„EILANDEN-NIEUWS" Simon Gieke I WOL I Gemeenteraad Melissant Fa. H. BRflBER 2c BIAD ZATERDAG 16 DECEMBER 1939 No. 1002 BINNENLAND Marktberichten Dames! Japonstoffen Ingezonden Landbouw I BRE'EN IN DEN WINTER I M VAN LOON, v.h J de Kort. DRAISMA-VAN-VALKENBÜRG 'S-: Centrale veilingMiddelharnis 1 Komt nu onze mooie soorten I Kerkring 4 - OUDE TONGE M Telefoon 52. g De ketter van Scherpenisse Ghr. Weekblid op Ger. Grondslag voor de Zuid-HoU. en Zeeuwsche Eilanden. Uiteive van dp NV. .EHindpn-nlPuws' Mlddelhamlx Tel 17, Giro 167930, Postbus 8 Het sinds de oorlog vergane aantal Nederl. schepen. Burgers mogen 2e Kerstdagavond en Nieuwjaars- avond niet reizen. Oproeping dienstplichtigen. Berstgave aan werkloozen. Medeleven- met Fin land. Staatsleening van f 300 miUioen. De oorlog ofschoon die buiten onze grenzen woedt vraagt iedere week ook in Nederland slachtoffers. In de afgeloopen week is, zooals wij in ons Woensdagnum- mer melden, weer een HoUandsch schip ver gaan, waarbij als door een wonder geen menschenlevens verloren gingen. Sinds het uitbreken van den oorlog en dat is toch nog slechts enkele maanden verloor Nederland door mijnen of tor pedeering de volgende schepen: Bruto ton. MARK (mijn) stoomschip 1514 BINNENDIJK (mijn) stoomschip 6883 TEGRI (mijn) motorschip 279 SAFE (mijn) motorschip 400 SIMON BOLIVAR (mijn) stoomschip 8309 SLIEDRECHT motorschip 5133 SPAARNDAM (mijn) stoomschip 8857 TAJANDOEN motorschip 8158 IMMINGHAM (mijn) motorschip 398 Het wordt dus gevaarlijk op onze zeëen Een geredde van de „Immingham" ver klaarde na den uitgestanen angst, nimmer meer op het water te zullen komen. Ook voor de visschers is het levensgevaarlijk; een Goereesche vlsscher zag deze week vijf van die verderf-zaaiende dobbers drijven, vlak in de onmiddellijke nabijheid van zijn vaartuig. We kunnen bewondering hebben voor den m,oed onzer zeelui, maar we moe ten ons ook niet al te zeer verwonderen dat er nog meer slachtoffers vallen. Het Kerstfeest nadert en de gemobiliseer- den verheugen zich bij voorbaat, dat zij de ze dagen thuis zullen mogen doorbrengen. Hun terugkeer op de avonden van den Tweeden Kerstdag en Nieuwjaar zal spe ciaal op de belangrijke stoom- en dieseltrein- baanvakken geschieden. Dientengevolge ontraadt de directie het Nederl. publiek be slist om op deze 2 avonden te reizen, als 60.000 man naar hun legeronderdeelen te- rugkeeren. Na 7 uur zullen burgerreizigers op de betrokken baanvakken niet. meer ver voerd kunnen worden. De oproeping buitengewoon dienst plichtigen. Minister DijKhoorn heeft in ziijn rede in de Tweede Kamer medegedeeld dat in April en Juni buitengewone dienstplichtigen van de lichtingen 1938, 1939 en 1940 zullen wor den opgeroepen, in den leeftijd van 1922 jaar. KERSTGAVE AAN WEBKLOOZEN. 2S pCt. van uitkeering. 's Gravenhage, 13 December. De mi nister van Sociale zaken heeft aan de ge meentebesturen medegedeeld, dat hij heeft besloten, dit jaar aan ondersteunde werk- loozen boven hun gewone steunuitkeering een Kerstgave te doen toekennen. Deze Kerstgave mag wederom bedragen 25 pCt. van het bedrag, hetwelk de betrokkenen over de week van 10 t.m. 16 December a.s. aan uitkeering ontvangen, waarin begrepen eventueele brandstoffen toeslag. De 25 pCt. kan eveneens worden berekend over den extra-bijslag, die aan inwonende kinderen wordt uitgekeerd. Aan de werkloozen, die in de betreffen de week bij de werkverschaffing zijn ge plaatst, kan over die week geen Kerstgave worden toegekend. Ten aanzien van deze personen zal de Minister nog nader be slissen. Aan degenen, die uitkeering uit hun werkloozenkas genieten, kan de Kerstgave worden uitgekeerd, indien en voor zooverre zij aan kasuitkeering plus eventueelen kas- bijslag minder ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend, indien zij geen kasuitkeering ontvingen. De minister verduidelijkt met een voor beeld de wijze, waarop deze bijslag voor laatstbedoelde personen over de onderha vige Week moet worden berekend. I. Steunbedrag volgens de steunrege ling f 12.Kerstgave f 3.totaal f 15.