Gemeenteraad Ooitgensplaat Gemeenteraad Stellendam HET l.ÊVeNS'i.lCHTJE PAT DREIGT 17 UIT TE GAAN RAADSVERGADERING op Woensdfig 39 Nov. 1939, des n.m. 2 uur. Tegenwoordig- alle leden, behalve de heer Jacobs. De VOORZ. Burgemeester Slobbe opent met gebed, waarna de notulen worden ge lezen, welke onveranderd worden vastge steld. Ingekomen stukken: Schrijven van het Verificatie-bureau met rapport controle kas en boeken Landarb.- wet. In kas f 702.95, in orde bevonden. Mededeeling van mutaties in het Bestuur der Waterleiding G. en O., van de gemeen ten Middelharnis en Herkingen. Schrijven van de veldwachter Jordaan, dat hij zijn pensioen als bode en schoonhou- der wenscht te zien gehandhaafd. Wordt naar B. en W. gerenvoyeerd. Inzake het oplossen van geschillen moe ten verschillende gemeenten samenwerken; hierover wordt een gewijzigde verordening goedgekeurd. 3. Voorstel tot vaststelling van een ad vies aan den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht, nopens een concept-verorde ning ex. artikel 12 der Oorlogswet betref fende het verrichten van persoonlijke dien sten voor hulp bij mlUtaire werkzaam heden. Hierover leest de Secretaris een schrij ven voor, welke aan den Opperbevelhebber zal worden gezonden, en waarin en kele bezwaren worden genoemd. O.m. wordt bezwaar gemaakt een register aan te leggen van mannelijke personen tot een bepaalde leeftijd, die e.v. hulp zouden kun nen verleenen. Deze administratieve dienst acht men niet op de oorlogswet gegrond, wat met redenen wordt omkleedt. Wordt besloten deze brief te verzenden. 4. Voorstel tot het verleenen van een subsidie ad if 0.02 per inwoner aan het Borgstellingsfonds voor het district der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Dordi-echt. De VOORZ. zegt dat het Borgstellings fonds voor de gemeente reeds practische beteekenis heeft gekregen. Met a.s. wordt hiertoe besloten. 5. Begrooting der Gascentrale „Oost- Flakkee" te Oude Tonge voor 1940 (ligt ter inzage.) Deze begroting heeft ter inzage gelegen; ze is volgens den Voorz. zeer ongunstig te noemen. De koopprijs der kolen is veel hoo- ger en ook de transportkosten zijn ver hoogd. Gevolg is reeds geweest verhooging der gasprijzen; tegen November moest een tweede verhooging volgen. Dit is noodzake lijk geworden, hoewel het geheel aan de omstandigheden te wijten is. De heer v. NIEUW AAL zegt vreemd ge keken te hebben, toen hij de verhooging van 2 et. per M. vernam. Het gasverbrulk is treurig, er zijn er die slechts 5 M. ver bruiken. Spr. zou gaarne willen dat. er pro paganda gemaakt wordt voor meer ver bruik. De VOORZ. zegt dat de kolenprijs steeds stijgt. Het is moeilijk voor 2 jaar gelijk in de slaan. Wat de propaganda betreft, zal door dit iets op te voeren, de begrooting niet beter maken. Wanneer de capaciteit zou worden opgevoerd, zou tenslotte de outil lage der fabriek niet voldoende zijn. De heer KREEFT spreekt over het sa laris van f 4000.van de directeur en de huurwaarde van diens woning. Spr. vindt dat die laag is gesteld, mede in verband met diens pensioen. De VOORZ. kan hierop geen volledig ant woord geven. De begrooting wordt m.a.s. goedgekeurd en aangenomen. 