„EILANDEN-NIEUWS i i Simon Gieke HEUMATIEK mrERscHE miEH? Mijnhardtjes WEK UW LEVER-GAL OP Pachtzaken PAS OP Rechtzaken Marktberichten 2e BLAD - ZATERDAG 2 DECEMBER 1939 - No. 1097 BINNENLAND OFFICIEELE CRISISPUBLICATIES Er iseen\5i in de maand de \5i van t Centrale veilingMiddelharnis W. A. DB BAKKER De ketter van Scherpenisse Chr. Weekblad op Ger. Groadslag voor de Zuld-Holl. en Zeeuwsche Eilanden. Uitgave van de N.V. .Ellanden-nleuws* Middtlharnis. Tel 17, Giro 167930, Postbui 8 De evacuatie Practlcale naastenlief de Holland een waterland Ne derland en de oorlog De controle op de contrabande, mönengevaar enz. Men is op de verschillende dorpen op deze eilanden bezig voorbereidende maatregelen te treffen voor e.v. evacuatie. Alle wonin gen worden opgenomen om het aantal on der te brengen geëvacueerden te kunnen be palen. Men winde zich over deze maatre gelen niet al te .zeer op, zij wijzen niet op eenig onmiddellijk dreigend gevaar; zg worden alleen genomen, om, als de nood aan den man komt, technisch en admmi- stratief klaar te zijn. Om dit in orde te brengen, moet er een enorm werk worden verzet. Wij hebben al jaren inkwartierings- lijsten voor militairen en daaraan is men gewend. Hetzelfde wordt door de burger bevolking gedaan, niet omdat er gevaar dreigt, maar omdat men klaar wil zijn. Als er iets zou gebeuren moet dit niet gaian in een verwarde paniekstemming, maar moet de evacuatie rustig kunnen geschie den. En dat kan alleen als alles technisch en administratief in orde is. Vandaar de getroffen maatregelen. Men vergete niet, dat men wanneer het ooit zoover komt, beter menschen kan ont vangen, dan zelf huis en goed te moeten verlaten. Het Is niet te hopen dat het ooit moet, maar dan zou de naastenUefde met recht practlcaal moeten worden beoefend. Ten dezen zou gelden, het is zaliger te ge ven dan te ontvangen. Holland is een waterland. Heeft men bij voorbaat reeds het water in gebruik ge steld van defensie, door verschillende stre ken van ons land te inundeeren, thans moet worden geconstateerd, dat het water een onwelkome gast is. Door de zware regens van de laatste dagen zijn de rivieren ver bazend gewassen, zóó, dat hier en daar het verkeer grondig is ontwricht en dat ook de Industrie er onder lijdt. In Helmond moest een dekenfabriek worden stopgezet, in de Betuwe tracht men door de overlaat te Spijk het water te verstuwen. Verschil lende landerijen staan blank, de bewoners van laaggelegen plaatsen moesten hun wo ningen ontruimen. En nog wordt van de rivieren een stagen was van het water ge meld. De oorlog brengt voor ons neutrale Ne derland veel narigheid en ellende. Het ge vaar ter zee Is al heel groot en heeft in de 12 weken oorlog op velerllpi gebied ook uit Nederland slachtoffers geëischt. De in ternationale handel wordt geweldig ge fnuikt, de Britsche controle heeft nu reeds een half millioen ton contrabande in be slag genomen. Vorige week werden 29 sche pen in de Duins onderzocht, thans leggen er nog 22 Nederl. schepen voor onderzoek te wachten. De protesten vanuit de neu trale landen baten niet veel, Engeland zet de blokkade tegen Duitsch- land met onverminderden ijver voort. Hoe wel de oorlog ter zee zeer wordt ver scherpt, als gevolg van door de oorlog voerende partijen getrofifen nieuwe maatre- gelen, blijft Nederland toch varen. De Ne- derlandsche zeelieden laten zoo gauw den moed niet zakken. Wel worden de uiterste voorzorg- en veiligheidsmaatregelen geno men, maar toch blijven onze schepen zee kiezen met aanvaarding van de onvermij delijke risico's. Dat is inderdaad een be- wonderlngswaardig feit. RIJK TAST DIEPER IN DEN ZAK. De zware financieele behoeften, waar aan