„EILANDEN-NIEUWS Simon Gieke Marktberichten 2e BL\D - ZATERDAG 21 OCTOBER 1939 - No. 1085 BINNENLAND Nederland en de Mobilisatie. 93 Men is begonnen met het sloopen van de Rotterdamsche Diergaarde. De dierenverblijven vallen onder, de hamers. Centrale veiÜngMiddelharnis De ketter van Scherpenisse Chr. WetkbUd op Ger. Groadslag voor de Znld-Holl. en Zeeunrscbe Eilanden. Ulteave van de N.V. .Eilanden-nleuws* Mlddelharnls. Tel 17. Giro 167930, Postbui 8 De auitolooze Zondag Ook een tank- verboiti; in de maak Wederom 100 millioen g<uMen voor djelfensie aange vraagd Huwelijk en kostwinners-ver- igoedinig Ex-(keizer 'te Doorn volgt m«t spanninlg dte igebeprtenissen Ka merlid veroordeeld Varia. Om ben2;ine te sparen, heeft men, zoo- als bekend, een verbod uitgevaardigd, dat des Zonda,gs geen auto's of motorrijwielen mogen rijden, behalve enkele noodzakelijke uitzonderingen. Aan elke wet die gemaakt wordt, en vooral bij het haastig maken van noodwetten, kleven echter hiaten, zooals ook hier, want al had men een auto- en benzine-looze Zondag, de Belgische wagens mochten in Holland, met hier getankte ben. zine te kust en te keur rijden, tot groote ergernis van de Nederlandsche automobilis. ten. Van iedere uit België komende auto moest de benzine worden opgemeten door de douane, en bij het eerste station (Neder landsche) benzine worden in,genomen. welke en dat is het eigenaardige, alle in Neder, land moest worden opgereden. Geenszins was dit natuurlijk de bedoeling van den wetgever, maar een verbod om benzine te tanken was er nu eenmaal niet. Dit heeft de aandacht van het Departement van economische Zaken, zoodat een ontwerp van wet tot een tankverbod op Zondag in de maak is. Zooals reeds in een driestar in ons Blad is geschreven, houdt nien niet in het nminst rekening met de heili,ging van den Dag des Heeren, maar berust het verbod louter op economische overwegingen. Men ziet de slaande hand Gods niet, die Nederland drukt en men beluisterd er de stem niet in, die Jezus in zijn omwandeling op aarde eens sprak: Ga heen en zondig niet meer, opdat U niet wat ergers geschiedde!'' Over de komende benzine-distributie kan het volgende worden medegedeeld: Amsterdam, 17 Oct. In de Voorbereidin gen van den benzinedistributie begint thans zooveel teekening te komen, dat wij nu in staat zijn, mede te deelen hoe de rantsoenee ring er uit zal zien, Aan alle houders van een nummerbewijs zal een kaart worden ver strekt, die recht geöft bij een officieele instantie belasting, of wellicht postkan toor een bepaald aantal zegeltjes te koopen, verschillend naar de klasse, waarin het motorrijtuig is ingedeeld. Elk zegeltje geeft recht om een zekere hoeveelheid ben zine bij een benzinestation aan te schaffen. De pomphouder verzamelt de zegels en plakt deze op groote formulieren, welke hij op zijn beurt moet inleveren bij de con- trole-afdeeling van het Rijksbureau voor Aardolieproducten, dat toezicht houdt oP de aflevering door de verschillende maat schappijen. De mobilisatie kost ons land veel. Geen duizenden, maar muloenen guldens. De regeering heeft een wetsontwerp inge. diend, waarbij wederom een crediefc van 100 millioen gulden voor Defensie wordt aange vraagd. Van het crediet dat tijdens de in ternationale spanning* in September 1938 werd toegestaan, eveneens ten bedrage van f 100 millioen, was bij het afkondigen van de vóórmobilisatie op 24 Augustus j.l. nog ongeveer 52 millioen over. Dit restant zal