Buitenland. TABAKSPIJPEN OPRUIMING 12 cent Schaatsen Pachtzaken i WOL Burgerlijke Stand IJsgang op onze rivieren Een goed Confectiecostuum VERKOOPINGEN. HOUTEN Fa. H. BRflBER Plaatselijk Nieuws A. Aleman Ouddorp VERBRUGGE 1 BRF EN IN DEN WINTER iMVANLO^N.vhJdeKorif flakkee nog niet geheel geïsoleerd. koopt U 't voordeeligst bij MIDDEL HARNIS BIJ W. A. DE BAKKER voor Handel, Bedrijf en Particulier 1 Komt nu onze mooie soorten i zien voor het breien van Uw I Jumpers, Pul lovers enz. Grootste I sorteering. Billijke prijzen. I Kerkring 4 - OUDE TONGE I Telefoon 52, Er Is veel ijs op onze rivieren. Voor he' meerendeel is de vaart gestremd of he' gaat met veel moeilijkheden gepaard. Ooi op het Haringvliet kan alleen overdag er dan uitermate m.oeilijk het verkeer gaande gehouden worden. De dagelijksche diens' niet de Middelharnissche boot op Rotter dam, is geheel stopgezet. De Veerdienst Middelharnis-HeUevoetsluls vaart nog,enkele malen per dag, maar de uren van aankomst en vertrek zijn niet pre cies te., bepalen., .Het is zoo ongeveer precies als in den win tér van i928-'29, soms open plekken in de rivier, maar vaak ook groote schollen drijf ijs, 'waar men niet door weet te komen en aX en,, toe in blijft vastzitten. De veerbooten worden.geassisteerd door sleepbooten van de R.T.M. Hét valt te. begrijpen, dat. het vervoer van góéderen van en naar Flakkee ook stag neert, bij aanhoudende vorst zal dit er niet beter op worden. ~0m 'Flakkeé niet algeheel in zijn isole ment te laten vervallen, doet men pogingen om desnoods weer een.vliegdienst in te leg gen, op.het vliegveld Kraaijenisse te Dirks- land. Ken .zie daarover elders een me.dedee- lirig.in ons Blad. Meer dan ooit zal nu weer beseft wor den,, hoe gelukkig dat we. zijn, dat we op Flakkee een eigen ziekenhuis hebben. Hoe zoudéii we, bij aanhoudende ijsgang onzo ernstige zieken moeten vervoeren? Ook de üien-bootjes ondervinden veel hinder van het ijs. Prac- tisch ligt het vervoer stil. Donderdag ge raakte een ledige uienboot komende vanuil de richting Numansdorp in het ijs vast. Eer R.T.M, sleepboot moest hulp verleenen om het vaartuig binnen te brengen. Te Helle- voetsluis ligt een geladen uienboot te wach ten, om door het kanaal te varen. Door de mijnenvelden in het Goereesche gat is het verboden langs dien kant zee te kiezen. Zoo doende moet men door het Voornsche ka naal of door de Kil. Prkctisch is dit thans uitgesloten. Gisteren heeft een sterke, gela den uienboot de richting He'legat genomen, maar moest terugkeeren. Wanneer Defensie zou toestaan, door het Goereesche gat te varen, met een speciale loods aan boord, zou den alle uienschepen kunnen vertrekken. Wij vernemen zoo juist, dat pogingen in het werk worden gesteld oni van de Regeering een ijsbreker te krijgen, welke de vaargeu len naar zee open zal houden. Indien dit plan mocht slagen, zou het voor de handel een ware uitkomst zijn. De Flakkeesche landbouwers hebben in het algemeen hun uien goed verzorgd. Wan neer overdag wordt gestaart, ondervinden de uien geen hinder van de vorst, zoodat de handel kan doorgaan. Men zit echter met de vervoersmogelijkheld. VeprtUenst Den Bommel-Numansdorp Naar wij vernemen is de veerdienst Den Bommel-Numansdorp van de Reederij van der Schuyt, geheel stopgezet. De veerdienst Ooltgensplaiat-Dintelsas wordt nog onderhouden, al wordt ook on geregeld gevaren. Er worden langs deze zijde veel goederen vervoerd naar Rotter dam, vooral uien. De vaste dienst Flakkee- Z^pe-A. J. Polder. wordt nog Onderhouden. Tot heden toe heeft men gevaren