TABAKSPIJPEN Mijnhardtjes HOUTEN 12 cent Burgerlijke Stand I WOL Ruwe, Pijnlijke lippen PDROL Verkoopingen VERBRUGGE Plaatselij k Nieuws KERK- EN SCHOOLNIEUWS 1 BREIEN IN DEN WINTER lM.VANLOON,v.h.J.(leKortf Land en Tuinbouw De ui aog Landbouwproduct. M I D DELHARNIS GOEDEREEDE OOLTGENSPLAAT 1 Komt nu onze mooie soorten I zien voor het breien van Uw I Jumpers, Pullovers enz. Grootste 1 sortecring. Billijke prijzen. I Kerkring 4 - OUDE TONGE 1 Telefoon 52. In korten tijd weer zacht en soepel door thans na de laatste najaarstormen in zeer desolaten toestand verkeerd. Door de opzichter is nog een nadere kos tenberekening gemaakt en verwachtte dat een afdoende voorziening thans wel f 20.000zou vorderen. De heer KREEFT vroeg walke arbeids voorwaarden daar zouden gelden. De VOORZ. zeide dat aan de rijksvoor- waarden niet valt te ontkomen. De heer VAN GURP meende dat zulke kosten de opbrengst van het poldertje niet kunnen goedmaken. De heer VAN ES zeide dat er slechts twee wegen te bewandelen zijn. Ie. Of men moet aan de oevervoorzie ning niets meer doen en het aan de golven ten prijs geven, of men moet er een af doende verbetering aanbrengen. De heer VAN NIEUW AAL vroeg hoe veel de onderhoudskosten de laatste jaren bedroegen. De VOORZ. zeide dat zulks sterk wisselt en wel varieerde van f 135.tot f 657 per jaar. De heer VERMAAS was van oordeel dat men niet te schriel moet .aijn in de voorziening want anders wreekt zich dat binnen kortenj tijd weer. De heer A. DE VOS meende dat men B. eü W. wel .vrijheid kon geven een oever voorziening te ontwerpen, tot het bedrag waarvoor door werkverruiming crediet is verleend. Besloten werd, dat B. en W. deze spoe dig opnieuw zullen bezien en den opzichter kostenberekeningen te zuUeni laten maken en daarna de raad zijn beslissing te zul len laten nemen. Daarna sluiting. verdrijven ze veilig en vlug. 12 stuks SO el. REGLE3IENT OP HET HOUDEN VAN DEKSTIEREN IN DE PRO VINCIE ZEELAND. In het laatst van December is versche nen Prov. Blad no. 134, waarin door Ged. Staten van Zeeland is bekend gemaakt, dat bovengenoemd reglement op 1 Jan. '40 in werking treedt, met uitzondering van de art. 2, 11 en 12, die op 1 April '40 in werking treden. Misschien kan het zijn nut hebben voor onze lezers in Zeeland, dat reglement even in bespreking te nemen. In de Zomerzitting 1939 werd aan de Staten voorgesteld, bovenbedoeld regle ment vast te stellen. Het verzoek daartoe was uitgegaan van het Bestuur der Vereen, tot verbetering van het rundvee in Zeeland. Dat Bestuur deelde mede, dat in geen andere provincie naar verhouding zooveel fokvee wordt opgekweekt als in Zeeland, en het verwachtte, dat de rentabiliteit van de Zeeuwsche veehouderij er buitenge woon bij gebaat zou zijn, wanneer allj dek stieren van goede kwaliteit zijn, d.w.z. zelf goed gebouwd en afstammende van supe rieure ouders. Volgens het Bestuur voornoemd, moet op grond van ervaringen in andere provincies en het buitenland worden aangenomen, dat door verplichte keuring de kwaliteit van het mannelijk fokmateriaal zeer kan worden verbeterd. Verplichte reglemenltaire stierenkeurin gen, soepel uitgevoerd door personen, die de practijk der Zeeuwsche veehouderij ken nen, zTiUen dan ook geleidelijk de volgende resultaten kunnen opleveren. 1. Er zal een grooter vraag ontstaan naar geregistreerde stieren van stamboek en fokvereenigingsafstamming. 2. De stierenvereenigingen en particu liere stierenhouders, die zich moeite geven prima stieren te stationeeren, zulleuj er steun van ondervinden. 