- Uitkeering uit de werkloozenkas f 11. bijslag op de kasuitkeering (met inbegrip Kerstgave) f 4. II. Steunbedrag volgens de steunrege ling f 10.—; Kerstgave if 2.50, totaal f 12.50. XJitkeering uit de werkloozenkas f 11.—; Kerstgave f 1.50. "^^CHT VaN SMAAK -PRUS 70 et ETTEN, 13 December. 1939. De aanvoer op de heden alhier gehouden veemarkt bedroeg 250 stuks. De aanvoer van melkvee was i«ts ruimer, de handel levendig en de prijzlen onveranderd. De aanvoer van muntig vee was normaal, de handel matig en de prijzen iets lager. De aanvoer van jong vee was voldoende, de handel vlug en de prijzen als vorige week. De aanvoer van vet vee was gewoon, de handel vlug en de prijzen vast. De aanvoer van biggen was iets minder, de handel re delijk en de prijzen als vorige week. PRIJZEN: Kalf koelen van f 140—240; kalf vaarzen van 120230; melkkoeien f 150260; mager vee van f 90130; gras kalveren van f 4095; vet vee per kg. levend gewicht f 0.310.38 en biggen van f 14.—17.— ONBEKENDE NEDERLANDER SCHENKT FINLAND P 100.000. Een Haagsche bankinstelling liet giste ren de Pinsch-Nederlandsche vereenlging weten, dat een Nederlander, die onbekend wenscht te blijven ten behoeve van Fin land een bedrag van. f 100.000 had gestort. Aan giften voor het Pinsch Roode Kruis is alleen in den Haag reeds een bedrag van f 15.000 binnersgekomen. Van de ande re steden zijn nog geen bedragen bekend; in de meeste gevallen, zooals te Amster dam, moet de actie pas intensief beginnen. De Haagsche ^restaurants hebben toege zegd, dat tijdens de Kerst- en Oudejaars- diners zal worden gecollecteerd voor het Pinsche Roode Kruis. Reeds bracht een dergelijke collecte in een Haagsch resta)u- rant f 500.op. 19 DEC. OPENT INSCHRIJVING OP STAATSLEENING F 300 MILLIOEN a VIER PROCENT. De nieuwe Nederlandsche Staatsleening, welke reeds geruimen tijd verwacht werd, is thans aangekondigd. De Minister van Financiën stelt nl. op 19 Dec. a.s. de tn- sehrijving- open: op f 24T^Si0f>,i}00-" vier pCt. schuldbewijzen, deel uitmakende van de 4 pCt. Nederl. Staatsleening 1940, groot nominaal f 300 millioen, waarvan reeds is geplaatst tE 60 millioen. De koers van uitgifte is 100 pCt., uitge geven worden schuldbewijzen aan toonder groot f 1000.—, f 500.— en f 100.—. De obligaties kunnen" tegen, den pari- koers in betaling worden gegeven ter vol doening van de aanslagen in de vermogens en de verdedigingsbelasting I. Hierdoor bestaat de mogelijkheid, dat de looptijd der leening, welke officieel 40 jaar bedraagt, aanzienlijk/ wordt bekort. De coupons, welke betaalbaar zijn op 1 Februari en 1 Augustus, zijn vrij van couponbelasting. jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiii.aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiD Veilingen van Dinsdag 12 December 1939 UIEN. Gewone uien f 2.82; DrieUngen f 1.14; Pick- lers f 4.41—4.52; Tweede soort f 0.85—1.24 Stekuien f 0.i6. Alles per 100 kg. Aanvoer 60.000 kg. Spruiten 'f 15.80—15.90, Knollen f 3.20— 3.30; Witlof 1 f 9.70—11.20; Witlof II f 4.10—5.50; Boerenkool f 5.506.70; Roode kool f 3.50—3.70; Gieser Wildeman f 5.80 9.20; Goudreinetten f 5.30—8.60; Kleipe- ren f 4.804.90; Ermgaard f 4.306.70; Campagners if 4.20^5.70; Comtesse de Pa ris 11.50—17.10; Bergamotten f 2.502.90 Zoete Beliefleurs f 4.204.50; Winter Louw tjes f 4.10—5.10. Alles per 100 kg. Bloemkool I f 5.40—6.80; Bloemkool II f 3.905.Alles per 100 stuks. Veilingen van Donderdag 14 December 1939 Gewone uien f 2.863.05; Drielingen f 1.43 Ficklers f 4.554.58; Stekuien if 0.18; alles per 100 Kg. Aanvoer 87.000 kg. EIEREN: Kipeieren 50—52 kg. f 3.03—3.19; Kipeieren 58—63 kg. f 3.80—4.04. Alles per 100 stuks Voor mooie naar TEL. 166 DIRKSLAND iiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiirr VERENIGING LIGHALLEN MIDDEL- HARNIS-SOMMELSDIJK. Onze oliebollenidag is een groot succes geworden: een batig saldo van ruim f 156.