O1QWEEKBlADÖpGED.GR0nD5iAG v5ÖRDlZUID-H0ainZEEUW3CI1E EHATtDEn i i i i N.V. UITGEVERSMAATSCHAPPIJ „EIIANDEN-NIEÜWS" GEMENGD NIEUWS. Pachtzaken i De vooruitzichten voor 1940 12e Jaargang WOENSDAG 10 JANUARI 1940 No. 1107 OFFICIEELE CRISISPÜBLICATIES GemeeDteraad Ooltgeosplaat WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 19 35 O P <3 E N O M E N HET B LAD,,ONZE EILANDEN" - 18E JAARGANG UITGAVE VAN DRAISJtlA-vAN VALKENBüRq 'S-; '2rfiii»\vf/"—f ^"Zacht van smaak -prus to< W. A. DE BAKKER voor Handel, Bedrijf en Particulier niEuws AbonnementBPrgs 90 cent per 3 maandeabg vooruitbetaling. VeischSnt lederen Wocnsdas en Zaterdag 2 maal pti week. AfzonderlÜke Kummeit 5 oeni Buitenland Sguldoi pei 'jaat Adverientie«pq{s 20 cent p«r regel. Reclames 40 et.; Dienst* aanvragen en aanbiedingen van 1—6 tegels 80 et.; Boekmaan' Gevestigd te Middeliamis Prins Hendrikstr. 122 C Giro 167930 Postbox 8 Td. 17. 1 ^.^s^^ iq ceot per regel - Contracten belangtöfc lager, Bpcantoor voor Zeeland: St. Maartensid^k Markt, Telef. 69. Het jaar 1939 Is ondergegaan in een donkere nacht van jammer en ellende en gleed weg in de schoot der eeuwen. In on ze herinnering en in de boeken der histo rie zal het als met letteren van bloed worden aangeteekend, want het was een jaar van droefenis en rouw vanwege de oorlogsgruwel, die andermaal losbarstte over ons verdwaasd Europa. Terwijl de twaalf sombere klokslagen het einde van het rampjaar aankondigden, en een nieuwe onbekende toekomst zich ontsluiten ging, bulderden de kanonnen, ratelden de mi trailleurs, ontploften de bommen, gingen scheipenj naar de bodem der zee, kleurde de aarde zich met bloed, kermden de gewon den en was er geween in de huizen derge nen, die dierbaren moesten offeren aan den oorlogsgod. Welk een aanblik vertoont de ze wereld! Strijdende legerscharen, zuch tende volkeren, rookende en brandende steden, geheele landen veranderd in leger en! concentratiekampen en alle volken dor stend naar vrede en naar vrijheid; naar eer en. macht en land hunkerende dictators, die niet eerder schijnen te zullen rusten, voor ze hun eigen en andere volkeren, in de afgrond zuUert hebben gestort. Van de 2000 millioen aardbewoners zijn er 1200 millioen, die direct in de oorlogen betrok ken zijn en alle andere ondervinden in meerdere of mindere mate er de vreeselij- ke gevolgen van. Duitschland, Engeland, Frankrijk, Poleni Finland, Rusland, China, Japan, Britsch-Indië, Australië, Canada en Zuid-Afrika zijn in oorlog. Het is meer dan de helft van de bevolliing dezer we reld, die mannen en zonen naar de slagvelden heeft gezonden,- waar zij moeten strijden. óf voor de machtswaanzin hunner regeer ders óf ter verdediging van vrijheid en on- aifhankelijkheid. Onder deze omstandighe den! ging 1939 onder en begon het nieuwe :^aar. Wanneer wij staan bij het begin van een nieuwe jaarkring, vragen wij ons altijd weer af: wat zal dit jaar ons brengen? En thans is er voor die vraag zooveel te meer reden. Ofschoon de Europeesche oorlog nog slechts 4 maanden aan de gang is en nog steeds niet in volle hevigheid is losge barsten, doch de gevolgen ervan zich toch reeds in sterke mate gevoelen, ook voor ons Nederlanders. Het is dan ook geen wonder, dat voor zeer velen het parool thans luidt: vrede tot elke prijs. Daarom is de voornaamste vraag voor velen deze: zal 1940 ons de vrede brengen? Niemand Is uiteraard in staat, hierop antwoord te geven, zelfs de leiders der vol keren) niet. Wel kunnen we, de situatie overziende en