TABAKSPIJPEN BLUE BAND BLUE BAND c^ Buitenland Kruiwagens PlaatseliikNleuws HOUTEN 12 cent Wij stoppen WEK UW LEVER-GAL OP VERBRUGGE MIDDELHARNIS Maak hem bestand tegen de werke lijkheid van het leven. Geef hem nu niet alleen voldoende voedsel, maar vooral voedsel, rijk aan Vitaminen A en D. Geef hem Blue Band, de energie voeding, die krachtig en gezond maakt, die hem helpt weerstand bieden aan ziekten, die stevige beenderen en een geven voor „later'V krachtig gebit voor hem vormt, die hem Geef hem Blue Band,' energie en uithoudingsvermogen zal rijk (xan Vitaminen A en D. %9&-m. Van het Westelijk Front weinig nieuws. Hier en daar kleine plaatselijke aotie/s. Het meest actief zijn de vlie,gmachines. Beide partijen melden beurtelings succes sen. Het aantal Duitsche machines dat om laag geschoten, wordt, is tot op heden grooter dan het aantal Engelsche en Fran sche. Stoute staaltjes worden vaak uitgehaald Herhaalde malen vliegen Duitsche machi nes boven de mond van de Thames. Niet tegenstaande het luchtdoel geschut het vuur opende en Engelsche vliegeniers op stegen, gelukte het nog steeds te ontko men. Zijn er op het land geen gebeurtenissen te melden, op de zee zooveel te meer. Verschillende schepen zijn op mijnen ge- loopen en gezonken. Hieronder behooren ook het: Nederlandsche stoomschip Simon Bolivar het Italiaansche stoomschip Grazia het Italiaansche stoomschip Tianona het Zweedsche stoomschip Borjesson het Japansche stoomschip Terukuni Ma- roe het Grieksche stoomschip Elena het Engelsche stoomschip Torehbearer de Engelsche mijnenlegger „Mastiff" het Engelsche motorschip Blackhill de Britsche torpedojager Gipsy waarbij ongeveer 40 menschen om het leven zijn gekomen. Voorts werden getorpedeerd. De Engelsche treiler Thomas Hankins de Engelsche treiler Seasweeper de Engelsche treiler Delphine de Fransche treiler Balyes 2 Twee Duitsche duikbooten zijn tot zinken gebracht. Aan de Belgische kust nabij Oostende, zijn niet minder dan 12 mijnen aangespoeld De Engelschen beschuldigen er de Duit schers van dat zij mijnen hebben losgela ten in open zee, vooral in de vaargeulen welke zijn opengelaten voor de neutrale schepen. Ook wordt beweerd, dat Duitschland magnetische mijnen legt. Deze mijnen liggen onder het water oppervlak en zijn dus niet te zien. Komt er nu een schip overheen, dan trekt het ijzer van het schip, de mijn naar boven. Deze raakt dan de onderkant van het schip met het gevolg dat een ontploffing volgt. De Engelschen willen nu houten sche pen uitrusten welke oude ijzeren schepen op sleeptouw nemen. Komen de mijnen tegen zoo'n oud wrak tot ontploffing dan geeft het niets. Tegen die verscherpte maatregelen van Duitschland neemt Engeland tegen maat regelen. Deze maatregelen zijn echter zeer funest voor den handel van ons land. Alle voor Duitschland bestemde goede ren neemt Engeland in beslag als het 'kan. Doch nu gaat het ook over tot het in beslag nemen van Duitsche goederen wel ke met neutrale schepen Worden uitge voerd. Daardoor wil Engeland de Duitsche uitvoer over zee zoo goed als stop leg gen, en worden speciaal de havens Ant werpen en Rotterdam getroffen. Welke gevolgen dit nog zal hebben valt niet te overzien. De Italiaansche pers schrijft dat Neder land en België zich hierbij niet mogen neerleggen. Engeland moet de wetten eer biedigen en zoo niet, dan moeten Neder land en België zich er met kracht tegen verzetten en desnoods met geweld trach ten dat hun rechten worden geëerbiedigd. Heeft dat niet plaats, dan heulen ze met den vijand ten nadeele van Duitschland, en niemand kan dan dat land kwalijk nemen, als Engeland de rechten der neutralen niet erkend, Duitschland