CmWEEKBiADopGED.GD0nD51AG vööÖKZUID-HOainZCEUWSCHE EHATtDEn N.V. üiïGEVERSMAATSCHAPPU „EILANDEN-NIEUWS" Naar een Bolsjewistisch Europa Provinciale Staten van Zuid-Holland De „Graf Spee" ver nietigt zichzelf. 12e Jaargang WOENSDAG 20 DECEMBER 1939 No. 1102 WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD ..ONZE E ILAND E. .4" - IS^JAAGANG UITGAVE VAN DOODELIJK ONGELUK MET EEN KARABIJN. HET LÊVeNS'l.lCHTJE PAT DREtGT UIT TE GAAN l ttjè l/On TUftFÖ A^-Ce4feH In tijd van oorlog zullen zoowel mili tairen als burgers gewond worden. Het bloed van 100,000 mannen en vrouwen zal noodig zijn om het leven van de gewonden te redden. Het Nederlandsche Roode Kruis orga niseert den bloedtransfusiedienst over het geheele land. Meldt U aan als bloedgever bij de Plaatselijke werfcommissie of bij het Secretariaat van de Centrale Commissie Prinsessegracht 27 te 's-Gravenhage. Steunt met een bijdrage op giro 291564 van den Penningmeester te Overschie. Aboimementspriis 80 cent per 3 maandenby vooruitbetaling. Verschijnt iederen Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afzonderlflke Bumnien 5 ceal Buitenland 8 gulden per "jaar GeTesügd te Mlddelhaxnis Prins Hendiikstr. 122 C Giro 167930 Postbox 8 Tel. 17. Bijkantoor voor Zeeland: St. Moartensa^jk Marbt, Telef. 69. Advertenticprjfs 20 cent per regel. Reclames 40 et.; DiensM aanvragen en aanbiedingen van 16 regels 80 et.; Boek«3an« kondiging 10 eent per regel Contracten belangrUjk lager. Nu de oorlog ruim 3 maanden aan de gang is, blijkt meer en meer, dat er zich in de loop van dezte ontzettende krijg all»"-- lei niet tevoren verwachte complicatie, zullen voordoen, waardoor het doen van voorspellingen een-zeer gewaagde onderne ming wordt. Aanvankelijk meenden Enge land en Frankrijk te moeten rekenen op een strijd tegen Duitschland en zijn asge- noot Italië. Reeds na enkele weken bleek, dat de stukken althans voorloopig, anders kwamen te staan. Italië Uet tot dusver zijn vriend alleen vechten, doch in de plaats van Mussolini deed Stalin steeds meer van zich spreken. Na een twintigjji- rige rust tegenover het buitenland kwam de Russische kolos in beweging, daartoe in de gelegenheid gesteld door de ommezwaai van de Duitsche politiek, welke Rusland in de kaart ging spelen. Het eerste optre den van de Russen gold Polen, dat op een buitengewoon laffe wijze werd aangevallen in de rug, toen de Duitschers het verzet reeds gebroken hadden. De kleinste helft van Polen werd bij Rusland ingelijfd en men is thans ijverig bezig dit gebied te bolsjewiseeren. Met Litauen, Letland en Estland werden zoogenaamde pacten van wederzijdsche bijstand gesloten. Van vrij willigheid van de zijde dezer kleine Bal- tische staten was uiteraard geen sprake. In de practijk komen deze pacten hierop neer, dat Rusland zoo noodig de militaire en maritieme bases dezer landen te zijnen bate Ivan exploiteeren en alzoo de Oostzee kan beheerschen. Hetzeïfde wilde Stalin m--*- ■^inland doen. Dit kleine land van nog get t millioen inwoners is evenwel niet vaii i>:,an zijn onafhankelgkheld prijs te ge ven en verdedigt zich tegen de Russische aanvallen met een bewonderenswaardige moed, kalmte en volharding. Het laat zich echter aanzien, dat dit kleine, dappere volk tegenover de geweldige overmacht het op de duur niet zal kunnen bolwerken. De groote vraag is nu, wat uit dit alles zal geboren worden. Veel meer dan bij de aanval van Duitschland op Polen is thans de geheele wereld diep verontwaardigd over de schandelijke