TABAKSPIJPEN Rechtzaken HOUTEN 12 cent PlaatselijkNietiws Marktberichten VERBRUGGE Centrale veilingMiddelharnig MOEIZAME REDDING DOOR DE VEER BOOT VAN DER SCHUIT." M I D DELH ARNIS GOEDEREEDE eiLANO -mOLEN. Teetoenen der tyden. Bid- Dankdagviering. De dagen, waarin wij leven zijn dagen van spanning en druk. Zelfs de meest cyni sche m^nsch ondergaat den invloed van het wereldgebeuren en kan zich aan den greep daarvan op zijn denken en doen niet ont worstelen. Onze tijd is een tijd, die hooge eischen stelt aan de zenuwen van elk mensch. Niet alleen, doordat het leven thans zoo buitengewoon gecompUceerd is en het kenmerk draagt van „jagen en jachten" zooals men dat op onze eilanden noemt. Daaraan zajn we al gewend; de in vloed daarvan merken we zoo niet meer op; we hebben ons aangepast; zijn daarop als 30ste eeuwers ingesteld. Neen, wat ons zenuwachtig maakt zijn de ons telkens weer verrassende em voor den-gewonen-man onlogische gebeurtenis- seni, waarvan we in steeds snelle tempo kennis krijgen. Er vinden de laatste jaren onberekenbare dingen plaats, die diep in grijpen in 't leven der menschen en ver strekkende gevolgen hebben of kunnen heb ben voor de algemeene samenleving. Er is een geweldige verwarring der gees ten. De voorstanders van de vele verschil lende ideeën overstelpen de wereld in woord en geschrift met de voorstelling himner denkbeelden. Een felle haat tegen elkander treedt daarby vaak aan den dag. Wantrouwen, wrevel, ontevredenheid vindt men in steeds toenemende mate. De hoogverlichte 20ste eeuw brengt al- 200 den mensch geen rust, maar onrust. Bange vrees vervult, ook al is dat op 't eerste gezicht niet te zien, vrijwel alles hart. Vrees voor een ontzettende ontknoo- ping. m 't bijzonder is onze tijd bang voor de genen, die in leer en leven Gods Woord als richtsnoer aanvaarden. Voor hen zijn de gebeurtenissen onzer dagen bewijzen voor den geweldigen afval van God en Zijn dienst. Zij voelen het aan, dat de Heere een twist heeft met de menschheid. Zij zien Gods Woord vervuld worden en vreezen Gods oordeelen. Ook zij, die vrede met God hebben gevonden, zij vreezen ook. Zij we ten wejk een God zij dienen. Zij kennen Hem als een gaarne vergevend God in den. Zoon Zijner liefde. Maar zij weten ook, dat Hy nimmer over de zonde heen stapt." Dat Hij een wreker is en zeer grimmig, tenzij er .kome verootmoediging, waarachtige be lijdenis van schuld voor Zijn heilig aange zicht. Gods kinderen vreezen voor zwa- r« oordeelen Gods, ook al zullen zij hun ziel tot een buit hebben. Want wat neemt men waar Is er een wederkeeren tot het Woord van God? Immers neen. Meer en meer komt onder de menschen een verharding des har ten openbaar. Dat vindt men allerwege, Daarmede afln onze menschen 't roerend eens en men wjjst op bioscopen en danszalen, sportfees- ten enz. in on2ae steden. Verwonderen doet ons dat niet, want we ij^jn precies eender. Als 't over de verkeerde neigingen van 't menschenhart gaat, beginnen wij ook bg onzen buurman. Wie behoeven echter niet bij hem te be ginnen. We hebben aan ons zelf meer dan genoeg. Dat wil echter geenszins zeggen, dat we deze dingen elkaar niet eens onder de oogen mogen brengen. Laten we dat juist wel doen. We zouden anders wieden in eigen tuin gaan vergeten en dan 't .kon 't onkruid wel eens boven de haag uitkomen kijken. En dat zou toch leelijk staan. In onze dorpen zijn ook teekenen der tij den te zien. Men