het ook niet doet. Volgens Rome is het voor Nederland zaak, goed toe te zien wat het doet. De vaart ter zee, is voor Nederlandsche schepeui, voor een groot gedeelte stil ge legd. De dader van den bomaanslaig; te München zou zijn gegrepen. Heel breed voerig zet de pers uiteen, hoe de Duitsche autoriteiten zijn te werk gegaan en het moet eerlijk gezegd; kosten noch moeiten zijn gespaard. Het werk Van de opsporings dienst is in een woord geweldig geweest. Het misdrijf zou zijn gepleegd door den 36-jarigen Georg Eiser, welke in Verbin ding zou hebben gestaan met Otto Stras- ser, een vroegere vriend en medewerker van Hitler. De Britsche Geheime Dienst zou even eens in verbinding hebben gestaan met Ei ser en' Stra'sser. De leider van deze dienst is 14 dagen geleden te Venlo gegrepen en naar Duitsch land vervoerd. Omtrent dit geval is nu het volgende be kend. Een paar Duitschers stelden zich in verbinding met de Britsche geheime dienst. Zij verschaften valsche en ware me dedeelingen en het contact werd steeds in tiemer. Volgens de berichten kregen zy een ge heime code, en stonden ze vanuit Duitsch land door dit geheimschrift met Londen in verbinding. Twee hoofdpersonen van de zen dienst zouden trachten aan den Duit sche grens te Venlo, een Duitscher te spre ken voor belangrijke aangelegenheden, met het bekende gevolg, dat ze In den val zijn geloopen en naar Duitschland vervoerd, terwijl er een persoon werd doodgeschoteni. en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever- gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, ver teert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lap middelen. U moet CARTER'S LEVÉR-PIL LETJES nemen om deze liter lever-gal vrü te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensoh voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Volgens Engelsche mededeelingen staan beide 'feiten los van elkander. De Britsche geheime dienst heeft nimmer met Eiser in relatie gestaan. Georg Eiser heeft op 5ieer bijzonder han dige wijze zijn vreeselijk werk uitgevoerd. Meer dan een jaar is hij hieraan bezig ge weest. Zijn plan was naar Zwitserland uit te wijken. Toen hij nabij de grens was, is hij weer teruggekeerd. De klok in den bom liep zes dagen. Hij wilde zich voor alle zekerheid nog overtuigen of alles in orde was. Deze terugkeer is noodlottig geworden voor hem, want na den aanslag waren de grens- josten zoo extra verscherpt, dat doorko men zoo ,goed als uitgesloten was. Geruchten als zouden de Duitsche lei ders zelf de aanslag in elkander hebben gezet, om het volk weer te hechter aan Hitler te binden, lijken wel wat te fantas tisch, hoewel wij in een wereld leven, waar in niets onmogelijk is. De geruchten over moeilijkheden in Tsjechpë kan Duitschland niet tegenspreken door de maatregelen welke het zelf genomen heeft. Het gist reeds lang in de stad Praag en omgevin,g. Hierdoor heeft Duitschland reeds vele Tsjechen doen verhuizen. Tsjec hen Duitschland in, en Duitschers naar Tsjechië. In samenwerking met de gewezen pre sident Benesj, welke thans te Londen ver toeft, werden afdeelingen gevormd, die ten doel hadden de Tsjechen te organiseeren tegen de Duitschers. Doordat zij echter te voorbarig waren en zeer onvoorzichtig is veel uitgelekt. Het aantal gearresteerden zou ongeveer 30.000 personen bedragen. Duitschland zeffi publiceert dat negen studenten in het openbaar zijn doodgeschoten. Vol gens de bladen zouden het er reeds 70 zijn. De IJniversiteit is voor den tijd van drie jaar gesloten als strafmaatregel. Uitgewe ken Tsjechen beweren dat wat Duitsch land ook doet, het de Tsjechen er nimmer onder krijgt. Het zal geheel afhangen, hoe de