aanval der bolsjewis- ten op een vrij en beschaafd en godsdien stig volk en over de schijnheiligheid der argumenten, welke Moskou aanvoert. Van alle kanten komen de blijken van sympa thie, niet het minst uit Amerika. Maar wat zal dit arme land eraan hebben, al neemt men over de geheele wereld reso luties aan, waarinRuslands optreden wordt veroordeeld, al stuurt men geld en ambu lances erheen, al wordt Rusland uit de Volkenbond gestooten en al gaan er wat vrijwilligers heen om te helpen? Dit alles zal weinig baten. Want het Russische le ger moge van militair oogpunt uit be schouwd, van inferieure kwaliteit ziJn, wat reeds in menige oorlog gebleken is, de bes te officieren mogen in de groote „zuive ring" enkele jaren geleden het leven heb ben gelaten, ten slotte is toch de over macht te groot. En daarom is de verwach ting niet ongegrond, dat ook Finland ten prooi zal vallen aan het bolsjewisme. Eerst half Polen, daarna de Bajüsche Staten straks Finland gebolsjewiseerd. Zoo staat deze wereldpest van het godloo- zendom, zoo staan de legers van de Sov jet, wier regeerders God niet vreezen en geen mensch ontzien, voor de poorten van Noorwegen, Zweden, Duitschland, Honga rije en Roemenië. Z,ullen zij daar halt hou den? Dat zal afhangen van de ontwiklte- ling der gebeurtenissen in Midden- en West-Europa. Italië schijnt een doordrui gen van het bolsjewisme op de Balkan niet te zuilen dulden, maar wat zal Duitsch land doen? Vormt het huidige Duitschland een bolwerk tegen het bolsjewisme? We hebben het nimmer geloofd. Hoe hemels breed het verschil en hoe peilloos diep de kloove moge schflnen tusschen nationaal- socialisme en bolsjewisme, wij hebben steeds de overtuiging gehad, dat er maar één stap is van het één naar het ander. En vooral wanneer Duitschland onder de eco nomische dinik van de Geallieerden ineen stort, zal het naar alle waarschijnlijkheid een zware strijd hebben te voeren tegen een bolsjewiseering van buiten- en van bin nenuit. Dit is zeker, dat Stalin de huidige oor log tusschen Duitschland en de Geallieer den expoiteert voor de imperialistische doeleinden der Sovjet-Unie en niet het minst ook voor de bevordering van de bols jewistische wereldrevolutie. Indien deze oorlog lang moest duren, werden de oor logvoerenden zoodanig uitgeput, dat een financiëele en economische ruïne met als gevolg revoluties onvermijdelijk waren. En in dat troebel water wil Stalin visschen. Dit is geen denkbeeldig gevaar, al moge het op het oogenblik schijnen, dat het com munisme in zeer vele landen weinig betee- kent en de wereldopinie zeer antipathiek ertegenover staat. We leven in een wereld, waarin alles wankelt en velen losslaan van hun princlpiëele fundamenten. Er heerscht ook op geestelijk en politiek gebied een chaotische verwarring, zelfs onder dege- die zeggen van Christelijk beginsel te Wanneer predikanten zoover uit de rs geraken, dat ze lid worden van de N.S.B, of deze gunstig gezind zijn, hoe zal het dan zijn met degenen, die niet of nau welijks onderwezen zijn in de Schriften. En als we zien op de millloenen, die in 't ge heel geen godsdienstig beginsel hebben, op de regeerders der volkeren, voor wie de Christelijke moraal onbruikbaar is in de internationale verhoudingen, dan kan er weinig verwachting zijn, dat men terug keert tot de goede weg, maar moet veel eer bange vrees ons hart vervullen, dat we aan de vooravond staan van een totale geestelijke en politieke omwenteling, die het gevolg zal .zijn van deze