Fa. Gebr. Buijsse Zuiver De Oorlog VOEDERNORMEN BUITENLAND Een greep uit onze prijzen. Voor ^laatseliikKiïptiws D. Hoek Nerveuze A^ngstaanjagingen Mijnhardt's ZenuwtabUtten GOEDEREEDE PAT DREIGT (f UIT TE GAAN l A. KALLE ODDORP NIEUWE TONGE i Marktbericht Tholei 15 Dec. 1939. f 0.87 per pond i f 0.82 l Roombotcr Boereboter Eieren f 5.30 100 VOEDERNOKMEN VOOR DE PERIODE 11 DECEMBER 1939 t.m. 7 JANUARI '40 De Minister van Economische Zalten maakt het volgende bekend: De normen, volgens welke voor de peri ode 11 December 1939 t.m. 7 Januari 1940 vergunningen (geleidebiljetten) voor het vervoer van veevoeder aan veehouders wor den verleend, zijn de volgende: 1. RUNDVEE. 1. Melk- en kaWkoeien; mestvee (ook ossen) in het bezit van ten minste 2 breede tanden; stieren in het bezit van ten minste 2 breede tanden; stieren ouder dan 9 maan den doch nog niet in het bezit van 2 bree de tanden, welke voldoen aan de eischen van de Nederlandsche Veehouderijcentrale inzake boventallige geregistreerde stierkal veren Per dier per dag. a. op bedrijven met ten hoogste 2 stuks van de hiervoor bedoelde dieren indien 1 zoodanig dier aanwezig is 2.5 K.G. indien 2 zoodanige dieren aan wezige zijn 2.25 K.G. b. Op de overige bedrijven 2. KG. 2. Mannelijk en vrouweliijk jongvee, niet tot een der onder 1) ge noemde categorie behoorende 0.5 kg. Indien het bedrijf behoort tot de bedrij yen, welke voor de voorafgaande toevvij- zingsperiode als consumptiemelkbedrijf be schouwd werden en de gemiddelde winter productie minstens 9 1. per dier per dag bedraagt, kan den veehouder voor elke melk- en kalfkoe een extra toewijzing van kg. per dier per dag verleend worden. Naar uit een en ander blijkt, is voor deze periode ten aanzien van de rundvee-toewij zingen een niet onaanzienlijke vereenvoudi ging toegepast. Zulks geldt in het bijzon der voor de toewijzingen' aan het melk en kalfvee, welke thans practisch in één enkele norm zijn samengevat. Alleen voor de consLtmptiemelk-bedrijven met betrek kelijk hooge gemiddelde productie geldt ook thans nog een speciale norm. Overigens is het onderscheid tusschen de verschillen de typen bedrijven echter vervallen. Het liijt in de bedoeling, de hiervoor vermelde normen voor het geheele winterseizoen te handhaven, echter, zooals vanzelf spreekt, onder voorbehoud, dat de krachtvoeder-po sitie, zooals deze zich thans laat aanzien, zich in de komende maanden niet in ongun- stigen zin wijzigt. Dat het bij dit systeem van constante normen voor een groot deel der bedrijven geboden is, thans krachtvoe der te sparen, ligt voor de hand. Uiteraard geldt dit voornamelijk voor die bedrijven, waar de koeien in het algemeen eerst in den na-wlnter a'fkalven, zoodat hun melk veestapel thans voor een overwegend deel uit oud-naelkte en droogstaande koeien be staat; II. PAARDEN. per dier per dag. 1. Werkpaarden van 3 jaar en ouder, niet tot de categorieën 2 t.m. 7 behoorende, a. van bedrijven met 50-100% bouw land 2 K.G. b. van bedrijven met 550% bouw land 2 K.G. c. van bedrijven met minder dan 5% bouwland (voor slechts één paard per bedryf 1 K.G. 3. Manege- stalhouderspaarden max. 3 kg. 3. Politiepaiarden max. 4 kg. 4. Sleeperspaarden melkrijderspaar- den en andere paarden, welke buiten het landbouwbedrijf zwa- ren transportarbeid verrichten max 4 kg 5. Jonge paarden van 1-3 jaar max. 2 kg. 6. Veulens beneden 1 jaar max. 2 kg. 7. Hengsten boven 2 jaar max. 3 kg. Daar de paarden op de akkerbouw- en de gemengde bedrijven gedurende de on derhavige 4 weken in het algemeen minder arbeid te verrichten hebben dan gedurende de daarvoor liggende periode, is de voor deze paarden vastgestelde dag-norm van 3 kg. op 2 kg. gebracht. Aangezien de paarden voor de weidebe- drijven in dezen tijd het krachtvoeder niet geheel kunnen ontberen, is daartegenover besloten, deze paarden mede een zekere toewijzing