Gemeenteraad Middelharnis Ruwe, Roode handen ■if BLUE BAND BLUE BAND Gemeenteraad St. Phi Vaststelling Gem. begrootirg 1940. Algemeene beschouwingen van den heer v. d Slik en dhr. Koppelaar. Terugblik op de Verkiezingen. /- r Pi||i|||;i|||||l||il|;^^ Maak hem bestand legen de werkelijk heid van het leven. Geef hem nu niet alleen voldoende voedsel, maar vooral voedsel, rijk aan Vitaminen A. en D. Geef hem BLUE BAND, de energie- voeding, die krachtig en gezond maakt, die hem helpt weerstand bieden aan ziekten, die stevige beenderen en een krachtig gebit voor hem vormt, die hem energie en uithoudingsvermoging zal gevenvoor „later". Geef hem Blue Band, rijk aan Vitaminen A en D. Waterleiding en Emgo, behoeven wijziging, zullis ingevolge de Gemeentewet. Hoofdza kelijk komt het hierop neer, dat alle ge schillen niet door Ged. Staten, maar door de Kroon worden beslist. Deze wijzigingen worden goedgevonden. Met algem. stemmen (1 blanco) wordt herbenoemd tot lid Waterleidingbestuur de heer M. W. Struijk. Herbenoemd worden m.a.s. de aftr. leden, van de commissie tot Wering van Sohoolver zuim, de heeren Both, Rooij en v. d. Spaan. Vaststelling vergoeding Bijz. School 1938 Het gemiddeld aantal leerlingen op de Bijz. School bedraagt 105. Bedrag per leer ling f 10.37. Uitgekeerd is reeds een bedrag van f 1047.34; ze hebben recht op f 1088.85, zoo dat nog moet worden bijgepast f 41.47. De bekende circulaire van den Opperbe velhebber van Land- en Zeeroacht, om in tijd van oorlog alle mannelijke personen van 1859 jaar op te roepen om bij mili taire operaties hulp te bieden, wordt voor gelezen en de betreffende verordening aan genomen. Omtrent het loon dat zal worden uitgekeerd heeft B. en W. eenige beden kingen, welke ter kennis zullen worden ge bracht. De af- en overschrijving op de gemeente- begrooting 1938 wordt goedgevonden. Sluiting. Openbare Raad op Dinsdag 13 Dec. des nam. S.30 uur. Tegenwoordig alle leden. Opening door Burgemeester L. J. den Hollander met gebed. Allereeirst is aan de orde de beëediging van het raadslid Koese, welke in handen van den Voorz. de vereischte eeden aflegt. De VOORZ. wenscht den heer Koese ge luk met de benoeming waarvoor de heer KOESE hem dankt en hoopt, dat de samen werking niet moge zijn tot verwekken van haat, zooals de laatste keer, maar tot za kelijke bespreking tot het ware belang der gemeente. i Daarna lezing der notulen waarover de heer v. d. Slik een opmerking heeft over het reglement van orde, waarover Is geno tuleerd, dat dat door de Voorz. zou geant woord zijn, dat in de raad door iemand ge vraagd is, met een voorstel tot wijziging reglement te komen. Dat is door niemand gedaan, alleen heeft dhr. Koppelaar prea- advies gevraagd. Mevr. KOERT zegt bezwaar gemaakt te j hebben om op Vrijdag te vergaderen, om dat dan nooit een Israëliet zitting zou kun nen nemen. Notulen worden goedgekeurd. Bericht van mutaties in het Waterleiding bestuur. Een verzoek van de gascommlssie om machtiging de gasprijs te verhoogen. Wordt aangehouden tot bij de begrooting. Bericht van dhr. P. Boeter, dat hij zijn benoeming aanneemt, tot lid comm. Wering Schoolverzuim. De heer L. J. den Hollander ambt. Burg. Stand, vraagt tegen 4 Dec. ontslag wegens zijn benoeming elders. Bericht van Ged. Staten van verdaging beslissing overnarne grond fa. K. Vermaas. Bouwverbod. Benoeming regenten Burgerlijk Wees huis wegens periodieke aftreding dhr. A. v. Zetten. Tegen-candidaat dhr. N. C. Buth. Eerstgenoemde wordt herkozen met 9 stem men. Qoeakeuring gemeenterekening 1938. De commissie bestaat uit de heeren J. v. d. Meijde, Krijgsman en Koese die tot goedkeu ring adviseeren zonder opmerkingen. De heer v. d. SLIK informeert waarvoor de post Luchtbescherming benoodigt is, waartoe de Voorz. antwoord voor gasmas kers, brandbluschmateriaal enz. De rekening sluit: Gewone dienst: Ontv. f 253203.32; Uitg. f 250684.04, saldo f 25.19 28. Kapitaaldlenst ontv. f 32223.16, ultg. f 25059.27; saldo f 7163.89. 