Ct1DWECKBLADÖpGED.GD0nD5IAG vöÖQDEZUID-HOaiïiZCClJWSCliC EHAHDEn TABAKSPIJPEN GRIEP? Din -n Mijnhardtje N.V. üiïGEVERSMAATSCHAPPU „EttANDEN-NIEÜWS" HOUTEN 12 cent IJs op onze rivieren 12e Jaargang WOENSDAG 17 JANUARI 1940 No. 1109 De betee^enis van de FJDSche Oorlog VERBRUGGE f WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 53910PGENOMEN HET B LAD.,ONZE EILANDEN" - 18E JAARGANG UITGAVE VAN M I D DELH ARNIS De militaire maafreifelen in Nederland en België niEuws Abotmementspiijs 90 cent per 3 maanden bt) vooruitbetaling. Verscl^Jnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afeoaiderlijke «ummer. 5 ceat - Buitenland 8 gulden per jaarl bevestigd te MJddelhamis Prins Hendrikstr. 122 C - Giro J67930 Postbox 8 TeL 17, Bijkantoor voor Zeeland: St. Maartensdyk Markt, Telef. 69. Adv«rtentie»prys 20 cent per regel. Reclames 40 et.: Dienst» aanvragen en aanbiedingen van 1—6 regels 80 et; Boek«aav kondiging 10 cent per regel Contracten belangr^k lager. De oorlog, welke sedert 30 November over Finland is losgebroken, is van meer dan locale en incidenteele beteekenis en is niet alleen van groot belang voor de oor logvoerende landen zelf, maar ook voor alle andere landen van Europa, ja voor de geheele wereld. Het is dan ook nu reeds zóó; dat de aandacht der wereld meer wordt getrokken, door de heldenstrijd der dappere Finnen, dan door de oorlog van de Geallieerden tegen Duitschland. Eens deels is dat natuurlijk hieraan toe te schrij ven, dat deze geen bijzondere en sensatio- neele wendingen oplevert, maar toch ge voelt men allerwegen, dat de strijd in de sneeuwvelden en de bosschen van het land der duizend meren wel eens van doorslag gevende beteekenis kon zijn voor de Euro- peesche oorlog. Op zichzelf ia de heldhaftige en taaie strijd van het kleine Finsche volk, dat nog geeni 4 millioen zielen telt, tegen het kolossale rijk der Sovjets met zijn 178 mil- Uoen bewoners de bewondering der gan- sche wereld waardig en zou alleen reeds het aanschouwen van deze worsteling van een klein volk om zijn vrijheid en onaf hankelijkheid voldoende zijn om aller aan dacht gespannen te houden. In hët alge meen is de sympathie van de volkeren] der wereld steeds aan de zijde der kleine, aan gevallen en verdrukte naties. Hierin spreekt het aangeboren rechtsgevoel der gansche menschheid duidelijke taal. Toen Abessynië, Oostenrijk, Tsjechië, Albanië en Polen overweldigd werden, gevoelde men allerwegen, dat deze zelfstandige staten met een ethnografisch of cultureel eigen soortige bevolking werden aangetast in hun primordiale rechten en elke nieuwe staat, die deprooi v^erd van eeni impera tor, was wederom een opgericht teeken voor de andere groote, maar vooral kleine natiën, dat verkondigde: de heerschappij van het recht is verdwenen om plaats te maken voor die van geweld. En thans ziet de wereld, na de vreedzame euj geluidloo- ze wurging der onafhankelijkheid van de 3 kleine Baltlsche staten Bistland, Letland en Litauen een nieuwe geweldpleging, door het Stalinistische regime der Russi sche bolsjewisten tegen het Finsche volk, dat geen andere misdaad beging dan dat het zich niet evenals de 3 genoemde land jes op vreedzame wijze wilde laten ontne men datgene, waarvoor ruim 20 jaar gele den de Finnen hun bloed hebben gestort, n.l. hun vrijheid en hun godsdienst. Zoo is de Finsche oorlog een episode, een hoofd stuk uit het boek der geweldenarijen, waar