neemt die met den eerste oogopslag al waar, als men let op het ge ringe ontzag en den weinigen eerbied, die bü velen, vooral onder de jongere men schen gevonden wordt voor Gods Woord en de Inzettingen des Heeren en de instel lingen der kerk. Neem bgv. de onder ons gebruikelijken bid- en dankdagen. De viering daarvan is al zeer lang geleden ingesteld. De dank- dag is speciaal met het oog op het gewas Ingevoerd omstreeks 1650. In Overijssel hebben gedeputeerden van de particuliere Synode zich in 1653 tot de Ridderschap en Steden gewend met het verzoek om een provinciale biddag in te stellen „tot afwe ring van Gods plagen en tot „het verkrij gen van een gezegende zomer" en een dank dag „voor de veelvoudige verkregene seege- nlngen en weldaeden. Deze dagen zijn in ons gewest altijd als btjzondere dagen gehouden, 't Werk lag stil, men ging twee- of driemaal ter kerk, kortom men bracht deze dagen door als een Zondag, al stelde men die dagen niet gelgk met den Zondag. Algemeen hield men deze dagen. Slechts •en enkeling deed het niet. Nu zgn we op onze dorpen zoover, dat de jeugd op deze dagen .zich niet ontziet om als club deel te nemen aan een voet- balwedstrgd en daarom zelfs de kerkdien sten verzuimt. Niet alleen maken jongelui van ongods dienstige afkomst zich daaraan schuldig. Neen, ook, we zouden haast zeggen „onze" jongens doen daaraan mee. En dat zelfs onder de huidige omstandigheden. ,t Is nog niet zoover, dat men zich ter plaatse be geeft tot het houder» van een of andere sportwedstrijd. Gelukkig niet maar hoelang duurt dat nog? Voor ons is dit optreden der jongelui een teeken des tflds. 't Wijst op een verregaan de onverschilligheid hunnerzijds t. o. v. den dienst des Heeren; op de verharding, die algemeen wordt waargenomen. 't Wijst ook op de slappe houding d&r Ouders tegenover him kinderen. De manier van opvoeding dezer jongens is niet goed geweest. Liefde voor de godsdienst bezit ten 2e niet; is niet aangekweekt, anders deden sie aoo niet. Br at|n ultaonderlngen. Sommigen, aijn niettegenstaande hun opvoeding toch op 't verkeerde pad. Laten we nu echter elkander geen ver wijten maken, maar opwekken om den strijd aan te binden tegen de steeds ster ker opdringende machten, die de grond slagen der christelijke samenleving onder mijnen. Moge daartoe de Heere ons allen gena de enj vrtjsheid schenken. BLOEDTRANSFUSIEDIENST. In verschillende plaatsen is men geko men tot oprichting van een bloedtransfusie- dienst, die, zooals genoeg bekend is, dient om den gewonde, die veel bloed verloor, het bloed van een gezond persoon in te spuiten. Hij, die het bloed afstaat, heet donor, die het ontvangt recipiënt. De instelling van de bloedtransfusie is niets nieuws. Reeds de Grieken en de Romeinen pas ten een zekere bloedtransfusie toe, of schoon wij dan wel niet moeten denken aan een inspuiting, maarmeer aan een zich baden in of het consumeeren van het bloed van den verslagen vijand. In later eeuwen, vooral in de 17e eeuw, werd ook bij dieren bloedtransfusie toege past, b.v. bij schapen. Men meende dan op meer wol te mogen rekenen. Velen in dien tijd geloofden bij bloedtransfusie aan een verjonging van den grijsaard en stelden dus niet voorop, zooals wij nu. het aanvul len van de bloedhoeveelheid bij ernstige verwondingen, bij ziekten als hoemophilie, etteringen, enZ. Een Engelsch arts deed in het begin der 19e eeuw proeven met bloedtransfusie op dieren