A. Aleman Ouddorp Je Maintiendrai Heeren Costuums Regenjassen en Mantels Heeren en Jongens Ulsters enz» PlaatselijkNieuws Messen Gemeenteraad BRUINISSE Sint Nicolaas cadeaux Voor Gasgevulde Gloeilampen Sint Nicolaas Geschenken Het Wij handhaven onze lage prijzen. Voor Maatkleeding en Confectie GOEDEREEDE Pracht zijn 1>, HOEK mag worden aangeslagen. Indien dit waar heid zou blijken te zijn, kan dit nog eigen aardige gevolgen hebben, in betrekking tot het verloop der Europeesche oorlog. mijnengevaar heeft de gemoederen in bedreiging ge bracht. Vier en dertig schepen in tien dagen tSjds is geen kleinigheid. En de feiten, ze zijn slechts te consta- teeren. Voor Engeland voorwaar een ge duchte klap, werkelijk schokkende gebeur tenissen. Er wordt beweerd, dat Engeland reeds middelen gevonden heeft om de magneti sche mijnen of mijnen met magnetische ontsteking, onschadelijk te maken. De laatste dagen is het aantal ongeluk ken minder geworden. De hulpkruiser „RAWILPINDI", groot 16,697 ton is vorige week Donderdag slaags geraakt met twee Duitsche oorlogschepen, waarvan één 't vestzakslagschip „Deutsch- land" was. Na een gevecht van omstreeks 30 tot 40 minuten delfde de „RAWILPINDI" het onderspit. Het schip werd in brand ge schoten en is ongeveer 14 uur daarna ge zonken. Van de bemanning zijn er slechts weinigen gered. De beide Duitsche schepen zijn gevlucht bij de nadering van Engelsche schepen. Tegen de Duitsche actie der mijnen, heeft Engeland de blokkade verscherpt. Neutrale schepen mogen niet alleen geen goederen vervoeren naar Duitschland maar ook geen goederen van Duitschland afkom stig. Zelfs Nederlandsche en andere neu trale goederen, waarin of waaraan voor meer dan 25 pCt. grondstoffen of materi alen vervaardigd zijn afkomstig uit Duitsch land, zullen in beslag genomen worden. Het doel is, ook de Duitsche export zoo veel mogelijk te belemmeren, opdat Duitsc- land groot gebrek aan deviezen zal gaan krijgen. Hier staat tegenover, hoe hooger de nood in Duitschland worden zal, en hoe grooter de moeilijkheden, hoe scherper de reactie zal worden. De tijden welke voor de deur staan, mo gen ons met angst vervullen en doen opzien tot Hem, die alle dingen regeert. H^ ï{C Tusschen Hongarije en Roemenië gaat het scherper toe, dan gewenscht is in de huidige omstandigheden. De Roemeensche minister van buiten- landsche zaken, Gafencu, heeft in den Se naat een uiteenzetting gegeven der bulten- landsche politiek. Hij besprak de verhouding tot Engeland Frankrijk, Rusland, Turkije, Joego-Slavië, Griekenland en Bulgarije. Toen hij aan Hongarije kwam, uitte hij zijn bezorgdheid over de uitlatingen van graaf Csaky, den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken. Grafencu zeide, dat het verdrag, waarbij Hongarije was verdeeld geworden, niet on rechtvaardig en ook niet monsterachtig was. Het Hongarije van na den oorlog 1914 1918 was van veel rechtvaardiger sa menstelling, dan vóór den oorlog. De Hongaarsche minister Csaky heeft tegen deze uitlatingen direct stelling ge nomen en verklaard, dat het verdrag van Trianon wel degelijk onrechtvaardig was en noodzakelijk herzien moet worden. Het is te hopen, dat het bij protesteeren blijven mag en de Balkanstaten, de voor malige heksenketel van Europa, met el- ,kander tot overeenstemming zullen komen. Italië is op de hand van Hongarije en Roe- mienië heeft garanties van Frankrijk en Engeland, maar zit leelijk in de knel, tus schen Rusland en Duitschland. Geruchten beweren, na Finland komt