„EILANDEN-NIEUWS Simon Gieke Verkoopingen Geef Uw handen PÜROL 2e BTAÏ) - ZATEROAG 13 JANUARI 1941 - No. 1108 BINNENLAND Marktberichten )i SLAAP UW VERKOUDHEID WEG De ketter van Scherpenisse Chr. Weekblad op Ger. Grondslag voor de Zuld-HoU. en Zeeuwsche Eilanden. Ulteave van d« MV .EHünden-nleiiws" Mldtl'-lha.nl'-, Tel 17. Giro 167930, Postbus 8 Aanhoudende vorst brengt stagnatie In het verkeer Ongelukken Ne- derlandsch vliegtuig noodlanding in België Nederlandsch kustvaartuig op myn geloopen en vergaan Varia Sinds ons vorig overzicht hebben wij veel wisselend weer gehad; vorst, dooi, en nu weer vorst en wel in aanhoudende, strenge mate. Het drijfijs op de rivieren neemt van uur tot uur toe en het laat zich aanzien, dat het ijs zich spoedig zal vast zetten, zoodat het verkeer, dat met moeite gaande gehouden wordt, algeheel zal ko men stil te liggen. Vele veerdiensten, o.m. op de Waal bij Millingen, de ponten, aan den Ouden Rijn, het motorveer Werken- dam-Hai-dinxveld enz. zijn gestaakt, wat vele moeilijkheden met zich medebrengt. Urk is geheel van de bewoonde wereld af gesneden; de pas aangelegde dam is nog niet zoover voltooid, dat deze benut kan worden voor rijverkeer. Ameland en Schiermonnikoog eveneens: de post wordt op deze eilanden gebracht en gehaald per vliegtuig van de K.L.M.-dienst. Schaatsen rijders kunnen nu hun hart ophalen; ook de militairen hebben „een verzetje" en de Schaatsen-fabrikanten en verkoopers ma ken een goed seizoen. Helaas vielen deze week weer slachtoffers aan het ijs; twee reden er in een wak op het IJselmeer bij Urk een 28-jarige inwoner uit Nijkerk die op de schaats vertrok Is nog zoek. De vorst brengt dus ook gevaren mede, en niet het minst ellende voor de armen onder ons, die tobben moeten met te weinig deksel en te weiiiig stooksel voor een afdoende verwar ming. Laten wij daar ook eens aan denken en wanneer wij er toe in staat zijn, op een of andere Wïjze dien nood helpen lenigen! Niet alleen het ijs eischte slachtoffers, maar de onbewaakte overweg deed ook weer van zich spreken. Tusschen Hoevela ken eni Terschuur kwam een dieseltrein in botsing met een met twee paarden bespan nen wagen. De machinist remde uit alle macht, de wagen geladen met mals werd echter verspUnterd, de voerman op slag ge dood. Ook vonden twee woonwagenbewo ners te Roermond den dood door kolendamp vergiftiging. De oorzaak was, dat de bewo ners de schuif in de kachelpijp geheel had den dichtgeschoven: de vrouw en dochter werden overleden gevonden, de man was er slecht aan toe. Beter kwamen twee adspirant-officier vliegers er af, welke met een Nederlandsch vérkennlngs-vliegtulg Dinsdag, na een dwaaltocht in den mist besloten een nood landing te maken en bleken op een dorp bij Antwerpen (België) te zijn geland. Zij meldden zich bij den Belgischen generalen staf en ondervonden veel hartelijkheid van de Belgische militairen. Hun „kist" was on gedeerd. Ook kwam de bemanning van het Nederl. motorschip „Truida", thuisbehooren, de te Wildervank, er goed af. Dit schip, een kustvaartuig van bruto 176 ton, geladen met stijfsel voor Londen, is op een mijn geloopen, ongeveer 30 mijl voorbg de N.- Hinder. De vier opvarenden werden door de motorschoener „Friso" aan boord ge nomen en later door de „Tiberius" van de K.N.S.M., die op de thuisreis was, over genomen, welke heni te Amsterdam aan wal heeft gebracht. Het schip en de eigendommen der be manning is verloren; gelukkig echter wa ren geen menschenlevens te betreuren. Wethouder en Burgemeester wisselen. Te Zuiddorpe heeft zich een merkwaar dig geval voorgedaan, meldt het „Dagbl. van Zeeland." Op het eind van 1939 werd aan burge meester -A. C. Waes eervol ontslag ver leend. Dezer dagen werd tot zijn opvolger benoemd de heer M. Puylaert, tot dusver wethouder dier genxeente. Burgemeester Waes was echter tevens raadsUd. Het merkwaardige was nu, dat de