CiRATIS TJOKLAT REEPEN MILITAIREN i Mobilisatie 5 TJOKLAT REEPEN EXTRA Begin er mee Met Luchtbescherming als St. NICOLAAS- en KERSTVERRASSING eVingerkloven ^Qj^geneest ze vlug PlaatseliikNipiiTX'S U koopt A. Kalle - Ouüdor Kerk en School PREDIKBEURTEN ZEELAND voor de TEZAMEN DUS 10 GRATIS TJOKLAT RËEPEN VOOR SLECHTS 35 „Merkjes" A. 10 Puurchocolade reepen (Pastille kwaliteit) B. 10 Super Melk reepen C. gesorteerd 5 Puur reepen 5 Super Melk reepen Belastingzaken en Boekhouding W. A. DE BAKKER voor Handel, Bedrijf en Particulier THOLENT POORTVLIEI Deze twee reserves heeft Turkije niet willen aanvaarden, waardoor het Ruslanrt onmogelijk was, een verdrag te sluiten. De verhoudir^gen met Japan zijn veel ver beterd. In hoeverre dit nu leiden zal tot een blijvende verbetering valt moeilijk te zeggen; omreden niet kan worden vastge steld, hoever Japan bereid is te gaan. Op de punten A en B was de rede duide lijk. Alleen hoever de vriendschap tot Duitschland zal reiken, is niet vastgesteld. Het derde punt trok veel de aandacht vooral in betrekking tot Finland en Turkije Tot op het oogenblik dat Molotof zijn rede hield, waren de Russische eischen niet publiek bekend. Zonder Finland hiervan te verwittigen verbreekt Molotof het stilzwij gen, en geeft in het openbaar er kennis van. Het schijnt dus dat Rusland zelf vreest dat het mis zal loopen en nu zich bij .voor baat gaat rechtvaardigen. Molotof verdedigde het Russische stand punt als volgt. LeniAgrad is na Moskou, de belangrijkste stad der Sovjetunie. De huidige oorlogs toestand gebiedt Rusland veiligheidsmaat regelen te nemen. Leningrad lig 32 K.M. vanaf de Finsche grens en dat is met het o°S op verdra gende kanonnen te gering. Evenzoo is dit met een aanval vanuit zee. Finland telt Leningrad telt 3.650.000 inwoners 3.500.000 inwoners De belangen van Leningrad alleen, staan dus gelijk met de belangen van geheel Fin land. De Finnen kunnen een vijand die zich tegen Rusland keert, niet weren en daarom moet de Sovjet Unie zichzelf beveiligen. Het vril Finland onder zijn bescherming nemen en tevens zich verdedigen tegen een moge lijke inval. De Finnen zouden hun geheele fortenli nie aan Rusland moeten afstaan en dus weerloos zijn. Bovendien zouden zij moeten toestaan dat Rusland een vlootsteunpunt aanlegt, welke hun hoofdstad Helsinki van de zee afsluit. In de plaats hiervoor krijgen zij een stuk grond, dat hoewel grooter toch niet in evenredigheid is, met hetgeen Rusland elscht. Terecht merken de Finnen op. dat wan neer zij de Russische eischen inwilligen zij practlsch hun zeMstandigheid kwijt zijn. Finland garandeert absolute neutraliteit, wat dus inhoudt, dat wanneer een mogend heid Finland zou willen binnenrukken, zij zich zullen verdedigen. Een Russisch steun punt of wat ook, hebben zij in eigen land niet noodig. De generale st^f geeft toe, iiiat a© toe stand' ernstig is. Toageven of anders oorlog? De komende dagen of weken zullen ons leeren, hoe de onderhande.ingen zich ont wikkelen. Met begrijpelijke spanning wor den de beraadsla,gingen. gevolgd. Westelijk froiït. In de icrijgsvérrichtingen aajn het Wes telijk front is geen verandering gekomen. Het hooge water der rivieren, alsmede het nevelige, mistige weer belemmeren de krijgsverrichtingen zeer. Het blijft bij pa- trouUe-diensten en licht artillerievuur. Ter Zee. Ook hier geen bijzonderheden. Een paar Engelsche schepen zijn aang-ehouden en ge torpedeerd. Daartegenover zijn een paar Duitsche vliegmachines neergehaald, en een onderzeeër onschadelijk gemaakt. Twee Duitsche slagkruisers, welke zeer vlug en behendi,g opereeren, bevinden zich op de At lantische Oceaan; een in het Noordelijk en een in het Zuidelijk deel. Minister Churchill heeft in he lagerhuis deze