Roemenië aan de beurt. Van het gevechtsterrein weinig nieuws. Duitschland heeft zijn groote troepencon- ■centraties teruggetrokken meer het binnen land in. Frankrijk en Engeland vallen niet aan, daar volgens Engelsche ministers de tijd voor hen vecht. Ook vanuit CHINA weinig oorlogsbe- richten. VERLIEZEN DER BRITSCHE LUCHTMACHT. Het Ministerie van Luchtvaart heeft de twaalfde lijst met verliezen gepubliceerd. Hierop komen de namen van 32 gesneu velden, acht vermisten en drie doodelijk gewonden voor. SCHNEIDEMANN OVERLEDEN. Kopenhagen, 29 November. (Reuter) Phillpp Schneidemann, de vroegere Duit sche rijkskanselier, is hier overleden. Sinds 1934 woonde hij te Kopenhagen. Schneidemann is 74 jaar oud geworden. Hij was de eerste rijkskanselier van Duitsch land na den wereldoorlog en trad liever als zoodanig af, dan dat hij het verdrag van Versailles toekende. Volgens een beken de uitspraak van hem moest de hand van degene, die dit verdrag onderteekende, ver dorren. Van 1903 tot 1918 en van 1920 tot 1933 was hij lid van den Rijksdag. Bovendien was hij van 19201925 Burgemeester van Kassei. Schneidemann werd reeds gedurende 3 maanden in een ziekenhuis te Kopenhagen verpleegd. Hij woonde voordien in een huis dat door de Deensche sociaal democrati sche partij tot zijn beschikking was ge steld. DE FINSCHE REGEERING AFGETREDEN. Nader kan worden medegedeeld dat de Sowjet-Russische aanval op Finland, in vol len gang is. Radio Moscou heeft Donderdagavond laat medegedeeld, dat indien Finland heden morgen om 3 uur niet volledig voor de Rus sische eischen zou capituleeren, Helsinki met den grond gelijk zou worden gemakt. Door bommenwerpers zijn tal van bom men op Helsinki geworpen en is op ver scheidene plaatsen brand ontstaan. De be woners verscholen zich in schuilplaatsen. Naar wordt medegedeeld is hedennacht de Finsche regeering afgetreden. Officieel is nog niet bekend wie het nieu we ministerie vormen zullen, verhoedt wordt dat de nieuwe regeering zal trachten den band met Rusland, welke op zoo bruus ke wijze verbroken werd, opnieuw aat te knoopen. Vanuit Engeland is een vliegtuig met verbandmiddelen naar Finland gezonden en is ongedeerd gearriveerd. De luchtaanvallen moeten zoo vreeselijk zijn geweest, op Helsinki, dat men de Re geering verzocht heeft een wapenstilstand aan de Russen voor te stellen. Het laatste bericht wordt echter weer tegengesproken. CAMPFENS' IJZERHANDEL In de 'Woensdagavond gehouden raads vergadering waren alle leden aanwezig. Voorzitter Burgemeester van den Berg. Deze opent de vergadering en verzoekt voorlezing van de notulen, die ongewijzigd worden vastgesteld. Ingekomen zijn de volgende stukken: Een van Ged. Staten goedgekeurd raads besluit betreffende de vernieuwing van de rekening-courant overeenkomst voor 1940. Schrijven van Z.E. den Minister van So ciale Zaken betreffende het uitvoeren van het werkverschaffingsobject verhoogen en verzwaren van den Slaakdam te St. Phi- lipsland. Hierbij kunnen werkloozen uit de ze gemeente worden tewerk gesteld uit de- de verklaringen worden ingezonden dat de financieele gevolgen van die tewerkstelling ongeacht of het al of niet voor subsidie in aanmerking komt ten volle worden aan vaard. B. en W. stellen den raad voor de de be treffende verklaringen in te zenden, waar toe z.h.s. wordt besloten. Idem van Z.E. den minister van Economi sche Zaken naar aanleiding van een aan dezen bewindsman gericht schrijven betref fende betere orderverdeeling der kleine mos selkweekers. Mededeeling