dé menjtaliteit kennende, het wagen, enkele veronderstellingen, te maken, die een grootere of kleinere mate van waarschijnlijkheid bezitten. En dan moeten we er allereerst op wijzen, dat de vredespogingen van president Roosevelt, van Koningin Wilhelmina en Koning Leo pold en die van den Paus, welllpht ge steund door Mussolini, alle hopeloos mis lukt zijn, ondanks het feit, dat alle regee ringen en alle volkeren vurig naar de vre de verlangen. Hoe komt dat? Het antwoord is eenvoudig: Hitler wil wel vrede, heel gaarne zelfs, want hij moet toch zien, dat Duitschland op deze wijze ondergaat, maarhij wil een Duitsche vrede, d.w.z met behoud en con solidatie van Duitschlands positie in Cen;- traal-Eüropa, dus met behoud van Oosten rijk, Tsjechië en Polen, om van andere as piraties, als de koloniën, maar niet te spreken. En Engeland en Frankrijk willen evenzeer de vrede, die zij trouwens lang genoeg volgens velen te lang hebben bewaard, gaarne terug, maaralleen als de toestand in Centraal-Europa radi caal gewijzigd is, de door Duitschland ge annexeerde landen hun onafhankelijkheid hebben herkregen en het Hitler-regime is vernietigd. Het spreekt vanzelf, dat op deze diametraal tegengestelde grondslagen geen; vrede kan worden opgebouwd. Indien Engeland en Frankrijk terwllle van de vrede genoegen namen met een be stendiging van de huidige toestand en der halve geen herstel eisohten van de onaf hankelijkheid van Oostenrijk, Tsjechië en Polen, zou dit voor hen gelijkstaan met een volslagen nederlaag en een dusdanig geknakt prestige in de wereld, dat dit voor hen ten eenenmale onaanvaardbaar moet zijn. Een vrede op de grondslag van de status quo zou in wezen niets anders zijn dan de verheffing v^n Hitler tot dictator van het geheele Europeesche contivent. Alle offers, tot dusver door de Geallieer den gebracht, zouden nutteloos zijn ge weest, terwijl het nat. socialisme er een nieuwe aanmoediging in Zou zien om voort te gaan op de ingeslagen weg. Daarom be wijzen de staatshoofden, die als vredestich ters willen optreden, aan Engeland geen goede dienst, want een vrede, die het hui dige Duitschland met zijn regime intact laat, blijft volgens de Engelschen en ook vele anderen een permanente bedreiging voor de geheele wereld. Wie naar de toe stand Vóór de oorlog terugverlangt, moet vrede maken, wie echter van meening is, dat deze toestand onhoudbaar was, moet in de oorlog berusten en slechts over vre de spreken, als de voorwaarden, aanwezig zijn voor het scheppen van normale toe standen in Europa. Aldus luidt de thesis der Geallieerden. Anderzijds is een vrede, die de onafhan kelijkheid der geusurpeerde landen her stelt, voor de heerschers van Duitschland onaanvaardbaar. Niet omdat het Derde Rijk de door de Polen en. Tsjechen en Oos tenrijkers bewoonde gebieden beslist noodig heeft voor zijn levensbestaan of omdat deze aan de Pruisische cultuur totaal vreemde volken aan Duitschland zooveel genoegen bezorgen. Integendeel, het heeft er meer last van dan gemak. Maar ze zijn nu een maal het symbool geworden van Hitlers glorie en Duitschlands macht en moeten, vooral tegenover het binnenland de glori euze prestaties van het nat.