CliQWEEKBIADöpGED.GR0nD51AG De Elaginot-linie. .M/nhardtjes N.V. ÜÏÏGEVERSMAATSCHAPPU „EILANDEN-NIEOWS" 12e Jaargang WOENSDAG 6 DECEMBER 1939 No. 1098 WAARIN SEDERT 1 NOVEMBER 1935 OPGENOMEN HET BLAD „ONZE EILANDE/4' 18E J A A Q A N Q UITGAVE VAN tijè Vnt\. n«tièA^-Ce4fe>H xru*\ Una €Ayeifvtv\^e4'Ui/cSi' niEUiiffi Abonnementsprtls 90 cent per 3 maandenbt) vooruitbetaling. Verschijnt lederen Woensdag en Zatprdag 2 maal per week. Afzonder^ke nummen 5 cent Buitenland 8 gulden per jaar Advertentie*pEifs 20 cent per regel. Reclames 40 et.; Dienst* 11* I* w«««** «-»»»^*—•—-•"''—-—- 77J aanvragen en aanbiedingen van 1—6 regels 80 et.; Boekmaan* Gevestigd te MMdeltamis Prins Hendrikstr. 122 O Giro 167930 Postbox 8 o Td. 17, 1 fcondiging 10 cent per regel Contracten beIangrS|k: lager. BykantooT voor Zeeland: St. MaartenadBk Marfet, Telef. 59. I----------------------------------------------------------- i^:)c Allerwegen hoort men spreken over de vreemde wijze, waarop de landoorlog tus- schen Duitschland en Frankrijk wordt ge voerd. Sedert het uitbreken, der vijandelijk heden is er in de positie der tegenover el kaar liggende millioenenlegers niets ver anderd. In het gebied tusschen de beide li nies Worden wel kleine schermutselingen gevoerd en heeft voortdurend artillerievuur plaats, zoodat het aantal gedoode en ge wonde soldaten aan weerszijden grooter Is dan men vermoeden zou, maar aanvallen van beteekenis worden niet gedaan. De Franschen schijnen ook niet van plan, daar toe over te gaan. Zij voelen zich veilig ach ter hun stellingen en oefenen slechts ge duld. De tijd, zoo spreken Engelschen en Franschen belde, strijdt met ons. Men krijgt de indruk, dat de stellingoor log, welke in de wereldkrijg ongeveer 4 jaar lang in het Noorden van Frankrijk gevoerd werd, thans in meer geperfectio neerde vorm is herleefd. Toen bestonden de stellingen slechts uit loopgraven met hier en daar een versterkte stad met forten, zoo als Verdun. En in deze in zekere zin pri mitieve ondergrondsche verdedigingswer ken hebben jarenlang de oorlogvoerenden tegenover elkaar gelegen. Hoeveel te meer moet het dan een onmogelijkheid zijn, de huidige technisch schier volmaakte ves- tingwerken der Siegfried- en MaginotUnie met succes te bestormen en te doorbreken. Toen Frankrijk in 1918 Duitschland met behulp zijner Geallieerden verslagen had, heeft het met het oog op zijn toekomstige veiligheid allereerst aan Duitschland een zeer harde vrede opgelegd, waardoor het voor lange tijd onschadelijk gemaakt moest Worden. Maar het heeft nog meer gedaan. Wel wetend, dat het Duitsche volk binnen korter of langer tijd zijn veerkracht en daarmee ook zijn militaire sterkte zou her winnen en overwegend, dat Frankrijk en Duitschland nu eenmaal de historische doodsvijanden van elkaar zijn, heeft de Fransche regeering al spoedig een aanvang doen maken met het aanbrengen van een zoo geweldige versterkingsgordel op zijn grens met Duitschland, dat het mensche- lijkerwijs gesproken een onmogelijkheid moest worden geacht, dat dit pantser van beton en staal doorbroken zou worden. Reeds in 1920 is men met de aanleg van deze gigantische werken, die een voortref felijke proeve zijn van moderne oorlogstech niek en vesting-bouwkunde, volgens een vast plan begonnen. De uitvoering daarvan heeft dus bijna 20 jaar geduurd, maar heeft tot Frankrijks geluk nu tot resultaat, dat naar het zich laat aanzien, dit land niet wederom het strijdtooneel wordt der vech