wordt gedaan dat reeds met de opmerkingen rekening is gehouden en vanwege het Centraal Ver koopbureau van mosselen al het mogelijke zal worden gedaan die kleine kweekers te gemoet te komen. De heer HOEK merkt op, uit de persbe richten te hebben vernomen dat velen in financieele moeilijkheden verkeeren, wijl het hun toegewezen kwantum consumptie- mosselen te gering is. Mocht daarin geen verandering worden gebracht,- zou het z.i. gewenscht zijn bij de bevoegde instanties te verzoeken voor die menschen steunmaatre gelen in het leven te roepen. Ook de heer van Vessem acht het gewenscht dat nog eens een adres wordt verzonden of om een persoonlijk onderhoud werd gevraagd ten einde tot een betere leveringsbasis te gera ken, daar de kleine kweeker de dupe wordt Volgens hem kan daarin verbetering wor den gebracht, daar van die groote kweekers die 10 12000 ton mosselen zijn toegewe zen een weinig korting geen bezwaar is. De VOORZ. zegt, dat deze aangelegen heid reeds vele malen is besproken in ver gadering van den Mosselbond, zelfs giste ren nog in een te Bergen op Zoom gehou den vergadering. Hij deelt mede dat de on derwerping naar een bepaald systeem, is vastgesteld. Volgens hem is daaraan weinig te doen. Bovendien kan een en ander nog wel tot zijn recht komen daar het seizoen nog niet af is. De heer HAAK vraagt zich af, of dit wel op den weg van het Gemeentebestuur ligt. Z.i. is dit de taak van de Vereenigin- gen op Visscherijgebied. Nadat over deze aangelegenheid nog van gedachten is gewisseld, wordt besloten in dezen nog een afwachtende houding aan te nemen. Voorts is ingekomen een schrijven van het Gemeentebestuur van Oosterland waar in wordt medegedeeld dat de wijziging in de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch door Ged. Staten is goedge keurd. Thans komt in behandeling een schrijven van den Commissaris der-Koningin in Zee land waarin de Raad zich moet uitspreken in verband met de plannen betreffende uit breiding ziekenhuis te Noordgouwe, of voor het bouwen van een ziekenhuis te Zierikzee. Met betrekking op deze aangelegenheid is ook een schrijven ingekomen van den Bur gemeester waarbij deze toezendt een af- schrift van een schrijven van den Inspec teur van de bescherming der bevolking te gen luchtaanvallen die de voorkeur geeft aan den bouw te Noordgouwe met het oog op eventueel luchtgevaar, dar een stad eeerder de kans loopt te worden gebombar deerd dan een kleine plaats. Ook is een schrijven ingekomen van de Kerkeraden der Ned. Herv. Kerk en die van de Gereif. Kerk die de voorkeur geven aan Zierikzee. Nadat over deze aangelegenheid door verschillende heeren het woord is gevoerd, komt het in stemming en wordt met alge- meene stemmen de voorkeur gegeven aan Zierikzee. De VOORZ. doet daarna mededeeling dat de reekning over 1938 van Ged. Staten goedgekeurd is terug ontvangen. Voorts is ingekomen een schrijven van de Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht houdende toezending van een ontwerp-ver- ordening ex.