-socialisme be lichamen. Voor een dictatuur is het daar om veel moeilijker dan voor een democra tie om concessies te moeten doen; immers staat of valt het prestige en, daarmee het bestaan van het regime ermee. Het ken merk van een dictatuur is, dat zij nimmer terug kan. Zij moet van de ééne machts- prestatie voortschrijden tot de andere. Komt aan die opmarsch een eind, dan is het met de dictatuur en den dictator ge daan. Ondanks de deplorabele toestand, waar in Duitschland ontegenzeggelijk meer en meer moet komen te verkeeren, schijnt men in dat land toch op een overwinning te rekenen en zal men niet bereid zijn de voorwaarden der Geallieerden in te willi gen. Ben| voor beide paptijen aanvaardba re basis Ts derhalve niet te vinden en daar om is er onder deze omstandigheden wei nig kans op vrede. Indien echter de oorlog de beslissing moet brengen,, zal deze nog heel lang kun nen uitblijven. Op het Westelijk front lijkt het vrijwel uitgesloten, dat daar een ba- slissing vallen zal, terwijl de zee- en lucht oorlog evenmin van doorslaggevende, be- teekenis kan zijn. Een overwinning van Duitschland kan uitgesloten worden ge acht; we zouden waarlijk niet weten, op welke wijze dit land over Engeland en Frankrijk zou moeten Zegevieren, We ver moeden, dat dit land rekent op een, nieuwe sensationeele wending in de internationa le verhoudingen, om daaruit munt te slaan Indien we echter de andere groote mogen,d heden, van welke Duitschland mogelijk hulp zou kunnen ontvangen, bezien, dan blijkt, dat deze aan instandhouding van eigen volksbestaan meer dan genoeg heb ben. Rusland is een kolos op leemen bee- nen. De Finsche oorlog leert, dat dit land nog precies als onder de Czaren een groo te oorlog niet kan doorstaan. De Gealllëer den. behoeven van de Sovjets niet zooveel te vreezen. En Japan is na een bijna drie jarige Chineesche oorlog aan het eind van zijn krachten. Indien het met Rusland tot een' ac- coord geraakt, zal het niettemin in zulk een uitgeputte toestand verkeeren, dat een samengaan dezer landen, weinig beteekent. Italië, dat tot dusver een zeer onbereken bare f actorvormt, schijnt erg anti-bolsje wistisch en zich niet te willen begeven in een verbond met Moskou. Het lijkt er nog niet op, dat deze vier landen, die in hun imperialistische politiek de rol van Enge land, Frankrijk en de Vereenlgde Staten willen overnemen, elkaar zullen vinden, of schoon ze ideologisch bijeenhooren. Mocht dit gebeuren - en vooral Duitschland zou dit gaarne zien dan zouden de verschrikkin gen van de oorlog van thans nog slechts kinderspel zijn, maar ook dan zien; we nog niet, dat Engeland en zijn bondgenooten het onderspit zouden moeten delven. Intusschen moeten we ons voorbereid houden op allerlei verrassingen, aangena me en onaangename. Niets wijst nog op vrede enl daarom zal men verstandig doen zich te prepareeren op een jaar van strijd en leed, van verarming en ontbering. Lar ten wij ons niet overgeven aan vredesil- lusies, die zonder grond zijn. Uit de wor steling der volkeren) kan van alles gebo ren worden; vooral wanneer de toestand in Duitschland wanhopig wordt, dreigt er voor Nederland groot gevaar, dat het na zi-bewind in zijn ondergang tenslotte an deren zal meeslepen. Het jaar 1940 2al ook voor ons land een gevaarlijk jaar zijn. want we zitten midden tusschen de belli- gerenten). Voor Nederland geldt daarom slechts één parool: de defensie zoo sterk mogelijk maken. Dat daaraan vooral de laatste 4 maanden geweldig gearbeid is, mag bekend worden geacht. Wat het nieuwe jaar ons te zien zal ge ven, is dus onzeker. Zal Finland onder gaan? Of zal de machteloosheid den Sov jets openbaar worden en alzoo Duitsch lands eenlge helper waardeloos worden? Zal de Russische expansie voortgaan en het conflict zich uitbreiden naar de Balkan of Turkije? En zal