aorlog, hoe de uitslag ook moge zijn. Welk weerstands vermogen hebben de groote massa's, die met God en Christus gebroken hebben, te gen de propaganda der godloozen, indien deze intensief op Midden- en West-Europa zal worden gericht? In het Engelsche Hoo- gerhuis werd verleden week de opmerking gemaakt, dat een gebolsjewiseerd Duitsch land een enorm wereldgevaar beteekent. En inderdaad is dit juist. Want wat is een bolsjewlsatie van een volk? De arme Russen kunnen ervan meepraten. Het beteekent: dictatuur van een kleine club terroristen, staatsslavemy der arbei ders, uitmoording der intellectueelen en der bezitters, uitroeiing van kerk en gods dienst uit het openbare leven, verbanning der geloovigen naar concentratiekampen met als einde een ellendige dood, een ver armde boerenstand, die van de eene hon gersnood in de andere valt, een stage on zekerheid en angst voor de Gepoe, een ge demoraliseerde jeugd, een duivelsch spion- nagestelsel en nog veel meer vreeselgke dingen. Als Europa daaraan ten prooi moet vallen, is de ondergang^ van het Avondland gekomen. Het voortdringen van Rusland schept dus een nieuw probleem. En het Is waarlijk geen wonder, dat men zich ook in Engeland afvraagt, of een nederlaag van Duitsch land niet tevens overwinning van het bols jewisme zal zijn. Zoo ja, dan is er niets gewonnen, maar alles verloren. Men kan echter begrijpen, voor welke moeilijkheden men bij een bevredigende oplossing van dit probleem komt te staan. Eenerzijds komt men voor de vraag: moeten Engeland en Frankrijk om de wereldtrloniif van het bols jewlsme te voorkomen dan vrede sluiten met Hitler, zoodat deze van de dwangpo sitie, waarin Europa geraakt, kan profi- teeren en ongestoord zijn agressies kan voortzetten? En anderzijds stelt zich de kwestie, of een overwonnen Duitschland van het bolsjewisme kan worden gered. De re geeringen der Geallieerden zullen voorloo pig wel allen rekenen met de vaststaande feiten. Dat Duitschlands overweldigings- polltek een eind moet nemen, staat voor hen vast. Dat Duitschland bolsjewistisch zal worden, niet. En daarom is ook een spoedige vrede niet te verwachten. Deze schijnt slechts mogelijk, als Duitschland, mede met het oog op eigen positie en het bolsjewistisch gevaar, .aijn tot dusver ge voerde politiek radicaal wilde wijzigen en dienstbaar maakte aan de opbouw van Europa op een basis van vrede en wel vaart. Indien dat gebeurde, zou inderdaad de gansche wereld zich verheugen en wa re tevens voor een goed deel de oplossing ->nden van de geweldige problemen, die i. thans opdringen en was ook aan de op-iarsch van het bolsjewisme een onver biddelijk halt toegeroepen. VREEMDE VLIEGTUIGEN BOVEN ONS LAND. 's-Gravenhage, 18 Dec. De regeeringspers- dienst meldt: In den loop van Zondag zfln op verschil lende tgdsstlppen boven het midden en Oosten des lands enkele verspreide vreem de vliegtuigen, welke op zeer groote hoog te vlogen, waargenomen. De vliegtuigen hebben ons rechtsgebied verlaten, nadat gestegen waren en zij ook herhaalde ma len van den grond af onder vuur genomen waren. Toen de 23-jarige ongehuwde dienst plichtige H. L. uit Soerendonk, te Erp (N.