CtinWEEKfil/^ÖpGED.GRÜI1D6IAG vöÖRDËZUID-HOairiZEEl^^ EHAHDEn N.V. ÜÏÏGEVERSMAATSCHAPPIJ „EILANDEN-NIEÜWS" Adverteer regelmatig. Gemeenteraad OUDDORP Haar Spreuken 8, 12e Jaargang WOENSDAG 3 JANUARI 1940 No. 1105 OFFICIEELE CRISISPÜBLICATIES WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 19 35 OPGENOME N HET BLAD,,ONZEEILANDEN" - 18E JAARGANG UITGAVE VAN Ik roep tot de mensen, die het leven verwensen, die daar dolen langs poor ten en paden, die moedwillig Mjjn reden met voeten vertreden en him zielen met zonden beladen. Tot slechten en zotten, die liegen en spotten zal Ik spreken Mijn vorstelij ke woorden, in wijsheid en waarheid en wondere klaarheid, zoals zij die nimmer nog hoorden. Want Ik haat goddeloosheid en dui velse boosheid, niets verdraaids of verkeerds kan ik spreken. Mijn taal zullen wijzen als rechtmatig prijzen, 't Is him bij bevinding geble ken. Want hoger in waarde dan al wat de aarde aan zilver en goud en robijnen, bevat in haar schoot, is de tucht die hen noodt, door Mijn Licht zich te la ten beschijnen. De vreze des Heeren is afhankelijk Ieren te haten de hoogmoed en 't kwa de die niet afschrikt door schande en schade. In Mij wordt geprezen. Mijn Raad en Mijn Wezen. Ik ben het Verstand en de Sterkte ook doe Ik regeren de vorsten en heren, ofschoon Ik hun grootheid beperkte. Prinsen en koningen in heerlijke woningen zwaaien hun schepter uitsluitend door Mij; ook de rechters betuigen, terwijl zij zich buigen; de opperste Rechter, O Wijsheid zyt Gij! Die Mij teder beminnen zullen zeker gewinnen Mijn zalige liefde gestort in hun hart; die vroeg naar MJj vragen in hun jeugdige dagen blijf Ik immer nabij in bestrijding en smart. Alle schatten der aarde verliezen hun waarde bij Mijn rijkdom. Mijn vrucht en Mijn daghcht aanschouwt telt in waarde bij Mijn inkomst niet meer. Die Mijn Woord niet versmaden, niet verachten Mijn paden zal Ik eeuwige schatten doen erven; schoon hun lichaam verdwijnt als een bloem die verkwijnt hun gezaligde ziel zal niet sterven. Hun eindig bestaan doet onsterfelijk heid aan, zij zullen Mij juichend ont moeten hun geloof en vertrouwen wordt eeu wig aanschouwen als Ik hen als Mijn Bruid zal ontmoe- tèri. Vóór de oudheid der aarde Gods werken ontwaarde, was de Heere Mijn God en Mijn Vader, Die Mij zalfde tot Zoon voor Zijn heilige troon waar Ik al Mijn beminden vergader. Ik was reeds geboren vóór schijnsel kon gloren in de nacht van het donker heelal. Vóór er afgronden waren vol wrede gevaren of waterzware fonteinen in het dal. Eer de bergen zich vesten op 's werelds gewesten en er velden noch heuvelen waren. ja eeuwig te voren al was Ik geboren want bij Mij tellen dagen noch jaren. Toen God door de sferen de aardbol deed keren door Hem als een cirkel beschreven, was Ik daar als het Woord aan Wien alles behoort, door Wien allen bewegen en leven. Ik stond Hem terzijde om de stof te bereiden waaruit Hij de wereld zou bouwen, die op 's-Heeren verlangen den mens zou ontvangen en een weelde van rijkdom ontvouwen Toen Hij winden en wolken en peilloze kolken elk een vorm en vermogen bedeelde, was Ik immer in 't Licht van Zijn Heilig Gezicht waar ik blij, als een Voedsteriing, T\ r\ speelde. De Oude van Dagen, had een teder behagen in Mijn lust tot den mens die zou bcnoon die satan zou kiezen en Miin Iseeld zou verliezen en een weedom hem zou overstromen. Nu dan, luister naar Mij, gelukzaUg die Mijn wegen en wetten bewaren. Hoor de tucht en word wijs, voor het TT ^i^^ van Uw reis U met beving de dood doet ontwaren. C^elukzahg zijn zij, die