewoners blijven vrij kalm bij deze bombardementen en vertoeven in de schuil kelders. Veel huizenmateriaal werd vernie tigd, maar dooden waren niet veel te be treuren. De Finsche luchtmacht heeft vele dezer R'ussische vliegtuigen omlaag weten te halen. De strijd vat zich weer saam ten Noord oosten van het Ladogameer, waar de Fin nen met succes de Bussen weer temgigeslagen hebben. Bij Kalanjoki hebben de Finnen in twee dagen tijd meer dan duizend man verslagen.. Men moet deü heldenmoed der Finnen bewonderen, dat In zulk een onge lijken strijd,! zich tot heden tegen het God- verloochenend communistische Rusland weet staande te houden. Er valt uit te zien dat onder Gods zegen ook een klein" land veel vermag en het Is vurig te hopen, dat het als weleer een David een Goliath, het communistisch Rusland op den nek zal tre den. Het zou Itunnen, al zegt men naar menschelijke berekening, op den duur zul^ len ze het moeten opgeven. De koude, de vorst, de sneeuw zijn hun echter zeer ten dienste, en wie is de gebieder dier elemen ten? Is het niet de Heere? Die zegt: zijt gij gekomen tot de schatkameren der sneeuw, en hebt gij de schatkameren des hagels gezien? Die Ik ophoude tot den tijd der benauwdheid, tot den dag des str^ds en des oorlogs" Wie weet, wat de Heere er mee voor heeft. Wij weten het niet. Hij heeft de lij nen van het wereldgebeuren in handen en WQ hebben, hoe het ook zal loopen, InZjjn doen te berusten. Dus ook, al verliezen het d« Finnen. De oorlog ter zee wordt momenteel weer zeer scherp ge voerd. Bij het aantal tot zinken gebrachte schepen, waarvan wij in ons Woensdag- nummer melding maakten, zijn weer een nieuw aantal bij te voegen. De ,Exmouoth' een Engelsche flottielje-leider van 1475 ton is getorpedeerd^ waarbij alle 175 opvaren den zijn omgekomen. Het Noorsche stoom schip „Pluto" (1598 ton) uit Haugesund en het Brltsche stoomschip „Balt Anglia" (1523 ton) uit Londen liepen op mijnen en zonken. Alle opvarenden zijn gered De „Sydfold," een Noorsche stoomer, (2433 ton) zonk aan de Schotsche kust. Alle opvarenden werden gereö. Een ikwestie Japan-Engeland is ontstaan, doordat de Brltsche marine Japajische schepen aanhoudt, waartegen Japan met kracht protesteert. Hoofdza kelijk moet het den Britten te doen zijn om de zich op de Japansche schepen aan wezige Duitschers te molesteeren. De hevige koude Sneeuwstormen in het buitenland. Uit verschillende landen wordt een kou de gemeld, als sinds menschenheugenis niet is voorgekomen. In 25uid-Zweden woeden hevige sneeuw stormen. In Hongariy^ viel een metersdikke sneeuw; te Boedapest moesten' militairen de geweldige sneeuwmassa's ruimen om het verkeer mogelijk te maken. Een D-trein op weg naar Rome bleef steken, de trein moest worden uitgegraven. In Anteriüsa 257 menschen door de koude oimgekomen. Uit New York wordt gemeld, dat de aanhoudende koudegolf tot dusver aan 257 menschen het leven heeft gekost In verscheidene zuidelijke staten heeft men de scholen moeten sluiten. Uit Zweden: De conservatieve Zweedsche partij heeift in den Rijksdag het voorstel gedaan, alle communisten uit het parlement te stooten en de geheele communistische partij te ontbinden. Aardschok in Zuid-Amerlka Te Concepcion en in andere steden van Zuid-Amerika is een hevige aardschok ge voeld. De bevolking vluchtte uit de huizen Men herinnert er aan, dat in Januari 1939 in dezelfde steden een aardschok is waar genomen. Nieuwe aardschokken in Turikije. In Turkije hebben zich nieuwe aardschok ken voorgedaan te Gireboen. Zile en Yoz- nat;^ waar twee personen gedood en drie gewond werden. Als Uw Handen ruw zijn oï gesprongen en Uw Lappen schraal en pijnlijk; maar vooral ook bij brand- en snijwonden, ont vellingen en allerlei huidverwondingen HET STOOMEN VAN AARDAPPELS Het aardappelstoomen heeft thans de volle belangstelling van landbouwers en veehouders. Dit Is te begrijpen als men de voordeelen er van overweegt. De gestoom de aardappelen kunnen langen tijd in kuil of silo bewaard blijven; deskimdigen noe men een duur van 5 jaar. Het verlies aan voedingsstoffen bij gewoon bewaren in den kuil, dat tot 25% kan bedragen, blijft bij gestoomde aardappelen beperkt tot hoog stens 3%. Gestoomde en behoorlijk inge kuilde aardappelen rotten niet en bevrie zen schaadt ze niet. De andere wijze van rauw inkuilen. waarbij de aardappels stuk gestoken of gesneden worden, geeft weliswaar minder verlies, dan de eerstgenoemde methode van inkuilen, doch daarbij verkrijgt het product een onaangenamen reuk. De ge stoomde