burgemeester bij zijn vertrek als hoofd der gemeente niet tevens het raadslidmaat schap neerlegde, en dat in de eerste raads vergadering onder presidium v. den nieu wen burgemeester de raad den oud-burge- meester tot wethouder koos. De heeren Waes en Puylaert ztjn derhalve van stoel verwisseld. Fostcheque en girodienst. In het afgeloopen jaar is het aantal aan geslotenen bij den Postcheque- en giro- dienst met bijna 34.000 tot een totaal van 365.000 gestegen. Het aantal boekingen op de postreke ningen vermeerderde met 11 pCt tot ruim 113 millioeni, terwijl daarbij een geldelijke omzet werd bereikt van niet minder dan 22% milliard gulden. Vermeldenswaard Is hierbij dat door het centrale girokantoor per dag gemiddeld 100.000 afrekeningen aan de rekeninghou ders worden verzonden en dat het alge meen saldo tegoed op de postrekeningen ultimo Dec. bijna 328 millloen bedroeg. Vreemd vliegtuig boven den Haag. De Regeeringspersdienst meldt: Woens dagochtend in de vroegte Is In den om trek van den Haag een vreemd vliegtuig, waarvan de nationaliteit niet kon wor den vastgesteld, onder vuur genomen, en verjaagd. Dr. H. Colijn te Rome. Sinds Zaterdag j.l. bevindt Dr. H. Co- lijn zich te Rome. Zijn reis houdt o.a. ver band met de organisatie van het centrale comité voor financieele en economische aangelegenheden, waarvan onze oud-minis terpresident tot voorzitter werd gekozen. Daar dit comité slechts In los verband met den Volkenbond staat, schijnt men ook op medewerking van Italië te rekenen Vergunningsrecht tabaksaccijns. De aandacht wordt er op gevestigd, dat dit betaald moet zijn vóór 20 Januari a.s. ten kantore van den ontvanger der direc te belastingen en accijnzen te Middelhar- nis. (Voor Goeree en Overflakkee) post rekening no. 4808. Wri)f rug en borst ir> met Dampo. Dan ^bentU den volgenden morgen beter I Pol 50 cl. Tube 40 cl Doos 30 cl. UIEN-PKOEFVELDBN EN PROEFNE MINGEN MET tJIEN IN 1939. Onder bovenstaande titel Is van de hand van den heer Ir. C. W. C. van Beekom te MIddelharnis, landbouwk. ing. bij de Nederl Uienfederatie een verslag verschenen, hou dende een breedvoerige uiteenzetting van de werkzaamheden in 1939 en de bereikte resultaten. Ter verduidelijking merken wij hier op, dat de Ned. Ulen-Fed. een particuliere In stelling is, die zich ten doel stelt alle maat regelen te nemen, welke tot een verbete ring van de cultuur van uien en aanver wante gewassen (sjalotten, zilveruien etc. kunnen lelden. Haar leden zijn organisa ties en vereenigingen, zoowel werkzaam op het gebied van landbouw, handel en vel lingwezen. Deze lichamen zijn Ieder door één afgevaardigde in het algemeen Be stuur der N.U.F, vertegenwoordigd. De volgende organisaties traden als lid toe: Chr. Boeren- en Tuindersbond, afd. Hol land-Brabant. Chr. Boeren- eni Tuindersbond, afd. Zee land. Hollandsche Mij. van Landbouw. L.T.B. (R.K. Diosecane Land- en Tuinbouw bond Bisdom Haarlem.] Zeeuwsche Landbouw Mij. Ned. Ver. van Fruit-, Groenten- en Aard- a,ppelexporteurs. Centraal Bureau van de Tuinbouwvellhi- gen in Nederland. Centrale VeiUng MIddelharnis. Provinciale commissie uit de veilingen In Zeeland. Het Is een verheugend feit, dat de Re geering ertoe overging, deze organisatie, door het verleencn van een voorloopig één mallge subsidie, op de been te helpen. Daardoor werd een vorm van nuttige sa menwerking met de Directie van den Land bouw verkregen. Uit het verslag bUjkt, dat ook op technisch gebied samenwer king met onderscheidene regeerlngs-In- stanties werd gevonden. Het verslag Is voorzien van een voor woord van de Inspecteur van Landbouw Ir. G. Veenstra, welke er op wijst, dat de uientelers zich gelukkig mogen prijzen, dat hun leiders in den persoon van den heer ir. v. Beekom een bekwaam en ijverig onderzoeken hebben gevonden en wat wel het mooiste is, hij ontveinst zich niet te zeggen, dat In één jaar reeds veel voor de uienteelt