Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden Buitenland Voor onze Jongens en Meisjes 1. edel 2 3. 4 5 6 7 8. 9 10 11. g a s t 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 r o X X X X X X X X X r o X X X X X X X X X X X u w u w zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo-verkoudheids-balsem, hiermede 's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en 's morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40 et. Doos 30 et. Dampo-bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 et. Dampo-neusdmppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. Flacon met druppelspuitje 60 et. Uw waarborg: 't Komt van Mijnhardt! anderd worden. Er is door verschillende Ge meenten al op gewezen. Weth. V. NIEUWENHUIJZEN: Er zijn plaatsen waar wel vijf looncontracten zijn. Daarom is de norm van werkverschaffing aangehouden. Er is niets aan te verande ren. De heer MOL stelt voor te vragen, dit te wijzigen, minstens volgens looncontract en de inkwartiering er af. De heer ABRAHAMSE vraagt hoeveel personen, er voor in aanmerking komen. De Voorz. antwoordt van 190, alles valt er on der. Dhr. Abrahamse deelt aan de mee ning van dhr. Mol. De VOORZ.: Het werkverschaffingsloon is 22 en het contractloon 23 cent. Weth. V. NIEUWENHUIJZEN: Er is voor de gedachte van Mol iets te zeggen. B. en W .meende dat er niets aan is te doen Spr. zou willen dat hij er die ristrictie aan verbond, dat gevraagd werd het loon, neer gelegd in het contract dat de meeste leden telt. Dan kan hij zich er mee vereenigen. Aldus zal het worden gevraagd. Schrijven van de Ned. Vereen, van Lucht bescherming, (reeds besproken in de verga dering van 5 Sept.) waaruit blijkt dat geen vergoeding behoeft te worden betaald, bij oorlogsgevaar, dan alleen in allernoodzake lijkste gevallen. De heer ABRAHAMSE vraagt wanneer de menschen zich vrijwillig voor de Lucht- bescherming geven, en ze doen een ongeluk op, zijn ze dan ook verzekerd? De VOORZ.: Dan zijn ze voor rekening van de gemeente. Persoonlijk is spr. verder van meening, dat, wanneer door de Lucht- bescherming vaste posities moeten worden ingenomen, hiervoor moet betaald, hoe dan ook. Anders zou dit tot onbillijkheid lij den. Dat is het standpunt van B. en W. Het college van B. en W. wordt machti ging verleend, de zaken de Luchtbescher- ming betreiffende te regelen. Wegens ontslagname van dhr. A. M. v. Dijke is als raadslid benoemd verklaard dhr. W. Noordhoek, welke zijn benoeming niet aanneemt. Ook dhr. J. v. Dommelen en dhr. v. d. Ree niet. De Burgemeester heeft zich volgens de kieswet tot de lijst van de heer de Ruiter gewend en benoemd dhr. P. C. Noordhoek, welke deze benoeming aanneemt. De geloofsbrieven worden nagezien door de heeren Mol en Abrahamse welke tot toelating adviseeren. Hiertoe wordt beslo ten. Schrijven Parket Proc. Generaal over de arrestanten lokalen, houdende opdracht tot verbetering, electr. verwarming en licht, aanbrengen electr. bel, luohtverversching enz. Betreffende deze opmerkingen zegt de VOORZ. dat deze verbeteringen, zooals voor geschreven gemakkelijk kunnen worden aangebracht. Wordt goedgevonden. Ontheffing vrije- en ordeoefeningen, O. L. Scholen (vak j.) zal door Ged. Staten weer voor een jaar worden verleend. Verkiezing commissie tot wering van schoolverzuim voor de Openb. Scholen. Gekozen worden na gehouden stemming de heeren L. J. v. d. Ende (6), van Bende- gom (5) Stouten (6) A. van Oeveren (5) A. Giljam 5 stemmen) Voor A.J.