binnenkort verbruikt zijn, aoodat de regee ring het oogenblik gekomen acht een nieuw crediet te vragen. De geldelijke gevolgen van het afkondigen van de vóórmobilisatie en van de algemeene mobilisatie zijn nog niet in hun vollen om gang te overzien. Wel kan worden gezegd, Oat ten behoeve van het op voet van oor log brengen en van de legering en de ver pleging van de verschillende onderdeelen van de gemobiliseerde weermacht voor de eerste dertig dagen, gerekend wordt op een totaal bedrag aan uitgaven van ongeveer f 37 millioen. Dit bedrag moet worden Vermeerderd met de benoodigde bedragen voor de vorming van noodzakelijke voorraden en de kosten welke overigens uit den gemobiliseerden toestand voortvloeien, welke bedragen en kosten thans nog niet onder cijfers zijn te brengen. Het kost ontza,ggelijk veel. Dat het niet precies te berekenen valt is te begrijpen, omdat men, wanneer een land in een oorlogs toestand gebracht wordt en verkeert tel kens weer voor onvoorziene uitgaven staat. Neem b.v. enkel maar het groote aantal huwenden, die louter in den echt treden om de kostwinnersvergoeding te bemachtigen. Ook daarop valt geen basis te trekken. De regeeringspersdienst gaf daarover het vol gende bericbt door: Vele gemobiliseerden schijnen in de mee ning te verkeeren, dat indien zij gaan trou wen, dit feit voldoende is om erop te mogen rekenen dat Ae eohtgenoote kostwinnersver. goeding zalontvangen. Dit is echter niet het geval. Om voor kostwinnersvergoeding in aanmerking te komen, moet in ieder ge val vaststaan, dat er door het verblijif in werkelijken dienst van den dienstplichtige inkomsten aan het gezin worden ontrokken en wel in die mate, dat er voor het onder houd van de echtgenoote niet voldoende overblijft. Ook moet o.a. blijken, dat zij niet van andere zijde voldoende inkomsten ge niet. Al is het niet uitgesloten, dat de echtge noote van den dag van het huwelijk af in het genot van kostwinnersvergoeding kan worden gesteld, moet men niet aannemen, dat dit onder alle omstandigheden zal ge schieden. Ter voorkoming van teleurstelling zal men goed doen daarmee rekening te houden. Verder gaat het gerucht, dat voor dienst plichtigen, die na een bepaalden datum gaan trouwen, geen kostwinnersvergoeding meer zou worden toegekend. Daarvan is nimmer sprake geweest. Of de echtgenoote al of niet vergoeding krijgt, zal niet afhan gen van den datum waarop het huwelijk is gesloten. De ex-keizer Wilhelm van Hohenzollern, welke te Doorn vertoeft, volgt niettegen staande zijn hoogen leeftijd met spanning de recente politieke en militaire gebeurte nissen. De ex-keizer heeft zelfs 'n vrij omvang rijke organisatie in 't leven geroe.pen om zich voortdurend uitvoerig op de hoogte te laten houden. Zijn belangstelling voor de krijgsverrich- tingen spruit zeker niet het minst voort uit de omstandigheid, dat 23 kleinziDnen van de ex-keizer te Doorn onder I^ults«he vlag strSj- dfen. Huize Doorn ontvangt niet alleen de voor. naamste Duitsche en Engelsche kranten, docht luistert regelmatig naar de Duitsche en Engelsche nieuwsbulletins voor de radio. Zoo de keizer verhinderd is aan zijn groote toestel te luisteren, verschaft een draagbaar toestel hem het contact niet de studiofs in de wereldsteden. Kan hij zelf niet luiste ren, dan rust op zijn huisgenooten de plicht notities te maken van de voornaamste rne- dedeeUngen. Op groote kaarten volgt de ex-keizer de krijgsverrichtingen en met vlaggetjes volgt hij de