mededeeling er kend. Turkye. Bij de opening van de zitting der groote nationale vergadering heeft de president Ism^t Ipörni een rede gehouden. Hierbij wees hij op het verdrag met geland en Frankrijk. Dit verdrag treedt in werking wanneer andere staten Turkije zouden aanvallen of de veillgeid van het land zouden bedreigen. Er was gepoogd met Rusland een soort gelijk verdrag te sluiten, en de reeds vriend schappelijke betrekkingen nog gunstiger te ontwikkelen. Hierin is Turkije helaas niet geslaagd. Niettegenstaande dat, heeft de bestaande verhouding er niet onder geleden Italië Een tiental ministers zijn door de Duce bedankt en door nieuwe vervangen. Hierin schuilt niets minderwaardigs voor ,de aftredende heeren. Deze ministers heb ben 8 en 5 jaren dienst gedaan. In dien tusschentijd zijn andere personen met even- groote of betere bekwaamheden voor den dag gekomen. De beste krachten worden yoor het land gekozen. Waar de meeste ministers op leeftijd wa ren, zijn zij door jongere personen vervan gen. Maarschalk Graziani, de bekende man welke Abessinië veroverd heeft, is benoemd tot Chef van den generalen staf. De verandering heeft plaats gehad met het oog op de huidige moeilijke omstandig heden. Daarom is de groote, thans nog onbeant woorde vraag: „Weike invloed zullen deze mannen hebben op den huidigen gang van zaken?" Heeft Mussolini ze alleen ver vangen, om redenen als bovengenoemd, of om zich te verzekeren van voUedlgen steun in plannen welke hij koestert Ook de tijd zal hierop een antwoord geven Mijjnoiigeluikken. T« Fifeshire (Schotland) heef een ernstig mijnongeluk plaats gehad. Reeds zijn 34 dooden te betreuren. Een zelfde ongeval had plaats in een Belgische mijn, waarbij 12 menschen het leven heb ben moeten laten. Deze verliezen gaan eveneens door of het oorlog is of niet. .Doos 30, Tube 45 et. Bij Apoth. en Drogisten. 'si-Gravenhage, 2 November 1939. DE BOTERHEFFING. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het bedrag van heffing en steunuitkeering op boter, behoudens tussohentijdsohe wijziging, voor de week van 2 tot 9 November is vast gesteld op 80 cent per kg. (onveranderd.) MIDDELHABNIS NAAR DE 120.000. Het Christelijk Nationaal Vakverbond zal ondanks de buitengewone tijdsomstandighe. den, ook dit jaar de Novembermaand voor de propaganda besteden. Van 2 ot 20 No vember zuil enop ongeveer 200 plaatsen van het land propagandavergaderingen worden gehouden, waar sprekers van het Vakver bond met het onderwerp ,,In volle wapenrus ting" zullen optreden. Op Maandag 13 November .zal via de N. C.R.V. op golflengte 1875 M. en 414.4 M. een radiouitzending plaats vinden met de clamatie, muziek en zang. De Voorzitter van het Vakverbond en oud-Minister Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine zullen het woord voeren. Na de vergadering;en zal een groote huis bezoekcampagne volgen, omdat nog talloo- ze Christen-arbeiders niet in de christelijke vakbeweging zijn opgenomen. De bedoeling van geheel deze actie is dit Jaar de 120.000 leden te bereiken. Ter on dersteuning van de huisbezoek actie zullen propagandafolders huis aan huis in het land worden verspreid. Aller medewerking is hiervoor noodig. Voor Middelharnis zal deze vergadering worden gehouden op Donderdag 9 Novem ber in het gebouw Rehoboth bij de Geref. Kerk. Als spreker zal optreden den Weled. Heer J. A. Schaaifsma, Voorzitter van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond. De verduisteringsproef welke gehou. den zou worden op Woensdag 8 November a.s. is uitgesteld tot een nader te bepalen dag. SOMMELSDIJK Op de 1.1. Donderdag gehouden na- jaarsmarkt waren aangevoerd 171 runde ren en 169 bi,ggen. De handel in vee was slap en die in biggen vrij goed. De markt Was niet