is bereikt. We geven hier een kort overzicht van den inhoud van het verslag: het handelt over a. selectie-werk, [proefvelden, om schrijving uien-selecties, het sortiment, proeven met zachtsmakende uienrassen] b.' Bemestingsproefvelden, c. ziekte-bestrij- ding [ulenvliegmade, koprot, aantasting zaadbol, virusziekte, kroef etc]d. cul- tuurproeven, e. brochures, g. samenvat ting van de resultaten. Het werk ten behoeve van de uienteelt blijkt bij het lezen van dit verslag welzieer ten nutte van het algemeen helang te zijn en dit Is het wel het mooie, dat het hier een organisatie geldt, die door belangheb benden zelf werd opgericht. Zij vormt daardoor het voorbeeld van een organisa tie van belanghebbenden op het gebied van land- en tuinbouw-voorllchting onder auspi ciën van de Regeering, een voorbeeld, dat zeer zeker ter navolging strekt. ETTEN, 10 JANUARI 1940. De aanvoer op de heden alhier gehou den veemarkt bedroeg 207 stuks. De aanvoer van melkvee was normaal, de handel levendig en de prijzen vast. De aanvoer van muntig vee was rulmer, de handel bijzonder vlug en, de prijzen iets lager. De aanvoer van jong vee was voldoende de handel tamelijk en de pryzen als vorige week. De aanvoer van vet vee was rulmer, de handel levendig en de prijzen vast. De aanvoer van biggen was klein,- de handel stil en de prijzen onveranderd. PRIJZEN: Kalfkoeien van f 140—240; kalf vaarzen van f 120230; melkkoeien van f 150250; mager vee van f 100130 graskalveren van f 4090; vet vee van f 0.310.38 per K.G. levend gewicht en big gen van f 13.17.per stuk. Zaterdag 13 Januari, des avonds 6 uur te Ouddorp, in het logement Akers- hoek hout om te hakken onder Ouddorp. Notaris VAN DEN BERG Het stoffelijk overschot van wijlen G. J. Ch. Graaf van Alden- biirg Bentinck is tè Amerongen ter aarde besteld. SPECIALE AFDEELING voor NIEUWE VINDINGEN op de a.s. JAARBEURS TE UTRECHT. De deelname In deze afdeeling is voor Iedereen mogelijk. Het doel Is den uitvinder eene gelegen heid, te bieden tegen geringe kosten, snel ler dan anders, contacten te kunnen leg gen met belanghebbenden voor verkoop van een octrooi of afgifte van eene licen tie op een octrooi. Toegelaten worden ter beoordeeling van een vanwege den Bond van Octrooi en Merkenhouders In overleg met het Jaar beursbestuur benoemde commissie. a. nieuwe vindingen, die geoctrooieerd zijn; b. voor octrooieering In aanmerking komende vindingen, waarvoor even tueel door het Jaarbeursbestuur kos teloos een certificaat wordt afge geven, opdat de uitvinder ervan in de gelegenheid Is, binnen den tijd van bescherming gedurende zes maanden vanaf den datum van de opening der Jaarbeurs een oc trooiaanvrage te ktmnen Indienen in Nederland. Zij, die er belang bij hebben aan de Jaar beurs deel te nemen, worden verzocht zich TEN SPOEDIGSTE [de ruimte Is beperkt en meestal ruim twee maanden vóór de opening van de Jaarbeurs bezet] schrifte lijk met Insluiting van porto voor be taald antwoord te wenden tot den heer J. KEISER, 2e Schuytstraat No. 155, tele foon No. 335138 Giro No. 8720, ',s-Gra- venhage. Gaarne wordt aan genoemd adres ontvangen in den namiddag voor mondelinge inlichtingen na schriftelijke kennisgeving. Gezien de zeer groote belangstelling van het publiek en het succes van alle deelne mers op voorgaande Beurzen behaald, mo ge het voor fabrikanten constructeurs en uitvinders een aansporing zijn om voor demonstratiedeelname NIEUWE VINDIN GEN ONMIDDELLIJK te laten Inschrij ven, daar het Bestuur van de Jaarbeurs soms noodgedwongen beslag moet leggen op de nog onbezette ruimten. Men haaste zich dus een plaats te reser veeren. BESPREKINGEN OVER NIEUWE VIN DINGEN, WAAROP NOG GEEN OC TROOIAANVRAGE WERD INGEDIEND, BLIJVEN ABSOLUUT GEHEIM. Hoe meer deelname, hoe meer bezoek op de Jaarbeurs. als zij ruw of gesprongen zijn. Doos 30 et. HET SPAREN VAN VOEDERBONNEN. De VoedseloommIssaris voor Zuid-Hol