-. Wij willen nu allen, die tot dit prachtige resultaat naeewerkten, nog eens onze har telijke dank betuigen. Dit ,zijn natuurlijk in de eerste plaats de inwoners van Mid- delhasrnis en Sommelsdijk, die in zo groten gstsii^'(wige .fÉi-odü^reiï ^.,*:!*!ca ■•.-^" p'"ï:i-; men. De aiïleverlng van <!c bestellingen liep niet zo vlot, als we gev/enst hadden. Maar bedenkt, het was de eerste keer, dat wij iets dergelijks organiseerden. Wij beloven U, bij een volgende maal zaï zorg gedra gen worden, dat alle orders stipt op tijd zijn: we hebben onze eerste ervaringen op gedaan. Dan een woord van dank aan allen, die zo welwillend waren in zo ruime miate in grediënten beschikbaar te stellen. Zonder hun milde gaven hadden we nooit een zo hoog batig saldo verkregen. Ook. de heer G., die steeds het beslag in zijn kneedmachine klaar maakte, har telijk dankl En, last not least, onze welgemeende dank aan alle dames en heren, die de ge hele dag hun tijd en hun krachten voor het goede doel gegeven hebben. Uit dit alles zien we, dat, wanner een drachtig samengewerkt wordt, onze Lig- hallen niet steeds noodlijdend behoeven te blijven. Gaat daarom allen voort op de in geslagen Weg! Steunt daadwerkelijk! Wordt lid der vereniging! Geeft Uw tijd en krachten reeds nu voor de komende bazar! Het Bestuur der Bazar-coinmissie: A. BAART, Voorz. G. J. BOERBOOM-TEN GATE, Secretaresse. De nieuwste foto van ons Koninklijk Gezin met Koning Leopold van België. UITVOER VAN UIEN NAAR DUITSCHLAND. Gelijk wij indertijd in ons blad hebben medegedeeld, is, behalve van appelen en van druiven, ook de invoer van uien in Duitschland gecentraliseerd. Deze invoer is namelijk zoodanig inéén hand gelegd, dat de uien naar één plaats in Duitschland moeten worden verzonden, vanwaar zij later naar hun definitieve be stemming worden getransporteerd; ook moeten de geleverde uien aan een adres in Duitschland worden gefactureerd. Tegenover deze volkomen centralisatie van den invoer is door de Nederlandsche Groenten en Pruitcentrale op verzoek en in samenwerking met het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen en den Algem. Bond van uien-exporteurs een zoodanige regeling van den export gesteld, dat alle normale uien-exporteurs zooveel mogelijk Iiun aandeel in ;.-,zen export verkrijgen. .?*'S^gB3if--TJe.«ïe»%(.i-.. l.'^f^'Sor dcii nitvoer .van uien naar buitsi.iüand een extra betalings contingent van R.ïT. 500.000 vastgesteld. Aangezien voor vien geen veilingsver plichting bestaat, en dit product helaas nog altijd voor het grootste gedeelte door de verbouwers buiten de veilingen om aan de exporteurs wordt verhandeld, was het noodig, dat ten aanzien van de winstrege ling voor de exporteurs bijzondere voor zieningen werden getroffen. Met ingang van 4 December j.l. heeft de Centrale de maximum en de minimum te factureeren prijzen voor naar Duitsch land te exporteeren uien vastgesteld ala volgt: 1, De maximumprijs (per 100 K.G.) be draagt het totaal van de onder A, B en C vermelde bestanddeelen A. de inkoopsprijs tot ten hoogste een door den Voorzitter van het Dage- lijksch bestuur vast te stellen en tel kens per circulaire aan exporteurs be kend te maken bedrag per 100 KG.; B. de verpakkings- en verladingskosten tot ten hoogste f 1.per 100 KG.; C. de algemeene kosten plus de winst ter grootte van ten hoogste 20 pCt van de eerste 4 gulden en 5 pCt. van de rest van het onder A bedoelde bedrag. 