6. Begrooting 1940 voor het Burgerlijk Armbestuur. De heer A. DE VOS merkt bij de post onderhoud gebouwen, dat weer slechts f 75.is geraamd. Spr. vindt dat er aan de huisjes van dit bedrag niet veel zal kun nen gedaan worden. De VOORZ. antwoordt, dat op het oogen- blik niet precies is te overzien wat aan de eigendommen van het B.A. moet gedaan worden. In verband met de aard van de bewoning kunnen de woningen aan de Stoofstraat niet afdoende verbeterd worden. Wat redelijk is zal er aan gedaan worden. De heerVERMAAS (R.K.) zou de sloten achter de Stoofstraat beter bij gehouden willen zien en de post 31 ad f 5.hooger willen stellen. Ook de heer v. NIEUW A AL vindt het te laag. De omwonenden hebben er last van. De VOORZ. heeft de heer v. Oostende reeds toegezegd, dat er beter op zou wor den toegezien, ook wat het vuil neerwerpen betreft. Het valt echter niet gemakkelijk dit euvel naar behooren te keeren. Er zal verscherpt politietoezicht op gesteld wor den bovendien zal getracht worden de sloot opnieuw uit te doen, om een bevredi gende situatie te scheppen. De begrooting van het Burgerlijk Ai-m- bestuur wordt m.a.s. aangenomen. Gewone dienst f 9532.19; kapitaaldienst f 62.30. 7. .Voorstel tot verstrekking over 1940 van een kasgeldleening tot een bedrag van f 4500.aan het Burgerlijk Armbestuur. Dit voorstel wordt aangenomen. 8. Begrooting 1940 voor de Gemeente lijke Bewaarschool. Wordt begroot in ink. en uitg. op f 2188. 25 en m.a.s. goedgevonden. 9. Gemeentebegrooting 1940. De heer A. DE VOS houdt over deze be grooting eenige algemeene beschouwingen. Hij wijst op de slechte economische toe stand, op de crisis jaren, die van grooten Invloed geweest zijn en nog zijn op het ge- meentebeheer. Van Ged. Staten is ook wei nig te verwachten. Zij beknibbelen op een kleine verteringspost van den Raad. Symp- tonen zijn er dat. B. en W. ook al een beet je dezelfde methoden volgt. Hij wijst op een verzoek van den heer Beijer, dat niet afge handeld werd, op de schoolartsendienst enz. Wel is dit afgewezen op practische gron den maar B. en W. beslissen te veel. Het behoort eigenlijk tot het prestige van den Raad. Zoo ook met de Stichting Veerver- binding t.o. de Zondagsdiensten zei B. en W. wij zijn overstemd! In de Stichting Gascentrale heeft de Raad ook al niets te zeggen. Spr. wijst op de Straatverlich ting, die gewoonweg gedecreteerd wordt door het Bestuur. Spr. zou liever het ge wone verbruik betalen en dan voor de rest een bijdrage doen in de telïorten! Dat lijkt hem beter. In 1935 heeft spr. gewaarschuwd dat de Raad door de gemeenschappelijke regeling zichzelf uitschakt. Om de po sitie te hebben, die de Raad volgens de ge meentewet heeft zal het anders moeten. Het recht van de rajid kan niet in practijk worden gebracht. Spr. zou voor willen stel len, dat belangrijke stukken de raadsleden wordt thuisgezonden om het beter in stu die te kunnen nemen. Ook zoo wat betreft de gascentrale en Stichting Waterleiding. De gemeentebegrooting zou spr. ook gaar ne een week vroeger hebben. Verder wijst spr. op de moeilijke om standigheden en de prijsstijging voor levens onderhoud. Voor het gemeentebestuur ligt er de taak de inkomsten van de bewoners zooveel mogelijk te stimuleeren. Spr. wijst er b.v. op dat de Flakk. bouwers waren ■uitgesloten in de watertoren te bouwen. Hij vraagt naar de reden daarvan. In dit ver band wijst hij ook op het loon der gemeen tewerklieden en op een werkman, welke op arbeidscontract werkt, terwijl hij 12 a 13 jaar zijn krachten aan de gemeente heeft, gegeven. In de Tweede Kamer is er ook op gewezen, dat sommige gemeenten dergelijke men- schen er op na houden. Wordt hij ontsla gen heeft hij niets te trekken. Hij zal er geen voorstel van maken, de raad schijnt er geen belangstelling voor te hebben. Indertijd heeft spr. ook het pleit gevoerd voor