CriRWEEKBbl^oipGED.GD0nD5IAGvööÖD!ZUID-H0mnZCElJW3CI1C N.V. üiïGEVERSMAATSCHAPPU „EIUNDEN-NIEÜWS" Ex-Wethouder in oppositie. Pachtzaken Rechtzaken 12e Jaargang WOENSDAG 13 DECEMBER 1939 No. 1100 Griep, Kou, Pijn. Faillissementen WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE E ILAND E- 18E JAA G AN G WEER EEN NEDERLANDSCH SCHIP SLACHTOFFER VAN DEN OORLOG. W. A. DB BAKKER voor Handel, Bedrijf en Particulier OUDDORP iiAHDEn.niEUii/s Abonnementsprijs 90 cent per 3 maandenbg vooruitbetaling. Veischgnt iedcren Woensdag en Zaterdag 2 maal per week. Afxomdermke aununeri 5 ceal Buitenland 8 gulden per Jaar UITGAVE VAN 1 Advertentie'pqjls 20 cent p«r jcegel. Reclames 40 Ct,; Dienste I aanvragen en aanl>i«dingeu van 16 r^els 80 ct.; Boelvaan^ Gevestigd te MlddeltainJs Prins Hendrikstr. 122 C Giro J67930 i Postbox 8 Tel. 17. jjoodijjlng 10 cent per r^ Contracten belangrij lager. Bpcaotoor voor Zeeland: St. Maartensdijk Marbt, Telef. 69. De Wethoudersverkiezingen van begin September hadden plaats in de sfeer van de pas begonnen oorlog en mobilisatie en omdat er toen wel andere en belangrijker dingen waren, waarmede de bladen zich moesten bezighouden, hebben wij er dit maal geen beschouwingen aan gewijd, hoe wel er stof te over was, gezien het feit, dat deze verkiezingen vergezeld gingen van min of meer opzienbarende demonstratieve handelingen- In sommige gemeenten, be staande uit het wegloopen na de stemming of achteraf bedanken bij niet verkiezing. Wfl waren dan ook niet meer van plan over deze dingen te schrijven, totdat de jongste Raadsvergadering in Stellendam ons aan leiding werd om eens het licht te laten val len op het jammerlijk politiek gehaspe} van personen, die van wethouder tot gewoon raadslid werden gedegradeerd. De Raad van Stellendam heeft nimmer veel van ^ch doen spreken. Voor de ver slaggevers was hij steeds een gemakkelijk college, want de vergaderingen duurden heel kort, debatten werden er,, niet gehou den en ofschoon de vertegenwoordigde par tijen in de gemeente over het algemeen heusch niet zoo zachtzinnig tegenover el kaar gestemd zijn, bleek daarvan in de Raad heel weinig. Eeensdeels is dat toe te schrijven aan de leiding van de Burgemees ter, welke krachtig is en geen onzakelgke debatten toelaat en anderdeels aan de ka rakters en rhetorische capaciteiten der hee- ren raadsleden. Bovendien komen er in de Raad van een kleine gemeente als Stellen dam niet zoo heel veel zaken aan de orde, waarover breede discussies mogelijk en noodzakelgk zijn. Zoo was tot dusver de Stellendamsche Raad een voorbeeld voor andere in kortheid en zakelijkheid. Deze opzichzelf prijzenswaardige toestand schijnt evenwel te gaan veranderen. Wie het Raadsverslag der jongste vergadering gelezen heeft, kon bemerken, dat met name één der raadsleden, de heer Holleman, een groot deel van de tijd in beslag genomen heeft met zgn ontboezemingen en beschou wingen. Hij begon al direct na het lezen der notulen op te merken, dat hij wethouder af was en kwam daarop bij de „Algemeene beschouwingen" nog eens terug, waaruit blijkt, dat dit hem wel zeer hoog zat. Daar bij ging hij in op praatjes van de straat en meen(de deze te moeten bestrijden. .Hij had gehoord, dat sommigen hadden beweerd: nu hij geen wethouder is, zal hij in de raad wel gaan „raaskallen." Wij weten niet, of dit zoo is, maar indien er in dezen zin ge sproken is, dan hebben deze personen, of schoon ze zich wat onparlementair en sterk uitdrukten, toch als bij intuïtie gevoeld dat de heer Holleman, nu hij als wethouder