3. Er zullen veel meer stieren, die voor dekking worden gebruikt, onder de oogen van het publiek en van deskundige keur meesters komen. Dit werkt stimuleerend, als de keurmees ters de {ot hedeni gevolgde wijze van keu ren en toeUchten voortzetten. Om nu deze voordeelen te verwezenlij ken, wordt noodig geacht. a. De vrijheid van jongvee, opkweek moet door de verplichte stierenkeuring in geen enkel opzicht beperkt worden. Dus voor ieder volle vrijheid om een stier als stier op te fokken en te mesten. b. De vrijheid van den boer om. voor eigen vee dien dekstier te gebruiken, dien hij zelf verkiest moet niet worden aange tast. c. De verplichte keuring moet geen middel worden om alle stierhouders zoo vlug mogelijk te dwingen stieren aan te schaffen met aifstammingspapieren. Het reglement nu, dat leiding in deze zaak moet geven, bevat in hoofdzaak het volgende: Als beginbepaling geldt, dat het niet van toepassing is op jongvee, dat de leeftijd van acht maanden niet heeft bereikt. In art 2 wordt verboden andere dan volgens de voorschriften van het regle ment goedgekeurde stieren tot dekking te bezigen. Dit verbod geldt niet indien: a. stier en vrouwelijk rund tenminste 10 dagen aan denzelfden eigenaar behoo- ren; b. de stier definitief of voorloopig is ingeschreven in een erkend rundveestam boek, ofwel eigendom is van een erkende stieren- of fokvereenging. c. binnen, een afstand van 5 km. geen goedgekeurde stier beschikbaar is gesteld. [Tot 1 Mei 1941 geldt echter als over gangsbepaling 3 km.] In art. 3 wordt bepaald, dat iedere houder van een stier, welke in een Jongveeregis- ter van een stamboek of Fokvereeniging I is ingeschreven, waaruit dus de leeftijd te controleeren is, zoodra de stier 8 maan den is; en iedere houder van een stier wel ke niet is ingeschreven, zodra het dier 145 cm. borstomvang heeft gekregen, ver plicht is daarvan aangifte te doen bij het hoofd van de plaatselijke politie, onder me dedeeling of bij de stier wil laten keuren of niet. [Stieren bedoeld in art. 2 sub b moeten wel aangegeven, worden, doch behoeven niet gekeurd]. Ook het afschaffen of ster venj moet worden aangegeven. Art. 4 vermeld, dat elk jaar in Februari of Maart een, gewone keuring zal gehou den worden. Tusschehtijdsche keuringen zijn evenwel ook mogelijk op verzoek. Verder worden in dit art. de kosten van keuren geregeld. Op de gewone voorjaars keuring kost elk goedkeuringsbewijs slechts f 2. Art. 10 regelt, dat iedere houder van een goedgekeurde stier daarvan blijk moet geven door het aanbrengen van plaat op hek of bedrijfgebouwen, welk platen gra tis worden verkrijgbaar gesteld. Art. 12 regelt daarna, dat het verboden is, vrouwelijk rundvee te brengen of toe te latenl tot de stal; het erf of het perceel!, waar eeni' stier aanwezig is, dien niet Is goedgekeurd, noch een stier is als bedoeld in art. 2, sub b. In de niet besproken en nog volgende art. wordt geregeld hoe de keuring en de keuringscommissie er zal uitzien; wie met het toezicht op de naleving is belast enz. Zoo uit een en ander blijkt, wordt in de art. 2, 11 en 12, die eerst op 1 A,Pi^il in werking treden verboden een stier voor dekking te bezigen die niet is goedgekeurd In de andere art. wordt het voorschrift en de wijze van keuren geregeld, pie tre den nu op 1 Jan. in werking. Zoodoende blijft het geoorloofd tot 1 April a.s. alle stieren te gebruiken, maar dan zijn de voorjaarskeuringen voorbij, en mogen alleen goedgekeurde of wegens in schrijving in stamboek of het aan een stie ren- of fokvereeniging toebehooren van keuring vrijgestelde stieren worden ge bruikt. Moge nu waar zijn, wat Prov. Staten be doeld hebben met de vaststelling van dit reglement, dat het ten goede moge komen aan de Zeeuwsche rundveestapel. MIDDELHARNIS Zij, die wegens leveringen of verricht werk voor de gemeente over het afgeloo- pen jaar geld te