4. Vaststelling gemeentebegrooting i940 De Secr. leest het rapport voor van de commissie (bestaande uit de heeren Esse- link, J. V. d. Melde, en v. d. Slik. De laat ste was bij het nazien afwezig wegens ziek te. Er is een tekort van f 5000.Wat de commissie denkt te overbruggen door: 1. bijdrage weeshuis f 3000.winst gasfa briek f 697.82: havengelden hooger te ra men f 400.135 opc. gem. fondsbelas ting f 750.heffing radio-distributie f 75 en onvoorziene verlagen met f 77.28. De heer v. d. SLIK (S.D.A.P.) houdt al gemeene beschouwingen. Deze vergen cir ca een half uur tijd, zoodat we daarvan slechts een en ander aantippen. In de allereerste plaats keurt hij de pro paganda af van de Herv. A.R. kiesvereeni- ging. Dat zij werden aangeprezen, als „man nen van beginsel en dienaren Gods" acht hij tot daaraan toe, wat doen zij inzake prac- tische vraagstukken der gemeentepolitiek. Gesuggereerd werd dat de S.D.A.P. voor stellen doen, die veel geld kosten voor de gemeente, acht hij ergerlijk, te meer daar R.dam als voorbeeld werd aangehaald. Hij signaleert ook, dat hun fractie werd aange wreven critiek te hebben geoefend op het liefdewerk der kerken. De kiezers hebben zich aan dat alles niet aangestoord, het gesjacher van J. v. d. Melde ten spijt! Aan het adres van Gemeentebelang zegt hij dat die de S.D.A.P. ook bestreden met „Geldverspilling," wat zij nimmer hebben bewezen. De lijstaanvoerder moest ook getroffen, door dingen, welke niet op gemeentelijk terrein liggen, n.l. over een besluit van S. B.Z. Het bewijst wel, met welke geestelijke bagage der verzorger der propaganda van Gem. belang is toegerust, en dat nog wel uit de elite-groep dezer gemeente. Niette min haalde de S.D.A.P. twee zetels. Verder wijst hij er B. en W. op dat de parkeer-verordening uitblijft. De binnen- kaai dempen is nog altijd noodig. Hij wacht daarvan rapport, alsook over geneesk. schooltoezicht. Het bouwen van arbeiders woningen acht hij nog urgent. Hoewel er kentering is bij B. en W. inzake krotoprui ming acht hij onbewoonbaarverklaring on voldoende, wanneer dat eerst ingaat als het perceel ged. is ingestort. Waar de partic. bouwnijverheid nalaat, acht hij het noodig dat de gemeente bij ongewenschte toestanden optreedt. De gezondheidszorg dient bevorderd door rioleering O. Voorgors. De Gemeentetuin acht hij dat meer toegankelijk gesteld moet worden, voor het publiek. De toestand der wegen acht hij goed, meerdere zorg wil hij eind Eendrstr., Bin nenpad, Marietjespad en O. Voorgors. Bij het Nijverheidsonderwijs wil hij per. aftreding van het Bestuur met gedelegeer den van de gemeente er in. Voorts bepleit hij vervolgonderwijs. Hij vindt, dat B. en W. de werkloozen- zorg nonchalant opvat. WerklooZen en arm lastigen moesten elke week een uur in de rij staan om margarine en vet te krijgen, zulks met een gemeentewerkman en poli tieman er bij. Bussen vleesch was niet ver krijgbaar. Over de wachttijden zijn klachten die B. en W. niet behoorlijk afdoen. Hier uit blijkt .a.i. dat