„EILANDEN-NffiUWS" Simon Gieke mmi.. mii. 2e BLiD - ZATERDAG 4 NOVEMBER 1939 - No. 1089 BINNENLAND Nederland en de Mobilisatie. DRAISJflA-vaNVALKENBÜRC; 'S-J "iLEVERl •et!ri«i»w''--"^ ^"ZACHT V?W smaak-PRUS TOct De ketter van Scherpenisse Cbr. Weekblad op Ger. Grondslag voor de Zuid-HoU. en Zeeuwsche Eilanden. Uiteavevande N.V. .Ellanden-nleuw!" MiddelharnU Tel 17 Giro 167930, PostbuaS Weinig O.W.-ers Maatregelen, te gen prysoipdryiving VenJiiiiste- ringen ondter de militairen te Oss ont dekt Deel van liiChting 1934; naar huis Nieuwe lichtingen tlitkee- ring van menage-geilden bij periodie ke verloven Over d!e Staatsfinan- ciën en de tekoi^ten 15 millioen voor luchtaifweer gesichut Staat ivan beleg lm tal van gemeenten De distributie Allerlei. Deze mobilisatie is er een, waarbij wei- nig O.W.-ers zullen worden .gekweekt. Voor de generatie van thans, die niet van den vo- rigen wereldnoorlog afweet, verklaren we wat O.W. beteekent: Oorlogswinstmakers. Tegen het maken van oorlogswinst heeft de Regeering scherpe maatregelen genomen wat zeer is toe te juichen. Prijsopdrijving Is uit den booze, de kleine man wordt er het eerst de dupe van. Er zal er zoo hier en daar nog wel een zijn, idie uit de omstan digheden een extra winstje slaat, maar de meesten onder de zakenmenschen hebben of schade, of een strop. Er is een andere catagorie van menschen die we hier willen noemen, welke door de mobilisatie er ook beter van willen worden. Dat zijn die, die het niet zoo nauw nemen met '^et „mijn en dijn" zooals uit de arres taties te Oss is gebleken. Alweer Oss! De militaire politie heeft daar verschillende ongeregeldheden ontdekt, waarbij een fou- rier in arrest is gesteld, verdacht van het verduisteren van dekens. Een compagnies commandant, Th. S, S. L., heeft het nog erger gemaakt, in het korte tijdje dat we nog maar mobilisatie hebben, zou hij het Rijk voor f 25.000 benadeeld hebben. Bij zijn arrestatie vond men nög een bedrag van f 7.000 op hem, dat het Rijk toebehoorde. De mobilisatie kost de schatkist toch al millioenen guldens, mogelijk dat het wel wat minder kon, want er wordt bar mee omgesprongen! Maar als het zóó gaat, zoo als te Oss en elders, is er heelemaal geen eind aan. Voor enkele groepen soldaten komt er voorloopig wèl een eind aan hun .dienst- tgd. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden, ligt het in het voornemen om de dienstplichtige korporaials en soldaten, be- hoorende tot de hierna genoemde lichtings- ploegen op de daarachter vermelde data in het genot van onbepaald klein verlof te stellen: Lichting 1924, bereden artillerie: 15 Nov. 1939, Liichting 1924, motorartillerie: 15 No vember 1939. Liichting 1924 kustartillerle js'^lsv.'Anfeer tf>3.9,,xiohttas: I924...luciit- doeiaitiilerie: 5 Januari 1940. Voorts ligt het, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, in het voornemen om de dienstplichtigen van de hierna genoem de lichtingsploegen op de daarachter ver melde data voor eerste oefening in wer- kelijken dienst te roepen. Lichting 1939, bereden artillerie: 18 De cember 1939. Lichting 1939-2 pioniers: 5 Februari 1940. Lichting 1939-2 verbindings. troepen: 20 November 1939. Lichting 1939-2 torpedisten: 20 November 1939. Lichting 1940 motordienst: 20 November 1939. Lichting 1940-1 kustartillerie: 18 December 1939. Lichting 1940 motorartillerie: 18 De cember 1939. Lichting 1940 luchtdoelartil lerie: 8 Januari 