en al bereikte Blundell goede re sultaten, Zijn werkwijze vond geen alge- meenen Ingang, daar te veel recipiënten na inspuiting vreemde verschijnselen vertoon den, ja soms stierven. Eerst in 1900 kon dt oorzaak voor het ontstaan van die verschijn selen door professor Landsteiner en den ge leerden Shattuck worden vastgesteld. Deze lag vooral in het al of niet geschikt zijn van het bloed van den donor voor den re cipiënt. Nooddg is dus het kennen van de gesteldheid van het bloed van beide groe pen. Dat vereischt natuurlijk weer veel voorbereiding. Reeds vanaf 1930 heeft het Roode Kruis in onderscheiden plaatsen bloedtransfusie diensten ingesteld. Deze diensten worden thans uitgebreid. Als „donors" komen natuurlijk alleen kerngezonde personen in aanmerking. Thans zal in elke gemeente een werf- commissie worden opgericht. De leden zul len bestaan zoo mogelijk uit den burge meester, een vertegenwoordiger van het Roode, Groene en Wit-Gele Kruis en van de Vereeniging voor den Luchtbeschermings dienst. koopl" YÓór ROTTERDAM, 27 Nov. Veemarkt. Aan gevoerd 3243 dieren, n.l. 980 Vette runde ren, 206 vette kalveren, 11 nuchtere kalve ren, 1421 schapen of lammeren, 625 var- .kens. Prijzen p. kg.vette koeien Ie srt, 75 c. 2e srt. 60 et. 36 srt. 48 ot., vette ossen 68, 62. 40—50 et., vette kalveren f 1.10. 90 et., 6575 et. varkens levend gewicht 65 et., 64 et., 62 et., schapen 45 et., 40 et., 35 et. lammeren 50 et., 45 et. 40 et. Mager vee per stuk: schapen Ie srt f 27.2e srt. f 21.3e srt. f 16.lam meren f 1915^11. Vette koeien en ossen aanvoer iets klei ner, handel kalm, prijzen van Ie en 2e kw. koeien iets lager, verder als vorige week Maandag. Een prima koe ging tot 80 et. en een os tot 74 et. Vette kalveren iets ruimer ter markt, handel tamelijk, prijshoudend. Een prima kalf ging tot f 1.20. Schapen en lammeren aanvoer groot, handel matig, prijzen iets lager. Varkens aanvoer ruimer, handel redelijk prijzen als vorige week. Magere varkens beneden laagste notee ring. Schapen: eenige partijen werden voor ex port verkocht. ROTTERDAM, 27 Nov. Aardappelen. Prijzen: Brielsche elgenh. f 2.2.20; Zeeuw sohe bl. f 2.702.90; id. elgenh. f 1.75—2.-, id. bont. f 2.70—2.90; bl. elgenh. f 1.80—2., Brielsche driel. f 1.701.90, bintjes f 1.90 2.; zandaardappelen f 3.203.30; Bevelan ders f 1.80alles per H.L. Aanvoer tamelijk, handel kalm. MarMfeericht van Jac. Knoop, Make laar in Aaildiappelen, Groenten en Fruit, Admiraal de Buyterweg 196, Telefoon 81431, Amsterdam. De handel op de Amsterdamsche aardappelen markt blijft lui, maar de prij zen voor alle soorten vast. De vorige week bijna lederen dag regen, zoodat de koopers niet aan de markt komen, als ze genoeg voorraad in hun winkel hebben. Veel ge vraagd zijn blanke .kleinvallende bintjes, in balen van 50 kilo. Verder zijn alle soorten te plaatsen, zoodat een ieder die zijn aard appelen liever deze maanden verkoopt als wacht tot het voorjaar, alle inlichtingen kan krijgen bij Makelaar Jac. Knoop zon der eenige verbinding of kosten. Heden 27 November werden de volgende prijzen gemaakt per 70 kilo: Zeeuwsche bonten f 3.------3.20; Z. blau wen f 3.------3.20; Z. eigenheimers f 2.30 2.50; Z. bintjes f 2.10—2.20; Z. Industrie f 2.102.20; Z. bonten en blauwen poters f 2.