oorlog verloopt, want zou onverhoopt Duitschland in de knel komen, dan krijgt het met deze gebieden vast en zeker moeite. De tijd is hier thans niet rijp voor. In de houding van t JAPAN komt eenige wijzigin,g. Tsjiang-Kai-Sjek de groote Chineesche opperbevelhebber, is opnieuw tot minister president benoemd. Dezelfde functie welke hij uitoefende bij het uitbreken van den oorlog. Door de groote tegensla,gen in het begin van den oorlog, kwam China in moeilijk heden. Hulp kon het weinig krijgen. Tsjiang-Kai-Sjek en zijn regeering stond voor een moeilijke keus. Zich aam Japan onderwerpen of Rus land in den arm nemen. Een van Tsjang -Kai-Sjek beste mede werkers, 'Wang-Tsjing-Wei, zijn opvolger, werden de eischen van Rusland te machtig. Onder Japansch toezicht leven verkoos hij verre boven Russische overheersching, en daardoor verliet hij de Chineesche gelede ren. Vanwege zijn groote invloed heeft Japan hem meermalen verzocht, bemidde lend op te tredeui Steeds wei,gerde hij dit, omreden de voorstellen van Japan geen kans van slagen boden. Thans heeft Wang Tsjing Wei het aan bod aanvaard om in het veroverde gebied een nieuwe regeering te vormen en te trachten met Tsjiang Kai Sjek tot over- eenstemmin,g te komen. Het schijnt, dat Japan de oorlog moe is. niet alleen, maar de financiën zoodanig in de war gaan loopen, dat er een einde aan het conflict moet komen. Dit Is het tijdstip waarop Tsjiang Kai Sjek steeds gewacht heeft en het is de groote vraag, wat hij nu doen zal. Doorgaan met Rusland, dat voor hem zeer gevaarlijk is of met Japan trachten te verzoenen. Voor Japan zijn de omstandigheden gun stig. Door de Europeesche oorlog kunnen andere landen geen hulp bieden; hun han den zijn gebonden. Alleen Amerika is vrij en dat zint Japan toch niet heel erg. Het is te hopen, dat men tot overeen stemming zal kunnen komen, opdat het bloedvergieten aldaar een einde ma,g ne men. Onverwoestbare sterke met ijzeren kopsteunen, en bandijzer beslagen levert uit vooraad MIDDELHABNIS. Gevormd is een comité voor de bloed-trans- fusie voor de gemeenten Middelharnis en Sommelsdijk, als volgt: L.J. den Hollander, Burgemeester, Voorz. Mevr. S. Koert-Gnirrep, Verpleegster. Mej. Brinkman, Wijkverpleegster. Mej. Bakker, verpleegster. Mej. Faber; Mej. Zwaanswijk; P. G. J. van Leeuwen; H.J. Dijkers; C. F. Arends, Arts; P. Knöps, Arts. Eventueele bloedgevers (donors) kunnen zich bij bovenvermeld comité opgeven. Zoowel voor het lidmaatschap van het Roode Kruis, als voor bloedgever (donor) en VrijwilUge hulpverleening hebben, zich reeds een vrij groot aantal personen in deze gemeente aan,gemeld. WIE VOOR FINANCIEELE HULP VAN WEGE HET ALGEMEEN STEUNCOMI- Té 1939 IN AANMERKING KUNNEN KOMEN. 1. Bijzondere stenin aan gemoMliseerden Bijaldien een gemobiliseerde, of zijn ge zin, door den oorlogstoestand in omstan digheden verkeert, waarbij de wekelijksche soldij at kostwinnersvergoeding, ook na mogelijke verhooging, beslist ontoereikend 'DÜjkt, dan wel bemiddelende hulp voor be drijf of gezin noodzakelijk wordt geacht, kan zoodanig gemobiliseerde, door tusschen komst van zijn militair Commandant, een desbetreffend verzoekschrift indienen aan „de Koninklijke Nationale Vereeniging tot Steun aan miliciens" (STAMIL), Wetering schans 96 te Amsterdam. De Burgemeester van de woonplaats van den gemobiliseerde, die een dergelijk ver zoekschrift ter fine van bericht en raad ontvangt, wordt verzocht een nauwkeurig onderzoek naar de gestelde omstandighe den te doen instellen. Mocht de aard van het verzoek daartoe aanleiding geven, dan dient voorlichting van den Armenraad, of van de plaatselijke Commissie van samenwerking van het Na tionaal Fonds voor Bijzondere Nooden, even tueel na raadpleging van Middenstands- bank of Borgstellingsfonds, te worden in geroepen. 