Buitenland. I Fa. GEBR. BUIJSSE TABAKSPIJPEN OPRUIMING I Grijpt I BALANS - OPRUIMING 1 HOUTEN 12 cent Voor Geen Fa. H. BRflBÉR I Wollen Deken I Mantel of Jas CfDtrale Vrihng te Middelharnis VERBRUGGE PlaatselfikNieuvvs W. Akershoek A. Aleman Ouddorp i nu nog Uw kansen om voor- 1 deelig te koopen, want onze 1 5 is bijna ten einde. I Met deze kou zoekt U be- I 1 slist een warme 1 Zie onze showroom op de 1 1 Westdijk. Prijzen beneden 1 g de huidige noteering. J Alles wordt duurder, hebt 1 1 U dus nog een s 1 noodig, wacht niet langer, 1 maar slaat Uw slag. 1 I Verder wordt op alle cou- 1 1 rante Manufacturen 1 I 10 procent korting 1 gegeven. 1 I Telef. 52 Middelharnis I MIDDELHARNIS BIJ Door de gladheid geraakte de 'auto Wfl leven weder In een t^dperk, dat een gedeelte van Europa In oorlog Is. Zoowel in Engeland als In Frankrijk wordt hieraan krachtig herinnerd. Aan het Westelijk front is nog niet veel bijzon ders voorgevallen en daardoor komt het, dat de menschen aan de rust gewoon wor den en zeggen: „O ja, het is oorlog, maar wij merken er niet veel van." En dat juist in een periode, waarop le der oogenbllk gevreesd kan worden, dat de bom zal losbarsten. Allerlei voorspelUngen worden gedaan. Doordat de waarde van het Russische le ger gering blijkt gaan er zelfs al stemmen op, dat zoowel in het Zuiden als in het Noorden de geallieerden plannen beramen Rusland binnen te vallen en te trachten op deze wijze, de verbinding Rusland-Duitsch- land af te sneden'. Dit zou een operatie ztjn, welke niet van gevaar ontbloot was, want Duitsohland zou, gesteld zulke pogingen werden on dernomen, heusch niet stil zitten. Door het wegvallen van Polen als oor logvoerende staat, valt aan dit plan bijna niet te denken. Dergelijke berlchteq vinden hun oor sprong in het feit, dat men zich gaat af vragen, wat gaat er gebeuren. In het Westen durven de legers elkan der niet aan te pakken en als de toestand zoo blijft, hoe lang kan het danwei duren? Duitschland krügt men er nuUtair niet zoo gauw onder, doch zoo blijven kan het niet, want de kosten zijn enorm. Daarom de waarschuwingen aan het pu bliek er toch vooral op bedacht te zijn, dat ieder oogenbUk zich nieuwe, zelfs heei ernstige dingen kunnen voordoen. Zoowel in België als in Nederland wa ren de regeeringen Zaterdag en Zondag op hun hoede. In Nederland werden de ver loven ingetrokken en in België de Phase D afgekondigd. Dit is de laatste stap voor de aigeheele mobilisatie. D% Dan keel en borst inwrijven met Dampo. I Pot 50. Dooj 30 et. Bi) Apotb. eo Drogisten. aniPO lucht op en seneesll België heeft zijn grenszen versterkt, ver schillende lichtingen opgeroepen, maar tot algeheele mobilisatie is het nog niet ge komen. Dit laatste Is haast gelijk aan oor logstoestand. Daarom ging er door België een schok, dat de regeering zulke krasse maatregelen nam. De Belgen weten, wat oorlogvoeren is. Minister Chamberlain heeft de waak zaamheid van België en Nederland ge prezen. De Duitsche pers is echter boos en zegt, dat waar Duitschland niets tegen die landen in den zin heeft, zij niet kan begrrijpen, waarom zij zich lederen keer door de geallieerden laten ophitseru Gelukkig is de rust weer w^t wederge keerd en het is te hopen, dat ons la<nd, zoowel als België gespaard mag bleven. Voor de rede van Minister Chamberlain was de afgeloopen week veel belangstel ling. De afgetreden