en ook tussohentijds overgezet. Het wordt echter steeds moeilij ker daar er meer en meer groote massa's ïjs van boven komen afzetten. De buitengewone overwinningen welke de Finnen hebben behaald op de Russen, stonden de afgeloopen week wel In het midden der be langstelling. Eerst werd de 163ste divisie verslagen, waarbfl veel oorlogsmateriaal werd buit Efemaakt. (Een divisie bestaat uit plm. 18.000 man) Toen deze divisie het moeilijk kreeg, schijnt om directen hulp gevraagd te 7,'jn. De 44ste divisie werd voor hulp verlee ning uitgezonden. De Pinnen hebben deze soldaten een eind het land laten binnenf- trekken en toen de omstandigheden gun stig waren, de verbindingen achter hen af gesneden. Daardoor zaten de Russen in den knel en kregen gebrek aan voedsel. Het terrein was zeer ongunstig, terwijl de barre koude oorzaak was, dat deze troepen veel gebrek leden, en menig sol daat vanwege de koude bezweek. Rustig hebben de Finnen gewacht en getra.cht een ernstig treffen te voorkomen. Toen de troepen blijken gaven van uitputting open den zij het vuur en bonden den strijd aan. Een groote buit is hun in handen geval len, n.l. 102 kanonnen, 42 tanks, 10 pant serauto's 20 tractors, 278 vrachtauto's en bijna 400 veldkeukens. Twee divisies ach ter elkaar vernietigd. Teaen al!e winiersche kwalet Twee stuks 1 O et. - Twaalf stuks 50 e;. Maatkleeding en Confectie. En waarom Omdat elk costuum door ons geheel wordt nagezien en de no dige veranderingen GRATIS en vak kundig verricht worden. Verkooping bij inschrijving ten ver zoeke van de heeren Gebrs. Tanis en van Erkelens van drie perceelen Bouwland on der Ouddorp, als: a. een perceel bouwland te Ouddorp in den polder het West Nieuw land. in den Zwartenhoek nabij den Toren, kadaster sectie A no. 607 groot 62 aren 20 centiaren of 1 Gemet 106 Vs R.V.M. b. Een perceel bouwland te Ouddorp, in het Oude Nieuwland, aan den Noordweg, kadaster sectie B. no. 624 groot 81 aren 20 centia ren of 1 Gemet 2301/2 R.V.M en c. Een per ceel bouwland te Ouddorp, in het Oude Nieuwland aan Heintjesweg, kadaster sec tie B. nos. 94 en 626, samen groot 78 arer. 60 centiaren of 1 Gemet 2131/2 R.V.M. De perceelen zijn dadelijk te aanvaarder Inschrijvingsbiljetten kunnen worden ii geleverd tot en met Donderdag 18 Janu ari 1940, ten kantore van Notaris P. T. v d. Berg. Op nog twee andere plaatsen van het Russische front, zijn de troepen eveneens omsingeld. Het schijnt echter dat daar zich beter geoefende soldaten bevinden, welke zich wanhopig verdedigen, en het de Finnen niet gemakkelijk maken. Alhoewel de overmacht zeer groot is, zijn de Finnen niet ontmoedigd. Alleen wordt voordurend gevraagd om steun, vooral aan vliegtuigen en moderne wapens met voldoende munitie. Om te vechten moeten de Finnen wapens en kogels heb ben. Juist deze hulpverleening vormt een bron van zeer groote bezorgdheid. De En- gelsche minister Chamberlain heeft deze week gezegd, dat het toezagen van hulp geen bloote formaliteit zou zijn. Het was Engeland ernst, en het schijnt dat de eer ste leveranties al in Noorwegen zijn aan gekomen. Duitschland verzet zich hiertegen, want volgens de bladen, ziet het hierin niet een hulpverleening aan Finland, maar een poging, om daar troepen met behoorlijke uitrusting aan land te zetten, welke niet tegen de Russen, maar tegen Duitschland gebruikt zouden worden. Ernstig waar schuwt Duitschland de landen Noorwegen en Zweden, daar het zulk een poging van Engeland niet zou kunnen toelaten. Het Zweedsche volk voelt zich echter één met de Finnen, en