1940. Lichting 1940 artil- lerle-meetdienst: 8 Januari 1940. Lichting 1940 eskadrons pantserwagens: 15 Januari 1940. Over de financiën hadden we het zooeven De Staatsfinanciën zijn een probleem van de eerste rang, waarover in de Tweede Ka mer deze week van belang is gedelibereerd. Wat de nieuwe begrooting betreft, heeft de oud-minister van Finantiën, minister de Wilde, te Utrecht voor de Nederl. Mij. voor Nijverheid en Handel, een rede gehouden over de Nederlandsche Staatsfinanciën en daarbij o.m. gezegd, dat formeel het te kort voor 1940 becijferd wordt op f 5.5 mil lioen, maar feitelijk niet minder dan f 55 millioen groot is. Is dit reeds verontrustend het wordt nog erger als men weet dat waar schijnlijk het tekort voor 1941 nog f 60 mil lioen hooger zal zijn. De regeering zelve toont dit in de stukken aan. De belastingverhooging van f 50 milli oen, die de regeering voorstelt, is dus bij lange na niet genoeg om straks het wis kundig zeker komende accrès der uitga ven te financieren. Deze belastingverzwa. ring, die strikt noodzakelijk is, legt intus schen weer een nieuwe last op particulier en bedrijf. En nu betreft dit alles nog maar de nor male ontwikkeling. Met de ingetreden oor logstoestand is dan nog geen rekening ge houden. Raeds nu is voor de mobilisatie tweemaal honderd millioen gulden aange vraagd. Maar natuurlijk kunnen daaruit de ifinancieële gevolgen van de ingetreden oor. logstoestand op militair, economisch en so ciaal gebied niet gefinancierd worden. De uitgaven van de crisisdienst, die in verband met de vorige oorlog in het leven geroepen is, hebben destijds het formidabel bedrag van f 2.3 milliard bereikt. Er komt weer een leeningsfonds, waar van de uitgaven gewis, maar de inkomsten volkomen, onzeker zijn. Bij een vorige gele genheid heeft de oorlogswinstbelasting onge veer een milliard opgeleverd, maar, wie zal zeggen, of dit ook nu het geval zal zijn?..." We hebben zooeven al betoogd, dat daar weinig kans op is. Het ziet er met onze financiën, alles behalve rooskleurig uit. In de Tweede Kamer-vergaderhig van Woensdag, heeft minister de Geer mee- gedeeld, dat de S t a a t v a n b e 1 e g in ver schillende gedeelten van het land zou wor den afgekondigd. De President legde er den, nadruk op, dat geenerlei verband gezocht moet worden met de beknotting van de persvrijheid, waartoe dit middel slechts in het alleruiterste geval zal worden aange wend, Het besluit is in werking getreden j.l. 1 Nov. voor een groot aantal gemeenten in de provincie Noord-Brabant. Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Zeeland, Utrecht, Friesland en Limburg. Het is al leen voor die plaatsen, die een bijzondere beteekenis hebben Voor de landsverdediging. Van de talrijke bijzonderheden, ,die mr. de Geer meedeelde over andere onderwerpen, noemen wij de aanschaffing van 80 kanon nen voor luchtaifweer voor f 15 millioen. Zij zullen binnenkort worden afgeleverd. Te gen het vQoriaar^ is-^eec-ivetaontwerp op de gemeente-financiën te verwachten. Extra-parlementair noodkabiniet. Mr. De Geer noemde zijn kabinet een ex tra-parlementair noodkabinet. Dr. Dec kers verklaarde bij de replieken, dat door of vanwege de r.k. nimmer eenige fractie is gevoerd om een eventueele opdracht tot ka binetsformatie te ont;gaan. De Distributie. Minister Steenberghe heeft deze week voor de radio verzekerd, dat nimmer tot distributie wordt overgegaan, zonder dat er goede gronden voor