gevallen was, in de oppositie zou gaan en dat hij voortaan de Raad en de pers zou be zighouden met allerlei ciitiek op het huidi ge college van B. en W. De eerste de beste raadsvergadering heeft bewezen, dat deze voorspelling niet geheel onjuist is geweest. De liberalen in Stellendam zajn in de oppo sitie gegaan tegen het geheel rechtsche col lege van B. en W. Natuurlijk is dat hun goed recht. Alleen maar, zij hebben daar bij de billijkheid te betrachten en te beden ken, dat zij de daden van dit college alleen —hebben te beoordeelen volgens zakelijke en prlncipiëele normen, doch dat een> opposi tie, die enkel voortkomt uit rancune-gevoe- lens, omdat de liberale wethouder door de loop der politieke omstandigheden viel, ten eenenmale ongeoorloofd is en zeker niet in het belang der gemeente. Wij meenen evenwel, gelet op de mentali teit der liberalen in en buiten de Raad, op een loyale oppositie niet te m,oeten re kenen. Ondanks schoonschijnende woorden is de antipathie om het woord haat nog maar niet eens te gebruiken tegenl al wat rechtsch is, dus tegen hen, die zich in het publieke leven willen richten naar Gods Woord, diepgeworteld en wordt er steeds bij verkiezingen ea ook tusschentijds een verwoede en dikwerf ondergrondsche strijd gevoerd om de volksmassa's voor liberale doeleinden te exploiteeren. Dat in het bij zonder de rechtsche voormannen het daar bij altyd moeten ontgelden, is iets vanzelf- sprekends. En nu de heer Holleman als Wethouder gevallen is, en daètrmee de li berale invloed in het dagelijksch bestuur der gemeente werd uitgeschakeld, vindt men dat van die zijde een grove onrecht vaardigheid. Maar toen 4 jaar geleden q^s Hervormde fractie, die uit 3 man bestond, bij de wethoudersverkiezing werd buitenge sloten, hoewel ze de grootste fractie was, toen vond de heer Holleman dat geen on rechtvaardigheid. Heeift toen in de daarop volgende 4-jarige periode deze fractie op positie gevoerd? Geen sprake van. Maar nu de liberale wethouder onttroond is, is Leidep in last. Zelf voerde hij in den breede over zijn eigen val het woord. Hij meende „met eer op het slagveld te zijn gevallen" en be kende, dat ,,de slag pijnlijk was en dat het aiet meeviel." Hij had zeMs overwogen ook als raadslid te bedanken. Dank .ziij zijn ver antwoordelijkheidsbesef is dat er echter niet van gekomen'! Wij hebben ons afge vraagd, waarom hij al deze bekentenissen persoonlijk meende te moeten doen. Be grijpt hij nu niet, dat het publiek daaruit geen andere conclusie trekt, dan deze: wat was die man toch graag wethouder en wat deelt hij toch graag de lakens uit? Als nu zijn fractiegenoot en politieke vriend Jan sen over de wethoudersverkiezing het woord had gevoerd en daarbij den gevallen wet houder had verdedigd, zie, dat ware nor maal geweest. Maar we zouden het „pijn lijk" vinden, als we zooiets zelf moesten doen. In de politiek moet men zich over zulke dingen nimmer beklagen. Wie dat toch doet, is geen goed politicus. Men weet toch tevoren, dat iedereen, die het politieke pad betreedt, in zijn positie afhankelijk ïs van de stand der politieke partijverhoudingen. En deze wisselen nu eenmaal voortdurend. Ieder politicus, in welk college ook, moet er rekening mee houden, dat zijn pad nu eens over een hooge bergtop voert, doch dan weer door een diepe vallei. Dagen van eer en roem, invloed en macht wisselen af met tijden van verguizing, te genslag en verlies der volksgunst. Wie er niet tegen kan, dat hij eens uit de hoogte van .ziijn wethouderszetel neertuimelt op de eenvoudige