mee de usurpators de laatste jaren tel kens weer de wereld in opschudding brach ten. En zoo is ook deze strijd een aanma ning tot de volken, welke nog in vrijheid leven, om zich te prepareeren en tot de tanden toe te wapenen, teneinde al wat hun lief en dierbaar is, te kunnen verde digen tegen hen, die in machtswaanzin voortgaan de volkeren in het ongeluk te storten. De Finsche kwestie heeft wel zeer dui delijk de ware gedaante van het Russisch communisme geopenbaard. Al moge de di recte aanleiding tot het imperiaUstisch op treden van Stalln gelegen zijn geweest in de mogelijkheid, die het verdrag met Duitschland schiep, om rondom de Oostzee Zijn slag te slaan, vast staat, dat het bols jewisme, dat steeds zoo vredelievend was opgetreden eni vooral de laatste jaren zich aan het hoofd scheen te willen stellen van de actie tegen de agressie, in wezen even oorlogszuchtig, miUtairistisch en imperi alistisch is als de staten, die op een an dere ideologie zijn gebouwd en waarvan het scheen, dat zij de volstrekte antipo de van het bolsjewisme waren. Dit laatste Is een tyranniek systeem, dat zich slechts kan handhaven door stroomen bloeds en dat niet alleen, eigen volk tot slavernij voert door het te houden onder een dicta tuur, die in wreedheid zijns gelijke niet heeft in de moderne geschiedenis, maar dat ook de pretentie voert, alle volkeren der wereld te willen bolsjewiseeren. Dit is de groote tragedie voor de voor dictaturen onderworpen volkeren, dat zij niet alleen hun vrijheid verliezen» maar dat ze ook in het onduldbare dwangbuis der dictato riale ideologie worden geperst, waardoor ze op de duur, indien ze niet over een ster ke geestkracht en vooral over een diepge wortelde godsdienstige overtuiging be schikken, geestelijk worden vermoord. Hierin nu schuilt het groote wereldge vaar, dat indien Finland de strgd tegen het bolsjewisme verliest, de Scandinavi sche landem eerst en daarna de Balkan voor de Stahnistische penetratie openlig gen, waarop onvermijdelijk een verder door dringen tot in het hart van Europa volgen moet. Daarmede zal dan vanzelfsprekend een sterk verhoogde activiteit van het com munisme in de andere landen gepaard gaan, tengevolge waarvan onlusten en re- vohities voor de noodige verwarring kun nen zorgen om daaruit de wereldrevolutie en de uitroeping van Stalln tot werelddic tator te doen voortkomen. Dit is het groo te gevaar, dat de wereld bedreigt, indien Rusland wint. .Men vergete toch niet, dat in schier alle groote en kleine landen) een groep menschen woont, die bereid zijn, aan den bolsjewistischen usur,pator de be hulpzame hand te bieden. Men weet toch, dat de communistische partijen in de diver se landen niets anders zijn dan filialen van Moskou en dat hun partijleiders de ge- dweeë dienaren en slaven zijn van den groo ten Stalin, wiens bevelen zij gaarne opvol gen, ook al zijn deze in strijd met hun plicht als vaderlander. Hun Vaderland is Rusland, hun koning de bolsjewistische Czaar van het Kremlin. Ook hun financi- ëele afhankelijkheid is zoodanig, dat wan neer de Comm. Partij in Nederland een te legram van g^elukwenpch stuurt aan Sta lln ter gelegenheid van diens zestigsten verjaardag (dat terecht door de militaire overheid werd opgehouden), dat telegram in Moskou door den jarige zou worden be taald! Een normaal denkend mensch kan zooiets niet vatteru. Er blijkt alleen uit, hoever de