Minister van Oorlog, Hore Bellsha zou een verklaring afleggen en Chamberlain er op antwoorden. Ieder kan zich indenken, dat het af treden van dezen Minister verwondering heeft gewekt. De oorlog nog maar zoo kort uitgebroken en nu al aiftreden. Veel wijzer is men niet geworden. Belis- ha zeide dat er zich moeilijkheden voor deden, en dat in een tijd als nu, waar het ging om den oorlog te winnen, mogelijke oneenigheden moesten worden voorkomen. Minister Chamberlain zeide, dat Minis ter Belisha een man was met zeer groote gaven. Meeningsverschil is er tusschen hem en de andere Ministers niet geweest. Chamberlain was echter op de hoogte ge komen van moeiiykheden van zeer groote 'beteekenis, doch wilde daarover geen bijzonderheden mededeelen. Zoo weet het publiek nog niets. Chamberlain hoopte spoedig aan Minis ter Hore Belisha een andere portefeuille te kunnen aanbieden, waar hij zijn krach ten aan de overwinning van den oorlog verder zal kunnen wtjden in belang van heel het land. Van de gevechtsfronten niet veel nieuws deze week. In Finland woedt weder een hevig ge vecht in de buurt van Salla. Ï5e Russen bieden niet alleen krachtlgen tegenstand, maar rukken zelfs op. De Fin nen wijken voor den ultgeoefenden druk. Zy pogen de verbindingslinies af te snij den, doch dit gelukt hun nog niet erg. De laatste berichten geven eenlge hoop, dat de Russen het ook hier weer tegen de Finnen moeten afleggen. De Russen laten niet af. de steden te bombardeeren en onder de burgerbevol king eveneens ernstige verwoestingen aan te richten. Opnieuw heeft de FlnsSie Regeering een krachtig beroep gedaan op de geheelc wereld om hulp. Willen de Finnen eenigt kans maken het tegen de Russen uit te kunnen houden;, dan moeten zij meer vliegmachines hebben. Zij moeten ook de Russen in de lucht aan kunnen vallen. Minister Cham berlain heeft verklaard, dat Engeland helpen zal met veel materiaal. Overal vandaan wordt aan Finland hulp geboden en hoewel deze zeer gewaardeerd wordt, er moet meer gedaan worden. 't Is te hopen, dat spoedig een oplos sing wordt gevonden. De vrijwilligers welke uit Zweden naar Finland gaan, worden aan een strenge keuring onderworpen. Uit een bijeenge bracht fonds worden zij verzekerd, zoodat als zij komen te vallen, hun nagelaten be trekkingen worden ondersteund. Ook uit Amerika is een groep vrijwilligers aange komen. Zij worden getraind in het sklloo- pen. Niettegenstaande de eigen groote zor gen, heeft Finland een klein bedrag ge stuurd voor hulpverleening aan de men schen die in Turkije door de aardbeving getroffen ziyn. Turkije stelt dit bewijs vaii medeleven van het eveneens zoo zwaar ge troffen Finland op zeer hoogen prvjs. Drie Engelsche duikbooten zijn deze week gezonken. Zij hadden de opdracht de Duitsche Bocht zoo mogelijk te passeeren en de Duitsche oorlogschepen in hun ha vens aan te vallen. Het waren oude duikbooten en de men schen die er op voeren hadden zich vrij willig aangeboden. De opdracht was zeer gevaarlijk en naar het blijkt hebben zij hun plan niet ten uitvoer kunnen brengen. Aan boord der schepen bevond zich totaal ongeveer 115 man. Een deel dezer beman ning is gered.. Rusland heeft bij de staten Noorwegen en Zweden ernstig geprotesteerd tegen de doorlating van oorlogsmateriaal voor Fin land. Beide landen hebben geantwoord, dat zij zich stipt zullen houden aan de bepalin gen