verschuivingen van de fronten. Zijn meening over de krijgskansen of het hui dige Duitsche regime houdt hij echter i^orgvuldig voor zich. De mobilisatie is niet zonder invloed ge bleven op zijn leven. De ex-keizier heeft als ieder ander zijn distributiekaart, waarop hij thans suiker ontvangt en in den tuin is een schuilkelder gemaakt, die de geheele huishouding kan bergen. Twee Duitsche leden van de huishouding zijn gemobiliseerd en werkzaam gesteld op de Duitsche legatie te 's-Gravenhage, twee Nederlandsche bedienden (de tuinman en de chauffeur) werden door het Nederlandsche opperbevel onder de wapenen geroepen. De ex^keizer heeft persoonlijk afscheid van hen genomen, hun zijn portret met hand- teekening aangeboden en hun verscheiden maanden salaris uitbetaald. De dood van zijn kleinzoon, prins Oscar (aan het Poolsche front) heeft diepen in druk op hem gemaakt. Een Ansiichtkaart is geen Bridfkaart. Er zijn, nog militairen, die van meening zijn, dat zij Ansichtkaarten ook zonder port mogen verzenden. Dit is evenwel niet het geval, tenzij men op de linkerhelft van de adreszijde de, een of andere mededeeling vermeldt. Bij vermelding van naam van af zender alleen, zal de ontvanger van icen portloos verzonden ansichtkaart strafport moeten betalen. Voorts moeten militairen er op bedacht zijn, dat zij in den rechter bovenhoek het woord militair" schrijven en in den linker-onderkant het volledige veld post-adres, want de naam alleen is ook niet voldoende. Kamierlid veroordeeld. Tegen het Kamerlid H. Ruijter had de officier van justitie op 3 October een geld boete geëischt van 60 gulden subs. 60 da gen hechtenis wegens beleediging van het Kamerlid mr. M. M. Rost van Tonningen in het gebouw der Tweede Kamer. Oogen- blikkelijk na de schorsing der zitting van die Kamer op 1 Maart van dit jaar had de heer Ruijter den h«er Rost van Tonniriigen het Woord landverrader" toegevoegd. De rechtbank veroordeelde den heer Ruijter tot een geldboete van 25 gulden subs, 20 d^. EEN VELDRABBIJN BIJ HET LEGER Voor het eers't! Naar wij vernemen, is zeer binnenkort de benoeming te verwachten van den heer J, H. Dunner, adjuinct-rabbijn van de Ne- derlandsch-Israëlietische hoofdsynagoge te Amsterdam, tot veldrabbijn bij het Neder landsche leger. Het is de eerste maal in de geschiedenis van het Nederlandsche leger, dat het de beschikking krijgt over een Jood schen veldprediker. De heer Dunner, die in Amsterdam speci aal de godsdienstige belangen der Joodsche jeugd verzorgt, is reeds van begin Septem ber af vanwege het Nederlandsch-Israëlitie. sche Kerkgenootschap belast met de be- har,tiging van de godsdienstige belangen van de Joodsche militairen. EEN TEKORT AAN ARTSEN? Door de mobilisatie van leger en vloot zijn niet minder dan 1400 artsen onder de wapenen gekomen. Dit is op een geheel van ongeveer 5000 praktizeerende artsen geen gering getal. Deze artsen moeten in hun praktijk vervangen worden, hetgeen op tweeërlei wijze kan geschieden. In de steden of groote dorpen waar meer dan één arts is, kan de praktijk van de gemobiliseerde arts door de niet-gemobiliseerde arts wor den waargenomen. In de kleinere dorpen, waar één arts een groot grondgebied moet verzorgen zal evenwel op andere wijze in de behoefte aan geneeskundige hulp moeten worden voorzien, namelijk door aanstelUng Van vervangers. Deze aanstelling van vervangers is in normale omstandigheden natuurlijk ook van tijd tot tijd noodig, bij vacanties, ziekte of