ideologische verdwazing gaan kan van sommigen, die buitenlandsche staatssystemen verheerlijken en in plaats van heen te trekken naar het land hunner bewondering, eigen volk zouden overleve ren aan dezelfde ellen4e als waarin het arme Russische volk gedompeld is. Zelfs in het zoozeer aaneengesloten Finsche volk bevindt zich nog een groep, die landsver- raderlijk optreedt en leest men van een Kuusinen, die zich ertoe leent als zooge naamd minister-president op te treden, van een communistische tegenregeering, die niets anders is dan een politiek instru ment in de handen van Stalin. Met het oog op dit alles is het geen won der, dat in verschillende landen de com munistische partij verboden is en zij als landsverraderlijk aan de kaak wordt ge steld. Haar prestige, voorzoover men daar van althans bij zulk een groep spreken kan, is overal vernietigd en duizenden „proletariërs," die nog eenig gevoel voor recht hebben overgehouden, hebbeni met haar gebroken. Zoo doet zich de weerslag van het optreden van Stalln in zijn ver bond met Hitler, en tegenover Finland in de heele wereld gevoelen en gaat er een vloedgolf van antipathie en/ afgrijzen door de volken bij het aanschouwen van de wa re gedaante van het bolsjewisme. Alom wordt gehoopt, dat het dappere Finsche leger erin slagen zal, zich de Russen van het lijf te houden. Beter zou het nog zijn, indien men het niet alleen bij sympathie betuigingen liet, maar van alle zijden daadwerkelijk steun verleende. Het schijnt wel die kant op te zullen gaan. Zouden de Pinnen in staat zijn de strijd vol te houden, dan kon het wel eens zijn, dat het prestige van Stalin in binnen- en buiten land zoodanig was verminderd, dat zijn re gime wankel kwam te staan en bij een flinke stoot van binnen af buitenaf in elkaar stortte. Wanneer dit geschiedde, zou Finland het graf van het bolsjewisme worden en zou het moedige Finsche volk de dankbaarheid der geheele wereld ver dienen. Behalve de ideologische kant zit echter aan de Finsche kweste ook nog een zuiver internationaal-politieke. Rusland is in ze kere zin de bondgenoot van Duitschland. Voor de Geallieerden is er zeer veel aan gelegen dezen bondgenoot aan Hitler te ontnemen. Ook voor Roemenië en Tur kije is de afloop van de Finsche strijd van groot belang. Wanneer Rusland wordt uit geschakeld, is het lot van Duitschland be zegeld. Het zou dus niet te verwonderen zijn, als de Geallieerden van Finland een nieuw oorlogsfront te hunnen bate poog den temaken. Men ziet dus, dat de afloop van de oorlog in Finland de strijd in West Europa buitengewoon kan beïnvloedea. INTREKKEN VAN VERLOVEN. Och 't is eigenlijk erg om het neer te schrijven, maar 't is niet anders, we zijn weer al aan de mobilisatie gewoon. Alles went. Ock de mobilisatie met zijn vele moeilijkheden en zorgen. En zijn leed en ellende. Neen we ^rjn niet in den oorlog, daarvoor mogen we den Heere wel erken nen, nog mogen we in rust en vrede leven, nog gaan de dagelijksche werkzaamheden hun gang. Maar dat neemt niet weg, dat de mobilisatie tal van moeilijkheden en el lenden met zich brengt. Die weken - en maandenlange scheiding van de gezinnen is zwaar te dragen. Hoe menig huisvader is er niet, die in de eentonigheid van den dienst zich afvraagt, „waartoe ben ik hier?" In de slentergang van den dage- lijkschen dienst wordt het geval zijn plicht tegenover het vaderland te moeten doen wel eens op den