het Rijk In de huidige tijdsomstandig heden het hoofd heeft te bieden, komen in den weekstaat van de Ned. Bank per 27 dezer duidelijk tot uiting. Het Rijk heeft zich middelen verschaft, door nog 39 mil lioen aan schatkist papier rechtstreeks bij de Bank onder te brengen, waardoor het totaal; thans op f 59 mUlioen gekomen is. Zeer waarschijnlijk wordt een belangrijk deel van dezen post op 1 December afge lost. De goudvoorraad blijkt met f 10 mil lioen te zijn verminderd, vermoedelijk in verband met operaties te New York. De saldi in rekening courant van ande ren zijn mjet f 15 millioen tot f 250 millioen gestegen. VERZWARING VAN DE INDIRECTE BELASTINGEN NIET UITGESLOTEN '8 Gravenhage, 29 Nov. Het zal wel voor niemand een (vierrasslng zijn, dat de regee ring het niet uitgesloten acht, dat in de toekomst nog tot een verdere verzwaring van enkele indirecte belastingen zal moe ten worden overgegaan. Deze sombere mededeelingen vernemen wij uit de Memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over Financiën." Verder zegt de minister dat hij wijziging van de regeling van betalingstermijnen in dier voege, dat lederen belastingbetaler twaalf termijnen worden gewaarborgd, niet wenschelijk en niet noodig acht. De meening van verscheidene leden, dat de verhouding tussohen directe en indirec te belastingen thans niet in overeenstem ming is met de sociale rechtvaardigheid, deelt de minister niet. Zooals blijkt uit de nota betreffende den toestand van 's Rijks financiën, stelt de re geering zich voor, de vereischte verster king der middelen in de eerste plaats te vinden door een herziening van de inkom stenbelasting en vervanging van de divi dend- en tantièmebelasting door een winst belasting. De voorgenomen herziening van de in komstenbelasting zal strekken tot verhoo- ging van de daaruit te verkrijgen baten. In hoever dit mede bereikt zal worden door wijziging van het stelsel, zal te zflner tijd blijken. verdrijven ze veilig en vlu0,12 stuks SOcl. DECEMBER. De Germaanse kind'ren dachten (Twintig eeuwen is 'tgeleên) Dat hun hoofdgod Wodan zomaar Door het luchtruim kwam gereên. En voor 't paard van Wodan moest toch Hooi en stro voorhanden z^jn. Was dat niet zo, dan zou Wodan Toornig zijn op groot en klein. Daarom, legden d'arme mensen Hooi en stro voor 't paard gereed. Wat gelukkig is het, kind'ren. Dat jelui het beter weet. En toch zijn er nu nog kind'ren. Die zowat hetzelfde doen, Want ze zetten bij de schoorsteen Een met stro gevulde schoen. Als voor jullie in December Glad geen schoen of klomp staat klaar, Vindt Oom Ko dit toch niet Jammer; Geen die Wodan dient, nietwaar? Maar als jullie trouw blöft raads'leq Uit het hoekje van Oom Ko, Dan komt er wellicht een prijs los Zonder klompje met wat stro. OOM KO. en u zult 's morgens uit béd springen, m gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever «en liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam Is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen z3n slechts lap- middeleh. U moet CARTER'S LEVER-PILr LBTJES nemen om deze liter lever-gal vrij to doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothelter» en drogisten. 