3. Bijzondere stetfn aan indirecte slacht offers van den oorlog'stoestand. Voor zoover personen, zonder gemobili seerd te zijn. door den oorlogstoestand in hun bestaan bedreigd worden, en niet voor regelmatigen steun van kerkelijke of par ticuliere zijde of van overheidswege in aan merkin,g komen, zullen deze zich kunnen wenden tot het Nationaal Fonds voor Bij zondere Nooden, Konin,gskade 17 's-Graven hage en zijne plaatselijke Commissies van Samenwerking. Voorzitter van deze plaatselijke Commis sie voor Middelharnis is de Burgemeester en secretaris-penningmeester de heer H. A. van der Meer. Voor Sommelsdijk is voorzitter de Bur gemeester en secretaris-penningmeester de heer M. Joppe te Sommelsdijk. D. HOEK Rijwielhandel Ouddorp DE R.T.M. IN AUGUSTUS. Gedurende Augustus vervoerde de Rot- terdamsche Tramweg Maatschappij met haar stoomtram-, autobus- en stoomboot veerdiensten 158.150 (vj.j 155.679) reizigers met een opbrengst van f 69.401 (v.j. f 59.501.) Het goederenvervoer bracht in die maand op f 43.778. (v.j. f 44.200.) In totaal werden in dit boekjaar vervoerd 972. 211 (v.j. 903.980) reizigers; de totaal ontvan,gsten bedroe,gen f 677.710 (v.j. f 625.865.) Op de buitengewone algemeene ver gadering van aandeelhouders van de Insu laire Hypotheekbank werd o.m. tot com missaris benoemd den heer A. A. Mijs te Sommelsdijk. Bij het te Rotterdam gehouden exa men voor het Middenstandsdiploma is ge slaagd H. J. A. Schippers. Van 25 Nov. tot en met 5 Dec. mo gen alle winkels geopend zijn tot 10 uur n.m., behalve op Zondag 26 November en op Zondag 3 December. Bij den landbouwer A. M. is het mond en klauwzeer onder diens veestapel uitge broken. De bij de wet vereischte kentee- kenen zTJn aan,gebracht. Jubileum. Donderdag 23 November j.l. was het 25 jaar geleden, dat de heer Jan v. d. Nieu wendijk in dienst trad bij de fa. K. Ver- maas Zn. N.V. Grossierderij alhier. De heer v. d. Nieuwendijk heeft zich al die ja ren een uiterst trouw en accuraat em ployé betoond, tot groote tevredenheid van zijn patroons. Het kenmerkende in deze 25 dienstjaren is wel, dat hij in deze kwart eeuw geen dag ziek is geweest. Donderdag j.l. werd in de R.H.B.S. alhier, voor de leerlingen alsmede voor de leerlingen van de hoogste klassen van de U.L.O.-Scholen en ambachtsschool een voor dracht gehouden, toegelicht met plaatjes vanwege de vereeniging „Simavi" (Stem in med. aangelegenheden voor inheemschen in den strijd tegen de Framboesia." Vooi slechts 1 kwartje wordt voorkomen bij den Framboesia patiënt een ondragelijk lijden. Morgen Zaterdag zullen voor dat doel in de gemeente langs de huizen speldes worden verkocht. De vrouw van den heer P. Rixoort en den heer V. Vroegindeweij zijn naar het ziekenhuis te Dirksland gebracht om al daar een operatie te ondergaan. Tot voorzitter van het algemeen Steun Comité is benoemd Burgemeester L. J. den Hollander en tot secretaris penningmees ter den heer H. van der Meer. SOMMELSDIJK L.l. Dinsdagmiddag had alhier de be grafenis plaats van Mevrouw Johanna Pe- tronella Jacoba Hage, overleden te Hilver sum 17 November 1.1., weduwe van den Weleerw. Heer Ds. Hendrik Johan Westrik, in leven predikant der Ned. Herv. Kerk o.m. te dezer plaatse. De begrafenis had plaats op het Koor van de oude begraaf plaats. Bij het betreden van de kerk speel de het orgel Gezang 49. Hierna werden de talrijke aanwezigen in de gelegenheid gesteld een laatsten blik op de overledene te werpen. Hiervan werd een dankbaar ge bruik gemaakt. Aan de groeve werd gespro ken door den