te verleenen. De toewijzing van 1 kg. geldt echter voor niet meer dan 1 paard per bedrijf. ni. VARKENS Per dier per dag Biggen tot 30 kg. 0.25 kg. Varkens van 30-95 kg. varteens bo ven 95 teg., fokzeugen en dekbeeren a. op bedrijven, welke als zwaar- mestersbedrijven kunnen worden aangemerkt 3.1 kg. b, op de overige bedrijven 2.4 kg. met dien verstande, dat de per dag te ver strekken hoeveelheid maximaal gelijk is aan 50% der varkenstoewijzing vermenig vuldigd met de hiervoor vermelde normen van 3.1 respectievelijk 2.4 kg., terwijl, in dien minder dan 50% van de toewij.zttng wordt gebruikt, het aanwezige aantal var kens met de hiervoor vermelde normen van 3.1 respectievelijk 2.4 kg. kan worden ver menigvuldigd. Voor een zwaarmestersnorm van 3.1 kg. kunnen in aanmerking komen varkenshou ders, woonachtig in de provinciën Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht, van wie het aantal varkens boven 90 kg. dat op de registratiekaart voor de periode van 13 No vember11 December staat vermeld, ten minste 50% bedraagt van het totale aantal varkens boven 30 kg. Fokzeugen en dekbee ren blijveri daarbij echter buiten beschou wing. Afgezien van het voorgaande vormen dt Speciaal en vertrouwd adres voor COKSETTEN CORSELET GORDELS enz. Aangekomen een nieuwe zending tegen prijzen, ver beneden de huidige notering. TEL. 52 MIDDELHARNIS Zie onze speciale etalage. varkenshouder met een toewijzing van 3 of minder varkens een categorie op zich zelf en ontvangen als zoodanig volgens on derstaande tabel een krachtvoeder-toewij zing arkenstoe- Aanwezige KrachtVoe wijzmg varkens per dag 1 1 2.0 kg. 2 1 2.4 kg. 2 2 4.0 kg. 3 1 2.4 kg. 3 2 4.0 kg. 3 3 4.0 kg. Deze normen gelden voor alle varkens houders met een varkenstoewijzing van 1 t.m. 3. Onderscheid tusschen zwaarmesterij en andere varkenshouders wordt daarbij dus niet gemaakt. Naar uit het voorgaande blijkt, ondergin gen de normen (hoeveelheid voeder per dier per dag) eenige verhooging, waartegenover het ten aanzien van de maximale voeder toewijzing voorgeschreven percentage (van de varkens-toewijzing) van 60% op 50% werd verlaagd. Ben en ander houdt verband met het streven om, indien ten aanzien van het aantal varkens de beoogde beperking tot stand komt, ten aanzien van de hoe veelheid per dier geen beperking in acht te nemen. IV. SCHAPEN. 1. Fokkooien 2. Foikrammen 3. Andere schapen Per dier per dag 0.25 kg. 0.25 kg. 0.25 kg. Met het oog op de omstandigheid, dat de schapen, in de wintermaanden bezwaarlijk zonder eenig krachtvoer gehouden kunnen worden, werd besloten, thans aan deze cate gorie een toewijzing te verleenen. V. GEITEN. Per dier per dag 1. Melkgeiten 0.25 kg. 2. Dekbokken 0.50 kg. 3. Jonge geiten en lammeren, niet tot de vorige categoriën be hoorende 0.25 kg. De voor de geiten vastgestelde normen ondergingen t.o.v. de vorige periode geen verandering. VL PLUIMVEE Per dier per dag 1. Hoenders van frik- en ver- meerderingsbedrijven voor 100% van het door de Neder landsche Centrale voor Ei eren en Pluimvee toegestane aantal no 2. Hoenders van alle overige bij de L.C.O. georganiseerde pluimveehouders tot een ma ximum van 65% van het be gin September geïnventari seerde aantal iio 3. Piepkuikens beneden 12 we ken 60 4. Eenden van fok- en vermeer- deringsbedrijven voor 100% van het door de Nederland sche Centrale voor Eieren en Pluimvee toegestane aantal aan gemengd graan 110 5. Eenden voor specifieke een- denbedrijven tot een maxi mum van 75% van het begin September geïnventariseerde aantal aan gemengd graan 110 6. Eenden vian alle overige be drijven tot een maximum van 75% van het begin Septem ber geïnventariseerde aantal aan gemengd graan 60 7. Kalkoenen van georganiseer den bij de L.C.O.'s voor 50% van het thans aanwezige aantal dieren 150 8. Ganzen van georganiseerden bij de L.C.O.'s voor 50% van het thans aanwezige aantal