kinderbijslag voor het lager perso neel. Het zal eerst zover moeten komen als in Frankrijk waar meer doodkisten dan Wiegen zijn. Het heeft daarom zijn voortdu rende aandacht. Dan komt spr. op pohtiek terrein. De uit slag der Gemeenteraadsverkiezingen heeft zijn instemming. Ook de samensteUing van het Dag. Bestuur. Daaromtrent zijn ge ruchten gaande geweest, die hij wil tegen spreken. De R.K. is er uit, men zegt dat dit met opzet is gebeurd. Voor hem zelf bepaald hij dit op grond van practische politiek. Achteruitzetting van het Roomsche deel zat bij hem niet voor. Men schuift spr. in de schoenen, dat hij de man zou zijn van de samenstelling van het college. Hij spreekt dit tegen een eenmanspartij heeft niets te vertellen. Verder is spr. bereid de daden van het .college te steunen, zoover het het ge meentebelang betreft. Van een gemeen schappelijke overeenkomst is geen sprake. Wat de volkshuisvesting betreft is spr. niet erg over het beleid van B. en W. te vreden. Over de krotwoningen heeft hij per soonlijk met den burgemeester gesproken, hij vond een open oor, maar, er werd niets aan gedaan. De toestand wordt zachtjes aan onhoudbaar. Spr. vraagt of B. en W. er iets aan doen. Nieuwbouw is verder nood zakelijk en ook mogelijk. Dat hij er tel kens op terugkomt ofschoon hem dit kwalijk is genomen wijst op het urgen te van de kwestie. De verhouding van de bouwvereeniging en B. en W. is niet zoo- als ze moest zijn. Spr. vraagt of B. en W. iets kan meedeelen over het uitbreidings plan. Over de rioleering zou hij in 1940 voor stellen doen, hij begrijpt dat dit nu moeilijk kan. Wel vraagt hij of het uitdiepen der slooten tot stand komt en of het riolee- ringsplan niet in 't klein kan worden opge lost, zoo, dat er ieder jaar f 1000.voor wordt uitgetrokken. Bij steun- en werkverschaffing zegt spr. dat buiten de schuld van B. en W. de werk verschaffing is misgeloopen. Hij vreest dat het in 1940 weer hetzelfde geval zal zijn. Er is geen post voor werk in eigen beheer op de begrooting. Spr. vraagt om voor 1940 plannen te maken voor werk in eigen be heer. Als objecten noemt hij de redouten en de toestand aan het Weespad. Hij wil het midden-vak-uitbreken en het wegdek teeren. Daar zit veel werk in. Verder zo- merwerk aan de haven en de bestaande rioleering in beter verband te brengen. De VOORZ. antwoordt op de kwestie van de invloed van de gemeenteraad dat hij dit punt met veel belangstelling heeft ge volgd. Hij is voorstander van de autono mie van de gemeente er ligt in de ge meenteraad een groote bron van volks kracht, wanneer de zaken goed worden be hartigd. Dhr. de Vos is niet gerust, dat het op dit punt de goede richting uitgaat; de genoemde gevallen zijn echter in den bree- de besproken, hij kan dus de meening van de Vos niet deelen, dat B. en W. aan die lei ding tekort doet. B. en W. wil de raad gaarne het volle pond geven. De kwestie schoolarsendienst en Veerverhinding is uit voerig in den raad besproken, de raad draagt er ook de verantwoording van. Hij houdt er niet van de raad uit te schake len. Ieder het zijne. Om van belangrijke stukken een except te geven zal veel werk brengen, spr. kan het niet toezeggen. Iets anders zal zijn een aparte avond gelegenheid te geven de stuk ken na te zien. Het was spr. niet bekend dat de begroo ting gascentrale voorheen werd rondgezon den, ook deze zou op die avond kunnen wor den nagezien. Het punt bouwen watertoren wil spr. niet openbaar bespreken, de vertegenwoor digers kunnen het gezegde in hun ooren