land deelt aan de bij de Landbouw-Crisls- Organisatie voor Zuid-Holland georgani seerde veehouders mede, dat de veevoeder bonnen geldig zullen zijn tot het einde van de toewijzlngs periode volgende op die, waarvoor de bonnen zijn uitgeschreven. Dit beteekent dus, dat de bonnen I tot en met IV, welke werden afgegeven voor de periode van 11 December tot en met 7 Januari, geldig zullen blijven tot het ein de van de hierop volgende 4-wekelijksche periode van 8 Januari tot en met 4 Fe bruari en dat de bonnen van 8 Januari tot 4 Februari geldig zullen zijn tot en met 3 Maart. De regeling komt dus hierop neer, dat men steeds moet zorgen, de bonnen van een reeds verloopen periode in de daarop volgende 4 weken, desnoods In de laatste week daarvan, ter Inwisseling aan te bie den. Men moet dus steeds de laatst gekre gen bonnen sparen en de oudste gebruiken. Men kan vergissingen voorkomen, door aan de achterzijde van den bon den datum te vermelden, tot wanneer de bon geldig is. Deze datum wordt gevonden, door van af den aanvangsdatum van de periode, die op den bon vermeld is, 8 weken verder te tellen. Veehouders, die ondanks deze regeling toch nog gedwongen zijn zodanigen voor raad op eigen bedrijf aan te leggen, dat dit met het oog op vretery aan zakken enz bezwaarlijk wordt, zullen goed doen zich tijdig tot hun Bureauhouder te wenden. en u zult 's morgens uit bed sp.ingen, gereed om bergen (e verzetten. lederen dag moei uw fever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldtende is, ver teert uw voedsel niet. liei bederft. U voel u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voell u tieroerd en ellendig u ziet alles ?wart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap- midde'en. U moet CARTER'S LEVER-PTL LETJBS nemen om deze liter lever-gal vri] te doen vloeien en uzult u een gehee'ander mensch voe'en. Onschade'ük. plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te dcen vloeien. Eischt Carter's Lever-Piüetjes bü apotheker» en drogisten, l. 0.75. TWEEDE DEEL. De verdrijving van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOR. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 67. In de hut kunnen we genoegzaam uit rusten." Daarop hadden ze de tocht weer hervat en meer en meer begon Simon op bekend terrein te komen. Eindelijk naderde men het doel. „Nu nog één poldertje de Smaallezijpol- der door en dan ztjn we in de Welhoek en dan zijn we in minder dan een half uur bij de hut." Het was ook t^d Beide mannen waren geheel uitgeput Ze hadden een zware inspanmng gehad met het roeien naar de kust en dan die nachtelijke tocht door die ondergeloopen polder, waarbij ze telkens in slooten en poelen dreigden te vallen, dat had hen vooral uitgeput 't Was reeds ver na middernacht toen ze bij de hut aankwamen en Simon de deur kon open stooten, die toegang gaf naar een Slaats zonder eeuig £erie£ maar waar ze toch veilig en beschut van hun vermoeienis sen konden uitrusten. De verwachting van Simon, dat de jacht hut nog in wezen zou zijn was gelukkig niet beschaamd, en doodop van den zwa- ren tocht strekte het tweetal zich neer om weldra van een verkwikkende slaap te ge nieten. De zon was al lang opgegaan, toen het tweetal Geuzen pas ontwaakte. Van de meegebrachte proviand deden ze zich te goed en nu hadden ze het verder gedeelte van den dag om hun plannen ver der te beramen. Zooals Slmon had verwacht was alles nog bij het oude gebleven sedert hy voor meer dan een half jaar geleden deze plaats had verlaten. Wat was er sedert veel gebeurd. De vlucht, zijn ziekbed, de ontzettende strijd die hg moegestreden had op Walche ren en op de vloot van de Zeeuwsche Geu zen. Dat alles werd door de beide mannen nog eens opgehaald. Maar hun gesprekken gingen ook verder De wondere leidingen Gods met hun bei den. Beiden geleefd als het veulen van een woudezel. Beiden door God opgezocht. Samen nog