die voor neutrale landen gelden. Zij wenschen met Rusland niet in moeilijkhe den te komen en de goede verstandhouding niet te verbreken. Rusland is met dit antwoord niet tevre den.. VARIA. Met 521 tegen 2 stemmen heeft de Fran sche Kamer besloten, dat de communisten uit openbare lichamen van bestuur moe ten worden verwijderd. Joegoslavië heeft toegestaan, dat inge val Rusland Hongarije zou aanvallen, Ita- liaansche troepen vrijen doortocht verkre gen. Op den Balkan vertrouwt men Rusland niet. Een nieuwe Ideswet is in Joegoslavië aangenomen. Deze beoogde de tegenstel ling tusschen de Kroaten en de Serven weg te nemen en alzoo de rust in het bin nenland te bevorderen. De koude is in heel Europa zeer vinnig Moskou meldt temperaturen tot 42 graden vorst. Estland 46 graden vorst. Zweden 24 graden vorst Berltjn 8 graden vorst. Roemenië 36 graden vorst. Spanje 10 graden vorst. Portugal 9 graden vorst. Stalin heeft den chef van den weerkun digen dienst te Moskou,, ontslagen, alsof dat helpt voor de koude? In Argentinië daarentegen heerscht een HIXXEGOLF. Er zijn tal van dooden. Alleen in de stad Buenos Aires vielen de laatste 24 uur reeds 21 dooden en moesten 132 menschen, be vangen door de warmte, In een ziekenhuis worden opgenomen. De temperatuur is gestegen tot 37.5 gr. Celsius. De flsfabrie- ken, die door het publiek belegerd worden worden door de pplitie bewaakt. IN NOOKD-LONDEN EEN KRUIT FABRIEK GEËXPLODEERD. Oorzajak onbekend: men vennoedt siabotage. Donderdagmorgen hebbeni zich in de ko- ninkiyke kruitfabriek in Waltham Abbey (in het Noorden van Groot-Londen) hevi ge exploisies voorgedaan, die heel Londen deden trillen en waarbij 5 dooden vielen en tusscheni de 30 en 50 gewonden. Er wordt gemompeld, dat -er Duitsche sabotage in het spel is, waarbij men denkt aan de I.R.A., die reeds verscheiden explo sies heeft veroorzaakt en in wier program gelijk Minister Hoare nog enkele maan den geleden mededeelde, bomaanslagen op spoorwegen, fabrieken en openbare ge bouwen staan. De explosie was zoo krachtig, dat eenl ge stalen balken van 500 M. ver werden weggeslingerd. Van een ziekenhuis werd een dak afgerukt en het tuinbouwdistrict, waar de kruitfabriek stond, werden hon derdduizenden ruiten van de kassen bij de explosie versplinterd. BRAND IN BELGISCHE KAZERNE. Vier dooden, 15 gewonden. Brussel. In een kazerne, welke bezet was met een eenheid van Ardensche ja gers en van de genie in de streek van Viel- sahn (provinclëTiüxemborg), is brand uit gebroken. Twee barakken zijn een prooi der vlam men geworden. Er zijn vier dooden te be treuren. Vijftien militairen werden ge wond. De oorzaak van den, brand is onbe kend. Ook Prins van Bourbon Pfuma neemt dienst. KOPENHAGEN. (Havas.) Prins René van Bourbon Parma is te Kopenha gen aangekomen. Hij zal zich over een paai dagen naar Finland begeven om daar ah gewoon soldaat in het leger dienst te ne men. De43-jarige Prins is gehuwd met Prin ses Margaretha van Denemarken, de doch ter van Prins Waldemar. VIERLING GEBOREN. U. P. meldt uit Josperala In Alabama, dat in een uit twee kamers bestaand huis je op de heuvels bij het plaatsje een vier- llng, bestaande uit drie jongens en een meisje, is geboren. De geboorte geschiedde bü lamplicht voor een open vuur. De kin deren maken het goed. Volgens de dokto ren Is er een groote kans, dat ze allen in leven 'blijven. Veiling