-Polder de heeren van Dijk (6) Jan Neele Cz. (6) J. H. van Hoeve (5st.) Voor distributielokaal wordt aangewezen een lokaal der O. L. School. Het Rijk be taalt 85 pCt. in de huur. De huur Is f 1.^ per week. Volgens de distributiewet mag de beloo ning en aanstelling distributieleider gere geld worden door de Burgemeester. Spr. heeft het geregeld naar het gemiddelde uit omliggende kringen. (Brabant en Tholen) Aangesteld is de volontair ter secretarie J. J. Schot, op f 10.— per week. St. Phi- lipsland is een aparte kring op zichzelf. Dit behoeft goedkeuring van den Raad, waartoe wordt besloten. Wijziging begrooting 1939. Wordt aan gebracht en goedgevonden. Namens B. en W. doet de VOORZ. een mededeeling van een werkobject bij A. Wjsse, n.l. het spitten van bouwland waar bij 12 personen zijn tewerkgesteld. Later kunnen er misschien meer aan werken. Het is een proef. Het Rijk subsidieert 90% Het is eigenlijk omzetten van grond. Nog is er een object van A. Mol voor het verleggen van een dreef, waarvoor de aanvrage is gedaan. De heer MOL las in het ,ElIandennieuws' een raadsverslag van Bruinisse dat er een object was aan de Slaakdam. De VOORZ. heeft dat ook gelezen. Hij heeft de Inspecteur gevraagd, of een ande re gemeente van een object uit onz;e plaats kan gebruik malten. Meegedeeld is, dat het voor verhooging en verzwaring is van de Slaakdijk, waar ook onze werkloozen aan kunnen tewerkgesteld. De objecten die aangevraagd zijn voor Wisse en Vogelaar, daarover is nog niets vernomen. RONDVBAAG. De heer MOL zegt, dat het de gewoonte is, dat de 3 saamwerkende bonden een schrijven richten tot de gemeente over de kolentoeslag enz. Hij heeft dat gemist. De VOORZ.: Het was er niet. Het blijft echter hetzelfde als verleden jaair met de regelingen. De heer MOL heeft bij geruchte verno men, dat er hier een kookcursus zou ge houden worden, wat f 5.onkosten zou- meebrengen. Spr. zou die kosten willen verdeelen, als de gemeente ze niet voor haar rekening neemt. De VOORZ. licht deze zaak toe en zegt dat vorig jaar een lokaal disponibel is ge steld voor dit doel. Enkel arbeiders-vrou wen mochten die cursus gratis volgen. Er waren ongeveer 15 meisjes en vrouwen uit groote gezinnen. Het nam toe, er waren tenslotte 28 deelneemsters. Er werd ook les gegeven in herstellen van oude kleeren ena Nu is die cursus afgeloopen, de wijk zuster spande zich hier erg voor. Zekere Mej. Vos zal de leidster worden inplaats van Mej. Reijm. Waar nu ook een cursus gegeven wordt in koken, brengt dit eenlge kosten mee, van 2 a 3 cent per persoon. Spr. vindt het geen bezwaar dat die'enkele cent door de deelneemsters wordt betaald. De heer MOL meende, dat de. leden voor de niet-leden moesten betalen. De VOORZ. zegt, dat die niet in den bond zijn, staan voor zichzelf. Spr. kan het nader regelen met de genoemde leidsters. Voor de gemeente is het wel geen groot bedrag, maar vele kleintjes maken één groote. De heer MOL zegt, dat bij de geboorte van Prinses Irene f 100.is uitgedeeld onder de armlastigen; verleden jaar is dat veranderd, boven die f 100.nog f 200. dus f 300.uit te deelen aan de armlas tigen door het Burg. Armbestuur. Het jaar is bijna ten einde. De VOORZ. zegt, dat besloten is nu die f 100.uit te deelen. Nu komt U m«t nog eens extra f 200.dus f 300.Spr. vindt het niet