aardappels krijgen daartegenover een aangename frissche smaak door melk- zuur-gisting. Het stoomen verhoogt de verteerbaarheid en beïnvloedt de kwaliteit van vleesch en spek gunstig. Het in één maal stoomen van een; groote hoeveelheid aardappelen kost veel minder aan brand stof en werkkracht, dan het regelmatig koken van kleinere hoeveelheden. Het feit, dat voor het stoomen van aard appels de denaturatievergoedlng werd uit gebreid, heeft er veel toe bijgedragen om het aardappelstoomen populair te maken. Hoe geschiedt nu het stoomen? De houten of geïsoleerde ijzeren vaten worden met aardappelen gevuld. Deze vaten worden door middel van een deksel gesloten. Dan voert men in de vaten stoom aan, door middel van de stoomdeellelding welke zich in ieder vat bevindt en welke op de stoom-ontwikkelaar wordt aangesloen. De stoomaanvoer duurt tot de geheele Inhoud van het vat op ongeveer 100 graden is gekomen. Al naar omstandigheden zijn hiervoor 10 15 minuten en per 10 0 KG. aardappelen gemiddeld 15 KG. stoom noodig. Men sluit nu de stoom af en laat de vaten nog 20 30 minuten „nabroeien" waardoor de aardappels óók inwendig, ge heel gaar worden. Wanneer de vaten behoorlijk geïsoleerd zijn en de stoomverdeeling in het vat goed functioneert, valt aan dit gedeelte van de installatie in technisch opzicht weinig meer te verbeteren. Iets anders is het met de stoomontwikkelaar zelf; een doelmatige ketelconstructie, aangepast aan de aard van het bedrijf, kan van grooten invloed zijn op de capaciteit, het brandstofver bruik en de levensduur van de Installatie. Zeer interessant is in dit opzicht de stoom ontwikkelaar gefabriceerd, naar aanwij zing van Prof. Visser, directeur van het instituut voor Landbouvsrwerktulgen te Wageningen. Deze wordt daarom stoom ontwikkelaar ,JWageningen" genoemd. Bij deze constructie is een zeer groot verwarmend oppervlak onder gebracht in een beperkte ruimte, door ringvormige ke tels toe te passen, gelegen om één gemeen- schappelljken middenketel, waarin zich de stoom verzamelt. Aldus wordt het zwakke punt van den gewonen stoomontwikkelaar: door de waterruimte gaande vlampijpen of door de stookruimte gaande waterpij pen, vermeden. Deze vlam- en waterpgpsn geven namelijk - vooral bij onregelmatig stoken - vaak aanleiding tot lekkage. Ook levert de noodzakelijke regelmatige reini ging bezwaren op. Bij genoemde ketelconstructie is dit rei nigen minder vaak noodig en voorts veel TWEEDE DEEL. De verdr^ns van icte Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOR. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 70. Maar 't Is goed, 't Is goed. Van harte zijn we verheugd, dat U weer in ons midden is. t Is een groote verrassing. Nu U weer in ons midden zijt hebben we moed, dat we dat geboefte zullen weten te weerstaan Maar vertel ons even in t kort, hoe ge hier gekomen zijt en hoe het komt, dat de Spanjaarden U niet gedood hebben." Maar eer Simon daartoe kon overgaan, moest hij wachten voor de anderen aan hun verwondering en blijdschap uiting had den gegeven. In de donkere hut waren de mannen opgestaan en zochten SimonSs hand te drukken. „Welkom, welkom, waar de vriend, de Heere zegene U. O,"' nu heb ik weer moed. Nu weten we; dat naadt God, U over ons zult helpen waken." 't Waren-eenvoudige-mannen, daar in de hut Mannen van -weinig woorden, zwijg zaam als de Tholénaar zijn kan. Maar hun ontroering konden ze moeilijk verbergen. Met groote warm,te-drukten-ae Simon en ook Voshole de hand. Ware het niet zoo donker geweest, dan zouden de tranen van Innerlijke ontroering, van blijdschap en dankbaarheid niet verborgen zijn gebleven. Bij die mannen niet, maar ook bij Simon en Voshole niet. En geen wonder. De bo de, die hen opgeroepen had, had< slechts gesproken van twee Geuzen. Vertrouwd als de bode was, waren ze zonder beden king op weg gegaan. En nu die ontmoe ting. Hun vriend Slmon Gieke. Aan vrien ze aïooveel te danken hadden, 't W!as een lichtstraal in den donkeren nacht van beproeving en ellende. Simon, hun gelief de broeder weer in hun midden te mogen hebben, het gaf hun moed. Voor het eerst In langen tijd hadden ze een verblijdende tijding ontvangen. Ook Simon was tot tranen toe bewogen. Weer temidden van zyn Thoolsche vrien den. Hij was gelukkig. Gelukkig temidden van de ellende. Weer terug te zijn, temid den van zijn Thoolsche vrienden. Grooter nog wordt zijn ontroering, als de mannen hun namen noemen en het blijkt, dat ze behooren tot zijn nauwste vrienden. Alleen Willem Baaijeszoon kende