Italië zich dan tegen Rusland keeren? Wat zullen daarvan de gevolgen zijn voor Duitschland? Zal Japan de handen vrij krijgen in China? Het zijn altemaal factoren, die van groote invloed zullen zijn op het verloop van de strijd in West-Europa, maar waaromtrent geener- lei voorspelling kan worden gewaagd. Dit is zeker, dat we leven in een tijds gewricht, waarin nieuwe verhoudingen zich baanbreken en waaruit een nieuwe wereldorde te voorsohijn^al treden. Of de ze beter zal zijn dan de oude? Ze zal dit alleen kunnen zijn, wanneer het bolsjewis me is vernietigd, Duitschland zich te tevre den stelt met de aan dit volk rechtens toe komende plaats onder de zon, aan de voortdurende dreiging jegens de kleine landen een eind is gemaakt en alzoo ieder volk in rust en veiligheid leven kan om zich uitsluitend te wijden aan werken des vredes. De groote vraag is echter, of dit alles te bereiken is door middel van oor logsgeweld. De kans is zeer groot, dat ook zelfs een eclatante overwinning der landen, die voor dez'e idealen strijden, geen bevredigende oplossing brengen zal en dat uit de worsteling ,der volken een algemeene ruïne en een wereldchaos zal voortkomen. Steeds meer blijkt, dat de mensch zelve niet in staat is, eenj samenleving te schep pen, die beantwoordt aan de idealen van recht en gerechtigheid. De wereldregeer ders kunnen niets anders dan de verwar ring grooter maken. Doch hoog boven het wereldrumoer uit en dwars door de plan nen dè'r "grooten dezer aarde heen werkt de regeering Gods, welke volgens het raadsplan des Almachtlgen de geschiede nis der- menschheid voortleidt naar het einde. Alleen' deze regeering is volmaakt recht vaardig en goed. En daarom zij het onze bede, dat wij ook in donkere tijden en te midden van raadselachtige gebeurtenissen ons leven vooor tijd en eeuwigheid mogen stellen in de handen van Hem, die zich nooit vergist. NEDERLAND ONAANTASTBAAR AAN ALLE ZIJDEN. De Regeeringspersdienst meldt: Sedert eenigen tijd worden in buitenland sche persorganen) tendentieuze berichten, omtrent Nederland verspreid, in dier voe ge dat twijfel wordt gewekt aan Neder lands vastbeslotenheid om zich met alle krachten, waarover het land beschikt, te gen elke buitenlandschen aanval te ver weren. Naar aanleiding hiervan zij nogmaals, verklaard, ter voorkoming van alle mis rekening en, ter wegneming van verder misverstand, dat over Nederlands onaan tastbaarheid niet te onderhandelen valt en dat elke aanrander van het Nederland- sche grondgebied den meest hardnekkigen weerstand onzer wapenen zal ontmoeten, van welke zijde de aanval ook moge ko men. ZONDAU REED HET PRINSELIJK PAAR OP DE SCHAATS. Vertroklken omdat het ijs te slecht werd. Ondanks 4en dooi kwam Zondagmiddag toch nog het Prinselijk Paar naar Loos- drecht om te schaatsen. Nadat ongeveer een uur op de plassen was gereden, wer den de ijzers afgebonden. Het ijs was toen zeer slecht geworden en op sommige ge deelten niet meer te berijden. Ook Zaterdag hadden Prinses en Prins nog enlkele uren op. de plassen gereden. Zoowel Zaterdag als Zondag verschenen de Prins en de Prinses geheel onopge merkt in Loosdrecht. Thans werd de hof- auto niet geparkeerd bij het Plashuis, doch op een stiller gedeelte. Zaterdag werd het Prinselijk Paar ver wacht en toen stonden er 's middags nabij het Plashuis tientallen! amateur-fotogra fen en zelfs tal van amateur-filmopera- teurs opgesteld. Zij kwamen echter bedro gen uit, want het Plashuis werd niet aan gedaan. Het is wel indroevlg, dat de