dieren lOO gram gram gram gram gram gram gram gram het oog op de hok-veilichting, welke, in de wintermaanden toegepast, een bij uitstek stiinuleerende invloed op de voedselopna- me uitoefent. Daar het gewenscht is, dat veehouders, en vooral rundveehouders, krachtvoeder sparen tot de periode, dat zij een grootere hoeveelheid krachtvoeder noodig hebben, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de toewijzingsbiljetten geldig zullen zijn tot en met de daarop volgende periode. F<en bon, verstrekt op 11 December, blijft dus geldig tot 5 Februari 1940. Tevens zal, met- het oog op de Kerstda gen en het Nieuwjaar, bon III reeds op 21 December en bon IV op 28 December in wisselbaar zijn. 's-Gravenhage, 7 December 1939. verdwijnen snel en worden voorkomen door Zenuwstillend Zenuwsterkend. Buisje 75 et. Bij Apothekers en Drogisten. De voor de pluimveebedrijven voorge schreven normen hebben in het algemeei eenige verhooging ondergaan, zulks met In het Belgische parlement en in de Ka mer Commissie is gesproken over de neu traliteit van België. Duidelijk is gebleken, dat indien Neder land zou worden aangevallen, België ern stig zou overwegen, zijn neutraliteit te la ten varen. M.a.w. als een der oorlogvoe renden Nederland zou binnenvallen, en Bel gië zeer groote kans zou loopen, later ook hierbij betrokken te worden, het direct de zijde van Nederland zou kiezen. Van het Westelijk Front geen nieuws. Opmerkelijk is ook, dat vanuit het bin nenland van Duitschland weinig of geen berichten komen. Het is verbazend stil. MOSKOU TELT 4.137.000 ZIELEN. MOSKOU, 10 Dec. Tass meldt, dat vol gens de jongste gegevens de bevolking van Moskou thans 4.137.000 zielen telt. Wat be volkingsaantal betreft, neemt Moskou thans de derde plaats in ter wereld. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN WESTFALEN. Zeventien doeden. HAGEN (Westfalen), 13 December. Dins dagavond is c, oor o.ibekende ooraaak een. trein, welke uit Hage naar Wetterrhur ging, tegen een uit tegenovergestelde rich ting komende personen trein gereden, Voor zoover tot nu toe bekend is, werden 17 personen gedood, 14 zwaar en 27 licht gewond. ROEMENIë. ONTPLOFFING IN EEN CELLULOSEFABRIEK. Vele doeden. BOEDAPEST, 14 Dec. (Havas.) Gister middag heeift zich een ernstige ontploffing voorgedaan in een cellulosefabriek in het dorp Zarnesti bij Brasof. Een groot rese- voir met chloor werd beschadigd, zoodat het gas zich in den omtrek verspreidde. De directeur van de fabriek, talrijke ar beiders, en een aantal boeren liepen een chloorvergiftiging op Eenigee tientallen per sonen zijn om het leven gekomen. Deskundigen uit Brasov bestrijden, thans voorzien van gasmaskers, den brand, welke door de ontploffing is ontstaan. Zie ook 2e blad voor Buitenland nieuws. Rijwielen compleet met terugtraprem, jas- beschermer enz. f 34.D, C. R. rijwielen nog voor de oude prijs. Buitenbanden if 1.10, f 1.30, f 1.75. Binnenbanden 60, 70 en 80 c. Transportbanden f 3.50. Zadels f 1.65 en f 3.25. Jasbeschermers f 0.65, f 1.,f 1.30. Voorwielen f 1.50, if 1.75. Handkappen f 0.75 tot f 1,90. Oorwarmers f 0.25. Zak lantaarns f 0.45, f0.50, fO.85. Batterijen 15 cent. Ronde batterijen 13 cent. Pedalen f 0.85, fl.—Kettingen f 0.85, if 1.— f 1.30. Electr. lampen f 4.25, 5.45, 6.25 tot f 8.50. en bandijzer beslagen onverwoestbaar If 7.25. LOSSE WIELEN f 2.40. RIJWIELHANDEL OUDDORP wollen Costuumstoffen, fantasiestof- fen fantasiebroeken, manchester en pi lo, koopt U bij ons minstens 20 procent voordeeliger dan de thans geldende prij zen. Ruime voorraad'. A. ALEMAN OUDDORP VOOR MAATKLEEDING en CONFECTIE MIDDELHARNIS Verloren door L. B. Zweerus Nieuw straat: een pakje Sunlight-zeep bonnen. Verzoeke beleefd terugbezorging. Verloren door het dochtertje van M. Smit Dirkbosstraat een armband horloge Gaande van de Hoflaan naar de Dirkbos straat. SOMMELSDIJK De