hij minder goed. Slechts een enkele maal was hij met hem in aanraking geweest. Met de anderen had Simon de bange jaren van 1572 samen ge leefd. Sam,en doorleeifd de innige banden der liefde, gegrond In de liefde Gods aan arme zondaren bewezen. Samen doorleefd de woede der vervolgers. En nu waren ze weer vareend. Voor de Thoolsche vrienden. reeds verzoend met de gedachte, dat Sl mon niet meer In den strijd en moeite was, maar ver boven alle zorgen en moeite ver heven, was hij als een uit den dood her- rezene. Er was wat te vragen en mee te deelen! Simon vertelde in het kort zijn weder varen en met welke opdracht kapitein de Rijk hen herwaarts had gezonden. Dus zouden de Geuzen' toch trachten ook Tho- lenl te bevrijden? Zou ook voor Tholen de dageraad der vrijheid aanbreken? Daarom, zoo was Simon voortgegaan, hebben we deze samenkomst belegd om Inlichtingen In te vsdnnen over den staat van zaken op het eiland! Nu, die kunnen we U wel geven, zei Baaijeszoon. De toestand op het eiland is treurig. Van de Spanjaarden en de Over heid Igden we zoo geen overlast, maar het geboefte van het eiland^ booze en sluwe verraders uit ons eigen volk oefenen onder dien wreedaard Anthonio een waar schrik bewind uit. Verscheidene onzer zijn in de laatste weken door hen op eenzame hoe ven overvallen en heimelijk weggevoerd. Wat er van hen geworden is, weten we niet De Spanjaarden hebben geen tijd zich met de ketters rechtstreeks te be moeien, al ben ik er van verzekerd, dat de verraders onder hen helpers hebben. De Overheid wil of durft ons niet be schermen. We zijn geheel aan het lage ge spuis overgeleverd. Naar onze klachten wordt niet gehoord. Maq kan met ons doen wat men wil. Inzonderheid onze geloofs- genooten die afgezonderd wonen zijn lede ren nacht in perykel overvallen en wegge voerd te worden. En daarbij, hoe kort zal het slechts duren oif we worden op de dorpen en in onze goede stad Tholen ook het slachtoffer van de lage wraak van het schuim en gepeupel. We kunnen onze geloofsgenooten niet ter hulp komen. Ik ben hedenavond hierheen gekomen. Latei dan was afgesproken. Maar Ik kon niet eer. 't Heeft me alle moeite gekost buiten de poort te komen. Het is of de schout me bijzonder in de gaten houdt. Zoo vaak ik hem tegenkom ziet hij me uitvorsehend aan en er gaat haast geen dag voorbij dat niet een van zijn rakkers bij ons komt onder dit of dat voorwendsel, maar in wer kelijkheid om mijn doen en laten na te gaan. Daar ben ik van overtuigd. Maar ditmaal ben ik hem toch te glad af. Hij ziet Willem Baaijeszoon niet weer. Vrouw en kinderen heb ik na den noen weg laten gaan naar haar zuster te St. Maartens dijk en zoo het gevaar nog dringender wordt, kunnen ze vandaar oversteken naar Zierlkzee. Daar is het met de tirannie ook gedaan. De schout van Tholen en zijn rakkers zullen morgen tevergeefs uitzien naar Willem Baaijeszoon. Ik heb mijn be sluit genomen, onder zulk een tirannie kan een vrije Thoolsche visscher niet leven. En daar is groote behoeifte aan hulp. De zaak van de vrijheid loopt groot; gevaar.. Hoe zal de Prins Van Oranje het in Hol land Uithouden, och, de zaak staat er zoo wankel bg. 't Scheen eerst goed te zuUen gaan. Vele, steden hebben de Spanjaarden weggezonden; zijn broer Lodevrijk, die no bele en dappere Prins had Bergen in He negouwen bij verrassing Ingenomen. Nu die stad in. handen was van Oranje stond hij in verbinding met Frankrgk. Vandaar zou hulp komen. De Prins stond in ver binding met den Franschen Koning Karel IX en de Hugenooten zouden onder den beroemden admiraal de Coligny ter hulp snellen. Alva's zaakscheen te waggelen. Met een groot leger trok hij op Bergen at om het te belegeren. De Prins trok met eenl evengroot leger dwars door Brabant tot ontzet op. Alva zou tusschen twee vuren geraken. Vele steden in Brabant hebben de poorten voor hem geopend. Maar hoe is alles op niets uitgeloopen. Hoe heeft de Heere het vertrouwen van onzen geliefden Prins van Oranje op het Roomsche en Fransche hof beschaamd. Hoe deerjijk heeft men daar In Augfus- tus de Protestanten vermoord. Wel mag het een bloedbruiloft worden genoemd dien moord op de Fransche Protestanten. Hoe Is Oranje het slachtoffer geworden van het laagste complot dat denkbaar is. Duizen den bij duizenden protestanten, waaron der ook de admiraal de Coligny zijn als beesten afgeslacht. De Paus en Koning Filips II hebben gejulchd van blijdschap over dien lajffen moord op 's Heeren volk in Frankrijk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3