vorderen hebben worden verzocht voor 15 Januari a.s. hun rekening ter secretarie in te leveren. Er wordt nogmaals aan herinnerd dat men zich aan een strafvervolging bloot stelt wanneer men bij verhuizing, ook binnen de gemeente, verzuimt hiervan tijdig ter secretarie aangifte te doen. Ten gevolge van den ijsgang op 't Haringvliet en Spui heeft de stoomboot Middelharnis haar route verlegd en gaat nu door het Voornsche kanaal. Op 10 en 11 Januari zal in Middel harnis en Sommelsdijk een collecte langs de hulzen worden gehouden vojor de Chr. MiUtaire te huizen. Gevonden: Een huissleutel. Terug te bekomen bij T. Hans, Spuistraat 118. SOMMELSDIJK De Wilhelmlnabrug dezer gemeente werd in de maand December ü.l. gepas seerd door 38 schepen. Tegen eenige personen is alöer pro cesverbaal opgemaakt wegens het neer- werpen van tarra op de Kaai. Gedurende het 4e kwartaal 1939 wer den ter gemeente secretarie 183 aanvragen ingediend tot het doen van een huisslach- ting. Van de lichting 1940 zijn voor deze gemeente 6 dienstplichtigen opgeroepen om op Maandag 5 Februari a.s. te Bergen, op Zoom te worden ingelijfd. De armenjbus die ter gelegenheid van het voltrekken van huwelijken op de trouwzaal is geplaatst heeft over 1939 op gebracht f 49.24. Woensda-g 10 Januari, a.s. des avonds 7.30 uur zal in Hotel Spee alhier jaarver gadering worden gehouden door de Ver- eeniging ingevolge de Landarbeiderswet. Gedurende de maand December 1.1. werden, alhier 4 kinderen geboren, 3 inge zetenen stierven, 15 personen vertrokken en 8 personen vestigden zich alhier. Huwe lijken werden niet voltrokken, Deze week wordt langs de huizen dezer gemeente een open schaal collecte gehouden voor de Commissie van verstrek king van brood en turf aan behoeftigen. HERKINGEN In de vacature van dhr. M. Melissant Jzn. is als bestuurslid van de Ned. Chr. Landarbeldersbond gekozen, de heer Ph. Logmans. Ged. Staten hebben de verordening tot heffing van een straatbelasting niet goedgekeurd. In 1940 zullenl voor de gemeente wer ken de volgende ambachtslieden: G. D. Ge buijs timmerman; J. v. d. Velde metselaar J. Karels schilder |eix A. Vijfhuizen smid. Het haven en kaaigeld gaf over 1939 een opbrengst van f 2648.55. De neerslag in December 1939 be droeg 36.3 m.m., tegen 46.5 m.m. in 1938. In het jaar 1939 bedroeg de neerslag 769 m.m. en in 1938 596,8 m.m. STELLEND AM A.s. Woensdagavond zal in de Chr. School Z.O. Achterweg vanwege de Chr. Landarb. bond een sprekende film worden gehouden. Zaterdagavond moest van C. van W een koe worden afgemaakt en. is vervoerd naar de noodslachting te Dirksland. Nu de dooi is ingevallen zal door de visschers weer getracht worden uit de haven te komen, en ter visscherij te gaan. Bij den correspondent der arbeidsbe middeling staan nog als werkloos inge schreven n.l. 37 landarbeiders, 23 visschers 2 grondwerkers, 1 schilder, 1 timmerman, 1 metselaar en 1 transportarbeider. In het afgeloopen jaar zijn op het gemeentesecretarie 208 aanvragen voor huisslachting afgegeven. De IJsclub Vooruit heeft j.l. Zater dag een hardrijderij op de schaatsen gehou den met hindernissen voor jongens en meis jes van 12 tot 16 jaar. De 1ste prijs van de jongens werd behaald door A. de Reus een heerenhorloge en van de meisjes A. van Erkelens een( armbandhorloge. OUDDORP De ijsbaan van de IJsclub" alhier bij de haven is Donderdag geopend, het ijs is goed berijbaar, doch door de Zondag j^l. ingetreden dooi is alle pret weer afgeloo pen. Door de Rijkspolitie is Zaterdag be keurd de smid R. ter .zïake overtreding Ar beidswet. Belanghebbenden worden er op ge wezen dat het, volgens art. 8 der paarden- wet 1939 verboden is een hengst van twee jaren of ouder te houden