zijn. De handel moet zooveel mogelijk doorgaan. Interessant is dat bij deze distributie-re geling tot-uiting is gekomen, dat er 87.000 kruideniers in Nederland zijn, terwijl men meende, dat er maar 40 50.000 waren. Van deze 87.000 Waren er echter 20.000, die nog geen 10 K.G. winkelwaren per week omzet ten! Van de overblijvende 67.000 waren er 50.000 die een omzet hadden van meer dan 5 Itg. suiker per week. Vrees voor suiker-ge. bruik behoeft er niet te zijn, er is, naar de minister meedeelde, een voldoende suiker voorraad. aft H: ALLERLEI In de afgeloopen week is ook de van moordverdachte Koorens uit Batavia in Ne derland aangekomen.- Gedeeltelijk heeft hij toegegeven. Zijn vrouw was tegen de kachel gevallen en daarbij gedood. Uit vrees om dat liij in onmin met zijn vrouw leefde heeft hij toen het lijk verdonkeremaand. Het misdrijf is dezer dagen in zijn woning te Amsterdam gereconstrueerd, nu de verdach te zoover heeft bekend, zal de politie mo gelijk de rest ook waarmaken. Moeilgker is het met het geval van den moordenaar van de veehouder Ter Horst uit Leidschendam. De uniform van den kor poraal en de puttee's zijn in een sloot in de buurt opgevischt. De auto heeft men nog niet kunnen ontdekken. Van den moorde naar zelf is tot heden nog geen spoor ge vonden. Het kindervliegtuig van de K.L.M, is te Medan aangekomen. Allen verkeerden in een beste stemming. De reis was zeer vlot verloopen. Te München, Rome en Napels werden tochtjes gemaakt ter bezichtiging van deze steden; de Nederlandsche Consul te Alexandrië gaf tijdens het verblijf aldaar een kinderpartrj, ook de Nederlandsche Con sul te Flangoon heeft een feestje georgani seerd. Het Nederlandsche m.s. „Pegasus," met een lading uien op reis van Middelhar- n i s naar Londen, bevond zsich Zaterdag j.l. tijdens zwaar weer ter hoogte van Southend en seinde om hulp. De deklast sloeg over boord, terwijl de machinekamer water maakte. Het in de nabijheid zijnde Zweed- sche s.s. „Lestris" nam zes van de uit acht personen bestaande bemanning aan boord. De kapitein en tweede machinist bleven aan boord van de „Pegasus." Later seinde de kapitein, dat het gevaar geweken was en het schip opstoomde naar de Theems, waar het inmiddels arriveerde en voor anker .ging De zes personen, welke door de „Lestris" aan boord waren genomen, zijn weer op de „Pegasus" overgegaan. Twee reddingsboo ten zyn verloren gegaan. Uitkeering van menage-gelden by perioidiiake verloven. Naar wy vernemen, heeft het Departe ment van Defensie op het oogenblik een re geling in voorbereiding, waardoor aan mili,. tairen, die met verlof gaan, zoogenaamd „mena.ge-geld" zal worden verstrekt. Er is nog geen beslissing genomen, maar zij kan dezer dagen tegemoet worden gezien. De minister van Defensie heeft, daar op het oogenblik geen enkele regeling voor me- nage-gelduitkeering bestaat, overwogen of hij daaraan tegemoet zou kunnen komen door verhooging van de kostwinnersvergoe. ding dan wel door het toekennen van mena gegeld aan lederen dienstplichtige. In het eerste geval zou de regeling alleen ten goede komen aan degenen, die kostwinners, vergoeding uitgekeerd krijgen, Het is daar om misschien aanbevelenswaard om de laat ste oplossing te kiezen. Vermoedelijk kan dan ook een beslissiiig in die zin worden te- gemoetgezien. Uitkeering van het mena ge-geld zal alleen geschieden bij periodiek verlof. PRIJSVERHOOGING CONSUMPTIEMELK De Minister van