van Dinsdag 16 Januari 1940. Gewone uien f 3.77; DrieHngen f 0.99; Picklers f 2.70-2.87; 2e soort f 1.23; Stek- ulen; f 0.50; Alles per 100 kg. Aanvoer 74.000 kg. Witlof Ie soort 12.2013.30; idem 2e soort 6.40—9.70; Boerekool 3.80—6.10; Knollen 1—1.20; Spruiten 20.90—21.40; Kleiperen 5.90—10.50; Campagners 7.109.10; Win- terluitjes 5.705.90; Gieser Wildeman 11.9014.80; Armgaard 8.208.60; Berga motten 3,30—6.10; Oomsperen 3.60—3.80. Velling van Donderdag 18 Januari 1940 Gewone uien 4.10; Drielingen -.97; Pick lers 3.08; Stekuien -.25 Totaal aanvoer 70.000 Kg. Eierenj 48-53 f 3.38—3.76 Eieren 58-61 f 4.05—4.21. Alles per 100 stuks. VAN ONZE ADVERTEERDERS! Wegens plaatsgebrek hebben wij een aankondiging van de opening der Showroom der fa. Gebr. Buijsse te Middelharnis nog steeds achterwege moeten laten. Van een paar ledige huizen in het midden van de Westdijk is voor ge noemde firma een Showroom ge maakt, die er zijn mag en vooral by kunstlicht een zeer goed effect geeft. Een goed vrinkelier komt al tijd etalage-ruimte tekort, want hoe wel de firma Buysse reeds over de groote etalageruimte beschikt, komt voor een zaak als deze, vooral met seizoen-artlkelen deze uitbreiding goed van pas. Hoewel de opening hiervan met stille trom geschied is, meenen wij toch goed te doen onze lezers, voor namelijk van de buiten-gemeente, hierop te vs^jzen. Wrj wenschen de firma Buijsse met dit nieuw reclame-object succes. I MIDDELHARNIS. De heer J. van der Wende heeft een huis, staande in de Nieuwstraat, on- derhandsch gekocht van den heer KI. Ver- maas. Donderdagmorgen zou mej. van der Boom zich naar haar werk begeven, maar had het ongeluk door de gladheid te vallen en haar been te breken, zoodat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. SOMMELSDIJK. Ook Sommelsdijk heeft zijn goede sport mannen op de schaats, wat wel mag blij ken uit het feit, dat de heer I. A. Mos selman, die bekend staat als een snel schaatsenrijder, 1.1. Zaterdag naar Leeu warden is afgereisd, om deel te nemen aan de Elfstedentocht in Friesland. Doordat deze tocht werd ajfgelast moest genoem de heer jammer genoeg onverrichter zake terugkeeren. In Leeuwarden werd deelna me geheel uit Sommelsdijk op hoogen prijs gesteld en het genomen initiatief gewaar deerd. Van den landbouwer van E. onder deze gemeente werd door een hond een schaap doodgebeten. Spoedig bleek, dat de hond toebehoorde aan den landbouwer V., van onder Nieuwe Tonge. De schade werd onderling geregeld. Bij den veldwachter dezer gemeente zijn Inlichtingen te bekomen omtrent de volgende voorwerpen: een glacé hand schoen, een puntmuts, een sleuteltje en een schroefsleuteltje voor een auto. Tegen enkele jeugdige personen is alhier proces-verbaal opgemaakt wegens het gooien met sneeuwballen. Men zij dus gewaarschuwd. Tot bestuurslid van de Ver. inge volge de Landarb.wet is herbenoemd de heer Jb. Kieviet Czn. Opening Landbauw-Huishcudschool te Sommelsdijk. WoeriiBdag 24 Jan. a.s., des namiddags 3 uur zal de nieuwe Nijverheidsschool der Holl. MiJ. vajti Landbouw alhier geopend worden. De officieele opening zal geschieden door Mej. G. G. Smit, Inspectrice bij het Nijverheidsonderwijs, zulks namens den Minister van Onderwijs. Ultgenoodigd zijn de gemeentebesturen van het geheele eiland en de verschillende Landbouw-Organisaties. DIRKSLAND. De prijs der uien liep alhier op tot