ad rem dat zoo voetstoots in te dienen. Waar moet die post gevonden wor den? Volgens het reglement van orde dient dit eerst schriftelijk te worden in gediend. De heer MOL stemt dat toe.. Maar ver leden jaar waren wij als B. en W. blij, dat het voorstel uit den Raad kwam. Niets is er nu veranderd, dan alleen dat het le vensonderhoud is gestegen. De menschen zijn er slechter aan toe. De VOORZ. adviseert hem zijn voorstel schriftelijk in te dienen, tenzij dat de Raad anders beslist. Weth. VAN NIEUWENHUIJZEN deelt de gedachtengang ,van den Voorz. We moe ten voorzichtig zijn. Het voorstel Mol is verleden jaar genomen, naar aanleiding dat er met geen lijst zou gecirculeerd worden in de gemeente. Nu is dit ernstige belang er niet zoo als verleden jaar. De verdien sten zijn werkelijk grooter dan verleden jaar. Spr. wil er in Februari nog eens op terug komen. De heer MOL repliceert dat de inkomsten niet hooger waren. November was boven dien een regenmaand met veel verlet. Spr. zal er zich bij neerleggen, zal schrif telijk indienen al gelooft hij dat zijn voorstel niet veel kans zal hebben. Hij zou het oude systeem van een lijst dan maar weer willen. Weth. DE RUITER is ook voor een te gemoetkoming, De inkomsten zijn z.i. hoo ger dan verleden jaar wat de Voorz. be aamt. In de maand Februari wil Weth. de Ruiter dit punt nogmaals bezien. Dan sluiting. De Volkenbond is deze week in verga dering bijeengekomen en de draagwijdte van zijn besluiten is nog niet te peilen. Rusland is niet ter vergadering gekomen. Allereerst nam de Bond het besluit zoo wel aan Rusland als aan Finland te ver zoeken, direct de Tijandelljkheden te staken en onder toezicht en advies van den Bond over vrede te onderhandelen. Finland heeft dit voorstel aanvaardt Buslan4 geweigerd. De Finsche afgevaardigde Holsti heeft een krachtig pleidooi gehouden en gevraagd Finland niet alleen te steunen met aanmoe digende woorden, maar met daden. Met te Geneve genomen besluiten zonder meer, kan Finland niets uitrichten tegen de Rus sische moderne wapens. Daarom hoopte hij dat de sympathie der geheele wereld, z!ou worden omgezet in practischen steun. Finland geeft zijn kostbaarste goed, n.l. züjn bloed en daarom moet nu de Bond zijn plicht durven doen. Er is nu een ontwerp klaar gemaakt, waarin Rusland wordt aangewreven het ver drag met Finland zonder geldige reden te hebben opgezegd en onrechtvaardig Finland te hebben aangevallen. Op ieder Volkenbondslid wordt nu een dringend beroep gedaan Finland materieelen en humanltairen steun te verleenen, en zich te onthouden van die maatregelen, welke dat land zou den kunnen schaden. Als de courant verschijnt zal de Bond hierover hebben beslist. Of het besluit nu veel zal uithalen, zal de tijd moet leeren. Het is maar de vraag, wat er onder materieelen steun wordt verstaan. Krijgen de Finnen binnen een week b.v. een paar honderd vliegma chines, dan zouden zij als er piloten voor zijn, hieraan nog Iets kunnen hebben. Ook moderne wapens, kunnen de Finnen helpen. Blijft de steun bestaan alleen in geldzen dingen en roode kruis hulp, dan zlullen de Finnen, al waardeeren zij hetgeen wordt gedaan, toch bitter teleurgesteld zijn. Wij zijn alweer een week verder en ieder is vervuld over de moed waarmee de Fin nen strijden. Op alle fronten bieden zij hun Veel ster keren vijand manmoedig het hoofd. Moe ten zij terugtrekken vanwege de over