stoel van het gewone raads lid, moet nimmer het politieke pad betre den. De heer Holleman neme een voorbeeld aan oud-Minister Colijn, die na zes jaren de leider onzer regeering te zijn geweest, dezen zomer werd weggestemd door frac ties, die hem persoonlijk wilden treffen, doch die nog dezer dagen in de Eerste Kamer verklaarde, dat hij het nieuwe ka binet zou steunen in zijn moeilijke taak en geen woord zeide over zichzelf. Wat nu de te verwachten systematischhe oppositie der liberalen betreft, deze nam reeds een aanvang bij de bespreking van een verordening over gemeentepersoneel. We hebben ons afgevraagd, of de libera len hiertegen ook gestemd zouden hebben, indien ze in het college van B. en W. wa ren vertegenwoordigd geweest? En voorts bleek het uit de discussie over het voor gestelde reglement van orde, dat de heeren niet wilden aocepteeren. Volkomen terecht zei de Voorzitter, aan wiens krachtige lei ding we gaarne hulde brengen, dat hij niet van plan was, maar direct dit voorstel terug te nemen. Dat tenslotte de raad be sloot, dit reglement nog even aan te hou den en het eens in besloten kring te bekij ken, was een concessie aan de liberalen, die echter, wanneer deze ze uitleggen als zwakheid, liefst niet moet v/orden herhaald. De rechtsche raadsmeerderheid zal in de toekomst, wanneer de aanvallen der oppo sitie voortduren, een aaneengesloten, een heid moeten blijven vormen tegenover de 2 liberale vertegenwoordigers en den heer Riemens, die, ofschoon niet aangesloten bij de liberale partij, bij iedere stemming hun partij kiest. Wij hebben het jampmer gevonden, dat niet één der raadsleden heeft geïnformeerd (althans in de openbare zitting) bij wie nu eigenlijk de schuld ligt van de inundaties van landerijen, kelders en zelfs huizen, en kele weken terug, toen Stellendam bijna blank stond. Dat 'zou werkelijk eens een beter onderwerp voor discussie zijn geweest waaraan ook de burgers meer aandacht zouden besteden. Indien dat gebeurd was, ware de Burgemeester in de gelegenheid geweest, met de stukken aan te toonen, dat de schuld niet bij hem lag, zooals door de Uberale kopstukken vferd verteld, maar bij het polderbestuur, dat deze zomer maan denlang traineerde met inzending van stuk ken en tenslotte in September, dus bij de aanvang van het regenseizoen, met de bouw van een gemaal begon. Ook op dit terrein werkt blijkbaar de liberale propaganda. En daarom, rechtsch Stellendam! Weest op Uw hoede! den aanbouw van drie of meer slagschepen. In dat artikel werd er op gewezen, dat in dezen oorlog wel gebleken is dat een vliegtuig groote beteekenis heeft als aan vullend wapen, maar dat het faalt om het als hoofdwapen tegen een vloot van boven- wateroorlogsschepen aan te wenden. Ver der werd een becijfering aangegeven van de kosten van bouw- en exploitatie van bei de soorten van oorlogswapens. Het ligt buiten het bestek van ons blad om daarin partij te kiezen, slechts geven we eenige cijfers om te laten zien welke ontzettende sommen noodig zijn voor het aanschaffen van de verdedigingsmiddelen. Slagschepen kosten niet minder dan f 85 millioen en slagkruisers vergen een uitgaaf van f 75 millioen in dezen tijd. Maar ook voor de vliegtuigen vallen de bedragen niet mee. Zoo kost het vliegtuig dat bij onze Marine in gebruik is het T 8 Wt torpedovliegtuig f 190.000, de T 5 bom menwerpers van ons leger f 300.000. De Glenen-Marten vUegtuigen die hoofd- zakelgk in Indië worden gebruikt f 220.000 de T 4 Marine bominenwerper f 220.000, terwijl onze nieuwste vliegboot van de