-Br.) zijn karabijn wilde schoonmaken ging het wapen af. L. werd in het hoofd getioffen en was onmiddellijk dood. Onder Voorzitterschap van den commis saris der Koningin, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, hebben de Prov. Staten j. 1. Dinsdag vergaderd. Aan de orde was wijziging algemeen polder-reglement, wijziging verordening Drinkwaterleiding Zuid-Holland, Tertiair wegenplan en Reglement provinciale wegen. Aan de orde was een prae-advles van Ged. Staten omtrent verschillende adres sen tot wijziging in het reglement op de provinciale wegen. De heer VONKENBERG (A.R.) zeide, dat, wanneer een weg wordt aangelegd, het publiek belang natuurlijk in strijd komt met het privaat belang. Het eerste belang moet dan voorgaan, maar met het tweede moet zooveel mogelijk rekening worden ge houden en dient behoorlijk omschreven te zijn. Wat die omschrijving betreft, deze is bij het rijk beter dan bij de provincie. Waarom wordt de rijksregeling niet aan vaard Ged. Staten zeggen, dat zij vergun- nigen voor op het tijdstip van de overne ming van den weg reeds aanwezige uitwe gen nimmer weigeren Spr. gelooft het graag maar waarom geeft de provincie niet een nauwkurige omschrijving van de rechts positie opdat de menschen weten waar ze aan toe zijn. De Ingezetenen mogen niet afhankelijk zijn van de billijkheid van de administratie bij de toepassing. De heer J. C. DIEPENHORST (A.R.) sloot zich aan bij den vorigen spreker. De heer NELEMANS (C.H.) sprak in gelijken, geest. Bij overneming van de we gen had men ook de verkregen rechten moeten erkennen en spr. ondersteunde het betoog van den heer Vonkenberg, waarin deze op een betere rechtspositie aandrong. De heer SCHILTHUIS (V.D.) heeft met verbazing kennis genomen van de meening van de meerderheid der commissie uit deze vergadering, die over dit onderwerp heeft gerapporteerd. Spr. toonde, aan, dat be langhebbenden onder de rijksregeling er niet beter aan toe zijn dan zij, die onder de provinciale regeling vallen. Practlsche bezwaren bestaan er hier niet en de theo- rethische bezwaren kunnen den toets der critiek doorstaan. Spr. kan zich geheel ver eenigen met de toepassing van gedeputeer den der provinciale verordening. De Voorzitter heeft daarna de vergade ring verdaagd. Uitwegen voor de Provinciale wegen Woensdag werd voortgezet de behande ling van het praeadvles van Gedeputeerden voor de uitwegen naar de Provinciale we gen, welk praeadvles is uitgebracht als antwoord op eenlge adressen van belang hebbenden. De heer Rooy (lib.) is niet te spreken over de desbetreffende provinciale veror dening. Hij herinnert er aan, dat de Kroon een provinciale (Limburgsche) verordening niet verbindend heeft varklaard wegens het ontbreken van een schadevergoedingsclau sule, Spr. dringt aan op erkenning van het recht van uitweg en wanneer dit recht niet erkend kan worden op een schadever goedingsregeling. Mevrouw De Ru y ter (s.d.) heeft uit de stukken de overtuiging gekregen dat hier van onbillijke behandeling geen spra ke is. Zij vermag niet In te zien, dat de rijksregeling meer rechtszekerheid biedt. De Mer geopperae bezwaren hebben op spr. heel weinig indruk gemaakt. Spr. bepleit ten slotte een schadevergoedingsregeling analoog aan het desbetreffende artikel van de rijksregeling. De heer Gardenier (s.d.) meent dat bij wijziging van den uitweg de kosten daar van door de provincie moeten worden ge dragen en niet door den houder van de ver gunning. De heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) verdedigt het provinciale reglement en de verordening en sluit zich aan b^j het betoog van gisteren van den heer Schilt- huis. De heer Kedde (comm.) wenscht aan vulling van de verordening opdat zooveel mogelij.k aan de verlangens van belang hebbenden wordt tegemoet gekomen, in het bijzonder van hen, die een