achtergrond geschoven. Vooral wanneer de dienst gemakkelijk is en de noodzakelijkheid niet al te zeer in het oog opspringt. Hoe gelukkig is de sol daat wanneer hij met verlof kan gaan. Een goede verlofregeling is van uitermate groote beteekenis voor den goeden geest van de troep. Helaas thans is het verlof weer ingetrokken. Een groote teleurstel ling voor de soldaten. Ja als er bij buur vrouw brand is dan loopt ons huis ook ge vaar. Zoo is het ook met den oorlog. Wel ke redenen de Regeering er voor heeft de verloven in te trekken weten we niet. Allerminst zijn we bekwaam of geroepen de daden van de Regeering te beoordeelen. Het stemt tot vertrouwen, onze Regeering wakker, paraat is. Och 'tis net als bfl een brand, om dat beeld' even vast te houden. Het eene oogen blik dreigt het gevaar meer dan het an dere. Als de wind zich verheft of draait wordt het gevaar grooter. Zoo ook bij den oorlogstoestand. Als de internationale windeö' zich verheffen of van richting veranderen, dan kunnen de gevaren meer dreigen. De Regeering kan geen enkel risico ne men. Ze is verplicht haar maatregelen te nemen. Voor paniekstemmingen moet men zich wachten. Het oor niet leenen aan al lerlei gissingen of rauwelings getrokken conclusies. Niet wat men denkt, of gelooft is basis van de mededeelingen aan ande ren, maar slechts wat de feiten vermelden. Dat is noodig, anders werkt men, hoe on gewild dan ook mee aan paniekstemmin gen. En dat is den slechtsten dienst, die men aan het land kan bewigzen. Twee stuks 10 et. - Twaalf stuks 50 et Zondag zijn .ztoowel in Nederland als in België een aantal militaire maatregelen genomen, zulks in verband met een ver scherping van de internationale situatie in Europa. Teneinde op mogelijke gebeurtelijkheden voorbereid te zijn is in Nederland besloten tijdelijk geen periodieke verloven te ver- leenen. België heeft zijn leger in phase „D" ge bracht nadat eerst alle verloven werden ingetrokken. Het volgende communiqué is door de Nederlandsche Regeerings persdienst uitge geven: „In verband met eenige mingunstige „symptomeni in de internationale situ- „atie, heeft de Regeering, teneinde „ook thans op alle gebeurtelijkheden „voorbereid te zijn, besloten, tijdelijk „geen periodieke verloven te verlee- De reactie in Nederland. Men heeft het radiobericht vrij kalm op gevat over het algemeen. Wel ontstond eenig misverstand, doordat men nogal eens hoorde: „de verloven zijn ingetrokken," terwijl duidelijk was, dat de reeds loopen- de verloven, normaal konden worden be- ëlndingd. Wat de zakenverloven betreft, hierop had het regeeringsbeslult geen be trekking. Van een angstige spanning als in de Novemberdagen was niets te bespeu ren. Dpitschland geeft Frank rijk de schuld. De bovengenoemde militaire maatrege len, door Nederland en België genomen, hebben te Berlijn ontstemnriing teweeg ge bracht. Zij verklaren het zoo, dat Frank rijk en Engeland aan den Westwal toch niets kunnen uitrichten en derhalve sto ken, om een uitbreiding van het front el ders te verkrijgen, in dit geval aan de Ne derlandsche en Belgische grens. Een Nederlandsche verïdaring. Naar aanleiding van het bovenstaand be richt kan zoo meldt het A.N.P. krachtens informatie ter bevoegder plaat se worden medegedeeld, dat van de ver spreiding van berichten als hier bedoeld, door de Engelsche en Fransche regeerin gen hier niets bekend is. Overigens, zoo wordt