er contact moet zijn, tus- schen organisaties en B. en W. Hij kwalificeert dat de ambtenaar belast met distributiezaken, al een heel eigenaar dige opvatting had van zijn plicht. Ver wondering wekt, dat de controleur voor de werkloozen leider wordt van de distributie te Som.melsdijk. Als men als raadslid gege vens vraagt aan de Gem,, secretaris is er geen tijd. De raad is alleen goed om gelden te voteeren voor salarissen nieuw aangestel de ambtenaren In de vacature 2e ambtenaar adviseert hij de raad aan B. en W. te verzoeken, de vroegere volontair Vroegindeweij (over geplaatst naar N. Tonge) te benoemen. Verder keurt hij cumulatie weger en nachtwaker af. Mevrouw KOERT zegt allereerst iets over het optreden van Gemeentebelang. Zij protesteert tegen de benaming: Eli te-partij". Ieder kan er lid van zijn of wor den. Zij is het eens met den heer Koese, dat zakelijk en niet hatelijk dient gespro ken, zoodat zij niet ,E.'al ingaan op de per soonlijke grieven van den heer v. d. SUk. Wel maakt Spr. bezwaar t. o. van het overzicht van de begrooting der gemeente wat niet duidelijk is gesteld. Wat de haven enz. apart kost is niet te zien. In andere plaatsen. Oude Tonge b.v., wordt een over zicht gegeven, wat alles apart komt. Zij heeft gehoord van den Secr., dat dit veel tijd vergt. Het is geen persoonlijke kwestie, maar behoorlijk dienden inkomsten en uitgaven tegenover elkaar te staan. Spr. wil graag dat dit voorstel in stemming komt. De heer KOPPELAAR zegt dat bij de be schouwingen, de heer v. d. Slik iets over de uitslag raadsverkiezing heeft gezegd. Daar aan wil hij ook andere woorden wijden. Het was bij deze verkiezing voor de eerste maal, dat een vrouw. Mevr. Koert-Gnirrep, haar intrede deed in den Raad. Krachtens beginsel moet hij er zich tegen verklaren, dat een vrouw zitting neemt in publieke lichamen. Voor het actieve kies recht is nog eenige verschooning, omdat de regeering stemdwdag oplegt, maar bij het passieve kiesrecht bewilligd de vrouw ge heel en al met haar candideering en aan vaarding wanneer zij e.v. gekozen wordt. Spr. veroordeeld dit, niet alleen ,uit kracht van schepping waarin aard en bestemming der vrouw, anders is dan van de man, maar krachtens de bestemming,, welke God de Heere aan de Vrouw na den zonde-val heeft toegezegd. Uitdrukkelijk toch sprak God: „de man zal over U heerschappij hebben," geen dwingende of tyranieke, maar wel een lieflijke, beschermende heerschappij. De grondwet eerbiedigt dit ondergeschikte prin cipe niet, gelijk recht voor man en vrouw, heeft daarin erkenning verkregen. Spr. ge loofd dat, wanner een vrouw het hoofd buigt voor de instellingen des Heeren, z/lj geen raadszetel zou aanvaarden. Waar echter Mevrouw Koert hier zit, krachtens de bevoegdheden bij de Wet, haar toegekend, moet spr. opkomen tegen uitdrukkingen als zou de raad het optre den van mevrouw moeten negeeren. Moet er een bestrijding plaats hebben, dan zij deze hetzij principieel of, zakelijk, maar nimmer persoonlijk. Voorstellen door haar gedaan, behoeven hetzij instemming of be strijding op bovengenoemde gronden. Parle mentaire beleefdheid en bescheidenheid zij en blijve geboden en spr. hoopt deze ge dragslijn te volgen. Ten 2e: De uitslag bracht bovendien een positief rechtsche raad. Drie Hervormd A.R. (geen C.N.A.) Twee officieele A.R. Eén S.G.P. terwijl nog enkele raadsleden het protes tantsch christelijk karakter, zeer sympa thiek zijn. Op grond hiervan was spr. voor 2 rechtsche wethouders, omdat