------^2.10; Z. Bevelanders f 2.102.20; PI. eigenheimers f 2.302.50; Spuische eigen heimers If, 2.302.50, beide soorten poters van de eigenheimers f 1.802,.Ypolder en Haarlemmermeer Bevelanders f 2.2.10 Ypolder en Haarlemmermeer bonten en blauwen f 2.702.80; Nrd. HoU. blauwen en bonten f 2.702.80; Noord HoU. blauwen eigenheimers f 2.30—2.40. N.H. blanke eigh. f 2.302.40: N.H. Bintjes en muizen niet te grof f 2.102.20; Priesche Bintjes f 2.10 2.40; Anna Pauwlowna zandaardappelen f 3.------3.60; Hillegomm.er zandaardappelen f 3.------3.60; Alle soorten bonken f 2.------2.10 Verder per 100 kilo in balen van 50 kilo mits zonder gebreken .kleinen sorteering f 3.804.voor Drentsche en Overijsselsche zand eigenheimers, /ooral van nieuwland. VeUing van Vrijdag 34 Nov. 1939. Witlof f 11.20—12.------Knollen f 3.60— 3.70; Witte kool f 1.10—1.60; Savoye kool f 3.4.70; Roode kool f 3.20; Spruiten f 1015.;Eigenheimers f 2.502.90; Nou- .veau Poiteau f 7.908.Bloemenzoet f 11.80; Campagners f 5.806.Bergamot ten f 2.804.40; Goudrelnetten f 1010.20 Winterlouwtjes f 45.50; Comtesse de Pa ris f 15.9016.Zwijndrechtsche wijnpeer f 12.40—13.20. Alles per 100 KG. Alicant Ie soort f 12.60—14.20; Alicant 2e soort f 6.20—11.10. Alles per 100 pond. Bloemkool Ie soort f 9.509.80; Bloemkool 2e soort f 67.20. Alles per 100 stuks. Ulenvelling v. Zaterdag 25 November 1939 Gewone uien f 2.712.73; Drielingen f 1.08 1.22; Picklers ifS.lO; Tweede soort f 1.02 1.32; Stekuien f 0.09. Alles per 100 KG. Aanvoer 52,000 KG. BLAUW-OOG EN CHOCOLADEPOEDER. In Middelharnis wonen een kastelein en een kruidenier in hetzelfde nauwe straat je vlak naast elkaar. Ze kunnen elkaar ech ter niet uitstaan en dat geeft sinds eeni ge jaren telkens wrijving. De kastelein heeft veel last van den krui denier en deze op zijn beurt beweert, dat hij veel last van den kastelein heeft. Onlangs boende de kastelein zijn straat je voor zijn café zóó overdreven, dat de kruidenier er plagerij in zag. Hij liet zich echter niet onbetuigd en hetgeen hij be dacht was voor zijn doen werkelijk geniaal. Hij hep zijn winkel binnen, nam een bus poederchocolade en ging er de nat te straat dik mee bestrooien. Toen hij daar mee klaar was, ledigde hij een zakje met turfstrooisel op zijn straatje. Aldus had hij zich het genoegen ver schaft, dat een ieder, die het café van zijn buur betrad, vuile bruine chocola de- en turfstrooisel voeten op den schoonen vloer zette. De kastelein was daarvoor zoo dol als een stier geworden en had den kruidenier een „lampje donker" toegediend, in den vorm van een blauw oog. Voor deze mishandeling zat hij gisteren in het bankje. Zoo hoorde men de oorzaak van de ruzie. De officier vroeg f 10.boete of vier dagen zitten, waarop de advocaat van den kastelein een boekje over den kruidenier ging openen. Hij bereikte er mede, dat de rechter een rijksdaalder en 1 dag minder oplegde. Waarmede aan het recht was voldaan en de kastelein en de kruidenier ieder op eigen gelegenheid weer naar de Rosestraat lie pen om de stoomtram te halen ROTT Nwsbl. UITSPRAKEN. J. A. S. 29 jaar. landbouwer te Stellen- dam, beklaagd geweest van overtreding van het Benzinebesluit (hij was per vrachtauto met zijn echtgenoote op Zondag naar de kerk te Ouddorp gereden, nadat de politie hem had gezegd, dat zulks niet strafbaar was), werd ontslagen van alle rechtsver volging. Sleepboot de haven van Dinteloord binnen gebracht. Maandagmiddag ongeveer 2 uur dreef tij dens de Zuidwesterstorm de Belgische stoomsleepboot „DUO" uit Gent op het Volkerak met gebroken krukas. Noodsignalen werden