zonder in het be zit te zijn van een bewijs van aangifte. De aangifte moet geschieden bij het hoofd der plaatselijke politie. KORTRIJK, 6 Jan. 1940. Ciohorie: Met het Nieuwe jaar zijn de poteeringen vast ingezet en is de prijs van disponibe- le koopwaar gestegen op 117 fr. met ge reserveerde Verkoopers, Voor den oogst 1940 noteert nien 115 fr. Alvorens deze prijzen vast te stellen voor dit jaar wacht men op den uitslag aangaande de prijzen van de cokes in dezen zomer. De heer J. Westhoeve kwam tot de onaangename ontdekking dat zijn vollere door onbekende oorzJaak was opengegaan, tengevolge waarvan de zich daarin bevin dende waardevolle vjogels waren, verdwe nen. Slechts een 5-tal vogels konden door hem worden teruggevangen. NIEUWE TONGE - Tot bestuursleden van de landbouw vereeniging „Ons aller Belang" zijn geko zen de heeren P. v. Alphen, M. v. Zielst en C. Bakker. J.l. Donderdag ontstond in de woning van den heer H. v. Balen een begin van brand. Door spoedig optreden wist men er ger te voorkomen. Kleeding en meubelstuk ken werden door het vuur beschadigd. Door de gladheid van den weg viel de heer C. de Gast en brak daarbij enke le ribben. De heer M. Boogers kwam vorige w;eek tijdens zijn werkzaamheden zoodanig te vallen, dat hij zijn hand bezeerde en zich onder medische hulp moest stellen. De echtgenoote van J. O. is naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd, tot het ondergaan eener operatie. De heer B. Kruik heeft een woon huis staande aan het Weespad en bewoond door P. van der Vliet onderhansch ver kocht aan L. den Braber Wz. Bij den Correspondent der arbeids bemiddeling stonden Maandag j.l. 109 werkloozen ingeschreven, waarvan 97 land arbeiders, 4 schilders, 3 timmerlieden en 5 metselaars. Door het gemeentebestuur is aan A. Remus vergunning verleend tot het plaatseni van een motor met meerdere P. K. als voorheen tot het aandrijven van een uiensorteermachine. De volgende ambachtsheden komen in aanmerking in 1940 voor de gemeente te werken: Timmerlieden L. M. Dorsman Metselaar K. van Ree; Schilder H. van Gent, Smidswerk C. D. Birkhoff. Voor het armbestuur, timmerwerk Mosselman en Korteweg, Metselwerk, Joh. Oosters, schil derwerk H. van Gent. Smidswerk A. Ris- seeuw. MIDDELHARNIS De heer M. Langbroek onderwijzer aan de Groen van Prinstererschool is be noemd tot onderwijzer aan de Chr. U.L.O. Schojol te Eindhoven. Ds. L. den Boer, chr. ger. predikant te Arnhem zal Woensdagavond half 7 een bidstond houden voor den nood der tijden in de Chr. Geref. Kerk. De in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte voor noodlijdende kerken en perso nen heeft Jopgebracht f 17.82 en de collec te welke gehouden is op Oudejaarsavond heeft opgebracht f 62.38. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk de bevestiging plaats hebben van ambtdragers. De collecte welke gehouden is in de Chr. Geref. Kerk voor den eeredienst heeft ruim f 47.opgebracht. A.s. Vrijdagavond zal de Mannenvf r eeniging Calvijn in vergadering bijeenko men onder leiding van Ds. Blok. De heer A. Verduin zal een inleiding houden over de intocht in Kanaan. De maandelijksche collecte welke gehouden is in de Ned. Herv. Kerk ten ba te der kerk heeft opgebracht f 45.96. SOMMELSDIJK A.s. Woensdagavond 8 uur zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk al hier gelegenheid worden gegeven aan de personen die a.s. voorjaar belijdenis wen- schen te doen. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier namens de Jongelings- vereeniging „Jehova Nissi" optreden de WelEerw. Heer Ds. van Galen van den Bommel. Alsdan zal een collecte voor de J.V. worden gehouden. DIRKSLAND Als nagift voor de oogstcolleote werd in de Ned. Herv. Kerk een gift van f 100 gecollecteerd. Zoowel bij de Herv. als bij de Geref- Gemeente zullen deze week alle catechisa ties weder gehouden worden. Ds. J. V. d. Berg van Krabbendijke heeft voor het beroep naar de Geref. Ge meente alhier bedankt. De gehouden extra collecte in de Herv Kerk voor emeritus predikanten, weduwen en weezen bracht op ruim f 45.—. HERKINGEN De collecte in de Ned. Herv. Kerk gehouden voor noodlijdende kerken en per sonen heeft opgebracht f 7.85 en die voor Weduwen en Weezenfonds van de Ger. Bond f 9.55. De catechisaties bij de Ned. Herv. Gemeente zullenl Donderdag a.s. allen weer gehouden worden door Ds. v. d. Kooij Zij, die de belijdeniscatechisaties bij de Geref. Gemeente alhier wenschen te vol gen, kunnen zich hiervoor aanmelden, a.s. Donderdagavond kwart .voor acht uur in de consistorie. Gegadigden voor de betrekking kos ter, bij de Ger. Gemeente, kunnen zich tot en met Vrijdag 12 dezer aanmelden bij de scriba dhr. J. v. Kempen. STELLEND AM Donderdagavond zal in de Nat. Chr School ouderavond worden gehouden. NIEUWE TONGE De maandelijksche collecte in de Ned. Herv. Kerk heeft opgebracht f 23.35. OOLTGENSPLAAT Zij die in aanmerking willen komen voor bedeeling van goederen welke door de diaconie der Ned. Herv. Kerk beschikbaar worden gesteld, kunnen hiervoor aangifte doen a.s. Dinsdag in de consistoriekamer. Deze week zullen de catechisaties door Ds. Hiensch 'wederom op de gewone uren worden gehouden. SOMMELSDIJK Geboren: Herman, zoon van Jan Voge laar en Elizabeth Cornelia Donkersloot; Catharina Helena Ada, d. van Leenidert Cornells Klootwijk eni Anna Cornelia Lugt hart. HERKINGEN Loop der bevolking over 1939. 1 Jan. 1939 had onze gemeente 507 m. en, 514 vr. in totaal 1021 inwoners. Gebo ren 13 m en 10 vr. is 23 personen. Geves tigd: 22 m. en 35 vr. is totaal 57; Overle den 6 m. en 8 vr. levenloos 2 totaal 16. Vertrokken,: 25 m. en 30 vr. totaal 55; Het zielenaantal op 1 Jan. 1940 bedroeg 511 m. en 521 vr. in totaal 1032 inwoners OUDDORP Burg. Stand over de maand Dec. 1939. Geboren: Maartje Martijntje d.v. R. Akers hoek en K. Hoek; Cornelia d.v. J. K. Ven- neman en van J. Bakelaar; Marinus Cor nells z'.v. C. M. Roozemond en van N. Bos land; WiUielmina Pieternella d.v. J. van de Sande en A. Sperling; Gerrit z.v. KI. van Dain en van KI. Breen; Wilhelmina Johanna d.v. K. de Vogel en van J. C. y. d. Maas; Beuwlt, z.v. G. Tanis Cz. en; E. Verhage. Ondertrouwd: A. Rosmolen oud 32 jaren en Jac. Akershoek oud 34 Jaren.. Gehuwd: L. N. van den Houten oud 39 jaren, en KI. Ihrman oud 34 jaren; A. Ros molen oud 32 ji. te Sommelsdijk en J. Akershoek 34 j. Loop der bevolking over de maand Dec. '39 Vestiging: E. Breen uit 's-Gravenhage J. L. Roozemond uit Voorburg, Jac. Staal en echtg. uit Rotterdam. Vertrokken: W. van 't Hof naar Nieu we Tonge, H. Tanis naar Middelharnis; A. Lodder naar Bussum, Jac. Gebraad en ge zin naar Dalum; M. Troost en gezin naar Oude Tonge; J. Venneman naar Rotter dam. NIEUWE TONGE Bevolking. Geboren: Pieter zoon van Abr. Tijl eni J. v. d. Berg. Geboren; Jacob zoon van I. Noteboom en S. Hogerwerf. Vertrokken: W. Admiraal naar Heemste de en G. V. Erkel naar Ooltgensplaat. Getrouwd: Th. van Rossum 25 jaar en S. V. d. Ham 25 jaar. GOEDEREEDE Burg. stand over Dec. 1939. Geboren: Frans zoon van L. Soeteman en van P van Heest, Catharina dochter van J. Klein en J. Tanis. Tona dochtervan M. Groenendijk en A. van Huizen. Jan zoon van G. Non en, A. Bakelaar. Vertrokken: N. Rooi naar Middelharnis, G. Spruit en dochter naar Naaldwijk, Ingekomen: Joh. Orgers van Dirksland en N. T. van Gelder naar Eindhoven. staat van bevolking op 31 December 1939 637 mannen, en 617 vrouwen. Totaal 1254 