Ma rine, de Do 24 K f 425.000 kost. Dure din gen. Helaas noodzakelijk om onze zelfstan digheid te bewaren. Geen offer is daartoe te groot. Welk een sprake gaat van die oorlogs monsters uit. Jaren geleden schreven we: „In feite kan de mensch niets anderö dan verwoesten." Het is zoo. Wat beschamend voor alle humanistische denkers, die droo- men van de goedheid van den mensch en van het steeds beter worden van de mensch heid. Die dure dingen spreken een andere taal. Ze rammelen alle kaartenhuisjes van de humanisten als met één slag in een. Snel en goed belpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnliardt. Mljntiardt's Poeders perlstukSct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mönhardt/e»" Z si, 10 ct. Doos 50 ct. Motorschlp „Immlnghain"~Wj Callantsoog op een mgn geloopen en vergaan. Alle opvarenden gered. Zondagmorgen is het Nederlandsche koop- vaardij-motorschip „Immingham" ten Wes ten van Callantsoog op een mijn geloopen en vergaan. Als door een wonder zijn alle opvarenden gered. Er hing een dikke mist als een ondoorzich tig gordijn over het grauwe zeewater, toen het ongeluk gebeurde. Er was geen tijd om een zwemvest aan te trekken, zoo vlug vol trok zich de ramp. Het kan een geluk worden genoemd, dat juist een verkenningsvliegtuig van de Mok over de plaats van het onheil vloog. Deze waarschuwde een bewakingsvaartuig wel ke ter hulp stoomde. Het vliegtuig is op het water neergestreken en heeft twee drenkelingen gered, een wist op een drijver te khmmen, de ander was te vermoeid en hield zich vast. Het vliegtuig taxide zoo naar het strand. De vijf andere opvarenden hielden zich aan een omgeslagen sloep vast. Hoewel enkelen veel schrammen opliepen, konden alle/zeven behouden aan land wor den gebracht. Verondersteld wordt dat de „Immingham" een betrekkelijk klein schip, te veel Oost heeft gehouden en in een'mijnenveld is te recht gekomen. ^•^^1^ ^^WÊ^^ ^^B*^ ^^^^w ^^tmW ^^BffW ^^B^W VAN DURE DINGEN. Oorlog voeren, is duur. Niet alleen de oorlog maar ook wat er mee in verband staat zooals mobilisatie. Dezer dagen lazen we dat de mobihsatie dagelijks f 1.7.000.000 kost aan ons land. En dan nog het aan- schafifen van het oorlogstuig. Dezer dagen vonden we daarover eenige gegevens. Het ging over de verdediging van onze Oost. Er zijn voorstanders om die ver dediging te voeren met klein materiaal en vliegtuigen. Anderen achten dat InsuUnde alleen maar verdedigd kan worden door Bftheer en Administratia van vaste goederen Makelaardij Taxatie (Beëedigd) Verniogens- en Beleggingsbeheer. (Ook voor de Zeeuwsche eilanden.) 6 Deo. W. van Walbeek, Wagenmaker en kruidenier, Dirksland, Straatdijk 521. R. C. Mr. J. van VoUenhoven, Cur.. Mr. L. J. den Hollander. Middelharnis. KANTONGERECHT TE SOMMELSDIJK ZITTING VAN VRIJDAG 8 DECEMBER. Achtereenvolgens stonden terecht: Dr. J. K., wonende te Warmond, die zijn auto te Dirksland geparkeerd had zonder verlichting. Schriftelijk had verdachte zich verweerd, dat de auto geparkeerd stond binnen een afstand van 30 M. v. een straat lantaarn. Verbalisant veldwachter Hooger- heide volhardde bij zijn verbaal Eich f 2.50 boete subs. 4 maal 2 d. h.; Uitspraak twee maal f 2.boete subs. 2 maal 2. d. h. en 2 maal f 1.subs. 2 maal 1 dag h. J.L.K. te Middelharnis, niet versch. had geredeni zonder voor- en achterlicht, f 3. subs. 3 d. h. A. S. V., niet versch. te Middelharnis, had over het Zandpad gereden zonder licht, f 3 subs. 3 dagen h. M. d. Br. te Middelharnis niet versch., had het Ged. Spui deerlijk verontreinigd. Eisch f3.subs. 3 d. h. Ultspr. f 6.