tende legers. Dit gansche vestingsysteem, van de Zwitsersche grens bij Belfort af tot Thlronville aan de Belgisch-Luxemburg- sche grens, overtreft in sollditeit en weer standsvermogen zeer verre de haastig ge bouwde Duitsche Siegfriedlinie of Westwall Welke meerendeels uit bovengrondsche wer ken bestaat en waarover men slechts een paar jaar heeft kunnen bouwen. De grens tusschen Frankrijk en Duitsch land is slechts ruim 300 km. lang. Over ongeveer de helft van deze afstand vormt de Rijn de grens. Aan de Fransche zijde lig gen tegen de hellingen van het Vogezenge- bergte een reeks zware versterkingen, voor al op die plaatsen, waar een overtocht van vijandelijke troepen over de Rijn mogelijk wordt geacht. Het zijn eigenlijk vestinggroe pen met sperlinies, machinegeweersteun punten, draadhindemissen, tankafweerka- nonnen en tankhindernissen voor het ge- heele front, een versperring van 8 rijen ijzeren rails, die 1% m. boven de grond uit steken. De voornaamste gedeelten zijn de geweldig sterke pantserwagens voor zwaar geschut, anti-tankgeschut, luchtafweerge schut enz. Achter de linie liggen onderaard sche vliegvelden. Waar de vUegtuigen vei lig kunnen worden opgeborgen en gerepa reerd. Het karakter der Maginot-linie is geheel anders dan dat der vroegere vestingen. Oude forten liggen met op hoogten, die de omtrek beheerschten. Van de werken der Maginot-linie ziet men zoo goed als niets. Men kan er doorheen rijden zonder iets er van te bemerken. Misschien vermoedt men ergens een pantserkoepel, maar deze is door begroeiing onzichtbaar gemaakt. Toch is dit een geweldig fort, dat met zware ka nonnen en mitrailleurs bewapend, een vij andelijke aanval voor onoverwinnelijke pro Wemen stelt. Het eigenaardige van de Maginot-linie is, öat zij zich voor het grootste gedeelte on- lier de grond bevindt. Vanaf de pantser koepels loopen schachten loodrecht naar be neden, soms tot meer dan 100 m. diepte, Waarin liften electrisch op en neer bewo gen worden. De afzonderlijke constructies zijn onder de grond verbonden door wegen en electrische spoorbanen. Daar loopen ook de telefoonlijnen, de kabels voor kracht en licht. Verschillende electrische centrales zorgen voor de stroom. Munitietransporten vinden ondergronds plaats over de spoor banen, terwijl de pantserkoepels door Jilf- ten worden bediend. De koepels en kaze matten zijn zoo gerangschikt, dat schier bij elke aanval de vijand in de flank door geschut of mitrailleurvuur kan worden be stookt. Een doorsnee-teekening van de Maginot- linie toont U 7 verdiepingen, waarin onder gebracht zijn: de dieselmotoren voor elec trische kracht en luchtverversching, de pro visiekamers, de slaapverblijven, de apparte menten voor officieren en manschappen, de munitiebewaarplaatsen, de hospitalen, de telefoonkantoren, de treintunnels etc. Het geheel is dus een ondergrondsche soldaten- stad. Van boven behoeft ook niets te wor den aangevoerd, daar de groote wegen voor toevoer van munitie en proviand hun ingangen ver achter de linie hebben. De naam Maginot-linie is afkomstig van Minister Maginot, die een aantal jaren mi- nister van Oorlog was en het initiatief nam I tot de bouw van deze reuzenwerken. Hij was in 1877 geboren in Lotharingen en was oorspronkelijk rechtsgeleerde. Toen hij in 1910 afgevaardigde werd naar de Fransche Kamer, hield hij zich al spoedig veel bezig met de zaken der defensie. Bij het uitbre ken van de wereldoorlog nam hij als ge woon soldaat dienst en