knoopen. Over de bouw waterkelders is ook al eens kwestie geweest; bij denr bouw water toren zijn speciale aeinnemers uitgenoodigd Men is voorzichtig te werk gegaan, er zou, wanneer op het eiland aannemers gevraagd zouden zijn geworden, een selectie moeten toegepast, wat ook weer kwestie zou ge geven hebben. Over 't algemeen oordeelt m,en, dat er hier geen bouwers toe in staat zijn. Waarom voor het punt werkman op ar beidscontract in de vorige vergadering zoo weinig interesse was, wijt spr. hieraan dat het aangevoerde van dhr. de Vos niet steek houdend was t.o. de meening van B. en W. Daarom was de discussie kort. B. en W. hebben bezwaar 2 personen in vaste dienst aan te stellen. T.o. van de woningbouw valt weinig op te merken; wel deelt spr. mede, dat een aantal woningen kunnen onbewoonbaar verklaard, hoewel dit niet los te maken is van nieuwbouw. Ingevolge de bekendge maakte ministrieele circulaire (Juni 1938) tot opruiming krotwoningen, heeft zich nie mand aangemeld. De groote moeilijkheid van nieuwbouw is, dat het uitbreidingsplan voor elkaar is ge komen, om deze woningen een goede be stemming te geven. Wel was er een plan van 40 woningen van de heer Landman, maar deze kwamen op f 3,20 per week, wat B. en W. niet verantwoordt achtte. Intus- schen is er een belangrijke stijging der ma- teriaalprijzen gekomen, zoodat het thans nog moeilijker wordt. Wel is B. en W. over tuigd van de noodzaak, maar de bouwers moeten zelf zeggen, dat ze er huiverig van zijn. Intusschen hoopt spr. dat de nieuwe regeling een betere oplossing zal brengen, het heeft de volle aandacht van B. en W., maar het blijft moeilijk. Dat de verhouding tusschen B. en W. en de Woningbouw-Vereen^ niet goed zou zijn, heeft spr. niet kunnen bespeuren, al wil het Bestuur verder gaan dan B. en W. verantwoordt achten. Wat het kleine plannetje betreft van rio leering, daarvoor is medewerking van het Depart, gekregen. Dit kan misschien door gaan. Of f 1000.beschikbaar zal kunnen ge steld, om telken jare iets te rioleeren, weet spr. niet. Er is een plan van ontwatering polder Oudeland, waarbij de afwatering ge meente bij betrokken is. Dat dit niet ver der is, ligt niet aan B. en W. maar aan het Bestuur van de polder Oudeland. Spr. be treurt dat, in dit plan, zou misschien de heele kwestie kunnen worden opgelost. Wat de werkverschaffing en steun be treft, is de vraag, zijn de geraamde posten toereikend. Spr. meent van wel. 't Is de vraag, moet er aan gestuurd op werkver schaffing of steun. Het eerste heeft bij B. en W. de voorkeur. Spr. noemt 4 objecten op, o.m. aan de Galathee. Op dit punt zijn B. en W. urgent. Merkwaardig is, dat B. en W. dezelfde meening hebben over het Weespad. Dit punt is in overweging. De heer DE VOS zegt hierop o.m. dat hij het punt Veerverhinding heeft aange haald als voorbeeld, dat de raad besluiten neemt, waarvan ze de draagwijdte niet overzien. Hij stemt toe, dat een avond ge geven wordt om de stukken na te zien. Het standpunt van de Waterleiding, bouw toren, deelt hij niet. Om geen ruzie te krij gen hebben ze het maar buiten Flakkee uitbesteedt. Intusschen is hem meegedeeld, dat het f 10.000 lager kon. Wat de wo ningvoorziening betreft stemt hij toe, dat men voorzichtig moet zijn, hoewel wonin gen van minder importantie desnoods ook zouden kunnen volstaan. Nu volgt hoofdstuksgewijze behandeling. Bij hoofdstuk VI (weegloonen) vraagt de heer A. DE VOS waarom dit bedrag niet hooger is geraamd. De klachten van de oude brug zouden dan niet waar zijn ge weest. De VOORZ.: Het is f 100.