zoo druk bezocht. De in deze gemeente gehouden ver koop van speldjes ten bate van de Stich ting Hoenderloo heeft opgebracht f 25.58. Het mond- en klauwzeer op het gors onder deze gemeente is geweken verklaard. De Wilhelminabrug dezer gemeente werd in de maand October 1.1., gepasseerd door 72 schepen. De prijs der uien in deze gemeente is momenteel f 1.90 per HL. Gedurende de maand October 1.1. wer den alhier 9 kinderen geboren, 18 ingeze-i tenen vertrokken, 8 personen vestigden zich alhier, 1 ingezetene stierf en 1 huwelijk werd voltrokken. DIRKSLAND Het distributiekantoor aan de Voor straat zal in het vervolg geopend zijn des v.m. van 1012 en des avonds van 78 uur behalve Zaterdagavond. Op de beurs besteedde men. voor uien f 1.80, aardappelen f 2.poters f 1.35 en koepeen f 0.80 per H.L. Door den Burgemeester is tegen he- .den Vrijdagavond 7 uur een openbare raads vergadering belegd. Bij voldoende deelname zal in de a.s. Wintermaanden door de afd. Dirksland van de Ned. vereenigin,g voor Luchtbescherming cursussen worden gegeven in gezinsbescher. ming. In .de afgeloopen maand October viel alhier 134.1 m.m. neerslag tegen 105 m.m. in dezelfde maand van he vorige jaar. Oc tober kenmerkte zich door veel regen, op 24 dagen werd regen afgetapt waarvan de grootste hoeveelheid in één etmaal bedroeg 22.2 m.m. op 26 October. HERKINGEN Door B. en W. is aan dhr. P. Snijder vergunning verleend tot plaatsing van een cirkelzaagmachine met naotor 3 P.K. De knecht J. H. van .de landbouwer N. had het ongeluk met het rijden van twee wagens, bespannen met twee paarden, te veel rechts te houden, waardoor de heining voor de woning van den landbouwer C. P. v.Eck werd beschadigd en een rijwiel staan de tegen de bewuste heining totaal onbruik baar werd gereden. De politie heeft de zaak in onderzoek. De landbouwknecht J. L. kreeg zoo danig een klap van een paard, dat genees kundige hul,p moest worden ingeroepen, en deze constateerde .dat eenige ribben waren gekneusd. Voor rekening van de kolenhandel N.V. Kooman zal weer een lading kolen arri- iveeren. Vele personen hebben zich naar het gem. secretarie begeven, teneinde kostwin nersvergoeding te Verkrijgen, in verband met <Je dienstplicht van hun zoons. Zij, die voor hun bedrijf petroleum noo dig hebben, kunnen aanvraagformulier voor bijzondere toewijzing aan het distributie kantoor afhalen. De Weled. Heer J. C. van Loo, voor heen onderwijzer aan de voormalige O.L. School alhier, thans hoofd der O.L. School te Middelharnis, mocht op Woens.dag 1 Nov. j.l. zyn 25-jarig jubileum als zoodanig Werkzaam herdenken. De handel in uien is deze week niet vlug te noemen, men besteedt thans f 1.75 tot f 1.80 per H.L. Binnenkort zal vanwege ,de P.T.T. een aanvang genomen worden, met <ie bouw van een telefoongebouwtje, aan de Molendijk hoek zgn. Stoofpad. De gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1940 sluit in inkomsten en uit,gaven op f 37491.82: MELISSANT Van den melkboer Joh. Mijnders moest een beste melkkoe worden afgemaakt Verzekering dekt de schade. STELLEND AM Door .de melkveehouders is deze week de prijs der melk met 2 cent per L. ver hoogd, zoodat thans de prijs 12 cent per Liter is. OUDDORP Een bericht, geplaatst ih ons nummer van 20 dezer, behoeft een rectificatie. Mede gedeeld is, .dat de caféhouder T. B. verbali- seerd was, wegens overtreding A.P,V. (Alg. Politie-Verordening) dit moest zijn P. B. Waarschijnlijk is hier een zetfout de oor zaak van. De heer T. B. is dus niet be keurd. Zij, die voor steun Kleine Boeren voor het jaar 1940 in aanmerking wenschen te komen, moeten de daarvoor benoodigde gegevens verstrekken ten gemeente-huize op Woensda,g en Donderdag 15 en 16 Novem ber a.s. des v.m. van 9 tot 12 uur en des