Boem**.* Nieuws uit Zeeland Opruimiogskoopjes De „Slavenkas*' van Zierikzee KerK en School PREDIKBEURTEN ZEELAND Ingezonden stukken Centrale vcitingiVliddelharni> THOLEN. ST. ANNALAND POORTVtlET SCHERPENISSB Het aantal levenloos aangegevenen over 1939 bedroeg 1. Het aantal gesloten huwelijken be droeg 27. Kindserkennlngen en echtscheidingen kwamen in 1939 niet voor. Burgerlijke stand over December 1939. Geboren: Willempje, d. van A. Knops en N. Kreeft; Stijntje Johanna Pietemella, d, van L. J. Koppenaal en W. de Boed; Adrianus Jacobus, z. van A. J. van Pe perstraten en A. van Bergen; Adrianus Jan, z. van H. van Putten en T. de Boed;^ Thomas, :i. van C. Kik en G. Koert. Getrouwd: Abr. Fase j.m. 25 jaar en C. Ch. van Veeni j.d. 21 jaar. Overleden: A. Heemes oud 70 jaren, echtgen. van M. P. Duym; C. Adr. Swage makers, oud 81 jaren, wed. van W. Pieter- se; Levenloos aangegeven kind van hetvr. geslacht van C. Maten en M. Knops. DEN BOMMEL Overleden: levenloos aangegeven kind van J. HoUeman en M. Vroegindewetj. Geboren: Pieter zoon van A. C. van D^k eii E. Bakelaar. OOHIMISSIE VAN BIJSTAND INZAKE BODEMPRODÜCTEN. Voor Zeeland: C. ije Putter, Axel, J. S. de Regt, Kats, Mi Steijn-Goense, Hoende- kenskerke; A.^ Vlngerling, Goes. Voor Zuid-HoUand: J. Noordermeer Achthuizen. L. A. Rietveld, Mijnsheeren- land; P. C. van Rijn, Langeraar; K. v. d. Torren Czn., Waddinxveen; J. Sahnaii, Haarlem. Veilingen van Dinsdag 9 Januari 1940 UIEN: Gewone uien f 3.34—3.47; Drielingen f 1.10 Picklers f 3.Stekuien f 0.26. Aanvoer 85.000 kg. Witlof 1 f 15.70—16.60; Witlof II f 10.70 —11.—; Knollen f 2.20—3.10; Gieser Wil deman f f 1515.60; Ermgaard f 7.50-8.60 Comtesse de Paris f 20.30 Bergamotten if 6.------6.50 Aljes per 100 kg. Veilingen van Donderdag 11 Jan. 1940 UIEN: Gewone uieni f 3.573.76; Drielingen f 1.11. Picklers f 2.53, Tweede soort f 0.92 1.94; Stekuien f 0.12. Alles per 100 kg. Aanvoer 150.000 kg. EIEREN: Kipeier/i 48—52 kg. f 3.21-3.31; Kipeieren 58—67 kg. f 3.83—4.14. alles per 100 stuks GODSDIENSTOEFENINGF-N OFFICIEEL GEDEELTE. ZONDAG 14 JANUARI 1940. MIDDELHARNIS Ned. Herv. Kerk v.m. de heer Bameveld en sav. Ds. Blok. Chr. Geref. Kerk voorin, en sav. lezen. Geref. Kerk v.m. en n.m. Ds. Zeilstra. Geref. Gem. v.m. en n.m. lezen. SOMMELSDIJK Ned. Herv. Kerk v.m. Ds. van Asch en sav Ds. van Galen van den Bommel. DIRKSLAND Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur dhr. B^art en nam. 6 uur Ds. v. d. Wal. Geref. Gem. v.m. en n.m. lezen. HERKINGEN Ned. Herv. Kerk geen opgaaf. Ueref. Gemeente v.m. en sav. lezen. MELISSANT Ned. Herv. Kerk v.m. Ds. v. d. Wal en sav de heer Vetter uit de Langstraat. STELLKNDAM Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6 uur dhr. Bou- man. Geref. Kerk 9.30 uur lezen" en 6 uur Ds. de Valk. GOEDEREEDE Geen opgaaf. OUDDORP Npd. Herv. Kerk v.m. en n>m; Cand. Lok horst van Hilversum coll.' bouwifonds. Geref. Kerk v.m. en n.m. lezen. Geref. Gem. v.m. en n.m lezen OUDE TONGE -- p Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. VoUebregt en sav. 6 uur lezen. Oud Geref. Gem. 9 en 2 uur lezen. NIEUWE TONGE Ned. Herv. Kerk v.m. en sav. Ds. v. d. Koog OOLTGENSPLAAT Ned. Herv. Kerk voorm. lezen en nam. Ds Hiénsch. Geref. Kerk tweemaal Ds. v. d. Linde. STAD AAN 'T HARINGVLIET Oud Geref. Gem. driemaal lezen. DEN BOMMEL Néd. Herv. Kerk v.m. Ds. van Galen. Geref. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. Ph. Baard man. ZONDAG 14 JANUARI 1940. BRUINISSE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. Mars man. Bed. H. Doop. Geref. Gem. driemaal lezen. Oud Geref. Kerk 9-2-5 uur lezen; Geref. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. Unger. ST..PHILTPSLAND Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. Ver schoor. Geref. Gem. 3 maal Ds. Neerbosch Bed. H.A. Oud Geref. Gem. 9-2-5.30 uur Ds. Blaak. Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 en 2 uur Ds. Wolfensberger (Bev. Ouderl. en Diakenen) Bed. H.A Geref. Gem. driemaal lezen. Vrije Geref. Gemeente 3 maal Ds. Baaiji. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 2 .30 uur Dr. Veltenaar. Ned. Herv. Kerk 9,30 en 2 uur Ds. van Grïethuijsen. Geref. Gem. driemaal Ds.' Praanje van Bar neveld. v.ni. bediening H.A. en des n.m. bediening H. Doop. Ned. Herv Kerk 9,30 en 2 uur Ds. van den Heuvel. Geref. Gem. 3 maal lezen. Geref. Kerk 3 x Ds. Steenblok van Rot terdam. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. de Haan bev. kerkeraadsleden en doopsbedie- ning. Geref. Gem. 3 x lezen. ST MAARTENSDIJK Ned. -Herv. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. de Bres Ned. Geref. Gem. 3 x lezen. Oud Geref. Gem. driemaal lezen. Woensdag 17. Januari sav. 7 uur Ds. J. H. Mulder van Rotterdam (Z.) in het gebouw „Rehoboth." STAVENISSE Ned. Herv. Kerk 9.3Ö en 2 uur D?. Bate- laan. Oud Geref. Gem. driemaal lezen. OUD VOSSEMEER. Ned. Herv. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. van Eist. Geref. Kerk 9.30 en 2 uur Ds. Vreugdenhil. Ned. Geref. Gem. driemaal lezen. MIDDELHARNIS Door den kerkeraad der Chr. Geref kerk is een beroep uitgebracht op Ds. N. de Jong Chr. Geref. Predikant van 's- Gravenhage. NIEUWE TONGE Woensdag 24 Januari a.s. zal alhier Ouderavond worden gehouden. QOLTGENSPLAAT Inplaats van den heer A. Klein als lid van het college van notabeleut is ge kozen de heer L. den Braber Wa de deur valt dicht, enafgeloopen is het a.s. Vrijdagavond met de bg W. PRIEM Voorstraat Stavenlsse Indien ge hiervan nog niet profiteerde, haast U dan, voor het te laat is. Zierikzee is het rustige, oude stadje van den grooten, plompen Sint Lievens Mon- stertoren en de mooie, intact gebleven Nobel- en Zuid Havenpoort. De poorten herinneren aan den tijd van oorlog en spreken van den tijd, toen het boven, de andere plaatsen van de eilanden Schouwen en Duiveland stedelijke rechten had, terwijl het nu in dat opzicht aan de dorpen gelijk, slechts een gemeente is, al is het dan ook de grootste van haar zus- teren op wat nu één eiland is. De groote, plompe, niet afgebouwde to ren spreekt van vroegere welvaart, een welvaart, verkregen door grooten handel en scheepvaart. ,Van die groote welvaart veroorzaakt door handel en scheepvaart en ook wel door industrie, de zoutindustrfe, is niets meer overgebleven. Wel is Zierikzee de marktplaats voor het geheele eiland en als zoodanig is de beurs van landbouw producten niet onbelangrijk, maar een han delsplaats en vooral een zeehaven zooals in vroeger tijd is Zierikzee niet meer. De overblijfselen van dien tijd, de Oude Haven, moge aan die vergane grootheid herinneren, voor handel en scheepvaart is ze van weinig beteekenis meer. Daaraan verandert de enkele motor, die als beurt- vaarder in haar water" komt, niets. En ook de visscherg van elders, vanTho- len, hierheen gekomen in verband met de nabij gelegen mosselbanken vermag geen drukke havenbeweging te doen ontstaan, evenmin als de langzaam door het kanaal opstoomende stoomboot van de Provinci ale stoombootdienst op de Ooster-Schelde -iet oude stadje het voorkomen van een irukke havenplaats kan schenken. Zierikzee is wat men noemt een doodc stad, evenals zoovele andereZeeuwschc steden dat door verlegging van scheep vaart en handel geworden zijn. Slechts