alleen, in de beginselen van Gods Woord, de ware be- la,ngen der gemeente, worden gediend. Spr. heeft absoluut niets tegen den heer Slis: integendeel, hij is deze zeer sympathiek en acht hem hoog. Doch het is alleen beginsel, dat hen hier scheidt. Pogingen daartoe heb ben echter gefaald. Spr. heeft steeds ge- ,Zegd, dat hij 2 rechtsche wethouders zou kiezen, n.l. in alph. volgorde de heeren Es- selink en Vroegindeweij. Waar partijen ech ter niet tot overeenstemming ,kwamen, heeft hij zich de volgorde voorbehouden, om met zijn stem geen koehandel te laten drijven. Waar trots de verschillen toch de partijen gemeenschappelijk Gods Woord als uitgangsjnmt hebben, hoopt hij dat zij zich nader zullen bezinnen, niet zoeken wat ver deeld, maar wel wat vereend. Ten 3e. Van personen welke daadwerkelijk hebben medegeholpen aan de blussching van de laatste brand, heeft spr. vernomen, dat nogal een en ander aan de organisatie ontbrak. Waar echter gisteren de Voorz. zeide een ontwerp'regeling voor een vrij willige brandweer gereed te hebben, zal spr. hierop thans niet nader ingaan, daar deze kwestie binnenkort dan vanzelf aan de orde komt. In de 4e plaats wilde hij spreken over een 2-tal aangelegenheden de Zondagsrust betreffende. Hij waardeert hetgeen de gas commlssie steeds heeft gedaan, teneinde het werk op Zondag zooveel mogelijk te be perken. Verschillende technische verbeterin gen zijn aan de ifabriek aangebracht. Het bedrijf kan zich finantleel goed bedruipen. Daarom zou spr. gaarne zien, dat ook die technische voorzieningen werden aange bracht dat het werk op Zondag niet zooveel mogelijk, maar geheel werd stopgezet. Mocht het iemand bevreemden, dat hij eerst nu hierover spreekt, dan merkt hij in dit verband op, dat steeds de stille hoop had geleefd, gezien de groote steun welke de S.G.P. aan andere partijen immer heeft ver leend, een S.G.P.-er voor de gasfabriek zou in .aanmerking komen. Daadwerkelijk had de heer Vermaas of anders spr., dan in de commissie zelf, die belangrijke vraagstuk trachten te verwezenlijken. Verder zou spr. iets willen verzoeken aan den Voorzitter. Hij weet, dat hij hiermede een terrein be treedt, dat buiten zijn bevoegdheid ligt, maar bij de begrooting is zulk een verzoek toch niet misplaatst. Het betreft het ver- leenen van ,uitvoeringen in het sporpark „Concordia." Verschillende personen, uit twee kerken, hebben spr., hierover aange sproken. Zij hadden tegen de uitvoeringen ernstige bezwaren. Besproken is geworden dat opnieuw door de kerken een request tot beteugeling aan den burgemeester zou wor den gezonden. Spr. hoopt echter dat het zoover niet behoeft te komen, en de Voorz ook hierin zooveel mogelijk zal willen mede werken. In vkfjrtcn tijd w^?? ga<»l zacht en blank ,a oor Het 5e punt betreft de begrooting zelif. Met de posten van de commissie kan spr. zich vereenigen, maar het bevreemdt hem, dat de commissie over de subsidie van het Rijk, welke het vorige jaar f 5000 heeft be dragen, nu met geen woord rept. en hij vraagt zich af. heeft de commissie, dit be drag over het hoofd gezien. Over een paar posten der begrooting zou spr. ook nog iets willen opmerken, doch zal dit doen bij de hoofdstuksgewijze behandeling. De VOORZ. antwoordt allereerst de heer V. d. Slik. Spr. zegt dat veel van hetgeen hij gezegd heeft, zou zijn opgehelderd, in dien hij het persoonlijk met hem als Burge meester, had besproken. B.v. ten opzichte van het geneeskundig schooltoezicht, is reeds meegedeeld, dat het