— hooger ge raamd. Het veiligste is genomen, volgend jaar kan misschien hooger geraamd. De conclusie die de heer de Vos er aan vast knoopt laat hij voor diens rekening. De heer v. GURP wijst er op, dat verschil lende veldvruchten dit jaar niet over de brug gaan. De heer VERMAAS vraagt bij Hoofdst. 7, volgno. 56, huur landerijen, of deze niet hooger kon zijn. De VOORZ. antwoordt dat dit misschien mogelijk is, omdat de perceeltjes opnieuw verhuurd worden. De heer A. DE VOS vraagt bij hoofdst. 9, terugontvangst steun kleine boeren ad f 635.—, terwijl dit over 1939 op f 1375— was gesteld. De VOORZ.: Dit is geraamd op de feiten zooals ze nu zijn. Bij volgno. 179 (uitgaven) kosten verga deringen, geraamd op f 50.,zou de heer VERMAAS op f 100.— willen ram,en. Het geraamde is te laag. De heer A. DB VOS sluit zich daarbij aan. De VOORZ.: We kunnen er volgens '39 mee toe. Van gemeentewege zullen we zelf een kopje thee Zien te presenteeren, zoo dat dit ook niet veel zal kosten;. Sober heid zullen we nu moeten opleggen. Het voorstel van den heer Vermaas komt in stemming en wordt aangenomen met 64 stemmen. Tegen de heerenHok- ke, van Gurp, van Es en van Oostende. Over de post straatverlichting voert de heer A. de VOS het woord. Hij wil die post terugbrengen tot de werkelijke kos ten; het is nu een verkapte bijdrage aan de gasfabriek. Wat de werkelijke kosten zijn, weet hij niet. De VOORZ. licht toe, dat het bestuur be sloot, het bedrag straatverlichting te stel len op hetgeen in 1938 is verbruikt met 10 pCt. extra. Dat is voor deze gemeente f 3700.met 10 pCt. toeslag. Spr. zegt, dat van een verkapte bijdrage geen sprake is; hij heeft hiernaar geïnformeerd, dat het de werkelijke kosten te na komt. Deed men dit niet, zou de gasprijs hoo ger moeten en de bevolking voor zwaar dere lasten komen. Spr. wil het beter in deze vorm houden, dus geen extra bijdra gen in de tekorten. De heer VERMAAS vraagt inlichtingen over de luchtbeschermings-kosten, geraamd op f 350.wat de VOORZ. toelicht. Wellicht komt een gewijzigde regeling, voor aanschaf van brancards en brand stoffen, daar dit bij e.v. luchtaanvallen meer noodzakelijk wordt geacht. De heer VAN GURP wil schulmblusch- apparaten aanschaffen, waarop de VOORZ, antwoordt, dat er reeds 8 zfln, wat vol doende wordt geacht. Er zijn ook particu lieren die er een hebben. De heer VAN OOSTENDE vraagt, wie toren en bergplaatsen onderhoudt. De VOORZ.: Dit gebeurt door de vak lieden op toerbeurt. De heer A. DE VOS merkt op, dat de post straten en pleinen, op f 250.en we gen f 950.is geraamd. Dit zou moeten omgekeerd. De straten zijn slechter dan de wegen. De VOOORZ. meent, dat er mee zal kun nen worden toegekomen. Voor wegen moet dit jaar extra teer worden aangeschaft. Het ligt in de bedoeling de Molendijk ook nïet teer te bewerken. De heer v. GURP stelt zich daar tegen. De Molendijk is te afbellend. Deze situatie zal B. en W. bekijken. De heer v. OOSTENDE vraagt of de ge raamde post torenklok ad f 130.voor het uurwerk is. De VOORZ.: Dit is voor de jaarwedden; slechts f 10.is voor onderhoud uurwerk. Bij onderhoud administratie bezittingen ad f 840.vraagt de heer Vermaas, of daar Sluishaven bij begrepen is. De VOORZ.: licht deze post toe, voor de oever Adrianapolder is f 700.geraamd Dit plan komt naderhand nog ter tafel. De heer VERMAAS wijst er op dat de be waarschool in de Plaat subsidie ontvangt en die van Achthuizen niet. Spr. vindt dit een onbillijkheid. De VOORZ. wil