opgemerkt, pleegt de Nederlandsche regeering haar Inzicht in de internationale situatie te vormen op grond van berichten, waarvan de her komst en betrouwbaarheid door haarzelve gecontroleerd kunnen worden. Uit Brussel is een ongeveer gel^kluiden de verklaring gegeven. Wat Buitenlandsche Bladen schreven De Parijsche bladen schreven dat Neder land en België die maatregelen heeft ge nomen, omdat Hitler den datum van 20 Januari zou genoemd hebben om een offen sief tegen Nederland te beginnen. Weer een ander blad schreef over Duitsehe troe pen-concentraties aan de Nederlandsch- Belgische grens. Engelsche bladen schre ven, dat Duitschland een „zenuwen-oorlog' bedoelt tegen de neutrale landen, Scandi navië inbegrepen, om hen te dwingen alle Duitsehe verlangens in te willigen. Het zijn altemaal dreigingen, maar geen vaststaande feiten. Welk land ook den strijd tegen Nederland zal aanbinden, het Nederlandsche leger is klaar. Maar het is te hopen, dat het nimmer zoo ver komt en dat de neutraliteit strikt zal blijven ge handhaafd. De vaarroute Ooitgensplaat-Dintelsas normaal. Veel uienvervoer over dit veer. Wij hebben gisteren (Maandag) een trip gemaakt naar de veerdienst van de N.V. Reederij v. d. Schuyt, te Ooltgeneplaat (Sluishaven) om daar de drukte van het verkeer in oogenschouw te nemen. Een lange file van vrachtwagens, gela den met uien bestemd voor Rotterdam, als mede personen-wagens, stonden te" wach- tea om naar den Brabantschen wal te wor den overgezet. De veerboot voer af en aan, zooveel mo gelijk vrachtwagens werden er op gestuwd waarna de boot direct naar de overzijde vertrok. Terwijl aan de andere zijde van het eiland (Middelharnis-Hellevoetsluis) de veerbooten met veel moeite heen en weer varen, gaat hier de dienst ongestoord voort. Wij hebben de vaarroute meege maakt en kwamen daarbij tot de conclusie, dat het traject in den gewonen tijd werd afgelegd, daar er hoegenaamd geen ijs op de rivier was. Ook met de strenge vorst van 1929 was er op deze route minder ê'sdan op het Ha ringvliet. Het scheen dan ook, dat alle vrachtwa gens op Flakkee waren gerequireerd om langs deze zijde de landbouwproducten te spuien. De uien-bootjes zitten, nog vast, de R.T.M, vaart matig, zoodat dit momenteel de eenigst frequente overzet dienst is, die Flakkee en den Landbouw vooruit helpt. De veerbooten van de Reederg van der Schuyt zijn groote en gemakkelijke boo ten vooral voor auto-vervoer en de Flak- keeërs mogen zich gelukkig prijzen, dat aan die zijde van het eiland een veerdienst is, die ook bij ijsgang het isolement verre houdt. TWEE SCHAATSENRIJDERS OMGEKOMEN. Drie jongelieden, Jan Schilstra en Sybren Koen, resp. negentien en achttien jaar, beiden afkomstig uit Hemelum en de zeven, tienjarige Jan de Jager uit Rijs, waren op de schaats binnendoor naar Molkwerum getrokken om daar naar de hardrijderij voor vrouweni te gaan kijken. Bg deze baan gekomen, kwamen zfl tot nadere ge dachten en gingen er op eigen gelegenheid op uit, Dit werd hun noodlottig. Zij waren in dit gebied niet bekend en, wisten derhal ve niet, dat zij, het IJsselmeer oprijdend, al spoedig bij de vaargeul Stavoren-Har- llngen zoud enzijn. Wel Is waar is deze dichtgevroren, maar het ijs is hier niet be trouwbaar. Het drietalwas naar schatting 600 me ter uit de kust en nog maar als stippen te zien, toen zij op eens verdwenen bleken. Andere schaatsenrijders begrepen, dat er