Rijk geen enke le subsidie verstrekt. Ged. Staten geven geen vergunning tot het invoeren in plaat sen waar het nog niet is. U zegt, aldus spr., dat Uw fractie niet veel geld wil uitgeven, maar, demping kaai alleen kost al enkele duizenden guldens! Verbetering kaal zal 20.000 kosten, naar een bespreking met den gemeente-architect. Bij Taaie zou dan de beschoeiing vervangen worden door ijzeren damwand. Met krotopruiming is B. en W. bezig. Voor groote gezinnen is verbetering noodig; spr. zal in besloten zitting mededeeling doen. Aan de gemeente-tuin is uit bezuiniging verder niets gedaan. De persoon die het on derhoud geniet voordeel van opbrengst, de gemeente gaat onderhoud mis. Herstelling van straten heeft de aian- dacht van B. en W. Over een aftr. Bestuur en gedelegeerden uit den Raad voor de ambachtschool heeft V. d. S. al meer gevraagd. Er is geen wet telijke regeling voor. De Nijverheids wet voorziet hierin. Bussen-vleesch en margarine is er veel in opslag. Alle bergplaatsen zijn vol; B. en W. is er voor in de weer. T.o. van het gezegde ambtenaar distribu tie, over niet-gelijke behandeling, ant woordt spr., dat er geen klachten zijn over de behandeling. Spr. kan niet aannemen, dat het optreden over het publiek niet goed zou .ziijn. De combinatie weger en nachtwaker zou B. en W. ook gaarne anders zien. Het zou ook veel prettiger zijn als een oproep ge plaatst kon worden voor een volledige nachtpolitle. of 3e veldwachter. Weger al leen vergt geen geheele dagtaak. Tijdelijk is deze benoeming gedaan om 12 1400 gulden voor de gemeente te besparen. Geheel naast bent U. aldus spr., t.o. van de benoeming ambtenaar Vroegindeweij. Zelfs beide Wethouders weten niet wie er gesolliciteerd hebben. Er is een oproep gedana, nog geen beslis sing is genomen. (Slot in ons a.s. Woensdagnummer.) Hij voelt zich nu al aanvoerder van het Nederlandsch Elftal! e.B.6-091 Raadsvergadering op Dinsdag 13 Deic. 1939, des v.m. 9 uur. Afwezig zonder kennisgeving de heer v. Dijke. De VOORZ. Burgemeester Kleppe opent de vergadering; de notulen worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken: Schrijven Burgerl. Armbestuur houdende aanbeveling wegens periodieke aftreding van den heer C. Neele. Deze aanbeveling luidt: no. 1 L. Neele; no. 2 A. Verwijs Az., Stationsweg. Bij stemming ontvangt dhr. L Neele 4 en dhr. A. Verwijs Az. 2 stemmen. Ingekomen schrijven van hetzelfde colle ge, om het Burgerl. Armbestuur voor 1939 f 175 aanvullende subsidie te verstrekken. (Gemotiveerd wordt, dat dit o.m. is voor reiskosten van een meisje, dat naar Ame rika is vertrokken waardoor dit meisje geen verdere kosten van ondersteuning behoeft) Wordt goedgevonden. Van B. en W. mededeeling van aanschaf fing rijdende baar voor begrafenissen. De kosten bedragen f 287.50 Hierop zul len de volgende heffingen voor gevruik worden gedaan: Ie .klas 2e klas 3e klas f 17.50 f 5.— geen rechten Ten 3e personeel daarvoor te benoemen, welke per begrafenis zullen genieten voor: Ie klas f 1.50 2e klas f 1.—- 3e klas f 1.— Ten 4e sollicitanten hiervoor op te roe pen en daaruit de zes meest geschikte te kiezen. De heer MOL vraagt of het met zoo'n baar stichtelijk toegaat, waarop de Voorz. antwoordt, dat er te Oudelande, waar het bezichtigd is, alle roem over is. De heer MOL maakt bezwaar tegen f 5.