f 2.50 per H.L. Daar het vervoer over M.' harnis-haven door de vorst is gestremd, worden thans veel uien per vrachtauto via het veer te Ooltgensplaat naar Rotterdam vervoerd. Door de gladheid kwam de Wed. S. te vallen, waarbfl zij een been brak. iillHIIIIUIJIIIIIIIflIlllllllllllilllllilliluilllllllllliii ailllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiii) TEL. 166 DIRKSLAND illllllllllllll|llillUlllilllllllllllll)llliniJIIIIIII!lllllllll[||||ll|lllllllllllllll|lll|||||||||!llllli< STELLENDAM. Door het gewest Goeree, vertegenwoor digend de visschers van Ouddorp, Goeree en Stellendam, werd wederom voor 3 jaar het mandaat van den heer A. van Eek, alhier, als Hoofdbestuurslid van de Ned. Visschersbondi verlengd. Jaarvergadering Visschersvereeniging „SAMENWERKING" Dinsdag j.l. hield bovengenoemde veree- niging haar jaarvergadering onder leiding van haar Voorzitter, de heer A. VAN ECK. Deze wees in zijn openingswoord op het groote nut der organisatie voor de visschers in deze moeilijke tijden en hoop te, dat allen dit zullen beseffen. Nadat de verslagen waren uitgebracht, had bestuursverkiezing plaats. De heeren A. van Èck en B. de Blok, die aftredend waren, werden herkozen. Vervolgens hield de Voorzitter een uit voerige rede, waarin hij een terugblik gaf over 't afgeloopen jaar. Begin September kwam de groote ommekeer en werden de visschers door de oorlogstoestand zwaar gedupeerd. Spr. memoreert de actie voor prijsverhooging, welke eind December suc ces had en geeft verder een overzicht van wat het Bestuur heeft gedaan in verband met het mijnengevaar, de afname van gar nalen door het leger, het binnenvaren van de Nieuwe Waterweg, enz. Eind Novem ber werd de toestand steeds slechter en hield de Voorzitter voortdurend contact met den Burgemeester. Requesten werden verzonden aan de Ministers van Economi- ^cne en Sociale zakpn en alle Kamerleden ingelicht.De Raad steunde op voorstel van Van Seters deze actie. Ook de Commissa ris der Koningin werd op de hoogte ge bracht. In den Haag werden diverse amb tenaren bezocht en dezer dagen zal op au diëntie worden gegaan btj den Minister v. Sociale Zaken. De hoofdsaak is, om de schippers in de steun te krijgen. Daarom zijn deze ook verleden week gezamenlijk naar den Burgemeester gegaan. Sp. hoopt van harte op een gunstige beschikking van den Minister, want anders ziet heter donker uit. Tenslotte handelt hö nog in den breede over de yoorultzichtenvoor het bedrijf en Is van meening, dat de vloot In haar geheel gehandhaafd kan blijven als de vrije handel terugkeert, als de afzet in het binnenland wordt vergroot, ais de vischplaatsen niet te ver uit de buurt ko men te liggen en als door de pufvangst het product niet wordt uitgeroeid. Wij we ten niet, wat de toekomst brengen zal, maar Spr. drukt de wensoh uit, dat dege nen, die bij het garnalenvisscherijbedrijf betrokken zijn, deze moeilijke tgden te boven mogen komen en dat dit jaar ons de vrede en nieuwe welvaart brengen zal. Na deze rede volgde nog een breedvoe rige bespreking, waarna de vergadering werd gesloten. OUDDORP. Inlevering distributie-bonnen. Bon nummer 10 en 11 moeten op Maan dag en Dinsdag 22 en 23 Januari a.s. wor den ingeleverd, naar gelang men de bon nen op Maandag of Dinsdag in moet leveren. Gevonden 1 pond natuurboter en 1 portemonnaie met inhoud; terug te be komen bij den