afwezigheid om andere redenen. Hiervoor moet geput worden uit een aantal van on geveer 200 voor waarneming beschikbare artsen. Van dezie 200 is er in normale om standigheden om de genoemde redenen ge woonlijk een dertigtal als vervanger werk zaam. Het is begrijpelijk, dat nien in de omstandigheden, waarin we thans verkee ren, met dit aantal van 200 niet toekomt. Daar nu een_ artsen tekort onvermijdelijk was, heeft de regeering aanstonds ingegre pen. Zij heeft een voorziening getroffen tiij de wet geneeskundige voorziening 1939. Door deze wet zal het aantal artsen zoo veel dqenlijk gelijkmatig over het geheele land zijn verspreid, nu hoopt men te voor komen dat in verschillende deelen van het land een groot tekort zou ontstaan aan bevoegde geneeskundigen. ETTEN, 18 October 19S9. De aanvoer op de heden alhier gehouden veemarkt bedroeg 253 stuks. De aanvoer van melkvee was normaal, de handel levendig en de prijzen iets hooger. De aanvoer van muntig vee was gewoon, de handel redelijk en de prijzen als vorige week. De aanvoer van jong vee was ruimer, de handel matig en prijshoudend. De aanvoer van vet vee was voldoende, de handel zeer vlug en de prijzen stijgende. De aanvoer van biggen was normaal, de handel tamelijk en de prijzen hooger. Prijzen: Kalf koeien van f 150260; Kalf- vaarzen van f 140260; Melkkoeien van if 160270; Mager vee van f 110180; Gras kalveren van f 4095; Vet 'vee van f 0.i32 0.39 en Biggen van f 14.------18.per st. Uienvelllnjg Vian Dinsdag' n October 1939. Gewone uien f 2.62; Drielingen f 1.31; Pic- klers f 4.13; Stekuien tf 0.88. Alles per 100 K.G. Aanvoer 9.500 K.G. Veiling' van Woensdag 18 October 1939. Gieser Wildeman f 4.4.80; Winter Loutjes f 2.80—3.80; Kleiperen f 2.------3.40; Zoete Bellefléur f 2.-------4.10; Pondsperen f 1.------ 2.10; Bismarck f 4.907.Beurré Clair- geau f 2.'------3.40; Maagdeperen f 9.70; Witte kool f 1.90—2.50; Savooie kool 4.30 6.50; Roode kool 'f 2.104.50; Spinazie f 5.------10.10; Stamsnljboonen f 14.30; Kro ten f 0.80—2.80; Tomaten f 4.------7.80. Al les per 100 K.G. Alicant Ie soort f 6.508.20; Alicant 2e soort f 5.-------5.90; Alles per 100 pond. Bloemkool f 6.9010.60; Andijvie f l.i------ 2.50; Sla f 0.50—0.70, Alles per 100 stuks. Bospeen f 1.------4.40 per 100 bos. Veilingien van Dondendag 19 Octobefr 1939. UIEN. Gewone uien f 2.80, per 100 K.G. Aanvoer 32.000 K.G. EIEREN: Kipeieren 4650 kg. f 3.573.77; Kipeieren 5859 kg. f 5,18—5.32. Alles per 100 st. 's-Gravenhage, 18 October 1939. BETALING VAN OVERGENOMEN LANDBOUWPRODUCTEN. De Minister van Economische Zaken maakt bekend, dat zij, van wie door de provinciale voedselcommissarissen landbouwproducten zijn overgenomen en die niet in staat 2Ïjn om welke reden ook in persoon, de hun toekomende gelden in ontvangst te ne men, dit door bemiddeling van een gemach tigde kunnen doen. Bij de provinciale voedselcommissarissen en de plaatselijke bureauhouders zullen daartoe formulier'-machtigingen verkrijg baar worden gesteld, welke de daarop door den rechthebbende aangewezen gemachtig de bij de ontvan,gst van de gelden dient af te geven of bij de betalende instantie te de. poneeren. Bij de bedoelde voedselcommissarissen en bureauhouders kunnen voorts alle gewensoh. te nadere inlichtingen ingewonnen worden. 