Economische Zaken deelt m>;de, dat ten gevolge van de stijging der zuivelprijzen het beloop der zuivelwaarde, welke den grond slag vormt voor den prijs, welken de veehouders in het wettelijk consump» tiemelkgeb;ed in het Westen des lands V or hun melk ontvangen, zoo danig is, dat een verhooging van den prijs, welken de melkhandel betaalt, noodzakelijk is geworden. Derhalve wordt deze prijs 1 cent per liter ver hoogd, hetgeen gepaard gaat met een overeenkomstige verhooging van den miniiaumverkoopprijs voor consumptie melk in genoemd gebied. Deze verhoo ging zal 5 November a. s. ingaan. ,De oudjes doen het nog bestDo Amsterdamsche brand weer is bezig met het beproeven van de brandputten GEEN OORLCGSBROOD. De samenstelling van dagelijksch brood zal voorlopig niet veranderen, Het zoogenaamde „oorlogsbrood" zal men nog niet behoeven te eten. Evenmin wordt op het oogenblik aan distributie van brood gedacht. Slechts indien het in de toekomst zou blijken dat men brood als veevoeder zou gaan gebrui ken, zou een distributie maatregel over wogen kuiinen worden. 's-Gravenha.ge, 1 November 1939. DE DEFINITIEVE KUNSTMEST- TOEWIJZING. De Voedsel-Commissaris voor Zuid-Hol land deelt ons het volgende mede: Alleen in zeer bijzondere gevallen kan hiervan wellicht worden afgeweken, n.l. als: a. De tuinbouwconsulent of landbouwcon- iü .-SMlenfc.op verdoek yan betrokkene een onderzoek heeft ingesteld en zoodanige vrtjziging deugdelijk en schriftelijk bij den Provincialen Voedsel-Commissaris motiveert. b. De oppervlakte, waarop de toewijzing is gebaseerd blijkens schriftelijke uit eenzetting van den betrokkene aan de afdeeling Kunstmestdistributie van den Provincialen Voedsel-Commissaris, An na Paulownastraat 22, Den Haag kn- nelijk op een vergissing berust. In beide gevallen is het volkomen.overbo dig zich over zoo'n wijziging persoonlijk in verbinding te stellen met den Plaatselijken Bureauhouder of den Provincialen Voedsel- Commissaris, of zdjn bureau. Tegen gevallen, waarbij achteraf blijkt, dat teveel is toegewezen, door opgaaf van te groote oppervlakte, door opgaaf in twee provincies van dezelfde oppervlakte, door verzwijgen van verkleining van bedrijf of teeltvergunning enz. enz,, zal streng worden opgetreden. Niet op eigen bedrijif benoodigde kunst- mestbonnen dienen niet aan den leverancier te worden verstrekt, doch kunnen bij den Plaatselijken Bureauhouder te allen tijde weer worden ingeleverd. In geval men b.v. phosphorzuur-bonnen wil inruilen tegen b.v. stikstof bonnen, is ook advies van den Landbouw- of Tuinbouw- Voorlichtingsdienst vereischt. DE SOCIALE VERZEKERING IN NEDERLAND. Vanwege de Raad van Arbeid te Dord recht, werd Woensdagavond in Hotel Meijer een geluidsfilm vertoond,' onder bovenstaan, de titel, welke tot uiting zou brengen de beteekenis der onderscheiden verzekerings. wetten in ons land, waarmede ieder te ma ken heeft. De heer Kampstra, directeur der Am- bachtsschool te Middelharnis, opende de vrij goed bezette vergadering, waarna hij het woord gaf aan een ,der Inspecteurs van de Raden van Arbeid, welke de bedoeling van de film en de film zelf toelichtte. De film, in 1936 gemaakt, begon met een vertooning van het Binnenhof, als sjrtnbool van de samenwerkende volksvertegenwoor digers, die de sociale wetten hebben tot stand gebracht. De uitkeeringen van ouder;^ domsrente, weduwen en weezenrente, uit keering bij ongevallen enz. beliep in 1936 reeds 