ontzettendveel wordt gedaan, om dat land te- helpen. De geest is momenteel zoo, dat er een oorlog om zou worden geriskeerd. Achttien landen hebben aan den Volken bond bericht gezonden Finland te zullen steunen. Van 12 landen moet het bericht nog binnenkomen. Italiaansche wapen leveranties aan Fin land zijn door Duitschland opgehouden. Hoe zal de Duce dit opvatten? De Engelsche minister Chamberlain heeft deze week een rede gehouden, waar in hij het volk er op wees, toch niet te vergeten, dat het land in oorlog was. Elk oogenbllk kan de vijand machtige wapenen aanvallen ondernemen. Al is Engeland overtuigt hieraan het hoofd te kunnen bieden, toch moet niet uit het oog worden verloren, dat de gevolgen vreeselijk kun nen zijn. Minister Churchill heeft een bezoek ge bracht aan Frankrijk. Bij zijn terugkeer zeide hij, niet alleen zeer tevreden te zijn, maar bewondering te hebben voor de goe de samenwerking tusschen de Franschen en de Engelschen, alsmede voor de Fran- sche verdedigingswerken. De Engelschen hebben met plm. veertig vliegtuigen een luchtaanval ondernomen op het Duitsche eilandje Sylt Een Engelsch en twee Duitsche toestellen zouden hierbij zijn omgekomen. Oorzaak hiervan zou zijn, dat Duitsche vliegtuigen verschillende schepen hebben aangevallen. De Engelschen moeten nu in grooter getal niet alleen de Duitschers heb ben willen beletten, maar bovendien hun hebben willen aanvallen in hun bases zelf. Van het Westelijk front weinig nieuws. De artillerie is hevig in actie geweest, doch tot een ernstig treffen is het niet geko men, Gisteravond brachten de bladen het bericht dat aan de Oostenrijksche grens groote Duitsche troepenconcentraties zijn waargenomen. I Voor dea Balkan is de belangstelling de laatste weken zeei groot. Het gevaar door Rusland bedreig ce worden, noopt de landen tot eenige be zinning. Weliswaar stemt het manmoedig jtrijden der Finnen tot eenige gerustheii iat de vrees voor het Russische leger ni niet zoo heel groot behoeft te zijn, maa. waar de Russen een enorme hoeveelheid materiaal èn menschen hebben, moet Rus land niet worden onderschat. Bulgarije voelt altijd nog het meeste voor Rusland, Hiertegen hebben zich Roe menië, Turkije, Griekenland en Joego-Sla- vië gezamenl^k verbonden in den Balkan bond welke van 2-4 Februari weer bijeen zal komen. Hongarije, dat eerst steun gezocht heeft bij Duitschland en waar het met open ar men ontvangen werd, heeft zich nu ge wend tot Italië, om beveiligd te zijn tegen Rusland. De overeenkomst welke gesloten is tusschen Italië en Hongarije toont aan, dat Italië Rusland wil waarschuwen uiterst voorzichtig te zijn. Tegenover deze Italiaansche bescherming heeft Hongarije moeten beloven geen oor log op den Balkan te beginnen, zonder over leg met Italië. Hongarije wil net als Bul garije, altijd nog bepaalde gebieden heb ben van Roemenië. Mussolini wil dit door overleg trachten te regelen, en heeft belde landen aangeraden voorzichtig te zijn. Heel duidelijk komt het uit, dat Italië een ovérheerschende invloed wil doen gel den op den Balkan en aan de Donau, en trcaht de landen onderling te verbinden. Het stelling nemen tegen Rusland is wel het sterkste motief. Wat er omtrent Hongarije weer voor den deur staat, valt moeilijk te voorspellen. Het heet dat het koningschap op nieuw zal worden ingesteld. Of dit echter met toestemming van Duitschland zal zijn valt te betwijfelen. ailllllllllllllllUlllllllllllllllUllllllllillllllllllllllllifHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllillli) TEL. 166 DIRKSLAND ïiiiiiiiiiiiiili iiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>i MIDDELHARNIS De collecte in de trouwzaal heeft in de jarea 1938 en 1939 opgebracht f 161. 