-^ sub. 6 d. H Zw. had te Oude Tonge gevent zonder vergunning, f 2.50 subs. 2 d. h. S. Gr. te Ooltgensplaat had te den Bom mel gereden zonder achterlicht. Verdachte zeide dat toen hij stopte het achterlicht weer brandde, zoodat hoogst waarschijnlijk door zijn knipper signaal een klein mogelijk zijn achterlicht gedoofd is geweest. Verbalisant had de omschrijving vrijwel eenluidend gemaakt. Het O.M. eischte f 1.50 subs. 1 d.h. De kantonrechter sprak verdachte vrij omdat de niet verlichting blgkbaar een uiterste korte en kleine storing was ge weest. L. A. V. D. had de Leerplichtwet over treden. Eisch If 2.50 subs. 2 dagen h. Uitspraak f 0.50 subs. 1 d.h. J. W'. had twee overtredingen van de Leerplichtwet begaan. Eisch 2 X f 1.50 subs. 2x1 d.h. Uitspraak 2 x f 0.50 subs 2x1 d.h. C. V. d. L. te Ouddorp had de Leerplicht wet overtreden. Verdachte zeide dat zyn dochter moest helpen in de huishouding om dit te leeren zoolang zijn dochter die ouder was nog thuis was. Eisch f 1.subs. 1 d.h.'Werd vrijgespro ken omdat het leerplichtige kind b^na den maximum leerplichtwettigen tijd was gena derd. L. D. te Middelharnis had eveneens de Leerplichtwet overtreden. Eisch f 1.50 subs. 1 d.h.Uitspraak f 0.50 boete subs. ld. h. Mej. L. W. te Middelharnis dezelfde over tredtng. Eisch f 4.- subs. 4 d.h. Uitspraak idem. J. M. had gereden zonder voor- en achter licht. 2 x f 3.— subs 2x3 d.h. T. R. te Herkingen had de Leerplichtwet overtreden, f 1.boete subs. 1 d.h. J. W. had de Vuurwapenwet overtreden. F 5.boete subs, 5 d.h. met vemietiguig van het in beslaggenomen geweer. Mej. A. S. d. G. had gereden zonder licht op haar rijwiel. P 1.subs. 1 d.h. J. P, te Oude Tonge had gereden zonder voor- en achterlicht. Eisch 1 X f 4.subs. 4 d.h. en 2 x if 2. subs. 4 d.h. Uitspraak 3 maal f 0.50, subs. 3x1 d.h. A. de J. te Stellendam had het Prov. wegen reglement overtreden. Dit was een aangehouden zaak van de vorige zitting. Verdachte had oorspronke lijk daartoe een vergunning kunnen hebben doch had deze geweigerd om de légeskos- ten. De verdediger had vorige zitting aange voerd dat de grond waarop de brug van de uitweg rustte geen eigendom van de Prov. was. Uit de getuigenverklaring van de op zichter der Prov. Waterstaat en de voorzit ter van de Generale Dijkagie van Stellen dam was komen vast te staan dat het eigen dom der Provincie strekt tot de helft van de seheidingsloot. F 5.boet subs. 5 d.h. ■J. Gr. te Sommelsdijk had met zijn vracht auto een aanrijding veroorzaakt in de Sta- versche weg waardoor de heer C. de Man uit,,Middelhamis in de sloot geraakte, en li chamelijk letsel was toegebracht. Verdachte ontkende van iets te weten. De getuigen C. de M. en W. J. d. J. als de H.B.S. leerling J. W. verklaarden dat verdachte had aangereden en het verkeer in gevaar was gebracht. Het O.M. achtte de ten laste legging be wezen en eischte f 30.subs. 30 d.h. De Kantonrechter waarschuwde verdach te dat dit reeds de tweede aanrijding in korten tijd was, dat verdachte een onbe trouwbaar chauffeur was en dat bij volgen de herhaling ernstig in overweging geno- m|en zou worden, verdachte de bevoegdheid tot het chauffeuren te ontnemen door in trekking van het rijbewijs. Uitspraak f 25.boete subs. 25 d.h. A. V. te Mellssant had over verboden grond gereden. Verdachte zeide dat zij oorspronkelijk een vergunning daartoe hadden, dat later de halve oprit aan de polder is verkocht, zoo dat zij nu eischen de halve recognitie te be talen. De Kantonrechter zeide dat de rechtbank daarmee