90 millioen samen. Sindsdien is dit natuurlijk vermeerderd. Het 2e gedeelte liep over de Landbouw- ongevallenwet, de zee-risico en de ziektewet Ons fand telde 3.20.000 verzekerde!ilB.,X3SiË'' sinds is dit aantal weer gestegen. Aanschou. weiijk werd voorgesteld, de gevaren in diver se bedrijven, op den wcig, op het land enz. hoe ongevallen zooveel mogelijk te vermigden en vooral hoe men ten opzichte der onge vallen- en ziektewet diende te handelen. Per dag worden in Nederland zoo tusschen de 740 en 780 ongevallen geregistreerd, wel ke allen door de Ongevallen-wet moeten behandeld worden. Er zijn 7 Raden van be roep, hooger beroep is ook mogelijk, het be. roepsrecht is vrij. Voorlichting werd gegeven hoe met de rentekaarten te handelen, zegels te plak ken enz. Vermeld dient nog te worden, dat <ïe film is vertoond geworden in samenwerking met de Besturen der Ambachtsschool, Schilders patroonsbond, smedenpatroonsbond, aanne mersbond, Flakk. en Chr. Bestuurdersbond. Des middags werd zij vertoond voor de leer. lin,gen ,der Ambachtsschool. TWEEDE DEEL. De vendryving van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOR. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 53. En hij wilde niet voor dat de donker was gevallen terug komen. Eerst maar eens Wat gaan eten in de taveerne op de markt. Daar kon hij een heel stuk van den mid dag doorbrengen. En dan verder maar eens wat in de stad rondkijken. 't Verveelde hem geducht. Daar moest hij zoo wat den heelen dag in Tholen blijven. En dan hij had niets bereikt. Geen geld, noch van broeder Anthonio, noch van den Spaanschen bevelhebber. En nieuws had hij ook al niet opgedaan. Hij had best op Scherpenisse kunnen blij ven. Maar ja daar kon hij ook niet blij ven. Ten minste niet over dag. Een poosje voor het sluiten van de poort was hij op pad gegaan. Toen hij Poortvliet naderde was hy een eindje voor het kasteel Zuidwaarts een weg ingeslagen. Dan kon hij het dorpje aan zijn rechter hand laten liggen. Dat deed hij maar liever, want hij wist wel dat ^^t hier met de ketterij ook niet pluis was. Vermoeid en ontstemd kwam hij thuis. Niets bijzonders was er gebeurd dien dag. Reeds vroegtgdig had hij alles zorgvuldig gesloten en zich naar bed begeven. Van slapen was bij hem niet veel geko men dien nacht.; Vooral als het donker was was hij be vreesd. Hij was als een gejaagd hert. Het minste gerucht dat hij vernam deed hem vreezen, dat de burgers van Scherpe nisse hem overlast kwamen aan doen. De schrik zat van binnen en die verliet hem niet. Ook de komende dagen niet. Overdag vertoonde hij zich niet. De angst had hem duchtig te pakken. Hij hield zich binnen of verliet voor het aanbreken van den dag Scherpenisse om er pas als het donker was weer terug te kee- resn. Den meesten tijd bracht hij te Tholen. door. Daar gevoelde hij zich nog het meest op zijn gemak. Men kende hem daar niet. En ook had hij de geruststelling van de Spaansche bezetting. Toen men op het eiland hoorde dat de Spanjaarden bij den Briel waren verslagen en dat Vlissingen zich voor den Prins had verklaard gevoelde de waard zich nog min der op zïjn gemak. In zijn verhitte en ver ontrustte verbeelding zag hij ook hier de ketters reeds baas en zich wreken op hem en de andere zeven stuiverslieden. In dien tgd maakte hij eenige voorberei dingen om te vertrekken. Dat was' zeker als de ketters de baas werden dan bleef hij niet te Scherpenisse. Zoo