In het jaar 1939 vermeerderde de bevol king door: Geboorten 9 mannen en 11 vrouwen totaal 20, Ingekomen 4 mannen en 9 vrouwen, to taal 13. Totale vermeerdering 13 mannen en 20 vrouwen, totaal 33. Daarentegen verminderde de bevolking door: Overlijden: 11 mannen en 4 vrouweh, to taal 15; Vertrek: 16 mannen en 28 vrou wen, totaal "44. Totale vermindering 27 mannen en. 32 vrouwen, totaal 59. Zoodat de bevolking op 31 December '39 telde 623 mannen en| 605 vrouwen, of in totaal 1228 personen. De bevolking verminderde dus met 14 mannen en 12 vrouwen, of 26 personen. Gesloten huwelijken 14. Ingeschreven echtscheidingen geen'. Elders geboren en alhier wonende 1 vr. Al hier geborenen elders wonenden, twee, 1 m. en 1 vr. Kindserkenningen geen. Elders overledenen elders wonende geen Elders overledenen alhier werkelijke woonplaats en wettelijk domicilie hebbende twee m. El ders overledenen alhier enkel wettelijk do micilie hebbende geen. Levenloos aangege ven kinderen geen. NIJVERHEIDSONDERWIJS RIJKSBEURZEN. De minister van onderwijs brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ouders of verzorgers van jongelieden met behoorlij ken aanleg, die niet geheel bij machte zijn, een opleiding aan een dagschool voor lager nijverheidsonderwijs te bekostigen, indien zij ter tegemoetkoming in die kosten gedu rende het schooljaar 1940-1941 voor een Rijksbeurs in aanmerking wensen te ko men, zich bij gezegeld verzooekschrift tot zijn Departement, afdeling N.O. kunnen Wenden. Deze ver.z;oekschriften moeten vóór 15 Februari worden ingezonden. Verkooping bij inschrijving ten ver zoeke van den Heer Jacob Tanis [z'ee- zicht] en consorten, van drie perceelen Bouwland onder Ouddorp, als: a. een per ceel bouwland te Ouddorp in den polder het West Nieuwland, in den Zwartenhoek nabij den Toren, kadaster Sectie A no. 607 groot 62 aren 20 centiaren of 1 Gemet 106% R.V.M.; b. Ben perceel bouwland te Ouddorp, In het Oude Nieuwland, aan den Noordweg, kadaster sectie B no. 624 groot 81 aren 20 centiaren of 1 Gemet 230% R.V.M, en c. Een perceel bouwland te Ouddorp, in het Oude Nieuwland aan Heintjesweg, kadaster sectie B nos. 94 en 626, samen groot 78 aren 60 centiaren af 1 Gemet 213y3R.V.M. De perceelen zijn dadelijk te aanvaarden Inschrijvingsbiljetten kunnen worden in geleverd tot en met Donderdag 18 Janu ari 1940, ten kantore van Notaris P. T. v. d. Berg. Het verschenen persbericht, waarbij zon der meer werd medegedeeld, dat de Tuinb teeltvergunning van landb.-bedrijyen bo ven 10 H.A. zal worden ingenomen, is door de Landb. Organis. en de belangheb bende landbouwers met verontrusting ver nomen. Zonder behoorlijk overleg, komt de Regeerings Comm. voor den Tuinbouw met dit besluit voor den dag. De bloembollen kweekers, wier bedrijif, toen het ging, geweldig werd uitgebreid, moeten thans met 50% beperken. Welnu, wat was mooier dan om na de grove tuin- houwprod. van de Akkerbouwbedrijven weg te halen en geve deze aan de bloem bollen kweekers. Men; had de tulnb. teeltverg. op de landb bedrijven met reeds meer dan 50% be perkt, de genadestoot moet nu volgen en men neemt gewoon? alles af. Ondanks dat er voor deze extensieve ge wassen een behoorlijk afzetgebied is en dat van dezïe producten heel weinig word doorgedraaid, maar dat er wel ruim f 1.500.000 aan fijne tuinb. prod, werd ver nietigd. Bovendien beweren) vele deskundigen, dat men in de bloembollen, streken deze producten niet verbouwen kan. En waar blijft men met onze hoogge roemde rechtszekerheid, zijn het niet mee- rendeel historisch verkregen rechten, die m,et één pennestreek worden vernietigd? Men snijdt een bron van onze economi-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 2