21%. De 12-jarige B. Boeter had het on geluk op het ijs te vallen en z;ijn arm te kneuzen, zoodat doktershulp noodig was. DIRKSLAND Gevonden voorwerpen: Een vulpen houder. Inlichtingen bij de gem. politie. Door de strenge vorst ligt de handel In landbouwproducten thans zoo goed als stil. Ook de handel in uien welke tot voor kort levendig was, wordt thans door de vorst zeer bemoeilijkt. HERKINGEN. Aan de beurt van aftreden als be stuurslid van de Land. Arb. Vereeniging is dit jaar de heer H. Goemaat. Was de prijs der uien sinds verleden week, aanmerkelijk gedaald, thans is deze weer gestegen tot if 2.10 per H.L. Voor dit jaar is van gemeentewege wederom met de doodschouw belast Dr. G. Huisman. Dit jaar zal het 25 jaar geleden zijn dat de gem. secretaris de heer A, Mun ters als zoodanig werkzaam is. Gevonden voorwerpen: Bij de gem. politie gedeponeerd een handkap. MELISSANT Afslag verkooping van de nalaten schap van wijlen J. Mijs. Perceel 1 een huis met weiland aan de Achterweg ingezet door M. Zeedijk Middel harnis op f 2320, gemijnd op f 3030 door dezelfde. Perceel 2. Bouwland inzet door P. Snijder Herkingen op f 700, gemand op f 920 door P. van Es Melissant. Perceel 3 Witpad dreef inzet f 1 gemijnd op if 12 door K. Blokland Meüssant Bij de opgaaf van inzet stond f 7700 voor perceel 2 dit moet zijn f 700. Deze week is J. Keur Wz. naar Alk maar vertrokken ter vervulling van den dienstplicht. Het dochtertje van M. v. d. Baan moest deze week naar het ziekenhuis te Dirksland worden vervoerd om een opera tie te ondergaan. Het gemeentewerk zal dit jaar wor den gedaan door A. Troost metselwerk, P. van Dalen timmerwerk, J. Bakker schi. derwerk, Gebr. van Immerzeel smidswerk OUDDORP Bij dhr. D. Luimê aan de Dirk-Doenc weg brak een schoorsteenbrand uit, zee. spoedig kon dit echter met behulp vai. water en zout worden gebluscht. Gevonden voorwerpen: Op een de; postzegelautomaten ïs een portemonnaie .net inhoud gevonden, terug te bekome*. bij de gem. politie. Gevonden een portemor naie met inhoud, te bevragen bij den ge meeruteveldwachter Kelfkens. Men zg er ten overvloede nogmaal: aan herinnerd dat de Politieverordeninf een bepaling inhoudt van hij die een voor werp van eenige waarde vindt op een we£ verplicht is, hiervan binnen 2 x 24 uur ken nis te geven aan den gem. politie. Bij het schaatsenrijden is dhr. Fr. Akershoek zoodanig gevallen dat hij zijn enkel brak. Met nadruk wordt er op gewezen, dat ieder, die binnen de gemeente verhuist of van adres veranderd, verplicht is vol gens de wet daarvan binnen 5 dagen mon deling of schriftelijk aangifte te doen aan het gemeentebestuur. Dit geschiedt dan met nauwkeurige opgave aan het oude en van het nieuwe adres en als hij bij anderen Inwoont, v.d. naam v.h. hoofd. Wij leveren U prima Gloria Blitz; Nooit gedacht en Stürmor kunstschaat sen voor de prijs van f 1.50, f 3.00 f 4.00, f 6.50 en f 8.75. Ook! nog. handkappen en oorwarmers voorradig. Aanbevelend, W. AK E R S H O E K Bdjvrielhandel Ouddorp Beheer en Administratie van vaste goederen Makelaardij Taxatie (Beëedigd) OUDDORP Vermogens- en Beleggingsbeheer. (Ook voor de Zeeuwsche eilanden.) NIEUWE TONGE Woensdag had hier nabij het tramstation een aanrijding plaats tusschen twee luxe auto's welke met zoo'n kracht tegen elkaar reden, dat mej. D. uit Oude Tonge door de voorruit ernstig aan het hoofd werd verwond. Nadat ze bij