's-Gravenhage, 17 October 1939. VERHOOGING BOTERPRIJS; HEFFING MARGARINE; STEUNTOESLAG ItAAS. De Minister van Economische Zaken heef^ met betrekking tot den zuivelsteun voor het 'aanstaande winterhalf jaar den boterprijs met ingang van 19 October a.s. nader vastgesteld op f 1.60 per kg. Het vo rige jaar was deze prijs f 1.45. Bij deze prijsverhooging is o.a. overwogen dat de productiekosten van het zuivelbe- drijf op enkele onderdeelen een stijgende lijn vertoonen, dat tengevolge van de moeilijk heden bij den aanvoer van veevoeder in het aanstaande halfjaar een geringere melkpro ductie waarschijnlijk is en ten slotte, dat het veehouderijbedrijf door het veelvuldig optre den van mond- en klauwzeer in de laatste jaren zeer is verzwakt. De Minister heeft zich bij het vaststellen van den hoogeren prijs niet ontveinsd de ernstige moeilijkhe den, welke de afzet van zuivelproducten naar het buitenland reeds ondervindt en wel ke in de toekomst mogelijk nog grooter zul len worden. Tevens is het noodzakelijk gebleken, de heffing op de margarine aldus vast te stel len, dat de prijs der margarine met 8 et. TWEEDE DEEL. De vepdrflving van de Spanjaarden van onze eilanden. Door MEVAHOB. Naar een oud dagboek. Auteursrechten voorbehouden. 50. Had hij de zaak tot het uiterste willen drij ven, hij had het huis omsingeld. Daaraan had hij geen behoefte. Slachtoffers begeerde hij niet te maken. Zoo de burgerij zich rustig hield, dan had ze van hem niets te vreezen, Den volgende morgen had hij Baaye- zoon voor zich laten komen. Wat de mannen opkeken toen ze bij den schout binnen waren gelaten^ Ook precies dezelfde mannen van gister avond. De schout verkneukelde zich in de Ver- baarde blikken van de mannen. Hij maakte het kon. „Ja mannen, je ziet, ik ken mijn manne tjes, Je kunt mijn waakzaamheid niet ver schalken. Nu niet en ook in de toekomst nigt. Denk daar aan. Onze goede stad is in ruste, houdt ze in ruste. Haalt geen dwaasheid uit, want je ziet het, ik laat me niet om den tuin leiden. Mijn oog ziet je, denk daaraajn." Meer Zei de schout niet en zoo liet hij de verbouwereerde mannen haar huis gaan. Geen dreiging, geen gevangenisstraf, niets van dat alles. Alleen maar laten zien, dat hij op zijn hoede was. En hij had succes. Ook in de komende dagen. Na Vlissingen en Veere en Zierikzee. O, zoovelen ook in Tholen wilden wel de zijde van den Prins kiezen. Maar het was of de oogen van den schout hen allen in bedwang hielden. Juist om hem te misleiden en toch (tot zijn doel te komen, wilde men uiterst voor zichtig zfjn. Te voorzichtig. De volksbeweging kon door te groote veorzichtigheid geen houvast krijgen. Er was ook geen algemeen erkend leider. Geen Jan van Cuyk, geen chirurgijn Adri- aan of Kersemaker zooals te Vlissingen, Veere en Zierikzee. En zoo verliep de tijd. De scheepjes der Geuzen ze kruisten op de Zeeuwsche wateren. Ze werden ook door de Tholenaars gezien. O, indien ze in die eerste maand den koers gezet hadden naar Tholen, zeker zou Tholen het voorbeeld der anderen gevolgd zijn. Twee dingen ontbra ken te Tholen. Doelbewuste leiding en een kern van volk z(ooals de zeelieden van Vee re en Vlissingen en Zierikzee. De boerenbevolking was meer leidzaam en kwam zoo niet met elkaar in aanraking. En op de dorpen? Ook daar was zioto hier en daar eenige gisting. Inzonderheid te St. Maartensdijk. Maar het bleef er bij. De boerenbevolking had genoeg te doen miet zijn gewonen arbeid. Zeker, men sprak wel eens met zijn buren. Op de straat op het werk maar samenkomsten van veel volk, zooals da,t in zeeplaatsen voorkomt miste men hier. En zooals het in het algemeen is zoo was het ook