macht, dan heeft dit in zulk een volmaak te orde plaats, dat het front zijn gevechts waarde blijft behouden. Steeds wordt ge vreesd, dat hier of daar een gedeelte zal bezwijken onder den sterken druk, maar tot nog toe heeft het niet plaats gehad. De totale verliezen der Russen worden geschat op 22.000 man 1800 Russen zijn gevangen genomen en 144 tanks werden vernield of veroverd. De Finsche verliezen worden geschat op 1200 man. Het groote verschil zit hierin, dat de Russen en massa aanvallen, en de Finnen deze aanvallen, krachtig weten af te slaan Zou hier of daar een linie worden door broken, dan zijn de Russen in het voordeel. In het Noorden van het land moeten de Finnen wijken. Een der Duitsche Vestzakkruisers de Admiraal von Spee is slaags geraakt met de drie Britsche krui sers „Ajax," „Achilles" en „Exete." De Britsche kruiser Exeter werd zooda nig beschadigd, dat het schip slechts lang zaam kon varen en den strijd moest opge ven. De Duitsche kruiser Admiraal van Spee is zwaar beschadigd in de haven van Mon tevideo (Zuid-Amerika) gevlucht. Er waren 30 dooden en 60 gewonden. Volgens de regelen van het internationa le recht mag het schip 24 uur in de haven vertoeven. De kruisers Ajax en Achilles houden voor de monding van de haven de wacht. Het koopvaardij schip de „Bremen" is vei lig te Hamburg aangekomen. Het schip is opgemerkt door een Engelsche duikboot, welke het schip echter niet heeft willen torpedeeren, zonder waarschuwing. Waar schuwen ging niet, vanwege de vliegmachi nes. Wel meldt de Engelsche admiraliteit dat diezelfde duikboot een Duitsche kruiser en een onderzeeër heeft getorpedeerd. De Britsche torpedojager „Duchess" is in aanvaring gekomen met een ander oor logschip. De torpedojager is gezonken en van de 145 manschappen zgn er slechts 23 gered. Het Engelsche parlement heeft weer vergaderd en een kleine oppositie heeft Zich tamelijk geweerd. Betoogd werd dat Duitschland teleurge steld is door het optreden van Rusland en Engeland nu hiervan gebruik moest maken om met Hitler vrede te sluiten. Lord Halifax noemde het een ongeluk kig debat, omreden het in het buitenland een verkeerden indruk zou kunnen maken. Het Engelsche volk is één, en wil Hitler een vrede, die werkelijk vrede voor Europa beteekent, dan is Engeland direct bereid, maar zoo niet, dan zal het de rechtvaardi ge oorlog eendrachtig met zijn bondgenoo- ten voortzetten. Het Fransche parlement heeft in tegen stelling met hetgeen w^ hierboven schre ven een rede van minister Beynaud langdurig toegejuicht. De minister deelde mede, dat de Fran sche Franc aan het Engelsche Pond ver bonden was, gedurende den oorlog en tot zes maanden na het sluiten van den vrede. Wanneer Engeland en Frankrijk gemeen schappelijk iets doen, in belang van den oor log, dan zullen de kosten gedragen worden drievijfde gedeelte voor Engeland en twee- vijifde gedeelte voor Frankrijk. De minister vsril niet de weg op van in flatie, maar wil de Franc op peil houden. De beurskoersen stijgen regelmatig, een be wijs dat vertrouwen wordt gesteld in het Fransche geld. Zweden heeft een nieuw ministerie ge kregen. Vier ministers zijn heengegasin en door anderen vervangen. Onder de ministers welke zign afgetre den behoort ook de zoo zeer bekende mi nister van buitenlandsche zaken. Sandler. Gedurende de laatste maanden, keert de Duitsche pers zich nogal heftig tegen Zwe den. Al wordt