onderscheidde zich zeer. Bij Verdun werd hij zwaar gewond en invalide. Na de oorlog ijverde hij sterk voor een doeltreffende versterking van de Fransch-Duitsche grens en toen hij minis ter werd, rustte hy niet voor hij van de Volksvertegenwoordiging de credieten los gemaakt had voor de bouw dier reuzenwer ken. Dit ging niet steeds even gemakkelijk, daar de Volkenbondsidealen en de pacifis tische propaganda, benevens de groei van socialisme en communisme evenzoovele f ac toren waren om de uitgaven voor de lands verdediging nutteloos te achten. Maginot heeft in die dagtn blijk gegeven, niet alleen van een sterk doorzettingsver mogen, maar ook van een gezond reali- teitsbeseif, dat zich niet vergaapt aan fan tasterijen. Temidden van de uitvoering van het werk, waaraan onafscheidelijk de naam Maginot verbonden is, stierf hij in het jaar 1932. In het leger was hij nimmer hooger opgeklommen dan tot sergeant, maar bij zijn begrafenis schreden drie maarschaiken achter zijn baar. En als nu in Frankrijk de naam Maginot wordt uitgesproken, is deze naam het symbool voor het Fransche volk van veiligheid, want dit is zeker, dat elke aanval op deze fortificaties te pletter moet loopen. Zij kunnen met een tamelijk beperkte bezetting een overmachtige vijand afslaan en daarom bestaat er bij de Fran schen weinig vrees voor een doorbraak der MaginotUnie. Gedurende de geheele wereld oorlog zijn de Duitschers er niet in ge slaagd. Verdun te veroveren, ofschoon zij er eenige honderdduizenden manschappen de dood injoegen. En nu bestaat de Magi not-linie uit wel 100 zulke Verduns, zoodat het wel zeer onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat de Duitsches er in zullen slagen er door te breken. Anderzijds is ook de Sjlegfrled-linle zeer sterk, zoodat een Fransch offensief even eens weinig kans zou hebben. Het is daarom de algemeene verwachting, dat op dit (front de beslissing niet vallen zal, want dit front zit muurvast. Over een eventueele doorbraak der Duit schers door België of Nederland zullen we thans niet handelen; wellicht komen we daarop nog eens nader terug. Dit is echter zeker, dat de Franschen goede lessen uit de wereldoorlog hebben getrokken en, hun grenzen schier ondoordringbaar hebben ge maakt. ARM FINLAND. slaan. Het ging ver, zoo ver als maar eenigszins mogelijk was voor een souverel- ne staat. 't Mocht niet baten. De regeering van Sta lin eischte het volle pond. En nu zijn de Russische troepen Finland blnnengerukt. N< g heeft Finland het rnogelijke g^c'aan. Een nieuwe regeering werd gevormd om nog een wapenstilstand te kunnen verkrij gen en opnieuw te onderhandelen met be houd van Finlandsch zelfstandigheid. Helaas vlak aan de Russische grens wordt een nieuwe communistische Finsche regee ring gevormd. Die roepen de Russen als vrienden, als bevrijders binnen. Zoo komt de jammer en ellende over dit land. Over Finland dat der eeuwen, door is onderdrukt geworden. Dat slechts van een tvrintigjari- ge onafhankelijkheid heeft kunnen genie ten. Maar dat in dien tijd de achting en het i*espect heeft verkregen van de beschaafde wereld. Helaas die liefde en achting der an deren zal slechts kuimen bestaan in woor den. Ook Engeland, dat voor de kleinen in den oorlog is gegaan zal ^Finland aan zijn lot overlaten. Zoo wordt ook dit kleine land het slachtoffer van het groote comnaunis- tisch Rusland. Dat beteekent voor dit land een zee van jammer en ellende. EER HET TE LAAT IS. Finland wordt aangevallen