landarbeider J. v. d. T. had het ongeluk bij het zich naar zijn werk bege ven over een paaltje te vallen. Hierbij ver wondde hij zich .zioodanig, dat geneeskun dige hulp noodzakelijk was. De heer Abr. Keijzer heeft het woon huis van den heer Jn. Kransse aan de Kerk straat alhier, ondershands gekocht. De prijs der uien is deze week stij gende. Thans wordt f 1.70 per H.L. besteedt De handel is deze week levendig. DIRKSLAND Op de beurs besteede men deze week voor uien f 1.70. eigenheimers aardappelen f 1.90, Zeeuwsche blauwe f 2.25: poters f 1.35 en koepeen f 0.70 per Ö.L. STELLEND AM Door de garnalenvisschers werd vori ge week weinig gevischt thans zijn 13 vaar tuigen naar Scheevningen vertrokken, waar nog eenigszins gevang enwordt, welke naar hier worden verzonden aan de pelelrijen. Vrijdagaovnd 7 uur zal in het hotel Kaashoek vergadering worden gehouden van de ijsclub, Stellendam. Veldwachter Ph. van der Sar ter aarde be steld. Onder zeer groote belangstelling is Maan dagmiddag te 's Gravenzande de heer Ph. C. Sar. in leven gemeente veldwachter te Goedereede, ter aarde besteld. Als dragers fungeerden de veldv/achters van de Goeree- sche dorpen, terwijl de veldwachters uit het WeWstland de baar volgden. Het gemeente bestuur van Goedereede liep in den stoet mede; burgemeester Schokking van 's-Gra- venzande en de gemeentesecretaris, de heer Boelhouwer, waren op de begraafplaats aan wezig. De afzetiing van de begraafplaats werd Waargenomen door de marechaussee. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, sprak ds. A. van Geest, die herinner de aan de jaren, dat de overledene als knaap bij hem ter catechisatie ging. Naar aanleiding van psalm 23 sprak ds. van Geest trostwoorden tot de nabestaanden. De burgemeester van Goedereede, de heer P. J. Keijzer, gewaagde van de groote deel neming, die het overlijdensbericht van wij len Sar in zijn gemeente had gewekt. In den korten tijd, dat de thans ontslaptne als veldwachter te Goedereede diende, heeft men hem leeren kennen als een rechtscha pen jongeman, actief en betrouwbaar. Reeds het feit dat negen veldwachters uit de omgeving aanwezig zijn, aldus spr., wgst er op, dat Sar uitstekend bij lederen stond aangeschreven. Voorts voerden het woord een collega-veld wachter uit Stellendam en de heer P. ter Hark, chef van 't 's Gravenzandsche politie corps als vertegenwoordiger van de West- landsche Politievereeniging. De heer Ter Hark herinnerde aan den tijd, dat de heer Sar te 's-Gravenzande strandagent is ge weest, toen hij zich reeds in breeden kring sympathie had verworven, niet in re laat ste plaats door zijn liefde voor het politie werk. Spr. bracht een laatsteen groet na mens het 's-Gravenzandsche corps en na mens de Westlandsche vereeniging, waar mee de eenvoudige, doch indrukwekkende plechtigheid ten einde was. (Rt. Nwbl.) In tijd van oorlog zullen zoowel mili tairen als burgers gewond worden. Het bloed van 100.000 mannen en vrouwen zal noodig zijn om het leven van de gewonden te redden. Het Nederlandsche Roode Kruis orga niseert den bloedtranstusiedienst ever het geheele land. Meldt U aan als bloedgever bij de Plaatselijke werfcommlssie of bij het Secretariaat van de Centrale Commissie Prinsessegracht 27 te 's-Gravenhage. Steunt met een bijdrage op giro 291564 van den Penningmeester te Overschte. eerste kwaliteit levertraan, moet men naar Wed. Kurvlnk gaan. OUDDORP Woensdagmorgen viel de echtgenoo- te van J. Ras alhier terwijl zij bezig was met staande op een trapje haar armen te zeemen. .Zij kwam daarbij zoo ongelukkig terecht dat ze een harer benen brak. Zij werd onder geneeskundige behandeling ge bracht. Door de alhier gevestigde naaikrans „WeWrkt terwijl het dag is" werden Dins dagavond onder groote belangstelling de ge maakte kleedingstukken tentoongesteld. Naar verluidt zullen ongeveer 300 klee dingstukken onder de