maar horen immer wakende zijn zij aan Mijn poorten; me hun zonden betreuren aan de post Mijner deuren ais de vrucht hunner wedergeboorte. Want. zij die Mij vinden zijn 's Heeren beminden, zij hebben het Leven gevonden. Ik heb hen verworven; hun dood is gestorven, hun banden der hel zijn ontbonden. Maar, die tegen MJj zondigt en leugen verkondigt, doet geweld aan zijn eeuwig bestaan. Die Mij haten, bewijzen den duivel te prijzen; zij zullen de eeuwige dood niet ontgaan. Adriaan Leonard. IIATIDEri-IIIEUWS A.bonnement8prt|s 90 cent per 3 maandenbtJ vooruitbetaling. Verschjjnt lederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afaonderlijke rnumm^. 5 oeat - Buitenland 8 gulden per Jaar I Geyestigd te Middemami. Prin. Hendrikstr. 122 C Giro 167930 Postbox 8 TcL 17. Btjikantoor Toor Zeeland: St. Maartensdijk Marht, Telef. 59. Advcrtentie^jrys 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienst» aanvragen en aanbiedingen van 16 regels 80 et.; Boekmaan* kondiging 10 eent per regel Contracten belangrijk lager. Ofschoon wy In ons Nleuwjaarsnum- mer bekend maakten, heden Woens dag niet te verschijnen, werden vvij door grooten toevloed van adverten ties, genoodzaalkt dit nummer toch te doen uitkomen. Bedacti'8 en Admjinistratle. CGr zelfs het zilver en goud dat het or, komien. "aar Mij; s-Gravenhage, 30 December 1939. SCHETSEN VAN KALVEREN. Zooals reeds werd bekend gemaakt, ia de gewichtsgrens, boven welke kalveren van een Indentitelts-bewijs voorzien dienen te zijn gesteld op 140 kg. v. de maanden No vember en December 1939 en 160 kg. voor Januari 1940. Alle kalveren, welker gewicht in de ge noemde maanden beneden de daarvoor ge stelde grens ligt, kunnen derhalve geduren de die maanden zonder Indentiteltsbewijs worden aangehouden, In verband hiermede en tevens met het oog op het feit, dat de landbouwcrlsls-or- ganisoties in deze buitengewone omstandig heden met werkzaamheden overbelast zijn, is besloten tot nader order op de toewijzin gen voor 1940 geen kalveren en/of ossen te doen schetsen. De aandacht wordt er nog op gevestigd dat de ingevolge de toewijzing van ossen voor 1940 aan te houden mannelijke dieren ook onder de gegeven omstandigheden bij een gewicht van 250 kg. of meer gecastreerd dienen te zijn. De schetsing van kalveren op de toewij zingen voor 1939 zal normaal voortgaan met dien verstande, dat aangifte tot schet sing in leder geval vóór 1 Januari 1940 moet zgn geschied. Indentiteltsbewijzen voor dieren, welker gewicht bij aangitEte boven de genoemde schetsgrens is gelegen, worden slechts te gen het verhoogde tarief uitgereikt. NIET TE WARM STOKEN! In den vrinter moet men ervoor op passen, in de kamer te hard te stoken. Het is dwaasheid 3 winters bij een tempartuur van bijna 25 graden Celslus in de kamer te zitten, zooals maar al te vaak gebeurt. Men bedenke slechts, dat men s zomers 25 gr. Celsius heet vindt en dan heeft men nog wel dunne kleeren aan. De hoogste temperatuur, die In een ver warmd vertrek mag heerschen. Is 20 gra den Celslus, doch als normale temfperatuur geldt 18 graden. Juist door dit voortduren de verblijf in te warme kamers worden zooveel menschen overgevoelig voor koude en daardoor vatbaar voor allerlei winter- ziekten. EXAMENHUMOR, De School met den Bijbel geeft een paar merkwaardige voorbeelden van het onbe grepen leeren der lagere schoolbevolking. Bq een jaartallen-repetitie in een vijfde klasse schrijft een jongen: Willebrord. eer ste bioscoop te Utrecht. Een ander noemde als bekende kerkhervormers Luther, Albert He.ijn, Zvrtngli, Volgens