D. K. was binnengedragen verleende Dr. de Man de eerste hulp. Mej. D. was op weg naar het ziekenhuis, om haar man te bezoeken maar moest nu naar haar woning worden overgebracht. OUDE TONGE In verband met ziekte van den ge meente-secretaris is tot waarnemend sec retaris benoemd den heer L. Verwey Gem. ontvanger alhier. Aan belanghebbenden wordt deze week verkrijgbaar gesteld boter, vet en to matensoep bij Joh. de Korte Hilstraat. Vleesch in blik bij P. van Markensteijn. Gedurende de afgeloopen week meldden zich bij de arbeidsbemiddeling 164 werk- loozen aan. Onder flinke belangstelling van land bouwers, commissionnairs en machinehan delaren, werd Vrijdagmiddag op het erf van den heer Anth. Korteweg een demon stratie gegeven, met een uienafstaart-ma- chine, de ,,Decaudator" genoemd. Begrijpelijk is, dat in een streek waar ongeveer 60 pet. der uien-productie wordt verbouwd, getracht is om het afstaarten der uien machinaal te doen geschieden. Vooral de handel acht het van belang als een poging daartoe met succes beloond zou worden. Vooral in het najaar, aldus geeft men in handelskringen te kennen, hebben de landbouwers weinig gelegenheid om hun werkkrachten beschikbaar te stel len voor het afstaarten van uien. Tot nog toe heeft elke poging om machinaal de uien af te staarten te weinig succes opge leverd om in de practijk toepassing te vin den. De heeren Anth. Korteweg en H. S. v. d. Doel, beiden te Oude Tonge, respectie velijk landbouwer en monteur, hebben zich gedurende vier jaar bezig gehouden met het maken van plaimen, constructies en proefnemingen om machinaal uien af te staarten. Meerdere malen zagen zij hun proöfnemingen totaal mislukt. Thans mee nen genoemde heeren zoover te zijn ge slaagd, dat zij een demonstratie verant woord achten en op hun uitvinding het Ne derlandsche octrooi kan worden aange vraagd. Het product van de vele proefnemingen is een betrekkelijk kleine machine, welke wordt aangedreven door een 4 pk. benzine motor. De onafgestaarte uien wordt ge stort op een raam en komt dan op een be weeglijk net terecht. Als de uien hierop zijn aangekomen worden ze door van bene den uitstroomende lucht, met de staarten naar boven gekeerd, waardoor deze wor den gepakt door een soort messen met trekken en velling en tegelijkertijd worden afgesneden. De uien komen daarna „af gedaan." in de zakken. De afwijkende uien moeten met de hand eruit gezocht worden Tijdens de demonstratie werd de machine bediend door drie personen. Vanzelf kan dit geen maatstaf zijn voor het practische werk. Eén der constructeurs verklaarde ons, dat de capaciteit der machine zooali iie thans is, ongeveer 60 70 H.L. pe: aur zal zijn. De bediening der machine za ian vermoedelijk, bij niet al te slechti .cwaliteit, vier vrjf personen vragen. Over de afgestaarte uien zooals die tij lens de demonstratie te zien waren, ware neerdere commissionnairs tevreden e .neenden zy dat het product leverbaar wa. Z"iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiinniiitaiiniiiiniiiiiniiiiHniiHMiniiniiiM iiliiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuuiuiiuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitMiiiH^ Of de machine een dusdanig perspectie«f opent, dat in de toekomst alle uien machi naai worden af gestaart, is thans nog niet te beantwoorden. Verschillende factoïen zijn daarop niet van invloed. Het is nog slechts het begin. Wanneer ook de renda biliteit der machine zal zijn gebleken, gé- looven wij, dat de constructeurs hun moei te beloond zullen zien. Voor hun onver moeid