namidda,gs van 2 tot 4 uur. In hoofdzaak komen zij voor deze steun in aanmerking over het jaar 1940, die tot dusver steun, in gevolge de regeling voor Kleine Boeren, ont vangen. De aandacht van de schippers wordt erop gevestigd, dat op het Distributiekan toor formulieren kunnen worden afgehaald ter verkrijging van een bflziondere toewij zing voor petroleum, die zij voor huff bedrijf behoeven. Door den Heer Burgemeester dezer gemeente is een plaatselijk inzamelingsco- mité gevormd, ten behoeve van het „Alge meen Steuncomité 1939. ------Bij de politie werd aangifte gedaan van .de besmettelijke veeziekte mond- en klauwzeer, dit is het eerste geval. Het i^ te hopen, dat deze door de veehouders zoo gevreesde ziekte niet verder uitbreidt, men. neme daarom alle maatregelen ter voorko ming van besmetting zooveel mogelijk in acht. Nu is het tijd om Levertraan in te nemen. Dagelijks een lepel Wed. Kur- vinks Stoomtraan, beschermt U te gen kou vatten,. Voor Levertraan rijk aan Vitaminen naar Wed. Kurvinks Drogisterij Ouddorp. hebt U noodig een goede Zaklantaarn met prima Batterij, Wij leveren. U die voor weinig geld, ook voor wagenlichten Als er Witte Kat op staat, is het .prima fabrikaat. W. AKERSHOEK Rijwielhaniflel Ouiddorp ■■■■-'■^^ VOOK DE hadden wij onze voorraad Heeren Cos- tuums, Winterjassen en Regenjassen reeds ingekocht. Vandaar is het ons mogelijk U nog te kunnen bedienen, tegen oude prijzen. PROFITEERT ER VAN! Keurige .dessins, goed passende mo.dellen, een coupe welke ons inziens werkelijk af is, en in kwaliteit onovertroffen. A. ALEMAN OUDDORP Voor Maatkleedlng en Confe«!ti«, nu nog voordeelig alle merken Tabak, Sigaren en Sigaretten. De fabrikanten hebben hun prijzen aanmerkelijk ver hoogd. Wij kunnen nog leveren (zoolang de voor raad strekt) voor de aloude prijs. Bij SHAG TABAK wordt tegen redelijk prijs vloei verstrekt. Beleefd aanbevelend, Wij berichten hiermede: dat' consumenten van Tjoklat 5 Cts. reepen de „Tjoklatmerkjes" kunnen opzamelen tot men 35 stuks tezamen heeft. Zendt ons deze 35 Tjoklatmerkjes" toe (opgeplakt op een velletje papier) en voeg daaraan toe het niiiiiaire adres van een Uwer familie leden of bekenden, die thans onder dienst is. Na ontvangst Uwer zending zullen wij, hetzg vóór St. Nicolaas (indien tijdig - uiterlijk 1 Dec. a.s. - in ons bezit) of vóór Kerstmis aan het door U opgegeven adres toezenden de 5 Tjoklatreepen, waarop Uw 35 „merk- jes" recht geven, plus nog (het dubbele kwantum dus) Aan iedere inzending moeten 2 postzegels van 5 Cts. worden toegevoegd voor portokosten. Inzendingen worden tot uiterlijk 20 December a.s. ingewacht aan de VBA|#| ATBABDIE&f I^V. Hollandsch Zwitsersche Chocoladefabriek I JWI^IbM I rüDKIEilk Vaartsiraat 84 Amsterdam Zuid VOORSCHRIFTEN: Er zijn 3 Standaard pakketten en wel: Het militair adres als onderstaand op te geven Naam, voornaam en rang Compagnie Bataljon/Batterij/Af deeling Regiment Veldpost of Depot (Voor t veldleger geen plaatsnaam vermelden) Deze aanbieding geldt niet voor particulieren. Bij de inzendingen te vermelden, welk pakket verlangd wordt (A, B of C). Meerdere inzendingen voor één adres is mits voor ellce inzending 10 Qts porto is leoorloofd, bijgevoegd. i^imifim>n> 'itmm OUDE TONGE Onze vroegere dorpsgenoot den heer J. A. Barnat is een dezer dagen geslaagd als candidaat commies der directe Belas ting. Den heer H. Vooys alhier is benoemd als leider der Distributie voor deze gemeen te. Bij K.B. van 31 October 1939 is toe gekend de gouden eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau aan H. A. M. Mors, financieel redacteur van het Alge meen Nederlandsch Persbureau A.N.P, te Amsterdam. OOtcTGENSPLAAT De zoon van den landbouwer P. van den Heuvel die Maandagmiddag bij het