helaas geen rekening kan houden, de overtreding stond vast. Toch wenschte de Kantonrechter getuigen van Beek en Voogd nader te hooreni waartoe de z^ak werd aangehouden. I. L. S. had met een onverlichte auto ge reden f 2.50 subs. 2 d.h. Een zaak tegen v. Z. werd aangehouden. J. V. L. had geen bel op zijn fiets, f 2. subs 2 d.h. M. B. had de Leerplichtwet overtreden. F 0.50 boete subs. 1 d.h. N. V. H. had geen achterlicht, f 3.subs. 3 dh.; V. d. B. had links gereden, f 3. subs. 3 d.h.; J. v. Spl. gereden zonder ach terlicht, i 3.subs. 3 d.h. J. d. V. zonder voorlicht gereden, f 3.^ subs. 3 d.h.; J. W. had geen nummerbewigs kunnen vertoonen, f 3.subs. 3 d.h.; J. J. N. te Sonmielsdijk had gereden zonder voor en achterlicht op zijn wagen, 2 x f 4. subs. 2x4 d.h. RECHTBANK TE ROTTERDAM. NAAR DE OUDDORPSCHE MEISJES. De 28-jarige garnalenvisschersknecht H. V. O. uit Stellendam had 's-Zaterdags voor Zondag 1 October j.l. bij den verhuurder T. Sager in zijn. woonplaats een motorrgwlel gehuurd, om er mede over het eiland rond te rijden. De verhuurder had hem echter gezegd, dat hij den volgendenj dag niet zou mogen rijden, omdat dit door het Benzine- en Ben- zolbesluit was verboden. Van O. had daarop geantwoord, dat hij toch geen zin had in het dorp te blijven. Hij zou toch naar Ouddorp gaan en alles wat er van kwam, zou voor hem zftjn. Hij ging naar Ouddorp op dien eersten Zondag, amuseerde zich en reed langs den Oostdijk naar zijn dorp terug. Daar echter kreeg hij eenl verbaal. Hij stond nu terecht en kon feitelflk niets tot zijn verdediging zeggen. De officier zeide, dat de Ouddorpsche jongens 's-Zaterdags en 's-Zondags niet gaarne een bezoek aan Ouddorp en de daar wonende meisjes die bij de Stellendam mers bijzonder in trek schijnen te zyn, zei spr. achterwege lieten. Vandaar het op treden van Verdachte. Spr. vorderde 14 da gen gevangenisstraf. (Rott. Nwbl.) MIBOJELHARNIS Openbare vergadering van den> Raad der Gemeente MIDDELHARNIS op Dinsdag 13 December 1939 des nandd- dags 2.30 uur. AGENDA: 1. Installatie van het toegelaten raads lid A. Koese. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorloopige vaststelling gemeentere- kening 1938. 4. Vaststelling gemeentebegrooting 1940 5. Wijziging gemeentebegrooting 1939. 6. Goedkeuring rekening 1938 van het Burgerlijk Weeshuis. 7. Goedkeuring begrooting 1940 van het Burgerlijk Weeshuis. 8. Goedkeuring rekening 1938 van het Burgerlgk Armbestuur. 9. Goedkeuring begrooting 1Ö40 van het Burgerlek Armbestuur. 10. Goedkeuring begrooting 1940 van het Gasbedrijf. 11. Benoeming leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim (aftredend alle leden.) 12. Benoeming lid van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs (af tredend: A. J. Dijkers.) 13. Vaststelling besluit ingevolge artikel 55 bis der L.O. wet 1920 voor het gewoon en uitgebreid lager onderwijs. 14. Vaststelling verordening op de hef fing van de opcenjten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. 15. Vaststelling verordening op de hef fing van de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. 16. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van een woning aan de Raadhuisstraat. 17. Wijziging gemeenschappelgke- rege ling van de Stichting Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee. 18. Wijziging gemeenschappelijke rege ling der N.V. E.M.G.O. i9. Voorstel tot wgaiging van de bepa lingen voor arbeidscontractanten. 20. Wijziging reglement van orde voor den Raad,

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1