den Weleerw. Heer Ds. H. T. A. J. Westrik, zoon van de overledene. Bij terugkomst in de kerk speelde het orgel Gezang 22. Op de oude begraafplaats mogen thans geen overledenen meer worden begraven. De weduwe van A. V. had het ongeluk bij het verrichten van haar werkzaamhe den te vallen en haar been te breken. Over brenging naar het ziekenhuis Bethesda was noodzakelijk. DIRKSLAND Op Woensda,g 29 November a.s. des vm. 11.30 uur zal door den gemeentegenees heer gelegenheid worden gegeven tot kos telooze in- en herinenting. De keuring van de dienstplichtigen der lichting 1941 zal voor deze gemeente worden gehouden te Middelharnis op 25 en 26 Janurai a.s. Op de beurs besteedde men deze week voor uien f 1.50, aardappelen f 1.80 poters f 1.35 en koepeen f 0.70 per H.L. HERKINWEN Voor het dienstjaar 1940 zijn voor deze gemeente de opcenten op de vermogen belasting verlaagd van 50 tot 38 opcenten. Onder het vee van den landbouwer C. L. is mond en klauwzeer geconstateerd. Tot leden van de commissie van schoolverzuim zijn herkozen de heeren A. Munters, M. v. d. 'Vliet en H. v. Hekezen. De jaarlijksche dankdag voor het ge was zal gehouden worden op Woensdag 6 Dec. a.s. alsdan zal de secretarie der ge meente gesloten zijn. De arbeider L. had het ongeluk zoo danig in zijn hand te hakken, dat dokters- hulp noodzakelijk bleek. De heer D. Soeteman slaagde dezer da,gen te Rotterdam voor het diploma Alg. Handelskennis. Tegen een inwoner alhier Is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding Mo tor en Rijwielwet. STELLENDAM Voor het Middenstandsdiploma slaag den te Rotterdam van hier C. Roon, M. van Dongen G. van Koppen enJn. Riemens. Deze week zijn van hier een zeven tal motor vaartuigen naar Scheveningen vertrokken ter garnalenvangst, welke dan naar hier verzonden worden. Ter observatie zijn van hier naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd de vrouw van J. R. en de vrouw van J. v. D. Door B. en W. alhier worden sollici tanten opgeroepen voor betrekking school schoonhoudster der O.L.S. op arbeiders con tract tegen een salaris van f 175.Schoon houden der vereenigingslokalen niet inbe grepen. Sollicitaties voor 29 Nov. a.s. ter Secretarie. GOEDEREEDE De keuring voor de ingeschrevenen der lichting 1941 zal voor deze gemeente plaats hebben op Dinsdag 23 Januari 1940 v.m. 10.30 uur in het gemeentehuis te Oud dorp. Bij het te Rotterdam gehouden exa men voor het middenstandsdiploma zijn ge slaagd Ch. Evenaers, A. Dubbeld, T. Tanis en A. de Vries. U niet zoo maar een costuum in Uw handen om er verder af te zijn; neen is de pantalon te wijd af te lang, of anderzins; de jas te veel of te weinig getailleerd! Dit alles maken wij gratis en vak kundig voor U in orde, tot iix de puntjes Costuums vanaf f 11.73 tot f 3S.— Winterjassen met en zonder ceintu(ur vanaf JE 15.tot f 30. Gabardine Regenjassen met en zon der ceintuur vanaf f 13.50 tot f 23.— Jeikkers, Fantasiebroeken enz. Prijzen zijn nog, onverhoogdi. A. ALEMAN OUDDORP Voor Maatkleeding en Confedtie OUDDORP Op het té Rotterdam gehouden exa men voor het Middenstands diploma is ge slaagd Jac. Westhoeve, Ph. van Oostenbrug ge, beiden alhier. In de afgeloopen. week kwamen de vereenigingen, die alhier een cichoreifa- briek exploiteeren, in spoedeischende verga dering bijeen. Deze vergaderingen waren be legd om over een voorstel te beslissen, dat inhield om de verkoop van chiohorei voortaan door één lichaam te doen geschie den, dat samengesteld zou worden uit 3 leden gekozen door de fabrieken, 1 bran der en 1 exporteur. Dit lichaam zou dan den alleenverkoop hebben, de fabrieken

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 2