zeker ge bruiksrecht hebben verworven. De heer De Bruin (Ged. Staten) brengt hulde aan den heer Schllthuis voor diens glashelder betoog, waarbij spr. zich geheel kan aansluiten. De provinciale regeling heeft haar bruikbaarheid voldoende aange toond en voor aanvaarding van de rijksre geling gevoelt spr. niets. Aan erkende ver kregen rechten wordt niet getornd. De heer Vonkenberg (a.r.) repliceer rende, dient een motie in, waarin Gedepu teerden worden verzocht, nader in overwe ging te nemen of en hoeverre de rechter van de bij deze kwestie berokkenen nadei bij verordening kunnen worden geregeld. De Staten, Gehoord de besprekingen naar aanlei ding van de verzoekschriften, betreffende de provinciale regelingen ten aanzien van particuliere rechten in deze materie; Overwegende, dat de rechtszekerheid vor dert dat, zooveel practlsch mogelijk de re gelen, waarnaar conflicten tusschen pu bliek en privaat belang worden geregeld in deze heele materie (en alzoo ook die welke zich bg de lintbebouwingsregelen voordoen) bij verordening dienen te worden vastgesteld. Verzoekt Gedeputeerden Staten nader in overweging te nemen of en in hoever bij algemeen geldende regeling de rechten der bij deze kwesties betrokkenen volledig kun nen worden vastgesteld, door wijziging of aanvulling der betrekkelijke verordeningen. Vonkenberg. J. C. Diepenhorst. J. Rooy. F. A. Neelemans. H. van Rossum. De heer Schllthuis (v.d.) herhaalt in het ,kort hetgeen hij gisteren heeft betoogd Spr. kan zich met de voorgestelde motie niet vereenigen. Mevrouw De Ruyter (sd.) handhaaft haar meening, dat de rechtszekerheid in de rijksregeling niet grooter is dan in de provinciale regeling. Zij acht de motie niet op haar plaats omdat daarin het systeem wordt veroordeeld. Door de S.D.A.P. werd de volgende mo tie Ingediend: De Staten, van de Provincie Zuid-Holland verzoeken Gedeputeerde Staten te overwe gen of in het Reglement op de Provinciale wegen kan worden opgenomen een rege ling analoog aan artikel 9 van de Verkeers wet tegen de Lintbebouwing. Chr. A. de Ruyter de Zeeuw P. Gardenier. J. Spronkers. W. Drees. L. A. Donker. (Artikel 9 garandeert den eigenaren van en andere zakelijk gerechtigden op gron den ingeval van intrekking eener vergun ning voor een uitweg of bij het stellen van nieuwe voorwaarden voor zulk een vergun ning een billij,ke tegemoetkoming uit 's- Rijks schatkist in het nadeel dat zij lijden indien en zoover zij daardoor onevenredig zwaar worden getroffen en met dien ver stande dat die bepaling niet geldt indien de gelegenheid wordt geopend tot het verkrij gen van een uitweg van gelflken omvang op een parellelweg.) De Voorzitter heeft daarna de erga- dering geschorst. Na heropening van de vergadering mo- tievert de heer Drost (11b.) zijn hou ding t.a.v. de belde moties. Hij is voorstan der van de motie ingediend door mevr. de Ruyter c.s. en tegenstander van de motie ingediend door den heer Vonkenberg c.s. De heer de Bruin (ged. staten) zegt dat het college van Ged. Staten tegen de motie van mevrouw de Ruyter geen be zwaar heeft en, haar overneemt. Hij ont raadt aanneming van de andere motie. Gestemd wordt over de motie-Vonken- berg, die met 43-26 wordt verworpen. Het prae-advies van Ged. Staten wordt z.h.s aangenomen. Al werd de motie Vonkenberg c.s. ver worpen, toch is nu bereikt, dat een belang rijke verbetering kwam in het bestreden ar tikel van het Regl. op de Prov. wegen. De verbeteringen zijn deze: In het antwoord van Ged. Staten op het rapport der wegencommissie (waarvan ook ondergeteekenden lid is) hebben Ged. Sta ten reeds de volgende toezeggingen gedaan Ie. De vergunningen voor de bestaande uitwegen behoeven niet uitsluitend ten na me van den verzoeker gesteld te worden maar kunnen ook voor zijne rechtverkrg- genden gelden." Hiermede wordt tegemoet gekomen aan het bezwaar dat bö overdracht van den eigendom ten behoeve waarvan de uitweg dient, opnieuw vergunning moet worden gevraagd. 