Dag des Heeren door Ons Prinselijk Paar zoo wordt ontheiligd. ERWTEN OP BON 10. Van Maandag 8 Januari a.s. tot Vrij dag 19 Januari zal bon tien der Rijksdis- *tributiekaart recht geven op 't koopen van een pond erwten of spliterwten. HERNUMMERING VAN MOTORRIJTUIGEN. Nieiawe wegenverkeerswet 1 April tn werking. Naar van de meest bevoegde zijde wordt vernomen is invoering van de nieuwe we genverkeerswet, zeker deze maand nog niet te verwachten. Als zeer waarschijn lijke datum van invoering wordt 1 April genoemd. Zooals men weet houdt deze nieu we rsgeling ook in de hernummering van motorrijtuigen, welke regeling zoo geleide lijk mogelijk zal worden uitgevoerd. Mins tens twee'jaar zal gemoeid zijn met de ver vanging van oude nummerborden door nieuwe. VERLOFSDISTRIBUTIEKAARTEN VOOR MILITAIREN. Militairen, die wegen(s ziekte of om an dere redenen na het eind van hun verlof niet luaar hun garnizoen terugkeeren, kun nen een verlofsdistributi^kaart krijgen. Om in het bezit van een dergelijke kaart te komen, ro.oeten zij zich wenden tot den commandant van hun legeronderdeel, en hem verzoeken, hun een verlofsdistributie- kaart, geldig voor zeven dagen, te doen toekomen. Tegen Inlevering van deze kaart wordt op een distributiekantoor rantsoenboekje 1 verstrekt, hetwelk bon nen bevat ter verkrijging van in distribu tie gebrachte goederen, in een hoeveelheid benoodigd voor één week. Na verloop van een week moet de aanvrage worden her haald. iT!!5f»SiS-S 's-Gravenhage, 6 Januari 1940. PRIJSVERSCHILLEN VLAS EN VLASPRODUCTEN. Van oifficieele zijde vernemen wij, dat van Maandag 8 Januari af voor vlas en vlas- productenJ bij uitvoer de volgende prijsver schillen zullen worden geheven: a. f 4.per 100 kg. voor ander dan geroot stroovlas; b. f 8.per 100 kg. voor geroot stroo. vlas; c. f 6.per 100 kg. voor onbewerkte lokken; d. f 12.per 100 kg. voor gezwingel de lokken; e. f 21.per 100 kg. voor snuit, waar onder begrepen hekelsnuit; f. f 29.per 100 kg. voor gehekeld vlaslint; g. f 21.per 100 kg. voor ander dan gehekeld vlaslint, ten aanzien waarvan door den exporteur vóór den( uitvoer aan de Nederlandsche Akkerbouwcentrale wordt overgelegd een schriftelijke verkla- i'ing van één der besturen van door den directeur dezer centrale aan te wijzen, ver- eenigingen!, dat het betreffende vlaslint af komstig is van vlas, hetwelk volgens de dauwroot-niethode is behandeld; h. f 30.per 100 kg. voor ander dan gehekeld vlaslint, ten aanzien waarvan door den exporteur niet een verklaring als bedoeld onder g wordt overgelegd. Voor transacties naar het buitenland welke vóór 7 Januari 1940 tot stand zijn gekomen en waarvan de schriftelijke opga ve vóór of op 9 Januari in het bezit dezer centrale is, gelde de prijsverschillen welke eenigen tijd geleden werden vastgesteld. Beheer en Administratie van vaste goederen Makelaardij Taxatie (Beëedigd) OUDDORP Vermogens- en Beleggingsbeheer. (Ook voor de Zseuwsche eilanden.) Dezer dagen kwam de ge meenteraad in vergadering bijeen; onder voorzitterschap van Burgemeester Slobbe Afwezig waren de heeren Noordijk en Jacobs. Na opening met gebed werden de notu len gelezen en vastgesteld. De heer A DE VOS maakt een kleine aanmerking op de notulen, welke in de no tulen van deze vergadering zal worden rechtgezet De VOORZ. deed mededeeling van een aantal ingekomen stukken welke door Ged. Staten waren goedgekeurd, verder van de goedkeuring van de begrooting van de gas fabriek dienst 1940, van de gemeenten Melissant en Goedereede