-art. 12 der oorlogswet betref fende het verrichten van persoonlijke dien sten voor hulp bij militaire werkzaamheden De heer HOEK zou willen voorstellen dat bij eventueele tewerkstelling niet werd uit betaald het loon in werkverschaffing, doch dat wat wordt verdiend in het vrije bedrijf volgens collectieve arbeidsovereenkomst. Het voorstel komt in stemming en wordt met algemeene stemmen aangenomen. Z.h.s. vindt vaststelling plaats van de ver ordening op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting. Er zullen wederom als voorheen 75 opcenten worden geheven. Thans komt aan de orde de benoeming van 5 leden der commissie tot wering van i schoolverzuim. De aftredende leden de hee ren C. Koelmans, M. C. van Weele en L. J. de Jonge worden met algemeene stem- j men herkozen, terwijl in de vacature van den heer B. J. van Oeveren en S. Krijger worden benoemd de heeren Johs. Bal Az. i en A. van den Berge Jstz. Als lid van het Burg. Armbestuur wordt herbenoemd de heer Joh. Visser. Nog wordt besloten het subsidie van het Burg. Armbestuur dit jaar met f 300.te verhoogen. De begrooting zal ten opzichte daarvan worden gewijzigd. Bij de rondvrag-g dringt de heer HOEK er op aan pogingen in het werk te stellen hogere loonen uit te betalen in werkver schaffing in verband met de stijging der kosten voor levensonderhoud. Ook zag hij gaarne dat arbeiders met een loon van f 15.bij steunverleening in de 8e tarief klasse worden geplaatst. Tevens dat niets kon worden gedaan ten opzichte der Vlasbe werking. De heer GOUDZWAARD vraagt wan neer met de uitvoering der havenwerken wordt begonnen. Tevens wijst dezelfde op den toestand bij de nieuw gebouwde wo ning in de Padjes. De heer v. d. BERFE zag gaarne, (Jat een aanplakbord te Zijpe werd aangebracht, dat het huisvuil daar werd opgehaald en wijst op de voetpaden aan den Dorpsweg vanaf de Oude stoof tot aan de Straatweg. Nadat de VOORZ. de verschillende spre kers heeft bealitwoordt sluit hij de vergade ring. MIDDELHARNIS. Benoemd tot commies ter secretarie Ambt Hardenberg de heer L. J. den Hol lander, ambt. ter secretarie alhier. De Muziekvereeniging „Sempre Cre- sendo" zal Maandag a.s. 50 jaar bestaan. Tegen verschillende personen is proces verbaal opgemaakt door het niet dragen op een zichtbare plaats van de belasting plaatjes. Voor het Middenstands-diploma is te Rotterdam geslaagd de heer W. v. Dongen SOMMELSDIJK Tot bestuursleden van den Kolenbond- vereeniging „Helpt Elkander" alhier, wer den herkozen de heeren C. van Beek en H. van Es. Als Commissaris werd herkozen de heer H. van Lente, terwijl tot bestuurslid in de plaats van wijlen den heer A. van den Broek werd herkozen de heer D. Vroeg indeweij. De heer Th. Beekhoven alhier, werd herkozen tot lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken. Bij gehouden controle werd tegen 8 personen procesverbaal opgemaakt omdat hun rijwiel niet was voorzien van een gel dig rijwielbelastingmerk. Onze oudste ingezetene Mej. Cornelia Vijf huize,weduwe van Krijn Razenberg, her dacht 24 November 1.1. den dag, waarop zij 96 jaren oud werd. Ze mag nog een tamelij- ken welstand genieten. HERKINGEN Zij, die willen inschrijven naar de pacht van het tuintje, voorheen in huur bij Joh. Verhoek, .kunnen zich voor of op 15 Dec. aanmelden ter Gem. secretarie. DIRKSLAND J.l. Zondag is aan den Stationsweg weder een zware iepenboom omgewaaid waardoor een deel van de omheining van het ziekenhuis werd vernield. Thans is men bezig alle daar staande oude boomen te rooien. De collecte voor het algemeen steun comité 1939 heeft in deze gemeente f 703.75 opgebracht. Wel een prachtig bedrag voor deze gemeente. Op de beurs besteedde men deze week voor uien f 1.60, aardappelen f 1.80, poters f 1.35 en koepeen f 0.70 per H.L. MELISSANT De gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1940 sluit in ontvangst en uitgaaf met f 71.765.67 met voor onvoorziene uitgaven tf 2913.24. De kapitaaldienst sluit in ont vangst met f 13854.35, aan uitgaven f 12427.16, goed slot f 1427.19. De opcenten op de personeele belasting blijven gehand haafd op 150200 progressief. Voor straat verlichting is uitgetrokken f 1285, voor on derhoud straten en wégen f 1950, gemeente reiniging f 580. Voor steunverleening is uit getrokken f 5000, voor werkverschaffing lE 5000. Ten laste der gemeente komt f 11. 