door de Rus sische legers. - De Regeering van Finland, die met Rus land heeft onderhandeld, ti'eedt af om zich op zoo breed mogelijk natipnalen grondslag te stellen teneinde een vfapenstilstand te verkrijgen en nieuwe onderhandelingen met Rusland te kunnen voeren. En daar plotse ling wordt even over de grens een nieuwe communistische regeering gevormd. Die roepen de communi!)tische Russische legers te hulp om Finland^^te bevrijden, zoo als ze het noemen van zijn "onderdrukkers. Vijanden van binnen die gemeene zaak malken met de vijanden van buiten, ja die aan den tmitenlandschen vijand nog een glimp (van recht willen geven. Droevig gevolg van partijschappen die ge oriënteerd zijn op het buitenland. Een symptoon in het leven der volken om gewaarschuwd te zijn en te letten niet alleen op wat buiten het land is, maar ook om ter dege zich rekenschap te geven van wat de gevolgen kunnen zijn van het be zit van partijen die op het buitenland ge oriënteerd zijn. Een symptoon die voor de regeeringen aanleiding moge zijn om in tijds hun maat regelen ce nemen. Eer het te laat is. Tegen Gevatte koude, Koorts, Griep Oe echte zijn niet rond, maar hartvormig. Finland is het nieuwste slachtoffer van de Russische aanvalslust. Finland dat geen andere schuld had, dan dat het grensde aan het machtige commu nistische Rusland. Thans trachten de Russische legers het onder den voet te loopen. Finland het wordt aangevallen door een machtigen buurstaat die wel vijftig m,aal zoo sterk is. Een bevolking van ruim 3 millioen tegen Rusland met zeker 150 millioen. Macht gaat daar boven recht. Rusland vroeg eenige grensverbeteringen. Vroeg, beter gezegd eischte afstand van zekere Finsche gebieden, die het voor zijn verdediging meent noodig te hebben. On derhandelingen werden gedurende weken gevoerd. Finland betoonde genoeg begrip van zaken om niet bot alle eischen af te BUITENGEWONE DIENSTPLICHTIGEN ZULLEN GELEIDELIJK OUDERE LICH TINGEN AFLOSSEN. Geen oproeping werkloozen. 's-Gravenhage, 4 Dec. Het ligt in het voornemen der regeering, eerlang een aan tal buitengewone dienstplichtigen, behoo- rende tot de jongste lichtingen, in werke- lijken dienst te roepen. De bedoeling van dezen maatregel is, de oudste lichtingen zoo spoedig mogelijk door jongere mannen te doen aflossen. Reeds werden eenige ploegen van de hch ting 1924 met onbepaald klein verlof ge zonden en meerdere ploegen van die lich ting zullen binnenkort volgen. Hoeveel oudere lichtingen huiswaarts zul len kunnen vertrekken, kan thans nog niet worden overzien, aangezien zulks geheel afhankelijk Is van den duur der mobilisatie. In verband met het voor de opleiding be schikbare kader en materieel kan er ech ter geen sprake zijn, om buitengewone dienstplichtigen maar dadelijk in groeten getale te gaan oproepen. Het aflossen van gemobiliseerden, zal zich derhalve niet in een haastig tempo kunnen voltrekken. Het ligt niet in het voornemen, werkloo- zen op te roepen ter vervanging van andere dienstplichtigen. ZES SCHEPEN MET GRAAN AAN GEKOMEN. Maandagmiddag zijn te Rotterdam in de late namiddag zes schepen met graan voor rekening van de Nederland.sche regeering veilig binnengeloopen. De schepen, die eeni- gen tijd in de Downs werden opgehouden, werden reeds eenige dagen verwacht. Het zijn de „Stad Dordrecht," „Stad Arnhem,"' de .,Britsum," de „Kelbergen," de „Boskocp," en de „Octmarsum." Laatst genoemd schip is geladen met lijnkoeken. Ook de „Kertosono,, van de