bericht wie tot lid van het bestuur der waterleiding Wa-, ren benoemd. Procesverbaal van kasopname bij den ge meente ontvanger en boekhouder van het Armbestuur. Al deze^ stukken werden voor kennisge ving aangenomen). Van den heer A. Klein een verzoek ont vangen om ontslag als lid van de commis sie tot wering van schoolverzuim Het gevraagd ontslag werd verleend, ter wijl in de vacature zal worden voorzien nadat een nieuw hoofd aan de bijz. school zal zijn benoemd. B. en W. stelden voor na een daartoe in gekomen verzoek, een) lokaal van de school beschikbaar te stellen aan de afd. Flakkee van Ned. Bond van Boerinnen e.a. platte landsvrouwen voor het onderhoud van een kookcursus gedurende 6 weken, 1 les per week. De gevraagde vergoeding bedroeg if 0.60 per keer plus vergoeding van water en gasgebruik. Hiertegen was geen bezwaar, zoodat aan dit verzoek kon worden vol daan. De VOORZ. zeide dat van de zangveree- niging Advendo een verzoek was ingeko men om een uitvoering te geven gedurende 2 avonden in een lokaal van de o:l. school. De VOORZ. zeide dat dit verzoek eerst pas is ingekomen zoodat geen voorstel van B. enl W. ter tafel gebracht kan worden. De heer VAN GURP zou dit verzoek wel willen toestaan mits de zaal des 's avonds 10 uur otitrulmd is. De heer KREEFT zeide dat dit gelijk stond met het weigeren; van de zaal. De heer A. DE VOS was het daarmede eens. De VOORZ. zeide dat er mogelijk iets tegen was de vereeniglng onbeperkt het gebruik over de zaal te geven. De heer HOKKE stelde voor 12 uur te laten sluiten. Het voorstel Van den heer van Gurp kwam in stemming en. werd verworpen met 2 tegeni 7 stemmen. Voor stemden de heeren van Oostende en van Gurp. Daarna werd aangenomen dat het slui tingsuur werd bepaald op 12 uur. Aan het verzoek werd deswege voldaan. B. en W. stelden vervolgens voor aan te gaan een geldleening tot een maximum bedrag van f 130000.voor den) aanbouw van twee lokalen aan de bijz. school. De VOORZ. deelde mede dat 'het bedrag thans nog niet definitief bepaald kan worden:. B. en W. hebben verschillende aanbiedin gen gevraagd doch het valt momenteel niet mee een geldschieter te .vinden. Na overleg met de prov. griffie is een aanbieding ingekomen van de N.V. Mij. van Gemeenjtecrediet te Amsterdam in houdende een rentebepaUng van 4%% af- losbaar in 40 jaar en met een boete bepa ling voor verzwairde aflossing in de eer ste 5 jaar van 1%% en daarna van 1%. De VOORZ. zeide dat het college deze boete bepalingen niet welgevallig was, doch dat men thans moeilijk anders kan. Na eenige discussie werd dit aanbod aanvaard. Dan kwam in bespreking de oevervoor ziening van den kleinen Adriana Theodora polder. De VOORZ. zeide dat deze oevervoorzie ning reeds tal van jarenj een zorgen kind je van de gemeente is. Spreker zeide dat destijds aan werkverruiming een crediet gevraagd is voor de uitvoering van deze oevervoorziening. Na veel ambtelijk over en weer geschrijf is op dit verzoek thans door den Minister van Economische Za ken gunstig beschikt tot een bedrag van !f 14720.Dit bedrag is verhoogd in ver band met de verhooging van materiaalprij- zen in de gegeven omstandigheden. De oor spronkelijke raming van de kosten bedroeg f 13000.maximum. Aangedrongen wordt dit werk met ^poed en wel per 1 Februari a.s. aan te vangen. Dit geld kan verkregen worden tegen 1% lager dan de geldende rente tegen 2%% dus. Af te lossen,- in 25 jaar. Spreker zeide dat de oevervoorziening

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1