het er op aan sturen, dat de bijdrage verlaagd wordt, als het kon afgeschaft. Als de gemeente noodlijdend wordt, kan dit niet als een noodzakelijke post worden beschouwd. Men zal er op ge traind moeten worden, dat de school zich zelf bedruipt. De heer VERMAAS wijst bij de subsi- diepost Stad en Land op het feit, dat voor het maken van het uitbreidingsplan er geen post is geraamd. Dit stemt de VOORZ. toe. Volgende be- grootings wijziging zal de post er op wor den gebracht. Bij hoofdst. X, (landbouw) is een post geraamd groot f 25.voor bestrijding co- lorado-kever. De VOORZ. zegt hiervan, dat verschillen de postjes ad 40 en ad 60 et. niet zijn be taald voor het bespuiten. De postjes zijn te klein om de deurwaarder er achter te zetten. Toch moest het publiek niet mee- nen, dat wij het zonder meer over z'n kant laten gaan, aldus de Voorz. Er zal volgen de keer scherper worden opgetreden. Daarna wordt de begrooting zonder hoof delijke stemming vastgesteld. 10. Voorstel tot vaststelling van het be sluit, als bedoeld in art. 55 bis der Lager Onderwijswet 1920, voor 1940. Uit het verslag blijkt dat de Openbare School gemiddeld 172 leerlingen telde, de totale uitgaven f 1856.36 zijn, zoodat met 5% administratie-kosten meegerekend, het bedrag per leerling wordt vastgesteld op if 11.29 per leerling. In de rondvraag informeert de heer v. GURP, of op sommige plaatsen vuilnisbak ken zouden kunnen geplaatst, die dan weer op gezette tijden door de karreman kan worden leeggehaald. Voorts vraagt hij of de pachtbetaling pacht Armbestuur zoo ge regeld kan worden, dat dit in tweeën kan worden betaald. De VOORZ. antwoordt op de eerste vraag, dat er een bord staat, „verboden vuilnis neer te werpen." Om nu nog eens bakken te gaan plaatsen acht spr. niet noo dig. De heer v. OOSTENDE: Ze zullen hun vuil toch niet in die bak gooien! De VOORZ. antwoordt op de tweede vraag, dat wanneer de loopende pachtcon- tracten worden herzien, nader zal worden bekeken of in twee keer betalen mogelijk Is. Sluiting. Openbare vergadering op Woensdag: 29 Nov. 1939 nam. 7 uur. Voorzitter: Burgemeester Keijzer. Aanwezig alle raadsleden. De VOORZ. opent met gebed. De notulen worden gelezen en onveran derd vastgesteld. Alvorens tot afwerking der agenda wordt overgegaan vraagt en verkrijgt dhr. HOL- LEMAN het woord. Deze zegt dat sedert September een verandering in den raad heeft plaats gehad doordat hij niet als weth. is herkozen. Er wordt nu door sommigen beweerd, dat spr. wel in den raad zou gaan „raaskallen." Spr. zegt van eigen tekortko mingen overtuigd te zijn, maar zooiets als het beweerde moet men toch niet van hem verwachten. Integendeel geeft spr. de ver zekering, dat hij de belangen der gemeente op waardige wijze hoopt te behartigen. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten is goedkeuring ontvan gen van eenige raadsbesluiten. De gemeenten Herkingen en Middelhar- In tijd van oorlog zullen zoowel mili tairen als burgers gewond worden. Het bloed van 100.000 mannen en vrouwen zal noodig zijn om het leven van de gewonden te redden. Het Nederlandsche Roode Kruis orga niseert den bloedtranslusiedienst over het geheele land. Meldt U aan als bloedgever bij de Plaatselijke werfcommissie of bij het Secretariaat van de Centrale Commissie Prinsessegracht 27 te 's-Gravenhage. Steunt met een bijdrage op giro 291564 van den Penningmeester te Overschie. nis berichten de benoemingen van bestuurs leden in de Stichting Drinkwaterleiding. De Emgo heeft ingezonden