had de waard al een heel onrustige en benauwde maand. In een der eerste dagen van de maand Mei was hij weer naar Tholen gegaan. Tot zijn blijdschap merkte hij, dat er meer soldaten waren dan anders. En ja, toen hij er naar informeerde ver nam hij dat de Spaansche bezetting weer teruggekeerd was, ja dubbel zoo sterk was gemaakt. Dat was een blij bericht Voor hem. Dat was voor hem van groote beteekenis aller eerst voor zijn persoonlijke veiligheid en in de tweede plaats om dat hij nu kanS had het geld te krijgen, da,t hij nog ontvangen moest. Zoo vlug hij maar kon begaf hij zich naar den Spaanschen kapitein. Werkelijk ontving hij van deze het geld voor de Spaansche inkwartiering en boven dien ontving hij het vooruitzicht, dat weldra weer Spaansche soldaten te Scherpenisse zouden komen. Geheel opgeknapt door deze mededeelin- gen Wachtte hij niet tot ^^t donker was om naar huis terug te keeren. Zoo luid mo- gelijk deelde hij aan zijn huisgenooten mee, dat een sterk Spaansch leger te Tholen was aan.gekomen en dat weldra een sterke troep soldaten naar Scherpenisse en de andere doi^pen zouden komen. Het was voor het eerst na langen tijd, dat de waard weer rustig sliep, maar vele dorpelin,gen, die van de geruchten, door den waard verspreid, gehoord hadden slie pen minder gerust. De zomer van het jaar 1572 verstreek voor de bewoners van het eiland Tholen zonder dat er belangrijke gebeurtenissen plaats vonden. Na den overgang naar den Prins van Oranje van Veere en Zierikzee hadden de Spanjaarden meer aandacht geschonken aan het eiland dan voorheen. Spaansche benden trokken vaak het eiland door en zoo hier en daar hadden ze een tijdelijk kampement betrokken zooals te Sint Maartensdijk en te Gorishoek. Vooral naar den kant van de zee, naar de Ooser Schelde strekten ze hun waak zaamheid uit. Een enkele keer was het voorgekomen dat de Spaansche bezetting van Gorishoek schoten had gewisseld met een schip van de Watergeuzen, maar tot eenigen strijd van beteekenis was het niet gekomen. Het was van Spaansche zijde meer een mianoeuvre geweest om te kennen te geven, dat ze waakzaam waren en dat het eiland goed bezet was dan een poging om met de Geu' zen den strijd aan te binden. De bewoners van het eiland hadden hun werkzaamheden verricht op het land, zich afvragend of ze de ingehaalde oogst vrg en ongehinderd voor zich zelf zouden kun nen aanwenden, dan 6f de Spanjaarden en de Geuzen er zich meester van zouden ma ken. Het was voor de eilandbewoners een tgd van afwachten. Ze lagen op de grens van het oorlogsge bied. Een oorlog, die voornamelijk op zee werd gevoerd, maar die toch ook gemakkelijk naar hun eiland zich kOn verplaatsen. Dat de Geuzen ter eeniger tijd een aanval op het eiland Tholen zouden doen, dat stond wel vast. Als ze eerst het land van Ter Goes had den genomen, dan zou zeker het eiland Tholen aan de beurt zijn.. Ongelukkig kwamen van daar geen gun stige berichten voor de Geuzen. In het be gin van den zomer hadden ook de Spanjaar den rekening gehouden met een dlrecten aanval van de Geuzen op het eiland. Toen waren de Spanjaarden eenige ven delen sterk gelegerd op het eiland. Vérder in den zomer was de bezetting weer ver.-i zwakt. Niet meer dan één vendel, ongeveer hon derd en vijftig man sterk was op het eiland achter gebleven. Die verrichten vaak patrouillediensten op het eiland. (Wordt vervolgd.)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 3