2. De minimumprijs (per 100 KG.) be draagt de som van het onderl. A be doelde bedrag en 80 pCt van het on der 1, B ten hoogste toegestane bedrag. In aansluiting' op dit bestuursbesluit nr. 60 heeft de Centrale den onder A bedoelden inkoopsprijs voorloopig vast gesteld op ten hoogste f 3.p. 100 kg. Gelijk wij in een elders in dit blad op genomen artikel hebben medegedeeld, heeft de uien-export naar Duitschland in de maand November bedragen 1.823.000 kg. Het grootste gedeelte van het beschik baar gestelde extra betalingscontingent voor uien is derhalve nog aanwezig; ver wacht mag worden, dat binnenkort de uit voer ten laste van dit contingent zal wor den voortgezet. DE TUINDERIJ. s- zien. voor het breien van U'w W J jumpers, Pullovers enz. Grootste I sorteering. Billijke prijzen. g Üuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii° Raadsvergadering op Woensdag 13 De cember 1939. Tegenwoordig alle leden. De VOORZ. Burg. D. J. Visscher, opent met gebed. Notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld, behoudens een opmerking van de heer Struijk, dat de heer Sieling gezegd had, dat behalve twee S.G.P.-ërs ook een C.H. man het bewuste strooibiljet had rond gezonden. De VOORZ.: Goedgekeurd plus een C.H. man, dus. Aldus besloten. Bericht van eenige mutaties in het Wa terleiding bestuur. Van Ged. Staten bericht van eenige goed gekeurde raadsbesluiten. De gemeenschappelijke regeling statuten TWEEDE DEEL. De veTdri}ving van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOR. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 62. Op zekeren morgen zag vrouw Meeuwes- zoon iemand aankomen. Toen hij dicht de woning genaderd was, zag ze dat het een onbekend persoon was. Het leek een mars kramer te zijn, want hij torste een zware mars, die blijkbaar zoo zwaar was, dat de kleine man, het viel haar op dat hij buiten gewoon klein was, met moeite voortstrom- pelde. In den regel waren het bekende man nen, die op vrij geregelde tijden hun koop waren kwamen aanbieden, slechts een en kele maal gebeurde het dat het een vreem deling was. Dit was nu wel het geval, dat zag ze da delijk. Vrouw Meeuweszoon was niet op haar gemak. Ze merkte dat ze beefde, dal mocht niet, niets mocht verraden, dat ze bevreesd was. Een stil gebed zond ze op om hulp en kracht en cm 's-Heeren bijstand. Na aangeklopt te hebben stapte de vreem deling binnen. Met een zucht zette hij de schijnbare zware mars neer,' maar het viel haar op, dat naar den klank der oordeelen het met de zwaarte wel afliep. Ze nodigde op korten, maar niet onvrien- delijken toon den man uit om plaats te ne men dan zou ze hem een verfrisschende drank bereiden. Daarvoor was het noodig, dat ze zich even naar den kelder begaf. Hier gaf ze haar geprangd en beangst gemoed lucht in een kort gebed tot God. Ze had het wel gezien, 'twas geen gewo ne marskramer, 'twas blijkbaar een spion. Nooit had ze het ventje eerder gezien. Wat een zonderlinge verschijning. De mars was haast grooter dan de man. Die kon zeker niet gevuld zijn met allerlei koop waar, want dan kan deze dwerg, veel groo ter dan een dwerg was hij niet, hem zeker niet dragen. Hoe loerend had hij rondgekeken en alles opgenomen, hoe was zijn oog gegaan langs de wanden en zeker had hij rondge keken naar eenig beeldje, waarmede de Roomsche kerk zoo kwistig is. En dat was in haar woning niet te vinden. Nadat God haar bekeerd had, had ze al die prullen vernield, waren ze vroeger al geen voor werpen van haar belangstelling geweest en was het slechts sleur, dat een Christus- beeldje en een van Maria op den .schoor steen stonden, toen haar hart Christus als borg had leeren kennen, was het beeldje als afgodische beeldendienst in het haard vuur terechtgekomen. Minder bevreesd dan zooeven bood ze den marskramer een kroes bier aan, die deze zich wel liet