de herinnering uit het grgze verleden kent Zierikzee als handelsstad van beteekenis. Daaraan herinnert de groote massale toren en daarvan herinnert ook nog een andere instelling, het overschot van de zoogenaamde „Slavenkas". Dit is een fonds, dat op heden nog een kapitaal heeft van ongeveer f 75.000. Het woord „Slavenkas" zou onwillekeurig doen denken aan den handel In slaven in den uitgebreideni zin van het woord. Maar met den slavenhandel als winstobject heeft de „Slavenkas" niets uit te staan. Het maken van winst was aller minst het doel; een edeler bestenuning had de „Slavenkas." Het doel van haar oprichting was het vrijkoopen van slaven. Geen ander. Benige eeuwen geleden hadden de zee lieden naast de gewone gevaren van de zeevaart ook nog te kampen met de zee- roovers. Die tijden liggen nog maar een goede honderd jaar achter ons. In 1816 was het de Vereenigde Nederlandsche en Engelsche vloot onder baron van der Ca- pellen en lord Exmouth, die door het bom bardement van Algiers voor goed een ein de maakte aan het vreeselijke zeeroovers- bedrgf van den Dey vaii Algiers. Al was de grootste handelsbloei Van Zierikzee al eeuwen lang achter den rug, toch was de scheepvaart nog belangrijk genoeg om de aanleiding te zijn tot het stichten v£in de Slavenkas in het jaar 1732 Het was de gewoonte" van de zeeroovers om niet alleen schip en lading, maar ook de bemanning der schepen tot goeden prijs te verklaren. De Turk verkocht de be manning van de schepen als slaven om als werkkrachten te dienen in Noord-Afri- ka of ook wel werden ze tegen een goeden losprijs vrij gelaten en konden ze naar het Vaderland terugkeeren. Het is wel te begrijpen, dat wanneer bij de ifamilies bericht kwam dat vaders of zoons bij den Turk waren gevangen en tegen lospiijs vrij gelaten zouden worden, al het mogelijke werd gedaan om het geld bijeen te krijgen* Maar waar moest het vandaan komen? De zeevarenden zelf en hun familie waren uiterst zelden in staat om zelf de belangrijke som bijeen te bren gen. Niet tevergeefs werd dan een beroep gedaan op de reeders, gemeentelijke kas sen en kerkelijke collecten om het geld bijeen te krijgen dat noodig was om de Christenen van de Barbaren vrij te koopen Naar een vast fonds werd gestreefd om daaruit de losgelden te verkrijgen. Dit gaf aanleiding, dat in 1732 gezagvoerders, stuurlieden en matrozen zich tot den Raad van Zierikzee wendden met verzoek een beurs te willen stichten onder aanbieding dat de zeevarenden daarin voor iedere zee reis een zeker bedrag zouden storten, aan vankelijk een schelling - f 0.30 - om uit die beurs het geld te verkregen oni de zeelieden van Zierikzee vrij te koopen, zoo ze in handen van de Barbaren moch ten vallen. Er schenen nog al iWat moeilijkheden overwonnen te moeten worden eer de zaak behoorlek georganiseerd kon worden want pas in 1735 werd een regeling gemaakt, ongeveer overeenkomende met een soort gelijk fonds te Hamburg. Dat de Vroedschap haar eigen belangen niet vergat, blijkt wel uit de gemaakte be paling, dat uit de inkomsten van het fonds allereerst aan de stad Zierikzee moest teruggegeven worden een bedrag van bij na f 1800.dat uit de geldihiddelen van de stad was voorgeschoten. In den loop van het jaar 1735 was het reglement voor het fonds tot vrijkoopen van slaven gereed en werd het geacht in werking te ziJn getreden met 1 Januari 1735. Het door eenige kooplieden opgemaakte en 7 Maart 1735 door de Vroedschap van Zierikzee goedgekeurde reglement kwam hierop neer, dat de bemanning van alle te Zierikzee thuisbehoorende schepen door het afstaan van een zeker gedeelte van hun gage