den schrijver heeft prof. Caslmlr verteld, dat bij het axamen voor het middenstandsdiploma op de vraag: Hoe komt een wet tot stand? ten ant woord is gegeven: Eerst maakt de minister de wet en daarna gaat hij "op de flets naar! de Raad van State. Bij nader onderzoek bleek, dat de candidaat had bedoeld, om ad vies. Maar In zijn aanteekenlngen had hij. op de fi«t« ereschreves. i Openb'are raadsvergadering op Vrijdag 22 Deo. 1939, des v.m. 10 uur. Tegenwoordig alle leden. De yoORZ. Burgemeester Geleedst opent de vergadering met gebed, waarna de notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken: Verslag wering van schoolverzuim over 1939. Er is meer ver zuim dan andere jaren, het wordt door de Commissie abnormaal hoog geacht, wat men wijt aan het halen en pellen van gar nalen. Er waren 48 ongeoorloofde verzui men. Zij zouden gaarne een betere oplossing zien voor het garnalenpellen om het school verzuim te beperken. B. en W. hebben dit bekeken; zij zullen met de pelbazen over leggen om te zien of er iets aan is te doen 2. Vaststelling gemeente begroting 1940 De commissie heeft bestaan uit de heeren Hameeteman, Koek en T. Tanis. De heer HAMEETEMAN rapporteert namens de commissie. De begrooting in in komst en uitgaaf f 91692.05 met een on voorziene van f 2802.18, adviseeren zij goed te keuren, behoudens enkele opmerkingen. Waar ereen raadsbesluit was de kosten aan leg electrlciteit voor de gemeente-woningen van Dr. v. d. Borg, Traas en Braber te rug te eischen, stellen zij voor dit niet te- doen en zoo te laten. Bij de uitgaven stelt de commissie zich tegen een verhooging van f 150.salaris van de heer Kapteijn, bovendien wil zij de post salaris duinopzichter f345-schrap pen, omdat zij meent dat het politieperso neel haar taak niet voldoende benut, daar aan «ea dw v«ldwacht»ra «en bijbaan zal worden gegeven van gemeentebode. Zij mee nen dat de ifunctie strandopzlchter door het polltie-corps kan worden waargenomen. Zij stellen zich verder tegen verhooging vergoeding politiehond van,f 15.op f 25- Zij vereenigen zich wel met de verhooging van het salaris van dhr. Trimpe van f 900- op f 1000.wegens extra distributie-werk zaamheden, mits wanneer het laatste ver valt, het salaris op het oude wordt terug gebracht. De VOORZ. dankt den rapporteur en de commissie. Allereerst wijst spr. op de kos ten electrlciteit In de woningen van Dr. v. d. Borg, Traas en Braber, en zegt dat deze bij de aanvaarding van hun ambt wel gezegd zijn, zoo en zooveel huur moet U verwonen, zonder daarbij te zeggen ook de 5 procent voor aanleg electrlciteit te moe ten betalen. Besloten wordt met alg. st. dit voortaan niet meer te vragen. Dan gaat de commissie niet accoord met f 150.verhooging van ambtenaar Kap teijn. Spr. zet uiteen, hoe die verhooging tot stand is gekomen. De heer Kapteijn heeft hem gezegd, dat hem rioor de raad was beloofd, dat bij zijn huv\''elijk zijn sa laris zouworden herzien. Spr. heeft het daarom op de begrooting geplaatst. Spr. heeft de notulen nageslagen, waar uit blijkt, dat bij een verhooging van f 1500.op !f 1600.hem deze f 100.niet werden verleend, daar de raad dit liever bij zijn huwelijk deed. Later is hem wel die f 100.gegeven, maar om andere reden. Aan de belofte is nooit voldaan, waarom B. en W. voorstellen zijn wedde van f1600 op f 1750 te brengen, omdat B. en W. dit voor een 1ste ambtenaar een billijk salaris vindt, temeer, daar het levensonderhoud stijgt. De heer KOEK herinnert zich niet dit

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1940 | | pagina 1