smaken. Na zijn dorst gelescht te hebben kwam de tong van den vreemden marskramer los. Het was een onophoudelijk ratelen. Een woordenstroom, die niet te stuiten viel, trouwens, vrouw Meeuweszoon be greep er niet de helft van, daar de koop man met een vreemde tongval praatte. Wat vrouw Meeuweszoon opviel was, dat hia in tegenstelling met andere kooplieden weinig moeite deed, om zijn koopwaar aan te prijzen, maar telkens weer zijn gesprek heenwendde naar kerkelijke zaken. Dat hij zonder rechtstreeks naar haar geloof te vragen, er toch naar vischte. Dat hij schold en raasde op de ketters en op de Geuz^jn en dat alles zóó vlug en rad, dat ze er de helft niet van begreep. Hoe meer de marskramer sprak, hoe grooter de afkeer van hem werd. En wat een vreemd voorkomen. Had ze aanvanke lijk gedacht met een ongelukkig mannetje te doen te hebben, die niet veel kracht had later zag ze het wel beter en ontging het haar niet, dat, hoe klein ook, deze man door zijn krachtige lichaamsbouw over zeer veel meer kracht beschikte, dan zijn kleine gestalte zou doen verwachten. Een afkeer had ze van zijn oogen. Door zijn vreeselijk scheel kijken wist ze niet, of hij haar aanzag, of naar iets anders keek, Reeds had vrouw Meeuweszoon eenige malen de keuken verlaten en toen ze weer binnen trad, zei Daneszoon, want die was het, „Vrouw, het schijnt dat U niet veel tijd hebt om naar mijn gesprek te luiste ren, of wilt ge niet luisteren?" „Het een is zoowel waar als het ander," gaf vrouw Meeuweszoon kordaat tot ant woord. „Het ontbreekt me aan tijd en, ook heb ik geen lust om te luisteren naar praatjes van een koopman, die over alles praat, behalve dan over zijn koopwaar. Dat is ai een zonderling koopman, die vergeet, zijn koopmansschap aan te prijzen." Kom aan, ik heb aan verschillende dingen groo- te behoefte, laat me Uw koopmansschap maar eens kijken," en meteen noemde vrouw Meeuwiszoon eenige huishoudelijke zaken, op. Even was Danlszoon uit het veld gesla gen. Hij had werkelijk zich in de kaart laten kijken. Het ontging vrouw Meeuwes zoon niet, dat een valsche grijns over zijn gezicht ging, ndaar ook merkte ze den valschen stekenden blik van den dwerg op, die haar weinig goeds voorspelde. Ze deed evenwel of ze niets merkte en op eenigszins gebiedende toon zei ze „Kom aan koopman, ik heb geen tijd om ze lan ger met U op te houden. Voor den dag met Uw spullen. Laat me vlug uw waar zien," Werkelijk was Daneszoon door het kor daat optreden van dè vrouw geheel verrast een verrassing die hij probeerde te verber gen wat hem evenwel niet gelukte. Nog maakte hij geen aanstalten om de laden van zijn mars open te doen. Vrouw Meeuweszoon noemde hem toen eenige artikelen op waarop hij moest be kennen, die niet bij zich te hebben. Telkens schudde hij met het hoorfd als de vrouw naar iets vroeg. De sluwe Danes zoon had het zich aoo geheel anders voor gesteld, In een gesprek, zou hij deze vrouw in de engte drijven, maar nu werd hijzelf in het nauw gedreven, tenminste als hij zijn rol van koopman wilde blijven spelen. En dat moest hij wel doen, wilde hij geert argwaan wekken, want aan alles had het sluwe .kereltje wel begrepen, dat deze vrouw een ketter was. Graag had hij haar betrapt op het bezit van een Bijbel, maar hoe hij ook rondspeurr de daarvan was niets te zien. Eindelijk had de vrouw iets genoemd, dat hij wel bij zich had. Haastig had hij het haar aangereikt en de prijs er voor in ontvangst genomen. „Ziezoo koopman, k heb nu geen tijd meer om me langer met U te bemoeien, ik kan me ook niet inlaten met vreemd manvolk, dus als ge voldoende uitgerust zijt heb ik liever dat ge vertrekt." 't Was bout gesproken en met groote moeite was het vrouw Meeuweszoon gelukt vastheid in haar stem te leggen. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 3