de balans- en winst- en verliesrekening enz. De Stichting Drinkwaterleiding verzoekt goedkeuring van wijziging van het regle ment inzake de gem,eenschappelijke rege ling. Dit betreft een administratieve rege ling. Ook van de Emgo is een dergelijk verzoek ingekomen. Worden z.h.s. aangenomen. Dhr. Jansen zegt, dat een en ander hem niet duidelijk is. De VOORZ. ,zegt, dat het niets bijzon ders behelst. De „Vereeniging tot verkrijging van on roerend goed voor Landarbeiders" verzoekt verlaging van pacht, waartoe z.h.s. wordt besloten. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht verzoekt vaststelling van een ver ordening inzake het verrichten van Bur gerlijke diensten. De VOORZ. leest de conceptverordening voor en zegt dat B. en W. eenige bezwa ren hebben, o.a. tegen het aanleggen van een register en tegen het betalen van loo- nen gelijk aan die van werkverschaffing Besloten wordt deze bezwaren kenbaar te maken. De VOORZ. deelt vervolgens mede, dat Wethouder Vogelaar tot loco-burgemeester is benoemd en Wethouder Hoek tot plaats vervanger. Vervolgens wordt overgegaan tot vast stelling van de kosten van Bijzonder Lager Onderwijs voor de jaren 1934 t.m. 1937. Voorts wordt voorloopig vastgesteld de rekening van de gemeente over 1938. Eveneens vastgesteld wordt de vergoe ding Bijzonder Onderwijs over 1938. Dan stelt de VOORZ. aan de orde goed keuring rekening Burgerl. Armbestuur over 1938. Deze rekening sluit in ontvang sten en uitgaven met een bedrag van f 2180.63. Wordt, nadat dhr. Riemens rapport heeft uitgebracht, z.h.s. aangenomen op de door B. en W. voorgestelde bedragen. Vaststelling verordening betreffende de gevallen waarin en de voorwaarden waarop indiensttreding op arbeidsovereenkomst kan plaats hebben door of vanwege de ge meente. De VOORZ. zegt dat deze verordening ter inzage heeft gelegen. Het betreft ge vallen als van den controleur der steunver- leening enz. De heer HOLLEMAN verzoekt voorlezing van artikel 1 der verordening. De VOORZ. willigt dit verzoek in. Het artikel behelst de verschillende ambten en functies die voor benoeming in aanmer king komen. De heer HOLLEMAN vindt de clausule, die bepaalt dat de benoeming door B. en W. geschiedt wat kras. Het is toch niet zoo'n bezwaar als de raad dat doet! De heer RIEMENS: Ik ben van dezelfde gedachte. Dan kunnen wij wel thuis blij ven. De heer JANSEN vindt ook art. 5, waar in aangegeven wordt dat B. en W;. ook de belooning bepalen, wel zeer ingrijpend. De VOORZ. zegt deze meening niet te deelen. De raad heeft toch altijd bij de be grooting de bepalingen van het bedrag in handen. De nieuwe regeling Is In overeen stemming met de gemeentewet. Spr. zegt steeds de raad van alles in kennis te zullen stellen. De heer HOLLEMAN: Dan kan het er ook wel uitgehouden worden. De heer RIEMENS: En als die mjenschen om loonsverhooging komen, bepalen B. en W. dat dan ook? De VOORZ.: NeeniDe raad heeft de touw tjes In handen! Spr. vindt het onderwerp niet de moeite waard om er zooveel woor den aan te wijden. De heer HOLLEMAN dient het voorstel in om een zin op te nemen waardoor de raad de benoemingen aan zich .kan hou den. Dhr. Jansen steunt dit voorstel. De VOORZ. brengt het in stemming. Voor stemmen de heeren Jansen, Holle- man en Riemens. Het voorstel van dhr. HoUeman wordt dus verworpen. Het voor stel van B. en W. wordt hiermede tevens aangenomen. Vervolgens wordt z.h.s besloten tot vrij- ziging van het ambtenaren reglement.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 4