194.86 aan kosten van steun en werkver schaffing. De subsidie aan het Armbestuur is geraamd op f 4400. De schuldenlast is geraamd op f 4400. De schuldenlast der ge meente bedraagt per 1 Januari 1940 f 46. 976.66 aan gewone leeningen en f 53.211.75 als restant van annuiteitsleeningen. STELLEND AM Bij den gemeenteveldwachter zijn in lichtingen te bekomen omtrent een gevon den Dames Polshorloge en een Dasspeld. BRAND! Woensdagavond half negen werd de gemeente opgeschrikt door het luiden der klok. Onmiddellijk was er veel volk op de been. Er werd geroepen van „brand," doch niemand weet waar. Het was echter gauw bekend dat bij C. W. in Elve een lamp was gevallen waarbij het tafelkleed in brand ge raakte, 't welk spoedig was gebluscht, het duurde nog wel een uur eer de rust weerge keerd was. De Burgemeester maakt bekend dat er een openbare raadsvergadering is belegd tegen heden Vrijdag 1 Dec. n.m. 7.30 uur. De timmerman L. KI. had het onge luk met zijn werkzaamheden een balk op zijn hand te krijgen waardoor zijn hand is gekneusd en geneeskundige hulp moest er aan te pas komen, zoodat hij voorloopig zijn werk niet kan verrichten. De bouwknecht Corn. O., in dienst bij den landbouwer T. v. d. Wende had het ongeluk met zijn vinger bekneld te raken tusschen twee betonnen bakken dat zijn nagel van zijn vinger werd afgeknepen en geneeskundige hulp werd ingeroepen. De garnalenvisschers vingen vorige week van 60^90 Kg. garnalen per dag en per vaartuig en de zeevisschers besomden van de f 150.240 aan versche visch en de kuilvisschers vingen 1000 kg. bliek per schuit. De prijs der uien is ook niet erg vlot tend. Men besteedt op 'toogenblik f 1.50 p. H.L. Onder het vee van den landbouwer C. den E. is mond en .klauwzeer geconsta teerd, de merkbare teekenen zijn aan de schuur aangebracht. Nieuwe Rijwielen van f 34.^------49. Rijwiellampen van f 4.358.50 Handkappen van f 0.751.90 Stuurtasschen f 0.801.25 Jasbeschermers f O.SO1.40 Zadels f 1.85—2.50 ZAKLANTAARNS in alle prezen. Petroletimstellen 3-pits f 3. Petroleumstellen 1-plts if 1.50 Schaatsen van f 1.506.75 Dit zijn waardevolle cadeaux en toch niet duur. GOOTE SORTEERING BANDEN Buitenbanden vanaf f 1.10 Transportbanden vanaf f 3.75 Verder leveren wij alle soorten KRUIWAGENS Uit voorraad voor nog lage prijzen. Rijwielhandel Ouddorp wer K. M. De gebruikelijke kenteekenen zijn aangebracht. Ten bate van het Algemeen Steun comité 1939, zullen bijzondere briefkaarten worden uitgegeven. Deze kaarten zullen worden uitgegeven in de frankeerwaarde van 2, 3 en 7% cent en worden verkocht met een toeslag van onderscheidelgk 5, 5 en 7% cent per kaart boven de frankeer waarde, deze toeslagen komen geheel ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939. W. B. alhier die per rijwiel over den Stadsendijk rijdende richting Stad, vanwe ge de zwarte mist het ongeluk had tegen een paard te rijden waardoor zijn arm uit de kom viel. Daar geneeskundige hulp bijna direct aanwezig was, liep dit ongeval nog gunstig voor hem af. De mijn, die Zaterdag jll. ter hoogte van de boerderij 't Plaatje" is aangespoeld, is Dinsdagmiddag nadat deze was ontladen door militairen