gegeven, welke op gemerkt werden door de veerboot ,,van der Schuit" varende van Ooltgensplaat naar Dintelsas. Deze stelde pogingen in heiwerk om een verbinding tot stand te brengen hetgeen na veel moeite gelukte. Hoewel door de zware zeeën de trossen braken, werd opnieuw een verbinding tot stand ge bracht en gelukte het de sleepboot behou den de haven van Dinteloord binnen te sleepen. Een woord van Milde aan Kapi tein van Gelder en zijn mannen is hier ze ker op zijn plaats, aangezien deze niet heb ben geaarzeld met eigen levensgevaar ge noemde boot met haar bemanning ter hulp te snellen. Wat door den zwaren storm en regen zeer bemoeilijkt werd. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FA BRIEKEN VOOR DORDRECHT EN OM STREKEN. Voor de afdeeling Kleinbedrijf zijn geko zen verklaard de heeren: Th. Boekhoven te Sommelsdijk; W. de Groot te Leerdam; Th. J. P. van Rijnberk te Vianen; H. K. Ster- kenburg te Gorinchem; L. J. M. Stumpel te Dordrecht. Allen aftredend. MIDDELHARNIS Voor de vacature van vader en moe der voor het Diaconiehuis zijn 19 sollicita ties ingekomen. Op initiatief van Burgemeester L. J. den Hollander is een comité voor bloed- ti'ansfusie gevormd. Verschillende personen hebben hierin zitting genomen. SOMMELSDIJK Doordat kleeren die bij de kachel te droegen hingen vlam vatten ontstond bij den kapper A. D. een begin van brand. Door toegeschoten hulp werd het brandje spoedig gebluscht. Een en ander verbrand de en was niet verzekerd. HERKINGEN De werkman A. v. M. alhier had het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden uit te glijden, waarna geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het 5-jarig zoontje van L. S. had het ongeluk van den zolder te vallen, waar bij het ventje een hersenschudding- bekwam Geneeskundige hulp taleek noodzakelijk., MELISSANT Het kerkgebouw aan den Bouwdijk is onderhands verkocht aan J. Tieleman Az. alhier. De IJsclub D.E.S. alhier zal aanbe steden het krooswerk in de ijsbaan de Baarschoot Briefjes voor 30 dezer aan C. Nagtegaal of een; der bestuursleden. Het werk nXoet 7 Dec. klaar zijn. STELLEND AM Maandag is aan den zeedijk nabij de hofstede van W. v. d. Bok een mijn aange spoeld. De garnalenvisschers vingen, vorige week 100 tot 500 kg. garnalen per vaartuig Doordat het nieuwe watergemaal nog niet klaar is, staat momenteel door de vele regens de polder overvol, bij vele ingeze tenen staan de kelders vol water. Toen de polderwerkers J. van H. en K. H. Maandagmorgen naar het Zuider- strand achter de gemeente Goedereede gin gen om hun werk daar te gaan verrichten zagen ze daar tot hun groote verbazing, dat daar een mijn was aangespoeld. Er werd onmiddellijk kennis van gegeven aan den Burgemeester strandvonder. Het was een electrische mijn van de Hollandsche Marine, gemerkt no. 1077. De mijn is onder toezicht van een schildwacht gesteld. Nader vernemen wij, dat de mijn met op komend water is weggespoeld. OUDDORP De gewoon dienstplichtige D. Luime van de lichting 1924, die wegens de mobili satie onder de wapenen was, is met groot verlof huiswaarts gekeerd, daar de lichting 1924 gedemobiliseerd is. De sterfte onder de biggen is de laat ste weken in deze gemeente zeer groot, naar verluidt zijn in de laatste weken reeds een tachtig gestorven. CICHOREI. KORTRIJK, 25 November. Er was deze week tamelijk veel vraag voor den

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 2