2e. Wijziging van de tweede voorwaar de waarop vergunning wordt gegeven in ongeveer deze voege: indien een weggedeelte waarop de uit weg aansluit opnieuw moet worden gewij zigd of verlegd zal ook wijziging of ver legging van den uitweg op kosten der Pro vincie geschieden." 3e. Door overneming van de motie van Mevr. de Ruiter-de Zeeuw zal bij ophef fing van een vergunning een schadevergoe ding gegeven worden. Bovendien kwam uit de besprekingen naar vorendat recht voor uitmonding van riolen enz. na 30 jaar door verjaring verkregen wordt. DRIE GEWELDIGE ONTPLOFFINGEN BETEEKENDEN HET EINDE. Gezagvoerder en 'beöiannlng op weg naar Beunos Aires. Kapitein Langsdorff, gezagvoerder van het Duitsche Pantserschip „Admiraal Graf Spee" heeft Zondagavond om 7.25 u. plaatselijke tijd, d.i. ongeveer 11 uur 's- avonds onze tijd, zijn oorlogsbodem door middel van een lading dynamiet tot zinken gebracht, even buiten de vaargeul tusschen Montevideo en Bueunos Aires. De Duitsche legatie heeft medegedeeld, dat kapitein Langsdorff op de ambassade een schrijven heeft achtergelaten, hetwelk het vermoeden bevestigt, dat hij geheel al leen met zijn schip dacht te zullen omko men, volgens het parool: „Een Duisch ge zagvoerder blijft op zijn schip." Latere be richten melden echter, dat hij er het leven heeft afgebracht en op weg is naar Buenos Aires in Argentinië. Vóór de „Graif Spee" Zondagavond de haven van Montevideo verliet, waren reeds 700 opvarenden, de ouderen en de gehuw den van boord gegaan en overgenomen door het Duitsche vrachtschip „Tacoman", hetwelk zich gelijktijdig met het oorlogs schip naar buiten begaf. Ongeveer een half uur voordat de „Graf Spee" werd tot zinken gebracht werden zes sloepen uitgezet, waarin de overige le den plaats namen. Kort daarop weerklon ken drie zware explosies; kapitein Langs dorff had zijn woord waar gemaakt, dat hij Zondagmiddag gesproken had:: „Indien ik niet erin slaag, door de blokkade van Engelsche oorlogsschepen heen te breken, zal ik mijn schip vanavond laten zinken," De Duitsche gezagvoerder zou volgens het D.N.B, zijn besluit hebben genomen, omdat de regeering van Uruguay hem niet den noodlgen tgd zou hebben toegestaan, om zgn bodem behoorlijk in zeewaardl- gen staat te herstellen. Commandant en bemanning naar Buenos Aires. Volgens Reuter waren de commandant en het overgebleven deel van de beman ning van de „Graf Spee" in de booten ge gaan, alvorens dit schip aan de vernieti ging werd prijsgegeven. De correspondent van de „New-York Ti mes" te Montevideo, die zich op het dak van zgn hotel bevond, zegt te hebben ge zien, dat kapitein Langsdorff en andere officieren in de booten het militair saluut brachten, toen hun schip in de golven ver dween. De correspondent bericht verder, dat ka pitein Langsdoitff op een electrische knop drukte toen, de zon onder de horizon ver dween en de lucht hierdoor gloeiend rood gekleurd was. Het geheele schouwspel scheen onwerkelijk. De electrische knop

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1