ontkend dat het aftreden niets met die schrijverij te maken heeft, toch is het zeer opvallend, dat in deze zorg volle uren, welk,e Zweden nu doormaakt, een zoo bekende minister als Sandler, nu zijn ontslag heeft genomen. Er is nu een coalitie regeering, voor meerdere éénheid in het parlement, in deze moeilijke tijden. Volgens de regeeringsverklaring zal de buitenlandsche politiek geen vrtjziging on dergaan. BESTE JONGENS EN MEISJES! Eerst moet ik een klein drukfoutje uit de vorige opgave verbeteren. Voor de laatste letter van ,,de oudste mens van de we reld" moest niet staan 38, maar 39. Wel licht dat jullie 't zelf al begrepen hebben. Nu komt het nieuwe raadsel. Het is No. 2. V V Hier zien jullie 22 woorden. Links en rechts van de hokjes met kruisjes komen woorden te staan op de volgende wijze. (De woorden 1 en 11 gelden hier voor niet.) We be^nnen met 2: daarvoor wordt ge vraagd (links) een woord van 5 letters, zo dat de laatste letter het kruisje in het hok je is, En 2 (rechts) is een woord van 5 letters. Waarvan de beginletter de letter in et hokje is. Zo moet het bij al die woorden, behalve 1 en 11. De gevraagde woorden zijn dus woorden van 5 letters, en de laatste letters van de linkse vormen de beginletters van de recht se woorden. Ik denk, dat het nu voor elk wel duidelijk is. Nu volgt de omschrijving. LINKS: 2. land tot waar Ahasveros' rijk zich uit strekte. 3. broer van Abram. 4. naam van het verbannene (Jeriho.) 5. betekenis van „Irene." 6. vader van Henoch. 7. zoon van Obed (Matth. 1.) 8. dal, deur der hope (Hosea.) 9. zoon van Noach (zonder h.) 10. zoon van Aaron. 11. is reeds ingevuld. 12. plaats vanwaar David Jeruzalem ver sterkte (1 Kron. 11.) 13. plaats in Juda (1 Sam. 17.) 14. zoon van Ner (1 Sam. 14.) 15. man naar Gods hart. 16. plaats met eikebossen, waar Abram woonde. 17. woestijn. 18. koning van Israël, zoon van Remalia. 19. plaats in het land Simear (Gen. 10.) 20. omschrijving van de naam Jehovah. 21. bijbelboek genoemd naar een vorstin. 22. plaats waar Paulus drie jaar heeft ver toefd. RECHTS. 2. profeet. 3. koning van Syrië (Jes. 7.) 4. wandelde met God. 5. vriend van Job. 6. man naar Gods hart. 7. Woonplaats van de waarzegster in Sauls tijd. 8. fontein (2 Sam. 18.) 9. vijand der Joden (Nehemia.) 10. koning van Juda. 11. is ingevuld. 12. naam aan Samaria gegeven (Ezech. 23.) 13. dorsvloer waar David heeft geofferd, 14. uitverkorene in den Heere (Rom. 16.) 15. afgod van de Filistijnen. •16. dal waar de verspieders een tros drui ven afsneden. 17. zoon van Aaron. 18. koning van Tyrus ten tijde van David en Salomo. 19. man waarvan Abraham de akker kocht. 20. plaats waar Baal-Zebub gediend werd (2 Kon. 1.) 21. bijwgf van Saul. 22. hemelbode. Zijn deze woorden goed, dan vormen de letters op de kruisjeslijn een bevel van den Apostel Jakobus, dat iedereen dient op te volgen, maar dat we van nature niet kun nen. Dit raadsel werd ingezonden door Lena Verhage, St. Philipsland. Nu zal het tijd worden voor een paar brieven. Het raadsel heeft veel ,van onze plaats moeten innemen. Marietje L., Nieuwe Tonge. Tot hier toe heb ik nog geen mijn horen ontploffen. Vijfentwintig jaar geleden ver schillende keren. Ik heb nu weer voorraad van raadsels. Dat van jou is ook goed. Toch blijft er meestal nog veel werk voor mij over aan zo'n ingezonden raadsel: ik moet alles na gaan, of er geen vergissingen in zijn