RotterJ. Lloyd, die uit Italië komt. kwam tegen den avond de Waterweg binnen. VERHOOGING VAN DE CEISIS- SUIKERHEFFING. Sulkerp^ wordt 1 cent per pond duurder. De Minister van Economische Zaken heeft besloten, de Crisisheffing op suiker met ingang van 4 December 1939 te ver- hoogen met 10% van de hoofdsom van den ingevolge de Suikerwet 1924 geheven ac cijns op suiker. Dit zal tot gevolg hebben, dat de suikerprijs met 1 cent per pond zal worden verhoogd. Deze maatregel is genomen ter bestrij ding van de kosten, verbonden aan de dis tributie, welke, naar bekend is, behalve uit algemeene onkosten, bestaan in de vergoe ding aan de gemeentebesturen van 85% van de werkelijk door deze gemaakte dis- tributiekosten. Het ligt in het voornemen ook bij ver dere distributie de kosten op de te distri- bueeren artikelen te verhalen. Het spreekt evenwel vanzelf, dat deze lager kunnen zijn daar dan van een reeds bestaand distribu tieapparaat gebruik kan worden gemaakt. 's-Gravenhage, 2 December 1939. GEDEELTELIJKE TOEWIJZING VAN VEEVOEDER UIT EIGEN VERBOUW. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat den veehouders met in gang van 11 December 1939 bij wijze van proef zal worden toegestaan, 50% van de hun iVoor de veevoederdistributleperiode van 11 December 19398 Januari 1940 toe gewezen hoeveelheid varkensvoeder in den vorm van rogge, gerst of haver uit eigen bedrijf te betrekken. De uit eigen voorra den toegewezen hoeveelheden veevoeder kunhen de veehouders bij een molenaar of landbouwvereeniging, als maaibedrijf er kend door de Nederlandsche Meelcentrale, laten vermalen. Het vermalen of pletten dezer voorraden in eigen bedrijf of in bedrijven, die niet als maaibedrijf door de Nederlandsche Meel centrale erkend zijn, is verboden. Op de registratiekaarten, welke de vee houders voor de komende veevoederdistri butleperiode moeten invullen, kan worden opgegeven, of in plaats van de helft van de toe te wijzen hoeveelheid mengvoeder voor varkens, rogge, gerst oï. haver uit eigen bedrijf gewenscht wordt. DE BOTERHEFFING. Wij vernemen van officieele zijde, dat het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter, behoudens tusschentijdsche vrijzi- ging, voor de week van 30 November tot 7 December js vastgesteld op 80 cent per kg. (onveranderd.) THEEPRIJZEN HOOGER. AMSTERDAM, 4 Dec. Blijkens een me- dedeeling van de Vereeniging van Thee-im porteurs zijn de prijzen, voor de aanstaande toewijzing van circa 15.500 kisten thee te Amsterdam ingevolge met de regeering ge pleegd overleg vastgesteld op, basis der laatste Batavia-noteeringen, plus kosten. Deze laatste zijn ,uiteraard hooger, onder meer als gevolg van de hoogere molestpre- mie. In verband daarmede werden, met toe stemming der regeeruig, de detallprijzen voor thee met ingang van heden verhoogd met twee cent per ons. HET PAT DREIGT 17 UIT TE GAAN In tijd van oorlog zullen zoowel mili tairen als burgers gewond worden. Het bloed van 100.000 mannen en vrouwen zal noodig zijn om het leven van de gewonden te redden. Het Nederlandsche Roode Kruis orga niseert den bloedtransfusiedienst over het geheele land. Meldt U aan als bloedgever bij de Plaatselijke werfcommissic of bij het Secretariaat van de Centrale Commissie Prinsessegracht 27 te 's-Gravenhage. Steunt met een bijdrage op giro 291564 van den Penningmeester te Ovcrschie. MIDDELHARNIS. Vergadering Groene Kruis. Onder voorzitterschap van den Edelacht baren heer Burgemeester der gemeente Mid