het recht verkregen, om, zoo ze door de zeeroovers tot slaven werden ge maakt, uit de fondsen van de Slavenkas vrijgekocht zouden worden. Dat een en ander nog al eens aanlei ding gaf tot ontevredenheid, kan daaruit blïjken, dat het reglement moest worden uitgebreid met bepalingen: „op het schel den en dreigen tegen den boekhouder." De zeelieden van Zierikzee hadden blijk baar gehik bg het varen. Daardoor over troffen de inkomsten van de „Slavenkas" verre de uitgaven, 'zoodat reeds na een bestaan van ruim 30 jaren, in 1768, het kapitaal, waarover het fonds kon beschik ken niet minder bedroeg dan ruim f 100.000 Het fonds gedurig uitbreiden was de op zet van de Vroedschap van Zierikzee niet, nu de gelden niet noodig waren om slaven vrij te koopen besloot men er gedeeltelijk een andere bestemming aan te geven. Zooveel zeeUeden waren er, die hun gan- sche zeemanstgd hadden bijgedragen, zon der er ooit van geprofiteerd te hebben. Niet meer in staat om te varen door hoogen ouderdom en geen voldoende in komsten hebbende om in hun ouden dag van te leven, wendden ze zich in 1768 tot de vroedschap van Zierikzee om in hun ouden dag eenige onderstand uit de „Sla venkas" te mogen ontvangen. De Regee ring van de stad ging op hun verzoek in en bezorgde een tiental oude zeeUeden voor rekening van de Slavenkas in het Manhuis en Gasthuis: De vroedschap van Zierikzee ging op dezen weg voort, door in 1786 het getal oude zeelieden, .Wier ver zorging ten laste van de SlavenkSs zou kc men te verdubbelen. Na het meer en meer verdwijnen var. de zeerooverij, nu het geld toch niet mee. voor zijn eigenlgke bestemming aange wend ,kon worden werden de reglementen zoodanig herzien en toegepast dat alk ieelnemers of "rechthebbenden een weke -ïjksche uitkeering uit het fonds werd ver leend. In latere tijden, in 1851 werd een bepa ling aan het reglement toegevoegd, dat slechts zij voor een uitkeering uit de 'fond sen van de Slavenkas in aanmerking kwa- meUi die te Zierikzee woonden. Mede met inachtneming van deze bepa ling geschieden nog tot op heden de uit- keeringen uit de „Slavenkas" al zijn de rechthebbenden! door overlijden beperkt tot één persoon, een arme weduwyrouw van 79 jaar, die nu vanwege de uitkeering uit de Slavenkas een onbezorgde oude dag geniet. Indien deze vrouw is overleden, dan zijn er geen rechthebbenden njeer óp ondersten ning uit dit fonds. Ondertusschen schijnt het fonds een andere bestemming te zul len krijgen n.l. om als finantiëel fonda ment te dienen voor de stichting van een centraal ziekenhuis te Zierikzee voor het geheele eiland. Weliswaar is er op het eiland Schouwen Duiveland reeds een zie kenhuis te Noordgouwe, maar daarmee is het ziekenhuisvraagstuk voor het eiland niet opgelost. Zierikzee als de centrale plaats van het eiland wenscht in het bezit te. komen van een ziekenhuis waarvoor dan als grondkapitaal zou dienen de bezittin gen van de „Slavenkas", welke nog onge veer f 75000 bedragen. Door de ysgang komt onze krant vermoe delijk in Zeeland te laat. Doordat wegens ijsgang de post van circa 7 uur 's-avonds niet meegaat, zal on ze krant in de buitenwijken van de Zeeuw sche dorpen vermoedelijk te laat arrivee- ren. Wij hopen dat onze abonne's zich hier in zullen schikken: het is force majeure, er is niets aan te verhelpen. Ook zijn daar door eenige berichten te laat binnen geko men. Laat ons ook hopen, dat het verkeer weer spoedig normaal zal zijn. De Uitgeef ster. ST, PHILIPSLAND Den vorigen Zondag kwamen in de Ned. Herv. Kerk alhier twee extra giften van f 25.