0.75. RECHTBANK ROTTERDAM Vrijdag 24 November stond voor den PoUtie-rèchter te Rotterdam terecht de heer S. J. v. H., paardenhandelaar, te Goes ter zake van beleediging. Genoemde van H. had te Oude Tonge op de beurs den paardenhandelaar J. Mijn- ders beleedigd. De verdachte zelf was niet verschenen. De officier van Justitie noemde het een zeer ergerlijk feit, temeer daar verdachte reeds drie maal was veroordeeld ter zake van beleediging. Vooral in dit geval was het feit ernstig, daar hier iem^d beleedigd was, die alge meen gunstig bekend stond, en de beleedi ging plaats had gevonden op een druk be zochte beurs. Naar aanleiding hiervan overwoog de Officier van Justitie, om in dit geval een gevangenisstraf te eischen, doch hij wilde dit voor deze keer nog achterwege laten, zoodat de Officier van Justitie volstond met het eischen van een boete van f 50. Door de getuige J. Mijnders werd tevens tegen verdachte een verordening ingesteld tot vergoeding der schade, welke door hem tengevolge van deze beleediging was gele den. De Polltie-rechter veroordeelde hierna v. H. tot betaling van een boete van f 25.— en tot betaling van een schadevergoeding aan Mijnders eveneens f 25. 's-Gravenhage, 29 November 1939. ARBITRAGE IN LANDBOUW CRISISZAKEN. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat op 1 December 1939 in werking zal treden het Koninkl^k Besluit van 15 November 1939 Staatsblad no. 679 QQ), houdende wijziging van het Crisis-Organi- satiebesluit 1933. Ingevolge deze wijziging zal met ingang van dien datum de arbitra le clausule in de statuten der crisisorgani saties komen te vervallen. Nu de werkings sfeer der Landbouwcrisiswet 1933, doordat zij thans ook de maatregelen ten behoeve van de voedselvoorziening omvat, aanmer kelijk is uitgebreid, is het gewenscht ge bleken, de beslechting der geschillen aan den gewonen burgerlijken rehter op te dra gen. Mede van belang was het feit, dat ten gevolge van het ontbreken van verplichte arbitrage bij andere miaatregelen op het ge bied der economische verdediging, welke maatregelen niet op de genoemde wet zijn gebaseerd', verschil in berechting dreigde te ontstaan. Reeds bö de Crisis-Arbitrage Commissie vóór 1 December aanhangig gemaakte za ken zullen door deze commissie worden af gewikkeld. ETTEN, 39 November 1939. De aanvoer op de heden alhier gehouden veemarkt bedroeg 207 stuks. De aanvoer van melkee was normaal, de handel kalm en de prijzen vast. De aanvoer van muntig vee was voldoende, de handel redelijk en de prijzen als vorige week. De aanvoer van Jong vee was minder, de handel stil m\et lagere prijzen. De aanvoer van vet vee was voldoende, Aan het strand te Zandvoort is men begonnen met het demon- teeren van mijnen, die op het strand zijn aangespoeld, de handel vlug en de prijzen onveranderd. De aanvoer van biggen was als gewoon, de handel levendig en de prijzen vast. Prijzen: Kalf koeien van f 130240; kalf vaaren van f 120230; melkkoeien van f 140245; mager vee van if 90140; gras kalveren van f 4595.vet vee van f 0.32 0.38 per kg. levend gewicht en biggen van f 14.------18.per stuk. VEILINGEN VAN DONDERDAG SO Nov. UIEN. Gewone uien f 2.712.85; Drlelingen f 1,— Picklers f 5.04; Tweede soort f 0.86 Alles per 100 KG. Aanvoer lOO.OOOKG. EIEREN. Kipeleren 5052 kg. f 4.05—4.15; Kipeieren 58—63 kg. f 5.07—5.36;Eendeieren f 4.51 al les per 100 stuks. Witlofwortels f 5.17 per 1000 kg. Veiling van Dinsdag 28 Nov. 1939 UIEN. Gewone uien f 2.85; Drlelingen f 1.02; Piek Iers f 4.68; Stekulen f 0.14. Alles per 100 kg. Aanvoer 14.000 kg. Witlof 1 f 11.20—11.50; Wltljbf II f 5.10— 7.Goudreinetten f 6.9010.40; Bloem- zoet f 10.60—10.70; Comtesse de Paris f 12.80—15.10; Cox's Orange Pippin f 12.80,* Kleiperen f 4.Alles per 100 kg. Alicant f 7.307.50; per 100 pond. Bloebkool I f 10.4010.70; Bloemkool II f 1.50—3.90. Alles per 100 stuks. Beheer en Administratie van vaste goederen Makelaardij Taxatie (Beëedigd) voor Handel, Bedrijf en Particulier OUDDORP Vermogena. en Beleggingsbeheer. (Ook voor de Zeeuwsche eilanden.) TWEEDE DEEL. De veiOryving van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOB. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 59. Van dien rhan had ze veel hulp ontvan gen. Ze behoefde slechts een boodschap te sturen en ze kon er op rekeneii, dat hij kwam. Daarom had ze niet geweigerd om het boek in ontvangst te nemen. Den aandrang en de woordeni, die Fran ken, er btj had gesproken, ze begreep er niets van. Een belofte om in het boek te lezen, had ze niet gedaan en ze las er aanvankelijk ook ooit In. Hoe vaak Franke er ook naar kwam Informeeren steeds was haar antwoord, dat ze voor lezen geen tijd had. En zoo lag de Bijbel onder een laag van stof ergens in een kast. Nooit keek ze er naar om en ze kon het maar niet begrijpen, waarom Franke, tel kens- als ze zelde, geen tijd voor lezen te hebben, zoo droevig met het hoofd schud de. Ze zou er haast toegekomen ztjn om voor het genoegen van Franke er in te gaan lezen. Maar ze deed het niet. En zoo lag de Bijbel tenslotte vergeten in een kast. Maar daar kwam verandering in. Haar kinderen groeiden op en de tijd kwam aan om ze te leeren lezeni en schrij ven. Ter school zenden, daar was geen gele genheid voor. Haar kinderen de kunst van lezen en schrijven onthouden, neen daarvoor was ze te verstandig, dat ging ook niet. Ze zou ze het zelf leeren. Nog bewaarde ze een paar boekjes uit haar jeugd als een aandenken aan haar ouders. En daaruit leerde ze haar kinderen met onbeschrijfelijke moeite en inspanning het lezen. Maar die boekjes waren tenslotte door gelezen. Meer leerstof was noodig. En zoo vond ze den weg om Gods, Woord te lezen. Op zekeren keer deelde ze Franke mee: „Nu lees ik in het boek, dat Je me bezorgd hebt!" Weer moest ze zich verwonderen over de blijdschap van dieni nian. Zijn gelaat glansde bepaald van vreugde en van wat hij toen zei begreep ze in 't geheel niets. „Dat is een goed bericht vrouw Meeuweszoon, zoo worden er nog Jong;© soldaten gevormd voor 't Koninkrijk Gods." i En zoo werd er sedert dien tiJd gelezen in Gods Woord op het eenzame boerderijt- je. Niet uit behoeifte, geen sprake van, ook niet uit plicht, neen enkel en alleen als les- pt leerboek deed de Bijbel dienst. Toch gebeurde het een enkele maal, dat vrouw Meeuweszoon haar kinderen leeren- de en hun daarbij wat voorlezende door nieuwsgierigheid gedreven werd om verder te lezen. Ook gebeurde het wel dat haar kinderen haar vroegen toen ze wat ouder werden: Toe moeder lees die geschiedenis eens verder." Langzamerhand waren die oude Roomsche hoekjes In het vergeetboek geraakt en werd er uitsluitend in Gods Woord gelezen. Franke had nog wel eens een enkele keer een ander boek gebracht van meer leerstelligen aard waarin de dwalingen en het afgodisch karakter van de Roomsche kerk werden aangewezen, maar die konden haar niet bekoren, daarvoor had ze geen belangstelling. De Bijbel was nu eenmaal het leesboek geworden bij het leeren lezen van haar kin deren. Dat de Bijbel 's-Heeren Woord is, dat het de openbaring van Gods Woord is en den weg der zaligheid aan ons ontsluit het was voor vrouw Meeuweszoon verbor gen. Toch raakte ze met 's-Heeren Woord aar dig op de hoogte. Het leesonderwijs dat ze haar kinderen gaf was uiterst primitief en gebrekkig. Het bestond In het leeren kennen den letters, het voorzeggen van woorden en eindelijk van zinnen. Dikwijls was ze genoodzaakt een enkele zin meermalen aan haar kinderen voor te zeggen en onwillekeurig bleef er op die wij ze veel van in haar geheugen hangen. Zoo snelde de tijd voort, het eene Jaar voor en het andere Jaar na kwam en ging. Veel en harde arbeid moest door haar worden verricht, maar gelukkig kreeg ze meer en meer hulp van haar kinderen. Zoo leefden deze menschen voort, van den morgen tot den avond werkend om in hun eenvoudige levensbehoeften