bij de bevolking van Tholen. De boerenbevolking is niet gemakkelijk op de been te krij,glen. Alleen ter afwering van onmiddellijk dreigende gevaren slaat men de handen in een. Daarbij kwam ook nog de sterke indivi- dueele insla,g van het Thoolsche volk. De dunne boerenbevolking verspreid over het eiland zich geneerende met landbouw en Veeteelt miste het meer roerige, met meer gemeenschapszin vervulde bevolkingsdeel, dat in de andere Zeeuwsche steden den stoot had gegeven voor de omwenteling. Men leefde voort in zijn arbeid, werd daar in op het oogenblik niet gestoord en dus bleef men zjjn sleurleven voortzetten. In de huizen werd er onder de vrienden en broeders wel overgesproken. Maar die gesprekken waren meest schouwenden zin. Van Alva en zijn tirannie, van de Span jaarden men moest er niets van hebben. Bij zulke gesprekken bleef het. Brak de vrijheid door hetgeen mtai zeer wenschte, ook het eiland Tholen zou er in deelen. Men zag meer op wat anderen er voor deden, zonder zich rekenschap te ge ven van wat men er zelf voor kon doen. En dan, de Spaansche soldaten waren "wel -weg. maar ze zouden terug komen. Men lag open voor de komst van de Spanjaarden zoolang de stad Tholen in .Spaansche handen bleef. Van de stad Tholen moest het begin uiitlgaan. En daar gebeurde niets en zoo gebeurde er in het heele eiland Tholen niets om het Spaansche juk aif te schudden. De waard van Scherpenisse was niet wei- ning ontsteld toen de Spaansche soldaten aoo onverwacht waren vertrokken. De Spanjaarden waren vertrokken, hij moest blijven. En dat te midden van een vijandige be volking. De kansen waren .gekeerd. Dat begreep de waard en dat vervulde hem met vrees.\ Dat men hem haatte, het was hem niet verborgen gebleven. En nu waren zijn beschermers weg. Gemelijk en angstig zag hij de Spanjaarden vertrekken. Gemelijk omdat hij niet ,de minste beta ling had gekregen, angstig omdat hij vrees de, dat de .dorpelingen wraak zouden ne men. Met grooter zorg dan hij anders wel had sloot hij den avond van het vertrek van de Spaansche soldaten zijn huis. Men kon maar nooit weten. Den volgenden morgen reeds .vroeg was hij opgestaan oit\ zich naar Thoïen te be geven. Meer dan één- reden bewoog hem tot dien tocht. Daar kon hij meer te weten komen van den stand van zaken, daar kon hij overleg gen met broeder Anthonio en dat dreef hem nog het sterkst, daar .kon bij ook bij den Spaanschen bevelhebber trachten zijn geld in ontvangst te nemen. De Spanjaarden waren nu vertrokken, nu moest er ook maar eens afrekening plaats hebben. Zijn stemming was uiterst somber. Hij volgde niet den gewonen weg. Zoo vroeg kon hij toch niet terecht in Tho len. En zoo de hoofdweg vermijdend was hij terecht gekomen in den groeten polder van Schakerloo. De waard had zich niet gehaast, ook nu haastte hij zich niet. Toch gevoelde hij zich in deze groote uitgestrektheid van lage weilanden moe rassen en rietvelden niet op zijn gemak. Dat hij ook deèen weg genomen had. Hij maakte er zich zelf een verwijt van. Hoe licht kon hij hier een vijand ontmoe ten. Zoo dacht de waard maar in werkelijk heid was daar al zeer weinig kans op. Maar zijn geweten was niet zuiver en dat vervulde hem met vrees, ook waar geen oorzaak van vrees was. Telkens schrikte hij op wanneer een wa tervogel plotseling opvloog en het geroep van kieviten en tal van andere watervogels vervulde hem ook met angst.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1939 | | pagina 3