— in en wel één voor de diaconie en één voor de kerk. POORVLIET Beroepen te Heilouw Ds. J. v. d. Heuvel alhier. In de school met den Bijbel alhier Werd Maandag j.l. de jaarvergadering ge houden der Gereformeerde Jongelingsver- eeniging „De Lofstem" onder leiding van haar. Voorzitter A. C. Sakko. Met het zin gen van het Wilhelmus werd geopend. De avond werd doorgebracht met zang en voordrachten. De voorzitter drong bij de aanwezige jonge menschen die nog niet als lid waren toegetreden zich als zoo danig te laten inschrijven. Met het zingen van Wien Neerlands bloed werd gesloten. THOLEN. Over 1939 werd van hier naar den destructor te Son vervoerd 101 stuks vee dat voor de consumptie was afgekeurd. Bij het schaatsenrijden en de gladheid der laatste dagen hadden verschillende kleine ongevallen plaats, die hoofdzakelijk bestonden in verwondingen, polsbreuken, terwijl mej. M. bij het schaatsenrijden een lichte hersenschudding en ernstige neus- wond opliep, en den ruim 60-jarigen J. D. een dubeble dijbeenbr. bekwam doordat hiJ met de (fiets kwam te vallen en is ver-- voerd moeten worden naar het ziekenhuis. Verduisteringsoefeningen zullen in deze gemeente worden gehouden in de avonduren van 7 tot 10 uur op de a.s. da tums van 22, 23 en 24 Jan. 1 H.L. erwten is als gevonden voor werp voor den rechtmatigen eigenaar te rug te bekomen b^ D. C. Schot Walstraat 26 alhier. Burg. Stand. Geboren Johanna Maria dochter van J. J. van der Velde en M. Korsman. Overleden: A. B. Bogert 82 jaar wed. van C. Verstraate, eerder van M. Augus- tgn. Het marktbericht van Tholen kwam wegens ijsgang te laat binnen. Wy hopen het Dinsdag weer te geven. ST. MAARTENSDIJK Burg. Stand over de Dec 1939. Geboren: Jacob z.v. Pieter Franke en C J. Tichem: Pieter z.v. C. P. de Haan en N Hartog; Pieter av. N. op den Brouw en H. B. Bijl: Hubertus CorenUs z-.v. W. J. Zwagemaker en J. M. Mosselman Machiel Pieter z.v. P. M. Bijl en K. Vermeulen. Getrouwd: G. J. Hoek j.m. 25 jaar en L. H. Franke j.d. 24 jaar Overleden. C. Markus 72 jaar weduwe van H. Zwagemaker. C. de Vlet 76 jaar we duwe van J. Manneke G. Adriaansen 71 jaar man van P. Prümers J. O. Quakke- laar 80 jaar ongehuwd. Loop der bevolking. Gevestigd: J. Aamoudse uit Oud Vosse meer. Vertrokken: C. M. Bazen en gezin naar Tholen. STAVENISSE Zondag j.l. overleed alhier in den hoo gen ouderdom van 90 jaar en 8 maanden de heer Maarten Leune, de oudste ingeze tene onzer gemeente. Bij de gehouden keuring voor dienst plichtigen der lichting 1940, werden uit deze gemeente 14 personen geschikt en 2 personen ongeschikt bevonden. SCHERPENISSB Burg. Stand over de maand Dec. '3!: Geboren: Cornells zoon van L. M. An Jriesse en K. J. Deurloo. Pieter zoon vai. A. de Jonge en C. Andriesse. Wie weet wat Rheumatiek Is, uit barre ervaring, die weet óók dat deze verschrik kelijke kwaal, met zijn chagrijnige, steeds weerkeerende pijnen, een mensch zyn heele leven vergalt. Dagen en nachten pijn in lijf en leden en als de pijnen eens een oogenblik afnemen, dan is dat om straks zoo ongelegen mogelijk weer terug te keeren in heviger kracht. Rheumatiek is een sloopende pijn, die ontstaat omdat schadelijke zuren zich op- hoopen en vastzetten in spieren en spier weefsels, nu hier dan dkkr. Rheumatiek uit zich in vele vormen, maar de oorzaak is altijd onzuiver bloed, zooals de gevolgen altijd snerpende pijnen zijn. Die pijnen te verzachten, die oorzaak weg te nemen, dat Is de taak van Kruschen Salts. De zes 'minerale zouten waaruit dit heilzaam preparaat is samengesteld, bestrijden Uw kwaal in zijn oorzaak: ze zuiveren het bloed. Dat wordt vrijgemaakt van die pijhverwekkende schadelijke zurenop volmaakt natuurlijke