- rechten 2e klasse en ook tegen het sala ris van f 1.per begrafenis In de 2e klasse Spr. zou die rechten op f 2.willen bren gen en het personeel ook op f 2.per be grafenis, zulks omdat er minstens 3 uur voor verlet moet worden. De heer W. C. NIEUWENHUIJZEN vraagt of de bedieningskosten door de ge meente worden betaald, en de rechten door de gebruikers. De VOORZ. antwoordt, dat de kosten van aanschaf eenigsains terug moeten ko men waarom deze heffing vastgesteld wordt. Dat het netjes zal toegaan, daarom worden vaste menschen aangesteld. De lijk' koets kan ook gebruikt worden, daar isgeen regeling tegen, evenwel moet de familie dan zelf voor de dragers enz. zorgen. Weth. de RUITER: Voor de Ie klas brengt het f 26.onkosten mee. Wat zijn nu de rechten? De VOORZ.: f 6.95 rechten. vl'^eth. de RUITER: Dan betalen de men schen de 10 dragers zelf, dat Is ook f 2.50 of f 25.Het verschil is dus niet groot. Nu wordt het dus minder: f 6.95 en 5.^ is f 11.95 samen. De heer MOL: Dan moet men dragers kunnen .krijgen voor f 1.Spr. acht f 5. rechten hoog. Zoo'n begrafenis kost toch al ff 100.ruim. Het is een ramp bij een ramp als het gebeurd. Weth. V. NIEUWENHUIJZEN vraagt of nu f 5.werkelijk te veel is. Moet nu alles maar op de gemeenschap geworpen wor den? De dragers worden nu door de ge meente betaald. Spreker zegt zonder scherp te zijn, dat er toch ook nog een 3e klas is, als men die f 5.mis wil loopen. 't Is hetzelfde kerkhof. De heer MOL handhaaft zijn voorstel. 3e klas is uitgeschakeld, zelf voor armlasti gen. Over te gaan tot aanschaffing rijdende baar wordt algemeen goedgevonden. De heer ABRAHAMSE vraagt of ook nog volgens het oude systeem kan begra ven, waarop de Voorz. antwoordt, dat dit vrij blijft. Bij gebruik van de rijdende baar gelden alleen deZe heffingen. De grafrech ten moeten Wel betaald worden. De heer ABRAHAMSE vraagt of er ook nog een soort uniform wordt gedragen door het personeel. De VOORZ.: Het moet zoo zijn, dat ze een fatsoenlijk zwart pak hebben. Voor alle klassen is de dracht eender, zoodat niet opvalt in welke klasse begraven wordt De heer W. C. NIEUWENHUIJZEN be ziet het zoo, dat het de gemeente voor 2e klasse geld kost. Het voorstel MOL wordt in stemming ga bracht en verworpen met 42 stemmen. Tegen de heeren Mol en ten Hove. Met dezelfde stemverhouding wordt verworpen het salaris op f 1.50 te brengen voor alle begrafenissen. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met de stem van dhr. Mol tegen. Suppletoir kohier hondenbelasting wordt aangevuld en goedgevonden. Schrijven Centraal Bureau Verificatie nazien kas en boeken der gemeente. Er was een verschil van 5 et., waarschijnlijk van porto. Totaal in kas f 13.264.64. Accoord. Schrijven van Ged. Staten houdende me dedeeling om de verduisterings-verordening zooals die in de Raad Is aangenomen (mo del Samsom) in te trekken. Hiertoe wordt besloten. Ingevolge de oorlogswet is een schrijven om een verordening vast te stellen, dat bij e.v. militaire operaties, mannen van 18 tot 59 jaar kunnen worden aangewezen om mi litaire hulp diensten te verrichten. De werk zaamheden zullen beloond worden naar het geldige loon in werkverschaffing. Het col lege van B. en W. merkt er over op, dat degenen die vrijstelling wenschen een be wijs moeten hebben van twee doktoren, met een bewijs van een dokter kunnen volstaan. De heer MOL maakt bezwaar tegen de betaling naar werkverschaffingsloon. St. Philipsland heeft het laagste loon van ge heel Zeeland, bovendien moet er dan nog inkwartiering af. De VOORZ. is het eens, dat dit niet vol doende is, spr. meent dat dit wel ,aal ver-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 4