de zonde gediend nu sa men vereend door het dierbare geloof. „En dat aan mij, zoo had Simon gezegd. Een woesteling, een beestmensch, een verworpellng, een versitootene van de xa&n schen. En met recht. Levend zonder God In de wereld. Onkun 'dlger dan een helden. Niemand die zich over mij ontfermde. Maar de Heere heeft zich over mij ontfermd. Wat wonderlijke wegen. Hij voerde die godzaligen prediker Ju- rlen op mijn weg. Die trouwe Godsman moest hier bijna verdrinken om mg onwaardig zondaar de boodschap des heils te kunnen brengen. En 'dan die trouwe broeders Franke. Hoe zal ik het toch den Heere vergel den? Zooveel trouwe zorg aan zulk een doe- mellng besteed." Onder het houden van zulke gesprekken viel de dag in de hut niet lang. Met de grootste omzichtigheid hadden de beide mannen de naaste omgeving wat verkend maar geen menschelijk wezen dichtbg of veraf hadden ze gezien. Een groote wildernis met reeds kaal wordend gebladerte van groote uitge- strektheden waterwilgen en groote vlak ten met gros gepluimd wuivend riet met in het verre Zuiden de strakke Ign van de dijken van Zoute en Scherpenisaepolder en daar boven de hooge spits van den toren van Poortvllet in het Zuid-Oosten en die van Scherpenisse in het Zuid-Westen was alles wat zich aan hun oog voordeed. Hoe zouden ze de zaken op hun geliefd eiland Tholea. Aantreffea? De dag gaif hierop geen antwoord. Dat zouden ze mogelijk gewaar worden als ze dezen nacht beschermd door het duister de broeders opzochten, zoo die er nog waren. In den laten middag maakten de beide mannen nog wat voorzieningen In de allernaaste omgeving van de jacht- hut, want het stond voor hen wel vast, dat ze hier heen telkens zouden terugkee- ren en de dagen zouden moeten doorbren gen. Toen de avond was gevallen en de beide mannen In den donker bijeen zaten werd het verlangen sterk om nu op pad te gaan maar ze beheerschten zich en verlieten pas de hut toen ze berekenen konden dat het ongeveer tien uur zou zijn. In alle stilte en onder het nemen van alle voorzorgen verlieten ze de hut. Na de woning van hun geloofsgenoot te hebben opgezocht waar ze vroeger wel meer waren samengekomen werd door hen aangeklopt Op de wijze welke vroeger door hen tot ge woonte was aangenomen. Na eenlgen tijd werd er op hun kloppen geantwoord, maar het bleek wel dat van binnen met groote voorzichtigheid werd gehandeld. Voor de grendels werden weggeschoven ging een heele tfld voorbij en ja toen wer den, ze verzocht, zonder dat eenig licht was gemaakt, om binnen te komen. Pas na him binnentreden en nadat de deur zorgvuldig was gegrendeld maakte de huisbaas licht. Van schrik liet h^ haast de walmende vetkaars uit de handen vallen, toen hfl twee zwaar gewapende mannen voor zich zag staan. Simon deed de schrik weldra In groote verbazing en blijdschap veranderen door te zeggen: „Goede vriend ge zijt haast al te voorzichtig! Kent ge Uw beide vrienden Simon Gie ke en Voshole niet meer?" Slmon Gieke, maar dat Is onmogelijk! Die is dood! Doodgeschoten door de Spanjolen!" „En Ik zeg u dat hij leeft en dat hij hier voor u staat, want ik ben het zelf." „Inderdaad, hij is het zei Voshole en mg zult ge toch zeker nog wel herkennen?" Van verrassing en blijdschap wist de goede man niet wat hij antwoorden zou. Inderdaad was het moeilijk in de twee zwaar gewapende Watergeuzen, den een- voudigen jager en den boerenarbeider Vos hole te herkennen, te meer daar de wal mende vetkaars een onzeker Ucht ver spreidde. Eindelijk waren ze in de huiskamer bin nengelaten waar het gezin, dat zich reeds ter ruste had begeven, zich vereenigde. En ja daar bleek het wel waarlgk. Simon Gieke, die allen dood waanden was nog in leven en wat hen nog als groo- ter wonderv voorkwam was in hun midden. De verrassing en blijdschap was te groot om onmiddellijk verwerkt te kunnen wor den. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 3