wijze. De won derlijk weldadige uitwerking van Kru schen Salts, regelmatig gebruikt, is een gevolg van de verhoogde actie die daar door uitgaat van Uw lever, nieren en in gewanden. Naarmate die weer tot ver jongde actie komen en dat kö,n niét uitblijven met Kruschen Salts! zuiveren en filteren ze weer net als vroeger, alle schadelijke zuren uit Uw bloed. Tot nu toe zetten die zich vast en veroorzaakten Uw pijn maar dS.n worden ze afgevoerd langs natuurlijken weg, zooals dat hoort in ieder normaal gezond gestel. Volg toch het voorbeeld van die duizenden en duizenden dankbare gebruikers van Kru schen Salts. Begin er óók mee! lederen morgen bij het opstaan de beroemde kleine dosis, zoovéél als er op een cent gaat. Kruschen 2al U goed doen en weer de oude maken: vrij van pijn, vriJ in Uw be wegingen. En ge zult zoo dankbaar zijn! Voor Uwe wondere redding van de onme telijke ellende die Uw kwaal anders nog ten gevolge zal hebben. Kruschen Salts is verkrijgb. bij apoth. en drog. k f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra groot pak.) Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland). Opgericht 1756. Gehuwd: M. K. Rijstenbil 27 jaar en J. M. de Groen 26 jaar Overleden: Cornelia Rijstenbil 89 jaar. Anna Stoutjesdijk 78 jaar wed. van G. v. Haaf ten; Cornelia Janna 2 jaar d.v. P. M. Opree en A. J. Nieuwkerk, Cornells Dinge nus Andriesse 30 jaar echtgen. van J. de Jonge. Levenloos aangegeven kind van P Ba- zan en Abramina van Vossen. Ingekomen: M. C. Minderhoud van MId delburg; C. C. Pleune van Haamstede. Aangesteld tot leerling verpleegster aan de stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom mej. W. TJh. Menheere Cd. alhier. Mijnheer de Redacteur! i In de afgeloopen weken hadden wij, méér dan in vorige winters het geval was. te kampen met gladde wegen door ijaal en bevroren sneeuw. Nu heeft men daar in steden en dorpen, waar de gemeente reinigingsdienst steeds paraat is om ge vallen sneeuw -weg te ruimen vóór zij kans krijgt te bevriezen en ijzel onmiddellijk te bestrijden met zand of zout, niet zoo heel veel hinder van. Maar helaas is dat niet OVERAL zoo! Stavenlsse tenminste maakt in dit op zicht een ongunstige uitzondering. Als het glad is verschijnt er een man met een krui wagen zand en SUIKERT een beetje op de Voorstraat en misschien nog wat bij de haven, en soms (lang niet altijd)! wordt er ook op de andere straten van ons goede dorp een HEEL SMAL paadje met zand bestrooid. Maar het zal toch iedereen duidelijk zijn, dat men onmogelijk een geheel dorp met zoo'n paar kruiwagens zand tegen glad heid kan beschermen. En zoo hebben de Stavenissenaars dagen lang over spiegel- gladde wegen gesukekld. Voorwaar een BEVEILIGING voor mensch en dier! Wil vernamen zelfs, dat een paard, on danks het winterbeslag kwam te vallen. Misschien zult U denken, Mijnheer de Re dacteur, dat het zand duur betaald moet worden, en men er daarom zuinig mee dient te zijn. Maar dan heeft U het mis hoor! De verregaande SCHRIELHEID wordt nog onbegrijpelijker, als we bedenken dat de zandbanken even buiten den zeedijk, ons onuitputtelijke voorraden zand GRA TIS kunnen leveren! U ziet dus, dat het spreekwoord ,In het veen ziet men niet op sen turfje," in dit geval niet opgaat! WiJ lopen. Mijnheer de Redacteur, dat deze ;aak de aandacht mag hebben van de ver intwoordelijke instanties. Tot nog toe zijn r gelukkig geen ernstige ongelukken ge- leurd, doch waarom zou men wachten om e put te dempen) tot het kalf verdronken s? Met dank voor de plaatsruimte. I ..tavenisse, Jan. 1940. X.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 5