Gem. Veldw. Traas. Zaterdagavond a.s. zal het weduwen en weezenfonds „draagt elkanders lasten" haar jaarvergadering In hotel Spee houden Op Dinsdag en Woensdag 23 en 24 Januari a.s. vindt hier de keuring plaats van de ingeschrevenen voor de lichtlng'41 uit Stellendam, Goedereede en Ouddorp. Alhier In de haven bevindt zich een motorschip (zeeboot) afkomstig uit Zwijn drecht, genaamd „Mulan", kapitein Mul ler, groot 280 ton, dat een lading ulén In scheept, bestemd voor Londen. draadnagels, gaas, glad- en puntdraad batsen, rieken, hangen, carbolineum, koolteer en kleurcarbolineum, wasch- busjes en fornuisjes naar de Dorpsweg RIJWIELHANDEL korting op hoog eprijzen, maar wat dat wij nog steeds kunnen leveren MEER dan elke korting beteekent, is, Confectie costuums, en stoffen voor maatcostuums, uit oude voorraad en voor oude prijzen. KLEEDING NAAR MAAT EN CONFECTIE. NIEUWE TONGE. Mej. W. van 't Hof had het onge luk door de gladheid te vallen en haar arm te breken. J.l. Woensdag had alhier op de hoog te een aanrijding plaats. Van de dijk kwam een vrachtauto van dhr. C. v. .d Vliet en van de andere zijde naderde een luxe auto uit Ooltgensplaat. De botsing was zoo hevig, dat de luxe auto op verschillende plaatsen in elkaar gedeukt werd en het verkeer aldaar een heel poosje gestremd werd. OUDE TONGE. Dinsdag J.l. kwam de vrouw van den heer Joh. Boogers door de gladheid te vallen^ waarbij zij haar pols kwam te bre ken. De vrachtrijder W. de Vos was met zijn auto op weg van Oude Tonge naar Rotterdam, geladen met uien. Tusschen Dordrecht en R'dam brak de as van de wagen en moest een andere wagen van hier vertrekken om de wagenvracht over te laden. Zeker een schadepost voor den vrachtrijder.' DEN BOMMEL. De distributie van onvermengde margarine en bak- en braadvet zal deze week geschieden via de winkeliers J. Goe- maat en G. Kroon. Bij den agent der arbeldsbemidde- Img staan 117 landarbeiders en 2 metse laars ingeschreven, waarvan 46 personen m de steunregeling z^jn opgenomen. OOLTGENSPLAAT. -^ Van den landbouwer P. Pipping Ia een koe van miltvuur gestorven. Nadat zijn schuur door personeel van de Gekro was ontsmet is het dier per speciale voor dit doel bestemde auto naar Overschie ver voerd. Donderdagmiddag Is de veerboot v. d. Schuyt, die van Ooltgensplaat naarDin- telsas vaart, met averij de haven van Dln- teloord binnen gesleept. Aangezien deze met spoedig hersteld kon worden, heeft de firma v. der Schuyt onmiddellijk maat regelen genomen dat deze dienst toch zou blijven doorvaren. Reeds enkele uren na dat de boot in Dinteloord lag, verschenen er twee sleepbooten met het stoomschip „IRENE" achter zich, welke onmiddellijk het vervoer over nam, zoodat nog steeds vervoer van vrachtauto's hiermede kan plaats vinden. De veerboot van der Schuyt Is naar de werf In Bolnes gesleept. Waar schijnlijk zal deze Zaterdag a.s. zijn her steld en zal de dienst OoltgenspIaat-DIn- telsas dan door twee booten worden onder houden. De ifirma van der Schuyt zal kos ten noch moeite sparen om het vervoer van en naar Flakkee te blijven onderhou den. Wederom wordt gelegenheid gegeven aan werkloozen en zgn. B-boeren oih aan vragen in te dienen tot het bekomen van kleeding, dekking en schoeisel uit het fonds B-steun. Aanvraagformulieren hier voor ziJn te bekomen ter gemeentesecre tarie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2