armen kunnen, wor den vei'deeld. Door de politierechter te Rotterdam werd een zekere T. alhier terzake eenvou dige beleediging vervolgd en veroordeeld tot een geldboete van f 5. blijft helaas nog voortduren. De artikelen Worden duurder. De Sigarenfabrikanten melden ons dat straks de goedkoopste si gaar 5 cent zal zijn. We zijn nog in staat U tegen de bekende lage prijzen te bedienen, Doet Uw voordeel en koop nog heden. Beleefd aanbevelend. In de vergadering van de ijsclub „De Vlakte" werden als bestuursleden herkozen de heeren C. HoUeman Az., C. Hoogstrate en Th. Melissant, De rekening sloot met een ontvang van f 348.22 en een uitgaaf van f 150.17. Saldo f 98.05, Boerenleenbank f 89.56. Batig saldo van f 189.61. Gevonden: een tasch, te bevragen op het distributiebureau. RECTIFICATIE. Het bericht van j.l. Zaterdag dat P. Keizer als kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk heeft bedankt, berust op onwaarheid. De heer J. Breur heeft zijn herbenoe ming als ouderling aangenomen en de heer Brooshooft als diaken. Het salaris van de leider der distri butie is bepaald op f 300.per jaar. OUDE TONGE De vrouw van W. Maliepaard had 't ongeluk op haar stoep voor de deur te strui kelen en brak hierbij haar ben. Dr. Par ree verleende de eerste hulp. waarna de vrouw naar 't ziekenhuis te Dirksland werd overgebracht voor verdere medische hulp. De uienkoopman van Str. stapte be neden de molenberm van de granamolen van de firma van Schelven uit zijn auto om naar de weg te vragen aan een voorbij ganger. De wagen ging door onbekende oor zaak zonder bestuurder aan 't rijden, en kwam in de sloot van 't Molenweegje te recht. RDe takelwagen van J. Nijsse moets er aan te pas komen. Personolijke ongeluk ken hadden hierbij geen plaats en de wagen was weinig beschadigd enz van Str. kon zijn weg voortzetten. Donderdagavond moest plotseling de ,z(iekenauto uit Dirksland komen voor den heer Tuns, daar deze plotseling onwel was geworden en nog dienzelfden avond werd geopereerd. Naar wij vernemen is deze ope ratie goed geslaagd. OOLTGENSPLAAT Aan H. J. M. van Oorschot is ver gunning verleend tot het verbouwen van zijn woonhuis aan de Heintjesweg. Van den landbouwer J. Bom en L. Mooijaart stierf een rund, en van den bak ker M. G. Hage een varken. Dinsdag is het 40jarig bestaan der N.V. Zaadteelt en Zaadhandel vh. A. Hob bel feestelijk herdacht. Des avonds werd in het pakhuis een feestavond gehouden. Hier in werd het woord gevoerd door Burg. Slob be de heeren K. Korteweg, gemeentesec retaris M. H. Meijer hoofd der openbare school en enkele andere personen. Ruim 160 personen Woonden deze feestavond bij. Op Woensdag 20 December a.s. zal het jaarlijksche straatscheuren in deze ge meente worden gehouden. Bij den correspondent der arbeidsbe middeling hebben zich Woensdag 35 werk- loQ2ie arbeiders en 3 metselaars en 2 schil ders als werkloos aangemeld. DEN BOMMEL Vanuit deze haVen is weer een kust vaarder vertrokken, geladen met 365 ton uien m.et bestemming Engeland. Mej. P. Saarloos-Luijendijk is dezer dagen vervoerd naar het ziekenhuis te Dirk sland voor het ondergaan van een operatie. Deze week arriveerde voor den han delaar W. Schouwenaar een ladink eierko- len groot 158 ton. HERKINGEN Gevonden voorwerpen: Bij den gem. veldwachter is gedeponeerd een autolan taarn. Mej. A. S. alhier welke zou leeren chauffeuren had het ongeluk in het weegje bij de landbouwer K. in de sloot te rijden De auto kantelde geheel onderste boven, waardoor zij en haar broer E. in den be nauwde positie geraakten, daar de wagen half in 't water lag. Omstanders hebben hun bevrijd en liep dit ongeval wonder bo ven wonder zonder materieele schade aan de auto goed af. Het Burg. Armbestuur heeft bij pu blieke inschrijving verhuurd een tuintje groot 29 roeden aan D. Struijk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 2