op hol slaan van een span paarden ernstige verwondingen opliep, is naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd. Over de maand October zijn ter ge meente secretarie 223 bewijzen van huis- slachtingen uitgereikt. LAAT UW uitsluitend op deslkiuidige en vlotte wijze behandelen, by OUDDORP Vermogens- en Belegglngsbeheer. (Ook voor de Zeeuwsche eilanden.) NUTSSPAARBANK MIDDELHARNIS-SOMMELSDIJK De viering van den Wereld" spaar dag, die sinds een aantal jaren gere geld op 31 October plaats vindt en waaraan door de groote spaarbanken veelal een eenlgszins feestelijk karak ter werd gegeven met verlichting en versiering van het spaarbankgebouw is door de tijdsomstandigheden dit jaar achterwe,ge moeten blijven. Toch hebben vele Spaarbanken - waaronder ook onze Nutsspaarbank Middelharnis-Sommelsdijk - meenen- de, dat een gepaste propaganda voor het sparen in deze tijden even nood zakelijk is als vroeger, daarvoor den 31 en October uitgekozen en deze al thans als Nederlanflschen Spaardaig behouden. Aan het vijf jaarlijksch overzicht der Nutsspaarbank Middelharnis-Som melsdijk, dat op 31 October huis aan huis is bezorgd, ontleenen wij het vol gende; De Nutsspaarbank is lid van den Nederlandschen Spaarbankbond, die jaarlijks controle uitoefent. Het tegoed der inleggers is van 1934 tot 31 December 1938 gestegen van f 304555.165 tot f 327937.33, ter wijl de gezamenlijke reserves zijn ver. meerderd met '-f 12994.38. Alle gelden zijn belegd in prima, ter beurze geno teerde effecten, eerste hypotheken of onderhandsche obligatiën aan gemeen ten en polders. Als naar gewoonte werd op 31 Oc tober aan de sparende schooljeugd een exemplaar van het propaganda- blaadje ,,de Gelukscent" met een „ver keersspel" uitgereikt, terwijl ieder, die dezer dagen een inleg op zijn boekje doet een zak-agenda ontvangt zoolang de voorraad strekt. GODSDIENSTOEFENINGEN OFFICIEEL, GEDEELTE. ZONDAG 5 NOVEMBER 1939. MIDDELHARNIS Ned. Herv. Kerk v.m. en sav. Ds. Blok Chr. Geref. Kerk v.m. en sav. lezen. Geref. Kerk v.m. en n.m. Ds. Zeilstra. Geref. Gem. v.m. en n.m. lezen. SOMMELSDIJK Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur Dhr. Bou- man van Stellendam en sav. 6 uur Da. van Aseh. DIRKSLAND Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6 uur Ds. v. ,d. Wal Geref. Gem. v.m. en n.m. lezen. HERKINGEN Geref. Gemeente v.m. en sav. lezen. MELISSANT Ned. Herv. 2 maal Ds. van Wingerden Oud Geref. Gem. driemaal lezen. STELLENDAM Ned. Herv. Kerk 9.30 uur Ds. van Asch en 6 uur Dhr. Bouman. Geref. Kerk 9.30 uur lezen en 6 uur Ds. de Valk. GOEDEREEDE Ned. Herv. 9.30 uur Ds. van Gaaien van Den Bommel. OUDDORP Ned. Herv. Kerk v.m. Ds. Hiensch van Ooit gensplaat en nam. lezen. Geref. Gem. v.m. en n.m lezen OUDE TONGE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6 uur Ds. Volle- bregt. Oud Geref. Gemeente v.tn. 9 uur en n.in. 2 uur lees(&ensti NIEUWE TONGE Ned. Herv. Kerk v.m. lezen en sav. Ds. van Wingerden. OOLTGENSPLAAT Ned. Herv. Kerk v.m. Oand. Lokhorst en n.m. Ds. Hiensch. Geref. Kerk tweemaal Ds. v. d. Linde. I I Ned. Herv. Kerk v.m. Ds. van Griethuizen en n.m. Ds. Wolfensberger H.D. Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 2 .30 uur Dr. Veltenaar. Geref. Gem. driemaal leesdienst. Vrij Ger. Gem. v.m. n.m. en sav. Ds Baaij. ST. ANNALAND Ned. Herv. Kerk 9.30 uur lezen en 2 uur Ds. van Griethuijsen (Bed. H. Doop) Geref. Gem. 9.302—5.30 uur Ds. van den Berg van Krabbendijke (n.m. Bed. H. Doop) Ned. Herv. Kerk v.m. 9.30 uur en n.m. 2 u Ds. J. V. d. Heuvel. Nam 2 uur Bediening H. Doop) Geref. Kerk v.m. 9.30 en n.m. 2 uur en say 6 uur Ds. Steenblok uit Rotterdam. Geref. Gem. v.m. 9,30 en n.m. 2 uur en sav. 6 uur lezen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 2