delharnis-Sommelsdijk werd op Dinsdag 28 November des avonds half acht door de afd. Groene Kruis en Wijkverpleging in ho tel Spee haar algemeene jaarvergadering gehouden. De opkomst der leden was zeer gering. De voorzitter opende deze vergadering met een woord van welkom zijn teleurstel ling er over uitdrukkende dat zoo weinig leden ter vergadering waren opgekomen, wanneer nu mag worden aangenomen dat deze toch tevreden zijn met het beleid van het Bestuur in het algemeen kan dit eenigszins voldoening geven, toch had spr. lijever gezien dat er meer belangstelling voor dergelijke vergaderingen onder de le den werd gevonden. Hierna werd door den seceratis de heer van Es de notulen en het jaarverslag gele zen welke onveranderd werden goedge keurd. Door den penningmeester Dr. Arends werd rekening en verantwoording gedaan over de gejdjtnlddelen en werd bij monde van den heer Bag,rt als lid der controlecom missie geadviseerd zoowel de rekening van het Groene Kruis als die der rekening van de Wijkverpleging waarvan verslag werd uitgebracht door den heer J. A. Slis onver anderd goed te keuren, waaraan door de vergadering werd voldaan. De rekening van het'Gr. Kruis sluit met aan uitgaven f 2195.83, kassaldo f 1158.87, totaal f 3354.70, exploitatieverlies if 730.08. De rekening van de t.b.c.-bestrijding sluit in ontv. en uitg. met f 3194.94, waarbij f 1744.73 van het Gr. Kruis. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat door de wijkverpleegster zuster Brinkman ruim 8500 bezoeken zijn afge legd t.w. bij zieken, gebrekkigen, en T.B.C, lijders. De voorzitter bracht haar een woord van dank voor de vele werkzaamheden door haar in het afgeloopen jaar voor de lijdende menschheid verricht en dat haar krachten worden geschonken om met dit zoo zware maar toch mooie werk in het belang der vereeniging maar in het bijzonder dat der zieken te mogen voortgaan. Zoowel den secretaris als de penningmees ter worden een woord van dank gebracht. Bij de bestuursvergadering werd het peri odiek aftr. lid den heer J. A. Slis uit Mid- delharnis op voorstel van den heer Baart bi) acclamatie herkozen, deze nam de benoe ming onder een woord van dank voor het in hem gestelde vertrouwen, staande ter vergadering aan. Voor een bestuurslid in de vacature Dr. J. Koenraad werd na, gehouden stemming met algemeene stemmen gekozen, diens op volger Dr. de Jong. Tot leden controle-com missie voor het volgend boekjaar werden aangewezen de heeren H. v. Heest, C. J. Loof en v. d. Wende rep. te Middelharnis en Sommelsdijk. Door den Voorzitter werd de beschrijvingsbrief voor de te houden algemeene bondsvergadering, voorzoover dit noodig was, toegelicht, waarna de sec retaris den heer van Es uit Sommelsdijk werd aangewezen als afgevaardigde zo»der I bindend mandaat. Nadat door den Voorzitter nog een twee tal vragen van meer huishoudelijk belang waren beantwoord werd deze vergadering met een woord van dank gesloten. 13-JARIG JONGETJE VINDT BOMMEN urr. LONDEN, 4 Dec. Een jongetje van 13 jaar, John Clough geheeten, heeft een nieuw soort luchtbom ontdekt. Het door den jongen, die leerling van een school in Rydal is, vervaardigde model is voorgelegd aan de deskundigen van het ministerie van Bevoorrading, die verklaarden, „dat John Clough een opmerkelijke idee gehad heeft." Hij wordt door zijn leeraren voor een werk tuigkunde genie gehouden. Het model wordt zorgvuldig onderzocht, meldt Havas.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 1