vervoerd. Zij, die hun medewerking willen Ver- leenen bij de bloedtransfusiedienst kunnen zich opgeven bij de plaatselijke Werfcom- OUDDORP Dinsdagmorgen werden door de ge meentepolitie eenige personen bekeurd we gens het met een wagen rijden zonder lich ten en tegen een persoon terzake overtre ding van de jachtwet. Het mond- en klauwzeer in deze ge meente werd geconstateerd bij den landbou eerste kwaliteit Levertraan, noet men naar Wed. Kurvink gaan. Daar het nog steeds voorkomende euvel plaats vindt door schooljongens ge pleegd, n.l. het schieten met steentjes (fij ne grind) door middel van een zgn. katte- pult. Wordt men uitdrukkelijk gewaar schuwd zulks na te laten. Dit heeft bij ver schillende menschen, reeds schade berok kend. Ook is het gevaarlijk speelgoed. Men zij gewaarschuwd. Wij leveren U thans voor huisverlichting met dutobel licht, b.v. 1 gloeilamp van 40 Watt geeft een licht sterkte voor 80 Watt, of een van 75 Watt, geeft licht voor 150 Watt, en absoluut niet meer stroomverbruik als welke andere lamp ook. De bekende BACO's GLOEILAMPEN met een langdurige garantie, en vooral ook niet duurder dan andere lampen. Verdere inlichtingen wordt door ons gratis verstrekt. W. AKERSHOEK Rijwielhandel Ouddorp Een ruime keuze in welkome kunt U vinden bij: A. KALLE OUDDORP Ook nog prima GELE ZANGKANARIES te koop. NIEUWE TONGE Tijdens de afgeloopen bietencampagne zijn aan de haven te Battenoord aangevoerd 5.100.000 kg. suikerbieten. OUDE TONGE Woensdag passeerde over deze ge meente een verkennings of versperringsbal lon. Men kon 'truischen hoog in de wolken wel hooren, maar de ballon op zichzelf was niet zichtbaar. De stalendraden, die beves tigd waren aan het gevaarte, sleepte over de grond en brachten aan boomen en te lefoondraden schade aan. Bij den lanbou- wer M. Jacobs geraakte een van de sta lendraden om een van de boomen en brak gedeeltelijk af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. OOLTGENSPLAAT B. en W. zijn voornemens voor den tijd van drie jaren te verhuren twee per- ceelen tuingrond bij den openbare school no. 1 en het vischrecht en rietgewas in de zgn. 2e put aan den Langeweg. Met ingang van 1 December 1939 zullen de tarieven voor vrachtauto's op het veer Sluische haven-Dintelsas der N.V. Re derij van der Schuijt worden verlaagd. Door rijks- en gemeenteambtenaren is tegen 4 personen procesverbaal opge maakt wegens rijden zonder geldig rijwiel belastingmerk. Herhaaldelijk komt het voor dat de opgave van varkensvoer enz. aan ée rijks voedingscommissie met 3 cent aan post zegels worden beplakt. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt dat dit geen 3 cent maar 5 cent moet zijn aangezien de ze kaarten onder het brieftarief vallen. STAD AAN T HARINGVLIET Tijdens de bietencampagne werden aan de haven alhier aangevoerd 7.222.000 kg. suikerbieten. H. Huizer had het ongeluk bö vergis sing uit een flesch ammoniak te drinken. Geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Vanwege de vele regenval waardoor het Water in de polder Oude Stad, abnor maal hoog steeg, hebben vele bewoners £ian den Molendijk veel last ondervonden, dat zij hun woning niet langs de gewone toegans- wegen konden bereiken. Verscheidene kel ders stonden mede half vol water. Doordat de eene sluis waardoor het water geloodsd moet worden vanwege het vele buitenwa ter niet kan werken, zou het niet onge- wenscht zijn, dat ook deze polder van een watergemaal werd voorzien.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 2