werken en doorzettingsvermogen mag men zeer zeker bewondering en waar deering hebben. DEN BOMMEL -- De echtgenootè van den heer K. Os- seweijer alhier kwam door de gladheid zoó danig te vallen, dat zij haar been op 2 plaatsen brak. Zij is ter verpleging In het ziekenhuis .Bethesda" te Dirksland opge nomen. Het dochtertje van den heer W. Verkerke alhier is eveneens door de glad heid gevallen, waardoor zij haar arm kneusde. Dr. P. Oosthoek verleende ge neeskundige hulp. De distributie van onverm. marg. en, bak- en braadvet zal deze week geschie- ,den voor wat betreft de ingezetenen in de kom der gemeente via den winkelier H. van Dijk, voor de ingezetenen in de Zuidzijde via de winkelierster de Wed. C. Leijdens en voor de Ingezetenen uit Acht- hulzen via den vrinkeller F. Vervloet. Bij deni agent der arbeidsbemidde ling staan 80 landarbeiders en 1 bouwvak arbeider als werkloos ingeschreven. De gemeentebegrooting dienst 1940 vangt aan met een bijdrage uit den dienst 1939 groot f 900.Vorig jaar begon de ze begrooting met 'n saldo groot if 2927.07 De dienst sluit met een post voor on voorziene uitgaven groot f 1022.12. Dank zij bezuiniging- en te verwachten meeval lers In de ontvangsten is de begrooting sluitend gemaakt zonder belastingverhoo- ging. Aan uitgaven is geraamd voor straatverlichting f 2860., onderhoud strai ten en wegen f 1000., bijdrage in de kos ten van den provincialen weg f 4857. werkverschaffing f 12000.steunultkee- rlng f 6783.50. Aan het Algemeen Armbe stuur zal f 600.- subsidie worden verleend. OOLTGENSPLAAT Uitslag van de gehouden afslag van woonhuizen van wijlen mejf de wed. L. Donkersloot. Woonhuis aan de Brandewijn straat bewoond door S. van der Mast. In gezet op f 1810 Afgeslagen door Joh. de Ruiter voor f 1870. Drie woonhuizen aan het Weespad Inge zet op f 2325 door W. van der Welle en P. Mans. Afgemijnd door P. Mans en P. van der Wende voor f 2700. Van den landbouwer G. M. van Oor schot stierf een paard. Het dier Is door de Gekro naar Overschie vervoerd. Donderdagmiddag zijn door de IJsclub „Voorwaarts" wedstrijden in het schaat senrijden gehouden op de zg. Spui. Ondanks de strenge vorst wordt de veerdienst van der Schuyt welke de dienst Dintelsas-Galatheeschehaven onderhoud nog regelmatig uitgevoerd. MIDDELHARNIS Geboren:' Jan, zoon van A. J. Koster en J. Verbiest. Ondertrouwd: A. v. d. Velde 28 jaar en J. P. Smitshoek 25 jaar. Overleden: G. Zeedijk, ongeh. 72 jaar. SOMMELSDIJK Gehuwd: Pieter de Ruiter 26 jaar en Jo hanna Hendrika de Meulmeester, 24 Jaar^ beiden alhier. Overleden: Hendrik van der Velde, 78 j. wedn. van DIna Cornelia Lodder. DIRKSLAND Geboren: Jan Willem zoon van Kr. Wit vliet en van G: v. d. Ggze. Overleden: Johannes van Kassei 84 jaar Wedn. van H. Langejan, Arina Wllhélmi- na Jongejan 37 jaar echtgenootè van W. Kardux, HERKINGEN Ondertrouwd: Hendrik de Geus j.m. 21 jaar en Leentje Hogerwerf j.d. 20 jaar. OUDE TONGE. Loop der bevolking over het jaar 1939. De bevolking op 1 Jan. 1939 bedroeg 1635 mannen en 1561 vrouwen, totaal 3196. Het aantal geborenen bedroeg 30 mannen en 27 vrouwen, totaal 57; elders geborenen, aUiIer woonachtig 4 maimen en 4 vrouwen, totaal 8. In 1939 hebben 2ach In deze gemeente gevestigd 40 mannen en 78 vrouwen, to; taal lis! Overledenen in het jaar 1939 15 man nen en 17 vrouwen, totaal 32. In 1939 zgn uit deze gemeente vertrok ken 65 mannen en 75 vrouwen, totaal i40. De bevolking op 31 December 1939 be- :roeg 1629 mannen en 1578 vrouwen, to naal 31207. i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2