en of de omschrijvingen deugen, enz. Adri T. v. G., Ooltgensplaat. Het_ doet me genoegen dat je prijs zo meegevallen is. Mijn kinderen vrillen zo'n dag ook graag iets hebben. Toch is het geen tijd ervoor om veel geld eraan uit te geven. De centjes zijn .zö hard nodig voor andere dingen, die noodzakelijker zijn. Je raadsel is denkelijk wel te gebruiken. Wanneer het geplaatst wordt weet Ik nog niet. Bertus S., Middelharnis. Was het ook al een reuze-verrassing Ik ben erg blij dat de prijzen zo mooi worden gevonden. Ik begrijp dat het eten blijft staan zolang het pakje nog niet open is. Het ingezonden raadsel is wel te gebrui ken, hoor! Je moeder wordt er vriendelijk voor bedankt. Bep S., Middelhamis. Jij kon de mooie borduurdoos dus als een verjaringsoadeautje beschouwen. Fijn, hé? Dat raadsel in potlood kan ik best ont cijferen, hoor! Zó is het al moeite genoeg voor de goe de zaak. Stina den E., St. Maartensdijk. Bedankt voor je raadsel, hoor! Maar nog even geduld, ik heb er nog meer, die ook een plaats moeten hebben. Met het vele water is het erg geweest. Eén dag moest iko oit planken leggen om op straat te komen. Dien meester ken Ik niet. Wou je dat ik bij al de kinderen een avondje op visite kwam van de vsrinter? Maar meisje, dan zou ik wel rentenier moeten zijn, om overal heen te kunnen gaan. De kinderen zitten overal verspreid. Marietje G., Botterdam. Is je nichtje al weg? Het is altijd ge zellig, nietwaar, als er eens iemand in huis is uit een ander gezin. Dan hoeift er geen Oom-Ko-werk- te zijn om de tfld door te kunnen brengen. Aat en Pie van K., Middelharnis. Het gezegde: „Twee kunnen vaak meer dan één," komt bij het raadselen vooral wel uit. 't Is een gezellige bezigheid om inet z'n beiden de raadsels op te lossen. De oorlog komt elke dag maar vreselijk nieuws brengen, hè? Hoe lang nog? Jij gaat al best schrijven, Pie! Netjes en vlug» Leendert M., Sommelsdyk. Is de reis naar de „dubbele familie" al achter de rug? Heb je 'tin die grote stad naar je zin gehad? Je schrijft me volgende keer er maar eens over. Ik denk dat je zusje van mij ook niet bang zal zijn; ik ben nog niet eens zo ge kleed als Sinterklaas. Adri P. B., Oud Vossemeer. Dat plaatsje in riesland is voor mij ook onbekend, hoor! Het is een leuk werk, dat correspondeeren. Vooral tussen kinderen uit zulke provincies. Dan is 't nog leerzaam ook. Wat is b.v. een slikgraver? Dat laat je zo'n Fries toch wel eens haarfijn uitleg gen, zeker? Leuke dingen verklap jij weer wel aan mij, hè? Betje van L., Nieuwe Tonge. Die Sinterklaas van vorig jaar verklapte zich dan wel. Als je sommen laat maken dan begrijpen de kinderen al gauw dat het een meester is, want die mensen plagen de kinderen altijd met sommen, nietwaar? Heb jij niet op de lijn geschreven? Kind? hoe kon dat? Er waren, niet eens lijnen. Adri de J., Bruinisse. Jij ma^ best met ons mee gaan doen, hoor! Je bent hartelijk welkom, 't Is flink, dat je meteen al de oplossingen hebt opge stuurd. Ik hoop dat je 't gauw gewend wordt by ons. Nu komen de namen der PRIJS WINNERS: Jannie Breur, Middelhamis. Truus en Henk Bosman, St. Philipsland Jans Struijk, Melissant. Johs. W. de Oeus, Herkingen. Voor een troostprijs komen in aanmer king: Aatje de Geius, Herbingen. Aart Dubbeld, Middelhamis. A. P. Bevelander, Oud Vossemeer Leendert Melissant, Sonunelsdijik. Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 5