te kunnen voor zien. En verder levend als heidenen. Zonder andere behoeften dan die van eten en drinken, werken en slapen. Met de bui tenwereld kwamen ze weinig in aanraking. Ze woonden zoo afzonderlijk, Hun behoeften, waarin de opbrengst van akker en vee niet voorzag werden vervuld door rondreizende kooplieden waarvan een enkele tot haar woning wist door te drin gen, wetende dat zijn waar er welkom was. Die kooplieden ze hield ze op een af stand. Haar vrouwelijke schroom weerhield haar om eenigermate aan hen haar vertrouwen te geven. Niet onvriendelijk, maar kort en zakelijk deed ze de noodige inkoopen, wel zorgend, dat een van haar kinderen steeds in haar nabijheid was en onderwijl voort gaande met haar huiselijke arbeid. BRUIDSPAAR SAMEN 154 JAAR: Hij 73, zij 82 jaar. Deze week heeft in het Groningsche dorp Warffum een 72-Jarige bruidegom zich bij den ambtenaar van den Burgerlijken Stand gemeld, om in het huwelijk te treden met een 82-Jarlge bruid, te Groningen woon achtig. De volgende week ,zal het huwelijk te Groningen worden voltrokken, meldt het Rrt. Nwbl. Het zal het jonge bruidspaar zeker niet aan belangstelling ontbreken. Rheumatiek is een sluipende kwaal, die een mensch zich op de hals haalt, zonder dat hij er aanvankelijk iets van merkt. De eene krijgt het van kou of tocht, de ander van vocht oif regenweer. Maar het resultaat is biJ allen hetzelfde: ondragelijke pijnen in gewrichten en ledematen, op den duur hulpbehoevendheid en smart voor het slachtoffer en zijn omgeving. Daarom wacht niet tot het te laat is. Neem Uw maatregelen bij de allereerste aanwijzing neem Kruschen Salts. Dit wereldberoemde middel heeft zoo'n wonderbaarlijke werking omdat het aan lever, nieren en ingewan den verhoogde energie toevoert. Ze worden aangespoord tot krachtiger werking, het bloed gaat weer sneller stroomen en alle overtollige schadelijke zuren worden weg- gefilterd. Dé,Arin zit het groote geheim van Kruschen, want die schadelijke zuren veroorzaken Uw pijn, vooral als ze zich gaian ophoopen in weefsels en gewrichten, 'n Kruschen-kuur is dan ook met recht een bloedzuiverende kuur. Begin er dadelijk mee: met morgen te beginnen. lederen ochtend bij het opstaan de kleine dage- lijksche dosis Kruschen Salts zooveel als er op een cent gaat. 't Zal U goed doen! Kruschen Salts, verkrijgb. bij apoth. en drog. f 0.40, f 0.75 en f 1.60 (extra, groot pak). Fabr.: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland), Opger. 1756. Den Rjaomschen viel deze vrouw niet op, .ze waren het al zooveel jaren gewoon, dat deze vrouw zich met kerk noch huis be moeide en daarin stond deze vrouw niet alleen. O, neen een breede schare was onverschil lig tegenover den, Roomschen godsdienst. In zijn huiselijk leven hield men nog vast aan sommige Roomsche inwendigheden, maar meer niet. Ja niet weinigen leefden voort zonder eenige godsdienst, ook naar den vorm. En de Hervormden? Och deze leefden uiterst voorzichtig. Ze wisten het wel, dat hun omgang met de menschen, dezen in verdenking stelden en dat moesten ze vermijden. Vandaar dat de Hervormden zich ook niet bij vrouw Meeu weszoon lieten zien, behalve dan biJ de noodzakelijke hulp zoals bij het binnenha len van den oogst en andere werkzaamhe den waarbij mannelijke hulp niet kon wor den gemist. Door dat haar kinderen meer en meer in de hand Itwamen had ze al minder behoefte aaoti hulp en werd het leven van het gezin nog eenzamer. Het lezen in den Bijbel werd ook minder toen haar kinderen eenmaal zoover waren dat ze konden lezen. Dagen en weken gin gen er toen wel voorbij, dat de Bijbel vet geten in de kast lag. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 3