een ongeluk was geschied en snelden toe. De 16-jarlge Douwe Zeldenrust en Jisk Bijmin slaagden er in Jan de Jager op het ijs te brengen. Schilstra en Koen kon men niet meer bereiken. Zij zijn verdronken. Later is men van den wal met een ijsvlet te hulp gekomen. De lijken der beide slachtoffers konden toen worden geborgen Ze zgn naar de ouderlijke woning vervoerd IN EEN WAK GERAAKT EN VERDRONKEN. AALSMEER, 15 Jan. Gistermiddag Is de dertigjarige schaatsenrijder J. W. van Geen uit Alphen aan den Rijn op het Braas semermeer in een wak gereden en verdron ken. De heer VAN Geen bevond zich alleen op het eenzame gedeelte van de plas, dat door de ijsclub was afgezet, omdat het ijs daar zwak was. Uit de verte zagen schaatsenrijders de heer Van Geen in het wak rijden. Zigwaar schuwde de gemeentepolitie van Rijnsater woude, die aan het dreggen ging en na 2 uur het lijk ophaalde. 's-Gravenhage, 12 Januari 1940. TEELT VAN FIJNE ZADEN, VLAS, UIEN, SUIKER- EN VOEDERBIE TENZAAD. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat ten aanzien van de in artikel 3 van de Bodemproductiebeschlk- king 1939 verboden teelten de volgende gedragslijn is vastgesteld voor het oogst jaar 1940. Blauwmaanzaad. Toegestaan wordt de uitzaai van een oppervlakte, gelijk aan het gemiddelde over de jaren 1937, 1938 en 1939. Aangeraden wordt, deze teelt hg voorkeur tot een nog kleinere oppervlakte te beperken. Geel Mosterdzaad. De teelt van geel mosterdzaad blgft verboden. In bijzondere gevallen kan de teelt als noodgewas wor den toegestaan. Bruin Mosterdzaad. Toegestaan wordt de uitzaai van een oppervlakte, gelgk aan het gemiddelde over de jaren 1937, 1938 en 1939. Kaïrw^'zaad. Overeenkomstig het bepaal de in artikel 3 der Bodemproductiebeschik king 1939 wordt geen voorschrift gegeven voor den oogst 1940. Voor den oogst 1941 mag een oppervlakte uitgezaaid en/of aan gehouden worden, gelijk aan het gemid delde over de jaren 1938, 1939 en 1940. Aangeraden wordt deze teelt bij voorkeur tot een kleiner oppervlakte te beperken. Vlas. Verwacht kan worden, dat de aan gevraagde oppervlakte ook zal worden toe gewezen, hoewel uitzonderingen om be paalde redenen mogelijk blijven. De teler zal -yvorden varplicht tot deni verbouw van de toegewezen oppervlakte, indien de toe wijzing beneden de aangevraagde opper vlakte blijft. Nader zal worden bekend ge maakt op welke wijze de aanvragen moe ten worden gedaan en tot wie zij moeten worden, gericht. Ten aanzien van de vlasprijzen in 1940 kan worden gemeld, dat ook hier op de door den Minister in het uitzicht gestelde redelijke belooning kan worden gerekend. In geen geval zullen de^e prijzen naar verhouding gunstiger zijn dan de opbrenigst van andere akkerbouwproducten. Uien. Toegestaan wordt de uitzaai van een oppervlakte, gelijk aan het gemiddel de over de jaren 1937, 1938 en 1939. Aan geraden wordt de teelt bg voorkeur tot een nog kleinere oppervlakte te beperken. Onder deze uien dienen uitsluitend te worden verstaan de zgn. zaaiuien, met dien verstande, dat de teelt van zilveruien daaronder niet wordt begrepen. De teelt van zllveruien, blijft vr^j. Sullkerbietenziaad, voederbietienzaad. Voor den oogst 1940 zijn deze teelten op grond van artikel 3 der Bodemproductiebeschik- king 1939 vrij. Voor oogst 1941 wordt toe gestaan het gemiddelde over de jaren 1938 1939 en 1940.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1